Veerzorgsfaods tea bate van de slac&toffws van Beroepsziekten 5 m Woensdag 1 Oogst 1952 i Foor de openbare zedelijkheid aan de Kust UIT ONZE KOLOME Prof. Piccard naar Zwitserland DE t OOGST De verlaging van de Toltarieven De Rijksdagverkiezingen in Duilscliland DE VOLKSSTEM XXXVIII JAARGANG NUMMER |gS Karkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffol-De Gandt Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas. Adolf Maxlaan .13, te Brussel Rue da Richelieu, Parijs Bank Büiding/Kingsway, 20 Londros W C. 2. H, Stephanua i Zonop4,27Zonaf7,2ö E. K. 9 V. M. 16 Sinds viep jflar, vanaf 1928, is dit Fonds in werking. Do wat voorziafc geldelijke vergoedingen voor tijdelijke ongeschiktheid waarvan da duur der ziokte, minimum 14 dagen moet aan- loopen. Bij blijvends ongeschiktheid wordt de vergoeding bestendig toegekend ter wijl bij sterfgeval tengevolge eener be roepsziekte, lijfrenten en tijdelijke renten kunnen worden toegekend aan da reohthebbondan van do slachtoffers. Het jaarverslag over do verrichtin gen van dit Yoorzorgsfohds, geduren de 31, is verschonen en is zeer leer zaam. In 1929 werden 74 gevallen van ziek te aangegeven; in 1930 steeg dit getal tot 143 en in 1931 tolt men 162 ge vallen. Tal werklieden, slachtoffers van be roepsziekten, welke getroffen waren vóór de wet invoege kwam, hobben in de twee laatste jaren, vooral in 1930, gebruik gemaakt om hun rechten te doen gelden. In de belanghebbende kringen kwam men op de hoogte van dit nieuw orga nisme en daar werd de aandacht ge vestigd op do slachtoffers, welke aldaar beroep daden op de voordeelen voor zien bij genoemd Fonds. De statistieken toonen aan dat de Ioodvergiftiging steeds het grootste aantal slachtoffers veroorzaakt. Da gevallen van miltvuur blijven uitzon dering, hetgeen een^ geluk mag ge«» noomd worden, gezien de ergo gevol gen van deze ziekte, die, wanneer ze niet op tijd verzorgd wordt, bijna altijd doodelijke gevolgen heeft. Het valt aan te stippen, dat or in 1931 geen enkel geval werd aangegeven van kwikvergiffciging, dan wanneer het Fcnds voor de twee voorgaande jaren wel voor dia gevallen, is moetsn tus- schenkomen. Vorig jaar werd in het verslag vast gesteld. dat de arbeiders van sommige bedrijven, een grooten tol betalen aan de ziekte, namelijk dezen werkzaam zijnde in metaal-emailleerfabrieken.Er werd aangedrongen en da hoop ge koesterd, dat de bedrijfsleiders beter zouden waken op de hygiëne van hun inrichtingen. Door het beheer van het Fonds werd aan het Ministerie voorgesteld dat de werkgevers van de metaal-emaillecr- fabrieken eene bijdrage van 250 frank per gebezigden arbeider zouden beta len, ten einde het hoofd te kunnen bie den aan de financieel® lasten. Het vurslag over 1931 stelt met ge noegen vast, dat de nieuwe werkwij zen, in sommige dezer fabrieken, het getal vergiftigingen merkelijk heeft deen verminderen. Ongelukkiglijk blijven andera bron- nen van loodvergiftiging bestaan en hebben deze zelfs uitbreiding geno men, zoodat deze een hoog oijfer van vergoedingen aan arbeiders in de me- taal-emailleering in stand houden. Men hoopt dat deze toestand weldra zal verbeteren, dank zij de bijzonders gezondheidsmaatregelen welke werden voorgeschreven door het ministerie van Nijverheid en arbeid- Dr Glibsrfc, voorzitter van het Tech nisch Comiteit van het Fonds, is van oordeel, dat da afschaffing van het loodhoudend émail het eenig doelmatig