Wij laten U niet los! Ds welgelukte tweede Stratosfeertocht van Pref. Piccard, MAANDAG 22 AUGUSTUS I932 EEN GEBED Een Beheeringsverhual De Ijzerbedevaart Oudheidkundige vondst nabij Soil e gem Priesterlijke benoemingen Mollisons Oceaanvlucht XXXVili JAARGANG RUMMER (S3 Kerkstraat, 9 an 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nulfel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf IVIaxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank -Buiding/Kingsway, 20 Londres W. c. 2. ZONDAG 21 AUGUSTUS H. Anastasia Zonop4,B2Zonaf6,5S H. Hippolytue Zonop4,53Zonaf6,53 L. K. 24 N. M. 31 DIT NUMMER! bladzijden/ BESTAAT UIT, ZES De VJaamsch-Nationallsten van Aalst zitten genepen... en leelijk Wij hadden hun herhaaldelijk ge vraagd of zij voorstaandars waren van federalisme of wal. Het antwoord kwam er nieft gemak kelijk uit. Eindelijk komt het. A PROPOS VAN VRAAGSKENS De Volksstem meent ons in 't nauxo te drijven met ons de vraag te stellen of we «JA of NEEN» voor het federaal stelsel zijn. We kunnen die vraag best met een andere beantwoorden Welk belang hecht De Volksstem aan ons antiooord Veronderstelt dat we JA zeggen.,. Dan zal de Volksstem uitroepen Ziet ge wel de VI. Nat. van Aalst zijn niet akkoord met die tan Wcst-V laanderen... Zeggen toe «NEEN» dan zal ze roepen: Limburg en Antwerpen zijn er voor l» En nogmaals vaststellen dat er een meeningsverschil is over die kwestie van middelen in de VI. Nationale rangen Nu dat is een open deur instampen. Er is echter iets waar ALLE VI. Nationa listen over akkoord zijn, in éên of twee of drie etappen STAAT AFBREKEN... Dat heeft Van Cauioelaert goed gezegd in de Kamer Het voorstel van de lieer en Vos e. c. is in feite geen voorstel tot grondswets/iersiïening het is een voorstel tot vernietiging van den Belgische Staat, De Staat België valt door het voorstel teeg om plaats te maken voor twee afzon derlijke staten Vlaanderen en Wallonië Zitting van 19 Juli) En Herman Vos, de verdediger van hel Federaal statuut, zei DU onhoerp ig een praktisch parlemen tair programma en niets meer. Wat verkiest ge nu, «Volksstem Dat Belgiekskcn in een of in tioee bedrij ven verdwijnt? Wij zijn ten inoen dienste l Zij durven dus geen kleur bekennen. Zij durven niefc zeggen Wij zijn er voor, of we zijn ertegen. Ze zullen er zich van af neste'.en meteen grapje. Zo pogen aan hun lezers wijs te ma ken dat wij hen in ©en strikvraag willen lokken. Die houding is al te kras. Onze Vlaamsch-Nationalisten makon deel uit van het mengelmoes, dat in onze wetgevende liehamen een tijdje heeft willen doorgaan als een partij. ZOolang ze mochten kritikaeren sn afbreken ging het. Mair nauwelijks zetten ze een voet in da realiteit, nau welijks trachten ze dcor een concreet voorstel hun programma te verwezen lijken, of heel de boel vliegt naar de vaantjes. In zooverre dat M. Vindevo* gel, die in bondgenootschap met de Nationalisten van Ronse-Audenaerde werd gekozen zelf schrijft De Natio nalisten vormen geen partij moer I Wij dus, Vlaamschgezinde Katholie ken van Aalst, wij hebben niet alleen het recht, maar oük don plicht aan ONZE Nationalisten te vragen welke plaats zij tegenover de versohillende nuancen van hunne partij innemen. Het is geen strikvraag, het is geen een voudig dagbladgekribbel, het is oene vraag naar politieke eerlijkheid, naar politieke klaarheid en oprech'theid. Herman Vos en zijn vrienden heb ben hun overtuiging. Herman Vos heeft niet alleen getracht, hoe onbehol pen ook, aan zijn