wêsi wmmM Eet Kasteel der Yrioemms Geneest het huidje PUROLPOEDER Weldra is I Aalst hier Kermis Dan drinkt men 'i besie dat er is. Men besiell dan bierken bij «DE 6HEEST» Dai past op ieder Kermisfeest: hitte fAsPISISSiE AUTO-ONGEVAL TE DENDERMONDE 25 JUNI. - H. WILLEM. Abt. H. GALLIKANUS- Martelaar. Hij was een oud-konsul. met lauweren verheerlijkt en den keizer zeer dier baar. Tot hel geloof bekeerd verliet hij al zijne bezittingen en wijdde zich aan den dienst der armen en aan het herbergen der vreemdelingen^ Uit alle oorden dar wereld kwam men naar Rome om dien oud-consul, dien be roemden Patriciër da vOeten der arm n te zien wassChen, hen aan tafel dienen en hunne wonden verplegen. Laler werd hij door Raucianus gedwongen den afgoden te offeren, doch daar hij dit weigerde is hij met hel zwaard onthoofd. Z. EXC. MGR MICARATE LUXEM BURG. Mgr Micara, pauselijk nun- cius ta Brussel, houdt thans verblijf in het groothertogdom Luxemburg uitgenoodigd door groothertogin Char lotte en Prins Felix van Luxemburg om het H; Vormsel toe te dienen aan dan erfprinB* '!Bï— ONZE PAARDENHANDEL.—Over de eerste vier maanden van dit jaar bedroeg onze paardenuitvosr 4735 die ren tegen 20,359,000 fr. Onze invoer uit Frankrijk, Duitsohland, Nederland en Polen was 6.719 paarden tegen 9.296.000 fr. IJZERBEDEVAART. Volgens besluit van het. Hadevaarikomitelt zal de grond,waar verleden jaar de groote Atlas-teni stond, groot 1 hektaar, dit jaar verhuurd worden aan Vlaamsohe firmas, die wenschen te Dikamufde dan verkoop in te richten van zekere artikelan. Do groote tent, waarrond al de andere zullen geplaatst worden, zal wederom opgericht worden en in den namiddag zal aldaar wederom «ene vredes"mceting worden gehouden. De Vlnamsche firmas die op dezen grond een verkoopstand wenschan op te richten, op 20-21 Augustus n.s. zijn verzocht onverwijld hun aanvraag te doen aan het Sekretariaat der Ijzer bedevaart, Wilfordkaai 16, Temsche. HET FONDS DER GEBREKKELIJ- KEN. In het verslag van de bagroo- ting der ontvangsten voor order van het dienstjaar 1931 vinden wij volgsnde cijfers betreffende het fonds der ge- brekkelijken, I. Uitgaven a) voor 1929, 18,163.760 fr. voor 1930. 38-449,047,80 voor 1931, 33,794,002 fr, (daar nog niet alle aanvragen onderzocht zijn, zal de uitgave voor dit jaar minstens 55 mil joen bereiken. 2. Het getal personen die van den Dienst hebban genoten.bedraagt 23.514 vcor 1029, 28,662 voor 1939 en 31.840 voor 1931 (tot 11 Juni). Wanneer al de dossiers zullen On* derzocht zijn, zal het getal rechtheb benden voor 1931 de 40.000 overschrij den. Voor 1932 werd nog niets uitge keerd. VOOR DE VACAN TIE DAGEN- Voor pique-niques, tennis en uitstap pen, voorzie', u van «enige sandwichs BOVRIL. Een weinig BOVRIL tus« schan twee dunne, goed geboterde Bneden brood, smakelijk an voedzaam want BOVRIL doet u echt ossen- vleesh verorberen. 2920 REISKOSTEN VOOR DE AMBTE NAREN* Een Kon Besluit zal eer lang verschijnen, waarbij d« reiskosten voor ambtenaren met 15 ten honderd verlaagd worden. Dit slaat ook op de militairen en de ambtenaren vaii het ministerie van Landsverdediging, BRAND IN DE STA ATSWERK HUIZEN TE MECHELEN Donderdag, rond kwaart over negen is brand uitgebroken tn het oliemaga- 'Die kleine Brigilta Van Haver, uit deizijn van de stapelplaats der werkhuizen Roode-Kruisstraatj werd Woensdag na- van de Staatsspoorwegen. Het vuur da't noen op den Gentschen steenweg gevat ontstaan was vond een gretige prooi in door de auto van M. Jan Savergne, han- de aanwezige vloeistof en materiaal en delsvertegenwoordiger !te Oostende. Het kind, dat eenige meters ver meegesleurd was vooraleer de autogeleider kon stop pen, werd tamelijk erg gekwetst opge nomen en naar het gasthuis overge bracht. De policie doet een onderzoek naar, de verantwoordelijkheid. STOUTMOEDIGE DIEF TE