De Conferentie van Lausanne omwapeninisciwferentie 0 Zaterdag Juli 1932 Fransche Onderzeeër gezonken OE DUITSCHE POLITIEK De Mijnwerkersstaking in den Borinage W erkloozemleun in Amerika Provincieraad van Oost- Vlaanderen XXXVEll JAARGAiSG NUffiMER |4g Kerkstraat, 9 én 21 Aalst. - Telefoon 114. - DAGBLAD - 20 Centiemen - Uitgever J. Van Nuffel-D. «endt publiciteit buiten bet Arrend. AALST Agentschap Havas, Adolf IV.ax.aan 13, te Brosse. - Roe de Rioheiieu. Parijs - Bank Bu.d.ng/K.ngsway, H. Veronioa Zonop3,58Zonaf7;: E. K. 11 V. M. 1 De politieke formules zijn de hinderpalen. De onderhandelingen waarbij over eenstemming ten aanzien van den Duitschsn eisch betreffende hoofastuK VIII van het verdrag van Versailles wordt nagestreefd, steunen op artikel II van de Haagsche overeenkomsl. Men probeert tot een formule te komen, die als volgt'zou luiden Da bepalingen van het verdrag van Versailles, voor zoover zij op do herstelbetalingen be* trokking hebben, zijn opgeheven De strijd gast in hoofdzaak om de politieke formuleeringan. In de kwas- Ook Mao Donald kloa^ roods voor Belgie sluit zioh bij het het begin van de avondvergadering Hoovec-voorstel aan. over hevigs hoofdpijnon, j^at voor rj0nderciagmiddag is de. algemeene den korten duur daarvan behalve ma »an on,wal,on,ng,,,culc- terieele ook persoonlijke redenen in aanmerking zijn gekomen. Do toestand werd door de avOiidzitting dus niet ge wijzigd. GEEN VOORUITGANG In Engelschen kring werd het vol gende gezegd De bijeenkomst heeft geen resul taat gehad en er was ook gssn vooruit gang naar overeenstemming over de bedragen en de politieke bepalingen te tie der bedragen schijnt een zekere^ bekennen. De Duitsehe en Franscho toenadering bereikt te zijn. In hat En- j delegaties blijven op hun standpunt gelsch kamp was de stemming opt;- staan. mistisch. Van FransChe zijde werd medege deeld, dat Herriot op het standpunt staat, dat de kwestie der bedragen ©6n bijzaak is. Maar in de kwesties van de schuld aan den oorlog, de veiligheid en de gelijkgerechtigheid kan van tege moetkoming geen sprake zijn. Do door Mac Dcnald voorgestelde formuul ten aanzien van het eerste punt, waardoor de nieuwe regeling het pian-Younö en het plan-Dawes annuleert, zooals deze deel A van het verdrag van Versailles geannuleerd hebban, zou slechts in dien vorm aannemelijk zijn, dat het woord annuleertvermeden werd en door doen eindigen vervangen werd, Ten aanzien van de geallieerde schulden is een gentleman-agreement (overeenkomst tussohen de regeorine genj tot stand gekomen. Pessimisms Herriot en Mee Donald geraken uitgeput. Om 11 ure 's avonds werd de tweede vergadering afgebroken. In levendige gedachtenis verlieten de deelnemers de bijeenkomst. Hat is heel duidelijk dat Herriot zoo wel als von Papen er alles aan gelagen is, den indruk te wekken, dat zij het uiterste hebben geprobeerd om hun zin te krijgen. In Franso'ne en Duitsohe kringen heersoht pessimisme, maar de Engei- gedelegeerdeii hebben nog hoop, del men tot eene overeenkomst zal kun nen komen. Over hit verloop van do avondbij eenkomst werdt nog vernomen, dat Herriot onverminderd bij het bedrag van 4 milliard als bij de afwijziging der natuurlijke politieke consekwen- tie is blijven staan. Onder den druk, die van alle zijden op hem werd geoefend, verklaarde hij ten slotte, dat hij nu zooveel papieren in de hand had, dat hij ze eerst tezamen mot zijn afgevaardigde moest onderzoeken. Bo vendien voslde hij zioh physiok uitge put en verzccht hij om afbreking van de onderhandelingen voor lieden. Een tijdstip voor de voortzetting der on derhandelingen is dadelijk vastgesteld Een nieuwe ontmoeting (ussehen von Papen en Herriot is voor Donderdag morgen vastgesteld. Naar verluidt, ken doze bijeenkomst beslissend zijn. Men vreest in Engelsohe kringen