De Dorpsdnivel SBIMMÖ ZUREN, OPRISPINGEN, BRAND, UITZETTING, ZWAARTE, MOEILIJKE SPIJSVERTERING HAGNESIË Een Reisje naar Zwitserland. De Xaverius-filra Tooneelkronijk. herroeping 18 September. H. Jozef van Cuper tino, belij<3«r. Hij was een nederige zoon van St. Era.n,ciseu3. Hij beoefende de uiterste armoede, de strengste lijf- kastijding en bewaarde een engelachti ge zuiverheid. Tot printer gewijd niet tegenstaande zijne nederigheid had hij dikwijls tijdens zijne H. Mie zulke ver- jjpvene geestverrukking en dat hij bo ven het altaar zweefde al3 een engel. jDoor zijn ootmoed gedreven smeekte hij en. bekwam de gunst dat God van hem de uitwendige mirakelmacht wegnam. 19 September. H. Januarius, Bis schop er* Ge^zel'len, Martelaren. Te Pozzuoli in Kampanië, werd de Heilige Januarius, Bisschop van Benevento met drie (diakens en drie andere geloovigen gemarteld. Zij allen werden geboeid en Sn den kerker opgesloten-en onder kei zer Diokletiaan onthoofd. Het iichaam van den H. Januarius werd naar Napels overgebracht' én in. de kerk eervol be graven. Da ar wordt ook nog bloed van dezen heiligen bewkard in een glazen ïleschje; en telken jare op z'n feestdag als dit fleschje.bij ^'n hoofd wordt ge plaatst, ziet men het vloeibaar worden en borrelen alsof het versch ware. In het Paleis. M. Hymnns', minis ter van buitenlandsche zaken, werd [Vrijdag morgen door den Iyoning ont vangen. Bij den Eersten Minister. M. Ren- kin zet zijne onderhandelingen voort betreffend de leoning van anderhalf miljard, welke binnen kort zal uitge geven worden. Vrijdag morgen werden verscheidene Belgische financiers, als ook M. Francqui, Staatsminister door den Eersten-Minister. ontvange:ni Sir Ronald Ross overleden. Sir Ronald Ross, laureaat van den Nobel prijs voor geneeskunde in 1902 i-ui die door zijne ontdekking van de genezing .van de malaria het leven gered heeft aan een millioen menskien,, overleed na eene langdurige ziekte op 75-jarigen leeftijd. Hij kende ellende, maar eene openbare inschrijving verzekerde zijne oude dagen. Belgische luchtvaarders te Reims. Een belangrijke groep Belgische lucht vaarders van de Je groep van liet eer ste luchtvaarfregimènt van Tliienen zijn op" het vliegveld van Gouroy-TrL pont aangekomen. Pie Belgische officie ren en eene afvaardiging van liet 12e luehtvaartregiment van Reims begaven zich naar het porlogsgedenktcekcu van Reims om er bloemen neer, te leggén. Om meer dan honderd jaar te worden Te New-York overleed dezer dagen zekere Dora- Meyers. Zij bereikte den leeftijd van 116 jaar. Zij overleefde» drie echtgenooten en tien van haar. elf kinderen, van wie er, een thans 89 jaar. is. Haar eerste man, d,e vader van al liaar kinderen, sneuvelde in den Ame- fikaansohen burgeroorlog en haar laat- s't-e echtgenoot overleed dertig jaar ge leden.