Bet Rasltsl teWotDitDir imkerij F. C. JACOBS DEGHEESTzijn bier is lech zoo gosd Gal hei eenieder smaken moet «OUÖ» «EXPG0T> «DUBBEL SPECIAL' 't Smaakt allemaal en overal 27 JULI. H. PANTALEON, mar telaar- Geneesheer van Keizer Ga- lerius Meximianue, had hij het onge luk zijn geloof af te zweren. Zijn vriend Hermolaüs, bekeerde hem door zijne onderrichtingen. Bij 't versohij- nen van de decreten tegen da chrfste" hen, deelde hij al zijne bezittingen uit aan de armen, In zijn huis aangehou den, werd hij Op verscheidene manie ren gefolterd en daarna, te samen met zijn vriend Hermolaüs en twee ande ren, onthoofd- POSTCHECKS EN OVERSCHRIJ VINGEN. Sommige dagbladen heb ben geruchten verspreid die aan het poBtbeheer het voornemen toeschrij ven den postvfijdom af te schaffen voor do zendingen van en voor hel postoheckambt, alsook voor de bij zondere madadeelingen voorkomende Dp de formulen voor stortingen, over- sohrijvlngen of cheoks. Doze geruch ten missen allen grond er is geen kwestie van de huidige tarieven van den postcheckdienst te wijzigen, noch da voordeeion te beperken waarvan de rekeninghouders genieten. VOOR DE BELGISCHE AUTOMO BILISTEN DIE NAAR FRANKRIJK REIZEN. De Belgische automobi listen dio zich voor toerisme naar Frankrijk begeven, zijn verschoond van ingewikkelde formaliteiten, op voorwaarde natuurlijk, dat zij in het bezit zijn van een triptiek of van een doeane-boekje. Nochtans moet er de aandacht van de belanghebbenden op gevestigd wor den, dat Belgen, die meer dan tos maanden per jaar in Frankrijk verblij ven, voor hun auto's dezelfde rechten moeten botalen als de Franeohe on derdanen. DE TENTOONSTELLING VAN KUNSTWERKEN, goBohonken ten voordeele van het Joe English Gedenk- teekenwerd verleden Donderdag 21 Juli geopend, in zaal Oor, 35, Leopold- straat, Antwerpen, en geniet sedert dien een onbekenden bijval, Meer dan 80 kunstwerken, waaronder de besten onzer Vlaamsche kunstenaars, zijn daar bijeengebracht. Do tentoonstelling ia waarlijk oen bezoek overwaard (open van 10 tot 18 uur tot 31 Juli e. k.) Daarom moat al wio eenigszins kan deze tentoonstel ling bezoeken. Ome kunstenaars ga ven hier tevens eon schoonen blijk van hulde aan hun gesneuvelden kunst broeder Joe English. De Vlamingen die het kunnen zullen dit initiatief steunen door het aankoopen van een dezer werken, de anderen door het bezoeken van deze in alle opzichton merkwaardige tentoonstelling. Na Ant werpen komt Brugge aan d® beurt, daarna Diksmuide op den dag zelf der Bodevaart (21 Aug,) verder worden nog andere steden in 't vooruitzicht ga- steld. ACHT DAGEN IN ZWITSERLAND. Door de Nationale Maatschappij wordt oen toeristische propaganda- exoursle naar Zwitserland ingericht tegen zeer verminderden prijs-Vertrek op 13 Oogst. Inlichtingen en inschrij vingen in alle statiën- PLEZIERTRE1NEN NAAR ROCHE- FORT. Op Zondag 81 Juli zal er een pleziertroin vertrekken naar Rochafort, Statiën van vertrek Brug ge, Gent St Pieters, Aalst. Dender leeuw, Antwerpen, Aleclielen, Brussel. Op de ingangskaarten der grotten Van Rochsfort en van Han wordt 60 t. h. vermindering toegestaan. Post-Vlaamsoho Dramatische Geschiedenis dOOR Silvain van der Gucht 65sle Vervolg Goed dan, ik reken op uw belofte, dokter, want heigeen ik u wil zeggen, is van het grootste gewicht. Gij hebt goed gezien dat ik het onderst-boeven gegooid hen. Gisteren waS ik op het hof van M. Van Heverboom in zijn prachtige serre en had genot in het bekijken