Meer Liefde Da alleenheerschappij van dan heer Moysrsoan en de heer De Neve. 6 V, Dinsdag Sept. 1932 Hei 13" Stalen Helm- Congres te Berlijn Vrouwelijk Jeugdverbond voor Katholieke Actie De Financieels Toestand van België XXXVIII JAARGANG NUMMER 196 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon i 14. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgerer J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Hayas, Adoif. Wlaxlaan ,13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 2d Londres W. ,0. 2, H. Donatianus Zonop5,13Zonaf6,23 E, K. 7 V. M. 14 Het woord dat den naam doet ken den van de edelste van 's menschen (ovoelens, het woord dat de schoonste perel vormt in de kroon, die de «iel van den mensoh tersiert, heat liefda. Dit woord in daden omgezet, volgens Christus voorbeeld, zou ons tranendal ïn een lusthof herscheppen en wij zou den de schreeuwende misstanden niet kennen, die op heden in onze maat- Bohappij heerBchen. Waar de liefde heersoht is vrede, waar vrede heerscht is geluk- De liefde heeft een ruim arbeidsveld. Dat veld willen wij even beschouwen, de valsche liefde aantoonend en de ware voorhoudend, opdat wij een juiëte voorstelling van dit woord zouden kun nen doen en zoo van de ware liefde de onze maken, Waar moet er liefde bestaan, opdat zij volmaakt weze Liefde moet er wezen bij den eenling, bij de samenle* ving en beider liefde moot terugkeeren tot God, die haren oorsprong haar be ginsel is- In ieder menschen hart weze dus de liefde drievoudig: 1) liefde tot zich zelf2) liefde lot den naaste B) liefde tot God. De liefde tot zich zelf bestaat niet in een overdrevene eigenliefda, waardoor wij ons eigen willen verheffen en dat dikwijls ten nadeele van anderen, waar door wij ons eigen vooropstellen, ons werk als het beste, het schoonste wil len doen doorgaan en zelfs ons eigen maken de oer, die aan anderen tot- komt* Dat heet ijdelheid, dat is bedrog De ware liefde tot z'oh zeiven be staat in een rechtvaardig streven naar een tijdelijk geluk hier op aarde en naar een eeuwig geluk voer het andere leven. Dit geluk hier op aarde is alleen ie vinden in menschelijk bestaan, een deftig leven en een trouwe vervulling van de plichten. Wie daar in zijn tijde lijk heil zal zoeken, zal meteen zijn eeuwig heil verzekeren. Hij die integendeel zijn geluk wil vindon in loutere zelfvoldoening, lichtzinnig vermaak, zal zich bedrogen zien, daar hij het geluk zoekt waar het ware geluk niette vinden is' Dat de liefde tot ons zelve ons dus niet verblinde, opdat wij niet eenmaal zouden moeten uitroepen Alles is ijdel behalve God te dienen. De liefde mag niet bepaald blijven tot den eenling «elven neen, de liefde tot den naaste moet ook in ieders harte branden. Liefde moet er wezen ia het huisge zin, dat de grondsteen Is der samenle ving van man tot vrouw en wederkee- rig, van de kinderen voor hunne ouders van do onderdanen voor hunne mees ters, met een woord, de ware christe lijke liefde, die alleen bij machte is Onafgebroken te doen heerschen het ware geluk, en den grootvollen vrede. Immers, waar Christene liefde is, daar wordt veel vergeven en de weder zijdsche verdraagzaamheid beoefend Die ware liefde steunt op rechtvaar digheid en wedarzijdcche eerbied. De liefde, boo verstaan en beoefend in elk huisgezin, is de grondslag eener geluk kige samenleving. Wio, integendeel, zijne liefde bouwt, wat helaas op onze dagen maar al te dikwijls gebeurt, op ijdele vergankelijkheden, zooals het geld, de schoonheid, de gemaakte ma nieren, heeft zijn liefde in het zand gebouwd, en ze vergaat wanneer haar oorzaken verdwijnen. Zulke liefde is oorzaak van hst ontstaan van zooveel slechte huisgezinnen, oorzaak van ver val der maatschappij. Ware de christene liefde in onze