Het Land van Aalst tegen de Katholieke Actie JJe oneerlijkheid van IJe(n) Werkman Nationaal en" Internationaal Kongres van den Middenstand te Gent Ongeluk in Congo De Kontingenteering der Steenkool Een wolkenkrabber van 35 verdiepingen te Brussel De Belgische muntpolitiek VOLKSSTEM XXXVIII JAARGANG NUMMER 207 Kortstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiem*u Uitgerer J. Nuffel-De Gendt publiciteit bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolt, Maxlaan ,13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Ruiding/Klngsway. 20 Lontircs W. C. 2. ZONDAG 18 SEPTEMBER H.Joaet Van Cup, Zenop5,31 Zonaf5,51 MAANDAG 19 SEPTEMBER 1939 H, Jsnuarius Zonop5,33Zonflf5,56 L. K. 23 N. M. 30 We kijft lillen getuigen geweest van flen heerlijken optocht van het Vrou welijk Jeugdverbond voor Katholieke Actie, door de straten oneer stad. Het was voor alle kristene mensehen ee'ne opbeuring en een verkwikkend schouwspel deze duizend meisjes fier te 2ien opstappen tuchtvol en geest driftig. Alleen het zoogezegd kristen blad «Het Land van Aalstkan zich daar over niet verheugen, Het wijdt aan .den optocht bijna een kolom van eijn nummer van ver leden Zondag laat ons zeggen een kolom hatelijke aantijgingen die ge» tuigen van een totaal onbegrip en On~ wetendheid nopens het wezen zelf der Katholieke Aotie. Natuurlijk stelt het blad zich aan alsof het geroepen is om een oordeel te vellen over het gedrag van Bisschop pen «n priesters,., Want over hen gaat het toch. De Katholieke Actie hangt alleen van hen af, en van niemand an ders, en dat op bevel van Z. H,den Paus die vooral met de Katholieke Jsugdao- tie bedoelt een actie van godsdienstige vormingen opleiding voor het later leven, In de indeeling in standsgroèpee- ringen... wil de sohrijvelaar bijbedoe lingen zien... het heet dat die er is, omdat die ook bestaat in de Katholieke Partij Neen. duizendmaal neen, die is er... omdat de hoofden der Katholieke Actie oordeelen dat iedere Btand het zekerst voor Christus wordt gewonnen door eigcn9 standsgenOoten.,, een ja renlange ondervinding heeft bewezen dat doze apostolaats-methode de goede is. «Hei Land van Aalst» heeft in den Stoet Franaahe vlaggen gezien. Wij hebben den optocht vsrsoheide- ne malen zien voorbijtrekken, wij hebben geen fransohe vlaggen gezien,., maar vele zwart-gela wimpsls met den blauwvoet er op... Laat staan dat er wiren Dat geeft aan een blad dat zich kristen noemt niet het recht de Katholieke Aatiebs' weging openbaar te belasterenmet te beweren dat zij een politiek ma- neuver .is. Wij dagen den schrijver uit in gelijk welke brochuur Over de katholieke ao tie in de uitgaven van de K.AJ-of V.K.A.J. de maandelijksche bladen Jonge Werkman of «Lenteleven de Leidersbladen voor bestuursle den en proosten maar één woord te vinden, één wenk die zweemt naar politiek. Volgt de methodes die toe gepast worden in de Vergaderingen, studiekringen, geestelijke afzonderin gen, studiedagen, ja studieweken, leest de verslagen er van, ondervraagt de deelnemers altijd en overal wordt er aangestuurd om aan de jeugd tot welken stand zij behoora een diepere godsdienstige vorming te geven, om een hooger Christelijk leven te verwek ken en te bestendigen. Bovennatuur lijk ia het doel der katholieke actie en bovennatuurlijk is het inzicht dat hare apostelen moet bezielen. Het programma van verleden jaar, bij de katholieke arbeidersjeugd was voor de godsdienstige vorming het ba. ter leeran kennen van de H. Misgebe den en het aanleeren van een meer Christelijk