der; bloe men. Eensklaps hoor ik stemmen c-p- jaan en hoorde ik den heer Van Hever boom zijn dienstknecht Karei Kwakbeen luidruchtige opmerkingen maken, om dat hij het valsche gouden geld «.iet spoedig genoeg uitgewisseld had. Ge kunt denken, dokter, hoe ik ver schoot. Ik verstak mij achter; een spel ling, waarop bloempotten stonden, maar bij ongeluk stootte ik oen dezer om. die mol gToot gedruisc-h op den grond viel. Karei Kwakbeen vatte mij bij den ïchouder en siond met een pis'tool voor mij. Verrader I riep hij mij toe, uw laafcle uur is geslagen 1 Maar dc heer Van Heverboom hield zijn arm tegen en riep i: Laat af, man, het is de sehool- ;neesler 1 Zich vriendelijk tot mij wendend, vroeg de heer Hoe komt hel dat ge n hipr ,ve£- ttoken hebt X MAN DOODGEREDEN DOOR EEN AUTO TE RUMPST Op den Vosberg, Antwerpsehesteen- weg gebeurde er Zondag nacht om 10,30 uur een doodelijk ongeluk. De genaamde Ma es Jan F., ongehuwd geboren m 1901, wonende Tuinwijk, 56 te Aumpst kwam per veto van Contich. Op den Vosberg werd hij aangereden door een auto. Het slachtoffer is er ge vonden geworden zwaar gekwetst aan hoofd. Dr Co?n van Waelhem, bracht hem de eers'te verzorging en deed hem bij hoogdringendheid naar het gasthuis van Mechelen overbrengen. De autovoerder die liet slachtoffer aanreed, is doorgereden zonder, naar Macs om te zien. De gendarmerie van Ttumpst heeft onderzoek gedaan en liet parket van Antwerpen verwittigd. Het slachtoffer is Maandag morgen om .4/45 uur overleden. GRUWELIJKE ONTDEKKING TE ANTWERPEN Op n. 107 der dokken en op 200 me ter afstand van het poliüeburcel, waar vroeger de noodwoningen van het En- gelsch Kamp waren opgericht, heeft men Maandagnamiddag in een .veld naast den weg, liet lijk gevonden van een onbekenden man, dat in vergevor derden slaat van ontbinding verkeerde. In de onmiddellijke nabijheid lag een geladen revolver en beP lijk droeg een schotwonde aan het hoofd. De politie werd verwittigd en de h. officier Crets, der XÏIe wijk gelas'tle zich met het eerste onderzoek. liet was onmogelijk de eenzelvigheid van liet slachtoffer vast 'te stellen. Men vermoedt dat men le doen heeft met de 45-jarige zeeman Dlavid A... van het stoomschep, «Hora»', en die over enkele weken spoorloos verdwenen is. Hel par ket werd verwittigd en de h. Wetsdokter, besloot lot een zelfmoord. De techni sche dienst van het parket heeft de fo tograaf ter plaats gezonden om de vcr- eisehte opnamen te doen. MAN GESLAGEN EN GEBONDEN TE DOTTENIJS Te Dot.teni.js heeft zich een gruwe lijk gezinsdrama afgespeeld waarvan Jan Diebecken, schrijnwerker, wonende op het gehucht het Kompas, te Moes- kroen, het slachtoffer, is geweest. De vrede was verre te zoeken in het gezin Debecker-Vlieghe en de vrouw had zich naar liet gehucht Krombion te Dottenijs begeven, samen met hare drie kinderen om er bij hare moeder haar intrek te nemen 's Namiddags hadden Jules en Jozeif Vlieghe, broeders dei- vrouw zich naar Mocskroen begeven om in afwezigheid van den man, de meube len weg te halen. Debecker merkte dit bij zijne thuiskomst op en begaf zich onmiddellijk naar zijne schoonouders om uitleg. Hij geraakte er in twist met zijne twee schoonbroeders en Debecker ontving zoodanig veel vuistslagen dat zijn gezicht aldra gansch bebloed was. Hij werd daarna stevig gebonden tot dat de rijkswacht, die verwittigd werd, zou 'toekomen. Debecker waohtte echter niet lang en begaf zich, gansch be bloed en nog gedeeltelijk