Dr EDWARD POPPE HET HOEKJE VAN DE VROUW DE KONFERENCIE VAN LAUSANNE XXXVIII JAAHGAmvi NUMMER 133 Kerkstraat, 9 «ft ai Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgerer J. Van Nuffel-De Qendt Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adoif Maxlaan ,13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs - Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W, C. 2, ZONDAG 19 JUNI H. Gervaeius Zonop3,48 Zonaf7,5i MAANDAG 20 JUNI 1932 H. Silveriua Zonop3,49Zonaf7,E£ L. K. 25 N. M. Bij de 8* Verjaring van zijn dood r IIij s'tierf den 10 Juni 1924 te 6 u. 's morgens, terwijl hij zieh tot de H. Mis voorbereidde. De mare verspreidde zich over Vlaanderen en Nederland met de snelheid van het licht «Poppe is dood, de apostel, de heilige». Allerwcge brak nu de hulde los aan de nagedachtenis van den nederigen priester. Zij die tijdens zijn leven, uit 'eerbied voor zijn bescheidenheid, had den gezwegen verkondigden nu luidop wat ze wisten en ondervonden. Nage noeg alle Katholieke dag- en weekbla den van eenigc beteekenis bij ons en ook in Nederland legden Joij zijn lijk- .fcaar de ontroerde hulde neer van be wondering en vereering voor zijn pries terleven en waren het eens om hem kortweg een heilige te noemen. Maand bladen, vlugschriften traktjes en boe ken volgden. Ook de geestelijke over heid stak haar persoonlijke overtuiging niet. weg. Mgr. Seghers, zijn Bisschop, sprak in privaatgesprekk.cn cn ook in priesterver'gaderingen z.ijn meerling over Poppe's heiligheid onomwonden uit, en Z. Em. Kardinaal Mercicr, z.g. zegde: Ik aanroep hem als een heilige, en ik hoop vast', dat de Kerk hem eens Zal verheerlijken». Zes dagen lang tot den 16e Juni lag de dierbare afgestorvene over aarde cn kwamen onafgebroken rijen bedevaart gangers bij dat gezegende lijk neer knielen en bidden. Met eerbied en liefde leekcn.de men een kruiske over, die lange, magere priestergestalle en kesk Xnen met deernis en heilig ontzag naar dat zacht aangezicht, waarin, ziekte en Uitputting zoo onuitwischbaar diep hun lijnen hadden, gegroefd. Met kinderlijk betrouwen liet men kruisjes en prent jes, verders paternosters, scapulie- Ven, kerkboeken, ja, tot trouwringen toe, het heilig overschot aanraken. Allen schoven voorbij zonder, onder scheid van stand, geslacht of ouder dom: pries'ters en religieuzen, juffers ,en werklieden, oudjes en kinderen, kin deren vooral Kruistochters, die hij zoo vurig beminde cn voor wie hij, elke week zoo'n schoon lesje ha#d geschreven iin «Zonneland». Ongeveer in deze bewoordingen be schrijft EJI.O. Jacobs, in «Dr Edward Poppe's leven», de hulde aan den lie ven doodc. Sedertdien is de faam en het gezag Vvan den gevierden Apostel steeds aan gegroeid; zijn woord is een program geworden en zijn voorbeeld als een vlag die vooropgaat en boven de hoofden uit steekt. Zijn èonvoudig graf wordt met den dag roemrijker en Volksveht. Adv. Ed- jnond Rubbens mocht, ter gelegenheid »van de jeugdbetooging van 26 Augus tus 1928, die te Antwerpen meer dan honderd duizend jongelingen uit- Vlaan deren, onder de leiding hunner HH. iBisschoppen samenbracht, neerschrij ven, dat «de heerlijke Kathedraal der Katholieke Actie, die thans in ons land fcverd opgetrokken op stevigen grond- Slag berustte, daar zij stond over het graf van een heilige». Bij dat graf wordt thans, op Zondag1 £8 Augustus aanstaande, een monument opgericht: een heerlijk monument, dat het erkentelijke Vlaandoren aan den frurigen Apostel zal schenken. De medewerking van allen wordt B&artoe verlangd, stoffelijk en geeste lijk, niemand wordt uitgezonderd Kruistochters, vrienden en vereerders Van den grooten bezieler, van heider kunne en van alle standen en organisa ties en groepen en kringen en gilden, Zie vervolg onderaan volgende kolom BE FR05UTPARTIJ WORDT STAPELZOT De frouters liggen overhoop.