huisgezinnen meer ingedrongen, wij zouden meer overeenkomst en vrede zien heersehen en de beloofde trouw iusschen man en vrouw zou in vele gevallen, geen ijdel woord meer zijn- Dan ook zou onze samenleving van dieralfde kristene liefde doordrongen zijn en wij zouden wellicht nooit echt schreeuwende toestanden van uitbui ting an verdrukking hebben «ien ont staan, welke aanleiding hebben gege ven tot verbittering tussohen arbeiden aoitaal, ja tot opstand en zelfs, wat Col verhoede, tot boljewisme, Christene liefde is, wat men ook zegge, de eer van Onzen herstel der samenleving en de radding der wereld. Haar beoefenen, haar doen kennen, haar verspreiden, weze dus onze leus- Bij de liefde voor zioh zelve en de liefde voor den naaste, moet ook, opdat zij volmaakt w«z2 de liefde tot God zich voegen, God, het opperste, het volmaak- ■te wazen, omsluit in Hem zeiven de hoogste liefde- Volmaakt is de liefce van den Schepper, voor zijne schepse Zie vervolg onderaan volgende kolom Gisteren Zondag werd le Berlijn hel 13e Congres van oud-strijders gehou den. 'Zaterdag avond is hel ingeleid met een bijeenkomst van den\ Stalen Helm in liet Stadion van Gruenewald. Tot de eeregasten behoorden veld maarschalk von Mackensen, de ex- kroonprins met zijn gemalin, prins Wald'emar van Pruisen, hertog Adolf Fried-rich van Mecklenburg en de Oos- tenrijksche prins Starhemborg. Verder waren o. u. ministers von Gayl, dr. Bracht, de Pruisische staats- commissaris en" tal van vertegenwoor digers van leger en vloot .uit heden en verleden aanwezig.. De bijeenkomst was «Wehrsporta- b'cnd gedoopt en inderdaad werden er allerlei vcrloonin.gen gegeven door de afdeeling «Wehrsport van liet «Landesverband Gross Berlin». Pie menigte was blijkbaar opgetogen over dit militaire vertoon en toen na afloop de krijgsmuziek over het veld trok onder het spelen van net Duitschc Volkslied heersehte er, een plechtige stilte. De avond was reeds gevallen toen het defileer en aanving van de 6.000 vaandels, hetgeen een schitterenden indruk bood. Op don-*acMergrond zag men de brandende toortsen, terwijl 2 vliegtuigen boven het stadion rondcir kelden. Daarna kwam hel slotnummer, hef vuurwerk, dat eene getrouwe naboot sing van een slagveld moest betecke- rton. Men zag bommen ontploffen,vuur pijlen de lucht inschieten en alle ver dere «genoegens», die er op een slag veld 'te beleven zijn. Onder die oefeningen verscheen de rijkskanselier op het terrein. De komst van von Papen werd dadelijk opge merkt en gaf aanleiding tot een rvatie. Men schat het aantal congressisten op ongeveer 160.000 Stalen Helmen. Zij worden voornamelijk in zalen scholen ip de voorsteden onderge bracht. Met 120 erftra-treinen en dui zenden vrachtauto's zijn de oud-si rij. ders naar de hoofdstad" gekomen. Zondag werd op het Tempel li «?er- veld een grootc parade gehouden. Vanaf 11 -uur 's morgens hadden do bataljons «Stalhielm» hunne kwartiers van Berlijn en omstreken verlaten om in gesloten gelederen naar liet veld van, Tempelhof op «te trékken, volgens een vooropg.emaakt plan. Te elf uur eerst, waren al de afdee- lingen opgesteld en begroette majoor Seldtes, opperhoofd van den Stalen Helm zijne manschappen. Het defilée dat er op volgde duurde niet. minder dan drie uren. De eene na de andere passeerden al de groepen «die uit alle streken van Duitschland toegekomen waren, in parade-pas voor de opper-officiere.n. *en de leden dec re geering. Er dient op gewezen dat, indien de «Stalen Helm» heden een machtsver toon heeft kunnen geven, het duidelijk gebleken is dat hij te Berlijn (weike stad vooral communist, socialist Hitleriaansch is- absoluut geen groote populariteit kent. Het Beriijnsohe volk der groote po litieke betoogingen bleef kalmpjes thuis of ging