De Dorpsduivel Dun eerste vraag Is _T08rï$tan ran hal Noordzeestrand Dia kwamen 'i Halst «Waar tapt men bier ter van GE 6HEEST 28 September. H. Wenceslas, Her-. 108773 log en Martelaar. Hij beoefende!*?7794 voordurend op don troon de schitte- i'ondsté deugden. Hij hielp de weduwen, de weezen en de armen door zijne al- moezen en bezocht de gevangenen. Gansch zijn leven bewaarde hij eene ongerepte zuiverheid. Hij zaaide zelf de tarwe en pres'te de druiven voor het H. iïi'solïer. Op aandrijving van zijne on taarde moeder werd hij vermoord dooi' Bolcslas, zijn broeder terwijl hij bad in de kerk. Ril gebeurde in 938. Honga- cie, Polen en Bohemen hebben hem tot beschermheilige aangenomen. Scherens aan het Hof. Be wereld kampioen van het wielrijden, Jozef Scherens, wend heden Dinsdag morgen ontvangen door den Koning, die hem gel'ukwensch'be om de heerlijke zege praal welke hij te Rome heeft verwor ven. Lotenleening v. 1932 5 P-h. king van 24 September 1932. 155302 wint 500.0Ó0 fr. Be volgende reeksen winnen 25.000 frank 159549 137958 110217 299391 253127 256366 273372 Reeks 135038 109572 242484 285534 224409 247313 190857 22.5441 192208 234742 194126 235729 196902 163427 144323 111308 119133 120704 237728 213733 17 4274 146181 149756 151520 VERRASTE INBREKERS ACHTERNA GEZET TE LAKEN In den nacht van Zondag op Maandag werd een politie-agent op ronde op de E. Boekstaellaah te Laken, gewaar schuwd, dat drie kerels bezig waren in te breken in een huis van de" genoemde laan. Volgens verklaringen van voor bijgangers warén zij al een tijdje bezig EENE AARDIGHEID De Fronters^om voordeur van een, huis open te schrijven sedert jaar en dag over boe- breken. De agent Willem Cueliers, van renbelargen. Waarom hebben ze geen 'de achtste afdeeling trok er op af, maar landbeuwkandidaat voorgesteld Of is *°odra hem in helt oog kregen, kozen al hun schrijven maar voor de frim De radio-storingen. De kommissie gelast met de studie van bet vraagstuk der bestrijding van de-radio-storingen heeft haar verslag neergelegd. M. Bo- vesse, minister van posterijen, telefo nen en telegrafen, heeft reeds kennis genomen van het verslag dat denkelijk eerlang in den ministerraad zal bespro ken worden. De damen geen sigaretten meer - Eene Amerikaansche dame Annabella Smi'thson, uit Chicago, is in öamenwer king met verschillende vróuwen-orga- nisatiën uit alle standen dér maat schappij een felle kampagne begonnen legen bel rooken van sigaretten door vrouwen en meisjes. Zij is van meening dat de nicotine verschillende afschuwe lijke eigenschappen bézit, onder ander de stem der vrouw van iedere charme beroofd. M. Hymans ongesteld. Over een paar weken werd M. Paul Hymans, mi- nis'ter van buitenlandsche zaken, door Ben insokt gestoken in een vinger der rechterhand. P,e vinger begon na enkele 'Jagen te verzweren, zoodat een genees heer den vinger moest opensnijden om verdere verzwering te keer te gaan. M. Hymans heeft nochtans zijne bczighe- Jcn geen oogenbiik verlaten en binnen jen paar dagen zal hij volledig hersteld lij»- Verjaring van het eindoffensief. Op ?8 September 1918, om halfzes 's och— •vends, werd, op de Belgische vuurlinie, op'bevel van den koning/Overgegaan tot Jen algemeehen aanval óp de D.uitsch© stallingen, die, na een verwoeden strijd, veroverd werden. Toen volgde een stil stand in de krijgsverrichtingen, welke echter in Oktober werden hervat. De Belgische troepen beukten met nieuwen moed op bet wijkende Duitsche leger, dat 'ten slotte op gansch het front, van rP; Noordzee tot aan de Zwitscrsche grens, verslagen werd. Tien duizend Vlamingen en Walen sneuvelden gedurende het eindoffen sief. De hongerstaking van Gandhi. Gisteren namiddag heeft Gandhi zijne hongerstaking opgeheven daar M. Mac Donald de overeenkomst van Poone in zake het scheidsgerecht der gemeente lijke kwestie aanvaardde. Te Bombay