Rond St Annekensfeest 27 Woensdag Juli 1932 Jaarlijksche Vergadering van hel Episcopaal Anti-godsdienstige actie in Spanje Prof, Piccard terug naar de Stratosfeer SANTOS DUMONT OVERLEDEN Een postduivenramp op groote schaal Staking in den Borinage en elders De Duitsclie Politiek HET INDEXCIJFER XXXVIII JAARGANG NUMMER 1S'3 Kerkstraat, 9 én 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-Ds Gendt publiciteit bulten het Arrond, AALST Agentschap Havas, Adolf IVlaxlaan 13, te Brussel Bue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londrea W- C- 2. H, Pantaleon Zonop4,18Zon af 7,86 N. M. 2 E, K. 9 po Heiligo Moeder Anna was aena ware moeder in den vollen ain van 't woord. Zij schonk het leven aan onze Hemelmoeder Maria, de Moeder Gods, de onbevlekte, de heiliflste, de grootste, de gezegendste cnder alle vrouwen en schepselen. Zij gaf ook de eerste opvoeding aan dat wonderkind dat uitverkoren web om de moeder van den Heiland te worden, Sinte Anna werd daartoe uitgekozen onder de an dere vrouwen en zij beantwoordde ten volle aen dien keus van God, want zij wierd eene waardige moeder van Ons aller Moeder. Het voorgaande k&n ons een gedacht vormen van hare glorie, van hare grootheid.van hare verhevene waardigheid in de rangschikking der heiligen. Daarbij de eer en de glórie die heft kind verwek?, komt toch ook ten groe ten deele de moeder toe. Niet te ver wonderen dat in de gebeden en lofzan gen die wij prevelen of aanheffen, ter eere van de H. Moeder Anna wij zoo dikwijls herhalen dat zij de Moeder van Maria is en de Grootmoeder van Jezus. Alhoewel van koninklijken bloede kon zij toch geen schooner titel verworven dan deze van Moeder der H. Maagd. Het moederschap is eene eera en •en oppergeluk. dat tegenwoordig maar al te dikwijle verloochend en veel te weinig geschat wordt, Spijtig genoeg. Vergeten wij niet dat het moeder. Bohap van Sinte Anna hooger staat dan gelijk welk want zij bracht ter wereld deze die alle schepselen te boven gaat én zich slachtofferde voor de zaligheid van het menschdom door toe te stem* men en te beantwoorden aan da Bood schap des Engels, aan de Opdracht in den Tempel, om medaverloaserea te worden op Calvarië, S. Anna's kind werd terzelfdertijd de glorie van God en de redding der we reld. En niet alleen moeten wij Sinte Anna meevieren wanneer wij hare dochter vereeren, maar we moeten ook herdenken hoa zij Maria's edrete opvoeding voor wat 't geestelijke be» treft, uiterst verzorgde. Indien het waarheid heet dat alle heiligen eene heilige moeder als op- leidster bezaten, zoo ook mogen we roemen op onze Moeder Anna ten op eichte van O. L. Vrouw. Op zekeren dag vroeg men man een katholiek voorman Wie vormde u zoo dapper ohristen En 't antwoord luid de Mijne Moeder en 't H, Evangelie. Toen do H. Joanna d'Aro voor hare rechters stond te Rouon, verklaarde de Heiligs plechtig Alles wat ik geloof leerde ik van mijne moeder En de beroemde Pasteur mocht uit*» roepen O mijne moeder aan U ban Ik al les na God verschuldigd .1» De ootmoedige Maagd der Maagden eou ons ook kunnen bekend maken dat Zij na God, hare Moeder Sinte Anna zooveel te danken heeft. Da beelden onzer kerken wijzen daarop... want wanneer wij de H. Moe' der Anna beschouwen, staat haar doch. tertje Maria nevens haar en ontrolt ze voor de blikken