gedachten vorm ta geven maar Vos heeft in de Kamer openlijk verklaard Als htt voorstal M&rck Op de vervlaamsching cnvsr- minkt wordt aangenomen als du3 Belgie het bewijs levert, dat de Vlaam- .sche zaak in zijn schopt kan opgelost worden wil ik mijn gedachten her zien Leuridan spreekt anders. Leuri- dan, en zijn vrienden, onderteekenden eerst het voorstel tot federaal statuut van Vos. Later trok hij dit handteekon terug. De West-Vlamingen zaten al veel verder, zij' hij. Ward Hermans neemt ln dozen strijd zooals overigens in alle opzichten, een speciale positie in. Dit verklaarde da vurige jongen heel potsierlijk in de kamer, wa zeggen heel potsierlijk na de rede van Vos «n van Leuridan. Onze députés zwegen gelijk ver moord,precies gelijk DE WERKMAN. Noch Mr Van Opdenbosch, noch Mr Da Beuckelaar deden hunnen mond opon, Tot hiertoe weet nog niemand wat zij willen. DE WERKMAN nu, kletst heel den boel dooreen en zegt Zijn we ver deeld, goed, goed ons antwoord zou de verdeeldheid nog wat scherper doen uitkomen, maar waarop we allen akkoord gaan, 't is op het algemeen gedacht Staat afbrekenVoila. Wij willen op dit oogenblik niet hard rammelen aan dat antwoord. We willen bijv. niet vragen of Vos mat dit ant- wqpi'd akkoord is, of Vos gelijk Leuri dan, zijn eigen woorden zou verloo chenen. (We komen er later wal eens op terug). Maar wa laten DE WERKMAN niet los Op onze eerste vraag durft of kunt ge niet antwoorden. Wij 6tellsn een tweede vraag Staat afbraken, zegt gij. goed 1 En dan En dan Wat komt er dan in de plaats Wat wilt gij in da plaats zetten Wat En op welke manier? Zeg ons dat eens duidelijk. Dan zullen wij wel licht met u het verre doel Ontwaren dat Ge .iin stormpas gaat innemen Noem dat nu weer een strikvraag, o kinderachtige Werkman Tracht uw plan te trekken met een belachelijk antwoord, Doch wij, Katholieke Vlamingen, denken dat er wat meer diens gedaan dan afbreken, wat meer dan Staat afbreken. Afbrekerswerk. immers, om zacht te spreken, Om een gemeenplaatst te her halen, brengt toch geen aarde aan don dijk. Wfj wachten op een ernstig ant woord. Suske zijn broer. wordt aan onze lezers gevraagd voor de herstelling van E. P. dokter Berthold, O. C. (G. Missiaen) de vermaarde rede' naar, medewerker van ons blad. E. P. Berthold wiens gezondheid se dert eoriige maanden te wenschen liet, is thans gevaarlijk ziek. Hij wordt ver zorgd in de kliniek te Brugge, waar hij de laatste H.H. Sakramersten heeft ont vangen. De Heer verhoore ons gebed Dokter Leseur, die zijne bekeering aan zijne vrouw te danken had en la ter, na haar dood, pater Dominicaan is geworden, schrijft, onder, .veel meerr over zijne vrouw Ik was nog altijd materialist aan de oppervlakte tenminste, want in. de" diepte werkte Elisabeth op mij in zon der dat ik het bemerkte. Deze inwerking nam echter toe ge durende hare laatste ziekte. Wanneer ik, op dagen dat ik haar 's namiddags verlaten had, thuis kwam, onderging ik, terwijl ik bij haar. bed trad, in haar ontvangst on haar glim lach een op zichzelf, onbegrijpelijke kalmeering. En, teruggaande tot mezelf, er kende ik, welk een onverdraaglijke zieke ik zou geweest zijn voor mijzelf en voor anderen, in plaats van deze bron van opgeruimdheid, zooals zij voor geheel hare omgeving was. Ik verneder de mij diep voor de verhevenheid yan de gevoelens, die haar bezielden en vergrootten. En wanneer zij de II.Com munie ontving in haar kamer, was ik gelukkig deze te kunnen ia orde maken en haar aldus mijn sympathie cn