- V) Wordt een mooi spektakel. Pie eene sluit den anderen uitfc. Vóór weinige maanden nog werd Ward Hermans hier ingehaald met trommel en fluit. Ward mocht in «Volksverheffing» zijn welsprekendheid komen uitgieten, tot groote bewonde ring der ideale jeugd. Voor eenige maanden riog werd Ward weest, maar hij ligt toch te bed... kon niet op... En de meeting werd uitge sneld. Ziehier intussehen, hoe de hoofdlei- leider, Joris Van Scveren in «De West vlaming» de gedachten-vertroebeling set etst, welke onder de Vlaamsch-Na- tionalistische leiders hcerscht. Wij halen aan In West-Vlaanderen t een dooreen- in een manifest te Lede uitgegeven als warreling van meeningen en doeningen «de schrik der tegensprekers». (die loopen van Leundan tot Butaye en Ward was iets eenigs, Ward was de (Van den Bulck'e, langs Beeckman, een kerel, de gevierde, de ridder zonder zekeren Six en een zekeren Bulckart. smet, de wrekende houthakker van Ce- In Oost-Vlaanderen: een neo-daen- sembre, het schitterend symbool van(sistische hutsepot waarin men Ernest den held-martelaar...- Toen Ward om.Van den Benghé nevens Elias ziet, Gra de zaak van Utrecht allcrwege werd vez nevens Wannijn, Frans D'Haese ne- aangerand, sprongen al de manschap,, pen verbolgen recht om hem te verder digen... En toen Ward in de Kamer op letterdiefte werd betrapt, was 't ver weer wel niet spontaan, maar al zijn vrienden schaarden zich toch bescher mend rond hem uit Vlaamsch-Nationa le Solidariteit- (Eenieder weet hoe po-j vens De Beuckelaere; zooveel mannen zooveel meeningen en zienswijzen, die slechts door allerlei compromissen en trukken nog samenhangen, en in wiens- nabijheid Vindevogel zit als een «Sym- palhiscerende in-troebel-water-vis- scher. In Brabant een felle gisting van ge ver die grap voor hem en voor lien ver-[dachten die alleen samengebonden blij- liep)1. (ven door de persoonlijkheid van Staf En nu Nu heeft men Ward uit dc [Dcclercq. partij gesloten. Nu zit- de arme kerel in! In de Provincie Antwerpen: een. de Kamer alleen... alleen... alleen. [steeds stijgende herrie tusschen de Wat heeft de excentrieke man dan-zienswijze van Vos, Hermans, De Bac- toch misdaan jker, Van Pieren, Scheere, Van Mierlo, Ward was niet meer akkoord noch!Van Puymbrocck en anderen, met de leiding, noch met het program-! In Limburg, ja, in Limburg eenheid! ma. [Eenheid in de negatie van alle echt en Ward past het princiep «Zelfbestuur» [strijdend Vlaamsch-Nationalismc onder ook op zich zeiven toe. jden dwang van een zelfvoldaan klein- Ward richt zijn oo.gen naar het Wes- [burgerlijk electoralisme Romsée en ten, waar Van Severen (oud-Nationalis- [Lindekens lisch Kamerlid) in den frisschen Noord- j En daar middenin, De Raad van zeewind een nieuwe vlag opsteekt, de Vlaanderen samenvatting van dier. vlag der Vlaamsche Nazzis, de vlag der warrelklomp, en bijgevolg 'n volmaakt Dietsch-Solidaristen. [beeld van de machteloosheid en van de Ge weet dat tusschen Van Severen en [doodelijke wanorde, in dewelke onze kamerlid Leuridan een geweldige strijd'nationale strijd ten onder dreigde te is losgekomen..; igaan door gemis aan de strikt noodza- In 't begin heeft men dat vuurben [kolijke leer en aan een leiding dio haai: willen dooven, maar het ging niet.''