echter, dat de dag van heden geheel gevuld zal warden door onderhandelingen en bijeenkomsten, zcodat het onwaar schijnlijk is, dat een gebeurlijke be slissing voor laat in den avond ver wacht kan worden. Da volledige vergadering van de con ferentie is dus niet voor Vrijdag te verwachten. In tegenstelling tot het pessimisme in Duitsche en Franscho kringen is men naar verluidt in En* gelsche kringen van meening, dat do toestand verbeterd is. Slecht uitgedrukt ojsleeht verstaan Men wee» dat Mac Donald als een Duitsch voorstel voorbraoht dat het Reich aanbood eena eindsom van 2 mil Hard goudmark te belalen, plus eene betaling die nog te doen valt op de Da wes- en Youngleeningen, na een volle dig moratorium van 3 jaar het totaal zou afbetaald worden in tien jearlijk" sohe gelijke stortingen in species van Staat tot Staat, van 250 miljoen goud mark. Thans wordt vernomen dat de Duit sche ministers nooit het storten van annuïteiten voorgesteld hebben. Ofwal moet rijkskenselier von Papan sioh slecht uitgedrukt hebben, ofwel heeft Meo Donald slecht verstaan. Geen politieke voorwaarden De bijzondere gezondene van Havas te Lausanne, bevestigt dat heer Her riot, sccoord met gansch de Franscht delegatie zijn handtseksn niet zetten zal onder verdragen die politieke voorwaarden zouden bevatten. Onderhoud Herriot'Von Papen Donderdag voormiddag hadd, n te Lousanna besprekingen plaatB tusschen Herriot en von Papen. De Franscho eerste minister heeft zijn standpunt gehandhaafd en wil van geen politieke voorwaarden hooren. Men had evenwel den indruk, na afloop van het onderhoud dat twos utan duurde, dat de besprekingen gun stig waren geweest voor een goeden den afloop der oonferontie. BORSTBEELD VftN STAATSMINISTER BURGGRAAF POULLET rentie opnieuw bijeengekomen Voor Belgie waren aanwezig, luite nant-generaal Gallet, senato.' De Brouc- kère, prof. Bourquinen, (le h. Coucke van het ministeri-e yan buitenlanclsche zaken. Bij de afwezigheid van minister Hy- mans, die zich te Lausanne bevindt, heeft de h. Carton de Wiart het Belgi sche, standpuntuiteengezet over het Hoover-voorstel tot ontwap.ening. Spre ker verklaarde, dat Belgie in beginsel ten volle mee kan gaan met de in het voorstel ontwikkelde denkbeelden- Het standpunt van de Belgische re giering ten opzichte van de afschaf fing der zware artillerie en de zware tanks is bekend. Bijzonder belang wordt er in Belgie gehecht aan het afschaffen van de bom bardementsvliegtuigen on het verbod van luchtbombardementen en het ge bruik van gift-gassen, benevens alles wat samenhangt met den ehemisclien en bacteriologischen oorlog.Niet alleen zijn dit oorlogsmiddelen, die bijzonder wreed zijn, doch zij bedreigen eveneens de burgerbevolking, terwijl door hun op heffing aanzienlijke bezuinigingen zou den worden bereikt. Daar het voorstel van Hoover niet spreekt over de vervaardiging van wa pens door partikulieren, wees de h. Car ton de Wiart' op het belang van het van kracht doen worden, van de overeen komst, die in 1925 te Geneve ge'eekend is, betreffende het toezicht op don wa penhandel. Indien deze overeenkomst in werking zou zijn getreden, aldus spreker, dan zouden de nadien plaats gehad hebbende oorlogsbcwegingerL iu Afrika en het Verre Oosten zeer be- Hier het borstbeeld van Staatsminister Burggraaf Pouïlet, Volksvertegenwoordiger van Leuven, dat zooals men weet geplaatst is in de leeszaal der Kamer van Volksverte» genwoordigers. Het is een eeht kunstwerk, gebeiteld door beeldhouwer F. Huygelcn. 