De Dorpsduivel J iöi mm Piccard heeft van 'I Niet meer op d'aard te dalen neer Maar wel van in de stratosfeer Te op'nen 'nen cafe' BE GHEEST it, 30 Augustus Te Rome, aan den weg tia^T pstia, heb lijden an den H. Felix, priester, .ouder keizgr Dioletiaan en Ma- ximiaan. Ka op de pijnbank gefolterd Te zijn werd hij ter dood verwezen., Als liij nu uitgelei^ werd om onthoofd ie (worden kwam hem een zekere christen Ie geipoeU dje vrijwillig beleed; dat hij T>ok Christus aanhing, waarom hij ter stond met Felix onthoofd werd- Daar "de christenen zijnen naam niet kenden, hebben zij hem Adauctus genoemd, om dat It ij in het ontvangen der, matflel- •kroon bij den heiligen Felix gevoegd fwas. Amelia Earhart. Amelia Earlfart, die onlangs als eerste vrouw van West naar Oost den Atlantisehen Oceaan is overgevlogen, heeft gisler, wederom als eerste vronw, 'het continent, van Ameri- ika zonder tusschenlanding overgevlogen Zij heeft het traject Los Angeles-Newark in 19 uur 2 minuten afgelegd. Bericht aan de uitgestelde miliciens. De Minister van Landsverdediging' herinnert aan de uitgestelde miliciens.' dat,' om met de klassen 1933 te dienen, zij voor de 16 September 1932 van het uitstel moeten afzien en zich daartoe tot hun arrondissementscommissaris wenden. M. Materlinok zeventig jaar. Op Maandag 29 Augustus wor-d't de beken de schrijver Maurice Maeterlinck zeyen- tig jaar. Bij die gelegenheid heeft de ko ning hem tot graaf bevorderd. Maurice Maeterlinck bezit sedert twaalf jaar reeds, het groot kruis \an de Leopolds orde^ Terug uit Congo. -D.e «Anv'érsvillë» wordt te Antwerpen, loods 23 terugver wacht op Dinsdag 30 Augustus, 9 uur 's morgens. Van de aanlegkaai zal een extratrcin naai Brussel verf rekken, 50 tot 60 mi nuten na de aankomst van de boot. TRAMBOTSING TE HAMME Zondagochtend, *kwart voor tienen, reed een buurtlram uit Antwerpen le Hamme binnen; op hetzelfde oogenbbk verliet een tram Hamme in de richting van Moerzeke. De sporen komen samen aan.de tramremisic te Hamme. De tram uit Antwerpen had blijkbaar geen 'acht gegeven op het sein uit de remisie, en zag te laat. de tram naar Moerzeke aankomen. De machinist kon niet tijdig remmen en een botsing had plaats: de lokomoüef vloog op de laat ste twee wagens van de train uit Ham me. Die voorlaatste kantelde om; daar bij wi'erden eenige: personen gewond, Vier wa;gelis werden beschadigd. Nijveraars bij von Papen. Rijks kanselier von Bohleu, Bosch van de I.G. Farben-Induslrie en von Siemens ont vangen. De besprekinig duurde gerui- men lijd. Vermoedelijk had zij betrek king op de economische maatregelen, welke de rijksregcering .voornemens is te nemen. De terugvlucht van Mollison. De Engels oh e vlieger Mollison is Zondag' te llu.50 (plaait'Selijken. tijd)' te Roovelt Field' opgestegen, om de eerste etappe van zijn thuisvlucht naar Engeland af te léggen, Invoer van motorrijtuigen. Bij ko ninklijk besluit wordt aan een door den Minister van Nijverheid, Arbeid en Maatschappelijke Voorzorg, of door zijn vertegenwoordiger vooraf af' te leveren vergunning onderworpen, de invoer van motorrijtuigen, alsook van hunne deelcn cn losse stukken. Bij ministerieel besluit zal deze ver gunning worden afgeleverd, in naam van den Minister van Nijverheid, Arbeid en Maatschappelijke Voorzorg, door den inspecteur-generaal van het nijver heidswezen die, bij voorkomend geval, te zijner vervanging