VIGOR l Bestonden er vroeger Tooverheksen mmm Vlugger gemakkelijker een WITTERE wasch Met VSGOR in de machine I Firma DE WINTER, Gebroeders is het goedkoopste waschpoeder. Studie van Notaris MEERT BOUWGRONDEN Men verzoek! ons liet overlijden te ïnelden van Mijnheer Jan-Baptista Van Langenboven echtgenoot van Mevrouw CONSTANTIA DE COKER geboren te Aalst den 16 Mei 1861 en er godvruchtig overleden den iG Juni 1932. {voorzien van de II. II. Sacramenten De Lijkdienst en Begrafenis Zaterdag IS Juni, te 10 ure, in de kerk van St Martinus De Vrouwinis onder de Vigiliën. Vergadering ten ster/huize Bergestraat, 12, om 9 1/4 ure. Vrienden en Kennissen dio bij ver- igelelhetd geen doodsborichfr wouden ontvangen hebben, worden verzocht dit «Jc rlncnnnltr "te aanzien Men verzoekt ona het overlijden te jnelden van MIJNHEER1 Petrus Van Branteghem geboren te Aalst den 29 Juni 1846 en er godvruchtig overleden den 15 juni 1932 Versterkt door de HII. Sacramenten'' Lijkdienst en Begrafenis Zaterdag 18 Juni 1932, te 9 ure in de kerk van Sint Martinus, De Vrouwmis onder de Vigiliën. Vergadering ten sterflmize OuJ Man nenhuis Kaltealraat, om 8,30 u. De dertigslon zullen geschieden 'in Sint Martinuskerk to beginnen van 29 Juni 1932 telkens oin 7 ure aan het Hoogaltaar. {Vrienden en Kennissen die bij verge telheid geen doodsbericht zouden ont vangen hebben, worden verzocht, dit nis öusdanig te willen aanzien. Bericht aan de Hopboeren van Aalst en Brabant Op Zondag 19 Juni om vier uur ter herberg vroeger L. Kieckens, Brusselsche Steenweg, Groots Vergadering der Hopboeren van 't Land van Aalst en Bra bant. Bespreking: Inkomende rechten en Premies; Iedereen vrt-zc op post De Voorzitters L. Baert, L. Van Droogenbroeck (Meldert) (StUlric Capellen) Stedelijke muziekschool. Openbare prijskampen 1931-1932. Feestzaal van het Stadhuis. Vrijdag 24 Juni, om 5 uren voor de klassen van vioolcel om 6 V-i u.: voor de klassen van viooi. Zaterdag 25 Juni, om 5 u.: voor de klassen van Nederl. voordracht (decla matie)'. Maandag 27 Juni om 5 u. houten ble.aspeel tuigen; om 6 u. voor de koperen blaasspeeltuigen. Woensdag 29 Juni om 5 u.: voor de klassen van piano (middelb. 2e afdeel., hoogere te en 2e afd.); VIGOR AALST. Openbare en Private Feesten tijdperk 15 tot 30 Juni 19. Moerzeke (offic, Inhuld. dijken) Vlaggestoet, Ballonfeest, Verlichting. 21. Ramskerke Vuurwerk. 26. Haeltert. - Vuurwerk, Ballonfees!. 27. Stad St Niklaas. (Groote Markt/ Buitengewoon Groot Vuurwerk, prach. tige Venetiaansche Verlichting. Alge- meene onlgloeii'ng tan Torengebouw en Klokkenspel. 29. Stad Hasselt ('Limburg) Ballon en Kinderfeest. 1177 Opwyck. Vuurwerk, Ballonfeest. Bond der Kroostrijke Gezinnen AJdeeling Aalst- Op Zondag 19 Juni, te 3 1/2 ure namid dag in de Feestzaal van het Stadhuis, wordt er eene algenieene vergadering belegd voor de leden van den Bond der Kroostrijke Gezinnen. Dagorde 1. D# heer Coppieters R., Secretaris der gewes'elijke afdeeling St Niklaas Waas zal spreken over het belangrijk vraagstuk van de Familievergoedingde huidige wet en' de werking van den Bond voor verdere veralgemeening in 't belang v^n den Middenstand. 2. De heer Advokaat Van Nespen, onder voorzitter der gewestelijke aldeeling Ant werpen zal handelen over vermindering van belastingen, woning en studiefonds. 