DE KOOPERS VAN GOUD 9 Vrijdag Sept. 1932 Meer dan 3 milliard voor het Vrij Onderwijs De Staking dei- Mijnwerkers KAMER Ontbinding van den Rijksdag definitief Rond hef Parlement SENAAT De Werkloosheid in Engeland XXXVIII JAARGANG NUMMER |3S Ktrkstraaf, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. - DAGBLAD - 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit bulten hst Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13. te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londras W. ff. 2, H. Gorgonius Zonopö, 19Zon af6,11 V. M. 14 L, K. 23 ONVERSTANDIGE MENSCHEN Voor een paar dagen sprak de Times" over Belgische financieele toestanden en heette de gouddekking van onzen frank een rekord. Wanneer men weet hoo onpartijdig an voorzich» tig het groote Engelsohe dagblad is, blijkt zulk oordeel een aardig oompli- mentje voor onze munt en vOof onze Nationale Bank, die er voor zorgt dat zij regelmatig alle weken van twaalf tot dertien milliard goud weet te too- nen als dekking van onzen frank. Wij hebben eens nagerekend hoeveel dat enorm bedrag wel is tegenover het goud dat de Nationale Bank voor den oorlog bezat. Het is viermaal zooveel natuurlijk in dezelfde muntwaarde uitgerekend. En tooh zijn er hier en daar dwaze menschen die onze stevig gewaarborg de bankbriefjes willen uitwisselen tegen gouden ponden. Amerikaanscho eagles, napoleons of guldens, enz. Wij haeten ze dwaas want zij bata len die gouden stukjes peperduur, vijf en zeB percent méér dan ze waard zijn. Willen zij ze eens verkoopen, dan zul len zij er nogeens zooveel op verliezen en misschien meer, zooals het reeds gebeurd is. Doe daar den verloren in trest bij, en het beteeksnt een netto verlies van 10 tot 12 O/o» GEEN MEERDERE ZEKERHEID Heeft men aan het bezit van die gou den stukjes, meerdere zekerheid Volstrekt niet Ons bankbiljet is goud, vermits het gedekt wordt door de gouddekking der Nationale Bank, waar aan niemand kan raken, ook de Regee ring of de Kamers niet I Wat heeft men integendeel aan die vreemde goudstukjes In Belgie zijn die munten niet gang baar. Men kan er dus niets voor koo- pan. Eerst moet men ze uitwisselen tegen bankpapier, en dan er weer op verliezen. Maar er kan oorlog komen, zeggen die bange menschen, of inflatie. Het is dwaas nu aan oorlog te den ken. Maar in alle geval is de eerste maatregel die in oorlogstijd alle regeo- ringen nemen het verbod goud uit te voeren en daarna komt dikwijls de rekwisitie van het gele metaal! Integen deel heeft men in den laatsten oorlog gezien dat men met Belgische bank- brieven in Engeland terecht kwam. Wat inflatie betreft, daarvoor be ducht zijn met eene gouddekking als de onze is b3lachelijk Niemand wil in Belgie van inflatie weten, buiten eanige speculanten en een paar diep in de schuld zittende firma's- Maar in de Kamers zou men geen vijf stemmen vinden, voor zoo'n bedrog. Men mag dan toestand van heden, cp budgetair gebied, niet verwarren met die van 1926. De inflatie van toen was het werk der Duitsohers geweest gedurende den oorlog, met hunne mar ken nooit had de Belgische Regaaring voor eigen rekening aan inflatie ge daan. Maar er is sterker. In 1926 bezaten wij geen goudvoorraad van belang. Wij hadden geen frank, die op 13 mil liard berustte, maar een papieren frank cie heelemaal afhing van het krediet van den Staat. Nu ia de toestand heel anderszeker moet men scherp en streng bezuinigenmaar nu bezitten wij een stevige goudmunteen rekord- munt zooals de Times Zegde. Houdt u dus aan uw eigen bankbiljet,en verspeelt uw field niet met peperduur vreemd goud cp te potten, waar gij volstrekt geen meerdere zekerheid door bekomt. Dat sommige geldmenschen aan an dere taal voeren is mogelijkvraag hun maar eens wat zij aan die nego- oie verdienen 1 Een dat van 1919 tot 1932 I Zoo schrijft de «Peuple» en maakt er het 'gewezen liberaal Kamerlid