De Zending onzer Technische Scholen Machinebotiwers Noodzakelijk Vorming Toekomstmogelijkheden. HEER UITGEVER. Reeds meermalen werd, van verschillende kanten, de kwestie gesteld, of er niet te veel aandacht geschonken wordt aan MECHANICA en ElECTRICITEIT in onze Technische Scholen, ten nadeele van sommige, lokale nijverheidstakken, zooals Brei- en Schoennijverheid, welke tot hiertoe niet systematisch onderwezen werden op de school. Wij weten zeerwel, dat die nijverheden naar hulp en zorgen vragen. Wensch en wil zijn goed genoeg bij ons, doch de uitvoeringscondities hangen hier vooral af van de degelijke medewerking der Openbare Besturen, en inzonderheid van ons Stadsbestuur. Zal de Stad de noodige hulp verleenen Zullen de andere Besturen toe stemmen Want het ordewoord luidthoegenaamd geen verzwaring van Begrooting. Daar ligt de knoop De beschouwing, betrekkelijk,Mechanica en Electri- citeit bewijst klaar, dat DE OPVATTING VAN DOEL EN METHODEN onzer School niet wezenlijk gekend is. Dit is nochtans van het grootste belang, voor al dezen, die aan haar progres kunnen meewerken. Het ware mij aangenaam, wilde Ued. bijgevoegde uiteenzetting hieronder mededeelen. Aanvaard, Heer Uitgever, mijne hoogachtende groeten. A. DE WAEGENAERE, Bestuurder. Aangaande den aard der produkten, zijn in de groot industrie 2 voorname richtingen waar te nemen. 1. Deze, welke het vervaardigen van tuigen, toestellen, machines voor doel heeft, zooals radio, auto, vlieg tuigen, meettoestellen, enz... of de eigenlijke constructie. 2, Alle andere fabricaties, zooals breiwerk, katoen- en wolspinnerijen, weven, schoenfabricatie, alsook rechtstreeksche toepassingen van mouterijen, brou werijen, enz... waarbij constructie niet het doel, maar het rechtstreeksch middel is. Bij al deze nijverheden, vinden wij dus als onmisbaren grondslag het machinisme. Er is dus een generiek gedeelte in die fabrikaties de machine-constructie en een specifiek de eigenlijke fabricatie. Aangezien de machine-constructie de basis uit maakt bij alle groot-nijverheden en machinebouw zelf die wetenschappen omvat, welke de meest specifieke nijver heden tot grondslag dienen, zoo mogen wij besluiten, dat machinebouw van overweldigend belang is op Nijver- heidsgebied. Machinebouw is doel en middel in de Nijverheid. Wie de machines, tuigen en toestellen construeert eener bepaal de nijverheid, heeft de nijverheid in handen, in eigendom, en bezit veelal de oorspronkelijkheid der fabricatie. Immers om een nijverheidsmachine samen te stellen hoeft men goed te weten wat er moet geproduceerd worden door de machines heeft men een onbetwistbaren voorsprong op het niet gemechaniseerd fabricaat en elk volmakingsproces valt den machinebou wer eerst en meest ten deel. Welnu, bij ons-is zeer weinig machinebouw, dus wij bezitten weinig fabricatie-eigendom. Onze nijverheden zijn meestal vergunningsnijverheden, omdat wij de werkmachines moeten importeeren. Wij hebben de nijverheid zonder constructie, zij bezitten de nijver heid met constructie. Mulhouse is niet alleen een belangrijk centrum voor textielnijverheid, maar ook voor textielconstructie Lyon eveneens, Saksen construeert, Engeland construeert, Zwitserland construeert, wij weinig, bitter weinig Denkt nu, hoeveel meer Vaklui en Technici hier zouden te werk gesteld worden, hadden we op ons actief 'n paar goede machineconstructies. Met hoeveel meer zekerheid zouden we kunnen zeggen dat is van ons Hoeveel steviger zouden wij gepantserd staan tegenover crisis en nood Hoe jammerlijk is het niet, dat het weven, die oorspronkelijke nijverheid van te lande, onttroond werd door de mechanische getouwen, die in den vreemden ge bouwd werden. Wat kenmerkt er vooral het verval van. ons keurige vlasindustrie Nu spreekt men van vlasinsti tuut en van doorgedreven mechaniseering. Nu als 't kalf verdronken is. De Diesel-motor