ANDERLEGHT Mad. Leonie Pirson, O tl etst raat, be vond zich Woensdag avond in haar werkhuis, bezig met pelsenwerk, hij middel van een elektriek strijkijzer. Zij hoorde een verdacht gerucht, keek om en zag een kerel de vlucht nemen. Wat later bestatigdc Mad. Pirson dat nam daardoor op enkele minuten geweldige uitbreiding. Dadelijk werd het noodsein gegeven, Aan blussc-hen viel overigens niet veel te denken. Alleen kon gezorgd worden voor he't beperken van het vuur en net vrijwaren van het omringend materiaal wagons en gebouwen. Br wordt erg ge vreesd voor liet ontploffen van de aan wezige olie- en petroleumtanks. De oorzaak van den brand is nog ongekend. 'De schade kón nog niét be rekend worden Het oliemagazijn is gelegen langs heen de Driesstraat., onmiddellijk in de nabijheid van de centrale bewaarplaats van de voorraadsartikelen als horstels zeemvellen, enz. van de staatsspoorwe- uit eene lade, eene sacoohe met koste lijke juweelen en eene brieventesch met|gen, alsook van de houtstapels," noodig 450 fr. verdwenen was. De poücie der|VOor het herstellen en..het maken" yap Georges Moreauslraat werd onmiddel-|benoo~digheden lijk verwittigd. Vermoedens wegen op een 45 tot 50 jarigen kerel, die in den namiddag onder een valsch voorwendsel in het werkhuis gekomen was; hij wordt ieverig opgezocht. BEWOGEN AANHOUDING TE BRUSSEL Donderdagochtend betrapte de h. De Vos, drogis'b op de Koninginnelaan te Laken, een kerel die bezig was bij hem binnen te breken. De h. P;c Vos kon de inbreker grijpen en een hardnekkige worsteling ontstond tusschen heide mannen., Terwijl zij aan 't vechten wa ren, gingen medehuurders de politie waarschuwen, die nog tijdig aankwam om een handje toe te steken. Naar het kommissariaat geleid, weigerde de aan gehoudene zijn idcn'bileit op te geven. Doch op het gerechtshof kon hij wor den ontmaskerd. Het is een oud-veroor deelde, Jan-Baptist De M. Hij werd ter beschikking van den prokureur des ko- nings opgesloten. ERG ONGEVAL TE ANTWERPEN Donderdag namiddag, was de lood gieter Ferd Bogaert, 45 jaar oud, wo nende Vestingstraat, 43, herstellingen aan he't uitvoeren aan het dak der Dia- mantclub, in de Pelikaanstrt, 34. Die man kroop door een venster der 4e verdieping, om alzoo de goot tc be reiken, doch het ongeluk wilde dat hij met een voet achter de afleidingsbuis haperde. De ongelukkige verloor daardoor het evenwicht en viel van een hoogte van 4 Va meter door een glazen koepel. Bogaer'b werd mei zware verwondin gen aan 't hoofd en de polsen opgeno men. Na de erste verzorging ter plaats door een geneesheer, werd het 'slacht offer ter verdere verpleging naar St. Walburgisgasthuis overgebracht. Oost-Vlaamsche Dramatische Geschiedenis dooc Silvain van der Qucht 1/ERBODEN NADRUK 40sle Vervolg Polfriet werd overhaald en men De- gaf zich naar een soort van notaris die zich voor geld zeer dienstvaardig DOOR EEN SNELTREIN VERMORZELD TE OOSTENDE Donderdagnamiddag te halfdrie *erd de spoorwegarbeider A. De Smedt, uit Jabbeke, vader van drie minderjarige kinderen, door den sneltrein Oostend Brussel, gevat, toen hij zijn werk ver richtte op de baan. De dood was oogen- blikkelijk. DIEFSTAL TE EYNE Dieven zijn 's nachts ingebroken de kiekenkweekerij van Jozef Verspeei't, op den Gentschen steenweg. De schel men hebben er een 20tal hennen gesto len voor een totaal bedrag van rond de 2.500 fr. Zij hadden het alleen op de hennen gemunt, want zij lieten eenige jonge hanen in het veld achter. De gen darmen doen een streng onderhoek. van de kleine mei en houdt het droog mei 5 Purolpoeder, de bus 9 frank, ie evenals Pu rol, 4 en 7'/j frank, verkrijgbaar in alle Apotheken. het ontbijt van elkander afscheid na men en Robrecht met zijn dienaar in den zadel stegen. Toen drukte men el kander de hand. Jonkheer Grans wenschte zijn vriend een spoedige weer komst, daar