gebonden zelf naar de gendarmerie. Hij had natuur lijk veel bezien. Die gendarmen kwamen hem tegen en vergezeldon hem na<v het bureel. De nieuwsgierige menigte bleef voor het gebouw staan om den man te rug te zien buitenkomen, doch hij be reikte zijne woning langs een achter deur. De rijkswacht heeft een onderzoek in gesteld, DE SSrïOKKELZAAK TE KO^TRIJK Het was le vooriren dal na de aan-, ouding van de smokkelauto met haar lijn uitgevonden en verdoken smokkel- luigen, de zaak een staartje zou krij gen. Het aocijnsbeheer heeft dan ook uiel gedraald een huiszoeking te doen in liet ruim kasteel le Hollam, dat bei de aangehouden ingenieurs, de broe ders Delobel, aldaar betrekken. In een der afdeejingen van het kas-1 teel werd een volledige geheime stoke rij ontdekt, die toegerust was met de meest moderne tuigen. Do sleet van ze kere onderdeel en laat vermoeden dat de inrichting sedert, gerufmon tijd werkte. De specialiteit van beide broeders be stond in gedenatureerde alkohol terug geschikt, te maken voor liet verbruik. Daar bij den sluikhandel gebruik werd gemaakt van uitzonderlijke toestellen, waarvan het beslaan vooralsnog bij den toldienst niet bekend was, zal door het betrokken beheer foto's van de toestel len aan al de grensposten, als dienstige aanwijzing,' gestuurd wórden. Deze knappe vangst heeft aan de spitsvondige KÖrlrijksche accijnsbe dienden gelukwenschen bezorgd van wege het hooger, .bestuur. BRAND TE MEENEN De 17-jarige dochter'van C. VuylsLe- ke, Kleine Blcekestraat, uitgevend op de ftijsselslraat; le Meenen, was Maan dag namiddag allech thuis en aan het werken met het' clektriek strijkijzer. Rond 3 V» ure móest zij de woning ver laten en vergat den stroom af te snij den. Een weinig later zagen de geburen rook uit de woning komen. De pompiers werden verwittigd en doofden liet yuur. Er is weinig schade. DRAMA TE OHAIN-BIJ-WATERLOO Zondag greep een schrikkelijk fami liedrama plaats in het anders zoo rus tige plaatsje Ohain, nabij Waterloo. Voor zes maanden had de 3 4-jarige echtgenoote Depaepe, geboren Anna Lauret, haar man, den 49-jarigen Jan- Baptist Depaepe, wonende te Sint-Jans- Molenbeek, verïa'beti, omdat zij le veel van zijn brutaal optreden te lijden had. Haar zoontje had fcij aan een tehuis te Ohain, bij Waterloo, toevertrouwd, waarna zijzelf zich te Edegem-bij-Ani- werpen gevestigd had. Zondag was het prijsuitdeeling in dit tehuis, en de ouders van de leerlingen waren uitgenoodigd tot het bijwonen van een schoolfeestje, gegeven bij de ze gelegenheid1., Hiervan wilde Depaepe gebruik' ma ken om zijn echtgenoote, die hij sinds lang niet meer ontmoet had, weer te zien, en haar aan'té zetten tot het her nemen van het echtelijk leven. Hij stond haar dan af te wachten eii toen Anna Lauret daar aankwam, sprak hij haar aan, doch liep een weigerend antwoord op. Daarop trok Depaepe een revolver en schoot zijne vrouw door het hoofd. Daarna vie! hij als een razende op de ongelukkige en sneed haar met een scheermes den halsslagader over. Nog niet voldaan, ging de moorde naar voort me'ti kerven en steken en toen do vrouw uitgeput ten gronde viel, badende tn haar, bloed, zag een toego- sneld landbouwer, hoe do onmensch zijn slachtoffer op het hohfd sprong. De misdadiger kon nochtans ontwa pend en in bedwang gehouden worden tot de komst der politie, die hem aan hield. Hij werd -naar het gevang yan Nijvel overgebracht. Een geneesheer, die haastig werd bij gehaald, kon niets