3. Vernieuwing van het Pestuur der plaat selijke afdeeling Aalst. Aangezien de te verhandelen onderwerpen van een zakelijk belang zijn voor de 525 aangesloten groote gezinnen dor afdeeling Aalst, hoopt het bestuur op een trouwe opkomst der leden. VG 18-0358A BFLi BERICHT Tor oorzake van dringende werken aan het hoogspanningsnet der elecli iciieitslei- ding, zal voor de volgende straten de elee- trische stroom onderbroken worden van Zaterdag 18 Juni, om 24 uren tot Zondag 19 Juni, 8 uren Arbeidstraat. Nieuwe! eakstraat, Gent- straat, Gcntstsenwe?, Sint Apoloniastraat, Buurtwegstraat, tyojendreef, Lindenstraat en aanpalende blokken, Sint Annalaan, Sleenstraat, Vooruitzichtstraat en aanpa lende blokken, Koo'siraat, Vaksohoolstraat, StJobstraafc, Diepestraat. Capucienenlaan, Geeraerdsbergsohe straat en Lokerenveld- straat. Het Davidsfonds Aalsten Omstreken. j'eft ter gelegenheid der Sporenherden- Kinff, op Donderdag 14 Juli aanstaande, te 7 uur 'b avonds, in de Feestzaal van Sint Maar- tensgasticht, Esplanade, een prachtig Kunst* feest inet de medeworkfng van da «Zingende Reisjes van Haile» onder de loiding van Toon dichter Remi Ohesquiere. EEN KUNST OPENLUCHTFEEST.- Het Kunst Openluchtfeest, dat op Zaterdag 9 Juli door 't Land van Riem zal op het getouw gezet worden ter gelegenheid van; zijn jubileum wekt veel belangstelling. Het feest zal doorgaan op de Groote Markt. Ge kende kunstzangers en zangeressen verlee. hen hnnne gewaardeerde medewerking. Er z illen koren uitgevoerd worden. Ook zal er klokkenspel wezen, orkesluilvoering, samenzang door al het volk enz, V ALS ge met de machine wascht waarom dan L geen Vigor beproefd Ge zult er onmiddellijk de waarde van ondervinden er» het gemak dat het u verschaft. Vigor en cenige stukjes Sunlight Zeep is al wat ge noodig hebt om een zacht en rijk sop te bekomen. Het is onnoodig u aan de machine af te sloven. De Vigor-oplossing verdrijft vlug alj de vlekken, het weldoende schuim dringt, door al de deelcn van het waschgocd en maakt het klaarder en witter dan ooit. En.- spijts zijne vlugge inwerking is Vigor zoo zacht dat linnen noch machine er ecnig nadeel van ondervinden. ZEEPZIEDERIJEN GEBROEDERS LEVER. BRUSSEL, KAATSEN Balspel Houtmarkt Maandag aanstaande komt de goed ge» kende spel r Tremiseau Laurent, aan het hoofd der geduchte ploeg van Braine le Comte onze mannen bekampen in eigen voste. Braine le Gomle staat aan 't hoofd van 't klassemen', heeft reeds tweemaal tegen onze ploeg gespeeld, waarvan een maal gewonnen en eenmaal verloren wie zal er zijn meesterschap toon en Onze mannen die verleden Zondag Soignies overwonnen, hebben de beste hoop, ook ditmaal de zege in Aalst te behouden. Begin om 5 ore. Vrije Brandweer. AfdBalspel 'n Bolwassohing. Gisteren Donderdag ging dus de hitte voort. Watervrienden I—Pompiers. We wierden geklopt met 10 spelen 46 vijftienen om 5 spelen 24 vijf-ie.ien. Da twee eerste spelen die de Waterratten behaalden «aren twee blanke, Enne... de verstandhouding, zopals steeds altijd, onder onze spelers, was weg. De strijd verliep sportief. De beste wonnen. Er zullen nog andere partijen hoe- ven af le rekenen met de Waterkleddens. Opgepast Groen Kruis en supp. club u De Kal», rog geen victorie gekraaid, Na de lutte, misschien als troost, overhandigde de inrichtende voorzitter, heer Er rei p Sin- gelyn een prachuledige tabakspot aan on zen voorzitter, heer Pedro De Hert. Deze pot (tabakspot/ verbeeld een ton, (hecto), waarop een hoofd. Op dit hoofd eene flinke buis. Staande op een stoel, richtte de voorzitter der Walerkleddens zich tot onzen voorzitter e:i spelers en dankte hun hartelijk om hunne deelneming. In