49 personen vermist Parijs, 7 Juli. Be Fransche on- ■der-zeebiodt. «Prómethée» die te Cher bourg oefeningen deed is plots gezon ken op eene diepte van 50 meter, zeven mijlen ten Noorden van dq 1'aap Levi. Die oorzaak is onbekend. -v De zeeprefektuw. van Cherbourg heeft aanstonds alle hulpmiddelen moeilijk! zijn of zelfs onmogelijk zijn waarover zij beschikt, op de ramp gestuurd om het verongeiuwi, geworden. Van nog meer belang beschouwde spreker het toezicht van de bewape ningsbeperking uit te oefenen door een vaste kommissie, met uitgebreide vol macht. Ui-t de -ondervinding is gebleken, dat bij gebrek aan voldoende 'toezicht nog te veel wantrouwen bestaat over de ver dragen. Vooral als het voorstel van Hoover wordt uitgevoerd zal dit toezicht het vertrouwen dienen te versterken. Spreker noemde ten slotte het voor stel van Hoover een kostbare richtlijn, waarvan zeer veel te verwachten is. Nachtelijke schietpartijen te Berlijn 's Nachts'is het op verscheidene punten van Berlijn weer tot botsingen tusschen politieke tegenstanders ge komen, waarbij ook van vuurwapenen gebruik werd gemaakt. In do Wiener- strasse werden eenige schoten gelost, waardoor een vrouw, die toevallig, voorbijkwam, gewond werd. Bij een schietpartij in de Manteuffclstrasse werd een kleermaker gewond. In de Schillerstrasse kreeg een communist wonden in het .gelaat. Bij oen natio- naal-socialist werd een revolver met zes patronen in beslag genomen. Ver schillende communistische samen-: scholingen moesten door de politie uit eengedreven worden. Ook de «Kolrfische verboden Het rijksgerechtshof van Leipzig, heeft in de kwestie van het verbod van de Kolnische Volkszeitung de vol gende beslissing genomen Het ver bod is rechtsgeldig, échter slechts voor den duur van drie dagen, omdat een bepaling van een artikel, waarop bel verbod onder andere was gestemd, ders is uitgelegd. De beslissing is A <?r- der gegrond op «Het in gevaar brengen van builenlandsobe politieke belangen alsmede vernedering van den rijkskan selier 5). universiteit te Leipzig gesloten Het «Berliner Tageblait» verneemt uit Leipzig, dat liet in de universiteit aldaar tot ordeverstoringen is gekomen iToen bekend werd, dat het Saksische ministerie van Onderwijs liet nieuwe studentenreglement, waartoe door een nationaal-socialistisehe meerderheid was besloten, van de band had gewezen, kwamen de nationaal-socialistisehe stu. denten bijeen. Gedurende- het zingen van het Horst-W'cssel-Iiod, verscheen de rector van de universiteit, prof. cU'. Litt, die hen aanried zicii rustig te hou den. Toen liieraün geen gevolg werd ge geven, gaf de rector bevel de universi teit té ontruimen en de ijzeren deuren te sluiten. De Bedelaarsschool van Nlarsaille Handel in Arabieren-kinderen Reeds geruimen tijd was het opge vallen dat in do straten van Marseille veel kleine kinderen rondzwierven die naar hun gelaatstrekken en uitdruk king van Arabische afkomst moesten zijn. De kinderen vielen de voorbijgan gers lastig en bedelden om een aal moes. Zij bleven als een klis bij elkaar en gingen niet weg voor zij cenig geld gekregen hadden, Ooit de politie bad haar volle aandacht gewijd aan deze bedelende kinderen en 'uit een inge steld onderzoek bleek liet volgende Een woekeraar uit Marseille had deze jeugdige kinderen uit Syrië laten ko- De getalsterkte van de légers' De toestand in den Borinage wordt' neg gedurig meer ingewikkeld. De gewelddaden en aanslagen op da vrijheid van den arbeid vermeerderen, en de stakers stellen zich dreigender ert steeds dreigender aan. Maar bijzon der de vrquwen maken er hel ergste van. den man op verscheidene plaatsen. De gendarmerie treedt zeer gematigd doch afdoende op. In de koolmijnen van Brav en pok in» die van Maurago ontbraken Donderdag morgen eenige der werklieden. De sla king is ook uitgebroken onder het per soneel van den buurtspoorweg Bergen-* Boussu, tengevolge van het doorzeilden" yan een werkmann. Op deze lijn hol 1 ca de electrische trams nu niet meer. Uit La Louvière wordt geseind, dat 1500 werklieden van de puiten Marie- José, Donderdag morgen in staking ge gaan zijn. Deze- mijnen