eer bied te bewijzen voor alles wat haar bezielde.»; Een officieele mededeel)ng Het ministerie van Buitenlandsehe Zaken deelt het volgende mede «Sommige bladen gaven onjuiste in lichtingen betreffende de beslissing die ter.gelegenheid der Ijzerbedevaart wer den genomen en door den ministerraad goedgekeurd. Hier volgen enkele te rechtwijzingen dienaangaande De voorzitter van 'het komiteit had tweemaal een onderhoud met den mi nister van binnenlandsche zaken. On der, voorbehoud van goedkeuring yan zijn komiteit ging de voorzitter de ver bintenis aan zooals verleden jaar/tegen over den h. Renkin, alle noodige maat regelen te treffen opdat hij de betooging de goede orde in niets zou worden ge stoord. Hij voegde or aan toe dat de Belgische vlag die vöortdurend récht tegenover het gedenk'beeken boven op de Minotcrie wappert zou geëerbiedigd worden; hij zou ej: een of twéé vlaggen met de wapens van Vlaanderen naast de Belgische vlag plaatsen; eveneens, verklaarde hij dat, hij aan den .ingang der Minotcrie een Belgische vlag en een vlag met de wapens van Vlaanderen van gelijke groote zou plaatsen'; Het komi'beit heel't, spijtig genoeg; geacht, de door den voorzitter genomen schikkingen'niet te kunnen bekrachti gen. Het verklaarde in le staan voor de orde en tucht der botoognig rond het gedenk'beeken en in de stad Dixmuide en waarborgde den eerbied voor onze na tionale kleuren waarmede onder meer het stadhuis zal beylagd zijn. Het acht te geen verbintenis te kunnen aangaan wat de Minoterie betreft, indien de na tionale vlag die daar geheschen is er moest blijven. De regeering vertrouwt op de wijs! beid der betoogers, waarvan de over. groote meerderheid rechtschapen is en vredelievend: doch, gezien de beslissing van het komiteit, heeft ze, voor wat be- treft de «Minoterie» en «Doodengang», de noodige maatregelen genomen om in desvoorkomend geval, den eerbied aan ons nationaal zinnebeeld verschuldigd, te waarborgen 'tegen elke wandaad van personen die met slechte voornemens zouden bezield zijn. Hechts ziet men Professor Pieoard, afscheid nemend van zijne familje en de talrijke nieuwsgierigen, terwijl de ballon in de hoogte stijgt. Links -, da ballon tijdens de vulling, beliöht door groote schijnwerpers. Bij haar dood zonk zijn materialis tische wereldopvatting in elkander. Zij had op haar, doodsbed het aan zien van een onstoffelijke schoonheid en dat» veroorzaakte mij de hevigste emotie. Tot rust gekomen na het laat ste lijden had haar gelaat de kalmte Vat de Eeuwigheid. Ik las er do zalig heid op en ik had een voorgevoel, nog w'el verduisterd, omdat ik nog ongeloo- vig was, maar 'toch op zekere wijze.van de waarheid van den regel uit de be wonderenswaardige prefatie van de Doodenmis Het leven verandert, maar eindigt niet...»' Felix Leseur maakte, bij dat doods bed «een onbewusten opstand tegen het materialisme.» Hoe is het mogelijk, zeide ik tot mijzelf, dal zooveel prachtige éigen schappen, zooveel verstand, zooveel deugden, zooveel ideale neigingen, zoo veel zelfverloochening en opoffering, plotseling en voor goed in het niet zou den verzinken Zou dan alles wat de schoonheid van een bestaan uitmaakt een ij cl o 1 e illusie zijn zouden zoovele! verheven krachtinspanningen nutteloosLeuven zijn, wijl er dan... na ons niets meer Sottegem. Vorige weck was men bezig met het graven van een. waterput/ le Velsicque, bij Sottegem, wanneer de werklieden op meter diepte gekomen op een t.weo 1 de put, stuitten. Bij nader onderzoek bleek