0. L. Vrouw van VII Weeën De lijst der Kilste» Valksparlij-Vlaamsche Front 15 De Maan-eklips van heden Woensdag avond Donderdag Sept. 1952 UIT ONZE KOLONIE Tombola van de Tentoonstelling 1930 De Duifsche warboel De Vliegende Familie teruggevonden Tegen de koniigenteering van den vischinvoer XXXVIII JAARGANG NUMMER 204 Karkstraat. 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centieman Uitgerer J. Van Nuffel-Da Gsndt publiciteit bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. O.L..V. v.VII Weeën Zonop5,27Zonaf6,08 L. K. 23 N. M. 80 iiwaï Dit feest viert de droefheden van Maria, 't Gebeurt niet veel dat men feest viert om eene treurnis, rond een verdriet, voor een lijden en dan nog asulk nijpend en hevig pijnlijk lijden. Men heet onze beminde Hemalmoe- dar de Koningin der Martelaren, de Moeder van Smerfcen, en met reden, want niemand onder de schepselen heeft zooveel geleden in zijn geest, hert en ziel- Hare zielspijnen, haar herteleed kende geen palen en zal door geen mensch ooit gekend zijn en be" soft worden. Niet te" verwonderen dat de H, Kerk Hare droefheden en smar ten vereert en ze aan onze verearing voorstelt. Gelijk het leven van den Verlosser doorzaaid is met lijden en ontberingen van allen aard, zoo ook heeft onze Mede verlossers» medegele den al die pijnen en verduringen. Men mag min of meer houden staan dat Maria in den loop van gansoh haar leven smerten heeft uitgestaan, alhoe wel wij slechts hara zeven bijzonderste Weeën vereeren en er kunnen lessen uit trekken. Wanneer Simeon, de ouderling, haar de voorzegging deed in den tem pel van Jeruzalem, bij de opdracht van haar Goddelijk Kind. moet zij bij deze bevestiging van hetgeen zij reeds als Onbevlekte wist, pijnlijk getroffen zijn en hevig geleden hebben in haar maag delijk en moederlijk hert. Een zwaard van droefheid, ja, zou hara ziel door steken- Al dat lijden in 't verschiet en in 't vooruitzicht, welk eene smdrt, welk een grievende en gedurige pijni ging. En dan de vlucht naaf Egypte en het ballingschap aldaar in armoe ie. miskenning, vergetelheid. Wij weten het wat het is van land en erve be roofd te 2ijn en rond te zwerven den vreemde. En voor de H. Familie duurdi deze droefheid jaren leng. 't Verlies van het Kind Jesus te Jeruzalem, is ook oen van die feiten welke zooveel treurnis aan Maria be zorgde. Over dat Kind moeten waken, het zoo lief hebben en met alle zorgen omringen was de zoete taak van O. L, Vrouw, En ziet, men komt ttr bede vaart naar de H- Stad en na dien plicht volbracht te hebben, verliest men dien goddelijken Schat. Drie da- gen vol droefheid en kommer gaan voorbij en eindelijk vindt men hetKind in den Tempel, terwijl het bezig is mat de geleerden te onderwijzen. Een zoet verwijt wordt door Maria aan Jesus toegestuurd, 't Moest toch wel zijn dat het verlies van dien pand haar meer dan tar herte ging. En wat zullen we melden over de ontmoeting der goddelijke;Moader met haren goddelijken Zoon O, welke grievende smert weeral en hoeveel dieper drong de dolk in 't Moederhert. Zij ken Hem niet helpen, ze mocht niet... de soldaten beletten haar) eenige zorg aan Jezus te bieden. En wanneer Jezus van 't Kruis af genomen, op haren schoot werd ge legd en zij al de wonden van Zijn ge zegend lichaam mocht lellen, kende hare droefheid geen palen meer. Alhoewel zij wi3t dat de Verlosser zoude ten derden dage verrijzen.moest haar verdriet