Bij eens Interpellatie Onze Diccesane Bedevaart in Vlaamsch Lourdes. Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen Uit het Staatsblad De Schailiistmaatregelen Nieuwe onlusten in Kongo Belgische Spoorwegen Ijware Ontploffing bij New-York Het einde der Staking in het Mijnbedrijf G 0 N G 0 XXXVIII JAARGANG NUMMER 201 Kerkstraat, 9 ên SI Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgorer J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit bulten het Arrend. AALST Agentschap Havas, Adolf, Maxlaan ,13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C.'ü, ZONDAG II SEPTEMBEB H. Hyaointhus Zonop5,21 Zoriaf6,12 MAANDAG 12 SEPTEMBER 1932 Zoeten Naam Maria Zonop5,23Zonat6,10 V. M. 14 L. K. 23 De gendarmen hebben het gedaan Zooals men weet, had da regeering verleden Dinsdag de interpellaties aan genomen van de socialistische heeren. Lombard, Fnlony, Petit en Debunne. Zij waren van denzalfden aard en al len hadden betrekking op de tusschen- komst van de regeering in de mijnwer- kersstaking. Sociaal gesproken heeft eene regeering enkel tot taak bemid* delend op te treden tusschen de partijs- en, maar als vertegenwoordigster van orde en veiligheid moet zij deze hand haven. In deze laatste hoedanigheid heeft zij feitelijk geen rekenschap te geven over de hiervoor aangewende middelen. Het was dus uit louter toe geving dat de uitvoerende macht zich hier liet kapittelen in een domein, waar zij volkomen souverein is. In menig ander land zou het zoo niet geloopen zijn. Zoo kwam het dat da vijf bovenge noemde paladijnen van het Reoht de regoering drie uren lang aan den schandpaal trachtten te spijkeren. Allen die eene overheidsrol speelden, kregen de beurt: De drie ministers van Bin* nenlandsche Zaken, van Landsverde diging en van Justicie, de betrokken gouverneur, de rechtbanken, de legor- overheden en burgemeesters maar vooral de gendarmen. Vooral deze laatsten. En waarom Eenvoudig omdat heel wat vrienden van Jan Prolo op hun kop kregen en aangezien alles wat deze zeggen waar heid is bij de socialisten, moest aan bedoelden Jan gelijk gegeven worden, al was 't ook radikaal gelogen. Daaren boven moesten de socialisten van de Kamer toch den schijn aannemen van iets te zeggen te hebben te Brussel. Dit was de reden van de grootscheeps opgezette interpellatie, Daarom zal men ons niet afkeuren als wij evenwichtshalve een paar zin sneden van den Minister doen kennen. Vooreerst van da Heer Carton, waar hij speciaal sprak over de gendarmen, volgens de sccialilten van alles en nog wat. Weest er van overtuigd aldus de minister dat dé gendarmen 't algemeen, van veel geduld lieten blijken. Het is niet met opgeruimd ge moed dat zij ginder op de plaats van den etrijd vertoeven. Een gebaar van ongeduld kan wel eens verontschul digd worden, wanneer man nagaat hoeveel diensturen zij te doen hadden. Leggen wij het aldus aan dat de zaken ten spoedigste tot bedaren ko men en laat mij toe mij tot de rijks wachtte richten om haar geluk te wen schen en haar te zeggen haar taak derwijze voort te zetten, dat al de men- Bohen van goeden wil met mij kunnen instemmen om haar hulde te brengen». Vervolgens de Heer Crokaarl Gij waart, zooals wij, getroffen ftn door da gebeurtenissen van Hene gouwen. Zoo h9t bloed niet vloeide is het dank zij de gendarmerie en het leger. Die menschen moesten een on gehoorde koelbloedigheid aan den leg- leg. Ik groet de gendarmerie vóórhaar geduld, voor haar gematigheid, voor hair krachtdadigheid. Er hadden geen bloedige botsingen plaats En de ministers Carton en Crokaert zijn eerlijke menschen; waarom zou- dan zij niet geloofwaardig zijn als zij dit zeggen. Maar zoo is 't altijd bij zekere volks vleiers. Als het publiek zegt 't is de gendarm, die 't gedaan heeft, dan zeg gen zij het ne, enkel om het publiek te voldoen. Die