- Het middel om zoo oud te worden als tDlora Meyers Zij zelf schreef haar hoogen leeftijd toe aan het feit, dat zij eiken dag, zoolang zij leefde, eieren heeft gegeten eene geschiedenis uit vroegere»* tijd DOODELIJK VERKEERSONGELUK '"V -ti te geimt Vrijdagmiddag had een doodelijk tramongeluk p.laals op de. Plezante vest te Gent. f%. .j: ->4 E'en tramrijtuig yan lijn .10 kwam aangereden uit de richting yan de Mui- de. Nabij de Kemëlbrug zag 'd.e tram bestuurder een persoon, die' de straat wilde oversteken. Hij belde aanhoudend maar de -opan na eerst geaarzeld te hebben, 'voerde een beweging uit als wilde hij den overkant van den weg bereiken. De 'trambestuurder poogde te vergeefs zijn rijtuig tot stilstand te brengen. Die man werd gevat door het voorste deel van het tramrijtuig'. Wan neer dit tot stilstand kon gebracht- wórden was het slachtoffer dat een vijftigtal meter, werd medesleepf, dat men optillen' móest om er liét afgrijse lijk verminkte lijk van onder ui't te ha len. De verongelukte is de 71-jarige Frans Noninckx, wonend, Plezante vest; Het ongeluk gebeurde bijna vlak voor de woning van het. slachtoffer. Het lijk werd rvakiV het doódenhuis overgebracht. DOODELIJKE VAL TE ROLLEGEM Vrijdag morgenxl was de genaamde Nestor Hamers, 24 jaar, oud, wonende in de Meerenstraat te Moeskroen, werk zaam aan het. nieuw schoolgebouw. Hij zat daarbij op eene stelling Vantien meter hoog'te. Tengevolge van een verkeerde zwen king, verloor hij het evenwicht en plofte zwaai* op de straatsteenen. Toen de ooggetuigen kwamen tocge- loopen vonden zij nog enkel een vreese- lijk verminkt, lijk. Die ongelukkige was gehuwd en .va der van een kind. Het lijk werd naar het klooster van Rol legem overgebracht. Zijne vrouw werd met alle omzich tigheid "van het verschrikkelijk nieuws op de hoogte gebracht. "FÖB&SRÖNË heerlijka specialiteit met Zwitsarscho melk met amandels en honig. BELGISCH MILITAIR LUCHTVAARDER NEERGESTORT TE EVERE Vrijdag voormiddag rond 10,30 ure deed de eers'tè sergeant vlieger, Morel, verbonden aan.de vliegschool te Evefe, een oefenvluoht boven lxet vliegpJoin. Op'een hoogte van omtrent duizend meter zagen toeschouwers plots stuk ken van het toestel naar beneden val len waar uit zij dadelijk besloten dat de machien onklaar was geraakt. Na nog enkele draaiende bewegingen te hebben uitgevoerd', zakte de machien bijna in loodrechte lijn op fruitboo- men en ijzerdraad in een tuin aan den Haachtschen steenweg. iDaarna stuikte het machien met het voorste gedeelte met geweld tegen den grond. Zelfs gedurende den val schijnt de loods nog gedeeltelijk zijn machien te hebben heheersch't'. Onmiddellijk r.eden andere vliegers en een dokter naar de plaat.s van het ongeluk waar Morel bewusteloos werd aangetroffen met een zwar.e beenbreuk en lichte hoofdwonden. Met alle noodige voorzorgen werd hij naar het krijigsgasthuis gevoerd-. Uit een onderzoek door middel van lichtstralen is gebleken dat er zich geen schedelbreuk voorgedaan. Men hoopt hqirrte redden. De krijgsauditor en andere overhe den hebben ter plaatse een onderzoek -ingesteld. - Daaruit.schijnt te zijn gebleken dat de machien in goeden staat was bij het, opstijgen en voor1 enkele weken nog heelemaal werd vérnieuwd. De loods was voorzien van een val scherm en naaiy de voorschriften vast gebonden. GEWELDIGE ONTPLOFFING TE DRI30GEN BOSCH Vrijdagavond1 lïad te Droogenbasch een gew-eldige ontploffing plaats. Pas hadden de -arbeiders van een op de grenslijn vaivde gemeenten Droo- genbosch en Vorst, gelegen nijverheids instelling de fabriek verlaten, toen een stoomketel in de piaohinezaal ontplof te. Stukken metaal en deelen van den