Buy! een verwijt van dat het vrij onderwijs zor. rijk bedeeld werd'. Meer dan 3 miljard Een niet te versmaden bedrag. Maar alles wel be schouwd, is het toch geld dat. het on derwijs ten goede komt, een onderwijs gegeven aan Belgische kinderen, al zijn het dan.ook kinderen van katho lieke ouders, die net zoo goed belas ting betalen als de niet katholieke Bel gen efi bijgevolg toch ook wel recht hebben op staatshulp.. Moesten de kin deren van niet katholieke ouders- daar tegenover niets of veel minder, gekre gen hebben, dan zou men mogen spre ken van ongelijkheid en. onrecht, maar juist dit zullen wij thans eens gaan onderzoeken. .Wij hebben het over drie jaar, laat ons nu het middelste jaar, er van uit halen. Dan stelleri wij vast dat de staat in .1930, voor het vrij onderwijs met 596.979 leerlingen een bedrag uitgaf van 307.809.923 fr. of een gemiddeld bedrag van 516 fr. Voor het officieel onderwijs met 523.129 leerlingen besteedde de staat 517.058.554 fr. of een gemiddeld be drag van 988 fr. per leerling. Een leerling van het officieel onder wijs kostJte aan den staat, dus 472 fr. meer dan een leerling van het vrij on derwijs. Als men nu de aldus meer uitgege venbedragen gedurende de laatste ja ren 1919 lot 1932 ging bijeentellefi, dan zou men niet zoo heel ver van de drie miljard staan, som die het offi cieel onderyvijs meer, ontving dan .het vrije. Waarom Omdat de voorstanders van het officieel onderwijs niet zooals de katholieken, den moed hebben om zicli voor hiunne overtuiging zware of fers te getroosten. Het is veel gemak kelijker alle lasten af te wentelen op den nek van den staat. Zeker, zooals de «Peu-ple» veronder stelt .onze vrije scholen zouden nog blijven bestaan zelfs al werden alle toelagen afgeschaft. Vopr hun onder wijs zijn de katholieken tot alle opof feringen bereid. Maar wat zouden de huidige ver woede verdedigers doen van het offi cieel onderwijs moest do staat dit niet steunen. Zouden zij ook zoo grif in hun zak schieten In de nationale gemengde commissie Woensdag voormiddag is de natio nale gemengde Mijncommissie te Brussel bijeengekomen onder voorzit terschap van M. Heyman, minister van nijverlfeid en arbeid. Het doel was een akkoord le bereiken, datdefinitief de staking zou oplossen. Dte zitting werd op den middag on derbroken, om aan de afgevaardigden toe te laten hun afdeelingen le plegen. Vergadering van 7 September, HET FINANCIEEL ONTWERP Do uiteenzetting van neer Renkin Onder voorzitterschap van hecr'Pon- celet wordt de behandeling van het fi nancieel ontwerp van de regeoring voortgezet. De eerste minister heeft het woord om het standpunt van :1c regeering toe te lichten. Dia eersle minister zegt dat het indienen van, crif. onrwefpr op de uit gifte van een leening en van schatkist- raad-l,30ns regeerinig de gelegenheid geeft .enkele inlichtingen over den finaneiee Nieuwe verkiezingen op 6 November aanstaande. De palroonsafgevaaBÜigden zouden de kwestie van verhooging der loónen afhankelijk gemaakt hebben van een verhooging van het contingenteerings- getal der regeering op den invoer der vreemde kolen. Ondervraagd naar zijn oordeel zegde minister Heyman na afloon der mor genvergadering mijn indruk is goed; gij zult het straks zien. m De bespreking werd in den namiddag voortgezet. s De werkgevers blijken de l.oonsver- hooging, voorzien in de ministerieele voorstellen, afhankelijk le stellen van een regeling van den beperkten kolen- invoer, die hen meer voldoening zou geven. Onder werkgevers en werknemers [De vergadering van de Nationale gemengde Mijncommissie werd Woensdagnamiddag voortgezet en na afloop werd medegedeeld De Nationale Gemengde Mijnkom- missie, akte nemend van de overeen komst, voorloopig gesloten lussehen Duitschland en Belgie, besluit 1. P.at met ingang van 1 Oktober een verhoo-ging mèt 1 t.h. zal toegestaan worden op alle