Ds Vrouwen en de Gemeeniekiezinp 2 Groote Jeugddag De bijeenroeping van de Kamers Vrijdag Sept. 1932 DE F De dood van Kardinaal Fan Rossum XXXVIII JAARGANG NUMMER 193 K.rkstraat, 9 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiomin Uitgever J. Van Nuffel-De Gandt Publiciteit bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan ,13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs t-n Bank Buidlng/Kingsway, 20 Li van het Vrouwelijk Jeugdverbond voor Katholieke Actie te AALST op 4 September 1932 Hot Vrouwelijk Jeugdverbond voor Katholieke Aktie belegt dit jaar op het uitdrukkelijk verlangen van Z. Em. Kardinaal Van Roey in de verschillende provincies van lidt land, Groote Jeugd- dagen. Op Zondag 4 September, a.s. wordt te 'Aalst bijeengeroepen de vrouwelijke 'jeugd van heel het gewest. Deze groots olie betooging zal geheel de katholieke vrouwelijke jeugd van liet arrondissement in de gelegenheid stellen om getuigenis af te leggen van haar gehechtheid aan "de H. Kerk en haar leiders, hun leiding 'te ontvangen, 'en openlijk hulde de brengen aan Chris tus-koning-. Bijzonderlijk worden, uitgeinoodigd de leden der deeluitmakende groepeerin gen van het vrouwelijk jeugdverbond voor Katholieke Actie, nl. de Vrouwe lijke Katholieke Arbeidende Jeugd de Vrouwelijke Katholieke Burgers- en Middc'inslandsjcugd de Boerinnen- jeugdbond; de Vrouwelijke Katholieke Stufdeerende Jeugd. Het hoofdthema van dezen congres dag zal zijn de Pauselijke ■encycliek over de Christelijke Opvoeding der 'Jeugd Rappresentainti in terra». Atgemeene dagorde 10 V-> u. Solemneele Mis in de De kenale Kerk. 11 u. Sectievergadering Lokalen V.K.A.J. Groen Kruis. V.K.B.J Kring Zonnestraal V.K.S.J.Dames van Maria. B.J.B. Kring St-Jozef. Eetmaal en ontspanning in de onder scheiden lokalen (Elk brenge zijn knap zak mee, «er wordt voor drank gezorgd)'. 2 u. Algemeenc vergadering met de vereerende aanwezigheid van Hoog eerwaarde Heer Kan. Claoys Bouuaert Vicaris-Generaal, afgevaardigde van iZ. II. Excellentie Monseigneur den Bis- Schop, in den Parochialen Kring, Zon- nestraat. Het ontwerp van de schatkistmiddclen. M. Renkin bij den Koning 4) Inleidend woord door de Dioeesa- De voorzitter der Kamer bij M. Renkin C. 2, H. St.phanus Zonop5,09Zon«f6,81 E, K. 7 V. M. 14 ne .Voorzitster Juffrouw G. Verschrae- ghen'. 2); Welkomsgröel door Z. E. H.. Rey- naert, Pastoor-Deken. 3) Korte verslagen dioor, de afgevaar digden der verschilliende groepeerin- gen. 4) De Opvoeding -en de Katholieke Actie bij de Jeugd, feestrede door Heer Dr Verbist. 5) «Ter Verovering», toespraak door Z. B, H. Van Bossuyl, Alg. Proest van het V.J.V.K.A. Tusschcnin de Bondslieden. Daarna Optocht met, volgorde V.K.A. J., B.J.B., V.K.S.J., B.J. 4 Vz u.: Plechtig Lof in -de Dekanale Kerk. Zangen Adoro le (3 eerste strofen) Salve Mater, Magnific-at, Tantum-ergo (gewone) O. L. Vrouw van Vlaanderen. Praktische mededeelingen 4- Deelnemingskaart.. Om dé on kosten te dekken wordt van al de deel- ile-emsiters een inschrijvingsgeld ge vraagd van 4 fr. De deelnemingskaarten worden op respectievelijke secretariaten besteld bij mid'del van bijgaande kaarL 2) Vlaggen medebrcnigen. 3) 50 kortiing op de buurtspoor wegen bij vertoon van het congres- kaartje. Dl'iar dit congres een machtsont plooiing moet zijn van hol- Vrouwelijk Jeugdverboind voor katholieke Actie van liet gewest Aalst, durven wij verhopen dat de vrouwelijke jeugd .der verschil lende vereenigingeu zoo talrijk mogelijk den oproep van Z. Hm. den Kardinaal zal beantwoorden en dat op Zondag 4 September van uit alle parochies een flinke groep meisjes naar Aalst zal ko men om aan den Jeugddag deel le ne men. DE POLITI EKEN TOESTAND IN DU ITSCH LAN D Wij hebben gisteren medegedeeld dat de regeering aan het Parlement op de vergadering van G September, een ontwerp op de Schatkistmiddelen voor leggen zal en dat de memorie van toe- licM'ing verdere aanwijzingen zal ge ven over het herstel van onze financiën. Wij meenen te weten, dat