hadden zeer. veel werklieden uit de Borinage. Het is. een. sympat'hiestaking, om hun andere werk- makkers te steunen. Twee andere mijnen blijven regel matig werken. De 'stakers zijn in stoet, vertrokken, in de richting van Thiciu Alles is kalm. Latere berichten mélden nog, dat dé woeligheid niet afneemt. Bc'toogingert en openbare meetings worden belegd, zoodat de politie en de gendarmen nog steeds de handen vol zullen hebben om de orde te handhaven. Uit Bergen wordt gemeld, dat de gou verneur der provincie, de burgemeesters van de omtrek. verzocht heeft maat regelen te treffen om de orde te blij ven handhaven, en hun, daarvoor heeft aangezet tot bet verbieden van alle sa menscholingen en betoogingen. De staking heeft zich thans reeds uit gebreid tot de mijn van Bois du Luc. Te La Louvière ook wordt de toestand hachelijker en erger. Bijzonder in liet Centrum heerscht woeligheid. In het begin van den avond van Donderdag, telde men daar reeds meer dan 13,000 mijnwerkers, die in staking zijn. In het Gentrumbekken mag men dus de staking als alge-meen aanzien. Eert. stoet van stakers beeft zich naar ver schillende mijnen begeven, en er de., werklieden verplicht het w£rk neer te leggen. Tijdens een vergadering in open lucht te La LpuviSre, heeft een spreker de aanwezigen tot kalmte aangemaand, doch hun tevens bekend gemaakt dat bet schip tie redden en 'tévens de manschap pen die er zich in bevinden. De reddingswerken worden uitge vperd onder bevel van admiraal MaJa- vcy; z'j worden in moeilijke omstan digheden uitgevoerd, daar de stroom van het water in de nabijheid der kust zeer hevig is 7 manschappen werden gered, door dat zij bij het zinken op het «ogenblik van het ongeval door de kracht van de waterstroom omhoog gestuurd worden. In het schip zitten nog opgesloten :49|morgen stoeten stakers zich naar leden der bemanning; officieren,'inge- bekken van Charleroi zullen begeven, nieürs, twee technische agenten, 7 cm er de mijnwerkers van dit gedeelte "her- werklieden van het arsenaal van ,bourg en een ingenieur, een chef-mon- 'Op de Ontwapeningsconferentie werd teerd€r en tfjf werklieden der fabrieken nog geen overeenkomst bereikt over bet gchn.eider. vraagstuk van de getasterkte der legersDe «-prómethée» een eerste klas on- De oorzaak is hét meeningsverschil derzeeboot meet- 1.370 ton, werd in het over de uitlegging var» hét woord arsenaal Van Cherbourg gebouwd en van het- land aan te zetten, zich bij hun werkmakkers te voegen, en ook den ar beid stil te leggen. «sterkte». Amerika, Frankrijk en an dere staten wensclien dat, voor de le- gersterkte niet alleen de officieel inge lijfde manschappen, maar ook alle mi- litaire-ingérichte en opgeleide korpsen in aanmerking komen. Andere Staten, namelijk Dui'tischland, Italië en Rusland, verzetten zich daar tegen. De Amerikaansche Belgische en Tchechoslovaksche afgevaardigden Gib den 23 October 1930 te water gelaten. Het ongeluk is niet toe te wijten aan eene botsing met een ander schip, en ook niét denkt men aan eene aanvaring met een onderzeesche wrak. De «Prómethée» die een der laatste en volmaakste modellen, 'wat aangaat de onderzeeërs, daarslelde, was nog niet geheel in orde gebracht. Zekere onnauwkeurigheden én aan te brongen veranderingen werden tij son, De Brouckere en Ben es, hadden cen'den5 Vroeg>re proefnemingen vast ge- bemiddelingsvoorstel ingediend. Dit^,teM en het was om daarin te voor- werd echter door Italië, Duitschland en Rusland afgewezen. Dé kwestie werd naar de algemeene kommissie verzonden. Hoover blijft gekant tegen het ontwerp Op een in liet Witte Huis gehouden conferentie beeft president Hoover tot de leiders van het, Congres verklaard, dat bij over dè wet tot verleening van een crcdiet van twee milliard dollar ter verlichting van de werkloosheid zijn