loonen. Een onderkom missie, samengesteld uit vertegen woordigers van de werkgevers en van de arbeiders, zal hel definitief bedrag van de verhooging vaststellen, reke ning houdende met de voo 'doelen die voortvloeien zullen, voor de niijnnij len toestand van het. land Le verstrek ken, wat de regeering in de memorie van toelichting gedaan heeft en waar over hij zelf dan nog gedurende enke le oogenblikken, uitweidt. De eerste minister bevestigt dat het ontwerp enkel ten doel heeft de noodi ge geldmiddelen te verschaffen die de Schatkist moet gebruiken om hare uit gaven le dekken. Het kan niet ontkend worden dat heft land voor financieele moeilijkheden staat, doch die moeilijk heden doen zich in al de andere landen voor en nog op grootere schaal dan in Belgie. Die moeilijkheden zijn te wij ten aan de crisis, aan de werkloosheid en het stopzetten der Duitsobe betalin gen. Heer Renkin haalt enkele cijfers aan die men gelezen heeft in de memorie van toelichting van liet ontwerp. Hij handelt verder, over de uitgifte van Schatkiatbons en legt uit dat deze bons enkel voorschotten zijn-op de op brengst van de belastingen. Wat lieer Renkin hier zegt, staat ook in het ver- jslag van de financieele commissie.Heer 'Renkin wijst er vooral op,dat een groot bedrag achterstallige belastingen ach terwege is en dat, zoo die belastingen waren binnengekomen, (1e uitgifte van s c h a tk is tb one niet noodig zou geweest zijn. 'Die schatktstbons zullen op kor ten termijn zijn. [Verders bevestigt heer Renkin, dat de Regeering alles doen zal om de be- grooling in evenwicht, te houden en de uitgaven gelijken tred te laten hóuden met de inkomsten. Bezuinigingen. Vergadering der liberale linkerzijden. De kwestie der Kamerontbinding De liberale linkerzijden vergaderden Woensdag morgen voor het onderzoek van den politiekcn toestand. Zoo w-eintg er bij de reohlcrzijde van Kamer-ontbinding werd gesproken zooveel te. meer iwas er hier spraak van. Men, weet dat verscheidene liberale voormannen onbewimpeld zich' uitge sproken hebben voor eene vervroegde ontbinding, o. a. M. Devèze. [De meerderheid der aanwezigen, deel de overigens een ander gevoelen en bij hen, die vroeger ontbinding voor stonden, is er nu eene kentering zicht baar. Enkele sprekers zegden dat men eerst moest afwachten wat de gemeen teverkiezingen zouden geven. Andere waren van oordcel dat de teekenen van economische herleving misschien de te nomen maatregelen minder, tragisch zouden maken. Kortom, die kwestie van a! of niet ontbinding gaf aanleiding tot een interessant debat, dat echter tot geen besluit leidde. De indruk was dat er geen meerder heid voor eene vervroegde ontbinding in de liberale linkerzijden zou gcyon-: den worden. Ziehier het na de zitting aan de pers medegedeelde communiqué De liberale linkerzijden vergaderden onder voorzitterschap van MM. Devèze en Hicguet. Deze laatste huldigde dq. nagedach tenis van wijlen M. Janseens en ver welkomde zijn opvolger, M, Lambo- relle. M. Hymans lichtte den politiekcn I arijs, 7 Sept. Naar. Havas uit t,oestand loe. Aan het daar on volgend Berlijn meldt, zal de op 31 Jnli *eko-i(leba,t liamen deel MM. Lippens,Neu zen Rijksdag tegen lie^t eind van jjean. Deus, Petitjean, Vroome, Despret volgende week door de 'regeering ont- i>jerekx Bovessc, Irigenbleck, Devèze, verheid, uit liet akkoord met Duilsch-i - «loten en nieuw"e bronnen van mkom- 1 sten zullen moeten opgezocht worden. Doch -heer Renkm bevestigt met nadruk dal de burgers geen lasten zullen heb ben te dragen die zij niet kunnen dra gen. Dan zegt hij dat men de noodklok geluid heeft over den financieelen toe stand van het land in het binnen- en buitenland. iDaar is niets van, zegt hij. De toestand is niet slechter, bij ons dan in om het even welk ander tand, integendeel. -De boestand van Bel gie is niet katastrofaal, maar hij is zeker en vast zeer ernstig. Meer niet. Doch de regeeriiig denkt niet aan inflatie. De frank staat stevig. Waar om zouden dan maatregelen moeten getroffen worden, die naar inflatie zou den leiden -? Degenen dia de waarde van den frank aantasten, vergeten hun vadérlandsohen plicht uit het oog (spreker wordt toegejuicht door, .de meerderheid.)