heerscht algemeen© vreugde, tylen verwacht zioh aan open bare betoogingen voor het in vrijheid stellen van Gandhi. De vogelvangst. Met- ingang van 25 September en tot 24 November is het toegelaten netten uit te ze'tlen om vo gels te vangen. Het ministerie va! landbouw maakt echter bekend, dat de vangst van vinken, distelvinken, groen vinken, kneutjes, sijsjes, gorzen, slechts Loegla/ten is met het doel de vogelen in een kooi te zetten. Het is dan ook ver boden doode vogelen dezer soorten te vervoeren of op de markt te brengen. Het vervoer van doode vogelen van de andere soorten is toegelaten tot 27 November. de inbrekers het hazenbad. Om hen den schrik op het Jijf te jagen, loste de agent een revolverschot waarop de mis dadigers insgelijks revolverschoten losten. Een van de kerels kon worden gesnapt. Terwijl de agent zijn identiteit aan teekende, geraakte de booswicht echter opnieuw ui't de voeten maar hij liet een identiteitskaart, een léderen vest, en een monnikskap achter. De kaart, was op naam van Rominiek Van den Eede, 37 jaar, steenhouwer, -gehuisvest Haacht- 'schen steenweg te Schaarbeek. Toen de agent afdaar aankwam was hij verwon derd den man-te zijnent aan te treffen drch hij verklaarde zijn identiteitskaart aan zijn broeder Pieter, 46 jaar huisvest Med oris Straat te Laken te heb ben, geleend. Deze was inderdaad af wezig. De drie inbrekers worden ijverig ge zocht eri er wordt verondersteld dat die niet lang meer op vrije voeten zullen loopen. VROUW ONDER DEN STOOMTRAM TE BORGERH0UT Maandag namiddag te 5.30 uur, had te Borgerhout ter. hoogte der, Oudslri.j- derslaan een ongeval plaats met de buurtstoomtram waarvan de vrouw Raak -wonende Kallenberg, 83, helt) slachtoffer wérd.' Deze vrouw werd op genoemde plaats door dé tram ten gronde gevyprpëK 'ei) kwam met de beenen onder de machién terecht. Wanneer men. haar van onder het logge gevaarte had gehaald leken de uiterlijke verwondingen niet van ernati- gen aard, doch het" slachtoffer kloeg van hevige inwendige pijnen en moest naar het, St. Erasmusgesticht worden overgebracht. M. Geerts, politieadjunkit stelde hel onderzoek in. te maken of e£ spel is. TE Fransch-Belgisch gedenkteeken te Wervick-Zuid. Zondag 2 Oktober wordt te Wervik-Znid het Fransch-Bel gisch gedenkte-eken onthuld ter nage dachtenis van de Franschen en Belgen van de stad, gesneuveld tijdens den grooten oorlog. Mode-hervorming in Italië. De fu turistische kunstenaar Marinétti die zialr bijzonder toelegt op bet aanbren gen van kunstzinnige hervormingen vamhem modéartikelen is thans van plan om een nieuwe Fascistische mode voor hee- ren te ontwerpen. In het aanstaande voorjaar zullen de ontwerpen gereed zijn en zal er bij groot optochten veel reclame worden gemaakt voor deze nieuwe kleeding. De «Graf Zeppelin naar Zuid-Ame- rika. -De «Graf Zeppelin» is Maandag morgen te 7 ure uit Friedrichshafen vertrokken om de 7e reis naar Zuid- Ainerika aan te vangen, onder de beve len van Dr Eckener. Er bevinden zich acht passagiers aan boord'. Voor de afreis werd een sluikpassa- gier ontdekt, vanachter Tn de romp van het luchtschip. De verstekeling, die daags te voren op het vliegplein geraakt was, is een 17-jarige Pool, die in do maand Juni laatstleden reeds gestraft werd.voor hetzelfde feit. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL ERUSSEL Maandag morgen te 8,15 uur, gebeur de er te Brussel op de Louisalaan ter hoogte van de Vleurgatstéenweg een vreeselijk verkeersongeval waarbij een man het leven in schoot. Een voorbijganger word aangereden door een tramrijtuig der lijn 3, dat uit de richting van het Ter Kamerenbosch kwam. De ongelukkige verdween heele- maal ondér het logge voertuig en het kostte heel wat moeite alvorens men uit, zijn benarden toestand kon verlossen. Het slachtoffer hetwelk den schedel verbrijzeld werd, heeft men bij middel van