Militair Oproer in Spanje Te Opbrakel Vrijdag Oogst 1952 Belgische Onderkonsul te Berlijn overleden De Politieke toestand in Duitschland Onze Paardenhandel De Mijnwerkersstaking in ons Land Plechtige Inhuldiging MINISTERRAAD XXXVIII JAARGANG NUMMER 176 Ktrkstraat, 9 6(1 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan ,13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W- C. 2S H. Clara Zonop4,39Zon af 7,1 1 V. M. 16 L, K. 24 Terwijl we toch op wandel waren hebben wij ons hoofd binnongesteken jn Opbrakelskerk, gestaan an gelegen filet verre van da staatsbfian Brussel'' Ronse, daar op de hoogte... Oudar- Wstsoh, antiek, eigenaardig, puik, won derschoon is Oplpfakels tempel met zijnen achtkantigen toren en zijne plompe tooh verheven naaide. Deze toren dateert uit de jaren 1200. Hit onderste van den toren en het voorste dsel der kerk zijn gebouwd tnefc ijzerertsof steen der streek, te vinden t'Opbrakel langs da kanten en ïp den grens van Vloesberg. 't Is in ierste gothieka "stijl dat de torfln opge trokken is. De drie breeds beuken ta samen hebben maar een dak. 't schijnt verba lend zoOwal als de breedte der kerk binnen, die op te merken is. De kerk ran binnen, zonder het koor en de plaats welke onder den ruimen toren rich bevindt mee te rekenen, is zoo breed als zij lang is. 't Is een spacieua /ierkant. Vroeger was deze parochie eens lekenij-hoofdzefctl, welke later naar Appelterre en nog later naar Schen- Jelbeke verplaatst werd. De pastoor was deken van Gaeraerdsbergen en heette Perlo van Braohel. Vas Gestel, pastoor van Westram bij Watteren, schreef een boek in'fclatijn pver het Meohelsche bisdöm en in een dezer historiewerken handelende over "t Comitatus Alostanus vermeldt hij menige bijzonderheden nopens Brachel en zijn kerk. Bemerkt wel dat het oud» ■5te der twee Braakels niet Nedtrbrakel maar wel Opbrakel is. Opbrakel is stokoud, want in 1090 kregen zij alhier een altaar en dus moet de kerk veel ouder zijn. De kerk behoorde toe vree !er aan de Abdij van Eenaeme, daardoor komt het flat de wapenschilden van dit gekend »n befaamd klooster en van enkele Abten van hetzelfde, hier voorhanden *ijn. Men vindt ook terug dezelfde wa pens Op 't hof van den geachten heer Burgemeester Van den Bossche. Deze Mgendom behoorde vroeger toe aan voornoemde abdij. v Praohtige kunststukken i i zilver zijn ïr voorhanden en worden er bewaard, onder andere: eene remorystrans in massief zilver van de jaren 1700. Zij heeft da vorm van een torenbovenop st&ot het beeldja der Onbevlekt Ont vangenis an dan aan beide zijden de standbeeldjes van St-Eligius, alhier nogal vereerd en van St-Martinus, pa roon van kerk en parochie, alsook deze van da HH. Petrus en Paulus en twee engelen. Het opschrift luidtDono R. D. Tgomao Perlo, past: de Opbrade, di- strictus Gerardimonte 1737. of; Eerw. Heer Tiomas Perlo, pastoor van Op brakel va de dekenij Gaeraerdsbergen gaf dit kunststuk ten geschenke- Een kazuivel in wit goud van eene waarde van 20,000 fr. (die is veel geld waerd) konden wij er ook bewonderen. Daarbij andere ornementen of misge waden die eene Kathedraal zouden jaloersch maken. En ook eenè relikwiekas of Kruis met een redelijk stukje ven 't H, Kruis 't Kruis is in massief zilver en daar steken in, groote roode en groene edel gesteenten. Daar bestaat nog eene relikw'ekas ?an 't H- Kruis, doch iets van minder waarde. Op den grens van Flobecq bestaat ^hans nog eena kapel van 't H. Kruis en aan beêweg, In da Walen, of in Wallonië volgens den nieuwen schrijftrant, be« stait eane greofco godsvrucht tot het H. Kruis en langs de wegen der chris- tane gouwen aldaar ziet men veel Ka- pellen ter eere van hat H, Kruis, terwijl in Vlaanderen O. L. Vrouw