een hoofdinspec teur van het nijverheidswézen mag aan duiden. Briefwisseling voor het Verre-Oosten en de Philippijnsche eilanden. Het vervoer der gewone of aangcteckendc correspondentie over den Transsiberi- sohen Spoorweg is heringericht, maar enkel op risico der afzenders. De zendingen moeten in het opschrift dc melding «Over den Transsiberischen Spoorweg» of een dergelijke aanduiding dragen. Tot nader bericht zal dus het Postbe hoer niet verantwoordelijk kunnen ge steld worden voor hel. verlies dei- aan- geleckondc stukken welke op aanvraag der afzenders, over bedoelden weg ver zonden worden. Minder «Franschmans» van 't jaar. Elk jaar, in Augn.st.us, trokken vroeger, scharen Vlamingen naar Frankrijk, om- er den oogst te maaien. Men. noemde ze de «Franschmans». Zij trokken lot diep in het' land, waar men zeer hun ijver, hun moed, hun arbcidslust. waardeerde. Van 't jaar. blijkt het aantal Fransch mans veel minder te zijn. Ook daar doet krisis en protektionisme zich voelen. AANRIJDINGEN TE GENT Gisteren gebeurde een aanrijding ii de Spinnerstraat, tusschen de auto's be stuurd door Ma ui'its Vanmoerkërke, ge huisvest Roöigemstraat 198, en door, Richard Van Dtqoigenbroeck, wo.iende Weverstraat, 31, te Oostende. All33 be paalde zich hij stoffelijke schade. In den namiddag werd de 35-jari go wielrijder René Vandej-beken spoor wegbediende, gehuisvest,- Martelaars- laan, op den hoek van de Posthoorn- en Kataloniestraten aangereden door de auto van Armaml Vleurinck, ingenieur, Groendreef; De wi.elrijder werd gewond aan.den linkerafthi. Na eerste hulp werd hij naar zijn woning overgebracht. Op den Brabantdam gebeurde een aanrijding tusschen de auto van Remi Van Loo. wonende te Sysseele, en deze van Emiel Beraeï, wonende te Hallo, Beide auto's werden beschadigd. D.e politie werd verwittigd, doch .vond op den overredene geen enkel papier, 't Lijk weid naar- 't doodenhuis gevoerd. Dè man droeg werkmanskleei en en blijkt 30 a 35 jaar oud. 't. Parket werd verwittigd. 5e excursie van één dag naar Londen. Dë Nationale Maatschappij der Bel gische Spoorwegen richt voor Zaterdag 10 September een 5e en laatste excursie in naar Londen met speciale treinen en boot over Oostende, Folkestone. Die treinen zullen vertrekken op 9 September: deze uit Antwerpen (Cen traal) te 21,22 met stilstand le MecJic- 1-en. Dendermonde en Gent. (St.. Pieters) déze uit Brussel (Noord) te 21.35 met stilstand te Denderleeuw, Aalst en Brugge. De deelnemers zullen Londen kunnen bezichtigen per autocar (4 uren voor 31 frank). Prijs vain de biljetten: bij vertrek uit Antwerpen, Bengen, Brussel, Luik en namen: 109 frank in 3e klasse, 129 fr. in 2e; bij vertrek uit Gent: 94.50 fr, in 3e, 106 fr. in 2c. Biljetten en bewijzen voor autorit, ontbijt en lunch zijn verkrijgbaar <p om 't even -welk station van de Nationale Maatschappij. SMARTELIJK ONGELUK TE LEDEBERG Zaterdagnacht gebeurde een smarte lijk ongeluk le Ledeberg. In de Van Hcorelbekestraat, n. 57, woont héb ou de echtpaar Sëhatteman. I>e viuuw is sedert lang bedlegerig en de min 4 jaar. oud, moet dikwjils waken bij zijn zieke echtgenoole. Zaterdagnacht Uu moest de man op slaan om bij zijn vrouw te gaan, die op het gelijkvloers ligt. Door een misstap viel hij van de trap pen. Inwonende familieLeden snelden toe en vonden den man ten gronde met een dubbele schedelbreuk. Hij werd in be- denkelijken toestand