een ambulantiewagen naar het, St- Janshospitaal overgebracht. Het be zweek bij zijne aankomst. Het is een zekere M. Germain Hlon- deau, technieker, geboren te Chaleau- bleau (Frankrijk) -in 1903 en woonach tig te Brussel.' Het parket s< tapte- ter plaatse af voor het noodige onderzoek. geen misdaad in. het Geen VL.AMIIVG itan eene partij steunen clie al wat de Vlamingen lietotoen opgetoouwcl stel selmatig: Jjeliampt en die niet eens met een eigen programma durft voor de*x dag komen. eene geschiedenis uit vroegeren tijd 31 s'tc Vervolg Hoe weinig hij zulks, ook openbaarde, Zoo hadden toch de onheilen die hem getroffen hadden, eene diepe smert. in zijne ziel achtergelaten, en terwijl hij door eigen kracht trachtte te overwin nen, verleerde zij hem langzaam, en bracht ieder genoegen, iedere vroplijk- hcid van anderen slechts verbittering bij hem te weeg. Bijna alle bekenden 'trokken zich van hem terug en daaronder zijne beste vrienden. Dit deed echter zijne eigen zinnigheid en lichtgeraaktheid slechts toenemen. Te vergeefs had Hendrik gehoopt, dat hij met der tijd wel ver anderen zou meer -dan een jaar was er sedert den dood zijner, vrouw ver- loopen, en de verandering was nog niet gekomen. Herhaaldelijk, als de oude barspli en toornig tegen hem geweest was, had Hendrik hét besluit genomen van hem weg te gaan maar, dan slQnd deze geheel alleen in de wereld, en het was toch eigenlijk niets anders dan het ongeluk dat zijne gemoedsgesteldheid zoo veranderd had. In hel dorp schreef men Hendrik's blijven op de landhoeve aan een geheel andere beweegreden toe, en deze wist zulks wel. Met nijdigen spot vertelde men,dat de dorpsduivel die zoo Irolscl en hoogheilig' van aard was, dien de geringste belecdiging vroeger geweldi JAMMERLIJK ONGEVAL TE OEURNE M. Jozef Rabaut, op logement in de Jozef Schuerwëghstraat, kwam Zondag in zijne kamer en wilde zich verkleeden wanneer hij bemerkte dat de deur der slaapkamer gesloten was. Zijn broeder, in wiens bezit de sleutel i|j en de houder van het logementhuis waren afwezig. Willende -uitgaan, zoo vond M. Ra- bout niet béter dat over het afdak naar bet, venster te gaan der slaapkamer. Hij wilde het venster open duwen doch viel in 'tglas van bet venster, zich zeer ernstig kwetsend aan de rechter, hond: twee aders en verschillende pe zen werden overgesneden. Hij werd bij hoogdringendheid naar hot gasthuis ge bracht, waar hij een heelkundige be werking onderging. LIJK AANGESPOELD TE OOSTENDE Maandagmorgen bemerkten voorbij gangers een pak dat op het strand lag rechtover he't krïjgs,gasthuis. Bij nader, onderzoek bleek dat het lichaam te zijn van een manspersoon van omstreeks 65 jaar, netjes gekleed in een zwart pak. Het stoffelijk overschot werd naar het doodenhuis overgebracht. Geen pa pieren werden aangetroffen. Een onder zoek werd ingesteld met het dool na te gaan of het hier een moord, ongeluk of. zelfmoord geld'. LIJK IN EEN WATERPUT TE ANTWERPEN Oip bet politiebureel der Klappei- straat kwam Maandagmorgen een man uit de Elisabethstraat aangifte doen van de vermissing van zijn echtg'enoote Elisabeth A., ongeveer 50 jaar. oud, moeder van zes kinderen. De man kon de verdwijning van zijn vrouw op geen enkele wijize verklaren en vreesde een ongeluk. Toen een zoon van het gezin Maan dagnamiddag thuis uit een put water wilde, scheppen, stelde hij tot .zijn be grijpelijke ontzetting vast, dat, "het.lijk van zijn moeder in den put stak. Politie en parket, werden dadelijk verwittigd. Dit tragisch voorval verwekte groote ontroering in de volkrijke 5de wijk. iDe put, waarin bét lijk van de vrouw ontdekt werd, vormt een pijp van slechts 35 centimeter doorsnede en 1,50 meter hoogte, waarin het water nauwelijks een nieter hoog stond. De geneesheer, die het lijk onder zocht, stelde vast dat de dood niet door verdrinking werd veroorzaakt; de on gelukkige