liturgisch bijwonen er van. Voor de sociale studiekring het opspo ren van gezonde vermaken en den Strijd tegen het zieledoodende zinge not dat helaas zooveel jongelieden onser eeuw lichamelijk en zedelijk ten gronde richt, Dat onze Bisschoppen in deze de hoofdleiding geven, van dichtbij de werking gadeslaan wie kan hel hun euvel duiden Welke christen menseh dien naam waardig,zal het aandurven hen te beknibbelen en hunne taak om, werkelijk nietige bijkomstighedente vergruizen en te vernietigen. Aan al de ouders, aan al de Kriste ne menschen, die meenen dat zij het met hun geweten kunnen overeenbren gen, dit blad te steunen, geven wij het volgend besluit van het frontersblad ter overweging het ie een oproep tot desertie, een oorlogsverklaring aan het werk onzer bisschoppen, aan de beweging waarvan de Paus zelve de redding verwacht «...Meisjes die het Vlaamsoh Natie haal kenteeken dragen, zoo schrijft het blad, en zich Vlaamsch Natio nalisten noemen, zouden eens Ivoor goed moeten beseffen dat het lidmaat schap van gelijk welke Belgisoha vrou wenbond, welke naam hij ook draagt' onvereenigbaar is met een Vlaamsch Nationale overtuiging. Omdat al wat Belgisch is. streeft naar het behoud van het Belgisch va derland, dat de Vlamingen meer dan honderd jaar verdrukt heeft-., terwijl al wat Vlaamsoh Nationaal is er naar streeft de korte metten te maken met het huidig Belgisch regiem-.. Vlaamsch Nationalisten hooren thuis in da VI. Nationale rangen-* Wij antwoorden, kristene meisjes, die het heil der zielen boven alles stellen ook boven de politiek, hooren thuis in degelederen der Katholieke Actie. Zij alleen staan onder geestelij ke leiding- Zij zijn de erkende storm troepen van de Katholieke Kerk en geen Vlaamsch meisje hoeft te blom zen tot dezen te behoor en. Trouwens dat krijgshaftig Korte metten maken past de vrouwen aller minst. Eens vermochten op den voor avond van de Brugsche Metten in 1302 de Vlaamsche Burgeravrouwen de Fransche Koningin Joanna van Nava- re te beschamen door hun vertoon van pracht en weelde zoo zullen ook de Vlaamsohe meisjes opgeleid in de ge laderen der.V- K. A. gevormd naar die tucht en leiding, gespijsd met hooger christelijk genadeleven, door hun in nemende christelijke vroomheid, door hun voorname beschaving, het puik en de bloem uitmaken der Vlaamsche gemeen* schap Nog iets Het Jeugd-verbond voor Katholieke actie in Vlaanderen is uitsluitend Vlaamseh. Het wil de rijke schatten onzer volksbeschaving, die doordeasemd zijn met katholieken geest, als een gep&6t apostolaatsmid- del aanwenden. Drie,vier jaar hebben de degelijkheid dezer methodes geleerd. Vreemdelin gen komen op onze secretariaten de K. A. studeeren.., en zouden niet ge- looven, zagen ze niet met eigen oogen den bereikten uitslag. Dat heeten toij Vlaanderen dienen met dadenniet niet woorden. Een laatste woord, Tegenover de niet gestaafde beweringen van den naamloozen sohrijvelaar uit «HefeLand van Aalst» drukken wij af wat te lezen staat in de prachtige brochuur van Pater Dr K, Dubois, s, j. Katholieke Aotie voor de jeugd in Vlaanderen— aan vriend en vijand ten zeerste aan bevolen «Het J. V. K. A. heeft niet tot zen ding te oordeelen en te veroordeelen het staat, als zuiver-godsdienstige ac tie. breed open voor alle jeugdorga- nismsn, dia deze standragelen aan vaarden. Dooh zijn standragelen zijn, dat enkel kunnen opgenomen worden, organismen dit niet meedoet aan po litiek. Dat is de uitgesproken wil van Zijne Heiligheid den Paus en van het Door luchtig Episcopaat. Dat