naar het gasthuis vervoerd, waar "'hij bij zijn aankomst overleed. VIJFTIENJARIG MEISJE DOOR DE TRAM GEDOOD TE LAKEN Zaterdagavond werd de 15-jarige Christina Caës, woonachtig Albert Gi- raudslraat, te Schaarbeek, met haar rij wiel door de Dewandtstiuat le Laken. Ter hoogte van het huis Timmer; 21 werd ze verrast door de «boerentram» dio in dezelfde richting reed van bet- jonge meisje. Het ongelukkig sh ebt of- her werd van haar rijwiel geslingerd en kwam terecht onder den sloopwagen van de tram waarvan de wielen over haar lichaam reden. Hot meisje werd bij hoogdringendheid naar liet Brug nu nn- gasthuis overgebracht waar het kort na zijne aankomst overleed. -Die politie der 8e afdecling heeft een onderzoek inge steld om de verantwoordelijk te bepaien. He4 vérkeer der Belgische schepen in Frankrijk. Een overeenkomst wordt tusschen Frankrijk en Belgie besproken ten einde wijzigingen Le brengen aan de .voorwaarden' in dewelke de Belgische schepen in Frankrijk mogen varen. Het vaiidileitstermijn der gecautionneerde onder.sahrijving is beperkt en wijzigt zich volgens de plaatsen der bestem ming cn volgens er kwestie is van mo- loïboolen of van gewone booten. Het termijn is gebracht van 100 Lot ^65 dagen in stede van 365 dagen. Bloedige botsing in Fransch Wcst- Afrika. Men meldt uit Dakar dat een mobiele groep van 110 Senegaleesche en Marrokkaansche schepschutters in Mau- rctanic overvallen is door een groep niet onderworpen stammen uit de Rio de Oro. De groep verloor een officier, vijf on derofficieren en een vijftigtal infand- sche soldaten. De aanvallers, nagezet door andere mobiele groepen en vliegtuigen, kon den ontkomen. Dc Koning in de Dolomieten. Ko ning Albert -heeft verioefd in de streek der Dolomieten (Italiaansche Alpen) en er verscheidene beklimmingen gedaan. eene geschiedenis uit vrocgercn tijd 6de Vervolg. "Verbast hadden alten zijne handel wijze gade geslagen. Niemand begreep hem. Verscheidene riepen hein achter na dat hij blijven zoude. Zonder twijfel ino-esf|.hij hen gehoord hebben, maar hij zag niet eenmaal naar hen om. Na wei nige minuien was hij uit hunne oogen {verdwenen. George richtte zich aan den anderen oever langzaam op. Was 'hij ook nog te zwak om op te staan, zoo was tocli ie dere twijfel benomen of hij nog leef de. Toen de landbouwer weder tot zieh- zelv-en kwam, was zijne -eerste vraag naar zijnen zoon, en loon hij hoorde dat bij leefde, riep hij ufl-: God zij geloofd! Het zou mijnen dood geweest zijn., indien ik mijn eenig kind verloren had! Ik heb hem, die Geor ge redden zou, mijne halve hoeve, mijn halve vermogen beloofd; ik zal woord houden, ik heb altijd nog genoeg over om te leven Eerst nu vernam hij, dat Hendrik weggegaan was. Ik zal hem -wel vinden, riep hij uit Op het oogenblik dacht hij niet. vor der aan hem, want zijn verlangen, den geredde aan zijn borst te drukken was te groot-. Bevend van haast liet hij zich hooger op het dal geleiden, om ïver c'e tiaar gelegen brug bjj zijnen zoon te Eene Edw. Poppe-straat te Temsche. Het gemeentebestuur van Temsche heeft besloten den naain van «E.H. Edw. Poppe-slraat» te geven, aan de huidige Visschersstraat, waar het nederig ge boortehuis is gelegen van den RTiiligen priester. komen. Deze had zich inlusschen reeds zoo verre hersteld, dat hij hem l:.ng- za'am tegemoet kwam. De zoo kortelings uitgestane doodsangst was echter nog op