nog stijgen, toen zij in het nieuw steenen graf van Jozef van Arimathea, het doodsbleeke, stijve en gemartelde lijk van den Godmensch zag neerleggen. Zij kende en beleefde mede al de tegenkantingen, de pijni gingen. de ontberingen, welke Jezus moest verduren van in zijn Kribbe, die Hem niet toebehoorde, tot aan Zijn Graf, welke hem door een vriend in leening werd afgestaan. O, Moeder van Smarten, bid voor ons, en dat we naar uw voorbeeld het lijden van alien aard mogen beminnen en gedwee ver dragon. MARC. 'Aankomst van de »Eüsabcthvii!e Nieuwstijdingen uit de Kolonie Gp hel vastgestelde uur, 0 uur, leg de de Beïgiscihe stoomboot «Elisabtfth- ville» kapiteim Potió, van de Compag nie Maritime Beige, komende van Con go, aan de Kaai. Het schip had eene voorspoedige reis gehaid, alhoewel tij dens de reis" een der passagiers is overleden en het lichaam met de ge bruikelijke "ceremonie, aan de zee werd toevertrouwd. Aan boord bevonden zich 82 reizi gers van eerste, 78 van tweede en 3 vam tusscheniklas, die de reis Belgisch Congo-Anlwcrpen, medemaakten 23 van eérste, 28 van tweede en 30 van tusschenklas die te Lobito aan boord kwamen en 1 van eerste klas, die le Ten© riff© opgenomen werd. jDie lading bestaat uit ongeveer 3000 ton verschillende koloniale goederen, waaronder 1332 ton palmpitlen, 334 Ion katoen, 430 ton koper, 09 ton kof fie, 45 ton cacao, 1 tori ivoor, 4 4 ton was, 4 ton caoutchouc, 103 ton seza- rriezaad, 2 ton vellen, 10 ton s'isal, .480 ton suiker, en 79 ton hout. Na het lossen der lading zal de «Elisabeth ville» naar de gewone aan legplaats van afdak 22 der Schelde- kaaien verhaald worden •Pie passagiers brengen de volgende tijdingen mee De heer gouverneur van Katanga en Mevr. Hecnen, vereerden met hunne tegenwoordigheid de aan de zwarte leerlingen der S>t- Bor.i- faciussehool van de Paters Benedictij nen en der St Franciscus van Sales- school der Paters Salezianen te Elisa beth stad. -Eerw. Pater Moyaert, 7an de Be nedictijnen, heeft te Sampwc, Luapula over eenige maanden eene missie ge sticht, waar hij reeds goede resultaten heeft bekomen en o.a. reeds eene school heeft gebouwd, ondanks den af getrokken aard der intandsche bevol king. Te Albertstad werd de verjaardag dor stichting van den Congo Vrijstaat plechtig gevierd. Het Te De urn in de kapel der missie werd door al de blan ken bijgewoond. Pater van Jen Bulcke officieerde, Pater Leemans leidde het koor en de troepen, onder bevel van majoor Pa'tfoort bewezen de militaire eer na afloop van den dienst speelde rie .muziek de Brabanf.onne en rukten ide oudstrijders met hun vaandel op. Op Hemclvaartdag ging in de Benedictijner Missie van Mokabe-Kis sari eene zeer schoone processie uit,te midden van de grootste eerbewijzen dér inboorlingen tusscihen de loe- schouwers de hoofdman mot zijne hofhouding en zijn gevolg. Op Zondag 21 Augustus woonde minister Tschoffen in de kathedraal te uur eene gelezen mis bij niettemin waren de beste zangers dor kapel, o.a. advokaat Bruneel en M. Frenay, geko men om den dienst door gezangen op te luisteren. Na de mis is minister T soh off en naar Jadotstad vertrokken. De luchtverbin'ding Boma-Leo- poldstad. door Sabena vliegtuigen, is sedert 28 Juli hersteld en gaat in beide richtingen, telkens er Congobooten aankomen of vertrekken. M. Georges Na germ an. pachter te Luishia, in Katanga, is sedert 12 Augustus spoorloos verdwenen. Minister Tschoffen werd op 17 Augustus te Elisabethsiad vergast or. iets, waaraan hij zich zeker niet tfal verwacht hebben rond 9 uur 30 wer den lang gerekte aardbevingsschokken eener waargenomen. AAN ONZE ABONNENTEN Binnen eenige dagen zullen kwijt schriften aangeboden worden voor de hernieuwing der driemaandclijksche abonnementen. Wij verzoeken beleefd onze abonncn- ten te willen zorgen, dat de kwijtschrif- i ten bij de eerste aanbieding zouden be- r jtaaid worden, dit om nieuwe onkosten te vermijden. 