! Men hoort dan den socialist Merlot uitvallen tegen de regeering en bewe ren dat de 'toestand van het land ern stiger is dan heer Renkin laat vermoe den. Spreker wijst de schuld van den land wanneer dit definitief zal ge zijn. 2. Het bestuur van elke kolenmijn zal afzonderlijk de laga loonen herzien. .Voor het onderzoek van die kwestie ztullen de plaatselijke komiteiten wor den geraadpleegd. 3. Na toepassing van beide voor gaande maatregelen, zullen de oenen gestabiliseerd vvorDn tot 1 November.; 4 Een onderkommissie, samenge steld uit drie werkgevers en drie wcik- ncmersafgevaardigden, zal de herzie ning van de loonoverconkomst onder zoeken'. 5 In de Borinage zal zooveel moge lijk het heele personeel opnieuw wor den aangeworven., zonder benadeeling van de mijnwerkers, door de invoering Van een beurtstelsel, waarvan de mo daliteiten vastgesteld zullen worden door een kommissie' van afgevaardig den, aan te duiden door beide partijen Voor elk ander; bekken zal een soortge lijke kommissie worden aangesteld om, met eenzelfde doel, een'oplossing na te streven.»1 Deze overeenkomst zal aan de man daatgevers worden voorgelegd. Instemming met de bereikte overeenkomst bij de socialistische mijnwerkers Woensdagnamiddag werd onmiddel lijk een vergadering gehouden van het bonden worden. De nieuwe Rijksdagver-kiezingen zul- jlen dan op Zondag 6 November woe den gehouden; Forthonvme en Jennissen. De linkerzijden besloten "het ontwerp yan leening te stemmen, beantwoor dend aan. de thesaur.iebelioefte:^ toestand aan do regeering, waarin heer, Houtart, minister, was, en hij zingt op nieuw het oude deuntje, dat heer Hou- tart de rijken ontlast heeft, wat het begin van de huidige miserie is. De schatkistbons acht hij 'een middel om den invloed van de bankiers op de Nationaal Komiteit van de socialisti- jregeoring en op de bedrijvigheid van sche mijnwerkerscentrale om de voor- ^het land te verhoagèn en hij wil daar- waarden te onderzoeken van de pr+nci-'van dan ook niet weten, pieele overeenkomst bereikt in de - Heer JAGQUBMOTTE (comm.1)] ycF- tionale Gemenjgde Mijnkommissie 'op j klaart dat alleen eene algemeen®- sta de voorstellen van Minister Heyman. king het huidige regiem zal vermogen ren dat zij zich verzetten tégen lïeG ontwerp van de're.geer.ing betreffend© de leening, en wel omdat zij de politiek van dc Regeering niet kunnen goed-, keuren. Het is nu de derde maal reeds, dat dc Regeering een leening voor stelt en wij wachten nog steeds zegt spreker op een algemeen plan tot ge zondmaking van den financieelen loe- slnd. Hij beweert verder dat de regeo ring de huidige crisis li.id dienen te soorzien en hij neemt dan ook niet aap dat de stopzetting van do Duitse lie betalingen de oorzaak daarvan zou zijn vermits Belgie een bedrag van 40 mil liard heeft (gekregen, eenerzijds van wege Duitscbland, anderzijds door de kwijtschelding van de oorlogslasten. De huidige to8Si,aiL;l is ie wijten a*. n het schandaal der oorlogsschade, aan de vermindering der belastingen in 4930, aan de afschaffing van de super taks, waarvan we, volgens spreker al tijd, nu nog .de gevolgen, dc nadeeligo gevolgen dragen. Hij betwijfelt ten sterkste dat dc re geering het gat in de begrooting zal kunnen stoppen. Al wat men 'totnogtoe gedaan heeft, is lapwerk geweest, en wat nu voorgesteld wordt is eveneens lapwerk. Spreker zou gaarne weten welke maatregelen de regeering zinnens is Ie nemen, wat betreft de herinvoering van de supertaks, de belasting op de. groo te erfenissen, en ook welke bezuinigin gen