zijn gelaat te lezen. Hert-stochtelijk sloot de landbouwer hem in zijne armen. Zonder Hendrik waart gij nu dood! riep hij uit. Niemand anders ter wereld had u kunnen redden en hem zelf heeft het bijna -liet leven gekost. George zweeg. Hij dacht er aan, hoe minachtend hij hem kort le voren be handeld had. De lijding van liet ongeval en Geor ge's gelukkige redding was reeds in het dorp doorgedrongen, want weinig :lijds daarna kwam een wagen van den land bouwer om hem, zijne vrouw en George le 'halen. Aan een dans in de dorpsherberg viel dien dag niet meer to denken. Het bad George zoodanig aangegrepen dat bij zich te bed moest begeven, en de door gestane angst en schrik was van zooda- nigen invloed op de knapen geweest, dat zij voor het oogenblik allen lust tol dan sen verloren hadden. Zoo veel te meer werd er dien avond over George's ongeval en Hendriks kloeke daad gesproken. Allen moesten het bekennen, dat builen Hendrik, nie mand zoo iets zou gewaagd hebben. Zoo veel te minder had men hel van hem verwacht, na hetgeen kort te voren schen hen was voorgevallen, en men wist dat hij geene beleediging vergit. De meest en benijdden hem om deze daad. De landbouw-er had eenmaal den redder zijns zoons zijn halve vermogen EEN MAN GEELECTROCUTEERD TE BOSCHVOORDE Zondagmorgen, rond 10 uur, verbond dc 43-jarige'l'örna'nd Mouthuy, woon achtig Begon ia.straal, 't-o Bosch voorde, in den kelder verscheidene cleelriseho draden met elkaar. Hij had evenwel ver waarloosd den eleetriciteitmeter af te sluiten. Plots werd de man bij zijn werk door den stroom neergebliksemd. Een dokter werd ontboden die de kunst matige ademhaling toepaste, doch vruchteloos, de man was op slag geclöod. ONBEKENDE DOOR AUTO GEDOOD TE SCHAARBEEK Zaterdag avond, rond 11 ure, *"eed Th. Houtevcls, wonende Haechtschen Steenweg, 581-, le Schaerbeek, per au'l-o naar huis. Ter hoogte van de Lambertmontlnan verrustte hij een man, die een niet. ver lichten stootwagen voortduwde. 't Slachtoffer verdween onder 't voer tuig en de geleylcr. stopte onmiddellijk on. hulp te bieden, doch 't bleek onnoo- dig: de man was. een lijk. beloofd en hij was er den man niet naar, zijn woord te breken. Hendrik kon >lol.- seling een vermogend man. .worden, men Jbegreep maar niet, waarom hij «lade- jIijk na het vólbrengen van de daad weg- [gegaan was en zich niet meer had laten zien. Nog denzelfdeb dag vernam Marga [retha Hendrik's moedige daaid en de belofte des landbouwers. Van vreugde bad zij wel willen juichen. Nu was hij uit'dén nood, hij was. niet meer arm. Nu zou hij misschien een rustig, orde lijk leven beginnen, zich in het dorp vestigen en bare eigene, toekomst scheen haar ook op eenmaal veel helderder er vroolijker toe. Slechts eene gedachte maakte haar bezorgd: als de landbou wer zijne belofte,. die hij in een oogen blik van den groolsten angst gegeven jhad, eens niet hield, als Hendrik zich jeens te vergeefs ann de vreugde had overgegeven zy wist. hoe wild hij dan zoude 'worden, daar hij zich /.elven niet Ikon beheerschen.1 j Geerné waren zij nog eens het dorp ingegaan, om van Heodrik's moedige daad te hoóren verhalen maar zij ver wachtte hem en wilde hem niet misloo- peii. Alleen, in gedachten en droorne- rijen verzonken, zat zij in het kleine verlrek. De maan scheen helder door de kleine' vensters én haar licht viel op 'den grond, dc tuffel*cn don muur. Alles in den