IETS OVER RENÉ BAZIN 11 Donderdag Oogst 1932 De Vlaamsche Nationale Beweging De Politieke toestand in Duitschland f?e Nieuwste Bevolkingsstatistiek De Staking der Mijnwerkers Vijandelijkheden tusschen Bolivia en Paraguay De Handelsbank te Gent Da Kerken van Rome Heropbloei van Midden en Oost-Europa XXXVII! JAARGANG NUMMER 175 1( Kerkstraat, 9 én 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf, .Maxlaan ,13, te Brussel Rue da Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Alexander Zonop4,38Zon af 7,13 V. M. 16 L. K. 24 Deze ovorbeltonda franscliê schrij ver en letterkundige, wiens echte goede en christen» romans zoo be' faamd zijn, en met reden, stier! enkele dagen geleden, te weten op 20Juli 11, to Parijs, in het huis n. 6 der Sint Philippe du Roulestraat na lang en gruwelijk lijden. Geboren te Angers in 1853, begon hij zijne loophaan in 1878 als profes sor aan de Katholieke Hoogeschool zijner geboortestad. Hij doceerde er ondor andere vakken, het strafwet hoek. Doch niet tevreden met zijne dagelijksche taak van opleider van zoovele advokaten en rechtsgeleerden schreef hij hoeken met gezonde en doordragende gedachten. Daarbij zijne romans die zeer letterkundig zijn, be jchormen en strijden voor alle edele zaken, Hij hemelde op én den eigen dom, én het vaderland ón don gods dienst. Magnificat, zijn laatste boek. was de bekroning van zijn leven en van geheel zijn werk want in die roman verheerlijkte hij de geestelijke roeping in eene «envoudige doch zuivere boe- renziel. Wanneer men hem toenaderde, wierd men terstond gewaar met wien nlon te doen had, zijne fijne, heldere, scherpzinnige blikken en trekken zijn zoo gekunsteld, en toch ongezocht woord waren zoo natuurlijk en zoo bovennatuurlijk terzelfdertyd en ver plaatsten u naar boven op de hoogten der reine gedachten waar de lucht zoo gezond en zuiver in te ademen iB. Men voelde zich beter wanneer men met hem in aanraking kwam, want men ondervond dat hij leefde in nau we betrekking met God. Ook in zijne laatste ziekte kon men bemerken hoe hij het olfer van zijn leven aan God bracht en hoe hij daarom toch ook do» Heere zegende. Toen hij zijn lijdensbed zijne bloed verwanten de gebeden der stervenden zouden prevelen, begon hij zelf het Magnificat te bidden omdat hij be trouwen had op God, dien hg gansch zijn leven had getrouwelijk gediend. Niet te verwonderen dat Z. H. d,e Paus in een zeer bewogen brief, in zijn laatste ziekte toegestuurd, insge lijks hem geluk wenschte voor al het goede dat hij stichtte met zijn pen, zijn woord en zijn voorbeeld. Sedert veel meer dan 25 jaar, lid der Fransche Akadomie van Parijs, vereerde hij die vergadering door zijn persoon en door zijne echte goede boekon, welke hij in 't licht gaf. Vooraan letterkundige was bij ook een vooraanstaande christen...iedere i morgend naderde hij tot de H- Tafel... niet te verwonderen dat zijne verba» len zoo zuiver «n christelijk zijn:., ook zijn intiem leven en zijn familie leven waren gansch onbevlekt- lederen avond bad men in zijn huis gezamentlijk het avondgebed. Hij had Vóór en de familieleden en andere iiuisgenooten moeston antwoorden. René Bazin was Koning, Patriark in zijn huisgezin 1 Zoo moet het zija nok. Hij bezong da aarde... en weende nver de aarde die sterft... La lerre gui meurt omdat er geen vrien den moer zijn die ze verstaan... of willen verstaan.... In Frankrijk wel te verstaan. Twee helden heeft hij opgehemeld •n ruchtbaar gemaakt en dat met recht en reden do heilige Petrus Fourrier en Pater Charles do Fou- cauld, en die beido Godszonen zullen hem wel met open armen in