20e en laatste uitgifte, reeks T. Trekking van 12 en 13 September Groote loten toegekend aan biljetten Het lot van 200.000' fr. werd gewon nen door het bilj.et: N. 481,219-1 ver kocht te Brussel. iDc loten van 50.000 fr. gingen aan de biljetten N. 141.360 1 verkocht te Hasselt N. 216,907 9 verkocht te Bergen N. 305.976 5 verkocht të Brussel. N. 592,638 1 verkocht te Moeskroen. 'Ityï loten van 10.000 kwamen toe aam de biljetten N. 192,023 8 verkocht te lloux. N. 200,294 1 verkocht te Antwerpen N. 225.239 5 verkocht te Brussel. N. 228,347 4 verkocht te Charleroi. N. 253,248 2 verkocht le Marche-Ec. N. 267,887 6 verkocht te Schaarbeek N. 2S3.626 5 verkocht te.Charleroi. N. 295,491 6 verkocht te Brussel. IN. 304,299 6 verkocht te Antwerpen, prijsuitdceling jN. 312,707 8 verkocht le Charleroi. N. 370.997 10 verkocht te Brussel. N. 384.727 5 verkocht te Soraing. N. '401.052 1 verkocht te Antwerpen. N. 402,280 6 verkocht te Luik. N. 432.513 7 verkocht te Curegem N. 438,919 6 verkocht te Brussel N. 455,807 3 verkoch't te Vervier». N, 484,274 2 verkocht te Brussel. N. 505,897 1 verkocht le Luik. N. 519.407 8 verkocht te Aarlen. Groote loten toegekend aan de omslagen Het lot van 50.000 fr. werd gewonnen door den omslag N. 457,396 verkocht te Antwerpen. De lolln vam 25,000 fr. gingen aan de omslagen N. 255,133 verkocht te Merxe-m. N. 450.001 verkoch't te Trazegmes N. 490,464 verkocht te Oostende. N. 573,732 verkocht le Brussel. De loten van 10.000 fr. werden toe gekend aan de omslagen N. 123.082 verkocht te Antwerpen. N. 134,273 verkocht t.e Dendermonde N. 143,272 verkocht te Hoei. N. 260.016 verkocht le Ohain. N. 560,204 verkocht te Antwerpen. De nummers der biljetten en ymsla- gen uitgetrokken voor een der hoogei; vermelde loten, evenals die uitgetrok ken voor de bedragen van 1000. 500 en 100 frank, staan vermeld op de Offi- cieele lijst der winnende nummers. De ze lijst is verkrijgbaar, aan den prijs van 50 centiem in alle post- en tele graafkantoren. Zeggen wij nog ilat de boekjes der loterij) van de Al gem eene Wereldten toonstelling van Brussel reeds sinds enkele dagen overal te koop zijn. D» lijst dór-Fronters werd officies! bekend gemaakt. We kenden de samenstelling ervan reeds verleden Zondag avond. Jan I)e Nevo staat de eerste, dan komt Albert DTIaese, vorder Me vrouw Gravsz, Bocquó, De Ridder, enz. We kunnen den uitslag als volgt samenvatten M. Jan De Nevo wordt nog geduld «wegens zijnen lioogen ouderdom» zeggen do kwade tongon. M. Albert D'Haeso wint den eersten round op M. Van Opdenboscb, wiens kandidatuur voor de Kamer moer on moer bedreigd wordt. Op de 5 eerste kandidaten zijn or 3 die totaal vreemd zijn aan Aalst. Op S3 kandidaten zijn er 11 in dienst gesteld door de Frontpartij. In 't algemeen moeten da Daonsiston wijken voor de Fronters. M. Van Schamelbout is van da lijst vordwenon Waarom Geen enkel landbouwer geniet do