omtrek was stil. Slechts nu en VREESELEJK ONGEVAL AAN EEN BE WAAKTEN OVERWEG TE FIOESELARE Midden de kermisdruktc is Zondag avond aan den overweg van den Ardooie- st-eenweg, aan de statie te Roeselave, een vreeselijk ongeluk gebeurd. De ka- bicnwachter Victor Degrcndele, wonen de Sta'tiedr-eef, rond tte 50 jaar oud, was van dienst aan gezegden overweg. Hij had de .groole slagboomcn gesloten en maakte zich gereed den kleinen door gang voor personen te sluiten, toen hij bemerkte dat het volk nog wilde door gaan. Hij liep naar den doorgang langs de zijde van den Ardooiesteenweg en 'wilde het volk beletten nog door te ko men. Wanneer hij terug naar zijn ka- biëif wilde loop eft, werd hij verrast door den -bloktrein Brussel-Roeselare die kwam aangehold en werd Degrendc le door dc lokomotief gevat. Gelukkig werd bet slachtoffer terzijde geworpen. De machinist stopte na en kele tientallen meiter en terwijl de dui zeilde kermisvierders naar de plaats van het ongeval kwamen gestroomd, werd Degrendele opgenomen n^et een *ware hoofdwonden en in zijn kabien binnen gedragen. In allcrhaast werden twee geneeshceren verwittigd. E. H. Pater Depauw, missionaris van Scheut die Zaterdag pas zijn oere-mis deed, diende liet slachtoffer hel II. Oliesel toe. Na in de kabien te zijn verpleegd werd het slachtoffer naar de kliniek van het H. Hart. overgevoerd. De dokters vreëzen een schedelbreuk en oordeelen zijn toestand zeer zorgelijk. Het slachtoffer is gehuwd en vader \an familie en staat bekend voor zijn voor beeld i,gen dienst als kabienwachter. EEN SPEELBOOTJE KANTELT 3M TE MOERBEKE-WAAS Eenige jufvrouwen uit onze gem i'ente waren tot het gedadht gekomen een speelreisje te maken met een bootje cp de Moervaart; zij vertrokken aan do brug. Nadat zij eenige meters ver wareni begon het speelboolje wat over te hel-; len, dus aardig, dat begon water, to scheppen. Ooggetuigen deden het ge vaar opmerken. Edoch het was reeds to laat. De boot sloeg om en allen vielen in 't water; het hulpgeroep werd op-ver ren afstand gehoord. M. D,e Schepper aarzelde niet om <|o meisjes ter hulp Le springen, na boven mensc'helijke kracht te hebben inge spannen, gelukte hij er in alle op het .droge le brengen. Eene moedige daad die hier door elk een besproken wordt. MISLUKTE AUTODIEFSTAL TE ANTWERPEN Zondagnacht kwam dc lieer J. Canf, wonende Nieuwstad. 12, bij. de polil.io der derde wijk verklaren dat zijn auto, welke voor de deur zijner woning stond gestolen werd, doeih dat hij het rijtuig teruggevonden had aan den hoek der St Jorisvest. Natuurlijk waren reserve banden lichten, kussens en Loebehoor- len ervan verdwenen. Volgens de ver klaringen van den eigenaar hadden de dieven niet verder kunnen rijden, daar hij een onmisbaar s"tuk uit de motor genomen had. Bijna op hetzelfde oogenblik werden twee kerels Jan S., 26 jaar oud, uit de Volkstraat en John C., 29 jaar oud, uit. de Kloosterstraat, in de St. Jorisvest, door agenten der rijwielers-brigade aangetroffen, drager zijnde van een pak auto-benoodigheden. Na ondervraging bekenden zij be proefd'te hebhên de <ïuU>o van J. Cant, te stelen en na de mislukking van den diefstal, er vandoor geU'okken te zijn met al wat zij konden dragen. Beide kerels werden ter beschikking- van den Procureur des Konings opge sloten. dan lief. zich ift de verte uit hef. dorp gelach en gejuich hooien. Hare moeder sliep sedert langr