werd hier te lande uitgevonden, doch Duitschland baat hem met veel succes uit, en wij mogen hem daar gaan koopen tegen peperdure prijzen Waarom dan geen construtie Omdat wij daartoe niet in staat waren wij bezaten de verschillende bekwame bedienaars niet om den machine bouw te verzekeren en wij hadden ze niet, omdat ze niet gekweekt werden. En de Vakscholen Werden hier veel te laat geboren Holland had reeds zijn volle gerief, toen we hier pas begonnen, Ook worden zij door de inrichters veel te eenzijdig opgevat Aangezien de werkcondities in de Nijverheid en bij de Patroons heel en al gewijzigd worden door hoogere loonen korten werktijd en rationalisatie, kon de opleiding der gasten niet meer geschieden in de werkhuizen zelf het moest dus elders gebeuren en wel op de Vakscholen. Die werden meer tot stand gebracht uit opportuniteitsgeest dan uit opbouwend initiatief. Gewone bedienaars vormen voor de rare constructiehuizen, voor de reparatie en voor de patroons, was het algemeen objectief in Vlaanderen in Wallonië beoogde men vooral op geschikte elementen voor de lokale industries bijna nergens had men het doorzicht terzelfdertjjd keurinstellingen op te richten voor machinebouw. Dat zag men niet, dus men deed er niets voor. Al de constructielanden begrepen dat, tot zelfs het kleine Zwitserland wij niet. Op dit oogenblik zijn er nog machtig veel die blind zijn anderen zeggen waar om niet construeeren die zien de kwaal, maar kennen *t geneesmiddel nietenkelen zien klaar en waar en ijveren voor het groote gebod Zorgt voor machinebouw en al het overige zal u toegeworpen worden Gedurende eenigen tijd ging het ons goed. Wij fabri ceerden gewoon werkonze menschen werkten dag en nacht tegen kleine loonen en zoo konden wij heel goed koop leveren aan groote landen, zooals Rusland, Indië, China, Zuid-Afrika o.m. die nog braak lagen voor d'indu- strie. Ja. het ging ons goed Ten minste, het ging de nijveraars goed doch dit zou niet duren De 8 urendag werd ingevoerd, de loonen stegen en de landen die weleer uitstekende afzetgebieden waren voor ons, begonnen ook aan industrialiseering met dezelfde nijverheden en om de zelfde redenen, doch in veel betere condities zij werkten vele uren tegen lage loonen en vonden de grondstoffen ter plaats. Zoo geraakte onze textielfabricatie in eene hachelijke positie, die, jammer genoeg, wanhopend kan wórden 1 Wij staan dus in minderheid, tegenover de landen die terzelfder tijd doen aan textielnijverheid en textielconstruc tie, omdat zij de machines leveren en meester blijven van 't beste fabricaat en wij komen in competitie met de jongste industrienijverheden, omdat zij goedkooper werken. Komt er geene verbeterende wijziging aan den toestand,wij zullen met al onze werkzaamheid, onzen goeden wil en onze goede voornemens, het roode lichtje worden 1 Het eenige redmiddel is dus machienenbouw, niet alleen omdat wij, zonder dat, onmachtig staan tegenover de con currentie maar ook omdat de oorzaken van 't nijverheids succes tegenwoordig overwegend liggen in Goedkoop, Beter of Speciaal fabricaat. Niet enk^l vergrooten maar verbeteren Dat moet de leuze zijn onzer Nijveraars, Nu, dit is niet te realiseeren, zonder keurige en kundige vaklui Die moeten dus gevormd De nijverheidspraktijk gebruikt voornamelijk 2 soorten bedienaars zij, die belast zijn met een bepaald, speciaal en ondergeschikt werk, zooals dé paswerker, ijzerdraaier, smid, elektrieker, spinner, wever, breier, modelmaker, mouleerder, gereedschapswerker, bedienaar der werktuig machines, enz. enz... Dit zijn de gewone vaklui. Zij heb ben enkel hun bepaald en bijzonder werk zoo handig en verstandig mogelijk af te werken en 't is al Daarnevens heeft men anderen, die zorgen voor alles wat de theoretische en praktische inrichting en leiding aangaat zij hoeven het werk voor te schrijven, de dege lijkheid te