middel 13, en hij denut dat het thans mogelijk zou zijn deze afschaffing wet-* tel ij k op te leggen, mits een zekeren termijn en misschien met eenige uitzonderingen voor den uitvoer. De lasten van deze industie zouuen dan galijd©lijk afnemen, waarmede de ge volgen van de vergiftiging zouden ver dwijnen. Dr Glibartiseen zeer bevoegd ge neesheer, Onlangs hoeft hij nog op eene raadsvergadering van het Alge meen Christelijk Vakverbond, eene leerrijke uiteenzetting gehouden over u De wettelijke vergoeding der schade, voortspruitende uit de beroepsziekten, door stof veroorzaakt. Op die vergadering heeft hij ons me- dejredeel d dat men er toe gekomen is onlcodhoudend émail voort te brengen walk© in waarde niet moet onderdoen voor d® andere- Waarom zou man dan wachten, om dit wettelijk te regelen De uitgaven van het Fond3 baliaoen in 1928 tot een bedrag van 68.069,65 frank in 1929 stegen ze tot 170.652.35 frank in 1930 tot 855.611.65 frank, en in 1931 waren de uitgavan 451.656.70 frank. Alhoewel het dienstjaar 1931, o«n overschot laat van da inkomsten op de uitgavan tot een beloop van 62.666.31 frank, v/ordt de vrees uitgedrukt, dat men in 1932 een tekort zal hebban in dien da belasting der werkgevers niet verhoogd wordt, Immers het gotal da« gen dat de werkgevers in 1931 hun ar beiders hebben tewerk gesteld, zal merkelijk minder zijn dan de vorige jaren, wegens de depressie in de eco« nomisChe bedrijvigheid. Vandaar met eene gelijke bijdrage,zeker veel minder inkomsten. Het ministerie van Nijverheid en Arbeid zal de noodige maatregelen moeten treffen om regelmatig het Fonds te laten werken, In 1931 werd door de werkgevers eene bijdrage betaald van 559.876,82 frank. Aan vergoeding voor tijdelijke ar beidsongeschiktheid werd in 1931 eene som uitbetaald van 243,384.90 fr. Aan vergoeding voor blijvende arbeidson geschiktheid 109,804,85 fr, Aan lijfren ten en tijdelijks renten voor doodelijke gevallen en begrafeniskosten 98.416.95 frank of een totaal van vergoedingen van 452-606'70 frank. In 1931 werden 162 ziektegevallen aangegeven, waarvan er 80 vergoed werden. Van die 80 gevallen waren er 75 to8 ta schrijven aan loodvergiftiging ma- taal-émailleering 31 lood- en zinkbe werking 23; huisschildering 7, drukke» rijen I; andera bedrijven 13. Er waren 4 gevallen van miltvuur en 1 geval van kwikvergiftiging, De gemiddelde vergoeding per geval was 9.051,40 fr. Het getal aangegeven ziektegevallen is verder gestegen, hoewel langzamer dan in 1930, terwijl het getal vergoede gevallen, merkelijk is gedaald. De baroepsziektan welke door de wat zijn bepaald en recht geven op wet telijke tusschenkomst, doen zich voor al voor in de navolgende nijverheden metaal-emailleering. lood- en zinkbe- werking; schilders; loödwitfabrieken; boekbedrijven, accumulator enfabrie- kon, loodgieterijen,- aardewerkbedrij- ven; scheikundige bedrijven; gelatine fabrieken; kaarsnijdsrijen; paardon- haarbedrijven, metaalbedrijven, ce mentfabrieken, weverijen, mijnsn, glasbedrijven, draadtrekkerijen, am nion'lakfabrieken, automobielfabrieken leerlooierijen en bopstolfabrleken. Mstaal-amailleering lood- en xink- fabrieken en schilders spannen, onge lukkiglijk, de kroon! Een allernoodigst rondschrijven M. Janssens de Bistlioven, goeverneur ,van West-Vlaanderen, heeft aan de burgemeesters van de steden en ge meenten, aan de kust gelegen, een rond schrijven gericht, waarbij hij wijst «op