anders dan den dood der ongelukkige vrouw vaststellen. Zij was doodgebloed. Het lijk werd naar het doodenhuis overgebracht en het Parket verwittigd, DOODELIJK AUTOMQ3IELONGELUK TE BRUGGE Zondag morgend, rond 10 u. 15 re den twee velorijders, van Oodolem ko mende, langs den Blankenbergschon steenw. in de richting van Blankenber- ghe. Op zekeren oqgenblik, een fami lielid langs den anderen kant -'er; baan willende bezoeken stak de eerste rijder den steenweg over; «enige meters ach ter hem kwam zijn gezel, toen op den- zelfden oogenbllk de genaamde August Deurlele, 29 jaar oud, wonende te Ft. Amandsberg, kwam gereden, eveneens in de richting van Blankcnberghe. De wielrijder werd overreden en met ver scheidene gebroken ribben en gebroken ruggraat opgenomen. Het slachtoffer, de genaamde Edouard Gusée, landbou wer, 65 jaar oud, wonende le Oedelein (wijk Trekdonok), is eene halve uur na zijne aankomst, in Sirit-JanshosD.itaal overleden. Een onderzoek is ingesteld. De Amerikaansche OudsStrijders Naar luidt van een madedeolintf heb ben de cud-strijders Washington ver laten. Zooals bekend hadden zij be toogd tegen de verwerping door den Senaat van do strijders vergoeding, De laatste afzonderlijke groepjes verlieten de stad om middernacht. BRAND TE COYGHEM Maandag namiddag, rond 1 uT*6, is brand ontstaan in twee aanpalend schuren van de Bavichovestraat, te Coyghem, toehoorende aan M. Nuytens <3n J. Kindts. De pompiers van Oost Roosebekó kwamen Ier plaa'ls en doof den het vuur. De inhoud van de schu ren, een groote partij vlas, werd ver nield. De oorzaak van den brand is niet gekend ERG MOTO-ONGELUK TE BROECHEM Maandag rond 9,30 ure, had er ter hoogte van het «Veer» een erg moto ongeval plaats. De genaamde Jozef Claessens, wonende t,e Nijlen, Voor-Bist n. 107, kwam met zijn moto van den Nij- lenschensteeruweg gereden. Achter op den moto zat zijne vrouw Paulina Pacts. Gekomen ter hoogte van de herberg Van Tendeloo, wilde Claessens den steenweg naar Emblchem oversle.cn. Juist op dit oogenbük kwam er een eu- to, toehoorende aan de firma «Soleil van Emblehem gebold. Een schrikkelij ke botsing had plaats. Claessens en zijn vrouw werden tegen don grond gesmakt en bleven bewusteloos liggen in deernis- wekkenden toestand. Dokter De Peuter in allerhaas't bijgeroepen, verschafte dc noodigp geneeskundige zorgen. Claes sens werd erg gekwetst aan het hoofd en heeft een knieschijf verbrijzeld. Vrouw P.aets was nog erger gesteld. Zij werd opgenomen met gebroken schou der, diepe wonden in aangezicht cn hoofd, en klaagt van hevige inwendige jpijnen. De moto is gansch vernield en jheelomaal ingedrukt. Dokter De Peuter [voerde beiden gekwetsten huiswaarts, jvan waar ze naar het gasthuis zullen [overgebracht worden. De toestand van Mevr. Claessens is zeer zorgwekkend. De gendarmerie deed liet noodige on derzoek en proces-verbaal werd opge maakt. Och, mijnheer, neem het mij niet kwalijk, zoo ik hier ben. Ik was wat in de serre aan liet rondkuieren, toen ik u beiden hoorde spreken en ik mij ver slak, niet uit nieuwsgierigheid maar uit bescheidenheid. En wat hebt ge gehoord Ik hoorde dat u van geld wisselen spraakt... Dat is waar, onderbrak mij mijn heer Van Heverboom, in deze moeilijke tijden is het heel wat zaaks zijn geld te wisselen en ik maakte er mijn be diende opmerkzaam op dat het toch zoo Iraag van de hand ging. Dat was het, wat ik hoorde, ant woordde ik. Ga heen, vriend, sprak hierop de kasteelheer, maar