meer wordt vereerd ei men hare kleine bidplaat sen met honderden kan tellen. De miskelken zijn insgelijks eeuwen- lud, doch zonder ornementen of ver siersels. Esn misboek of missaal van 1779, met zilver belegd ook al massief en zaer Traai gedrukt en opgesmukt werd ge schonken door de parochianen van Everbeke. MARC De h. Biclieroux, onderkonsul voor Belgie te Berlijn, werd verleden Maandag met vergiftigingsverschijnse len overgebracht naar een kliniek, al waar hij Woensdagmiddag overleden is. De dood werd veroorzaakt doo een (vergissing bij hot gebruik van een «drankje 1 De nieuwe noodverordening Luidens een officieele mededeeling, zullen overeenkomstig de aangekondig de noodverordening van den Rijkspre sident dat 9 Augustus 1932, politieke gewelddaden aan de strengste strafbe palingen onderworpen zijn. Dc meest ernstige gevallen zullen met den dood worden gestraft. Het op het oogenblik geldende recht eischt de doodstraf voor den moorde naar, die met voorbedachte rade doodt, en voor plegers yan ernstige spring stofaanslagen. In de -toekomst zal ook degene met den dood gestraft worden, die, zonder overleg, in den hartstocht van den po- lilieken strijd, uit toorn en haat, een doodelijken .aanval op iemand onder neemt of een beambte van de weermacht of van de politie doodt. Ook degene, die-door. brandstichting, of een ander gevaarlijk misdrijf, den clood van een mensch veroorzaakt, wordt met den dood gestraft. Met een tuchthuisstraf van ten min- sle tien jaar wordt degene gestraft, die ernstig lichamelijk letsel door, middel van een vuurwapen, of bij een doode lijken aanval op een politiebeambte, icfebrengt. Dezelfde straf treft allen, dié zich aan oproer of landvredebreuk orider verzwa rende omstandigheden schuldig maken. Met tuchthuis wordt voortaan ook een reeks gewelddaden bestraft, waarvoor lot nu toe slechts lichte straffen be stonden. Alle om politieke motieven be dreven lichaamsverwondingen vallen wanneer ze door meerderen, gemeen schappelijk met .een wapen of een ge vaarlijk werktuig gepleegd zijn, onder, tuchthuisstraf. Voorts alle gewelddaden, die met schietwapens gepleegd worden, en elke, feitelijke aanval op politiebeambten, ook wanneer die aanval slechts tot een een voudige Jichadmsver,wonding heeft ge leid. De Rijks'regeering heeft voor die dis-" t'ricten, waar daaraan behoefte bestaat, speciale rechtbanken ingesteld. Do uit spraken dier rechtbanken zijn onmid dellijk rechtsgeldig en uitvoerbaar. «Hitier of niets» Volgens een bericht uit Berlijn heeft ven Schleicher, minister van Reichs-! weh-r, een onderhoud met Hitler gehad. Het initiatief daarvoor was, naar men zegt uitgegaan van den Rijkskanselier, die zekerheid wilde trekken nopens liet door Hitier ingenomen standpunt. Hel antwoord zou neergeschreven zijn op: «Hitier of niets». «Adolf Hitier zal de volgende week Rijkskanselier zijn» Berlijn, 10 Aug. von Papen heeft vanmorgen een lang onderhoud met Hindenburg gehad. Diezen namiddag komt de Rijksraad bijeen. Naar liet schijn'b zijn Hitler's kansen op de Rijkskanselarij toegenomen ten ge volge van een slimmen streek der Vol- kisc-ho partij zij zou genoegen nemen met Hindenburg's eischen ten aanzien van een Presidia! Ivabinett In po litieke kringen, waar men doorgaans goed is ingelicht, zegt men Adolf Hitler zal volgende week Rijkskanse lier, zijn.» De Duilsehe regeering zou Donderdag ontslag nemen. De kanselier von Papen zal zonder twijfel heden het gemeenzaam onlslag van het kabinet aan den Rijkspresident aanbieden, om aan dozen toe te laten Hitier de samenstelling van de nieuwe regecring loc te vertrouwen. LEEST op onze 4de bladzijde de of ficieele inlichtingen nopens de lotenlee- ning.Loten van 5 miljoen,1 