er in die memortc zal sprake" zijn van de schor sing van de Duilsche betalingen, van de gestegen uitgaven voor de pensioe nen van den toestand .geschapen door de werkloosheid en ^de krisis om den stand van onze Schatkist te verklaren én te besluiten tot de volgende midde len.; Een Ieeni-ng te bedrage van 1 mil liard. uitgifte van voor 500 millioen Sohatkistbons op kort termijn, en her nieuwing van de 10 jaarlijksche bons, ten bedrage van 800 millioen. De regeering steunt haar cijfers voor, de Schatkistmiddelen op uitgaven wel ke ruim 2 milliard bedragen, onafhan kelijk van de 800 millioen tiónjaarlijk- sehc Schalkis'tbons (5 t.h.), voor ic- weJkc zij er op rekent dat de houders ervan er zullen in toestemmen ze te hernieuwen. Woensdag morgen, nadat hij M. Poncelet had ontvangen, om met hem de Kamerwerkzaamheden te regelen, had de Eerste Minister een lang onder houd met den Koning. Enkele Brusselsehe avondbladen ver melden geruc-htep over, oene mogelijke on'tbinding van de Kamers. Volgens hen zouiden vercheidene mi nistefs niet akkoord gaan met het ont werp op het finaineieel herstel, dat al lerlei nieuwe belastingen, verminde ringen van Ioonen on beperkingen voor ziet, en dus niet populair zal wezen. Maar dit ontwerp van fiinancieel her stél dient niét verward^nel. hot ontwerp dat Dinsdag a.s. aan de Kamer^ zal voorgelegd worden en dat enkel voor doel heeft dc Schatkist itn. staat le stel len te voorzien in do loopende nood wendigheden. Denkelijk zal liet desbetreffend wets ontwerp Vrijdag aam de Kamerleden uitgedeeld worden. Niet vergeten voor de aanduiding en de rangsohikking der kandidaten der Katho. lieko Burgers, is vastgesteld heden Donderdag I September van 7 lot 9 ure, 's avonds, in den Katholieken Burgorskring, Korte Zoutstraat. De Katholieke Burgers zijn hij deze dringend verzocht aan den Poll te willen deelnemen. Openingszitting van den Reichstag onder voorzitterschap Berlijn, 3 4 Aug. Die politieke strijd tusschcn de regeering en de par tijen duurt voort. Hitleriancn en ccrnlristen zien van hunne pogingen niet af om hel kabinet yon Papen le dwingen hen de plaats af te slaan. Niet zoodra was hij uit Neudeck weergekeerd, of de kanselier li iel i een kabinetsraad om zijne ontmoeting met president von Hindenburg t,e vekken. 'Met activiteit wordt gewerkt aan de verwezenlijking van het eeonomisch en financieel programma van Munster. Van af de volgende rijkdagzilling zal de regeering, om den toestand op le helderen, door den llugcnbergp .irtij eene motie doen voorbrengen, het ver trouwen van het parlement in le re geering uitspreken. Op die wijze zal de Rijksdag oogenblikkelijk medege deeld worden. Eene overeenkomst tusschen centris- ten en nazi s schijnt eerlaing te moeten getroffen worden. Beide partijen zullen aan president vom Hindenburg een kabinet voorstellen hebbend eene groote parlementaire meerderheid en een programma dat niet te verwerpen is. Maar-de president zal denkelijk het kabinet buiten de partijen wéten le be houden. -.Uitlos weigerde eens te, meer in het van Klara Zetkin. kabinet te treden, anders dan als rijks kanselier. In die omstandigheden blijft de po sitie der regeering -uiterst machtig. Wlinister terug te Berlijn Dc Rijkskanselier, benevens de mi nisters von Gayl en vom Schleicher zijn vanochtend uit Neudeck te Berlijn te ruggekeerd. Het- bericht van het overlijden van Kardinaal van Rossum werd door de Gongrcgatic De Pr-opaigauda Fide, waarvan de overleden kardinaal pre fect was, aan Paus Pius XI medege deeld. De Paus, die zeer onder den in druk was, heeTt dén generaal der Re- demporisten zijn deeelneming betuigd met het gnoote verlies. In tegenwoordigheid van den gene raal der Redemptoristen zijn de ver trekken van den kardinaal in het pa leis De Propaganda fide verzegeld. De uitvaart Dc plechtige uitvaartdiensten voor Kardinaal van Rossum zullen naar men ons nader meldt, gehouden worden op Zaterdag a.s. te 41 uur in dc St-Ser- va as kerk te Maastricht, 's Middags om