véto zal uitspreken In weerwil van deze bedreiging', wei gerden de Congresleiders, de b-epalin- men om ze in de straten van Marseillejgen dei: wet, welke de goedkeuring van ten zijnen bate te laten bedelen. IIij Hoover niet kunnen wegdragen te zelf gaf aan de kinderen onderricht boe men met succes moest bedelen de kiemen waren reeds spoedig zeer, be kwaam in hun vak. lederen dag konden zij "aan dezen modernen slavenhandelaar groot,e be dragen afleveren. Die politie hoeft toen een inval gedaan en den woekeraar ge vangen genomen. De kinderen, waar- schrappen. Er is een sub-commissie ge vormd, welke een nieuw onderhoud met Hoover zal hebben* zien, dat eene nieuwe proefneming werd beslist. Het is daarom dat een groot getal officieren en ingenieurs en ook personeel der firma Schneider zich aan boord bevonden. Toen de onderzeeboot de haven van Cherbourg verliet, vaarde zij boven vlak. Het weder was 'zeer gunstig, doch de baren waren woest wijl in de om geving steeds forsige stroomen heer- schen en die iiog heviger werden naarma'te men de kaap Levi nadert. Toen de ramp zich voordeed, bevond zich luitenant Couespel du Mesnil op do brug, met den leerling Bienvonu en den mekanieker Prigent* Eenige an dere mecaniciens waren op de 1-rug herstellingswerken, aan 't uitvoeren. Naar zij verhalen zonk het schip plot seling en werden zij door den water stroom omhoog geduwd. Visschersbootjes die zich in de na bijheid bevonden konden aldus zéven levens redden. Men denkt dat eenige werklieden verdronken vooraleer de visschersbootjes toekwamen hun ge tal is onbekend. Opzoekingen worden nu gedaan om de juiste plaats te vinden waar het pen die er zich in bevinden, bet léven zullen kunnen behouden lot dat de ver ongelukte boot zal worden opgelicht, i Daar alle materiaal voor die noch- wrak zich bevindt. Men koestert nog de van de herkomst niet kon worden vast- j tans lastige zaak zich te Cherbourg, hoop dat de luiken van de boot bijtijds gesteld werden in Marseille in een dus in de nabijheid bevindt hoopt menigesloten werden.en dat de manschap weeshuis ondergebracht Zitting van Donderdagmiddag Donderdagmiddag om half vier kWam! de provincieraad van Oost-Vlaandercn bijeen onder voorzitterschap van den h. Van Winckel. M. VAN CEULEBROECK, die den li,- Maenhout vervangt legt den eed af. Dan wordt overgegaan tot de behan- deling van de agenda. Door M. BRABANT wordt verslag uil-. gebracht over een 'reeks aanvragen lot verleening van hulpgelden aan verschil lende organismen. De verslaggever be sluit dat in verband met de moeilijke financieels omstandigheden deze aan vragen uitgesteld dienen te worden. Hiertegen wordt- geprotesteerd dooé de socialisten DE BLOCK, DE GRAEYE en DE ROO, die beweren, dat door do bestendige afvaardiging f2 millioon. frank wordt uitgegeven voor werken, die uitsluitend een politiek en katholiek karakter dragen. Hierop zou drie mil- lioen bezuinigd kunnen worden, welke» som dan zou kunnen worden besteed aan de werken, die thans geschrapt worden. M. RONSE, lid der bestendige afvaar diging merkt hiertegenover op, dat ver scheidene toelagen uit de begrooting zijn geschrapt ten behoeve van deri provincialen steun voor werkloózen. Na opmerkingen van MM. VAN IMPE,- (lib.); DEPAUW (soc.), DE BLOCK (soc.)' wordt het verslag van M". Bra bant aangenomen met uitzondering vani de pensiocnst-ortiiigen voor arbeiders; welk punt in besprekig zal komen. Vervolgens wordt de stemming oveij dc provinciale toelagen voor, het bou wen van goedkoope woningen, waarme de een bedrag van anderhalf millioeu gemoeid is, aangehouden tot de alge** meene bespreking der begrooting. M. DE BLOCK stelt voor Vrijdag d§ (daarin zoo spoedig mogejijk te lukkenj £|e vervolg onderaan vorige kolom begroeting in behandeling Ift ncmeuy. j

De Volksstem | 1932 | | pagina 1