hartelijke bewoordingen dankte onze Kapper de inrichters, bezonderlijk om hun geschenk, dat we in cere zullen houden en een eereplaats geven in ons lokaal. Menig smakelijk pijpje zal eruit geval* woraen. En zoo eindigt weder onze strijd naar Beker Watertoren. Jude X. Ik beweerJA Ik zie mijn lezeres reeds huiveren wanneer zij dit opschrift leest, terwijl mijn manhaftige lezer allicht da schouders optrekt, en mom pelt Tooverheksen? Komaan, dia bestaan alleen in de vertelsels.... Waarde vriend, vertelsels berusten dik werf op groote werkelijkheid, en in het rijk der tooveressen is alles ge3n verbeelding. Verre van daar Ik begrijp dan he»l goed dat uw teergevoe lige vrouwtje een huivering krijgt wanneer ik over dit kapittel wil praten, en U zelf zult allioht een griezelingsken van afschuw of alteratie langs uw ruggegraat voelen loopen als u me de eer wil aan doen dit kapittel tot het einde toe te lezon; Ik woonde Opeen kasteel... Ik verbleef vier zomers en vier winters op ean spookkasteel (hierover later meer) pn daar heb ik leeren gelooven, heb ik moeten gelooven in 't bestaan der zoogenaamde Tooverheksen Wie even het bekend on nog immer zeer verdienstelijk standaardwerk van De Potter en Broeckaert«Geschiedenis dor Vlaamsche Gemeenten wil opsporen, en het boek ter hand nemen waarin er geschreven wordt over de gemeente Laerne, zal daarin kunnen lezen hoe erin de 16e eeuw te Laerne buitenge woon veel hoksenprooassen plaats grepen, en daar ook vele vrouwen verbrand werden. Te Laerne, op het zand. Worden de toovörheksen verbrand. Maar, (hoor ik u vragon) is dit alles dan werkelijk gebeurd Ja, eilaas Reeds van in de veroude tijden is er spraak van hekserij, heksensabbat, enz. Maar het is eigenlijk in de vijftiende en zestiende eeuw, door de tallooze processen waarvan de spo ren trouw bewaard bleven, dat wij kunnen nagaan hoeveel vrouwen toen ter echte of t9n onrechte voor heksen warden aanzien, en als cusdanig vask op de vreeselijkste wijze wer den gepijnigd. In verband met de hekserij bestaan er tien tallen werken van folklore o. a. waarin wij vaststellen kunnen hoe de volksverbeelding in sommige tijden zich bijzonder liet opzweepen door het heimzinnige en not bijgeloovige. De macht en de heerschappij van den duivel, onder duizenden gedaanten en vormen, in duizenden planten an kruiden,heeft in vroeger beroerde eeuwen bijzonder den geest van het volk op hol gebracht, Halt t Niet alleen de ge9st van het volk, ook de wijze man, ook de rechtsgoleerde, geloofden destijds volkomen aan heft bestaan van mensohen waarin de kracht van den duivel spookte. Het bewije ervan Sla de boeken open die u vertellen van voor malige heksenprocessen en strafuitvoeringen. En als gij na tien minuten geen kieken- vleesch krijgt moogt ge van u zelf getuigen da» gij een hart van staal in uw lijï hebt t In zijn flinks verhandeling De Belgische Bosrenstand wijst De Potter er met recht op hoe het weleer voldoende was een oude, leslijke, ietwat zonderling doende vrouw te zijn (zooals overigens ook nog thans voel oude wijvekens eruitzien.) om dadelijk ach terdocht te wekken bij den man van de straat en den man des gerechts. DergeHjko vrouwen die soms zwakzinnig waren, en in de twintig ste eeuw met toewijding in een of ander ge sticht van liefdadigheid verpleegd worden, werden in de 16e eeuw in een donker hok opgesloten, er dagen en nachten lang van allen slaap beroofd, (zooals de geleerde Jezuit en archivaris Eorw. Pater Schapens in de oude