geschiedenis is bekend Zij bestond al voor het tooneel der aanklacht der Joden voor de reoht- bank van Pilatus. De socialistische leiders weten zeer goed, dat de gendarmen geen schuldi gen zijn en dat zij als zoodanig niet moeten voorgesteld worden in de Ka* mer. De schuldigen zijn bekend. Maar door aldus te handelen vleien zij het lage instikt van allen, die kennis ge maakt hebben met de ijzeren hand ven dit voorbeeldig korpi, Voorwaar, voor waar, de socialisten bereiden zich goed voor om de regeering over te nemen. De burgerlijke overheid had niet al leen het recht, maar ook de plicht van de gewapende macht ter plaatse te stu ren. Iedere Regeering zou zulks ge«* daan hebben, zelfs eene socialistische. Zie Spanje. Waarom kernen de Inter- pellanten de Regeering dan verwijlen doen Is het wegens het optreden der gendarmerie Maar dit korps heeft speciaal tot doal ten vrede te handha ven in zulke gevallen. Het is zijne rol. Het leger grijpt slechts bij komende Drde in- ZIe vervolg onderaan volgende kolom De Raad van beheer van dc Nationa le Maatschappij der Belgische Spoor wegen, heeft vergaderd op 9 Septem ber, In deze eerste zitting sedert 7 Au gustus, datum van het koninklijk be sluit waarbij de beheerders van het tijdperk 19321938 werden aangewe zen, heeft de Raaid het mandaat van de vier leden waaruil het Bestendig Co- miteit thans bestaat yoor hetzelfde tijdperk bevestigd. De overeenkomst voo.r den aankoop van kolen voor het halfjaar ingaand»*, op 1 October, werd goedgekeurd 95 van dc bestelling worden door do Nationale Nijverheid .voorbehou den. De uil slagen van de aanbesteding voor de metalen pakwagens en pukwa- genrijtuigen werden goedgekeurd. Een nieuw Diesel elektrisch motor rijtuig van 400 paarden dat 200 reizi gers kan vervoeren, zal eerlang op de proef gesteld worden. Het zal sommige interprovinciale verbindingen kunnen verzekeren. Het toenemende succes der lichte treinen heeft er toe geleid dat een nieuwe uitbreiding van dft exploitatie stelsel zal tot stand komen tusschen Brussel een Meohelen., Ronse en Rort- rijk, Ronse en Doornik, en Ronse en Edingen. Verminderde IVIobilienbelasting Ingevolge artikel 3 der wet van 23 'Juli 1932, waarbij de mobilienbelas- ting, met. inbegrip van de provincie- en 'geriieenteaandeelen, tot 2 t. h.wordt vermindend voor de inkomsten van de leeningen toeges'taan, met ingang 1 Juli 1932, aan landbouw-, nijverheids- of handelsondernemingen, wanneer het vaststaat dat deze leeningen in zonderheid moeten dienen om werk te verschaffen aan Belgische arbeiders of om uitvoerverrichtingen mogelijk te maken, is een koninklijk besluit ver schenen. Artikel één bepaalt dat d'e landbouw- nijverheids- of handelsondernemingen hun toegestane leeningen zouden on die verlangen dat de inkomsten van de derworpen worden aan het verminderd percentage der mobilienbèlasting voor zien bij artikel 3 der wet van 23 Juli 1932, daartoe een aanvraag moeten indienen bij den minister van Finan ciën. De aanvraag vermeldt 'len datum, het bedrag en -den termijn der leenini den rentevoet alsmede de verrichtingen waarvoor de leening bijzonder bestemd is. Deze inlichtingen behooren met nauwkeurigheid verschaft te worden en hunne juistheid moet op trakt-ische wijze kunnen nagegaan worden. Vrijdagmiddag werd een vergadering- gehouden van de Senaalskommissia voor financiën. Keunis werd genomen van het verslag Ingenbleek, over de regeeringsontwerpeii betiollende de Het verslag en het ontwerp werden leenings- en scba'-klstverricht ingen. goedgekeurd met 6 legen 3 stemmen. Dit ontwerp zal Dinsdag in den Se naat in behandeling worden genomer en men denkt, dat deze denzelfden dag de kweSffie zal afhandelen. Naar verl.uidt werd in de vergadering van de kommissie aoor den h. Fran cois erop gewezen, dat de regeering in haar budgetaire