den fiernoü ontvangen hebben, Marc. M. yindevpgel, yolksvertegenwoordi ger van Ronse, zegt aan zijn vrienden, de yiaamsch-Nationali^ten, ongenadig de waarheid. Ziehier wat hij' in Het Volk- van Ronse op Zaterdag 6 Oogst 1932, als slot van zijn hoofdartikel schrijft het gaat over de Vlaamsch-Nationale bewe ging, en de nieuw© katholieke rekruten Op de yiaamsch-na'tionale beweging drukt een zekere fataliteit.. Zij vindt het meest ingang in de katholieke mid dens en doet er de grootste overwin ningen. Die nieuwe katholieke rekruten 'tre den eerst toe onder een zekere geestes bedwelming die ze er, toe noopt het Vlaamsch-nalionaal vraagstuk boven alle andere te stellen; doch na' enkelen tijd kom'f). de bezinking en dan blijven de eeuwige vragen der waarheid voor hun onrustigen geest gesteld. Hoe zij zich ook voorts trachten zat te drinken aan' extremislischen strijd; toch moeten zij als katholieken in geweten de vraag beantwoorden of zij wel naar vermo. en naar plicht een politiek voeren die de oude katholieke rangorde der waar den eerbiedigt. Elke overwinning in de katholieke rangen is voor den huldigen vorm van den "Vüaamsch-natilonalen s'trijd een knagende worm te meer, aan den boe zem. Heden of morgen, morgen of over morgen moet de katholieke Vlaamsche nationalist die zich zelf niet wil belie gen en niet wil voortleven in zondigen staat voor. zich zelf die gewetensvraag oplossen. D,e veete-poli'tiek is uitlegbaar en be grijpelijk; maar zij is niet te rechtvaar digen. ■Wil het yiaamsch-nationalisme zijn katholieke elementen verteren, dan moet het vormen aannemen die een ka tholiek kunnen geruststellen. En die vormen kunnen niet 'anders zijn dan ordelijkheid, wettelijkheid en «katholiek voor alles» met sd de gevol gen die er uit voortvloeien. Heden zijn die vormen niet altijd zoo. OaJb vraagstuk staat' Ver boven dat der indrukken uit het verleden. Het "Vlaamsch-nationalisme Ts 'de drang naar, zich zelf zijn in hot .Vlaam sche volk. Dat is noch het oorlogsfrontisme, noch het aktivisme, noch het huidig parlementair; Vlaamsoh nationalisme, noch he't solidarisme, noch de federa lisme, noch het Groot-Nederlandisme. Dat zijn allemaal uitingen en vormen die niet «het» Vlaamsch-nationalisme zijn. Voor een katholiek kan 'er maar een goede Vlaamsch-natiötiale aktie zijn; eene die zich ontwikkelt in de kathol lieke lijn en, gelijk alle andere bewe gingen van die aard in dienst' van het katholiek doel gesteld blijft. Politiek beteekent dat: bereidwillig heid tot samenstrijden en samenwerken tot de verdediging der hooge katholie ke belangen als dit in redelijke voor waarden kan gebeuren. Voor ons is er geen andere denkelijk en een groep die daarop niet akkoord is kan volgens ons niet als oen katho lieke groep aanzien worden. Uet geloof zonder de werken is een dood gc-loof en een politieke groep die zich «katho liek» no%mt of een godsdienstig katho liek programma voorhoud!,; maar weer barstig blijft jegens elke politiek katho lieke daad is niet katholiek, heeft wel in woorden, maar in feite geen program ma van verdediging der katholieke be langen. Iets ander is het te diskuleeren op de voorwaarden van samenstrijden en sa menwerken. He't geleden leed aanzien, mogen do VI. nationalisten meer vragen dan waarop zij volgens hun macht zouden recht hebben zij mogen ook alle waar borgen eischen dat zij onbelemmerd hun Vlaamsch-nationalen strijd kun nen voortzetten. Dat kan hun geen mens oh betwisten. Nog steeds woelige tooneelen Tijdens den nacht van Maandag op Dinsdag hebben er zich meer dan twin tig aanslagen voorgedaan waarvan twee een