Het Eucharistiscl) Congres te Dublija 25 M kGinsnda Kinemaoongres Zaterdag Juni 1952 De Wedde der Kamerleden DE K ON FEU EN CAE VAN LAUSANNE tad hel Parlement Uitbetaling der Ouderdomspensioenen O.L. Vrouw van Lour des Hei voorstel>Hoower. XXXVIII JAAHCiAnèG .NUMMER |^g Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffol-De Gendt publiciteit bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, AdoJf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. 0. 2. H. Willem Zonop3,49Zon af 7,56 L, K. 25 N. M. 3 Alles wijs* er reeds thans op dat Let komend kinemaoongres, dat te Brussel «al plaats vinden op 20" Juli, een sukses zal worden: Hetgeen plaats vindt in het land zelf en in de omliggende landen ia Let Leste teeken, dat dit congres voorziet in een groote noodzakelijk heid. Van verschillende kanten ko men toetredingen toe, een bewijs dat men allerwego verlangt samen te komen on van gedachten te wisselen. Op dit gebied liggen zoovele pro blemen, zoovele kwesties, en ze zjjn zoodanig actueel, dat dringende be sluiten een noodzakelijkheid zijn- De bestuurdere der Katholieke bladen zien de noodzaak en bet nut in bun lezers een kinemarubriek aan te bieden. Zij kunnen niet langer een zoo belangrijk onderworp onder stil" zwijgen voorbijgaan, want bijna al hun lezers zijn toeschouwers iu de kinema. Waar zij zien evenwel bot groot govaar, da kinema is beidenscb en een verslag over een beidenscb onderwerp mag geen beidenscb ver slag worden. Ziehier de bestuurders en opstel lers voor een groote moeilijkheid ge plaatst. Het congres echter weet dat «n zal zeker bet punt onder de oogen zien, de goede richting aanwijzen en de gewetensvragen tot ieders voldoe ning oplos-en. Daarnevens staan de bestuurders van de kinsmazalen. Steeds wordt bet bun moeilijker in den chaos van filmen de goede te vinden «n de goe de censuur aan te brengen. Nemen zo zonder moer bun toevlucht tot het onschuldige filmpje, dat zeker onge vaarlijk is, dan krijgen de toeschou wers meestal geen artistieke, doch een hoogstens middolmatigen film te zien, een film die geen slechte maar ook geen goede en zokor geen kunst indruk achterlaat. Bovendien wordt de inrichting van hun zaal een steeds grooter bezwaar een zaalinricliting eischt naast een handelservaring ook groote technische bekwaamheden. Met wat reklaam alleen komt men er tegenwoordig niet moer. En de katholieke bestuurders willen naast en in mededinging met hot beidenscb blok vooral up to date blijven. Staat men alleen, dan staat men stil, bb stilstand io dit groeiend bedrijf be- toekent onmiddellijk achteruitgang. Elke achteruitgang is onherstelbaar verlies, verlies vat. klanten, verlies van naam, verlies van de plaats die men inneem), verlies voorde Katho lieke zaak die men dient. Allen die een plaats inneman in de katholieke actie dienen in dit be drijf een steun te vinden een katho lieke censuur, een katholieke pers, een katholieke technische dienst uit die onmisbare helpers die zich geheel geven ein de goede zaak. Daarom houdt het congres in zich zelf de reden van zijn suksez. Wij hopen dat de zittingen, waarvan wij toekomende week bet programma zullen mededeelan, voor de katholie ke Kinema een toekomst van grooten bloei moge openon, De parlementaire kommissie van financiën heeft Woensdag morgen de begrooting der dotaties onderzocht, in dewelke de wedden der Kamerleden be grepen zijn. De meerderheid der leden heeft zich uitgesproken voor eenc weddeverlaging yan 10 per cent, wat eene bezuiniging yan 785,000 