vier uur zal dc bijzetting van het stof felijk overschot in den grafkelder le W'ittem geschieden. Het stoffelijk overschot van kardinaal van Rossum wordt van avond om zes uur overgebracht van het ziekenhuis naar do St-Servaaskerk en aldaar ii de z.g. «Lange Gang» op «die baar ge steld. In het laatste Driemaandblad, uitge geven door het Ministerie van Binnen- landsche Zaken, vinden we eene be langrijke statistiek die der ingeschre ven Kamer- en gemeentoraadskiezers fn België. Die statistiek heeft inderdaad haar belang, omdat de gemeentekiezingan met rasse schreden naderen.Het vrou welijk element maakt de meerderheid uit van het kiezerskorps voor de ge meente. De kiezerslijsten, die afge sloten werden op 40 December verleden traden in werking op 1 Mei 1932. Deze lijsten gelden tot 1938 zij die er nu niet opstaan, zullen dus aan de gemeentekiezing van 1938 niet kunnen deelnemen. Er valt uit de lijsten voor den ge meenteraad 't een en 't ander te lee- ren. dat velen nog niet wisten. Ons land telde, volgens de optelling van 31 December 1930, 4,007,418 man nen, 5,084,586 vrouwen, zij te znmen 8,092,004 inwoners. Hoeveel personen zijn daarvan kie zer voor den gemeenteraad We vin den 2,512.796 mannen, 2,655,603 vrou- wen. of 5,168.309 kiezers. Men ziet dat de vrouwen een schoon overwioht maken 142,807 kiezers meer dan onder het «sterk" geslacht. Voor de mannen zijn er op 100, 62,70 stemgerechtigd, bij de vrouwen 65,01 per honderd op de lijsten ingeschreven Met het oog op de gemeentekiezin- gen gaan de vrouwen dus eene over wegende rol spelen, eene rol van aard om de weegschaal naar den eenan of anderen kant te doen overhellen. Men mag zeggen dat ze het geluk der ge* mcoitcn in handen hebben, wel te ver staan als zo hun kieswapen wijs en verstandig weten te gebruiken. In alle provinciën van hat land spe len de vrouwen baas met de gemeente- kiezingen. Dat ziet men seffens, als men esn oogopslag werpt op de volgen da statistiek Rechts De Nazi Goerlng, voorzitter van den Reichstag; Links Thamas Esser, ondervoorzitter. NA DE RIJKSDAGOPENING -De houding der Nazi's De Frankfurter Zcitimg noemt liet optreden van de nalionaal-socialislen Zie vervolg onderaan volgendg kolom als verdedigers van dc -grondwet tegen over Hindenbung een eigenaardige wen ding. Maar een wending, die door de hui dige rcgQerinig buitengewoon. zorgvul dig moet -worden nagegaan omdat zij staat en valt me"t het vertrouwen van bepaalde kringen, die haar steunen, en dat zij niet mag verliezeji, wil er geen punt, bereikt worden, waarop, zooals aan 'het eind van de regeering Bruning, do betrouwbaarheid van de rijksweef, onzeker wordt. Als de rijksdag moet worden ontbon den moeten de nieuwe verkiezingen vol gens de bestaande bepalingen worden vas'fgesteld. Misschien veranderen in- tusschen veelschillende partijleiders van gedachten. De tijd werkt niet meer in het voqrdeel van Hitler* Provinciën mannen vrouwen Antwerpen 345,967 361,672 Brabant 515 932 578.623 West Vlaanderen 270.856 286.418 Oost Vlaanderen 364.102 382.633 Henegouwen 418,408 426,695 Luik 314,858 324,298 Limburg 93,786 94,573 Luxemburg 69,240 69.573 Namen 114,847 121,233 Men heeft reeds bemerkt, dat in Limburg 'fc mannevolk zeer goed ge lukt is en dat de vrouwen in Luxem burg niet veel overschot hebban, of ze daar bezoek zullen krijgen met de kiezing De vrouwsn zijn het talrijkst in de groot® agglomeratiën van ons land. Ze zijn voor de stad Als we nu een kijk werpen op de arrondissementen der vier groote ag glomeratiën, dan vinden we: mannel. kieze- klezers ressen Antwerpen 247.988 236,446 Brussel 363,860 424,739 Gent 134.228 149,407 Luik 182,482 195,469 In de vier arrondissementen treffen we 107,205 kiezeressen meer aan dan kiezers, zoodat de meerderheid der vrouwen bijna uitsluitend door die vier arrondissementen gegeven wordt- Nog eens, de vrouw houdt van de stad! We zijn algelijk tevreden te kunnen zeggen dat er nog arrondissementen zijn waar de mannen nog immer de broek dragen,'t is te zeggen waar do mannelijke kiezers het talrijkste zijn en dus het grootste gezeg hebben. Waar dat? Mechelen met 72.107 mannen tegen 71,915 vrouwen; Leuven met 91,321 mannen tegen 90.894'vrou wen. 