hij voorzag da't de kneve larijen der Franschen hier te lande niet lang meer zouden duren. Robrecht dankte zijn vriend over zijn goed onthaal, en wenschte dat z jn voorzegging verwezenlijkt zou worden. Toen gaf men de paarden het spoor en beiden verdwenen in de richting van Leuven. Na zonder eenige kwade ontmoeting toonde, om op een vroegeren datum de stad te hebben verlaten, en toen zij die reeds een mijl achter zich hadden, deed Van Cramshoeven van lieverlede zijn draver vertragen en zei tot Pol friet Polfriet, ik heb u getoond dat ik u aanzie voor een zoo getrouw als eer lijk dienaar, door u al wa't ik bezit, toe te vertrouwen, doch dit is niet voldoen de voor mijn rust. Ik wil, indien het ongeluk wil dat ik in de handen mijner vijanden val en gij ziel dat alle tegen gansch het vermogen van den heer Ro brecht Van Gramshoeven, in vollen ei gendom, aan Polfriet, zijn dienaar, over te schrijven. Met het plegen van die formaliteiten was er reeds meer dan een halve dag verloopen, en, zou Robrecht zich als dan uit de voeten hebben gemaakt, dan ware hij veel onheil ontkomen, maar jonkheer Grans wilde niet dat zijn vriend aanstonds zou vertrekken; den nacht kon hij immers, zonder" gevaar, bij hem overbrengen, en den daarop vol-- geilden morgen zou hij uitgerust en be kwamer zijn lot de reis. Des anderendaags was het een mis tige morgen. De stalknecht stond met twee flinke dravers gereed. Inmiddels had men Polfriet, om alle kwade ver moedens te voorkomen, zijn livreiklee- deren doen afleggen en hem een ander uitrusting bezorgd. Zoo verliep er nog tuijn een uur, eer de twee vrienden, na ONGELUK TE VELTHEM De landbouwersfamilie Henri Mcrcki wonende Beneden-Vèlthem tegen Bn~ ken, werd Donderdagmiddag ge'broffeo door een droevig ongeluk, dat is over komen aan hun 6-jarig zoontje Rcnaat. De vader werkte op het veld en do moeder bevond zich in den stal, zoodat de kinderen alleen in de keuken waren achtergebleven. De kinderen waren be zig met knikkeren en toen een der knik kers onder het bed rolde kroop de klei ne Renaat onder hel bed. llier vond hij echter een geweer, gereed om in dezen tijd van het jaar musschen le schieten in de kersenboom'^. Dit geweer viel omver met het gevolg, dat een schot afging en de kleine in den buik getrof fen werd, In allerijl werd een geneesheer ge haald, die het knaapje dadelijk naar het St. Pietersgasthuis le Leuven liét overbrengen. Het knaapje was echter zoo ernstig gewond, dat het tijdens do overbren ging naar het ziekenhuis overleed'. De gendarmerie van. Velthein stelde een onderzoek in, terwijl het parket van Leuven van het ongéluk in kennis werd gesteld. Dé smart der ouders is begrijpelij kerwijze onbeschrijflijk. BRAND TE ANTWERPEN In den nacht van Woensdag cp Don derdag ontstond er brand in het huis Kronenburgstraat, 34, In het gelijkvloers wordt er eene her berg uitgebaat door Willem Janssen. Rond 1,30 ure, werd de herbergier ge wekt door een doffen slag, die uit de herberg scheen te komen. De herber gier snelde dadelijk naar de herberg en bemerkte, dat de electrische piano ii brand stond. Intusschen waren de me debewoners gewekt en de brandende piano werd met emmers water begoten. De pompiers kwamen dadelijk ter plaat, se, onder bevel van adjunct Loosveldt en na een half uur; werkens was het vuur gedoofd. De piano is gansch vernield, de an dere meubelen, de muren en het pla fond werden beschadigd. Men vermoedt dat de brand oi'bstaan is door eene kortsluiting in de piano. De schade is vrij aanzienlijk. AUTO OPGEBRAND TE THIELT De kapitein van het Belgisch leger, M. Rad el et, wonende te Jambes, kwam Woensdag namiddag met zijn auto langs de baan Thiel't-Ruysselede gere den, toen op een zeker oogenblik het voertuig in brand schóót. De kapitein had nog juist den tijd om er uit '.e wip pen, want enkele oogenblikken laler stond het machien in lichte laaie en brandde 'tot pulver op. Slechts een paar autobanden konden gevrijwaard worden De oorzaak van den" brand is onbekend. ik dat gij mij aan mijn lot overlaat... Zooiets beloven is pijnlijk, edele heer... Men zou u kunnen dooden - Di't zijn mijn'zaken, Polfriet. Ik verg niet alleen, dat gij mijn verzoek aanneemt, maar ik gebied het v.. Do loon, waarop dez.