miljoen, enz. In de eerste vijf maanden van liet jaar werden 1.678 hengsten veulens uit gevoerd voor de waarde van 5 miljoen 56,000 frank; 1.256 merriën, voor een waarde van 5.437,000 fr.; 3,202 ruinen voor de som van 15,294,000 fr. en 179 hengsten voor een waarde van 1.345,000 fr. hetzij in totaal 6,315 paarden, voor een waarde van 27 miljoen 132.000 fr. Frankrijk nee ft 5,757 paarden ge kocht, voor eene waarde van 23.388,000 paarden geleverd, waarde 2.157,000 fr. Aan Nederland werden 107 paarden ge leverd, waarde 357,000 frank. Anderzijds heeft Belgie gekocht van Frankrijk, Duitschland, Nederland en Polen, 5,295 paarden, voor. een waarde van 7.673,000 fra ln het Luiksche öp verschillige plaatsen was Woens dag morgen de toestand nog steeds de zelfde gebleven, terwijl op andere zelfs een lichte werkherneming werd aange stipt. Voor de streek van Luik, Hollo- !gne, Flóron, telt men 2946 lieden, die aan den arbeid zijn, tegenover 2790, (Dinsdag morgei}, dus een licble verbe tering. I Te Seraing werd door sommige mijn- beheeren besloten, slechts met 1 ploeg Cë laten werken. Deze maatregel zal ook in andere mijnen worden toegepast. Incidenten Woensdag morgen zouden. '18 com munisten, die tijdens de woelingen in gerekend werden, voor de Raadskamer moeten verschijnen. Een 40-tal andere communisten lïad besloten een betoo ging in te richten en drongen door op de koer van het gerechtshof. De gendar merie was Shifter, spoedig de baas, en kon de plaats gemakkelijk doen ont ruimen. Voor Vrijdag hebben de communisten weer een meeting belegd, welke zij kost wat kost, op 'dé Place de i'Yser willen doen doorgaan. Men, voorziet, dat de politie goed zal doen op hare hoede Ie zijn, teneinde héb decreet van den bur gemeester te doen eerbiedigen. Communistische strooibiljetten Woensdag morgen zijn verscheidene kilos communistische strooibiljetten, die door de communisten van Sarre- bruck waren opgezonden, aan héb adres van den communist Juli en. Lahout, van Seraing, in de Guileminsstatie in beslag genomen. Te IVIontegnee Dinsdag wilde zich hier een stoet van 700 socialisten in beweging stellen, toen een groot aantal communisten op daagden, met spandoeken voorzien, en de2e zich bij den stoet wilden aanslui ten. Toen men ben dit, verbieden wilde, waren incidenten te vreezen, doch de politie, die dadelijk ter plaats was, kon al spoedig een einde, aan de zaak stel len en de rust herstellen. Nadat de communisten zich hadden verwijderd, zette dc stoet zich in gang, cu ging men manifesteeren voor de koolmijnen van Gosson, en 'te Grfice- Berleure. Bomaanslag te Hornu In den afgeloopen nacht ontplofte te Hornu "(Hcncgouw), oen bom, welke men gemaakt had bij middel van een Cönserven.doosje, en dat met nagels ge vuld was, in de rue de Bavay. Zij was geplaatst op den drempel der woning: •van beer Caufrier, wiens zoon cpge- 1 eischt werd voor de onderhoudswerken in een der mijnen. Alleen het onderste der deur werd beschadigd. De politie zoekt den den dader op. De diefstal op het kasteel Coppin Wij hebben reeds gemeld, dat de h. onderzoeksrechter Desoil voortging met het onderzoek von dc plundering van het kasteel Coppin, dat te Dampremy, in brand gestoken werd. I Woensdag morgen heeft de Raadska- jmér drie der aangehoudenen :n deze 'zaak, doen in .vrijheid stellen. Het aanhoudingsmandaat van Germ. jPapleux, Demynch en Dumonb is ver nieuwd. Kalmte voor wat de staking betreft Over heel het land van Charleroi is ook alles zeer kalm en blijft de toe stand over het algemeen onveranderd. Hier en daar enkele werkhernemin- gen, terwijl op andere plaatsen, aan den arbeid zijnde koolniijners, nu weer. in slaking zijn. In Limburg iv oonsaagTnorgen heeft de smsing zich nog uitgebreid in bet Kempisch bekken. Dinsdag was slechts de kool mijn van Waterschei ih staking. Woensdagmorgen zijn talrijke werk lieden van de andere tv»»5-van Genk niet afgedaald. Te Winierslag daarentegen is het werk volledig, enkele werklieden uitge zonderd die niet wilden afdalen. Te Zwartberg zijn 229 "^rklieden jafgedaald op 814, terwijl sieeh-.s 35 bo vengrondarbeiders op 630 hun taak heb- jboc he,rvat. I Te Waterschei zijn er slechts 100 'mijnwerkers op 1200 aan den arbeid. Tc Housden-St.