zij zinnens is door te drijven, als bijvoorbeeld op het leger. Hij waarschuwt de regeering dat zij niet tornen mag aan de sociale wet geving, want om dat le beletten, staat er in de Kamer een sterke meerder heid, welke er nie't van booren wil. Mij meent ten slotte dat er slechts een uit weg is uit de moeilijkheden waarin dé regeering vertoeft, en dat is nie»uwo verkiezingen- Na hem hoort men nog heer MAR- QUET (lib.) die voorstelt een leening van .5 miljard aan te gaan, en den lieer, ■VOS (ftan't.); die uitlegt waarom zijn groep tegen de regeeringsontwerpdn iyn,stemmen zal. Hiermede is de bespreking gesloten en de artikelen van het wetsontwerp worden een voor een aangenomen. Het ontwerp van uitgifte cener lee ning er van de schatkistbons wordl vervolgens goedgekeurd" met 98 stem men tegen 57 en 1 onthiuding. Ook het ontwerp van leening van 750 miljoen frank voor de telefonen wordt daarna goedgekeurd. Bij opstaan en zitten wordt vervol gens de eenvoudige dagorde van de heeren Goelst, Fieuillien en Bodard, katholieken- goedgekeurd als besluit van de interpellatie betrekkelijk dé mijnstaking. De Kamer hoort dan de interpellatie van den socialist DEBüNNE over do laattijdige uitbetaling van de ouder domspensioenen. Heer HEYMAN, minister van Nijver heid en Arbeid en Maatschappelijke Voorzorjg, legt uit da'fc sommige vertra gingen zijn voorgekomen welke ..te wij ten zijn aan de herziening van de jongste wet, maar hij geeft de stellige verzekering dat tegen 45 September, a.s. alle rechthebbenden hun pensioen zullen uitbetaald krijgen. Steunende op het mandaat dat aan het nationaal komiteit was verleend door het socialistisch mijnwerkerski gres van '4 September heeft hst de be doelde voorstellen aangenomen. Maar, daar de werkgövers hun be sluit ten opzichte van die voorstellen met 24 uur hebben verdaagd. nationaal komiteit pas Dondei-i middag een definitieve houding aan nemen. HEROPENING DER SCHOLEN Te bekomen in den Boekhandel «J. Van Nufföl-JDe Gendt, Ker; fr.'aat 21, T./S. Schrijfboeken, studenten carnet, farden, notaboekjes, potlooden, ge kleurde potlooden, pennen, inkt, zak jes in leder en toile-cirée, houten nen- nedoozen, enz. Woordenboeken Larousse, Callewaert, Van Dale, Verschuerein, en?. omver te werpen. Men hoort vervolgens heer VANDER- aamens de socialisten verkla- 1 [fa'~~ Na opmerkingen van de heeren JAOQUEMOTTE (comm.)] D'JIAVE, (kath.) die vei trouwen heeft in de rè- geering, en BUTAYE (VI. Nnl.)j wordt de bespreking dosaangaande gesloten. Daarop gaat de Kamer ten 7.15 ur« voor onbepaalden tijd uiteen. De Senaat zal Dinsdag aanstaande bijeenkomen ten einde de bespreking af te bandelen over de regeeringsont- werpen inzake de uitgifte der leening en der scha'tkistbons. Op de gehouden bijeenkomst van het Trades Union Congres is een oplos sing aangenomen, waarin het kongres zijn ernstige bezorgdheid uitspreekt ten aanzien van de stijging van het aantal werkloozen. Deze stijging wordt geweten aan de door de regoering gevolgde politiek van verlaging van de loonen c-n afbraak van den socialen arbeid. De oplossing eischt derhalve van de v -iing, dat zij haar. aandacht richt op de schrapping der oorlogssohulden ea rara;tiebeta.lingede voüaginff der douanetarieven en de ontwikkeling van' de binnenlandsche markt-, ten einde op deze wijze arbeid te verkrijgen, zoo mede publieke kontrool op bankopena ties en industrieele monopolies en een bepaling van de waarde van terreinen. Ten aanzien van den steun aan dé stakers in de katoennijverheid van Lancashire deelde de voorzitter van het kongres mede, dat onder de, bescher ming van de Trade Union Congres een centrale kas zal worden gevormd ten behoeve van bij de staking betrokken textielarbeiders. Een beroep zal op do aangesloten vakvereenigingen worden gedaan om een bijdrage, uit haar cige© middelen,,

De Volksstem | 1932 | | pagina 1