ketel, in alleyriehtingen verspreid, ver oorzaakten brand op, 'verschillende plaatsen. Weldra was de brandweer van Vorst ter plaatse. Talrijke werklieden waren, bij" het hoor en van de .ontploffing, terug naar de fabriek gekeerd, en een ordedienst moest ingericht Worden opi yerdëre ongelukken te_ voorkomen. Toen vernam men, dat, de meester gast nog in de machinezaal moest aan wezig zijn op het ©ogenblik van he>6 on geluk. In het licht van schijnwerpers en van de viammen gelukten de brand weermannen-er-in, door den verstik- kenden rook te dringen-. In de machine kamer vonden zij'inderdaad het. gansch verminkte lijk van den meestergast. Het werd. naar het doodenhuis overge bracht. Die ontploffing moet den man verrast hebben, op het oogenblik dat hij in de zaal t-rad. De oorzaak yan de ramp is totnogtoe onbekend, 'maar opzet op onvoorzich tigheid, vanwege de arbeiders zou1" Alles zins uitgeslotenbzjjn. Na verscheidene uron werkens was de brandweer het vuur meester. Tij dens de hl u-s schin-gs werken werden en kele brandweermannen licht gewond. Dit ongeluk heeft te Droogenbosch heel wat opschudding verwekt. 23ste Vervolg. Gij kunt ons morgen, vroeg wel naar de stad rijden, zogde hij oj> den avond voor de jaarmarkt tot Hendrik. -Er is op 't oogenblik zoo veel werk niet, en dan kunt gij ook eens een vroo- iijken dag hebben. Gij rijdt toch ook -mede? wendde hij zich op vragenden .toon tot George. - Zeker, gaf George ten antwoord. Ik zal u rijden, of denkt gij, dat ik den weg niet meer iweet! D,e oude bemerkte de boosheid zijns zoons niet. Lachend anwoordde hij Dien zult gij wel kennen, want gij gaat er dikwijls genoeg heen. Maar -laat Hendrik ditmaal rijden, want ik wil de jonge peerden morgen eens laten zien, en hij verstaat het beter daarme de om te gaan dan gij, daai* ze aan hem gewend zijn. Alsof ik niet zou kunnen rijden [riep George daar tegen in. Dat zeg ik niet, antwoordde de landbouwer bedaard. De dieren zijn ecli'ter wild en voelen niet g'eerne eene vreemde hand. Houd u morgen hij tijds gereed, Hendrik, gij rijdt ons. Ik denk niet dat iemand ons met die jonge dieren zal inhalen. Haha ik geloof dat menigeen ze met nijdige oogen zal aanzien. Let eens op, het, zal morgen niet aan navraag ontbreken, of ik ze [Verkoopen wil. "Nu, wanneer eri ,eens een goed bod gedaan werd, merkte George aan, die de omdat het Ilendrik's lievelingen waren, peerden g'eerne kwijt had willen zijn, En al werd mij ook vijfmaal de weerde daarvoor geboden, dan nog zou ik ze niet geven, antwoordde de land bouwer. Ik heb er nu eenmaal mijn ge noegen in, en daarbij denk ik, dat ik het niet noodig heb, om handel in peerden te drijven. Twee mijlen in-den omtrek zijn- er zulke dieren niet te vin den. George zweeg, haalde even de schou ders op, en verliet de kamer. Hendrik raadde wat er in hem omging maar had geen lust met hem te twisten. Laat mij te huis blijven, zegde hij, George schijnt het niet geerne te zien, dat ik meega. Wat gaat het hem: aan riep de oude driftig uit. Dat is mijne zaak en niet de zijne 1 Gij rijdt ons, daarbij blijft het. Ik heb reeds lang gewenscht db peerden eens te laten zien; morgen moeten zij toonen of zij loopen kunnen Haha Gij weet waartoe zij m staat zijn, ontzie hen alzoo niet. Laa't mij thuis blijven, smeekte Hendrik hem nogmaals. Gij rijdt ons sprak de landbou wer bepaald. De dieren kennen George te weinig hij wordt te gauw driftig, wanneer het. niet naar zijnen zin gaat het blijft er dus hij, zoo als ik u gezegd heb. Houd. u morgen bij tijds gereed. Vroeg m don volgende» mofgen hield Hendrik met -een lichten, open wagen VIER-WOUPSTEDENWIEER- ST. GOTTHARD-FURKA-GR1MSEL en SRUNIGPAS. 