naar den buiten wande len... Gewestelijke Jsugddag te Aalst Nog nooit hadden de inwoners van Aalst zooveel .geestdriftig» meisjes sa men gezien dan op Zondag 4n Septem ber. liet was immers de Gewestelijke Jeugddag en vanaf 10 uur was het een wemeling van witte, hemelsblauwe,bei ge en donkerblauwe potsen, zooveel meisjes die blijmoedig den oproep van hun geestelijke overheid beantwoord den. Bij liet- aanvangen der H. Mis was de ruime St Martens Kerk heelemaal ingenomen door de honderden meisjes die godvruchtig Gods mildsten zegen afsmeekten over hun 'Jeugddag. Nadat het Christus Vincit met overtuiging door de aanwezigen werd gezongen stapten de afdeclingen V.K.A.J. V.K.B.J, V,K,S,J, en B,J.B in flinke rijen onder het zingen van hun Bondslied naar hun onderscheiden sectie vergaderingen. Sectievergadering V.K.B.J. Ruim 300 witte meisjes vergaderden ""geest driftig in de zaal van den Workmans- tring. Na het zingen van het Bondslied dat hen in de gewenschte stemming bracht, werd door Juffr. Yersehracghen Alg. Voorzitster, een welkomstgroet uitgesproken. Juffrouw Fordeyn, Diocesane schrijfster handelde over de noodzake lijkheid der IC. A. bij de Burgcrsjmgd In een gevatte uiteenzetting er klare woorden bewees ze dat de Mid denstand e^n belangrijke vertakking is van het Algemenen Jeugdverbond en daaróm met al onze krachtinspanning voor Christus moet herwonnen worden. Juffrouw Van den Sype had het over de verwezenlijking van d.e vooropge zette idee. Ze behandelde breedvoerig den geest, de organisatie en de Wer king van de V.K.B.J. Ze drukte den wensch uit dat weldra alle Katholieke Burgersmeiisjcs paraat zouden staan voor de herkristening van hun midden Toen Zeer Eerw. Heer Van Bossuy Algemeen Bestuurder, zijn HEROPENING DER SCHOLEN Te bekomen in den Boekhandel J. Van Nuffe'l-lDe Gendt, Kerkstraat 21, T /8. Schrijfboeken, studenten carnet, farden, notaboekjes, potlooden, ge kleurde potiooden, pennen, inkt, zak jes In leder en toile-cirée, houten pen nedoozen, enz. Woordenboeken Larousse, Callcwaert, Van Dale, Verschueren, enz. Hal bisonderste oogmerk van den kiesstrijd scbynt voor de Fronters t« z(jn, «en einde to stellen aan de zoogezegde alleenheerschappij van den Heer Burgemeester. Sinds jaren roert De Werkman den strijd teg*n den dictator en nu staat het zwart op geel te lezen in het manifest dat de Kristen Volks partij, VI. Front,Szooeven heeft uitgegeven voor den vooruitgang van d» stad is in da allereerste plaats uoodig de alleenheerschappij van den heer Moyarsoen dient vervangen door de onontbeerlijke samenwerking, het onontbeerlijk vertrouwen van allen voor de bestuurlijke aangelegen heden der stad Zien do Froniers dan niet in hot deze bewering vernederend ia voorhunno eigene mandatarissen en in 't bijzonder voor Mr De Neve, die alle dagen mot Mr Moyersoea medewerkt en lijk 'n lammeke zijn verpiet. terend juk verdraagt Want het is toch kostelijk dat de politiek van Mr Moyersoen, die be* krompen, onverdraagzaam enz., wordt genoemd, steeds door Mr De Neve, ten minste in alle administratieve aangelegenheden, wordt goedgekeurd en door den gemeenteraad bekrachtigd. Eigenlijk hobben we 'n hoogeren dunk dan De Werkman en cs, van den onafhankelijkheidsgeest van den heer De Neva. En we meonen wel dat indien Mr De Neve en Mr Nichels en heel de gemeenteraad de politiek van Mr Moyersoen goedkeurt dat het is omdat zij erkennen dat deze politiek wijs is, vooruitstrevend en ingegeven door een gezonden democratischen geest. Maar het is niet de eerste maal dat Mr De Neve onrechtstreeks eon wenk krijgt van - De Werkman a dat het tyd is op te ruimen gauisatic die heden 6000 leden telt in het Vlaamsc-he land. Het komend jaar J* zal zijn 'n jaar van nieuwe verovering en ernstige vorming in