is klaar 1 Ieder rechtgeaard menseh legt zich bij zulke uitspraak neer. Wij besluiten en zeggen tot deVlatm- sohe jongens en meisjes: vooruit tot spijt van die 't benijdt- Met blijden geestdrift post gevat in de rangen der Katholieke Actie, met dezelfde vurig heid waarmede ons voorgeslacht in dienst stond van zijn Katholiek geloof, met dezelfde offervaardigheid waar mede onze broeders enzusfërsin varre landen 't zware missiewerk willen dra gen, hier te lande, onder het geleide ▼an het geestelijk gezag, ten strijde tegen het moderne heidendom, zede loosheid. onverschilligheid, onwe'-end held a.i vijandigheid aan ons dierbaar geloef. Alles voor Vlaanderen, ja 1 maar alléén daarom, omdat wij Vlaanderen terug willenalgeheel aan Chriatuk. P. S. Het zelfde nummer van «Het Land van Aalst» bevat een op roep tot de ouders, opdat zij hunne kinderen NIET zouden sturen naar de Zusterschool van St Jozef.., omdat de kinderen van vijf jaar, zoo gezegd Fransche gedichtjes iearen. AAN ONZE ABONNENTEN Binnen eenitje dagen zullen kwijt- schriften aangeboden worden voor de hernieuwing der driemaandelijksche abonnementen. Wij verzoeken beleefd onze abonnen- ten te willen zorgen, dat de kwijtschrif ten bij de eerste aanbieding zouden be taald worden, dit om nieuwe onlyosten te vermijden* Tweede dag 3>ie werkzaamheden van het Kongres werden .Vrijdag voormiddag voortgezet, met de vergadering om .10 J/j uur der zesde afdeeling. M. LAMBRECHTS, de Voorzitter, deelt verscheidene brieven mede, waarin een aantal vooraanstaande personaliteiten, belet het Kongres bij te wonen, hunne meening laten kennen nopens verscheidene punten der dagor de. Deze hebben betrek op de samen stelling van den Middenstand, en de manier waarop de werking te G'enève waardig in liet verslag ingezonden door M. de Fourmentel, van Parijs, evenals een aantal opmerkingen door een Zwit- .Jersch afgevaardigde ingezonden. M. LAMBRECHTS zet uiteen op welk punt men gisteren eigenlijk gekomen is. Alleman was er over 't akkoord dat, hoe er ook meeningsverschillen nopens zekere aangelegenheden kunnen oprij zen, et tooh IETS moet gedaan worden. Als dusdanig kan gelden, de instel ling van een bijzonder bureel van den Middenstand bij den Volkenbond. Een tweede formuul is de uitbrei ding van bet internationaal Instituut an den Middenstand. Eene derde strekt tot de inrichting van een nieuw Internationaal Verbond ,ran de Vrije Middenstandsklassen. Het debat wordt dan hernomen over het punt W.ie moeten worden aan zien als Middenstandsklassen M. FRERE (Charleroi) is van mee ning dat de Middenstandsklas deze is waarvoor de "regeeringen niets gedaan hebben dan ze te aanzien als «Tailla- blc et corviable a merci» 't is. te zeg gen,. belastbaar materiaal. Spreker dringt, verder aan op de ernstige vertegenwoordiging van don middenstand te Geneve. M. SGHAMAL (Nederland) dankt den voorzitter, voor de voorgebrachte sa menvatting der besprekingen yan gis teren. Spreker, namens de Nedcrlandscbe Duitsohe en Poolsche afgevaardigden bi.engt de volgende besluitsolen voor: 1. Er moet onverwijld een inter nationaal organism gesticht worden tot bestudeering van al de kwesties die den middenstand aanbelangen cn dat een bevoegd raadgever zou wezen voor den volkerenbond. 2. In plaats van een nieuw orga nism te stichten, dat groote en wel licht prohibitieve wenken /ergon :ou, zou de rol in paragraaf 2 vermeld wel kunnen toevertrouwd word on nan bet bestaande Internationaal Instituut yan den Middenstand. 