-Barbara is liet verk normaal. Nergens worden incidenten ^vermeld.. Een beweging gericht tegen dé re geering, is Woensdag tegen den mor gen uitgebroken. Men kent de oor sprong er van nog niet. Er staat enkel vast dat, dat de beweging van militai ren aard is. Vermoed wordt dat vooral de officieren, die, tengevolge van de le- gerhervorming, op ruslgeid werden ge steld, zich bij dc opstandelingen hebben gevoegd. Bij het aanbreken van den dag, was de regeering weer den toestand mees ter, na een revolutie tusschen de poli tie en de oproerlingen. Van de opstandelingen werden er 3 gedood, 'terwijl enkele agenten, zeef erg gekwetst werden. Talrijke aanhoudingen Er grepen talrijke aanhoudingen plaats. Hel eerste treffen lussehen politie en opstandelingen, gebeurde in hel Pa leis van Verkeerswezen, lussehen 4 en 4 30 ure 's morgens. De belhamels der beweging, die 'den val der regecring beoogden, waren voornemens do verbinding onmogelijk te maken tusschen bet ministerie van oorlog en dat van Verkeerswezen en Posterijen, zoodat ze toezicht zouden hebben kunnon uitoefenen op al het nieuws. De regeering was verwittigd Op het Ministerie van BinnenJand- sche Zaken, werd verklaard, dat de re geering op de hoogte was van het op roer en dat reeds sedert geiuimen tijd de noodige voorzorgsmaatregelen wa ren getroffen. Sedert middernacht Werden Venande- re in koningsgezinde kringen, talrijke aanhoudingen verricht. Woensdagmorgen liep te Madrid evenwel het gerucht, dat de opstandige beweging, buiten weten der regecring, vertakkingen beeft in de provincie, en dal daar vermoedelijk troebelen zullen uitbreken. Kanongebulder Ten 1.415 Ure werd le Madrid kanon gebulder gehoord dat ten 7.15 ure nog voortduurde. Men meende er uit af te leiden dat het regiment geschut van Alcala-de-Henarez zich bij de opstan dige beweging had aangesloten. Het ministerie van binnenlandschc zaken deelde mede dat het kanongebul der herkomstig was van de gewone,da-1 [gelijkschc schietoefeningen. Uiteengedreven Men verneemt nog nader, dat onder, de aangehoudene oproerlingen zich do zonen van generaal del Bosch en do hertog de l'Infantado bevinden. De oproerlingen die zi<'h verscholen hadden in liet ministerie van Verkeers wezen, werden daaruit rond 5. ure des morgens, verdreven, en la lor aange houden, Zij waren ten getaJIë van 30. Wapens gevonden In het ministerie van Verkeerswe zen worden machiengeweren, geweren, revolvers en schietvoorraad gevonden, welke de oproerlingen daar hebben nagelaten., NOg voor het geheel dag was, bevon den de oproerlingen zich voor het mi nisterie van Verkeerswezen. De van dienst zijnde schildwachten, leden van de burgerwacht, ontzegden hun dén toegang tot het gebouw. Er ontstond daarop een gevecht, waarbij het de op roerlingen gelukte het gebouw binnen te geraken en zich in te verschansen voor enkele, uren. Weer ten aanval In den morgen, rond 7.45 ure rukten" weer opstandelingen aan. Ze lieten zich' per auto voor het ministerie, van Oorlog voeren, schoten van daaruit op de poLi- tie, die het vuur beantwoordde. Lang$ beide zijden vielen dooden en gekwet sten.; Onderdrukt Madrid, 10 Oogst. De minister van Binrienlandscbè Zaken van Spanje ver klaarde Woensdag tegen