van haar kind een boek of geschrift waardoor men wijst Op de heilige leering die zij Maria voorhield en voordeed. Welk voorbeeld voor onze moeders I Meer nog om beter te doen op merken dat «ij de grootmoeder was van Jesua en door Maria in zekeren zin, er aan hield deze uitstekende eere te doen bewonderen en zoo hare mach» kenbaar te maken zien wij ze afge- beeld met haar kind Maria en ook haar klein kind Jezus op den arm. In Bretanje, te Beaupré in Canada,te Bottelaero en aiders kan men zulke beelden vereeren. Te Aalst staaft onze heilige met een druiventros inde hand. Niette verwonderen dat Sinte Anna door ons volk, en inzonderheid door Dnze moeders zoo geerne wordt gezien, gebeden en gevierd. Gaan wij toft Sinte Anna om door haar te geraken tot Maria en te komen loiJesua. MARC. [HH. I$P(. EE. de bisschoppen hielden ,Maandag 25 en Dinsdag 26 Jnli hun jaarlijkpehe vergadering to Meohelen onder het voorzitterschap yan Z. B. Kardinaal Jan Roey. Godsdienstlooze opvoeding der jeugd iTie gouverneur, der provincie Gua dalajara heeft, vergezeld van enkele leden van het provinciaal bestuur, een; bezoek gebracht aan het Rijksopvoe dingsgesticht voor. jongens. Toen de leerlingen in de groote aula waren bijeengekomen, hield de gouver neur een redevoering over de beteeke- nis der Spaansche grondwet, waarin hij onder meer het volgende tegen de jongens beweerde Van nu af, aan is de godsdienst in Spanje afgeschaft niemand kan u nog langer verplichten om een godsdienst oefening mee te maken, als gij dat zelf niet verkiest.,» Vervolgens gaf de gouverneur bevel om de kapel van het gesticht te slui ten. Uit de gangen en de zalen moes ten onmiddellijk alle heiligenbeelden of godsdienstige schilderijen worden verwijderd. Do Zusters van Liefde die aan de jongste pleegkinderen godsdienston derwijs gaven, mogen het gebouw voortaan niet meer betreden! De strijd tegen het Chrlstïkruis De gouverneur der provinc-ie Te'rtiel heeft' aan den burgemeester van de stad Castelseras order gegeven om het beeld van het H. Hart en het Kruis beeld uit de raadszaal te verwijderen. Be pastoor, van Mezquita kreeg een proces-verbaal omdat hij bij een be grafenisstoet met hét kruis voorop ging. De 70-jarige pastoor, van Benimar- rel is gevangen, genomen, omdat hij niet in staat was de opgelegde boete te betalen, wegens bet begraven van een zijner parochianen met bet' ge bruikelijk kerkelijk ceremonieel. (De gouverneur van de provincie Bur gos heeft den burgemeester van Las Hermazos een boete opgelegd van 250 pesetas, omdat de burgemeester een godsdienstige plaat, die reeds tiental len jaren in de Raadszaal hing, niet had verwijderd. Waarschijnlijk tusschen 5 en 15 Aug Zoo de atmosferische Loes'tand het toelaat, zal prof. Piccard tusschen 5 en 15 Augustus, van het vliegveld van Dfibendorf, bij Zurich, opstijgen, voor een 'tweeden stratosfeertocht. Hij hoopt, dank zij de talrijke ondervindingen, op gedaan 'tijdens zijn eersten tocht 1 930. dezen tweeden met meer succes bekroond te zien. Maandag werd de in gereedheid ge brachte alluminium-gondel per vracht auto uit Brussel naar Zurich overge bracht, en in den loop van de volgende week zullen ook prof„ Piccard en zijn helper den h. Gosijn zich daarheen be geven. De gondel, die voor' den eersten 'tocht half wit en half zwart