onderzoeken, oorzaken van defekten op te sporen, tijdwinst en andere volmakingsfactoren te reali seeren, ja, nieuwe tuigen, toestellen en werktuigmachines te ontwerpen, den bouw te organiseeren en te leiden. Dit zijn de Vakoversten, lagere en hoogere, of het Vakkader. Aangezien de gewone bedienaars enkel specifiek werk verrichten en het daarbij blijft, mogen zij dan ook, bij hunne vorming, van meet af gespecialiseerd worden. Doch de Vakoversten' wiens taak het is te organisee ren en te leiden, en leiding, in gelijk welke nijverheid, steunt op algemeene gegevens, zoo moeten zij dan ook eene degelijke en volledige algemeene vorming ontvangen, welke hen in staat stelt, later beste Specialisten te worden in een bepaald vak. Een dirigent, die zich enkel specialiseert in een of ander nijverheid afgezien van constructie b.v. theoretisch en praktisch spinnen, weven, breien, kan het fabrikaat wel in den grond kennen de gebreken en hunne oorzaken aan duiden, volmakingsprocédés uitdenken, doch, waar de realisatie in voeling komt met tuigen, toestellen of machines, in e.w. met machinebouw en zijn wetenschappe lijke vertakkingen, staat hij geblokt. Maar indien de machinebouwer, daarbij ook de speci fieke nijverheid instudeert en inoefent, beheerscht en om vat hij niet alleen de eigenlijke fabricatie, maar het gansche bedrijfgeen enkel plaats of hij is er in thuis, hij beheerscht ALLES, omdat hij ALLES IS. Hij, die in 't vormingsweefsel van den Vakoverste, overeenstemmend met de graadbediening die hij uitoefent, als schering een degelijke algemeene Cultureele ontwik keling bezit en verder als inslag, grondig algemeen wetenschappelijk onderlegd is, (mathesis, physica, scheikunde en handelswetenschappen), technisch be kwaam (mechanica electriciteit, technologie en machi nebouw), praktisch op de hoogte is en beslagen als inrichter en leider, kan gerust post vatten in gelijk welke Nijverheid mits aanpassing, ondervinding en beoefening wordt hij een ideale hoofdbedienaar, Daarom ook drijven wij de vorming van den Mecha- nieker-Electrieker en Electro-mechanieker zooveel moge lijk gelijktijdig opvoor den Technicus theoretisch één, praktisch gespecialiseerdvoor den Technischen Ingé nieur, theoretisch en praktisch één Dit kan en mag in onze opvatting niet gescheiden wor den in 2 strikt speciale bedrijven. Meer een meer draagt ieder technische toepassing de sporen van de ingrijpende wisselwerking van beide kundigheden. Zoo opgevat zijn de werkmogelijkheden onbegrensd, terwijl men anders te staan komt voor eenzijdige en beperkte toestanden. Daaruit volgt, dat een meestergast, Wever-Mechanieker ver te verkiezen is boven een meestergast-wever kortaf, en dat een Technisch Ingenieur, welke ook theoretisch en praktisch op de hoogte is van het Weven, als dirigent, honderdmaal te verkiezen is boven een bestuurder die hoe goed ook alleen theoretisch en praktisch op de hoogte is van het Weven. De voornaamste bedienaars in het moderne fabricatie- wezen zijn 1. DE HOOGESCHOOL-lNGENIEUR, die de algemeene of de theoretische inrichting en leiding heeft van een departement—in groote inrichtingen of van een gansche fabricatie in gewone bedrijven. 2. De Technische Ingenieur, gevormd op de Hoogere Technische School, die de praktische inrichting en leiding heeft van een departement of van een gansch be drijf: deze realiseert alle studiën en projecten en beinvloedt ze gedurig op praktische wijze. 3. De TECHNICUS (vulgair genaamd Meestergast) die de praktische inrichting en leiding heeft van een speciaal werk of van een voornaam gedeelte der fabricatiehet modelmaken, het gieten, het afschrijven, het eigenlijk werk (paswerk, draaiwerk, smeewerk, praktische electriciteit), de werktuigmachines, de gereedschappen, het monteeren, verifieeren, beproeven, zijn zoovele takken en vakken welke in zijne bevoegdheid vallen. De Technicus is de rechter arm van den Technischen Ingenieur. Deze drie bedieningen vormen het Nijverheidskader'. 