5de.Vervolg en slot Terug naar - 't hotel en rond 4 ure verlieten we het Schoon Meiringen, om den «Brunigpüs» door, te trekken. We moeten, eerst een paar Zwitsersche franken bij djokken, den trein was te schoon voor offs... We namen jiet smalle bergtrein/ijo die ons langs-eene lange en steile hel ling die tolt 15; bereikt, door de berg kloven van Hausenbachy, Keibach en Grosbach naar Bruni-g. voert. Van Brunig ivoert men ons door den Kappli-tunnel op hengelbaan naar het «Lungorn-meer», het vischiijkste yan Zwitserland, zoo over Giswi'l naar de «Sarner-See», .te Sarnen, een kort op onthoud, juist 'tijd genoeg om nen Hel les te pakken 'jen, kennis te malton, met 'twee schoonste en zwartste schouwva- gers die men, droomen kan. 't Was lan ge jaren- geleden dat we zulke typen, voor het huis stil. Twee jonge, schoone peerden stonden er voor. Ongeduldig steigerden zij en beten op hun gebit, z'oodat Hendrik ze nauwelijks met vlij ende woorden t;ol staan kon brengen. In een vroolijke luim kwam d-e land bouwer naar buiten. Nu dat is goed, Hendrik, dat gij met op u wachten laat, sprak hij en begaf zich toen naar de peerdon, die hij niet do hand klopte :én streelde. Haha, als deze' twee, alzoo ging hij op de peerden wijzend, voort-, geen opzien baren, dan geef. ik ze weg, aan den eersten dein besten, die mij daar om vraagt. Hoe fijn en slank zijn zij opgewassen, eri aan vuur ontbreekt het hun waarlijk niet. Laat mij .maar begaan, g\j zult. er vreugde aan heieven, antwoordde Hen drik. Niemand-kan het tegen ons op nemen, als ik ze-.loopen laat, en ik zal niet eens van de zweep gebruik maken, zij verstaan mij reeds. Ik geloof he't ook, riep de land bouwer vroolijk lachend uit. Ik geloof waarlijk, dat zij ieder uwer woorden verstaan. In de vroolijk-ste stemming besteeg de landbouwer den wagen. Oolt George kwam nu te voorschijn, en plaatste zich naast hem. Hij1 was slecht geluimd, wrevelig en had voor Hendrik nauwe lijks een groet oVer. Zijn.vader scheen het niet te willen, .zien. Rijd er nu1 maar op -los! riep hij Hendrik toe, en snel rolde de wagen over de plaats "én het dorp door. 'i Vervolgt? en alle andere stoornissen in de .spijsver- - r tering hebbéiï bijna altijd een overtollig JC verzuren van het maagsap voor oorzaak. Gij kunt uw spijsverteringsongemakken spoe dig verdrijven door na uwe maaltijden Magnésie Bismurée te nemen. De Magnésie Bismurée maakt in enkele minuten het over tollig zuur onschadelijk, doet de ontsteking der maagvliezen ophouden en vergemakkelijkt de goede werking van 't spijsverteringsstelsel. JN POEDER EN COMPRIMÉS 7 Frs. 50 en 13 Frs. 50. IN ALLE APOTHEKEN. met huiine strooiwisch, hunne koorde met gewicht en hunnen haak, alles cm te zwarter, nog- ontmoet hadden. Weldra bereiken we Alpnachdorf en Alpnachstad, ikomen