3. De zeven, op bet kongres te Gent vertegenwoordigde Landen, zouden een voorbereidend komiteit stichten, voor de uitwerking van het ontwerp yer meld onder paragraaf 2. Het voorzitterschap en het sekrela riaat van het komiteit zou aan Belgie toevertrouwd worden. M. GALLIE (Parijs)! stelt - nog maals de vraag of het te stichten or ganism van den middenstand, met of tegen het Internationaal a'rbeidsbu- reel werken zal M. VAN ACKERE zegt dat ér geen kwestie is van strijd of, oneenigheid of tegenkanting. Bekomen posities zooals deze van hot Internationaal Arbeidsburecl bij de Volkenbond blijven, doch zulks be let nicJt dat daar een andoe organism nevens gesticht worde. •P.oor M. VAN ACKERE wordt lezing gegeven van eene formuul door de bu reelen opgesteld en' weinig verschillen de van don hierboven aangeh^alden tekst. Deze formuul luidt namelijk ;f De Zesde Afdeeling van liet Kongres brengt den wensch uit, voor den Mid denstand te Geneve oen organism in te richten, gelijkaardig met het Interna 'bionaal Bureel van den Arbeid in den zin der besluitselen van het yerslag van M. Van Ackere. Het 4 verwezenlijken yan, dozen wensoh dient bestudeerd, voorbereid en vervolgd te worden, door de zorgen van eene kommissie, in te richten door de 7 vertegenwoordigde staten (op het. Kongres). Er wordt beslist deze tekst aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen, en stem,ming. en besluit tg verdagen De Werhman van vnrledan Wotnsdag aohrijfl in velt» Utters wat volgt Sedert meer dan veertien dagen weet de Heer Moyersoen dat er v in den dienst der Openbare Werken uitkooperij bestaat. De bjtrok- ken bediende beeft de feiten erkend. Waarom wordt dete bediende op eene verantwoordelijke plaats in dienet gebonden l Vreest M, Moyersoen dat een onmiddellijk ingrijpen schandaal zou verwekken voor de gemeenteverkiezingen Wij bobben den Heer Moyersoen op de hoogte gebracht. Wij zullen er op waken dat de zaak niet in den doofpot geraakt. Wy antwoorden 1) Die WIJ die den Heer Moyersoen op de hoogte heeft gebracht, is de Heer De Neve, ichepen. 2) Onmiddellijk is het onderzoek begonnen en is M. De Neve regelmatig op de hoogte gehouden van den gang der zaken. 3) Dat onderzoek was Woensdag nog niet voleindigd daar het Schepencollege er zich nog moest over uitspreken. Zulks wierd overigens medegedeeld aan den gemeenteraad. 4) Niet de Heer Moyersoen maar het Schepencollege heeft over dat geval te beslissen. De Werkman weel dat, moet dat weten Eerlijkheid echter kent het frontersblad niet. Aan don Heer De Neve vragen we Ziet gij eindelijk in dat uwe eigene partygenooten mat Ued. geene rekening houden. lot de zitting- yan Zaterdag. De vergadering wordt om 12 ure .45 geheven. Naar Doornijk. In den namiddag, deden de kongres- Bisten een uitstap naar de stad Door nijk. Voordracht Om 8,30 ure, had in de Minard's schouwburg eene zeer belangrijke voordracht plaats over de ^Belgische Kunstambachten»'. Zeer belangrijke films werden afgerold, nadat door M. Rober Dubois een passend inleidingswoord lot de talrijke toehoorders was gericht. De bijeenkomst werd ook opgeluis terd met een puik muzikaal gedeelte, waartoe Mej. Elisabeth Watson, M. Tony; Rooms, hun zangsrstalent en Mevr. Jane Roelandt, haa£ klaviervir- tuositeit leenden. Tot slot' en clou van den avond wees M. J. P. Hirsch op het hoog be lang en uitgebreide ontwikkeling van de modenaai-nijverheid, nu en ook in vroeger tijdperken, terwijl 'deze ver handeling werd gevolgd door een zeer prachtig défilé van een. aantal nianne- quins of modellen van het huis llfirsch, die de