è laatste woerden uitgesproken werden, ontroerde Pol friet, Mijnheer, antwoordde hij, het ge schiede volgens uw begeerte, ik heb als dienaar uw bevelen rioó?t miskend, en ik zweer u dat ik gehoorzamen zal. Zulk antwoord, sprak de edelman, heb ik van u verwacht. Nu in Gods naam, voorwaarts Toen Robrecht Van Gramshoeven de Fiansche soldeniers gelast met zijne aanhouding, zulke duchtige les had gegeven, en aan het poortje van zijn tuin kapitein Delbceuf nedervelde, had hij zijn eigen vonnis geteekend. De kapitein was de broeder van een beroemd Fransch hoveling, die zeer machtig was. Deze was naar Belgie gezonden,dra ger van eenige aanhoudingsbevelen, stand nuttteloos is, da't gij u dadelijk Jdoor zijn koning, «in Blanco» gelce- uit de voeten zult maken, want niemand kend, om de edellieden, die zich vijan- dan wij kennen de verblijfplaats vanjdig toonden, aan te houde,n, en bevond mijn kind en, werden wij beiden gedood zich te Brussel, wanneer de' aanval ge- het arm wicht zou het lot eener vonde linge hebben. Polfriet wil't gij mij dit beloven Ach, mijnheer, gaf deze tot ant- ERG VLIEGONGELUK OP HET VLIEG- PLEIN VAN BIERSET Woensdag namiddag had op het vliegplein van Bierset een schrikkelijk ongeluk plaats. Kapi'tein Fourncau, get\uwd, zonder kinderen, gehecht aan het militair vlieg plein te Schaffen, bij Diest, had zijn lanlegscenter per vliegtoestel verlaten ter bestemming voor Bierset. Het toes'tel werkte goed, en de loods landde zonder ongevallen te Bierset. Toen nu rond 4 uur 's namiddags kapitein Fourneau naar Schaffen wilde tcrugkeeren, onderzocht hij nog eens zijn vliegmachien. He't tóestel dekolleerde normaal kwam in do hoogte. Ilij was slechts 100 meter hoog boven een punt van de nieu we spoorlijn Tesche-lc-Nant-Clocher- Kinkempois, toen officieren en soldaten van het vlieg-plein, het vliegmachien' in volle snelheid zagen neerkomen en ten gronde storten. Men snelde ter hulp; helaas de onge lukkige kapitein Fourneau was nog slechts een lijk, en zat vast onder de puinen van het vernielde vliegtuig. ;D'e mili'taire overheid werd verwittigd evenals het center van Schaffen. Drukkende veroorzaakt lichf "hevige hooftfpifit. Neemt dan, als altijd. Aspirin e-TabJetten. it product van verfrom« Lef op hei BAYER-kruis woord. God zal dit ongeluk van ons af- keeren bloedig te zullen wreken. In allé rich tingen werden aanhoudingsbevelen ge stuurd en manschappen op verkenning uitgezonden'.. Het toeval wilde dat twee kramers, die naar Aals't kwamen, om er de markt bij te wonen, en Robrecht kenden, de zen op de heirbaan naar Brussel had den ontmoet. Zij verhaastten zich den dapperen edelman te verkliikken, m o dal reeds den daaropvolgenden mor gen een afdeeling van twaalf ruiters werd gestuurd. Ware Robrecht te Brussel hij zijn vriend niét blijven ver- cliten, dan zou hij hen nog kunnen hebben ontkomen, maar hij had op een spoedige vervolging niet gerekend. Toen de soldenier^ le Brussel kwa men, was Van Gramshoeven meer dan drie uur verlrokken in de richting van Leuven. De overste veranderde van paard, voorzag zich van twaalf ver- sche en wel opgezeten ruiters en stcof hen achterna. Intusschen was de edelman Leuven binnengereden en hield aan een der voornaamste afspanningen stil. Dit gebouw stond op weinigen afstand der hoogeschool, en boven deszeifs poort stak een zwarte adelaar uit. Vliegongeluk in Italië Roma, 23 Juni. Een militair vlieg* tuig is in brand geschoten op 