is denkelijk door verstikking omgekomen. Er werden geen sporen vaiï geweld op het lichaam vastgesteld. Het onderzoek wordt nog steeds voortgezet, 'teneinde met zekerheid uit VERKEERSONGEVAL TE ANTWERPEN In de Lange Gasthuisstraat had Maandagmorgen rond 6 uur een smar telijk tramongeval plaats, waarbij een oude vrouw doodelijk gewond werd. Re 70-jarige Maria Anna Van Ooster- wijk, winkelierster, wonende in do •Breedestraat, 36, werd in de Lange Gasthuisstraat door een 'tramrijtuig verrast en ten gronde geslingerd. De ongelukkige werd' in allerijl naar, het St. Elisabethgasthuis overgebracht. Zij liep erge verwondingen op aan het hoofd en een schedelbreuk wordt ge vreesd. Het onderzoek ingesteld door adj.unkt De Wolf wees uit dat het vrouwtje, dat zich naaF de vroegmarkt begaf, door. dé duisternis misleid, met het hoofd tegen het tramrijtuig moet geloopen zijn. De wattman kon niet meer tijdig remmen en de ongelükkige werd door bet rijtuig overreden. Het slachtoffer overleden Uit het gasthuis komt. ons het bericht toe dat de ongelukkige vrouw rond 6 u. 's avonds aan hare verwondingen is be zweken. Het parket werd ervan op de hoogte gesteld. DRAMATISCH ONGEVAL AAN DE SCHELDEKAAIEN TE ANTWERPEN Aan afdak 15B der Scheldekaaien deed zich Maandag morgen te half zeven een jammerlijk omgeval voor, waarbij een werkman het slachtoffer werd.. .Die 42- jarige Alfons Thomas wonende Polder straat, 43, 'te Zwijndrecht was werk zaam bij de herstellingswerken a.an de verschoven kaaimuren. Hij stond op e>en platform, waarop twee afleidingspijpen geplaatst zijn, waardoor de cement met, emmers naar beneden gelaten wordt. De handvatsel van een dezer emmers was gelost eri de emmer werd naar bo ven gegeven om te herstellen. De werk man begaf zieh nu naar de ladder dié het platform melt den kaaimuur ver bindt. Wanneer de man enkele sporten hoog was, verloor bij het evenwicht en stortte van de ladder in de Schelde. Men snelde het slachtoffer ter hulp maar alle pogingen bleven vruchteloos. Js Na middags was zijn lijk nog niet opge- vischt. De heer adjunkt Laport gelastte zich met een onderzoek. deed opstuiven en die zich aan geen enkel meester had willen onderwerpen zich slechts daarom alles Van den ou de liet welgevallen, omdat hij hoopte eenmaal van hem te izullen erven. Deze had niet dan zeer verre nabestaanden en het was wel waarschijnlijk, dat hij den vroegeren bedeljongen lot zijnen erfgenaam zou maken. Hendrik was er zeer verre af aan zoo iets te denken diaarom bekom merde hij zich niét om de praatjes in het dorp, integendeel,droeg het slechts daartoe bij, zijn besluit, den oude niet te verlaten, nog te versterken. Door zijn voortdurende drift en op vliegendheid ondermijnde de landbou wer meer en meer. zijn gestel. Zijne krachten namen zichtbaar af, en hoe minder hij dit voor zich zeiven wilde weten, hoe eigendunkelijke!' hij tegen zijn eigen gezondheid in handelde, zoo veel te enger werd het met hem. Spoe dig kon hij de kamer niet meer verla ten, en eenige weken daarna moest hij zelfs hel bed houden. SDat voerde zijn kwade luim en zijn ongeduld ten top. Buiten Hendrik duld de hij niemhnd bij zich, en ook tegen dien was hij wrevelig en barsch. Niets was hem meer naar den zin. Op dezen tijd bezocht hem een verre nabestaande, die zeker in geen jaren bij hem geweest was. Ik heb gehoord', dat gij ziek zijl, zegde hij tot den landbouwer die zij nen groet nauwelijks beantwoord had. Gij staat tegenwoordig alleen in de wereld, ik hield bet. alzoo voor mijn plicht, u op te zoeken, .wij zi.in immers toch nabestaanden en hebben alzoo betrekking op elkander. De komst, vari dezen man had in- tusschen des ouden argwaan reeds gaande gemaakt, daar hij veronderstel de dat deze slechts kwam om van hem te. erven. Hij was niet in staat zijn verbolgenheid' daarover te verbergen. Meerit giji dat wij nabestaanden