treed nooit meer ongevraagd in de serre. Ziedaar, iS'es, dokter, ik ben door he't optreden van Karei Kwak been zoo ontsteld, dat ik uw hulp moet inroepen. Ik zet nooit een voet meer op het kasteel, want ik heb maar al te goed vernomen dat mijnheer Van He verboom over vals.oh gëld sprak"* Beste Maoharhis, ge zoudt' onge lijk hebben uw voornemen uit te voe ren. Uw wegblijven zou argwaan ver wekken. Ook ik betrouw de twee sc.hel- rnen niet, maar wij mógen de zaken géén geweld aandoen. .Wees dus kalm, vertel niemand wat u is overkomen en ga gerust uw leerlinge op het kasteel verder bedoeken. Macharius dankte den dokter, nam bet recept van hem aan en verwijderde zich. Hagelbuien in Transylvanie Uit Bukarast wordt bericht, dat veel hagelbuien gevallen zijn In Transylva nie. waardoor de oogsten werden be- sohadigd. Man he?ft ean hagelsteen gevonden, wegende 1200 grammen. Een versohrlkkelijk stormweder heeft ver scheidene ongelukken veroorzaakt in Silistrië. Noodlottige scheepsramp Een telegram uit T6ifu (China) meldt dat in het dorp Cinsi een veerboot wel ke te zwaar belas! was, gezonken is. Vier en dertig personen werden ver mist en tot Zondag avond had men reods 20 lijken geborgem 80 personen omgekomen Op het MichigRn-meer heeft een verschrikkelijke ramp plaats gehad. Terwijl zich verscheidene plezierboot- jes voor het maken van toohijes op het meer bevonden, brak een hevige storm- los, waardoor eenige dezer bootjes zijn vergaan. Voor zoover tot nu too bekend is zijn omtrent 80 personen in de gol ven omgekomen. m fEeier-esi Het Beiersehe dorp Kollersch, in de nabijheid van de Oostenrijksche grens gelegen, werd Zondag gedeeltelijk door het vuur vernield- Twee personen wor den vermist. Verder is een persoon in de vlammen omgekomen én drio an dara werden levensgevaarlijk ver brand, opgenomen. Een Bissohoppelijk Paleis door hel vuur vernield Men seint uit Santiago ("Chili): Het bisschoppelijk paleis te Voldiva, werd doof een geweldigen brflnd ge deeltelijk vern»ald. Mgr Klink®, de bissohop, die niet tijdig vluchten kon, is in de vlammen omgekomen- De Strafste Gebruikt er Minder Toen hij den schoolmeester verliet, overhandigde de meid een brief aan den dokter. Het was er oen van Franske, jn neef. Laat ons den jongen eens gaan be zoeken. Franske. het eenig kind van Flora Van Lelienveld, die toevertrouwd was aan zijn oom, dokter Meert, studeerde te G>en', in de medicijnen. Hij deed goeden vooruitgang in zijn studiën, werkte regelmatig, en had reeds eenige examens doorworsteld tot groote vreugde van dokter Meert. Welke droefheid voor den braven dokter, toen hij op zekeren dag een brief uit Gent ontving, waardoor Frans hem met veel haken en oogen liet ver staan, dat hij geen Just had zijn stu diën voort te zetten, en liefst terug- naar Aalst zou komen. Dokter Meert wachtte verscheidene maanden, alvorens zijn toestemming to geven, doch op het aandringen van den jongeling liet hij hem eindelijk toe zijn meening te volgen. Overigens, Frans moest toch al de goederen zijner ouders erven en zou werk genoeg hebben in liet besturen, n nazien dekzelve. Gedwongen dienst, slechte dienst. Frans vernam met groote vreugde dat hij de studiën der medicijnen, voor de welke hij afkeerig- was, mocht verlaten en 's avonds voor zijn terugreis,vroeg hij verscheidene Vlaamsche medestu denten op een feest, hetwelk in vroo- lijkhei.4 en klucht- zeer laat duurde. '4 Vervolgt', j -

De Volksstem | 1932 | | pagina 2