1500 m. hoogte. De drie inzittenden zijn, met hun valschermen naar beneden ge komen. maar de hevige wind heeft ze met volle goweld tegen den grond ge" siingerd, zoodai zij gedood warden' Grondverschuivingen in Frankrijk T. Argentina, een dorpje in de vallei van de Are, is een geweldige massa modder en grond naar beneden geko men. Boomen en rotsen, bruggen en oogsten werden meegesleurd. De instortingen hebben plaats over een front van twee kilometer. De schade wordt nu reeds geraamd op 3 millioen. Nieuwe Aardtoevliis in Mexico Mexico, 23 Juni. De aardbeving die de Zuid Westkant van Mexieo teisterde, had haar middenpunt te Cuyntlan, waar de schade zeer groot is Ook te Manzanillo en te Colima werd veel schade aangericht. Men vreest dat het aantal slachtof fers zeer groot zou kunnen zijn. Na dere gegevens ontbreken nog. Totnog toe werden dertig lijken geborgen, Hit Ier en de Keizers kliek Het communistische blad «Berlin am Morgen» verklaart uit betrouwbare bron vernomen te hebben dat generaal Epp en andere personaliteiten van de raaistische partij, een bezoek gebracht hebben aan den ex-keizer Wilhelm II. en ham verklaarden dat Hitler geen bezwaar zou hebben tegen zijn terug keer in Duitsohland. In ruil zou de ex-keizer beloofd heb ben de Hitler-partij financieel te blij ven steunen. M.ijnontploffing in Frankrijk In de mijnen van Molière sur Ceze had een geweldige mijngasontploffing plaats. Zestig ton kolen werden ver schoven. Verschillende mijnwerkers werden er onder bedolven, Onmiddel lijk werden de reddingswerken inge zet, maar totnogtoe heeft men Blechts twee lijken gevonden. GE WELDIGE BRA ND New York, 23 Juni. Een geweldige brand is uitgebroken op de scheeps werfvan Quiney (Massasuchets). De schade beloopt meer dan een millioen dollars. beurde. Hij was toevallig den volgen- De twee vluchtelingen stapten van den morgen te Aalst aangekomen om hun paarden, wierpen en toornen aan zijn broeder, te bezoeken. de voetknechten toe en. na bevolen Hij dacht er een jongeling, vol le- 'e hebben de dravers behoorlijk te ven en geestdrift, apn Ie treffen en hij verzorgen, begaven zij zich naar bin- vond er een. lijk. Groot was zijn droef- ;nen Indien, hernam Robrecht, mijnjheid, die welhaast in razende gram-l Aldaar werden zij ontvangen door aanvallers liet vijftal overtreffen, wil schap veranderde, en hij zwoer, hem'den hospes, een weduwnaar, .vijftig jaar oucï., Het was bij den middag daar men de paarden eenige uren wil de laten rustten en men /'dl zooveel mogelijk alleen wilde houden, beval Robrecht hem een kamer aan tc wij zen en bun beiden aldaar hit middag maal op te dienen. Robrecht verkeer de gedurende het maal m sombere stemming. Hij sprak zeer weinig en had een voorgevoel van hetgeen hem te wachten stond. Polfried was be schaamd,toen hij mét zijn heer aan ta fel zat, dien liij gewoon was te dienen, zoodat hij bijna niet kon e*en en zich zoohaast mogelijk naar beneden be gaf ,;om te gaan zien, of men tfo paar den behoorlijk had gestald. Zijn aandacht werd schielijk ge wekt door een twaalftal ruiters d e, geleid door een overste, de poort dei; afspanning, stapvoets binnenreden. Polfriet had weldra geraden wat deze gasten kwamen verrichten en zijn eerste beweging was zijn heer 'te gaan verwittigen. Maar nu kwam hem schielijk den eed le binnen, dien hij gedaan had... Het aantal ruiters overtrof de vijf I Diensvolgens was hij gedwongen zijn heer aan zijn lot over te laten. Het gevaar, dat mijnheer Van: Gramshoeven bedrejgde, deed hem sidderen. Echter, getrouw aan zijn woord, blée'f hij, onverschillig, de nieuw aangekomejri soldeniers aankij- iken. Degene, die het bevel over; den drom scheen 'te voeren, naderde den hospes en vroeg hem bitsig naar, den Vlaamschen edelman, die te paarrl eenige uren yroeger, alleen of yerge-

De Volksstem | 1932 | | pagina 2