dat men hier te doen had met een overblijfsel van een oud slot dat rond de jaren 1000 op de hoogte yan den Molen had gestaan. Naast den put vond men verschillende oudheidkundige voorwerpen als een ijzeren bijl, een hoorn, een mes, een ketting enz. Fte plaats waarop de vondst gedaan werd, hoort toe aan heer Masselinckx, en reeds voor een 4ial jaren werden op deze plaats merkwaardige vondsten ge daan. BISDOM GENT E. II. Ph. Djesmet, onderpastoor te Gavere, is benoemd tcyb onderpastoor te Burght. E. H. Van Iverkhovë, student le benoemd tot professor te zou zijn Zoo werd ik door. mijn eigen gevolgtrekkingen geschokt en ik door voelde, dat zij tegen de moraal zelf in gingen-door liet kwaad cn het goede op eenzelfde lijn te stellen. E. II. A. De Spiegel ei re is' benoemd tot professor aan het Sb. Martensge- sticht to Aalst. E. H. A. Van Moorleghem is benoemd tot surveillant (e L^deberg, Een vraaggesprek met Professor Piccard Desenzano, 19 Aug. Tijdens een onderhoud dat Professor Piccard te Desenzano met den mede werker van het Belga-agentschap had, verklaarde hij dat de zichtbaarheid al- tijd volmaakt was geweest, Op een hoogte van 16.000 meter, j aldus de professor, alhoewel de bijzon- j derheden ontsnappen, onderscheidt (men, nog zeer duidelijk de streken die men overvliegt, zelfs beter dan op een hoogte van 1000 meter. Aldus, na de Ajpon overvlogen te hebben, zagen wij rechts van ons de Tyrrheneesche en links van ons de AdriaUsche Zee. Wij hebben gansch op ons gemak oen geschikte landingsplaats gezocht Wij zijn gedaald wanneer wij een ter rein zagen, vrij van electrise he gelei dingen, die eventueel een ernstig ge vaar voor: den ballon zouden opgeleverd hebben. Het is de fedon waarom de ballon noch te Riva, noen te Edolo,waar öeri groot aantal eléctrisc'ae central en beslaan, geland is. Wij herhalen dat onze' reis niet voor doel had eenig hoogterecord neer të halen. Wij hebben bi; voorbeold niet ge poogd een hoogte var. 20.000 me lef te bereiken. Ons doel was eenvoudig, eeni- go uren op een hoogte van 16.000 gieter te blijven om proefnemingen te doen. op de cosmische stralen». Weer opgeknapt Desenzano, 19 Aug. Zoóals' pro fessor Piccard feeds •zegde, bevestigde de lieer Gosijns op zijri beurt dat men eenige maanden zal moeten wachten om de wetenschappelijke resultaten van den tocht nauwkeurig te kunnen bepa len. Professor Piccard heeft op de 12 uren van den tocht er 11 gewerkt. Iiij was ui!geput toen hij uit de gondel stapte. Thans is hij weer gdieel opgeknapt. De barograaf der expeditie, werd door den heer Gosijns persoonlijk naar. De senzano overgebracht. Van laar zal hij naar Zurich ver /oord worden. Telegrammen van gelukwenschen Uit Brussel werden talrijke telegram men-gezonden aan de hoeren Piccard cn Gosijns. De staatsminister Em. Francqui, voorzitter van het Nat. Fonds voor We tenschappelijke Opzoekingen, heeft n.l; een telegram gezonden waarin hij de. fierheid vertolkt van allen, in univer sitaire middens,, over den nieuwen tocht' door hen ondernomen. Hij biedt ook aan mevr. Piccard do uitdrukking van zijn bewondering voor den sohoonep moed, dien zij heeft betoond. De d.d. minister van Kunsten en Wé tenschappen, Forlhomme, heeft van zijri kant aan de heeren .Piccard cn Cosyns een telegram gezonden uit naam der re geer ing. De Fransche pers Parijs, 20 Aug. De Fransche pers laat zich geestdriftig uit over de flin ke vlucht van professor Piccard. Zij' wijst op zijn geest van opoffering die- in de geheimzinnige stratosfeer weten-, schappeHjke opzoekingen gaat doen' niettegenstaande zoovele banden hem aan 'de aarde hechten. In de geschiedenis en in de legende deed zich nooit eene sclioonere stijging voor, dan deze ondernomen bij liet dag- krieken naar onbekende gevaren en on bekende luchten. Tweemaal zegevierde do professor. Tweemaal volgde de geest drift op den angst, maar het welslagen kan de gevaren niet doen vergeten. Een derde tocht Ditmaal in Canada Wilmington, 19 Aug. 