den middag dat dc revolutie die in hel leger was uitgebroken, totaal is onderdrukt' ge worden. Het blijkt dat de revolutie was uitgebroken door vroegere generaals die op pensioen waren gesteld. Zij warén daarenboven gesteund door tal monar chistische elemen'ten. In de eerste plaats zochten de revolutionnairen zich mees ter te maken van den veiligheidsdienst, maar naar het zeggen van den minister van Binnenlandsc-he Zaken, zou deze poging ook totaal mislukt zijn. De regeering is tot verschillende aan houdingen overgegaan en binnen kort zullen er door het ministerie van Bm- nenlandsche Zaken meerdere inlichtin gen worden medegedeeld óver deze po ging tot opstand. van het GRAFMONUMENT van Priester EDM/ARID POPPE te Moerseke op 28 Aug. 1932 PROGRAMMA 1. Te 10 V» u. op het Marktplein, Pontifikale Hoogmis opgedragen door Zijn Hoogw. Excellentie Monseigneur Goppieters met assistentie van Zijn Hoogw. Eminentie Kardinaal Van ltoey. Yotiefmis van -O. L. Vrouw, Salve Sancla Parens. Het Proprium wordt gezongen door de E.E. H.H. Semenaris- tcn van Gent onder leiding van den Z' E. H. Van Lucre. Het Ordinarium van de Missa de Angelis zal door het volk wor den meegezongen. Na het Evangelie.Sermoen door Mgr. K. Cruysberglis, Vice-Rector aan de Kath. Hoogesehool van Leuven. 2. Oximiddelijk na de H. Mis: Inzege ning van het Grafmonument door, Zijn Hoogw. Em. Kard. Van Roey. 3. Te 2 u. Openluchtvergadering. Daar deze zitting door do K.V.R.O wordt uitgezonden zal men sl/ipt te 2 u. begin nen. 1) Strijdlied van E. K. door het volk gezongen. 2) Aanspraak door Heer Adv. Edm. Rubbens, Volksvertegenwoordiger. 3) «Welkom, Welkom, Jezuke zoet» Gommunieliedje voor kinderen van Ed ward Poppe. Uitgevoerd door schoolkin deren van Moerzeke. 4) Aanspraak door den Z. E. II. F. Freneken, Alg. bestuurder van de E. K. en K.J.V.-beweging in Nederland. Bre da. 5)' Ik zie geen kindjes meer» Kin- dcrtafereeltje van Edward Poppe. Uit gevoerd door Schoolkinderen van Moer- beke. 6) Aanspraak door Zijn Hoogw Ex cellentie Monseigneur H. Lamiroy, Bis schop van Brugge. 7) Slotwoord door Zijn Hoogw. Ex- iccllen'tiie Monseigneur H. C.oPRiölers, Bisschop van Gent* 8) Lofzank «Lauda Jerusalem» dooq liet. volk' meegezongen. 9) Pontifikaal Lof. De veelstemmige zangen worden uitgevoerd door het mannenkoor van het Volk (Gent) ondec leiding van Heer Ravm. Platei. 10) Na liet Lof, Slotzang «Ons toe- kome Uw Rijk» van Ed. Poppe,' gezon gen door hét volk. Aanmerkingen 1. De liederen doof hel volk gezongen zullen begeleid worden door bazuinen, De tekst zal staan op Feestwijzer. Voor strijdlied E.K. en Ons toekome Uw Rijk» muziek te bekomen Abdij Aver- bode. 2.. Tusschen de plechtigheden en als ook erna zal er gelegenheid gegeven worden tot kort bezoek aan lie'b Graf. Maandag 29 Aug. E.K.-dag. voor kin deren. Dinsdag, 30 Aug, Studiedag voö'? Kruisloc-htsters-onderwijzcressen. De leden der regeering vergaderden in Kabinetsraad onder het voorzitter schap van M. Renkin, 1ste minister. Na afloop der vergadering werd da volgende mededeeling aan de pers vee- strekt: De Minister van Buitenlandsehe Za ken heeft eene uiteenzetting gegeven over de Buitenlandsehe politiek. Vervolgens heeft- hij den raad inge licht aangaande zekere maatregelom welke getroffen werden met het oog op. de conlingenteering. Het overige der zitting werd besteed aan het afhandelen van administratie ve zaken. Het Kon. Besluit waardoo.-ï het cijfefl zal vastgesteld worden met betrekking op de contingenteering van het houlTzal binnen enkele dagen in den «Monit-eur^ verschijnen. Tijdens de vergadering heeft M. Hey- man Minister van Arbeid en Nijverheid zijne eollegas onderhoudeu oyer, de sin king.

De Volksstem | 1932 | | pagina 1