fr. heleekent. Dan rees de zonderlinge vraag wal men wel met dit- geld zou aanvangen! Een lid stelde voor het te storten in de kas der weduwen van de volksverte genwoordigers, (kas welke een tekort van 800,000 fr. heeft). Doch, het gezond verstand beert ten slótte gezegevierd, en men heeft heslist het geld aan de Schatkist te laten. De ze kwestie zal door de Kamer, yerder be sproken worden. EEN VRAAGGESPREK MET M. HïMANS De - Figaro kondigt f en vraaggesprek af toegestaan door M. Hymens, ministor van bui- tenlandsche zaken van België. België wordt te Lausanne als eene groote mogendheid boschouwd. Wanneer er inderdaad kwestio is van hor st"! zijn-zijne belangen proportioneel even be langrijk als die dar andere mogendheden. Frankrijk uitgezonderd. Maar in do vergade ringen waar Bsifjië verschijnt, tolt dit land als eene groote macht, daar het door M. Hymans vertegenwoordigd is, Weinig personen hebben eene zoo groote on dervinding van de internationale zakerf. Steeds oven jong, vlug in zijn doen, uiterst beleefd, overredend, wel bespraakt, is ioder- oeu die M. Hymans benadert oogonbiikkelijk dooi drongen van zijn gez tg en van zjjn auto riteit. - Welke is, mijnheer de minister, do draag kracht van do overeen torast te Ouchy op 2d Juni geparafeord Boteekent zij do ontwikke ling van de overeenkomst van Oslo Do overeenkomst van Oslo was slechts eane overeen komst vau princiep. Zij had enkel voor dool de betrokken Staten een tolvrede to doon h'erschon. De overeen komst van Ouchy komt ovoreen met een aanvang van eono practisclie verwezenlijking. Zij bindt enke' Holland. Bel gië en Luxemburg maar kau uitgebreid wor den tot al de Staten die er zoudem willen b(j aansluiten. Zooals in het geval van do overeenkomst van Oslo was het gedacht der ontwerpers tot voor beeld te strekken, ecue beweging tc doen cut- staan, bij machte om zich uit te breiden, eene bïwoging van tolvrijheid. Door den brief aan M, Ron kin gericht heaft Zijne Majesteit da Ko ning het karakter dier betooging willen ver- hoogen en al het belang willon doen uitschijnen dat hij hecht aan do economischo politi 'ke wen ding, die de overeenkomst trachtte doen over wegen. Wonen wij waarlijk de laatsto herstelkon- ferencie bij Het zou inderdaad te 'wcnachen zijn dat men esn einde maakte aan die conferenties die de opanbare me9nin<? ontzenuwen, oen tijdver lies voor de Staatslieden daarstolleu. hen dwin gen hun no hoofdsteden t6 verlaten zonder te rekenen de koeten dio zy veroorzaken. Do vraagstukken dio te regeian blijven zijn veel zijdig en ingewikkeld. Op het programma der conferentie van Lau sanne zijn niet cukel do herstelvraagstukken ingeschreven, maar ook enu tceks vraagstuk ken in verband met de er.sis. Meu mag zich af vragen of alles in eens zal kuaneu geregeld worden. Op 1T Juni hebtgo.de vorklaring der 5 ondertookend, alle voorbshoud makend voor De landbouwgroepen van Kamer en Senaat kwamen Donderdag morgen bijeen om de volgende vraagstukken te onderzoeken valorisatie der graange wassen, aanpassing der pachten aanj den huidigen ekonomischen toestand, vrijwaring der hoofdbelangen van den landbouw en het nieuw Hollandsch Belgisch akkoord lsTa de vergadering hebben MM. Li- mage, Maenhoul, de Pierpont en Hou- siaux zich bij M. Van Dievoat, minister van Landbouw begeven, om hem de be sluiten voor te leggen welke aangeno men werden door de groepen na hunne gedachlenwiss-oling. De landbouw- groepen dringen er op aan opdat de wetsontwerpen betreffend hun eischen onverwijld