2% Be Lijdende Christus in 't Gevang Woensdag Juni 1932 IIET FEDERALISME.. EE1XIGE OPLOSSING DE KONFERENCIE VAN LAUSANNE WEL GETAPEERD DAVIDSFONDS XXXVil I JAARQAttQ MUMMER |35 Kerkstraat, Oen 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Pa rijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londrcs ,W. C. 2. H. Paullnus Zotiop3,49Zon fcf7,56 L, K. 25 N. M. 3 Do verlaten Christus in h,t onder- aardsche hok in 't Paleis van Caïtas, binst den nacht van Witten Donder dag tot Goeden Vrydag is een aangrij pende voorstelling van den zielentoe stand van onzen Goddelijken Meester. Nogmaals heeft de Esrw. Pater Andreas Bosteels, van Ninove, der Minderbroedersordo, een talareel geschilderd dat indruk maakt en spreokt aan de zielen van deo be schouwer en bewonderaar. Historische werkelijkhoid i3 het niet maar dat ook heeft de schilder niet gewild immers hier heeft hij enkei bedoeld het zieielijden van de verlatenheid uit te beelden. Zie hoe de kleuren sprekon, 't zijn al gebroken, droeve toonen alsof de karde ruwe sleenen moeten meetro nen en meelijden in hunne onzielig- beid om bet lijden van hun Schepper. Inderdaad de verlaton Christus door de eeuwen heou is hier voor waar een beeld van de Eucharistie. Ziet de geslotenheid zijner omgeving, de dikke muren en met ijzerensta- ven afgesloten venster, doen denken aan de bronzen deur van de taberna kelen van onzen verlaten God. Zijn koninklijke paarsche mantel (want er is rouw... Hij rouwt) om hult hem hall en half de schouders en hangt treurig on ruw vastgebon den met eene grove koord. Spijts de spottende bedoeling zijner beulen blijft Jezus ons hier voorkomen in al zijne koninklijke waardigheid. Wat toch is hij het welsprekend beeld van zijn alomheerschend Ko ningschap, Tegen de gewoonte van andere kunstenaars, die hetzelfde onderwerp behandelden, is het aangezicht van onzen Christus in do schaduw, dewijl een spaarzame gedempte verlichting het overige van zijn lichaam eerbie dig bestraalt. Jezus is verlaten, maar dat is alles niet, hoewel hij heel de pijn voelt van zijn alleen zijn, is hij toch gelaton in zijn lijdenslot. Deze schilderij is wederom eane van de scheppingen van onzen weer den en geachton vriend, welke ons tot overweging stemt. Ook bij het aandachtig aanschouwen van dit por tret van het lioogste. schoonste en vruchtbaarste lijden, voelt men zich niet zooveel ontroert, als men zich pliciitig vindt in dat gruwelijk al leenzijn van den allerhoogste.' We zouden meer moeten overpein zen de minste bijzonderheden van den Verlossenden Lijder om dieper mee Ie gevoelen en beter te heseffen boa wij ons lijden en onze verlatenheid met de zijne moeten voreenigon en zoo wat moer te verdienen voor het toekomende leven en meer verduldig heid en gelatenheid op te doen voor dit hui lig bestaan. Dit zou ook dan ten bate en ten dienste staan voor on zen ovenmcnsch. Bekijken wij zulke taferealen dik wijls genoog en verschaffen ze ons profijt genoeg MARC. Maandagnamiddag werd esri verga dering gehouden van den kabinetsraad, onder voorzitterschap van den h, Cocq, minister van Justitie. De officieelc mededeeling aan de pers fuidt Na een grondige gedaehlcnwisse- ling, stelde de Raad de eensgezindheid vast. aangaande het vraagstuk van den werkloozensteun, dat zal worden gere geld bij koninklijk besluit, waarvan de tcksL in voorbereiding is. Hot overige van de vergadering werd ien. De hulp aan Oostenrijk Maandag werden de werkzaamheden We lezen wekelijks HET VOLK VAN RON SE waarin Volksvertegenwoordiger V inde vogel zijn polemieken neerpent. M. Vindevogel is een zonderling' man, kalm aangevat- Wat de hulpverleen ng met zeer eigen gedachten welke hij laan Oostenrijk betreft, zij is een de ï- steeds glashelder weet voor le dragen.kate zaak, omdat zij levens door po i- M. Vindevogel is federalist jtieko vraagstukken wordt beheersclit Volgens hem zullen al onze nieuwe Wij mochten echter