aan het Alpnaeher- meer, en zoo brengt men ons aan den voet van den «Pilatus» Ie Hecgiswil. We werpen nog een blik op het ma- jes'tueus «Vier-Woudenstedcnmeep» en langs een langen tunnel bereiken we na een langen prachti-gen bocht Luzern. Als we daar toe kwamen, stond on zen mond -met een tootjen als ne kla- rinetspeler, van al die dagen lang te roe-pen, hoe schoon! hoe schoon! Yan Luzern naar Basel, waar er le gen de s'tad eene groote naphte-stapel in lichte laaie, stond, en waar we in de statie afgewacht werden door M. Gus- tave Pitot, Belgisch Consul aldaar. Dit relaas is reeds verschenen in ons n-ummer van Vrijdag 26 Augustus 1932) Te 24.20 ure moesten we de schoone stad Basel verlaten zonder den Rhyn gezien te hebben... Langs den, franschen kant (Elzas- Lot-haringen), der groote statie, trok ken we binnen naar den trein die ons naar Belgie zou voereh. Twee flinke fransche treinwachters ofte gardés, een sigaar of sigaret of twee in de handjes gestopt, en, gezet als twee luxe-hondjes met vlooikens, wi-sten z'- ons aanstonds te zeggen'dat Öo eerste- wagen van onze Dein gansch ledig stond, éii dat w'cr. voor ons vieren twee Compartimeiitbh zou den mogen beslagen tot in Luxemburg. Ge ziet van hier dat dit nieuwsje niet in d'ooren van dooven viel; en dat we ons «au pas de gymnastique» naar den eersten wagen begaven. Seffens gein- stalleerd, al ons gerief, want, 't is moeielijk voyageeren, als g'uw gerief bij u niet hebt, in -de netign gesmeteq, nog een kaartje of twee verzonden, eri, alle vier, uitgestrekt als op een pluimen bed sluimerden we weldra in, gewiegd en gewaggeld door den schommelenden bollenden trein, al droomen,le van. ber gen en dalen, sneeuw-hoenen, geiten, koeien met be-llekens of klokjes aan dyn nek, rotsen, kloven, afgronden, ijs- beeren, tot van den dessert van Ander- mat toe... Rond vijf ure wierden we door onze zoo vriendelijke gardes gewekt; we na derden Luxemburg en we moesten ver anderen van compartiment... doch, ze wisten er bij. te voegen, dat er een Res taurant-Wagen aan den trein -gehecht wierd, dat was toch al ne serieusen troost... Pas Luxemburg uit, of er kwamen al twee douaniers vragen «Pas d'Alcool?» ES DiA POTYERDOiISJELINGEN NI VRIEDiT? 't Was gedaan met een goed glaasje KIRSCH of een. verkwikkend druppelken Rhum, zooals. op de Glet- scher, we waren in Belgic. Maar daarom niet getreurd, we trok ken naar .den Restaurant-Wagen, na ons wat opgefrischt te hebben, namen we er een paar goede warme tassen koffie met boter.hammekensen moes ten natuurlijk aan elkander onze droo men van dén nacht vertellen, of er ge lachen wierd En zoo s'toomden we voorhij Aarlen Libramont, Jemelle, Namen, en kwa men bijna zonder het te weten in Brussel toe. Daar een af scheid s-Dorlmundef ge proefd, en met de gedachten nog een beetje in de war, meenden we den gee- len zwitsersehen post-auto zien toe te komen die ons naar nog andere prachtige kanten zou voeren, maar helaas '!t Was de geele «Koesj» van Assche die ons van Brussel naar onze goede oude Aalstersche graven stede zou brengen. En zoo kwamen we rond 10 ure 's morgends Abuis, hoogst voldaan en tevreden, en repds studeerendc op een volgend reisje. Ik ga nog mee, zei Willem Teil. ZandagruBt