^ven doet en imponeert. Op dit oogenblik woedt de vecht- enj Joris Van Severen,heeft papa De Lil- schildpartij er heviger dan ooit. Mc vergeten. De Collectie moet compleet Leuridan, de romantieker, de scha-;zUn- duwtrapper van Rodenbach, wordt uit gemaakt voor een vulgairen verrader. Leuridan wordt vertrappelt als een En U is van zulke soep dat men liet verlepte traditioneele. - heil van Vlaanderen verwacht Van Severen integendeel praalt in de Gelukkig dat Vlaanderen ernstiger duinen als de schoone revolutionnair.ivoormannen telt I Een tijdje heeft men Het was heel natuurlijk dat Ward de deze onder negatieve drijverijen bij de partij koos van den revolutionnair. En hij begon te Mechelen langs de bloei ende bloemkoolvelden en^arspergiebed- dek.ens zijn propaganda Legen de ver molmde traditioneelen. Doch, daar is ook Senator Van Die ren. Van Dieren, de slimmerik Van Die ren, de vuur- en waterdrager, Van Die ren de radikaal in woorden, maar in da den de tegenweter van Ward. Wat er tusschen die twee gebeurd Wie zal 't ooit weten. Iets is zeker Toen de Frontpartij Ward uitsloot, hoeft de partij van Ward onmiddellijk Van Pieren gëexcommu- nieëerd Zijn dat zotte toeren of werk van wij ze mensclien Mag men zich terecht niet afvragen: Wordt de frontparij gek? stapelgek Heel dit komediespel zou reeds lang len blakke zijn gekomen cn met ap- en dependenties uiteengezet op een tegen- jongeren kunnen klcineeren. Maar. de tijd wreekt zich'., De wind scheidt kaf uit koren. Ook de jongeren beginnen klaar te zien. |De belangen van land en volk zijn veel 'te ernstig om er zoo maar zot-ga- weg te laten meê spelen. Elk aan zijn taak En wij winnen onze zaak Ego. De tijd van kleine middelen en yan uitstel is thans voorbij. Er moet thans groot werk verricht worden. Ik hoop dat de ui'tkomst van deze konferehtie moge zijn, dat zij defini tief met het verleden breekt om een weg te banen naar een betere samen werking die ons allen naar een betere toekomst zal voeren. Antwoord van Horriot Herriot verklaart in te stemmen met het standpunt van Mac Ponald, die sprekelijke meeting te Mechelen, waar [betoogde, dat de eerbied van de ver- Vos en Co zouden staan tegen Ward, om bintenissen noodzakelijk is voor de van twee kanten eens klaar te zeggen internationale verhoudingen. wat hun ideaal, hun idealen mond zou ingeven. Doch, dan kwam het ongelukkig schot 'te zinnig schot... het schot in' den nacht, Ward werd getroffen in den arm... zon der zijn tescli was 't wellicht erger ge- Hij neemt aan, dat de huidige k'risis de inzinking overtreft welke voorzien werd door het Youngplan. Ook de fi alien, die naar Poppe's voorbeeld en in den geest zijner geschriften een Eu charistisch en Mariaal genadeleven willen leiden. Allen worden ook opge roepen om in groep de groote feeste lijkheden te Moerzeke te komen bijwo nen en zich daartoe bijtijds yan auto bussen te voorzien. Steunlijsten en stcunkaarten met in lichtingen zijn 'te verkrijgen bij de priesters E. K. leiders van iedere deke- Heyst-op-den-Berg.het geheim- .nancieele moeilijkheden van Duitsch- land verlammen liet wereldkrediet. In het verslag van Bazel wordt ech ter toegegeven, dat Duitschland eko- nomisch buitengewoon goed