berekeningen een ver gissing van 100 miljoen heeft begaan, zoodat de rijksfinanciën met een bonj van 70 millioen zouden aangeven,maar, wel een mali van 30 millioen. Albcrtstad, 9 Sept. In het disirikt Tanganika-Moero, nabij Ankoro, ztjn onlusten ontstaan, tengevolge van de anti-Europeescbe propaganda yan een toovenaarster. Een afdeeüng van GO soldaten is naar de streek vertrokken maar er hadden nog geen verwikkelin gen plaats. In twee maanden Lijd wer den er. twee moorden op jnlanders ge pleegd. De daders zijn in de gevmge- his te Albertstad opgesloten. Leerling 1931 5 van fr. 600.000.000 De interestcoupon nr 3 ten bedrage van 25 frank netto, zal betaalbaar ge teld worden van 15 September toeko mende af, aan de winketten van de «Société Générale de Belgiquc» te Brussel en van de «Banque de Bruxel- les» te Brussel, alsmede aan de kassen der agentschappen cn bijhuizen dezer banken in het land. Tientallen dooden en vermisten New York, 9 Sept. Tengevolge van het ontploffen van een ketel heeft aan boord van een vaartuig op de. East River een ernstig ongeluk plaats gehad. Er. zouden 2ü personen gedood zijn, terwijl uog zestig opvarenden worden vermist. De opvarenden waren allen erbeiders die zich naar het eiland ltikeJS bega ven. Hoe dc ramp gebeurde New York, 9 September. Het vaartuig «Observation aan boord wraarvan zich op de East Hivier een ontploffing heeft voorgedaan, was door de gemeente New York gehuurd om ar beiders over te brengen, die werkzaam waren aan den bouw van een nieuwe gevangenis op het Rikers-eiiand. Op het ooigenblik van het, ongeluk, waarvan men de oorzaken nog niet kent, waren er 200 arbeiders aan boord. Volgens de laatste berichten is het aantal dooden hooger dan aanvankelijk gemeld werd. Tot nu toe heeft men 37 lijken gevonden. Voorts ztjn bijna alle overlevenden gewond. Dertien hunner zijn in zeer ernsll- gen toestand naar het ziekenhuis over gebracht'. Personen, die het ongeluk hebben zien gebeuren, verklaren dat het vaar tuig plotseling- in een wolk van rock verdween. Toen de rook optrok was de boot geen spoor meer te zien, ter wijl men overal in het svater mannen zag, die wanhopig tegen den verdrin kingsdood s'treden. Dat deze bewaarders der rust hard handig optraden Zulks kan niete an ders, en elders sou 't nog anders zijn toegegaan. Om communistisch gepeu pel tan te pakken is 't niet geraadzaam veel comp'imenten te maken. En 't is ook voor de socialisten goed geweest, dat het zoo toeging, want anders waren zekere hunner "instellingen om zeep geweest en had menig leider, zelfs Van der Velde in hoogst eigen persoon, een pek ransel gekregen. Logisch gespro ken had de leider der socialistisohe partij de gendarmen wel een woord van dank voor mceten zeggen. Maar neen. zij werden uitgemaakt voor alles wat leelijk is. Zij werden vergeleken met de rijlcewacht der Duit- schers tijdens de bezetting en eene be minnelijke dame riep zelfs uit dat sij niets meer waren dan de huzaren van den dood. Wij hopen, dat onze gendarmen, die volksjongens zijn, bloed van ons bloed, zich zulke grove beleedigingen niet aantrekken, en dat zij voortgaan mat hun plicht te doen. Wij brengen hun hierbij als protest tegen den secia- listisohen smaad openlijk onze hulde. 8 SEPTEMBER 1932 zal meetellen in de jaarboeken der Diocesane Bede vaart I Hebt gij die duizenden menschen ge zien Waart gij getuige van de begees tering en de vurigheid Onzer Bedevaar ders Hebt gij kunnen vaststellen met welke orde en ingetogenheid alles ver liep Groots groepen pelgrims kwamen reeds dikwijls ter bedevaart naar Oost- acker, maar ik betwijfel grootelijks, of er wel ooit duizenden in het Heiligdom bijeenkwamen, voor wie alles zoo regel matig en zoo volmaakt ordentelijk af liep, als het Donderdag namiddag het geval was- Te 8 uren zeer stipt stapte de einde