ear van eene kandidatuur. Schleicher die de diktaluur volgens een uitgewerkt plan voorbereidt on zijn vertrouwenslieden reeds heeft opgesteld daar waar hij ze noodrg kan hebben. Hitieriaansche parade in Mecklemburg De stormtroepen van hel Hitleriuan- selie leger zullen van t-i lot fö October. Wittenburg in Mecklemburg-3chwe- rin eene belonging houden, llitlcr en zijn staf zullen eene parade van tiOOO man bijwonen. Nieuwe verkiezingen op 10 November? Naar, uit Berlijn wordt gemeld, zul len de nieuwe Rijksdugverkioziitgon waarschijnlijk op. 10 November plaats hebben. Volksstemming tegen Hindenburg Hitier zou zinnens zijn eene volks stemming te vragen tegen hel presi dentschap van maarschalk Hinden burg. Verklaringen van den Kanselier Kanselier von Papen, die Maandag in den Rijksdag een rede zou uitspre ken, heeft zijn verklaring nog clenzelf- dan avond door middel van de radio verspreid. Op vinnige wijze viel de rijkskanse lier td-e Hitlerianen aan, waarbij hij de verwachting uitsprak, dat de kiezingen geen-voordeel zullen bezorgen aan de nationale socialisten. Trouwens kan men zich afvragen, v/at de verkiezingen in Dui'tseliland zul len beleekenen voor de meeste partijen De nationaal-socialisten bobben im mers hun voortvarendste elementen ontgoocheld, terwijl de gematigde aan hangers van het centrum toch maar woiniig kunnen voelen voor het «mon sterverbond», dat op een gogeven oogenblik tusschen ceintrumledcn en Hitlerianen werd voorgenomen Uit wrok heeft dr Bruning zich tot een dergelijke politiek geleend, waarbij het niet inzag hoe zijn houding alleen het reaktionaire streven van kanselier von Papen kon ten goede komen. Naast het gevaar van een vooruftgang dei- meest extremistische elementen bieden de komende kiezers nu de mogelijgheid van een onmacht der grondwettelijke partijen om te reg,eeren. Achter von Papen teekent zich meer en meer de persoonlijkheid af van generaal Heit gansche gezin gered Een boodschap van Ammngsalek om 12,15 ure 's middags ontvangen, meldt dat de Engcjsche stoomboot Lord Talbot, Dinsdag morgend om 2 ure, op de kust bij Ikermah, de acht personen die zich aan boord van heft vliegtoestel Familie Volante bevonden, heeft teru^ gevonden. Het toestel is geheel verneld, maar. de passagiers zijn gaaf en gezond. In den voormiddag hebben de gered den Finsbu (Oost-Groenland- verlaten'agenten hunnen dienstverbintenis aan- aan boord yan de Noorweegschc stoom- boot* De blijde inkomst. Gift van Minister Tschoffen aan de Koloniale ambtenaars Gemeld wordt, dat de minister van koloniën bij zijn doortocht te Leopold- stad de schadeloostellingen «fin de car rière» der koloniale ambtenaars, zoo brutaal door een ukase afgeschaft, in haar geheel heef'b hersteld. Ten tweede verzekert men dat M. Tschoffen de betaling heeft hersteld van de reiskosten van de vrouwen van ambtenaren en agenten, die cp dienst- tournée zijn wanneer, do reis lager dan 14 dagen duurt. Het nieuws hoeft in do totaal ont moedigde ambtenarenwereld de groot ste voldoening verwekt. De ©erste maatregel is er een van herstel, van rechtvaardigheid, vermits die. vergoeding was toegezegd, toen de gingen. £ia vervolg onderaan volgende Kolom Die tweede is een hoog moreel "rechts herstel. de reigeering heeft het huwe lijk der koloniale agën'ten steeds aan gemoedigd; het past dat de agenten hunne vrouw kunnen meenemen, wair- neer zij soms voor maanden op reis