eijn an'twoordde bij met bitteren spot. Haha Ik wil niets daarvan, we ten Sedert, ja-hen zijt ge niet hier ge weest. Het "is Waar, zoolang George nog leefde was hier ook niets te halen: maar nu, daar Ik zonder erfgenaam ben, nu ik ziek ben, nu komt ge mij opzoeken en dehkt, dat ik den notaris maar moet latèh roepen, mijn testa ment maken en u tot erfgenaam be noemen 1 Halia daarom zijt ge geko men, daarom stelt, gij u zoo deelne mend aan 1 Zoo bedaard mogelijk wierp do an dere, in wiens hért misschien toch wel zulk eene gedachte was opgekomen,dit verwijt van zich af. Ik heb er^npg niet aan gedacht van u te erven, anitwoordde hij. Gij zult opk niets erven, niets, antwoordde de zieke, die hoe langer hoe meer verbitterd werd. Geen mijner nabestaanden zal iets hebben, want. zij meenen het geen van allen oprecht met mij zij verlangen maar naar het oogenbiik dat ik de oagen zal geslopen hebben, prn mijn vermogen te doelen. Dat. genpegen zult, gij echter niet hebben, al zoii .ik bet ook aan ge heel vreenide menschen wegschenken. |En dat zal ik dóen ook J. NOG HET DOODELIJK ONGEVAL Tfc WEVELGEM Wij vernemen dat de kleine Daniel Seurynck, die door van een hooischelf jté vallen te Wevelgem, eene schedel breuk had opgeloopen en verzorgd werd in het gesticht van dr Baeckelandt, te Kortrijk, aldaar Maandag morgend te ure 30 overleden. Hij werd hoe langer hoe heviger, tot dat de nabestaande gramstoorig de kamer verliet. Ook toen kon hij nog niet tot bedaren komen. Geen van allen zal iets van mijn vermogen heb beu, ging hij voort. Het zal bij elkander blijven, zoo als ik het nalaten zal. Ilaha morgen reeds zal ik mijn testament maken Wind u zeiven zoo niet op, smeekte Hendrik hem. Ga hier zitten, riep de bude kcrl wijl hij op eeiien stoel naast zijn' bed wees. Hoor toe.! Morgen wil ik niiju testament maken. Gij. hebt v.oor mijne hoeve zorg gedragen' u wil ik alzoo bedenkenu, maar het meisje, die Margarelha, zult gij alsdan nim mermeer aanzien. Zij is eene bedelares en ik wil niet zij moet met mijn ei gendom niets gemeens hebben. Hendriks wangen werden met een donkeren bïos bedekt, toen hij zoo over het meisje •oorde spreken, dat met onveranderde liefde in zijn hert leefdé'. Sedert lang, zeer lang had de landbou wer geen enkel woord van Margarébha gesproken. Beloof mij dat, ging hij voort beloof mij dat stellig, geef mij de hand daarop. Ik weet dat gij uw woord hou den zult. Hij stak hem de rechterhand toe. Hendrik stond ernstig op. Geeï mij di'hand erop, drong de. zieke bij hem aan. - Neen, antwoordde Hendfik nu vastberaden, het meisje laat; ik niéfc loopen. De oude richtte zich met mbeUé in het bed op en staarde hem strak aan; hij scheen zijn eigen ooren niet te ge- looven. Zij wilt niet riep hij uit. Gij wilt mij dat niet beloven Neen, g'af Hendrik hem éven vastberaden ten antwoord. Ook dan niet, wanneer ik u tot mijnen erfgenaam benoem. Ook dan niet. Die bedelmeid is u liever dan mijne hoeve 1 ging de landbouwer nu met de grootste hevigheid voort. Mij wilt gij trotseeren mij zonder-wien gij niets niéts zijt Voor de laatste maal vraag ik u, of gij mij dat wilt beloven, voegde hij er bij. Neen, antwoordde Hendrik wiëns trots nu insgelijks werd opgewekt. Neen. neen riep de zieke met inspanning van zijn laatste krachten. Zoo zult ook gij geei\ uur langer in mijn huis en op mijne hoeve blijven Voort voort mét u. Sidderend van gramschap en opge wondenheid wee»s hij met de hand naar de deur. Hendnik draalde. Hij kende de ziekelijke opgewondenheid des ouden mans. Overijl u niet, zegde hij bedaard. Voort voort riep de zieke. Ik heb niets mèer met u te maken 1 Ook gij moogt weder een bedelaar worden. Voort; uit mijn huis Hendrik ging. Het viel hem smerte- lijker van de hoeve die hem sedert ver scheidene jaren nauw aan 't hert lag te vertrekken, Vi ïetvolH.

De Volksstem | 1932 | | pagina 2