zouden neergelegd worden om tot een oplossing te geraken alvo rens de kamer mót' verlof gaat. De Kamerafdeelingen Donderdag namiddag vergaderden de zes Kamerafdeelingen. Zij hebben de volgende wetsontwerpen goedge keurd: 1. Wetsontwerp betreffende de accijns- en douanerechten' op suiker, 2. Wetsontwerp tot wijziging van de rangschikking der gemeenten 3 Wetsontwerp tot- herziening van de sa- mengeschakelde wetten op de gemeen teraadsverkiezingen en van art. 26 en 241 van het. kieswetboek. De huurprijzen De middenafdeeling, gelast met het onderzoek van liet voorstel Rasquinet, betreffende de stabilisatie aan den prijs van 1 Augustus 1914 vermenig vuldigd met 7, van de huurprijzen der laatste kategorie, heeft het .voorstel verworpen. De plechtige opening Isïasrrsc-door de menigte buiten de kerk Iontvangen, die door middel van luid- Zooals in 't kort in ons vorug n.um- 5prckeis op de hoogte wordt gehouden, rner gemeld, was de grootste en schil-1 Hierna volgt de .toespraak van den itcrendste gebeurtenis, welke Dublijn aartsbisschop van Piublijn, die Ierland'# ooit belcclde, de plechtige opening \an (jaxikbaaitfierd uitspreekt aan den II. Va ge 1 Kort© vergadering van het Derde Kwartaal Volksvertegenwoordiger Winandy beeft in de Kamer den Minister van Nijverheid en Arbeid volgende vraa; gesteld. Men strooit het gerucht uit dat de legeering zon beslist hebben het 't/wee- .de of derde kwartaal van de ouder wat betreft de tecugbataling der marken duor do Duirschors iu België lijdous 19M-1918 uit- |doiïisponsioenen niet te laten ilbeta- uegovcn. Heaft Duitschland dit voorbehoud len. Is er sprake van zulken aangenomen on zal het voortgaan u terug ta betalun De onderhandelingen der overeenkomst die tusschen Belgio en Duitschland gesloten word in Juli 1927 liap gepaard met do onder handelingen van het You igplan. maar daarvan escheiJon. Dia overeenkomst omvat wederzijd- scho verplichtingen, die cot nu too aan weers kanten gehouden werden. Do Belgische regee ring aanziot dio conventie als hebbende een bijzouda.' karakter. Zij wordt niet getrolïen door liet Hoovor-moratoriuin en moet buiten ds besproken kwestios blijven, Zou Balgie deelnemen aan de uitgifte van leoningen die men aan d» Donau Staten zou toestaan l Belgie heeft geon oogonbiikkelijk balang in het lot dier Staten. Nochtans uit interna tionale solidariteit is het niot onmogelijk dat Belgie er zich in de mate zjjuer middelen medo in late. Weik is de houding van Belgio ion opzich ten der Engolsche voorstellen (Qualitatievel en de Amerikaansche (Quantitutieva) in take ontwapening 7 Belgie, klein land dat bijzonder bloot gesteld is, heeft in di; opzicht gejn initiatief le nomen, maar moet bereid zijn mede te werken aan elke oplossing, zonder zijne veiligheid in het gedrang te brengen. Zoo komt men tot eene geleidelijke en wederzijdsche beperking der bewapening. Welke indrukken braohten de gedenk schriften van M. Stresemann in Belgie te weeg? Heeft hunne publicatie hit Belgische vertrou wen in de overeenkomsten van Locarno niet geschaad Die gedenkschriften hebben inderdaad een slecht licht geworpen op do mentaliteit van den schrijver. Maar men mag niot bsweron dat zij het vertrouwen in de overeenkomsten van Locarno geschokt hebben. Door dit verdrag inderdaad bobben Frankrijk Engeland en Italië de verbintenissen aangegaaa Belgie te waarborgen tegen iederen aanval vau Duitschland. Die waarborg wordt in niets geschaad door de commentaren van M. Slresemann. Antwoord De onrust, waarvan bot achtbaar lid gewaagt, is ongegrond. Met het oog op de onverwijlde toepas- .