worden gezonden. Telefoon Leopoldstad-Matadi Die kolonie heeft den bouw voltooid telefoonlijn tusschen Leopold stad en Matadi, wat ook toelaat ver binding te hebben met Madunba, Inki- si, Thyss'tad en Sangololo. De prijs ©ener verbinding van 5 mi nuten is 5 fr.; voor 10 minuten 15 fr. Na tien minuten staakt ieder gesprek van ambtswege. De werken die gaan uitgevoerd worden In den loop der beraadslagingen van 1 tot 3 Auigustus te Leopoldstad gehou den tusschen minister Tschoffen en de hocuge oo.mes van d,e kolonie werd 1ot de uitvoering der volgende werken be sloten Werken van. openbaar nul'en gezond making te Leopoldstad, beraming 6 millioen; Gelijkaardige werken te Coquilhat- stad 1 Vs millioen; Wegieniswerken in de Evenaar provin cie, 4 millioen. Werken le EHsabethstad 1,600,000 te Jadotstad 1.300,000 fr. Voor de Oostelijke provincie zijn wer ken voorzien voor ©en totaal bedrag van 1.1,630,OM iU De Belgische visch handelaars heb ben te Brussel een vergadering gehou den om te protesieeren tegen de kon- linigentecrinig van den vischinvoer. Uit de argumenten, aangevoerd to gen den heperkingsmaatr.egel, blijkt, dat in 1931 slechts 300,000 kg. inlaiïd- schc visch werd aangevoerd, legen 17. millioen kg. builenlandsche. Zijn onze visscherijen toegerust om het land van de vereiscltle hoeveelhe den visch Le voorzien Op die vraag .antwoorden de visch-* handelaars beslist ontkennend. Door de invoerbeperking wordt Oos-, ler.de begunstigd ten naide-elc van de AnUverpsoho en Brusselsche visoh- markten. Inmiddels gaan de vischprij zen de hoogte in. De vergadering heeft, besloten nieu we stappen tc doen bij het ministerie van Verkeerswezen om zooniet de in-, trekking, dan toch een minder scherpe toepassing van den maatregel le be komen. Ook zal beroep worden gedaan op de medewerking van de andere groe peeringen uit het voedingsbedrijf, om een protestbeweging op groote schaal op touw le zetten tegen de menigvuldige maatregelen, die afbreuk doen aan de von handelsvrijheid. Heden Woensdag avonid zal een bij na volledige maansverduistering waar neembaar zijn, zoo de weersomstandig heden meewillen: gedurend de hoofd- faze van het verschijnsel zullen de 98 hendendsten van de maan verduisterd zijn. De maan zal dien avond in ons land opkomen te 18 uur 52. Te 19 uur 5 be reikt zij hol schemergebied. Al dien tijd biedt het verschijnsel haast niets, dat belangwekkend is. staan. Slechts een hej lichtend randje zal nog zichtbaar zijn, aan noord-wes telijken kant. Daarna zal de verduiste ring afnemen. Een mooi kleurenspel zal waar te nomen zijn: oranjerood op het verduisterde gedeelte, groenachtige zoom van de schaduwschijf, mat zilve ren glans van het weer lichtende ge deelte van de maan. De verduistering zal heelemaal afgeloopen zijn te S3 uug 42 minuten 43 sokonden. De maan bevindt zich op het oogen- De eigenlijke verduistering begintjblik van de verduistering op 397,000 ki- pas te 20 uur 18 minuten 15 sekonden jlomeler van de aarde. D,e schaduwschijf; zomertijd aan het oostergedeelte van [die voortkomt van de aarde en waarin de maneSchijf. De duisternis zal ge-ide maan zich zal bewegen, zal een leidelijk de lichtende schijf wegvreten breedto hebben van 9.1000 kilometer, tot 2>2 uur 30 sekonden. Op dat oogen- terwijl de diameter van de maan zelf Iblik zul d© maan kQSft -ftSft dop. U ems tornaar, &7.AQ kjlojagtgjt telt,

De Volksstem | 1932 | | pagina 1