de lijn van het actie-programma door de kerkelijke overheid vastgesteld. Juffrouw Vanborm handelde op pit tige en aangename wijze over, Stu- deritinnenlevcn De vergadering eindigde onder het geestdriftig zingen van het Bondslied. Sectievergadering der B.J.B. Ruim 300 aanwezigen in SI. Jozefs- kring vol geestdrift en zeer aandach tig. Juffrouw Cardeyn, leidster van den intrede i^cerinn,en-jeugdbond, schilderde het deed met Zeer Eerw. Heer Deken van Aalst werd hij geestdriftig toegejuicht en kon hij vaststellen de degelijke werking die in de sset-overgadering cler V.K.B.J. verricht tverd. O, Burgermeisjes, ter verovering van uw stand voor Christus 1 Sectie-vergadering V.K.A.J. 300 Kajotslers aanwezig Ei?n tjeele rij priesters proosten van de af- deeliö&en de Diocesane Bestuurder E. H. Lerno die de vergadering voorzit. Een leerrijke versierde zaal die bewijst) van opvoedingsmethode. De sludiever.gadering gaat over de godsdienstige opvoeding deze laatste maanden 'doorgevoerd. In de verslagen van de taaie werksters, Juffrouwen Callebaut en Talloen zien wij een ern- stigen vooruitgang. Al de afdeelingen door een, twee of meerdere Rajotstcrs dagelijks vertegenwoordigd in de H. Mis. In al de studiekringen de H.Mis uitgelegd en leeren meeleven Mis boeken meer en meer verspreid als ook liturgisch kalender Het kajotslers- geb>ed wordt, als opdracht van den dag doorgevoerd en de bespreking toont aan hoe elke afdeelirtg tot vcrwezent- Jjjkingen overgaan. H. Ded-eyn ideale B. J. B. meisje waartoe de jeugdafdeeling de meisjes wil opvoeden en doel een warmen oproep om de wer king in de streek van Aalst le verdie pen en uit ie breiden. Eerwaarde Heer De-lacroix toont aan welke groote leemte er is in de litur gische opleiding van de meisje.s. De werking in de jeugdafdeelingen aanst. Winter zal deze leemten trachten aan te villen. Zeer Eerwaarde Heer Deken van Aalst en Zeer Eerwaarde Heer Van Bossuyt brachten een bezoek aan de vergadering. Zeer. Eerwaarde Heer De ken richtte zeer aanmoedigende woor den tot de B.J.B.meisjes. Vol kracht en overtuiging weerklonk het -mooie Bondslied l>aar werd een krans gestrengeld'. De Algemeene Vergadering die in den parochianen kring der Zon- nestraat en te 2 uur stipt aanving stond in het 'leeken der blijde geest drift die onze Aalstersche jeugd ken merkt. Jpe bondsliederen weerklonken als zoovele strijdkreten in het jonge kamp, Juffrouw Verschraeghen begon als diocesane voorzitster met geluk Lo ces van den gewestdag en een door slaande vingerwijzing gaf tot verdere werking en aanmoedigde tot verdei; opgaan in den zelfden geest en in zelfde liefde voor het hooge levens ideaal Onze maatschappij te herwin nen voor Christus Zijn gezagheb bend woord werd eerbiedig en aan dachtig aanhoord en zal vruchten af werpen, Het spreekkoor Dageraad besioot die zitting. Een prachtige uitvoering waarvoor we niet genoeg kunnen ge luk wecschcn den dichte;-, van dat prachtstuk Eerwaarde Heer Buylc en voor de muzikale onderlijning Prof. Hansen, alsook de afdeeling V.K.B.L van Lede om het flink vertolken. Door de bijzondere straten utr stad trok dan de Optocht der Katholieke meisJ-S; Tuchtvol en geestdriftig onrter de wapporende plooien hunner veelkleuri ge vlaggen was het voor de-vele Aal- stenaars een hart onder den riem tó steken zooveel .echt'Katholiek leven te mogen begroeten. 