geschilderd was, dit, o.m de luchtreizigers tegen gebeur lijke groote koude te beschermen, zal nu, vermits in de stratosfeer een Warm- te van 40 gr. Celsius heerscht, uitslui tend wit geschilderd zijn. De toestellen om d^e kosmische stra len te meten worden 'weer aan den bui tenkant van den gondel aangebracht, maar ditmaal in waterdichte doozon. om ze tegen vochtigheid te beschermen. Werd vroeger de gondel van buiten- uit hermetisch gesloten, nu zal zij dat van tinnen-uit worden. Zoo zullon de luchtreizigers een beter toezicht hebben op hel vertrek. In 62 sec. kunnen zij, zelfs geblinddoekt, het hermetisch sluit stuk aanbrengen. De koord en do veiligheidklep hebben bij de eerste luchtreis prof. Piccard heel wat moeilijkheden bezorgd. Daarom is deze koord nu langs een buisje, gevuld met kwik, om het Indringen van de bui tenlucht le beletten, binnen In de schuit aangebracht. De ballon, dezelfde, "die reeds diende voor de eerste dpstijging, bevindt zich reeds te Zurich waar de noodige her stellingen uitgevoerd werden. Het ganscbe gewicht van ballon", schuit, reizigers en toestellen bedraagt f600 kil. Er wordt 150 kilos ballast mee genomen die zal kunnen uitgeworpen worden, door een bijzonder hoeslei, dat de lucht tegenhouden moet in de schuit te dring on. Prof. Picard hoopt zeker; de' '16,000 meier te zullen overschrijden. Hij denkt ergens In Zwitserland, of in de omge ving yan Milaan te zullen landed Te Sao Paolo (Brazilië), is op 59 ja rigen ouderdom overleden de beroem de uitvinder en vlieger Santos Dumont. Hij was inderdaad sinds meer dan een jaac naar zijn geboortestad terugge keerd en sindsdien was zijn gezond heidstoestand steeds zorgwekkend'., Een en ander over, Santos Dumont [Voor het jonge geslacht zal de naam San'tos Dumont niets zeggen, de oude ren herinneren zich dezen pionier van de luchtvaart, die zoowel bestuurbare luchtschep en als vliegtuigen heeft ge bouwd, nog wel. Santos Dumont was den 20sten Juli 1873. te Salt Paulo .in Brazilië geboren. In 1897 steeg hij voor het eerst le Pafijs op met een luchtballon. Het .jaar daarop begon hij bestuurbare lucht schepen te bouwen en na tal van mis lukking slaagde hij er in, een lucht schip te bouwen dat Inderdaad lucht hield en waarmee hij vloog .van St. Gloud naar den. Eifeilofen en terug. Hiermee won hij een prijs van tien duizend francs, uitgeloofd door den be kenden aanmoediger van de luchtvaart Henry Deutsch en een prijs van vijfdui zend pond sterling van de Braziliaan- 8che regeering. In 1903 richtte hij te Neuilly het eer ste vliegveld op, waar hij zijn verschil lende bestuurbare luchtschepen onder dak bracht waarmee hij af en toe op ge ringe hoogte tochten over Parijs maak te.. Ook bood hij zijn luchtschepen aan Frankrijk aan voor het geval van een oorlog mits niet tegen een Amerikaan- sclien staat. In 1904 werd hij benoemd tot lid van het legioen van eer. In 1905 begon Santos Dumont zijn aandacht te wijden aan de luchtvaarU kiigen, zwaarder dan de tucht. ïn 1906 had hij een toestel vervaardigd waar mee hij in October weer een prijs van Deuisch won. In November van dat jaar. legde hij in een tijd van 21 seconden een afstand van 220 meter af, wat voor dien tijd een heele prestatie was. In 1,909 liet hij nog eens van zich spreken door zijn z.g. sprinkhaanloestel, de voorloopec