uitgerust is en dat het zijn evenwicht zal tenig- vinden. Elk tijdperk van inzinking wordt immers door voorspoed gevolgd. Men moe<t rekening houden met de huidige moeilijkheden maar ook de toekomst, vrijwaren. Het gaat hier trouwens niet alleen om een Fransch-Duitsche kwestie. Aldus zou een schrapping van de her stelbetalingen talrijke landen treffen. Gansch de Europeescho ekonomie nij, ook bij den Secretaris van het Pop-[is er bij betrokken. Bovendien komt het pe-Comité E.II. O. Jacobs, Nieuwland,jer ook op aan do veiligheid te verhoo 165, Brussel en bij ondengeteekende, [gen. Er is geen politiek vrede zonder Hoofdkerkstraat, 5. Alle giften dienen [okonomische vrede en geen ekonomi- rechtstreeks gestort op postcheck .;|sche vrede zonder politieke vrede. Poppe-Comi'té, Brussel. wij zullen de belangen" van Frank- Is aniens het uitvoerend Comité,«"rijk in het raam van de Europeesche C. yan Kerkhoye, yoorziUer, len wereldbelangen .verdedigen. SPOELEN EN DROGEN VAN WOLLEN STOFFEN Hot is vorkesrd koud regenwater te gebrui ken vcor liet spoelen dier stoffen. d;iar za dan gemakkelijk vsrbardon. Evnn lauw regenwater gebruiken is best, en zoo dikwijls verscli water nemen, tot er geen het minste spoor van zeep sop meer overblijft. Ook dan niet wringen. Uitduwen en laten verlekken. Nooit in de zon drogen. De huisvrouw zal lommerhoekjes uit zoekon, best daar, waar do wind vrij spol heeft. Men kan ook binnen drogen in eene luchtige plaats. Sommiie wollen stoffon geraken, zolfs wan neer ze met de meeste voorzorgen worden ge- wasschen, uil hun model. De huisvrouw zal ze zoo weten to schikken, dat ze hun goeden vorm hebbon teruggekregen. Stoffen, die zeer los zijn, en hij het hangen altoos den goeden vorm verliezen, moeten lig gende drogen. Oppassen dat, bij het drogen, do verschillen de kleuren niet ineen loopen. Niet wachten tot het goed droog is om te strijken en liet yzer niet zoo heet maken als voor het strijken van linnen en katoen, AARDBEZIEMARMELADE kilo airdbezies door het zeef doen, met den houten stamper. In een niet vertinde pan 2 kilo suiker met een glas (2 deciliter) gieten. De suiker laten koken tot hij een stijve, opbor relende siroop vormt. Do aardbezies erbij voe gen, met de sohuimspaan goed mengen. De pun van 'c vuur wegnemen cn 1/4 uur laten rusten. Op 't vuur brengen on terwijl men goed den bodem met de spaan oproert, een paar kee- ren laten opkoken, Laten afkoelen en pas des anderdaagB in potten gieten. Afdekken zooals voor jam. ENKELE WENKEN VOOR HEN DIE WILLEN FRUIT BEWAREN Begin eerst met den fruitoogst té sortee- ren. Zieke of wormstekige vruchten leggen we van kant om ze eerst te kunnen gebruiken. Al leen gave gezonde vruchten bewaren goed. 2. Do plaats waar we ons fruit gaan bewaren kuischen we eerst goed op. Het mag er niet to warm zijn een temperatuur van i tot 8 graden is de beste. Donkerte kan geen kwaad best late men het daglicht er niet indringen. Het mag in de bowaarplaats ook niet vochtig wezen. Herhaald verluchten bij droog weer neemt do overtollige vochtigheid uit dt kamerlucht weg. Gedurende het verjuchten der bewaarplaats worden de vruchten beet niet papier overdekt. Tocht moet vermaden worden, wat eveuwel niet wil zeggen, dat er geen ^eiegenheid mag gegeven worden tot luchtverversching. Do vruchten worden in een enkele laag go- legd, de eene naast de andere, op gladde plan ken. en met hun steel naar boven. Dit laatsto geldt vooral voor peren, omdat dezo vrucht eerst malsch wordt rond den steel ea dat dia plaats bijgevolg ook hut gevoeligst is. 4. Vruchten met vettige schil verdrsgon ge« makkelijker en moor lucht dan deze mot ruwe schil, In plaatsen met veel luclitboweging is het dan ook geraadzaam de laatsto soort vruchten met zuivor papier te bedekken. 