perkamenten van het kastaal van Laerne nog in 1926 ontdekte), werden gepijnigd op allerlei gruwelijke manier om z« tot de be kentenis te dwingen van hun handel met den duivel. En als die ongelukkïgen welke dus vaak eenvoudig krankzinnigen waren, de meest vreeselijke en tooverachtige bedrijven en misdaden haddsn bekend wachtte hen gewoonlijk da brandstapel. Aldus geloofde het volk destijds rotsvast dat de tooverheksen zich des nachts met een zekare wonderzalf Insmeerden, op een bezemstok door de lucht zweefden, ofwel aan den staart van den duivel zelf door de ruimte meezwierden, om dan op een of andere ver laten plek sabbat te houden en allerlei dui- veleseh kwaad t# bedrijven. Een dergelijke vrouw werd vroeger in onze steden en dorpen algemeen als de pest ge schuwd zij bracht den boozen geest in huis, zij deed de dieren en da kindaren van allerlei mysterieuze ziekten sterven, onz. Zij kon tooveren met allerlei kruiden en planten, In verband hiermede heeft een onzer geleerdste folkloristen, heer Ia. Teirliuck (vador van den bekenden schrijver Herman Teirlinck) deze laatsto jaren nog twee lijvige boekdeelen in het licht gozonden De Plant in de toover- werald Magica en «Flora Diabolica waarin het wemelt van de wonderbaarste dingen. Dit alleö, omdat wij er nu honderden jaren van af staan, komt ons gansch ongelooflijk voor, en do3t misschien glimlachen. En toch... Diep in het gemoed van ons vclk blijft er nog iets van dit alles leven, en dit weten onze priestef s best tot wie do menschen zich zoo vaak wenden om hun stallen te bolezen omdat zij soms vreezen dat er een kwadehand op rust. Maar, in de vijftiende en zestiende eeuw viel er met da hekserij niet te lachen. Nog in 16C6, namelijk bij open brieven van 10 April, is een der eerste voorzorgen der aartsher togen Albert en Isabella de bevelen op de tooverij te handhaven, en zelfs nog meer kracht bij te zetten. In die instructies werd dan vooral do aandacht gevestigd op Duïvelsteaken het zoogenaamde stigma diabolicum dat naar algemeene meening, bij elke tooverhaks te vinden was, en dan ook de beulskneohten, samen met de docteuran en de chirurgiens met eindeloos geduld werd opgespeurd Natuurlijk trad dan telkens weer ook de pijn bank in werking het lichaam der beschul digde werd met spelden doorpriemd, en naar gelang er geen of wel bloed uit kwam, gold zulks als een zeker bewijs. Ward er geen bloed bespeurd, of bleef zij ongevoelig, dan was het een half bewijs dat er een verbond met de oude slang bestond. Zekere Adriana Schepens,huisvrouw Pioter Claus, molenaar inden watermolen te Gent (16e «euwjwerd als tooverhaks beschuldigd en gepijnigd omdat eenige kinderen uit de ge buurte, waaraan zij een stukjen koetong ge geven had, twee dagen ziek geweest waren. Hemeltje lief, hoe menig beenhouwer die ons met pensen of worsten soms wat ziek maakt, zou in de 16a eeuw een leelijk avontuur beleefd hebben I Lieve lezeres en beste lezer, hoeveel weegt gij Dit had ook weleer zijn belang I Personen verdacht van tooverij werden namelijk te Oudewater (Zuid-Holland) gewogen, en wie zijn juist gewicht niet had, wie te mager of te dik scheen, zoodat de salve wishte met de natuurlijke proportie des lighaems niet is accorderende (zie Bijdragen tot dekennis van het Oude Strafrecht in Vlaanderen» door J. B. Cannaert) beleefde een gevaarlijk uurl Neen, dan zeg ik toch voor mijn part leve de 20a eeuw, de vrije eeuw der vlieg- en der zwaargewichten I Doch, wie verder vernemen vil hoe