'De broedoF van professor Piccard, do heer Jean Piccard, die apotheker is te Wilming ton (Amerika)', verklaarde dat profes sor Piccard zeer waarschijnlijk en kor telings een dorden stratosfeertocht zal ondernemen in de streek van de Hud- sonbaai in Noord-Canada, in de omge ving van de magnetische Pool. Voor den terugkeer van den ballon Professor Piccard had eeno conferen cie met generaal Peicoli, om de ver- voermogelijkheden van den ballon cn van de schuit naar Zwitserland en Bel gie 'be onderzoeken. De jonge vlieger Mollison, die Don derdag van Port, Marnoek in Ierland gestart is voor" zijn tocht heen en te rug over. den Atlantischen Oceaan, pro fiteerde bij zijn vertrek van prachtig weersomstandigheden en een gunsli- gen, zij het ook zwakken, wind. Zijn vliegtuig, een De Havilland Push Moth, heeft een Gipsy-motor. Zijn ■bezinevoorraad, circa 700 liter, is vol doende voor 33 ure vliegen. Het vliegtuig, dat door Mollison de «Heart's Content» is gedoopt, kan een snelheid van 200 km. per. uur ontwik kelen. Mollison's echtgenoote, do aviatrice Amy Johnson, was bij het, vertrek te genwoordig en werd bij het afscheid door de talrijke aanwezigen hartelijk gejuicht. Als levensmiddelen heeft Mollison uitsluitend wat note, rozijnen en sui ker aan boord, alsmede twee veldfles- s.Ghen met. koffie. Een bij het vertrek aanwezigen Ier zette, of Mollison het wilde of nie't., een flescn cognac in de cabine, met de woorden «men kan nooit weten». Mollison heeft voorts een aan tal brieven bij zich, waarvan er een door den burgemeester van Dublin ge- zondon is aan dén burgemeester van New-Vork. Mollissen is, zooais men weet, voor nemens, t,e Harbour Grace op New foundland eert iusschgnlanding tq ma ken. Hij zal daar benzine innemen cn vervolgens zijn tocht naar New-York voortzetten. Met eenig geluk hoop hij de reis heen en terug in drie of vier da gen (q kunnen volbrengen. Mollison is houder van de records voor de vluchten van Australië naar Engeland en'van En geland naar Kaapstad. - Uit New-York zoowel als uit Sint- John's op New-Foundland wordt ge meld, dat de weersomstandigheden uit muntend zijn. Uit Gal way, op de kust van Ierland, meldt men dat visschers het vliegtoestel' «Heart's Content» gezien hebben. Het was op 100 kilometers van de kust cn vloog op een 60-tal mdters hoogte met' eene snelheid van ong'eveer 160 kilo meters in het uur. Men kon goed het vliegtuig zien; de wind loeide uit het Oosten. Over den Oceaan Uit Halifax wordt gemeld, dat c!e: luchtvaartoverheid aldaar Vrijdag ihor- gend te 5u.l5 een vliegtuig heeft ver-, eenzeivigd als zijnde dit van Mollisorr.' Millison zou de eerste vlieger, zijn die gansch alleen den Noordelij ken Atlantischen Oceaan por vliegtuig, heeft overwonnen van hot Ooston naatj het Westen. Na 2 uren oponthoud is de vlieger;,' Mollison opgestegen om terug 'te vlic-* gen naar: Ierland. Hef, weder Is gunstig en dë VlfegeQ vertrok met de vaste hoop de terugreis iö de best,? om§tundighed.Qn af te le-gsgn^

De Volksstem | 1932 | | pagina 1