yan he't1 moderne lichte toestel. Andere bouwers en met name de ge broeders Wright hadden inlusschcn toestellen vervaardigd, welke in vlieg- capaciteit die van Santos Dumont over troffen en langzamerhand raakte de ou de pionier in vergetelheid. In den winter: van 1928 werd zijn naam nog eens genoemd toen hij bij de wintersport te St. Moritz een arm brak. In hetzelfde jaar keerde hij terug naar Brazilië waar men hem nog niet verge ten bleek. Bij zijn aankomst in' het vaderland kondigde de regeering een halven dag vacantie af te zijner eepe. Santos Dumont heeft twee boeken ge schreven, beide in de Engel sche taal, My Airships en A. Story of my Live, In Rijnland en Westfalen zouden niet min dan vijfduizend postduiven omgekomen zijn Een groote slag heeft de postduiven- bezitters van Rijnland en Westfalen getroffen.' Op Vrijdag 15 Juli Werden ongeveer 5000 duiven losgelaten le In- 'sterburg in Oost-Pruisen bij bedekte lucht en N. O. wind. Deze duiven wa ren allen van Rijnlandsche en West- Taalsche duivenhouders. Bij Koslrin, ongeveer op de helft van den af te leggen weg, heersehte goed vliegweer en daar passeerden groote troepen dui ven op weg naar huis. Doch daarna verminderde het weep zoo, dat de die ren niet in staat wanen ora de vlucht naar huis onaifgebrokep. voonf te zet ten.. De meeste duivenhouders hebben nog geen duif terug zien komen. Zoo'n ramp is in de geschiedenis van de dui- venpo8t nog niet voorgekomen. ïn Gladbeck bijv. waar 37 duiven voor de vlucht waren verzonden, kwam er één Maandag aan, Vrijdag j.l. arriveerden! er nog twee, maar de andere 34 moeten als verloren worden beschouwd., j 'Gelijk met de vlucht hit Iristërbiirg, werd de vlucht Budapest-Rijnland op1 een afstand van 1Ö00 km. gehouden. Een 2000 duiven werden te Budapest losgelaten en ook die dieren zijn door slecht weder, onderweg getroffen. Zoo kwamen er van den kring Nederpijn, slechts 50 van de 550 dieren aan. Men kan dus wel van een. ware post-, duivenslaghUng sprpkenj Geen verbetering aan de Keder-Samber Ook in de streek van den Neder-Sam- ber, is de staking nog algemeen. Zij om vat een 4 h 5000 mijnwerkers, waarvan een groot deel (1600) 'te Auveiais, ver der te Farciennes, Aidemonl, Tamines, Ham-sur-Meuse, Falisolle en Aiseau. De groote meerderheid der stakers kant zich tegen de werkherneming, en liet was met moeite dat de ploegen konden gevormd worden die voor het uitpompen der mijnen moeien gebezigd worden. Overal in de streek heerscht verder, de grootste kalmte., De Syndicale Commissie der. Mijn werkers van Neder-Samber vereenigde in het Volkshuis te Auveiais en hield zich bezig met de verd eel ing der ver goeding voor de stakers. Op het einde der vergadering drongen de communis ten de zaal binnen en hielden er verder vergadering. Zij cischten dezelfde voor deden. voor de niet-gesyndikeerde als voor de wel gesyndikeerde stakers, en wilden dat de patroons-ingingen op de eischen der, werklieden, en bijzonder dat (Je 50%; vermindering van huishuur zouden worden aangenomen. Verder eischten zij ook de loonsvepmeerdering van 10, 7 Vi en 5 percent volgens liet bedrag der huidige loonen. Voor de wacht aan de Electrlsche Centrale van Auveiais, hebben de gen darmen de soldaten yan het 13g ver vangen. De toestand Maandag morgen De beslissing welke genomen