doodelijken afloop hadden. Alles werd aangewend door de terro risten revolvers, handgranaten, bom men, dynamiek, ehz„ Die voornaamste haarden der onlusten waren Silezie, Oost Pruisen en Holstein. Eene zekere zenuwachtigheid begint zich meester te maken van de bevolking. Het zou niet te verwonderen zijn moesten weerom alarmwekkende geruchten worden rond gestrooid en een greti,g gehoor genieten in vele middens. Zoo wordt er' gespróken vari belang rijk 'samentrekken van. Hitleriaansche troepenafdeelingen in de provintie fïi de onmiddellijke nabijheid van Ber lijn. Volgens do verspreide geruchten zou- clen 180,000 manschappen der rascisti sche militie samengetrokken zijn rond Berlijfi. De regeeringsbcrichten 'daartegen over vermelden dat er geeno rede be staat om zich ongerust le maken en dat zoo dit noodig bleek niet aarzelen zou de uitzonderingsstaat terug in voege te biengen. Van gematigde "zijde1 en ook" van links Wordt zware kritiek uitgeoefend op de regeering. welke verantwoordelijk wordt verklaard van den huldigen to'estand. Zij keuren ten volle de krachtige maatregelen goed welke de regeering nemen zal. Krachtdadige maatregelen getroffen De autoriteiten van Oost-Pruisen hebben krachtige maatregelen getroffen ten einde alle gewelddaden te voorko men.; Elke toelating lot het dragon van wapens moest worden Terug' ingeleverd en werd herzien. Dezendie niet aan een volstrekte noodzakelijkheid beantwoord den werden ingetrokken. De politie van Koenigsberg is in de vernachte wijken van dc stad overgegaan tot huiszoekin gen en inbeslagnamen. Denkelijk zal de uitzonderlijke toe stand worden toegepast dank waar door- van de onmiddellijke aanhoudingen kan worden overgegaan en lot opsluitingen tot een maximum van 3 maanden, van al diegene welke met de wapens in de hand worden aangetroffen. Aan liet Statistisch jaarboek van den Volkenbond ontlcenen wij de na- nlgende belangrijke gegevens omtrent e bevolking' van dc voornaamste Eu- ropeesche landen. Duitschland heeft thans 64.484.000 inwoners, Engeland 45.987.000 Frank rijk 41.800.000, Italië 41,100.000, Spanje 23,581,000, Griekenland 0.394,000, Bulgarije 5.944.000, Noor wegen 2.811.000, Belg ie 8.092.000 Fin land 3.390.000, Albanië 1.020.000, Ru- menie 18.025.000, Yugo-Slavie 13.884.000 E-uropeesch Turkije 8.000.000. Per vierkante kilometer wonen in Duitscland 138 menschen, in Engeland 188, in Frankrijk 107, in Italre 132, in Spanje 46, in Griekenland 49, in. Bulga- rie 57, in Noorwegen 8, in Belgie 269, in Finland 10, in Albanië 36, in Rurae- nie 61, in Yugo-Slavie 53, in Turkije en in. Nederland 242 inwoners. Italië is van 1911 lot 1921 met '4 miljoen inwoners 'toegenomen, ook de bevolking van Duitschland is belang rijk vermeerderd. Frankrijk telde in 1911 nog 39.192.000 inwoners, maar na den oorlog nog en kel 38.798.000, ondanks de annexatie van Elzas en Lotharingen. Dank zij de inwijking is het aantal inwoners thans tot boven de 41.000.000 gestegen. Het geboorte-overschot bedraagt nu 16.7 voor Polen, 15.6 voor Rumenie, 14.8 voor Bulgarie, 14 voor Grieken- land, 13.9 voor Nederland, 12.7 voor .rechtzinnigitali0, 11.4 voor Spanje, 6.4 voor Het is nochtans ook waar dat de'1^"8^'11?"'1' VOor Zwitserland, 5.4 schuld om het geleden leed eiken daging f',; voor Zweden, 3.3 voor vermindert daar veel Vlaamsche na ?00r Estlanii en tionalisten de rekening dapper veref 2'iV°°r Fra"krIJk- Dlt v'jfer is 11 het laags'to voor geheel Europa. fenen door hun schade in te halen en er aan houden dagelijks den wellust te beleven het op staanden vaat met on- er niet veel meer te' Verrekenen