looss stoet op naar de grot. Vlaggen voorop door een groep scouten omringd, dan volgden een 150-tal meisjes in 't wit of met een sluier op het hoof.d en ein delijk kwamen duizenden mannen en vrouwen. Het dreunde onophoudalijk door de dreven en over de velden Te Lour des op de bergen met het overal be kende Ave Maria Al onze belangen werden O- L, Vrouwken toevertrouwd Onder het gemeenschappelijk bidden van een paternoster, waarvan ieder tiende besloten werd door zeng of door aanroepingen- Wie waande zich niet te Lourdes tijdens het baden der zieken of onder de H. Sacramentsprocessie Hier ook heb ik veel tranen zien wegpinken en veel handen samenge vouwen naar O. L. Vrouwken zien op steken. De liefde voor en het betrouwen in Maria blijven steeds Onze bedevaarders bij, al3 ze maar ééns het geluk hadden hunne goede Moeder te Lourdes zelf te voet te vallen» Met sterk gespannen aandacht luis terden allen nu naar 't woord van den Z- E- H. Kanunnik Van den Gheyn, geestelijken bestuurder der Diocesane Bedevaarten Ik beloof U, U gelukkig te maken, niet in deze wereld, maar in hst an dere leven. Woorden door deOnbc- vlekte Maagd tot Bernadette ge3pro- ken, tijdens eene der verschijningen. Eene maand geleden waren wij nog n aan de grot van Massabiella 'k zie nof met welbehagen, en 'k voel mij nog gelukkig over de heerlijke hulde die .Gij uwe Moeder bracht, en de talrijke uitingen uwer liefde en uwer Godevruoht, waardoor gij alle vreem delingen gesticht hebt en U tot voor beeld van allen hebt gesteld. Ik dank er U om van harte en ik dank vooral mijne priesters en allen ,die iets heb ben bijgedragen tot het wellukken onzer groote Bedevaart. i Wat hebben wij zieken en gezonden i> te Lourdes geleerd 1) Mijne dochter, zei O. L. Vrouw aan Eernadeite, drink aan de fontein en eet van het gras En als Berna- Meer dan vijfduizend stakers hebben Vrijdag reeds het werk hervat Vrijdagmorgen hebben zich In de verschillende bekkens reeds een groot aantal stakers aangeboden om het werk te hervatten. In Limburg 83, Luik 350, Namen 149, Borinage 1.146, Cen ter 141, Charleroi 3.525. De kommunisJben schijnen voorna melijk in de provincie Luik hunne ac tie te hebben geconcentreerd. In het Center konden al de werkwilligen niet onmiddellijk aan den arbeid worden gesteld gezien de toestand der mijnen. Te Gilly vergaderde de kommunis tisQh-e groepeering De ridders van den arbeid». Besloten werd het werk te herva'bten op voorwaard9 dat er. geen slachtoffers zullen zijn. Kommunist aangehouden te Brussel Op mandaat van den onderzoeks rechter Dormal van Luik heeft de rechterlijke politie van het parket van Brussel den kommunist Adam. wonen de Gheudestraafb, aangehouden. Adam die zou gemengd zijn in. het kornrnu- nistisch komplot, werd on^nddcllijk naar. Luik. overgebracht. dette het vuil water zag opborrelen# dronk zij er van en at van het gras. Boetvaardigheid, versterving had O. L. Vrcuw had eerst opgelegd, en dan zal hot parelklaro water ont- Bprlngen. Boetvaardigheid had Maria vroeger aan Bernadette canbevolen. Boetvaardigheid heeft zijne Hew ligheid in deze benarde tijde aange- preekt. Onze zieken hebben dat wcord in Lcurdes verstaan. Meest allen keerden terug in den- zelfden toestand als zij weren bij de heenreis naar Lourdes- «i Verloren zij den moed Ging hun vertrouwen aan 't wankelen Neen, duizendmaal neen Allen zijn volkomen gelatan in hun lot en in volle onderwerping aan Gods aanbiddeliikan wil terugge* koerd. Allen brachten met liefde de offerkens die van hun werden ge-» - vraagd. Talrijke brieven bewijzen zulks. En wij, gezonde menschen, ver- staan wij nog de beteekenis van het woord: versterving, boetvaardigheid. Voor velen bestaat - dat woord niet o eens, cn de overigen lcbrikken er voor terug. Noodig eohter ia het. dat de mensch zich overtreft- Wie dag