toeschouwers onder den indruk lieten van e»en onvergelijkelijk visioen an frissclie en sierlijke bevalligheid. LACHEDINGEN Wievrouw Gravez die sconé blommc I «Het Land van Aalst» gaf in zijn nummer, van verleden Zondag de orde van den stoet die de straten van Aalst moest doortrekken. JWij lezen GROEP. I. Hoofdkommissaris ij, V. Bocqué, Kommissarissen Drie blommen [f Mevr* Gravez, Méj. Clement. De Neve(sic.), iWat zijn de fronters toch" lief voor Mevr. Gravez en Mej. Clement. De Neve. Maar waar, is de derde blommc? Zou ze in de frontpartij niet te vinden zijn! Belg verdronken te Brazzastad M. Antoine, agent eener maatschap-, pij van scheepsvervoer te Leopoldstad, had zich 'naar Brazzastad begeven in gezelschap van zijn vrouw en enkele vrienden. Tijdens hunne wandeling besloten zij een bad te gaan nemen in eene rivier* Al de baders hadden reeds terug den oever bereikt toen M. Antoine, die do laatste in het water gebleven was, op eens grond verloor en door de stroo ming meegevoerd werd. Zijne vrienden snelden hem ter, hulp, doch ondanks al le pogingen gelukten zij ei; niet in den, ongelukkige te redden. Mad Antoine woonde machteloos dit- tragisch tooneel bij. De term van M. Antoine was juist te einde en deze was geschikt met den eersten Congoboot naar. Belgie terug te keeren. Naar een verstandhouding met Ouitschland De Belgische regeering zoekt voor; het oogenblik welke materialen zouden kunnen aangekocht worden in Duitsch- lond, ten titel van vergoeding voor een vermeerdering van het kontigent der, Belgische steenkolen, welke over deri Rijn mogen gevoerd worden. Totnogtoe is het departement- van vervoerwezen, of juister gezegd, de Na tionale Maatschappij van Belgische Spoorwegen, zinnens eiken 'dwarslig gers aan te koopen, bestemd voor ze kere werkenevenals motoren, dienen de voor spoor-autocars. Dc verdere be- noodigheden voor deze automotrieefl blijven in Belgie vervaardigd worden, In andere ministeries wordt ook een onderzoek besteed aan dezelfde kwestie^ Het gemeentebestuur van St. Joost ten Oode heeft een gunstig advies uit gebracht over; een ontwerp, strekkend tot den bouw aan de Schaerbeekerpoort boven op den heuvel bij de Kruidtuin laan, van een wolkenkrabber die niet minder dan 35 verdiepingen zal tellen. Dit zou het hoogste gebouw van Euro pa worden. Evenals het 84 meter liooge torengebouw te Antwerpen zal de be nedenverdieping van den BrussolscÏÏen wolkenkrabber voor, winkels worden ge bruikt, terwijl daaronder een zeer groo te autogarage zal worden aangelegd. Van de bovenste verdieping zou men een lunchroom makeri, van waar men 'n zeer uitgestrekt vergezicht zal hebben, niet alleen ovel^Brussol, maar ook over. een groot deel van, Midden-Belgie, Nieuwe beschouwingen in de «Financial Times Weer is in de Engelsche «Financial Times een artikel verschenen over de Belgische geldpolitiek. Daarin wordt onder meer besproken de ver klaring van den minister van finan ciën, dat do Belgische regeering er nooit een oogenblik aan gedacht heeft noch het inzicht heeft om in de toe komst haar nationale munt in het ge drang te brengen, met/ het- doel de rijksbelangen in evenwicht te houdern De buitenlandsche schuld is vrij groot, betoogt het blad, en evenlueele inflatiemaatregelen zouden een uiterst ongunstigen invloed uitoefenen op het binnenlandsch openbaar krediet van de regeering. Overigens zijn do staalin dustrie en andere Belgische, uitvoemij- verheden best in staat om haar positie te handhaven, op 'dq ml^na.tion&igi markt*

De Volksstem | 1932 | | pagina 1