- ,.in„ y°, legaat en de overige kardinalen niet sing van liet nieuwe wetsontwerp, datj^®^ „oxrn1fr nu aan de Kamers voorgelegd is, werd slechts beslist de uitbetaling van de termijnen van den ouderdornsrenteloe- slag voor hel derde kwartaal 1932 wat te verdagen. De tweede termijn werd regelmatig uitbetaald. Zoo ook zullen de termijnen van vóór het derde kwartaal onverwijld uitbetaald worden.» Oost-Vlaanderens Bedevaart naar 12e Zomer-Bedevaart van 3 tot 11 Augustus 1932 onder de Hooge Bescherming van Z. H. E. Mgr. den Bisschop van Gent die de Bedevaarders naar Lourdes zal vergezellen. Geestelijke Bestuurder, ;j Kanunnik Van den Gheyn. De sermoenen zullen gepredikt wor den in het Vlaamsch door Z. H. E. Mgr. don Bisschop- en E. Pater Iiupperts, S. M- M., in het Fransch door. Kanun nik Van den Gheyn. Vijf bijzondere treinen Voor het gewest Aalst schrijve men in bij Mevr. Van de Kerekhove-Cercelet, 11 Lange Zou'tstraat. E. H. Impens, Onderpastoor. M. Jan yan Nuffel, 21, Kerkstaat* liet Eucharistisch Congres, Woensdag namiddag. Het weer was overheerlijk en de stra len, met vlaggen en bloemen versierd, boden een zeldzaam feestelijk aanzien. Ook de stemming van de bevolking was uitmuntend. De plechtigheden der laat ste dagen hadden reeds de gehecle ler- sclie bevolking tol geestdrift gebracht. T>e aankomst der pelgrims uit 20 verschillende landen, vormde telkens weder nieuwe gebeurtenissen, waardoor, de feestvreugde telkens hooger werd op gestuwd. De officieeie ontvangst van Pauselijken legaat en de overige hoog- waardigheidsbekleeders was van vorste- 1 ijken aard geweest en ging met groot- sche pracht en'praal gepaard.Deze schit terende taféreelen waren voor de Ier- sche bevolking ongekend en vormden 'n goede voorbereiding en een juiste voor afspiegeling van het grootste festijn, dat Dublijn Woensdag ging vieren. Dje bijzondere correspondent van «De Maasbode» schrijft dat de drukte wel ke thans te Dublijn lveerscht, Iets onge kends is. Verschillende groote stoom schepen liggen thans in de haven van Dublijn gemeerd. Een groot Duitsch stoomschip heeft ligging genomen in bet Alexandra Bassin cn bracht, de bis schop van Osnabruck en de bisschop van Bre-slau naar Dublijn, alsmede een groot aantal Duilsche geestelijken. De processie Kardinaal Lavilrano, aartsbisschop van Palermo, kardinaal Yerdier, aarts- aartsbisschop van New-York, kardinaal bisschop van Parijs, kardinaal Heycs, Dougherty, aartsbisschop van Philadel phia en Mgr Van Roey, kardinaal-aarts bisschop van Mechelen, maakten deel juit van de processie, welke om drie uur naar de St. Mary's Procathedral op trok. Aan.het hoofd ging Mgr Heyïcn, bis schop van Namen en president van het bestendige Comitei't van liet Interna tionaal Eucharistisch Congres. Dan volgde in den stoet de aartsbisschop van Dublijn, gevolgd door den Pauselijkcn De Fransche Pers. Mat uitzondering van hat sooialistisoh or- tfaan La Populaire.» is geheal (la Fransche pers tegen hat voorstel van Hoover. Men acht het eenvoudig ingegeven door verkiezingsdemagogen, en stelt vast dat het al lean wordt gesteund door al degenen dia de verdragen willen herzien. De Engelscha Pers* De Engelscha pers wijst op bezadigden toon, op al de moeilijkheden die, praktisch het plan in toepassing zou opleveren. De Times meent dat het plan groote ver diensten heeft. Andere bladen schrijven dat Frankrijker het meest zou door getroffen wordee. De indruk in