het voorbeeld van ongebondenheid, uit, den vreemde ingevoerd, en op de nood zakelijkheid om op te treden legen alle feiten in strijd met de eerbaarheid en de orde aan de kust. De burgemeesters mogen eigenmach tig policiemaatregelen treffen. In zijn rondschrijven wijst de Goeverneur ook op de wenschen geuit door de bonden .voor de opbeuring der openbare zede lijkheid, door de verbonden van vrou wen en meisjes en pp de protesten ge uit door de eerbare gezinnen die aan de kust vertoeven. Onder de daden verboden door de plaatselijke policiereglementen is het nemen van zonnebaden in he'b publiek, het rondwandelen in badkostuum op het strand, zich heel of half uit of aan te keeden in de duinen. Het rondschrijven van den Goever neur aan de burgemeester der badplaat sen besluit als volgt «In dezen gedachtengang is het van het meeste belang, onder het persoon lijk toezicht van den policiekommissa- ris en, desgevallend, onder uw eigen toezic-ht, een of meer agenten, bij voor keur huisvaders, met de zedenpolieie te belasten. Gij zult tevens oordeelen of' het noodig is hün voor te schrijven hun waakzaamheid in burgerkleedij uit to oefenen, zoowel op het strand als in de duinen; gij kunt ook, zoo het personeel der plaatselijke policie ontoereikend is, de hulp der gendarmerie inroepen voor. liet inrichten van een bijzondere a be- jvakingsdienst. AARS KOMST VAN DE «THYSV1LLE» NIEUWSTIJDINGEN UIT "DE KOLONIE Maandagmorgen, te 9 uur, is de Belgische stoomboot Thysville» on der bevel van kapitein Heirmans, van de Kolonie te Antwerpen aangekomen, na eene voorspoedige reis. Aan boord bevonden zich 53 passa giers van eerste, 54 van tweede en 2 van tusschenklas 22 van de eerste waren te Lobito ingescheept, alsook 15 van 2de en 36 van tusschenklas. Onder de wcerkeercn.de zendelingen zagen wij B. Pater Sloekers, Domini caan, Eerw. Zuster Van Calsen, der Zusters van Liefde E. Broeders Bau- duin en Ruys, der Broeders van Lief de E. Pa'ter Verreet, der missicongre- gatie van Scheut Eerw. Zuster Evers en M. Gillet, der Dominikaansche Mis siën en Eerw. Broeder Wiïlems, van de Broeders der Christelijke Scholen. De lading beslaat in het geheel uil ongeveer 2350 ton verschillende kolo niale .goederen, waaronder 868 ton palmpitten, 166 'bon copal, 392 ton ka toen, 636 ton koper, 170 ion koffie, 2 ton ivoor, 10 ton sisal, 6 ton vellen, 1 ton hout, 28 ton palmolie en 49 ton cacao. De-passagiers brengen de volgende tijdingen mee Op 1 Juli werd overal in de kolo hie do 47ste verjaring herdacht van de uitroeping van den: Congo Vrijstaat, in de groote steden werden Te Dcums gecelebreerd en hadden optochten plaats naar de monumenten der sneuvelden. Advokaat en Mev. Van der Meerscli, te Elisabeths'tad, melden de geboorte eener dochter. Eerw. Pater Del Marmol, van de Benedictijner Missie in Katanga, is op Woensdag 29 Juni via Lobito naar Europa teruggekeerd. M. Keyser, districlcommissaris te Albertsbad en Mev. Keyser. zijn verlof naar Europa vertrokken. Dat het te Elisabeth sla d ook warm zijn kan blijkt uit de weerkundige waar nemingen van 1931. thans openbaar ge maakt. Op 8 October in den lommer wees de 'thermometer 37°7 aan. M. Gillard, territoriaal agent van 1ste klas, te Jadotstad, is het slacht offer geweest van een moto-ongeluk, waarbij hij zich het schouderblad brak. M. Claeys-Bouuart, administra teur, aangeduid voor het Sandoa gewest is op 29 Juni per Ford vertrokken om