over vriendelijkheden hun tegenstrevers be- blijven en zullen zekere katholieken taald te zetten, zich zelf weldra rechtmatig als schuld Als het zoo no,g wat voortgaat zalvorderaars tegenover zekere Vlaam Zie vervolg onderaan volgende kolom [sche nationalisten aanstellen^ Be toestand Dinsdagmorgen De toestand in het Belgisch Kolen bekken deed zich Dinsdagmorgen voor als volgt In he't Kempïsch Kolenbekken werd er normaal gewerkt. Te Waterschei Waar er gedeeltelijk gestaakt wordt, hadden 200 werklieden het werk herno men. In het bekken van Luik, te Hollogne- Fléron, gingen 2790 werklieden terug aan den arbeid; te Seraing-Ougrée .416 en te Herve 17. In het bekken van dé Sanibér hebben 450 werklieden den arbeid hernomen. In den Borinage 149. Anderzijds, telt men te Charleroi een 1000-tal stakers meer; evenals te La Loiivière. In de andere nijverheden, bleef, de toestand ongewijzigd.; Vergadering der Burgemeesters van Charleroi en omgeving De Burgemeesters van Charleroi en omgeving vergaderden Maandag avond in de Arbeiders-Hoogescfrool. onder het voorzitterschap van M. P. Pastiir, be stendig afgevaardigde. Besloten werd het verbod te handha ven tot het inrichten van feestelijkhe den op den openbaren weg, onder, ge lijk welken vorm. Een afvaardiging zal zidï tol den h gouverneur ncMon ten einde met hem te onderzoeken welke maatregelen e moeten getroffen worden voor de fees ten welke in private lokalen zouden ge geven worden. De vergadeiing sprak zich uit voor het behoud der beslis sing, waardoor het steun verleenen aan de behoeftigen evenals het inzamelen der noodige gelden, voorbehouden blijft aan de commissien van Openbaren On- ders'tand. Eenparig werd gestemd alle geldinzamelen te verbieden evenals het inrichten van .tombolas, enz. welke bui ten het toezicht der hooger, vermelde commission, zouden geschieden. De wensch werd verder uitgedrukt .dat de handelaars uitsluitend koopwaar voor eerste behoeften zouden afleveren te gen bons afgeleverd door de Commis sie van Openbaren Onderstand; dit om alle misbruiken en yerkwistihgen te vermijden. Die vergadering besloot een telegram te zenden waarin aan den Eersten Mi nister en don minister van Arbjid ge vraagd wordt, eene afvaardiging dei- burgemeesters te willen ontvangen, ten einde nogmaals de aandacht de regee- ring te willen vestigen op de moeilijk heden welke de openbare besturen ont moeten ten einde de begr.ooting der commissiën van Openbaren Onder stand in evenwicht te houden en op de noodzakelijkheid van in het kortst tijd stip de ouderdomspensioenen uit te be talen. (Deze afvaardiging "zal ook stappen aanwenden opdat het Kon. Besluit be treffende het verleenen van steun aan niet verzekerde werkloozen, onmiddel lijk in werking treden zou. Be vergadering van het Comitoit den Syndikale Commissie Het Nationaal comiteit der Syndicale Commissie kwam te Brussel bijeen ter behandeling van het mijnwerkers con flict. Voorzitter M. De VI ami nek. Drie dagorden weiden aangenomen: De eerste teekent protest aan tegen de veroordeeling voor stakingsdaden, de tweede tegen het gebruik van solda ten in de mijnstreek en ten slotte de laats'te betreft meer bijzonder de mijn werkersstaking en zegt o.m. |f Het comiteit is van ewrdeel niet te kunnen afwijken van de besluiten ge troffen op 16 Juli door den algemeenen iaad der werkliedenpartij en door liet Nat. comiteit der Syndicale commissie, n.l. geen loonsvermindering, werkver- deeling, geen belasting op het brood, behoud der werkloozenvergoeding en hulp aan niet verzekerden. Aangedrongen wordt opdat de regee ring de noodige maatregelen