Duitschland. Uit Berlijn, 23 Juni De boodschap van president Hoover aan de Conferentie van Ontwapening heefc diepen Indruk teweeggebracht te Berlijn. Het initiatief van President Hoover wordt met de meeste sympathie begroet. Het ont werp beantwoordt weliswaar nog niet aan al de eischen van Duitschland, maar man oor deelt dat het een terugslag kan hebben welke het Duitsche standpunt inzake ontwapening ten goede zal komen. Te Berlijn wijst men er echter op, dat de president niet spreekt var. gelijkheid van rechten aller vermoedelijke onderteekenaars eener toekomstige ontwapenings-conventie. Dit bewyst, aldus besluit de Deutsche Algemeine Zeitungmelancholisch, dat we nog niet op een ware gelijkheid mogen rake nen. Dl. Hymans over het ontwerp, Lausanne, 123 Juni M. Paul Hymans, minister van Buitenland- aclie Zaken, heeft aan vertegenwoordigers van hetBelga agentschap zijn eersten indruk verklaard vau het voorstel Hoover inzake ont wapening. M. Hymens, hoewel van oordeel dat liet document a&n een diep-gaand onderzoek on derworpen moet worden, beschouwd het als zeer bolangwekbend. Hij is ervan overtuigd dat het op de open bare meening van hesl de wereld een grooten indruk maken zal, welke de ontwapeningsge daohie voorzeker ten goede zal komen. Mot het oog op een latere bespreking van de bevoegde middens, heeft M, Hymans de Amerikaansche verklaring ter studie naar den algeraeenen staf te Br uasel gesoadem hun gevolg. Het geheel bood door den rijkdom nan kleurenpracht een schitterenden aanblik en maakte een diepen indruk op de groót-e menigte toeschouwers. De straten, waarlangs de stoet trok, zagen letterlijk zwart van het volk, dat in dichte drommen was komen aanzetten om getuigen te zijn van de grootsche openingsplechtigheid. In de Kathedraal In de kathedraal zelf was elke plaats reeds maanden tevoren verhuurd. In het zwart gekleede cerewachten leidden de kerkelijke hoogwaardigheidsbekleeders naar hun plaatsen. Hot hoogaltaar is een kleurenrijk dom van bloemen en groote manden met narcissen, anjelieren en lelies zijn tusschen de pilaren van de gèheele ka thedraal opgehangen, terwijl een zee van licht aan het geheel een schitte rend aspect geeft. Rechts van het altaar staal de troon voor den Pauselijken legaat, versierd met wil-gele zijden linten, en liet Pau selijke wrapen. Aan beide zijden van liet aldaar zijn de karmozijn roode zetels voor de Kardinalen opgesteld. Kort na twee uur arriveeren reeds enkele bis schoppen en spoedig daarnr. is het in de kathedraal slechts een beweging van alle mogelijke kleurenpracht. Achter de bisschoppen zijn (Je zetels van de leden van het parlement. De Pauselijke nuntius, Robinson, een sla- *.ige figuur in het grijs gekleed met pur. per cape, komt om drie uur de kerk binnen. Enkele minuten daarna verhef fen zich alle aanwezigen van hun zetels, daar de kardinalen in hun roode man tels de kerk binnen komen en naar hun zetels gaan. Achter de kardinalen ar iveert de Pauselijke legaat, die al zege nend naar zijn troon geleid wordt. Een jongenskoor zingt intiussclien het «Eoce Sacerdos Magn-us» Zoodra de legaat zijn troon bestijgt volgt, het Veni Sancle Spiriti hetgeen door alle aanwezigen wordt- medegezongen. Daarna v-ordt de Apostolische brief in het Latijn en En der voor het zenden van een Pausilijk vertegenwoordiger naar het. congres. Do bisschop heet tevens alle Zonen van de Katholieke Kerk hier vertegenwoordigd van harte welkom. De aartsbisschop leest vervolgens den tekst voor van een telegram, dat nij