het met do tooverheksen in do 16o eeuw afliep voornamelijk met Rossa Nette, de tooverheke van het oude Laerne, (iets waarover Jef Seheira u met zijn beste pen vertellen zal) leze onzen grooten roman Dé Ridder van het Slot van Laerne van af 1 September in wekelijksche aflsve ringen te verschijnen. Je/ Griek. DUIVENN1EUWS BERICHT Koninkl. Duivanliefhebbersmaat- sehappij «Eendracht» Aalst. Lokaal Cyr. V. Vaeranbergh, Te beginnen van Zaterdag J8e Juni worden de duiven van Aalst en omlig gende cemeenten verzonden met trein nr 12194 uit Aalst (Oost) vertrekkende ten 20 uur 47 min. Aangezien door de zen maatregel de verzendingskosten per auto van Aalst naar Brussel niet meer moeten betaald worden, hebben wij besloten de prijzen van al de bijge voegde duiven met 25 centiemen ta verminderen. Van dezen maatregel zullen niet de prijswinnaars maar al de duivenlief- hebbers genieten. 1171 Voor het Bestuur De Secretaris, De Voorzitter, Fr. Clopterop. V. Tittelboom. Koninklijke Duivenmaatschappij Het Land van Aalst», Lokaal bij den Heer Petrus Kieckens. Aangezien wij bekomen hebben van onze duiven die den Zaterdag ingekorfd worden hier te Aalst kunnen verzonden worden en daardoor de verzendings kosten per auto naar Brussel verval len, habben wij besloten den prijs van alle duiven, zoowel prijsduiven als bij gevoegde duiven met 25 cm. te vermin deren. 1176 Het Bestuur. -VW- Damen, Mejuffers Met deze heb ik de oer mijne vroegere klanten ter kennis te brengen dat ik mij van heden af terug ter hunner beschikking stel voor ails MATEYVERK in Korsetten Borsthouders en Buikbanden, Gebreveteerde modellen speciaal tooi* zwaarlijvige Daraen. Verder alle orthope dische toestellen, breukbanden, aderspat* kousen met en zender naad. Al deze artikelen worden hier ten huize vervaardigd. Let goed op het nieuw adres. MARIA VAN HOORDE Korsetmadkster-Otkopcdiste 1163 13, Zonnestraal, Aalst. EEGLOO. 16 Juni.— 13.000 kg. boter 15 a 16; 133,000 eieren 0.39 a 0,40; 1095 viggens 80 a 250. AUDENAERDE, 16 Juni. Boter, 14 1600; eieren, 0.40 -0,42; konijnen. 15-25; kiekens, 9,25 'tkoppel; hennen. 9,50-26; ganzen, 11-20; duiven, 3,00- 3,50; jonge duiven, 8*9 het koppel: varkens, 150*225. TQMATE Soep saus oogenblikkelijk klaar. TOMATE Gewaar borgd door zijn supe rioriteit. TOMATE Dringt zich op door zijn on geëvenaarde kwaliteit, TOMATE - Bereikt in België 80 0/0 van hot totaal verbruik. 211 TE EKPE OPENBARE VERKOOPING VAN te AALST, St. Annastraat, nieuwen ontworpene Boulevard De Notaris MEERT te Erpe, zal met de 'busschenkomst van zijnen ambtge noot de notaris iD'e Witte Ie Merxen» namens wie het behoort, openbaarlijk, verkoopen Een "bcVonclef welgelegen perceel1 bouwgrond ten voorhoofde aan de Sint— Annastraat (nieuwen ontworpenen bou levard gekadastreerd sectie C deel van nummers 11191 en 1119 s met eene grootte van 17 aren 17 ca. palende ten. voorhoofde aan de St. Annastraat, den heer Jules Van Ghyseghem, den lieer notaris Moyersoen, den heer Cyrilia Paepe en den heer Frederic Braeckman Onmiddellijk ingebruiktreding. Verdeeld in tien loten, zie plakbrieven Ingesteld Levi I: 2,200 fr'.. .Lot II 8,500 fr.; Lot III 5,000 fr.; Lot IV 5.000 fr.; Lot V.: 5,500 fr. Lot VI 5.000 fr.; Lot. VII 5,000 fr.; Lot VIIT: 5.000 fr.; Lot IX: 5,000 fiJ.; Lot X. 1,000 fr< Tweede Zitdag MAANDAG 27 JUNI 1932 om 3 uren namiddag ter herberg Iri den Zeshoek» 'le Aalst, Dendcrmond- schenstoenweg, gehouden door den heer .Steenhouftf iP.lX

De Volksstem | 1932 | | pagina 3