5. Men vermijde het zooveel mogelijk de vruchten aan te raken. 6. Toch moet men ze van tijd tot tijd eens na< zien om de vruchten, die enkele sporen vaa verrotting vertoonen, to verwijderen. HOE BEDERVEN WE ONZE WOLLEN STOFFEN De huisvrouwen moeten weten, dat wollen stoffen meer verzorging vragen dan katoenen, Wit linnen wordt geweekt, gekookt, gewas- schon, gespoeld, geblauwd, in bleekwater go- zet. Als die bewerkingen in goede voorwaar den worden uitgevoerd, dun komt het linnen te voorschijn blank als sneeuw... Wit linnen vraagt heel wat werk, maar alles gaat door het gewone kader. Wit linnen vraagt voel inspan ning. maar ingewikkeld is de onderhoud liea- lomaal niet. Voor wolion stoffen is het heel wat anders. Oebruik van bijtende zelfstandigheden is verboden, zooals soda. groene zeep, bleekwa ter. Vezel en weefsel verharden en krimpen* De vezel wordt zelf vernietigd. Wollen stoffen kunnen ook niet tegen groot6 warmte, zooals warmte van het water, van het vuur, van de zon (bij het drogen), van het ijzer, (bij het strijken). De stof verhardt. Het ge beurt ook wel oens dat ze inkrimpt door do ongunstige inwerking der warmte. Door wrij ven en wringen krimpen de wollen stoffon eveneens en worden ze soms goheol misvormd. Duitschland kan niet meer betalen zegt von Papen Nadat de Pers de vergaderzaal had verlaten, vroeig von Papen, Du its oh Rijkskanselier, het woord, lk heb, zoo zegde hij, van de ver klaringen van den Engelschen eersten minister Mac Donald met grodl» be langstelling kennis genomen en ik waardeer, de bedoeling, waaruit deze verklaring is voortgekomen. Zij is een zichtbaar bewijs voor den vasten wil der betrokken staten om de werkzaam heden der Conferentie te laten leiden lot de definitieve regeling, die de hui dige toestand eischt. Ik kan slechts wenschen, dat de verklaring door de hier vertegenwoor digde volken en door de openbare mee ning der geheele wereld in denzelfden zin zal worden toegegrepen. Het zal noodlottig zijn, wanneer; deze hoop zal worden teleurgesteld.» In deze uiteenzetting van den toe stand, die von Papen vervolgens gaf. poogde hij de volstrekte materieele on mogelijkheid aan te toonen, waarin Duitschland zich bevindt, nog iets te betalen. Sedert de akkoorden van Den Haag en de uitwerking van het Young plan is de waarde van he/0 goud ver minderd in zulke verhoudingen, dat de vastgestelde bedragen in de praktijk volstrekt onmogelijk zijn geworden,en dat het gewicht der offers, voorheen toegestaan, vermenigvuldigd zijn met niet te voorziene coëfficiënten. De iDui'tsche Rijkskanselier verklaar de verder, dat dezelfde toestand zieh voordoet betrekkelijk de private schul den. De rijkskanselier besloot zijn rode met de volgende woorden Dje geschie denis der herstelbetaling blijkt thans een reeks van proefnemingen te zijn die men in steeds nieuwen vorm doch steeds meft even weinig succes op het Duilsche volkslichaam heeft gedaan. Men heeft Duitschland steeds het maximum aan herstelbetalingen op gelegd en telkens heeft men het erop aan laten komen of dit maxumum uit voerbaar zou blijken te zijn. We hebben