1 en 2 het hooger. Nr 3 het lager kader. 4. De GEWONE GESCHOOLDE VAKMAN voert het ge woon, alsook het moeilijk, bepaald, speciaal werk uit en eindelijk 5. De SERIEWERKERS, doen het automatisch en gespe cialiseerd seriewerk, Wij vormen nummers 2, 3 en 4 2 en 3 zijn machien- bouwers 4 voeren al de samenstellende gedeeltelijke werken uit in verband rr.et het geheel. Nummers 2 en 3 kunnen post vatten in alle nijverheden Nr 4, enkel in een bepaald, speciaal bedrijf. Gewone Vakscholen leveren enkel gewone, geschoolde vaklui en voormannen wij leveren alles, van laag tot hoog, wat op praktisch, technisch gebied moet en kan gevormd. Onze School is dus een volledige Technische School en de voordeelen daaraan verbonden voor stad en streek, zijn onschatbaar Zoo opgevat en uitgewerkt staan onze Mechaniekers en Electriekers voor talrijke voor de talrijkste werkgelegenheden mogelijk. De gewone Mechaniekers en Electriekers kunnen in werkelijkheid dienst doen alsmodelmaker, paswerker, draaier, smid, in constructie- of reparatiehuizen in reparatie- of constructieafdeelingen der verschil lende fabrieken electriekwerker, installateur, electrische toestellen- constructie, algemeen electriciteitsbediende in bedrijfsinrichtingen, De Techniciin alle nijverheden, dus ook in weverijen, spinnerijen, breiwerkhuizen. Reeds menig Technicus-we ver heeft het toezicht over al de getouwen van het bedrijf. Tijdens het laatste eindexamen onzer Technici-wevers (dagafdeeling) had een leerling opdracht gekregen een automatisch weefgetouw, dat op 10 a 12 plaatsen met opzet gederegleerd was, in orde te brengen en regelmatig te doen werken. De student slaagde zoowel in die taak, dat een der Jury-leden, een uitstekend "nijveraar, bekende dat zulks een kranig werkstukje was. Er moest vermeld worden bij de proclamatie, dat het wel een automatisch weefgetouw gold en hij nam den jongeling onmiddellijk in zijn dienst. Die student bracht dat werkstukje goed, op grond van weefkundige kennis, zeker, maar voor al omdat hij mechanieker was. Veel onzer kweekelingen zijn op dit oogenblik werkzaam in de Brei- nijverheid. Duitsche deskundige ingenieurs, afgevaardigd door de con structiehuizen in breimachines, waren op inspectiereis hier te lande. Zij lichtten zich in nopens de regelmatige werking der machines. Welnu, meer dan eens is het gebeurd, dat onze Mechaniekers verbeteringen aan duiden van constructieven aard en er de schets bijvoegden. Onze Duit- schers keerden verrukt naar huis, wijzigden de aangeduide bijzonderhe den en maakten er melding van in hun catalogus. De Technische-Ingenieurs in alle nijverheden. Op dit oogenblik zijn er werkzaam in Weverijen, Constructiehuizen,aan den IJzeren Weg, in Brouwerijen, enz... ook in het Technisch Onderwijs. Verder vormen wij gewone bedienaars en meestergasten voor de weverij, spinnerij. Dit gebeurt in de avondcursussen en het ware zeer wenschelijk kon het breiwerk daar bijgevoegd Zeker hoeven wij ons eigen eerst te zegenen de prioriteit behoort Aalst, doch het ware een onvergeeflijke fout moesten wij ons inmuren. Ons werkveld bestrijkt niet alleen Aalst en omstreken, maar in werke lijkheid de Brusselsche en Gentsche agglomeraties, ja, het gansche Vlaamsche land\ Wat het aantal inschrijvingen en uittreders aangaat, blijven wij vast en zeker onder de normaalgrens der noodwendigheden in normale tijden. We kunnen verzekeren dat, alhoewel de economische crisis drukt, er betrekkelijk weing manschappen zonder werkgelegenheid zijn en, moest het iets of wat beter worden, geen enkel zou moeten wachten. Onze lokale nijverheden ondervonden reeds den weldoenden invloed van onze gevormde Mechaniekers, Electriekers en Technici, alsook van de uitgetreden leerlingen der avondscholen. Wij zouden aangrijpende