Ware li ij nu geko men. Zij verlangde zoo zeer naar hem, nimmer loclr had zij met zoo veel lief de aan hem gedacht, als dezen avond. Hij had gedaan, wat. geen van alle kna pen en mannen in helt geheels dorp had durven doen; hij had zijn leven ge waagd voor iemanid. dien hij haatte, die hem slechts kort le voren beleedigd had. Zij had het reeds lang geweten, dat hij een goed hert bezat, slechts anderen hielden hem voor slecht, omdat hij zich door zijn wilden, opvliegenden aard, zoo liehl liet vervoeren. Het wend laat en Hendrik kwam niet, toen Margarelha zich eindelijk le ruste begaf. Den volgenden morgen zat. zij met hare moeder in liet. kamcrkc. De oude koii zich met niets anders bezig houden dan met de gedachte, waarom Hendrik zich nog hij den landbouwer had doen vinden, om het beloofde in ontvangst te nemen. Hij gelooft zeker, dat. deze zijne belofte niet, houden zal, sprak zij Ook ik geloof het niet, maar geheel en al kan de landbouwer hem toch niet afwij zen. Iets moet. hij toch geven cn Hen drik is een dwaas, dat hij nier on*n.d_ delli.jk gegaan i3. Ik zou niet l.uig ge wacht hebben, wand ik ken de inen- sclien beier dan hij. Heden zou de land- houwer hem misschien nog eene sclioo- ne som geven, morgen reeds minder, en (binnen acht dagen, als hij van den door- {.esil-anen angst bekomen en die door-hem vergeten is, misschien in 't geheel niets meer. Naar den landbouwer gaan om geld te halen, zal hij niet doen, zegde Margarelha. Omdat hij een dwaas jsj riep^ d<? REUSACHTIGE BRAND IN HET NAAMSCHE 's. Avonds brak een geweldige brand uit in den molen le Maillot. P^ze molen, een der voornaamste der stre-ek, bevatte ee,n groote partij graan door de boeren daarheen gevoerd voor de mouterij. De geburen begonnen met liet red dingswerk idoch stonden machteloos te genover den vuurpoel die in den ouden hou-ten molen en in den voorraad Li'oo een gretig voedsel vond. Aanzienlijke partijen gerst .gingen in de vlammen op. De schade beloopt meer dan één mil- licen frank. Gelukkig kon een naphie- vergaafbak gevrijwaard worden. oude uit. Hij bezit niets en toch is hij zoo trolsch, alsof hij de rijkste van "l dorp was. Hahu! denkt gij dat de land bouwer hem liet beloofde opdringen zal? Dan moest deze nog wel grooter dwaas zijn ën die heeft ook zijn trol-s "en weel. ten minste waarop. In dit oogenblik «werd de deur geo pend en trad George binnen. Verrast, verlegen sprong de oude van haren stoel op. IVi anders zoo trotsche knaap had nog nooit- cên voet in hare armoedige woning gezet. Zij was nauwelijks in slaat zijnen groet te beantwoorden. Het verwondert u, dat ik tot u kom, sprak Goerge, toen hij hare verlegen heid bemerkte. Ik zoek Hendrik. Hij heeft mij gisteren hot leven gered. Zon der hem, dat beken ik ronduit, zou ik verdronken zijn, want niemand builen hem had den moed, mij ter hulp te ko men. Mijn vader heeft degene, die mij redden zou, eene rijke belooning be loofd, en ik kom Hendrik opzoeken, want mijn vader is heden nog te zwak de schrik en angst hadden hem gis teren te sterk aangetast. Hij is niet hier, antwoordde de vrouw. Reeds sedert verscheidene dagen is hij niet bij ons geweest. En gij weet niet, waar hij is vroeg George. Een donkere blos bedekte de wangen van het meisje, toen George deze vraag tot haar richl'te. Ik weet niet, antwoordde zij mei stotterende slem, si yeivolgt.

De Volksstem | 1932 | | pagina 2