't Verschil is toch niet groot hier- EekloO met 23,130 mannen en 22.073 Vrouwen. Eekloo is nochtads de hoofd* plaats van 't Meetjesland Dender- monde 46,971 mannen en 46,514 vrou wen Zoningen 57,650 kiezers en 57,178 kiezereeienBorgworm met 24,376 mannen tegen 24,431 vrouwen Has selt 44.510 mannen en 43.339 vrouwen Tongeren 33,918 mannen en 31.847' vrouwen Maaseik 20,848 mannen Cn 19,262 vrouwen; Aarlen met 12,416 mannen tegen 12.119 vrouwen Baste* naken 12,739 mannen en 42,253 vrou wen Neufchateau 17,738 mannen en 17,611 vrouwen. Behalve in de drie arrondissemen- ten der provincie Limburg, is de meer derheid der mannen maar om zoo te laten. Als ze maar eindelijk niet over vleugeld worden 1 Welken invloed oefenen de vrouwen uit op gemeentelijk gebied Dat moe ten we eens nagaan, om de vrouw naar waards te kunnen schatten. Ze zijn op zedelijk gebied zoowel als op stoffelijk gebied van grooten tel, vooral in de steden, indien zij stemmen zooals ze moeten stemmen. Indien zij willen, kuischen zij da straat in de agglomeratiën. Zorgen zij voor eene katholieke meerderheid, dan zullen zij zonder vaar of vrees hunne kinderen langs de straat mogen lalen gaan. Hunne kinderen zullen niet ge** schonden en bedorven worden door allerlei schunnige uitstallingen bij som mige boekhandelaars, door zieloesmeu- rende plakbrieven van cinemas, van schouwburgen, van dancings, enz. door sportoefeningen beider kunne in eone kleedij, die doet walgen en wurgen. De vrouwen zullen ook hun weldoen- den invloed doen gevoelen in scholen, die men bestempelt met den beruchten naam van onzijdige scholen. Zij zullen aldus medehelpen tot het benoemen van een personeel, dat de ohristelijke huisopvoeding volledigt en niet af breekt, zooals hot nu in veel zooge zegde onzijdige scholen gebeurt; zij zullen in sommige scholen de eere plaats doen geven aan God die-nu in den hoek gesteld wordt te Gent, te Brussel en overal waar de goddsloozen meester zijn van de officieele scholen; zij zullen God doen beminnen en zijne plaatsvervange -sop aarde.Da vrouwen hebben de macht in handen te doen aorgen voor een geslacht, dat den Opperheer dient en het Vaderland. In één woord, zij zullen de huidige, bedorven maatschappij hervormen in eone andere, die de zedelijkheid en de godsdienstigheid als ijzersterke basis heeft. Hebt ge fir ooit aan gedacht, vrou wen, dat ge dil alles kunt bekomen met uwe stem te geven aan de lijs en, die uw zedelijke eischen en verzuch tingen verdedigen en vertegenwoor digen Ma? r hebt geer ook reeds aan gedacht dat ge eene groote verant woordelijkheid draagt voor God, indien ge uw machtig wapen, den stembrief, gebruikt om de partijen van het kwade te steunen en oppermachtig te leiden naar do stadhuizen en gemeentehuizen waar er beslist v.ordt ten voordeele of ten nadeele van den sedelijken vooruit gang Niet meer dan een man, zult ga met een gerust geweten lcopen, als ge het Truweel de meesterschap zult gegeven hebben over de gemeentelijke scholen. De vrouwen kunnen Ook hunne macht doen gevoelen Op stoffelijk ge bied. In tal van steden en gemeenten wordt veel geld verkwist om de politie ke doeleinden van liberalen en socia listen to dienen. Dat kunnen ze beletten met te stemmen voor de partij van het goede, en daarvoor zullen zij den dank mededrmgen van de burgers, die reeds uitgeperst zijn als sen citroen door dft belastingen daarmede zullen zij zelf zorgen voor den welstand van hun eigen beurs, want als de belastingen over de schreel gaan, gelijk het tegen woordig het geval is, dan gaat het slecht in de huishoudens. Vrouwsn, vergeet niet dat gij ook, evenals de mannen, politieks daden t« stellen hebt, den dag der kiseing. dia het zedelijk en stoffelijk welzijn vat* stad of gemeente vooruitbrengen.

De Volksstem | 1932 | | pagina 1