zou tref fen tot het inwilligen der bijzondere ei schen. Uit de laatste dagorde blijkt dal het Nat. comiteit der Syndicale commissie de uitbreiding der staking tQt andere bedrijven niet gunstig is. Bolivia's wensch in zake uitweg naar I zee. Een hoogë ambtenaar van de Boli-i viaansche legatie te Londen, verklaar-; de aan Reuter Alles wat'wij wenschen is een uit-; weg naar zee. Wij zouden accoord gaan;' met een haven aan de rivier de Para-< guaj^ op ongeveer 300 ldm. van Asun-j cion, en wij zouden er ons weinig om bekommeren indien de regeering viiri' Paraguay het gedeelte van den Gran Chaco houdt, dat 'thans door haar troe-; pen is bezet. Daardoor zouden eens voor altijd alle geschillen worden ge regeld. - Vrijwilligers voor Bolivia In een officieele mededeeling van den Boliviaanschen zaakgelastigde te Lon den wordt verklaard dat. de Br it sche fascistische organisatie zijn regeering heeft aangeboden 590 soldaten 'te ba rer regeering te stellen, indien Bolivia1 verplicht is te strijden vooi; de verde diging van zijn rechten. De fascistische leiders aldus vervolgt do mededeeling, verklaren dat zij in dien gewenscht, een leger van lien dui zend man binnen de 'twee weken zouden, kunnen uitzenden. De zaakgelastigde wijst er op dat' de Boliviaansche nijverheid als gevolg van. de geografische positie van het land, afhangt van den goeden jvil van de buurstaten. Nog een Parageesch fort in handen der Bolivianen Dje minister van Buitenlandse he Za ken van Paraguay heeft aan de onzijdi ge landen medegedeeld dat de Bolivia nen het fo.rt Antonio Lopez hebben be zet. Volgens de ontvangen onderrichtin gen hebben de Parageczen zich terug getrokken. Het konkordaat in beroep bevestigd 'Dinsdag heeft de burgerlijke kamer van het' beroepshof te Gent haar arrest' geveld inzake het beroep aangeteekend door een groep sohuldeischers. van de Handelsbank tegen de beslissing geveld op 12 Juli door de Gentsehe Handels rechtbank, die een konkordaat had toe gestaan. Het beroepshof heeft in een lang ge motiveerd arrest, de beslissing van do Handelsrechtbank bekrachtigd De in beroep zijnde partij werd verwezen tot- de kosten van het beroep en levens, tot de kosten van het inlassehen van het g-evelde arrest in vijf Gentsehe dagbla den, evenals in he't Staatsblad. De afgewezen groep schuldeischers; heeft zich onmiddellijk in verbroking voorzien tegen het arrest yan het be roepshof; De kwestie van het bezoek door toeristen De Kardinaal-vikaris van H. H. den Paus heelt een dekreet uitgevaardigd, waarbij aan de toeristen den toegang lot dc kerken van Home wordt verbo- don, terwijl er een olTicie gecelebreerd wordt. De toeristen zullen de kerken 's namiddags moeten bezoeken. Het de kreet dringt er ook op aan dat de vrou wen betamelijk gekleed wezen en.slecbls gesluierd en het hoofd bedekt, de ker ken binnentreden, De Belgische afgevaardigden 'De Belgische regeering heeft de af< gevaardigden aangeduid die haar zul len vertegenwoordigen in het komitcit, door de konferencie van Lausanne, ge last met de studie der kwesties, betref fende den ekonomischen en financiee- len heropbloei van midden- en Oost- Europa. Deze afgevaardigden zijn s MM. F. Van Langenhove, algemeen sekretar ris van het ministerie van Buitenland- sche zaken, Suetens, bestuurder; der handelsverdragen, en P. Van Zeeland, bestuurder in de Nationale Bank, bij gestaan door M. L. Smeeis, onderbe stuurder bij het Ministerie van Finan cies. Het voorzitterschap van dit komileif is toevertrouwd aan M. Georges Bon net, lid der; Fransche. Kamer, gewezen min js ter/

De Volksstem | 1932 | | pagina 1