vernemen, dat Vlaamsche wetten weinig of niets ba- een protokol werd ontworpen, da besleed aan het behandelen van gewo ne bestuurszaken.», Uil. die mededeeling blijkt dat minis ter llcyman verzaakt aan zijn voorne men om de kwestie door middel van een wet te regelen: dit zal geschieden bij Koninklijk besluit, dus zonder in menging van het parlement. Ook blijkt' dat de gedachte wordt prijsgegeven om dc gemeenten le ver plichten zich bij een krisisfonds aan tè sluiten. Voor de gemeenten, die vrij willig bijgelden aan de werkloozen ver- lecnen en waarvan verscheidene met financieele moeilijkheden hebben te strijden, zal evenwel een maximum wor den vastgesteld, berekend in verhouding tot de bevolking en lot de gezinslas»len van de betrokkene. Een groot deel van de vergadering werd gewijd aan de talenregeling in het middelbaar onderwijs, en meer, in het bijzonder aan het onderzoek van den toestand die voortvloeit uit het verwer pen van art. 22bis Door de Vlaamsche ministers werd vastberaden aangedrongen op de nood zakelijkheid van een sanktie ten einde de naleving van de in wording zijnde zoolang wc nielf leven in een fede ralen Staat.i Dat ligt in zijnen kop gelijk 'nen steen, die men er rfcet geen breekijzer kan uittrekken. En veel jonge mcnschen spreken ge lijk hij. Heel zeker heeft *ij veel sc-hoonen troef in zijn kaart. In 't verleden heeft men niet alleen het Vlaamsch aan de achterdeur gezet, niaar de moeizaam verworven wetten meesterlijk gesaboteerd. Er stond een macht boven de wet. Die macht zal vol gends hem blijven bestaan, en zijn be sluit is dan ook «'t Zal in dc toekomst gaan zooals vroeger» Dus voor de Vlamingen half recht, verminkt recht, geen. volle recht niet het recht waarop ze als burgers van dit land aanspraak mogen maken, zoolang we Belgie in geen federalen Staat heb ben Omgezet. Wij begrijpen dien zielstoestand...- Het verleden blijft een zware blok aan ons been... Het verleden zit vol bitterheid voor de Vlaamschvoelende Vlamingen. En liet is zeer begrijpelijk, dat de vlaam sche jeugd, die 100 per honderd al- we' te waarborgen. Iets waarmede allclgehecle voldoening wil, spreekt ge ministers feitelijk instemmen, alhoe-U'jk Vindevogel. minister Carton, wat betreft den: 't is oud roest dat in hunnen kop zit vorm van de sanktie, wel geneigd bleek lof liever, oud roest dat nog tusschen dé om een waarde toe te kennen aan de [voegen zit van het raam, waarin de argumenten van degenen, die bewerennieuwe vlaamsche wetten dienen gc- ntplaatst dat de homologatievoorwaarden, die art. 22'ois waren voorzien, inbreuk maakten op de vrijheid van onderwijs, Hoe de opgerezen moeilijkheid zal worden geregeld, staats vooralsnog1 niet Da't oud roest moet er uit geschuurd, 'f. Is het werk. van heden en van de nabije toekomst. Zelfs men kijke niet verwonderd al kfegon we hier mor vast. De parlementaire groepen gaan gen een federatieven staatsvorm, zal beraadslagen en veel zal afhangen yan derzelver besluiten. Inmiddels acht minister Petiljean en met hem de andere regeeringsleden het geraden dc Kamer te verzoeken de tweede lezing van de 'talcnregeüng en de behandeling van het ontwerp be treffende de studie van de moderne ta len in het middelbaar onderwijs van den hoogeren graad le verdagen tot Woensdag, 30 Juni, dus tol wanneer de h. Renkin, eerste minister, uit Lausan ne terug zal zijn. Daar deze terug verwacht wordt te gen 27 Juni, zal minister Petitjean Woensdag bij de Kamer, voor de ope ning van de bespreking, een voorstel in dien zin doen. Door het minis'terie van Binnenland- sche Zaken was, ingevolge van een be lofte van den eerste-minister, een ver slag voorbereid met het oog op nieuwe maatregelen van amnestie ten opzichte van ambtenaren, afgezet na den oorlog. Van dit verslag zullen exemplaren overgemaakt worden aan alle ministers. Zoodat Maandag a.s. de Kabinetsraad op dit gebied misschien besluiten neemt. Een wetsontwerp zal worden