zijn post je vervoegen. AANKOMST VAN M. TSCHOffEN IN DE KOLONIE M. Tschoffen, minister van Koloniën, is Zondag morgen, 31 Juli, van de pa- ketboot Anversville ontscheept en met de paketboot Amérique van de Ghargeurs Réunis, naar- Boma doorge reisd, met MM. Camus en graaf de Briey. Te Boma wachtte hem een vliegtuig dat hem te 5 uur namiddag te Leo polds tad aanbracht. Die troepen van heb garnizoen bewe zen de militaire eer bij de aankomst van den minister de militaire muziek speelde de Brabanponne en een salvo kanonschoten werd gelost. Bij het uitstappen uit zijn vliegtuig werd de minister verwelkomd door gou verneur-generaal Tilkens en begroe'fj door de overheden, waartusschon de vice-gouverneur, de vier provincie gouverneurs, de pauselijke delegaat Mgr dëlla Piane, de Missie-oversten, enz. M. Tschoffen bracht den avond door in de residentie van den gouverneur- generaal en begon Maandag morgen zijne gesprekken met de personalitei ten, die hij in Conga wonscht te raad plegen. EEN LAATSTE PHOTO VAN PROF. PICCARD VOOR ZIJN VERTREK. Prof. Piccard naast zijne vrouw en kinderen. Links zijn helper M. Cosijns, rechts de helper der eerste reis, M. Kipfer. halt. Hier werd het nieuws van' de aan wezigheid van prof. Piccard snel be- Professor Piccard naar Zurich vertrokken helper, Professor Piccard en zijn kerid. Groot was het aantal belangstel lenden. Den geleerde werd hier een Max Cosijns, zijn Maandagmorgen omjfraa{ ruiker bloemen aangeboden, ter- vier uur per vrachtauto, waarop dejwjj[ hij als 'tegenprestatie talrijke gondel van den nieuwen ballon zich be- J ha.ndteckenin.gen moest plaatsen, vindt, naar Zurich vertrokken. Ook Kip- j Onder gejuich van de menigte ver ier, die den eersten stratosfeertocht jiet de geleerde de stad Aarlen. van den geleerde meemaakte, maakt de reis mee. Om 1 uur 's middags, kwam de auto te Aarlen aan en hield voor een hotel den begroet. Luxemburg, 1 Aug. Prof. Piccard is om 15 uür te Luxemburg aangeko men. Hij werd door verscheidene vrien- De da'bum van 1 Oogst heeft echter» hei gröotErte- -deel dor bevolking onver- Maandag was het kalm in de Borinage j;schilljg gelaten; Het zijn slechts de me- Zooals wij hebben aangekondigd had jlaalbewerkers, die in het grootste deel Moskou in Belgie de handlangers vaiijder werkhuizen besloten Maandag te revolu'bie, last gegeven revolutionnaire staken. betoogingen op 1 Oogst op touw te zet ten ten einde een terrein voor te berei den onder de werkersbevolking getrof fen, door de werkloosheid en do staking. I-Iun hoop is. echter teleurgesteld, de 1 Oogst is in Belgie kalm verloopon en in de streken, zooals Charleroi, Bergen, La Louvière waar de kommunisten de onlusten hadden voorbereid, is er niets voorgevallen. B,e talrijke aanhoudingen in de laat ste dagen gedaan in de verschillende kolenbekken, hebben de opruiers doen nadenken. De stad Charleroi waar men ieverige propaganda had gemaakt, had Maan dag haar gewoon uitzicht. Er was nergens een vaandel te zien Het Volkshuis dat drie maanden ge leden 't. mikpunt was van de kommunis ten, was zelfs noch door gendarmen noch politic bewaakt. Eene bijzondere waakzaamheid was ingericht op verschillende plaatsen en vooral in den omtrek van de stad. Generaal Termonla ter plaats Generaal Termonia In de Borinage In geheel de Borinage is "het1 kalm; niet het minste incident heeft zich voor gedaan. Moskou is er dus niet in gelukt, op- lusten in de