in, dag uit al zijn begeerten en grillen voldoet, beantwoordt niet aan don dringenden oproep van onze goede Moeder. Wij meeten ook iets kunnen lijden en niet altijd klagen bij 't minste wat w ons overkomt. Wij moeten ons Ook kunnen onder» werpen aan don H. wil Gods. 2) Bernadette moest altijd eerst den Paternoster bidden. Wezen wij ook altijd menschen van gebed. Gij hebt veel gebeden in Lourdes, gij doet het hier nu in Óoitaoker- Waarom zoudt ge niet alle drgsn menschen zijn van gebed Maria leert ons te bidden om nader bij Jezus te komen. n Door de H. Communie nadoren wij het best tot Jezus. Onder het zingen van Het Magni*» ficat gingen de 4000 bedevaarders, te 4 uren stipt, naar het groot plein voor de kerk, waar in open lucht, het plechtig lof opgedragen werd door den Zeer Eerwaarden Grootvicaris Gene raal Dr Van Crombrugge. Ingetogen en diep godsvruchtig volg den onze bedevaarders die groots plechtigheid opgeluisterd door het heerlijk samenzingen der duizenda legenwoordigen. Hoe vurig zal men wel gebeden heb ben Onder de zegening met het aller heiligste sacrament. Een laatste lied... en de bedevaarders gingen uiteen, diep getroffen door de aandoeningen van dien heerlijken na middag. Vertrek der «Anversvillo 100e reis. De Congoboot Anversville van de Comp. Mar. Beige, is zooals aangekon digd, Vrijdagvoormiddag om 11 uur, uit Antwerpen naar de kolonie voltrok ken. Er, heerschte bij het vertrek de ge wone belangstelling van familieleden en vrienden der vertrekkenden. Het schip onderneemt de honderdste reis onder het bevel van kapitein Bos quet. Er scheepten 65 passagiers van eerste en 47 yan tweede klas in, die de reis Antwerpen-Belgisohe Congo me demaken 8 van eerste, 6 van tweede en 9 van tiussobenklas. die te Lobito zullen aan land gaan en nog 1 van eerste klas dte tot Teneriffe aan boord blijft. Tusschen de vertrekkenden bevon den zich dc EE. ZZ. J. Micliiels en A. Versmissen, der Zus ter 3 Francisca nessen. De lading bestaat m het geheel uit ongeveer 2000 ton, verschillende goe deren, waaronder 100 ton ijzerwerk yoor bruggenbouw, enz. 40 1>on stalen platen en 5 aulos. Naar wij vernamen, zal e'f, waar schijnlijk bij den terugkeer der. «An versville te Antwerpen, eene pfech- tigheid aan boord plaats hebben, om het goede verloop der honderdste reis te vieren. Enkele woorden over de geschiedenis vare dit schip bij deze "'^ndordste komen niet te onpas. De. ^AiwccsYille liet oudste, 6chip onzer Congovlool, werd te Glasgow ge bauwd en ving zijn eersten -tocht tuin, nu 20 jaar geleden, aan. dezelfde aan legplaats, Kaai '22, waar het nu nog vertrekt. Terzelfdertijd werd op de Zaal van Cockerille te Hoboken, de houw begon nen van de oudé Albertville y het zusterschip van de Anversvillo en dat enkele maandeu later in de vaai.t kwam. Sedertdien zijn al de schepen dei; Cie Maritime Beige in ons land ge bouwd. De Anversville dood hare proef- reis op Donderdag 8 Augustus 1912, welke aan alle gestelde verwachtingen voldeed. Een "snelheid van 16 knoopen por uur werd bereikt. Vrijdag morgen 9 Augustus, vertrok de «Anversville»; uit Glasgow, op weg naar Antwerpen, waar zij Maandag 12 Augustus toe kwam. Op Dinsdag 20 Augustus werd da nieuwe Anversville officieel «inge huldigd doch deze plechtigheid had plaats zonder veel pracht of praal.daar, door de Compagnie luisterrijke feesten voorzien werden, bij het in- dienststellen van de Albertville», die als eerste echte Belgische Congoboot spoedig op de werven van Cockorill te Hoboken moest van stapel loopen en waarmede de vloot dan lot vijf eenhe den zou (uitgegroeid zijn. De Anversville is dus de oudsta onzer Congobooten, maar daarom niet! de minste, integendeel. In den loop, van het jaar'1930 werden er grondige verbeteringen en, veranda-* cmgen, 'aangebtafiliV

De Volksstem | 1932 | | pagina 1