bijzonderheden kunnen aanhalen dit geschiede best persoonlijk. Door de rijke ondervinding, welke zij in hun werkkring opdoen, door voortgezette, speciale studie, dcor hun scheppingskracht, intuitie, initia tief, inspiratie, eenerzijdsdoor een flink Technisch Bureel, gehecht aan onze Technische School anderzijds, zullen zij de vruchten van hun onder vinding en bekwaamheid, kosteloos en kostbaar, kunnen concretiseeren en realiseeren. De school zal het proefveld zijn voor studiën en projecten. Verbeteringen, volmakingen, nieuwigheden zullen opduiken en, na bouw en proef in de school, aan de nijverheid geschonken worden. Men taxeere dat niet van idealisme noch utopismedit wordt werkelijkheid—daarvoor staan wij in indien... ja, indien wij de school kunnen volledigen. Men denke dan ook aan den zedelijken invloed, welke zal uitgaan van deze Vakoversten. Het is waarachtig niet te tellen noch te schatten wat die kerels, niet alleen op nijverheidsgebied, maar vooral op zedelijk gebied gaan verwezenlijken. De huidige toestand kan als volgt beschouwd worden Goede en groote afzetgebieden zijn vcor ons huidig fabricaat verlorende jongste indu strielanden doen ons een ondraaglijke concurrentie aan ;de constructie- landen hebben hun produkten op verbazende wijze verbeterd. In die om standigheden moeten hier nijverheden verdwijnen,andere zullen zich beter veel beter moeten organiseeren, nochandere zullen vervormd,vernieuwd en gespecialiseerd uit de branding komen, niet door ophefmakende uit vindingen en wonderheden, maar door eenvoudige wijzigingen en ver volmakingen in afwachting van meer en beterLangs dien kant moet er gewrocht en gezocht worden. Doch daartoe heeft men bekwame en geëxperimenteerde Technici en Technische Ingenieurs noodig, gevormd zooals hooger gezegd. Een ander uitweg is er nietzij, te zamen met de School kunnen dat realiseeren. De School moet het vormingsveld het studieveld en proefveld zijn voor moderne Nijverheid. Dit omvat gansch haar programma. De nijveraars die geen Technici in hunnen dienst nemen, zullen het niet uithouden. Willen de Openbare Besturen ons nu in de gelegenheid stellen de school volledig op peil te brengen, nogmaals en nogmaals, wij nemen zonder aarzelen de gansche verant woordelijkheid van de beoogde toestanden op ons De groote wensch is nu,dat de Openbare Besturen ons in de moge lijkheid stellen het Werk, dat reeds zoo veel gegeven heeft en nog meer belooft, te volledigenLaboratoria voor de Hoogere Technische Schoolde vervolmaking van den Technicus en enkele leergangen in verband met de lokale Nijverheid. Crisis of geen crisis, de vollediging onzer school moet er komen dat moeten de oud-leerlingen op hun programma schrijven; daaraan moeten allen meewerken die het goed meenen. De nijverheid kwijnt ze moet herleven. Doen wij 't noodige om ze te redden. De middelen zijn aange wezen wij zouden dwaas zijn ze niet aan te wenden. Moeilijk of koste lijk telt niet, waar het gaat om hooge levensbelangen. De Gildemannen der Middeleeuwen moesten voor al die dingen vechtenwij kunnen dat bekomen door materieele opofferingen misschien!— door leeren en werken. Andere landen doen in dit opzicht veel meer dan wij. Wallonië bezit reeds 5 Hoogere Technische Scholen, sedert jaren,en dat is heel wel. Wij zeggen niet, met dezelfde opvatting,als hooger aangegeven,maar in alle geval,'t zijn goede Hoogere Technische Scholen 5De meesten beschikken over weelderige inrichtings-en uitrustingsmiddelen. Voor gansch het Vlaamsche i,Land zijn er op dit oogenblik 3; twee vrije Mechelen en Aalst, en 1 Officieele Gent. De twee Vrije inrichtingen behoeven nog grooter hulp,vanwege de Openbare Besturen. Die hulp kome spoedig en weze afdoend De Vlaamsche Hoogere Technische School is even nuttig en noodig op Nijverheids- en Cultureel gebied, als de Vlaamsche Hoogeschool

De Volksstem | 1932 | | pagina 3