kolenbekkens te veroor zaken. Naar verluidt heeft de Belgische re geefing aan de regeeringen van de an dere landen den tekst bezorgd van de overeenkomst van Lausanne-Ouchy die het eerste diplomatiek gevolg is van het akkoord van Oslo. •De overeenkomst van Lausanne-On- 'chy werd gesloten tusscheri Nederland, Belgie en Luxemburg; zij voorziet een verlaging van de toltarieven gedurende vijf jaar. Samen met den tekst, heeft Belgie een brief aan de verschillende staten gericht hen verzoekende tot de over eenkomst toe te. treden» De nieuwe Rijksdag Hetgeen den nieuwen Rijksdag zal kenmerken is de sterke verjonging van de rechterzijde. .Zeer veel jeugdige nationaal-socia- listen zullen de plaatsen van bedaagde volksvertegenwoordigers van Dui'tsch- nationalen, Duitsche volkspartij, eco nomische partij en verdere kleine par tijen van rechts innemen. Opmerkelijk is voorts ook, dat de nieuwe Rijksdag, hoewel hij zoowat der tig leden meer telt dan de vorige volks vertegenwoordiging, minder vrouwelij ke leden zal hebben. Zooals men weet die het bevel dulden de nalionaal-socralisten alleen ,-oert over al de machten die de streek |mannêlijkê candidates van Charleroi bewaken, is Zondag avond HiUerianert zouden een belangrijke te Charleroi aangekomen, ten einde de gebeurlijke maatregelen te treffen om de zoo mogelijke onlusten te onder drukken. Tot hiertoe hadden er geen inciden ten plaats en de kommunisten onthiel den zich zichtbaar van alle be'toogin- 8 en. Zelfs waren er geen stoeten; M. Jac- quemotte moest Maandag namiddag het woord voeren te Roux, maar heeft zich terug getrokken. Om de orde te handhaven Al de nijverheidsstreken zijn 'tot hiertoe nog altijd door de openbare machten bezet. Zulks heeft voor gevolg gehad, dat tot beden noch gendarmen, noch sol daten werden terug getrokken. De orde is zelfs volledig hersteld, en de werklieden die den arbeid nebben hernomen, worden zelfs met vrede laten. Op dit oogenblik is er bestendig een leger van 5000 soldaten en gendarmen, die zich tegenover 80,00b werklnozen en stakers in het Walenland bevinden. Echter blijft de streek van Gilly nog altijd ro-erig, want, dfiar zijn de "commu nisten 'talrijk en sterk. Het is ook daar, dat de werkherining niet vlot van sta pel loopt, - kabinetswijziging eïschen... ...en een Hitleriaan als Rijkskanselier. De nationaal-socialist.ische leiders, hebben dezen voormiddag te Muncheiï vergaderd om den toestand te bespre ken» voortvloeiend uit de Rijksdagver kiezingen. Belangrijke besluiten werden genomen. Strasser Goehring en Franck werden belas't onmiddellijk naar Berlijn la vertrekken en deze aan de Rijksregee- ring bekend te maken. Zoo men geloof kon hechten aan do ingewonnen inlichtingen, 'zouden de af gezanten van Hitler, in naam van het racistisch hoofd, een o'mvangrjjke wij ziging der Rijksregce.J' ing eischen, wel ke er zou op neerko'men, bijna heel do macht over te dragp-n aan de nationaal- socialistische partij. Kanselier vcpb Papen zou he't veld moeten rujmen voor een kanselier, door. Hitier aangeduid. De portefeuille van binnenlands*" he zaken zou insgelijks in handen gaan van een Hitleriaan. Daa rentegen zou generaal von Schleikcr, minister van' de Rijksweer blijven. V<x>r wat. de Rijksdag betreft, men zou; hem doodgewoon niet bijeenroepen, d.aar de Hitlerianen op voorhand alle gedachten van coalitie mét/ de Centrum partij verwerpt*

De Volksstem | 1932 | | pagina 1