werd door de mijnwerkers van het Centrum, heeft, zooals het le verwachten was, ook haar weerslag gehad cp die van het Luiker bekken, en vau Seraing. Noch tans is die weerslag enkel gewaar ie worden in Seraing zelve, waar, de mijn Coilard, die Zaterdag terug aan den arbeid was. Maandag weer. heelemaal stil lag. Te Six Bonniers wordt ook niet ge werkt. doch hier blijkt het meer toe te schrijven aan de feesten van Zondag te La Ghatqueue. De mijnen van Many, die verleden week met bijna volledig personeel werk- ten, hebben Maandag ook weer veel af jvalligen gekend'. Zoo ook was het te Marihaye, Boverie, Fanny en nog an dere plaatsen. De mijnwerkers van Se raing hebben besloten de staking voor! te zetten tot Woensdag ten minste, ten einde de beslissing le kennen van den Al gemeen en Raad der Partij, beslissing welke zal moeten worden besproken en aangenomen of... verworpen worden. Overal elders voelt men nog dat het niet goed vlotten wil en te FIémalle Grande, Nouvelle Marihaye, enz., keer den velen niet tot den arbeid terug. Op. andere plaatsen gaat het tamelijk goed en waren er werkwilligen In meerder, he id. Qfp andere plaatsen mag, naar men meldt, niet veel' op den Maandag gerekend worden, daar dien dag al lang niet< veel gearbeid werd om de yoort- brengst te kunnen beperken. Nergens in de twee streken werden incidenten opgeleekend. Alleenlijk werd te Montegnée een toeziebter door eenige mijnwerkers lastig gevallen, doch er gebeurden geen baldadigheden'. Te Luik en omgeving De toestand te Luik en omgeving was Maandag onveranderd. Te Seraing wa -ren er meer stakers dan Zaterdag, Ten gevolge een opleidingsbevel van den onderzoeksrechter Dorrnal heeft de policie van Luik de yolgende personen aangehouden i; j Mathieu Th., 80 jaar, uit de Si-Gil jlisstraat; Gustaaf Van ff, 83 jaar., uit de La HoyesPraat; Albert D., uit de St- jLeonardslraat; Louis V..., uit Monte- ignée; Michel R., cn Nicolaas D„ beiden eveneens uit Montegnée. Beslag gelegd op een communistisch blad Tengevolge instructies uit Brussel heeft de rechterlijke policie en de poli- qie van Luik. beslag gelegd. Zondag namiddag op het blad Le Prapoau Rouge A» Te Limburg In de streek van het Limbtirgsche ko lenbekken hadden ongeveer 1500 mijn werkers op de 4600 Maandag morgen het werk hernomen. iPie toestand blijft er voor, het overige vrij rustig. i Aanhouding van een mijnwerker j (De onderzoeksrechter Dupont, te Ber- igen, heeft den mijnwerker Edmond Se- jkeet van Sint-Vaas't in hechtenis doen jnemon en in het gevang opsluiten.; hij had aan de koolmijnbewaker Acbille Baele slagen toegebracht, en had ook opgeeischte werklieden willen beletten khunne pending uii iê y_oercn4 v Zou de ex-keizer terugkeeren Uit Den Haag wordt gemeld dat ze kere bladen den gewezen keizer reedg hebben verweten, dat hij van de Neder-. landsohe gastvrijheid misbruik maakt!1 Hij stuurde inderdaad op 19 Juli naar, een bereden regiment een telegram dat hij als «imperator rex (keizer, en ko ning); pndepteekende. Eene reeks vragen werden door hef Kamerlid Vos aan de ministers van bin- nciïlandsche en buitenlandsche zaken' gesteld, namelijk of het Nederlandsok' slaatsbeslu-ur weet, dat de Duitsche par tijen die de monarchie willen herstellen zich in betrekking met den gewezen kei zer gesteld ïiebben; -of