thans de gevolgen van dit proces voor het Duilsche bedrijfs leven en de wereldekonomie duidelijk voor oogen. (De ervaringen van de laatste jaren kunnen aldus worden samengevat dat de horstelbetalingen gebleken zijn on mogelijk te kunnen .voortduren. Deze ervaringen sluiten de moge lijkheid uit dat men in de hoop op de toekomstige ontwikkeling nieuwe proefnemingen met de herstelbetalin- kan doen, die toch tot dezelfde mis lukking als de vorige pogingen ge doemd zijn. JEie vervolg onderaan vorige Kolom HET KINEMACONGRES Nogmaals wijzen wij U op de aari* kondifing van het kinemaCongres, dat te Brussel zal plaats vinden op 20 Juli 8. Reeds heeft dit congres in breede kringen belangstelling gewekt, en me- nigeen vraagt zich af waar we heengaan. Een geestig schrijver drukte zich eens uit als volgt: In de katholieke wereld zijn er tegenover het kinema» probleem drie catégori'én les adver- saires, les dccouragés, et les convain- ous»* De tegenstanders, de ontmoedig den en de overtuigden, De tegenstanders vormen een soort die itilaan uitsterft. Voor den oorlog toen de cinema pas begon, voorspel den zij dat hel spel geen vijf jaren zou duren, Thans nu de cinéma zioh over» al in het volksleven een plaats heeft veroverd, stellen zij er zich hooghartig tegenover en meenen, dat wij katholie ken daarvan niets willen weten. Intus sehen zij staan alleen en het volk gaat toch naar de omema. En dan dikwijle helaas naar een sleohtt film. Zij doen me denken aan dien ouden notaris die geen sohrijfmaohien op zijn bureel dulde. Indien iemand hem vroeg wat daarvan de redan was,kwam hij met een wetboek waarin heel duide lijk stond dat akten en stuks werden gesohrevsn. En geschreven dat wil zeggen niet geklopt besloot de oude heer. Intussehen werkte de bediende tot diep in den nacht en kwam de nota ris overal te Iaat. Hoeveel meer geldt het afgument van met dan tijd mee te gaan waar het een moreel belang betreft, waar reads zoovele malen de Heilige Vader en de Bisschoppen hun sympathie hebben betuigd met de geloovigen, die zich niet afzijdig houden, doch trach ten de goede kanten van de kinema uit te baten en haar te stellen in den dienst der volksopvoeding. Ontmoedigden op het gebied van do kinema sijn er veel meer den direoto tegenstanders. Zij, de ontmoedigden zijn mensohen die sympathie voor do kinema hebben, die het gebied kennen en vaak ook aan de volksverbetering op dat gebied hebben gewerkt. Dooh zestonden alleen tegenover het grooto heidensch blok en hebben hun aan vankelijke goede pogingen moeten op geven, Nu voelen Z9 er niets meer voor de Christenen hebben te laat ingegrepen, alles is verloren is hun argument. Zeker, ale demoed verloren is dan zijn we allea kwijt Maar hot botrouwen is hot eerste noodzakelijks en werkt men te zamen onder Gods zegen, dan kan allea gered en schooner opgebouwd worden. De derde catégorie, de overtuigden. Moeten we hierover nog ieta mtdedee- len. Zij spreken voor zichzelf, overal getuigenis afleggend van hun actie en hun streven* Zij vormen de kernen overal, zij hebben organisaties gesticht hun aantal groaitmet snelle sprongen. Zij zijn geestdriftig voor het congres en hopen er «amen te werken met hunne vrienden, de ontmoedigden, dio zeker het geschokt betrouwen verstor- ken sullen en de tegenstanders, de weinig verstokte tegenstanders die. oven zeker eens medestanders en mfr* destrijdsrs zuilen worden»

De Volksstem | 1932 | | pagina 1