inge diend bij de Kamer, waarbij de regeo- ring machtiging zal aanvragen om de tweede schijf van één milliard van dc leoning uit te schrijven in het buiten land, dus in Frankrijk. thans door dc belanghebbende staten wordt onderzocht. Inmiddels doen zich eenige wrijvin gen voor. Zoo loopen de ILalianen met de Duitschers onder den arm, wat er toe zou kunnen leiden, dat een (feel van de aan Oos'tenrijk gestelde eischen hun waarde zouden verliezen. Op het laatste oogenblik.hoorcn wij echter, dat de overeenkomst zich be gint af te teekenen. Verdragen en ontwapening, Moeilijkheden doen zich voor wal het plan van Mac Donald betreft in zake de poli'tieke ontwapening gedu rende een zeker aantal jaren. Men voert aan, dat het noodig is,op onlwapeningsgebied een zekeren uit slag te bereiken, om de openbare mee- ning' in Amerika beter te stemmen, ten overstaan van Europeesche schulden. Duitschers en Italianen willen ech ter niets hooren van eene regeling wel ke het karakter van het Locamopakt zou hebben, daar zij de mogelijkheid wenschen voor te behouden het ver drag van Versailles te hunnen yoor- deele gewijzigd te krijgen. DE NATIONALE WEDSTRIJD VAN FOKVEE Mignonna 14 jaar, van M. Laloux G. te Drehance kamvioen aller kategoriea. niet alles onmiddellijk in het reine slaan iDoch vreezen, dat wij bij het oude zullen blijven, na al onze vlaamsche veroveringen, schijnt ons erg, erg over dreven. Er is wat veranderd in de wereld. Wie ziét dat niet De verfransehte stand krijgt een an der gezicht. Ook veel vlaamsche men- schen kijken anders dan vroeger, en dat is niet min van belang. •Enkele dagen geleden waren wij in gezelschap van ex-franskiljons. Welnu, die menschen zeiden heel gemoedelijk en gemeend «Is 't niet spijtig, dat we in onze jeugd nie't meer vlaamsch hebben geleerd En Vlamingen die vroeger onverschil lig toekeken, antwoordden «'t Is waar... velen van ui zouden aan ons hoofd moe ten s'taan, en g'en kunt niet, g'en kent de taal van 't volk niet Sprak men vroegec zoo in die mid dens? O neen 1 De geest verandert. De tegenstand valt weg. Wel, ontwaart men hier pf daar nog Mohikanen. Maar hun rijk is uit. Hunne zonen zijn vlaamschgezinden. Dezen willen hun volk ten dienste slaan en wét-en heel goed, dat zulks niet gaat zonder spreken; dat ze flink de volks taal moeten machtig zijn. Deze nieuwe generatie hakkelt niet het verfransehte Vlaamscliken dat zoovele jaren rond de kiezingen dienst deed, maar spreekt een zuivere fijne taal, die uit hunnen mond zoo mooi cn aangenaam klinkt als hét fijnste fransch. Laa't de jaren maar eens gaan over de veranderde mentaliteit Laat die vlaamsche geest maar eens waaien door de school, door het huis, doör het leger, door het gerecht, dooi de openbare besturen. En zeg mij, zal er nog wel een macht bestand zijn om de Vlaamsche beschaving tegen te hou den Neen. Het' saboteeren der vlaamsche wetten zal bepaald onmogelijk wezen Dus: wel recht voor de Vlamingen honderd per honderd, precies gelijk de iWalen! En daarvoor, is het federalisme 1 niet noodig. Want, maken we ons geen illusies Federalisme is de Rcvefenta Arabica niet die alles geneest. federalisme is een stelsel met zoo veel gebreken als schijnbare voGi-aee len. 'Dat zullen we later op ons gemak en heel objectief onderzoeken. Ego, DE TIJD, van Dinsdag 21 Juni, het Liberaal Congres van Zondag bespre kende, besluit zijn artikel als volgt «De Liberalen en de Socialisten ker- men dat HUN scholen ontvolken, en dat de Katholieke Scholen vooruit- gang maken. Maar dat; is hun eigen schuld. Waar moeten zij de kinderen gaan halen om hunne scholen van kinderen le voorzien (Zij hebben geen kinderen meer. ZieV. rondom U, en vergelijkt de katholieke huisgezinnen, van welken stand ook met de liberale en socialistische.). En hier begint het dramatische in do zaak; dat ze de kinderen van de kristelijke ouders willen DWINGEN door HUN ONDERWIJS van den kris- telijken