Wilhelm aan stalten voor zijn vertrek heeft gemaakt en of liet Nederlandsch staatsbestuur, er aan denkt, zijne belofte van 1920 Iq houden, den ex-keizér te beletten aan aktieve politiek te doen. Volgens zekere geruchten' zou Wil helm aanstonds na de 'Duitsche veckie, zi'ngen zich naar Zandvoort begeven, eene badplaats tusschen Haarlem en Amsterdam, waar een Llui'tsch oorlogs schip hem zou komen halen. De geldschieters van Hitier De Berlijnsche medewerker van ;€L'o Tomps» scürijfl een en ander van ont zaglijke sommen, die Hitier ontvangca hoeft van de door zijne, partij zoo ge hate, «kapitalisten». Men verzekert dal hij toelagen krijgt) van zekere Israëlieten, die deze onder steuning beschouwen als een soort ver zekering tegen den dag waarop Hitlefi aan het bewind zou komen. Onder de grootste geldschieters ver noemt met den groot indus'trieel Thys- sem, hel kali-konsorlium en dat van da mijnen uit het Roergebied, de groot hertogen van Oldenburg en Mecklem- burg. Dc ex-keizer Wilhelm II gaf ongeveer, twee miljoen mark; in ruil daarvoor zou Hitler hem beloofd hebben, dat hij ia Duitschland zou mogen 'terugkeeren. Men spreekt, ook van uitheemschij beschermers, zooals Kreuger, die de nti-bolehovistische strekking van HiU lor wilde aanmoedigen. Het ligt voor de hand dat Hitlersl propaganda over groote geldsommen verei&eht, dir zij niet hij de Hi'tlerianen vinden, kan. Do bijdragen van de partijleden be- loopen slechts een miljoen mark, ter wijl de uitgaven der stormtroepen al leen, zonder de bewapening le spreken, op ruim tien miljoen mark beraam'! wordt. H-itler heeft dus de grootste verplich tingen ten opzichte van de bezitters de< groote fortuinen In Öuilschland, Kalme Zondag Ten gevolge van den uitgeroepeiï uitzonderingstoestand in Berlijn en iq de provincie Brandenburg iB de laatste Zondag voor de rijksdugverkiezingen e4 rustig verl-oopeii. Daarhuilen heerschte eene groote be drijvigheid. Hitier sprak te Duisburg, te Gladbeck en te Kupperthal. Het blijkt uit zijne redevoeringen dal; de naüohaal-soclalisten 't akkoord vaij Lausanne niet erkennen. De gewezen kanselier; ën centrura'- 3eider Bruening en Hugenberg, de leider van de nationalistische partij, hebben, de eerste te Dortmund, de andere te Lie- gnitz, de opvattingen van hun partij uitgelegd oyer de kwestlën van de bin- nenlandsche politiek, die nu aan de oi> de van den dag staan. Te Neumunster en te BohUngef. gre pen opstootjes plaa'ts tusschen Hi tic— rianen en kommunisten. Er zijn ge kwetsten aan beide zijden. Dagblad geschorst Het kommunistisch dagblad dé «Ber liner Volkszeitung.» werd voor een duutf van. vijf dagen geschorst. "Volgens een mededeeling van hot mi- nisterie van arbeid, nijverheid en maat schappelijke voorzorg, werden de In- dexgetallen op j5 Juli als volgt vast gespeld Juli 'Juni Rijk 708 708 Antwerpen en omgeving 740 748 Brussel en omgeving 740 ,746 Gent en omgeving 684 684; Luik en omgeving 675 C77j Provincie Antwerpen 722 ,72-3 Provincie Brabant 714 715 Provincie West-Vlaanderen .71 ir .712 Provincie Qost-Vlaanderen 692 693 Provincie Namen 705 706 Provincie Henegouwen 721 723 Provincie Luik 678 '681 Provincie Limburg 718 714 Provincie Luxemburg 707 704: Het stabilisatie index-getal bedraagt 89j9 itegen 90,2 de, yofiige maand.

De Volksstem | 1932 | | pagina 1