't Vervulde er velen met hoop, fierheid en betrouwen en stemde vol hoop voor de toekomst» •Daarna volgde het plechtig Lof in St Martenskcrk gezongen door Hoog- eerw. Heer Groot Vicaris Claeys Bouüaert met assistentie van ZeeiJ Eerw. Heeren Deken Reynaeri en Van Bossuyt, Alg. Proost. Het klonk zoo innig onder de geweiyen van de prach tige kerk de liturgische zangen die nTs, zoovele gebeden uit die jonge harten opstegen. Een welgelukte dag van echt Katho liek leven troostend en hoopgevend voor Aalst en omstreken. len. Christus leven is niets anders dan liefde, van de krib tot het kruis. Daar liefde wederliefde vraagt, wie zal ar dan zijn hart weigeren aan Hem die de liefde zelf is Hei is dus ons aller plioht de liefde tot God haren oorsprong-, terugkeeren, en de heilzaamste uitwer king za'. zioh in ons doen gevoelen. Meer liefde weze dus de kreet van den eenling, van de maatschappij, meer christene liefde tot heil onzer huisge zinnen en welstand onzer samenleving tot afschaffing van den klassenstrijd, tot broederlijkheid Og^fr de volkeren, tot eer en glorie van God, dit dt ware, die de eohte liefde ia. Daarna wijst E. H. Dedeyn in een 'wenschen voor de talrijke opkomst en prachtige uiteenzetting, op de diepe.0011 oproep tot volhardende samenwer- beteekenis van die vertegenwoordiging j king en zoo vruchtdragende saamhoo- in die H. Mis. Besluit die vertegen- righeid. Zeer Eerwaarde Heer. Deken woordiging meer verzorgen. jReynaert sprak een hartelijke wei- Het bezoek en de aanmoedigendejkomstgroet uit en drukte zijn geluk woorden var» Z. E. H. Deken en H. uit hij zoo'n talrijke opkomst en flinke Van Bossuyt worden geestdriftig ont- werking der meisjes in het leger der haald. j Katholieke Actie met al zijn rijke be- Als slot liet diepinslaande woord van'ioften voor de toekomst, den diocesanen Bestuurder E. H. Larnoj Na de verslagen over.de werking van over het godsdienstig programma vanjeike afdeeling kwam de feestredenaar komend jaar Meer; meeleven met deiDr Verbist aan het woord. Bij het Kerk [werkprogramma 041/0# jeugd over Dit alles werd met diepen ernst ge- Christelijke Opvoeding wist de volgd en. zoo meegeleefd dat ze spon-ispreker onkelé gedachten in le prenten belofte-'dio voor de meisjes als een leiddraad zullen zijn .en als schitterende spijkers taan hunne besluiten in een gebed den Hew opdroegen. Sectie vergadering der V.K.S.J. 300 blijde, geestdriftige studeerende meisjes, vergaderden in de feestzaal der L'jamen van Maria. In aansluiting met het programma van hun studieweek wees Z. H. H. Tib- baut, Algemeen Bestuurder, er. op hoe de V. K. S. J. door immer degelijker onganisatie tot diepere vorming van haar leden moet komen. Na 30 maanden bestaan is de V.K.S.J. WWegjng opgegeid PiC- in het geheugen zullen geprent blijven. Onze Algemeene Proost richt daarna een blijde ppwakkering 'tot de geest driftige zaal Ter Verovering Aan dachtig aanhoord on warm toegejuicht zal het een inzet worden van schooner daden uit blijde overtuiging bij de Vrouwelijke Jeugd uit hot gewest Aalst 't. Was de Hoogeerw. Heer Kanun nik Claeys Bouüaert die uit naam van Zijn Iloogw. Exc. Mgr Coppiolers liet ssetiaeW, om Mt Een Engelsch oordeel D§ financieels toestand van ons land wordt als uiüerst gunstig afgeschil derd in de Vrijdag middag-uitgave van de Tim os. Daarin wordt, inderdaad de redevoe ring van den heer Franck, in de jong ste bestuursvergadering van de Na tionale Bank, ontleed en besproken. Hel Engelsch dagblad noemt daarbij onze finaneieele positie een rekord wab betreft den goudvoorraad van onze Na tionale Bank. Do schrijver van liet be-dool'le artikel drukt als zijn stellige overtuiging uit dat Belgie bij machte is om de drei gende begrootingsmoeilijkhoden te bo ven te komen en dit ondanks de schor- jig van die Duitsche herstelbetalingen on de krisis die natuurlijkerwijs een grooten invloed uitoefent op den slaat van de uitgaven en de inkomsten van. het rijk. Maar Belgie betoonde bij vorige ge legenheden zooveel uit.houdingo- en weerstandsvermogen dat bn ook dit maal, als zeker mag worden aangezien dat dit land zijn positie ongerept r.al

De Volksstem | 1932 | | pagina 1