weg afgevoerd te worden Is dat niet slecht, is dat niet bru- 'taal? En kunnen zulke partijen nog het volksvertrouwen genieten Neen Nog dit: De liberalen stoefen met hun vaderlandsliefde, dat hel vader land niet mag verscheurd worden, Onze Reis naar Lourdes Hel Davidsl'onds is in de verste verl< geen instelling voor toerisme, maar het weet dat toerisme een faktoor is voor, kultureele ontwikkeling, en in gezelhg- op-reis-samen-zijn de handen geslageu worden van nieuwe vriendschap en aan» genarne herinneringen. Daarom gaat ook het Davidsfonds op reis. Eens per jaar, mooi cn gezellig, niet te groolsch, niet te duur, maan «onder ons Davidsfondsers». Di't jaar jaar gaan we O. L. .Vrouw gaan groeten te Lourdes. Hoe is de reis ingericht Er mag gerust worden verzekerd dat de deelnemers alléén Davidslond- sers uitstekend zullen verzorgd wor den; dat die reis naar Lourdes in do voordeeligsle omstandigheden gebeurt want in den prijs is alles begrepen dus ook eetmalen, ui'tstappcn, enz. Daar men reeds van verschillende' kanten inlichtingen vroeg, publiceeren we thans een en ander, van het interes-* san'tste. .1. Wie kan er mêe gaan Alleen leden van T Davidsfonds, man nen en vrouwen, en hun naaste fami lieleden; de kinderen moeten minstens 16 jaar oud wezen. 2. Datums 1 Negen dagen op reis «onder ons». En bu?ten den vromen beevaart gang, ma ken wij er tevens ook een ontspannings- en studiereis van. Oordeel maar. Eerste dag t Augustus. Vertrek met speciale treinen uit Brussel-Noord rond 20,45; uit Genl-St. Pieters, rond 22 uur. Tweede dag 2 Augustus. Lisieux. II. Mis en Communie* Ontbijt. Bezoek der stad: Karmel, Buissonets, Nieuwe Basiliek. Middag en avondmaal in ho tel. Vertrek rond 2 uur. Derde dag 3 Augustus. Bordeaux. H. Mis en Communie. Ontbijt.. Bezoek der stad per autocar. Middagmaal in hotel. Vertrek rond 14 uur. Aankomst te Lourdes rond 19 nur. Vier dagen in Lourdes. 4-7 Augustus; Verblijf in eerste rang hotels, met 3 maaltijden daags. De Geestelijke oefeningen van een erkende Vlaamsche bedevaart, worden met liaar toestemming gevolgd. Tijdens 't verblijf te Lourdes uitstap per autocar naar Gavernie en Cauterets, Achtste dag r 8 Augustus: Biarritz, Vertrek te Lourdes na ontbijt. Aan- komst rond 10 uur. Bezoek van stad cn strand. Middag- en avondmaal in ho tel. Vertrek rond 10 uur. Negende dag: 9 Augustus Parijs ff: Mis. Ontbijt. Bezoek der stad per aul.o- car. Vertrek rond den middag. Middag maal met lunch-mandje. Aankomst te Brussel rond 17 uur, zoodab iedereen nog denzelfden dug naar huis kan. De juiste uren zullen aan de deelne mers worden bekend gemaakt in de on derrichtingen die hun worden •toege zonden. 3. Inschrijving: Die moet geschieden met het formulier dat voorkomt op blz. maar moeéb aan het Katholieke 53 van Belleman 2. Om de leden aanae- Vlaanderen, door de Walen en de Brusselaars het bestaansrecht van het Krislenlijk onderwijs ontstolen worden, ware dat niet een stooten naar een zelfstandigheid van de bei de landsgedeelten Waken Katholieken Waken in gesloten rangen T Onze mach't is hunne zwakte I Maar onze zw-akte zou hunne macht zijn Als we maar willen vermogen ze niets Welgezegd, Confrater! .Volkomen ak koord .1 naam te zijn is het voldoende zich aan te melden bij een der bestuursleden van de Davidsfonds-aifdeeling Aalst cn Om,- streken. Alleszins moet alles klaar zijn vóófl 10 Juli. Men vergete niet dat men zijn voor keur mag uitdrukken om le reizen in ge zelschap van vrienden of bekenden. 4. Prijs. De inschrijvingsprijs bo« rekend in Belgisch geld i 1050 in 3e klas. A350 in 2e klas. Bij één gezellig reisje per jaar zal hef blijven voor 't Davidsfonds, maar door al 't voordeelige van dat reisje moet het Davidsfonds ec 'toe komen van eersten af. DE NATIONALE WEDSTRIJD VAN FOKVEE a Favori Aliaarta kampioen der stieren aller kategoriee hoort <03 ea/2 M. Rané Van den Berghe, te Wulpen,

De Volksstem | 1932 | | pagina 1