uit eigen naam aan den H. Vader heeft ge zonden en waarin hij namens de aan wezigen Zijne Heiligheid eerbiedig beeft dank gebracht voor de Vaderlijke bood schap, vervat in Diens Apostolische»! brief cn uit naam van het geheele con gres de kinderlijke toegenegenheid en aanhankelijkheid jegens den persoon van den H. Vader heeft betuigd. Z, H. E. Mgr Heylen, bisschop van Namen, spreekt hierop de memgle toé. achtereenvolgens in het Engelsch en in het Latijn, welke talen bij vloeiend blijkt le spreken, zonder dat hij hier bij zijn toevlucht tot aanteekeningen behoeft te nemen. Tenslotte nam de pauselijke legaat, Z. H. Em. kardinaal Lauri, het woerd, die, gezeten op zijn troon, zijn in het Engelsch .gestelde rede van aanteeke ningen aflas. Kardinaal Lauri, die aanvankelijk wat onwennig de voor hem vreemde taal spreekt, herwint spoedig zijn zelf vertrouwen en als liij spreekt over het belang, dat de H. Vader heeft bij het welslagen van het congres, weerklinkt zijn stem helder en klaar over de dui zenden, die beweegloos toeluisteren. Een diepe stilte valt over de menigte, als liet einde der plechtigheid nadert en een aantal acolieten, gehuld in rijk met goud bestikte koorkappen, de tre den van den troon beklimmen, waar kardinaal Lauri zicJi kleedt voor bet ge ven van den zegen met liet Allerheilig ste. Begeleiddoor de geestelijkheid, schrijdt kardinaal Lauri naar den voet van hef. altaar en bidt met luide stem de voorgeschreven gebeden voor net ge' ven van den zegen. De zegen Het .hoogtepunt van de pleclfligheU wordt bereikt als de pauselijke gezanl de trappen van het altaar beklimt er. met de plachtige monstrans den zegen geeft, driemaal liet H. Kruisteeken over de knielende menschenmassa makend. Er heerschte nu een doodsche stille, welke slechts verbroken wordt door heb rinkelend bellen. Ook builen op de stra ten wórdt het stilzwijgen bewaard en is het verkeer stopgezet. Een groote me nigte knielt eerbiedig biddend neer. Daarna verlaat de legaat aan het hoofd van den stoet al zegenend het kerkge bouw. Buiten is het publiek enthousiast en uit duizenden kelen steeg een storm van toejuichingen op voor de terugkec- rende hoogwardighcidsbekleeders. Om elf uur 's avonds werd nog in al le kerken van Dublijn tot middernacht het Allerh. Sacrament uitgesteld. Deze nachtelijke aanbidding werd met een H. Mis gesloten, waaronder talrij ke pelgrims lot de H. Communie na derden. Gedurende de gelioelc nacht bleef Du blijn feestelijk verlicht. De werkzaamheden De Belgische afdeeling is onder ver deeld in twee afdeelingen, eene in dQ Vlaamsclie taal, de andere in de Fran sche taal. Z. H. Em. kardinaal Van Roey is voorzlter van beide afdeelin gen, terwijl Z. H. Exc. Mgr. Kerkiiofs, bisschop van Luik, optreedt als on dervoorzitter van de Vlaamschc af- deeling, met als sekretaris Eerwaarde Paler Meeus, S. J. De Fransche afdeeling heeft als on dervoorzitter Z. H. Exc. Mgr Rasneur, bisschop van Doornik, en als sekrela* ris Z. E. II. kanunnik Sclimilz, sekre^ taris van hel bisdom Namen. De Vlaamsche Afdeeling De verslagen De Vlaamsche afdeeling vergaderd* Donderdag namiddag ten 6 ure. De E. II. Prims, stadsarchivaris te. Antwerpen, had als onderwerp VJU; zijn verslag gelscli voorgelezen. De aandacht wordt gevestigd op de groote devotie van Ie> Wat W'J te danken hcbben aan ler,ana land gedurende de laatste vijftien aeu-J 'n verleden. lersche ge- wen. £\e brie! word], met grogi jealhou-^loofsv§Pkpndiger§ in Vlaamsch België

De Volksstem | 1932 | | pagina 1