Deapothefcen zijn allen open tot 's middags. Zal 'snamiddags alleen open blijven, da apotheek van M. Van der Auwera- N. B. De apotheken sluiten dagelijks om 20 uren. Voot* de Mutualiteiten Zal alleen open zijn van 's middags tot 8 ure 's avonds. Da Apotheek der Mutualiteiten, Korte Zoutatraat, Eenige dagen geleden werd voor een klein groepje propagandisten cn genoodigdenf een proeftertooning gegeven van deze nieuwe ir.issiefilm. De proef sloeg in allen waren ten zeerste onder den indruk van het heerlijk kunstwerk, waarin de machtige strijd v:m den grooten zendeling tegea de zedeloofe Portugee8che Kolonisten, tegen den lelam en het heidendom, in een reeks wonder- Bchoone taferoelen, op boeiende wijze wordt uitgebeeld. Vooral het spel van den sluwen Aü Hassan, den Mahomedaanschen koopman in stoffen en slaven, greep de toeschouwers diep in hel hart, Zooals reeds aangekondigd zal deze film voor het eerst in ons land voor het publiek verioond worden in de Pa'acer Schoolstraat, opSWoensdag 5 October, te 7 u. 30 (en dus niet Dinsdag 4 October.) Juffrouwen piopagandisten zullen kaarten aan huis komen aanbieden. Wie zich niet van een toegangskaart voorziet op voorhand loopt groot gevaar op den avond zelve van de vertooning geen kaarten te kunnen bekomen. TUINBOUWSCHOOL AALST. Do belanghebbenden worden hierbij ter kennis gebracht dat do opening der school zal plaats hebben op Zondag 2 October, te 9 ure, ten Stadhuize, oude Militiezaal. De lessen zul len gegeven worden allo Zondagen van 9 tot 11 uur, alsook alle Dondaidagen van 17 1/2 tot 19 1/2 uur. De inschrijvingen zullen genomen worden gedurendo de eerste lessen. Voor ver dere inlichtingen gelieve men zich te wenden tot den bestuurdsr der School, M. Frans D'Haese, Brusselschen steenweg, 51, te Aalst. Gisteren is een zetfout in de aankondi ging geslopen,betrekkelijk de opvoering van DE LUSTIGE BOER in den Stedclijken Schouwburg. De namiddagvertooning van heden Zon dag vangt aan te 3 1/2 uur en niet te 6 1/2 uur zooals werd gedrukt. 't Is de avondvortooning van Maandag die aanvangt te 6 1/2 uur. Het Bestuur vau 'l Land van Riem. RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. De genaamde Tombeur Richard had op 29 Augustus laatstleden zijn rijwiel aan eene herberg laten staan op het statieplein. Bij het buitenkomen was zijn fiets verdwenen. Hij diende hij de politie klacht in. De dief was met de fiets, waarvan do achterban dlek was bij den velomaker De Troyer gegaan op den Gentschen steenweg. Hij liet het rij wiel daar staan en zegde het over enkele dagen te komen halen. Hij kwam echter niet terug. D# velomaker kreeg vermoedens en onderhoorde bij den ontvanger van wien het rijwiel was, hij bracht het naar het po- litiebureel. De politie had niet lang werk om den dief, die te Meire verbleef op te sporen. Deze legde bekentenissen af. BOTSING TUSSCHEN HEEREN- EN VRCHTAUTO. Uit de richting van Gent naar Brussel kwam de h. V.. met een heerenauto gereden, In de Nieuwslraat werd de auto aangereden door een vracht auto. Beide voet-tuigen liepen nogal stoffe lijke op. Er zijn geen persoonlijke onge* lukken te betreuren. De politie kwam ter plaatse om de verantwoordelijkheid vast te stellen,

De Volksstem | 1932 | | pagina 2