WAAROM WIJ STRIJDEN IN OE RANGEN DER KATHOLIEKE PARTIJ Een oproep tot de katholieke, raikaal-VlaamsGhgezinde Jeugd MANNEN en VROUWEN stemt voor da Partij van orde en welvaart EEN DOP ONDER Nr Een schandalig Manifest MOEDERS OP, TEN STRIJDE De Vreeselijke Aardbeving/ in Griekenland Uit de Vatikaansche Stad De Schuldenkwestie Rood-Kruis van Belgis XXXVIII JAARGANG NUMMER 213 Kerkstraat, 9 an 21 Aalst. Telefoon 114. - DAGBLAD - 20 Centiemen Uitgerer J. Van Nuffel-De Gandt Publiciteit bulten het Arrond. AALST] Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs IBank Buiding/Kingsway, 20 Londres VV, fi. 2« Z0NDA6 2 OCTOBER H.H. BewRer-Engel. Zon opE,52Zon«15,28 MAANDAG 3 OCTOBER I932 H, Theresla Zonop5,53Zonaf5,26 E. K. 6 V. M. 14 Drie vooraanstaande vooruitstreven de Katholieke flaminganten hebben 'n paar weken geleden eenen oproep ge richt tot de radikaal-vlaamsch gezinde jeugd. Wij geven dezen oproep hiec in tegraal weer. Ten gevolge van het incident Tr.ófois, Verkondigde de nationalistische pers dat NI. Orban en zijne vrienden zich te rug getrokken hadden van de katholieke partij. «De Werkman» stelde NI. Or ban en zijne vrienden voor als 'n prach tig voorbeeld voor de katholieke Vla mingen. De nationalistische pers heeft echter, te vroeg gejuicht, want Nlr. Orban staat nog steeds op de katholieke lijst te St. Niklaas en zijne vrienden strijden mee voor de katholieke partij. (N. d. R.), Velen onder U zullen over, enkele we ken voor de eerste maal ter slembus worden geroepen. Weest er van over tuigd dat wij allerbest begrijpen in .welken gemoedstoestand gij U bevindt. |Wij beseffen dat gij wellicht aarzelt bij dezen aanvankélijken. stap van uw po litiek leven. Gij wenscht immers begin selvast de regelrechte lijn te volgen langs waar en Uw Katholiek en Uw Vlaamsch ideaal te bereiken zijn. Maar angstvallig rijst voor U de vraag op of tegenwoordig in de rangen der -Katho lieke partij de gewenschte stuwkracht en. de gewenschte oprechtheid voorhan den zijn voor eene gave en spoedige yiaamsche rechtsvoltrekking. .Wij richten op «dit kritisch oogenblik lot U een woord, dat zijn uitgang vifidt in het diepste van ons katholiek ge pioed, maar dat tevens bezield wordt door 't Vlaamsch ideaal dat wij steeds in al onze handelen met oprechtheid Willen dienen. Wij zullen de allerl.aatslen 2.ijn Om de onaanvechtbaarheid va-n al onze pa'r- lijgenooten in Vlaamsch opzicht voor uit té zetten. Het is een feit dat enkelen bij ons, nu nog in dit beslissend uur, niet begrepen hebben dat eene politieke partij zij weze katholiek of wat anders, wil ze de volksziel in beroering bren gen in Vlaanderen Vlaamsch moet zijn volledig en door en door. Daarbij nog, we geven het grif toe, piaar al te lang duurde het verbeiden •naar Vlaamsch rechtsherstel... Maar al te lang werd elke poging om rechtzin nig zekere beginselen in doodwerkelijk- heid om te zetten met enghartig wan trouwen in onze rangen bejegend. Maar al te vaak werden onze eigene inzichten in twijfel getrokken-en.werden wij ver dacht gemaakt. Dit was echten voor ons geen reden tot ontmoediging of achteruittocht maar veeleer een spoorslag om met on wankelbaar geloof in de rechtvaa'rdig- iheid onzer beginselen gezondere opvat tingen in eigen rangen te doen zegevie ren. DE STOUTSTE VERWACHTINGEN ZIJN GEWETTIGD De heerlijke verwezenlijkingen door 'onze Vlaamsche voormannen in de laat ste jaren bereikt, wettigden onze stout ste verwachting: zooals waren en voor de geschiedenis onjzer kultureele her- wording zullen blijven de Vlaamsche Hoogesohool, de vervlaamsching onzer Openbare Besturen, de vervlaamsching van Lager en Middelbaar onderwijs en weldra de vervlaamsching yan het Ge recht. Het ware ondankbaar deze uitslagen te miskennen en onverantwoordelijk deze moeizaam verworven machtpositie in de Katholieke rangen door gevoelens van vertwijfeling of door een gebaar yan desertie te ontwrichten, vooral op Tiet moment dat eene omvorming van het Katholiek partijwezen zich voor, ie der scherpzinnig oog en ieder opletten den geest aan het voltrekken is. Met kan naar onze meening niet langer als een hersenschimmige -utopie worden aanschouwd dat binnen afzienba'ren tijd, de meest vooruitstrévenden onder de Vlaamsche scharen gehoor gevende aan. den wekroep die uit alle gouwen opstijgt erl aan de hoog'ere beginselen die ons gemeenschappelijk bezit uitma ken den terugweg zullen inslaan naar de eene Katholieke partij zonder ook maar iets van hun Vlaamsbh ideaal prijs te moeten geven. Onze beslissing, na' gewetensvol over- !»g, Maat, yast; wij moeten blijven In de ranigen dep Katholieke partij, wij ontvluchten het vaandel .niet dat in zijn plooien den roem en de fierheid omsluit der eeuwenoude moederkerk van Rome. WAAROM 1. Omdat deze partij alleen uitgespro ken Katholiek is en daar alleen in een Land waar; traditionneel de politiek en de Godsdienstige belangen onafscheid baar zijn, onze Katholieke beginselen veilig worden gediend. Er zal ons geen woord ontvallen dat de zuivere bedoelingen in twijfel trekt die in dit opzicht, door de otei'groote meerderheid onzer Nationalisten wor den gekoesterd. Zij meenen het opper best. Maar zij vergissen zich uiteinde lijk nopens de noodlottige uitwerksels die hun «neutraliteit» op de geestes' en gewetensvorming onzer jongeFe ka tholieken, onvermijdelijk hebben moet. Wij stellen aan onze katholieke natio nalistische vrienden de vraag zit ei* in de Nationalistische rangen en de ideo logie die hun dagelijks wordt voorge houden nog de noodige katholieke be reidwilligheid om in de onrustbarende krisis vap. dezen tijd een beschuttend pantser, te blijven, waarachter een Vlaamsch Vlaanderen als Katholiek Vlaanderen zijn veiligheid bewaart «GODSVREDE» NIET NIEER BRUIKBAAR Hoe Welwillend mqn ook ter gerust stelling van eigen geweten het begrip «Godsvrede» tracht te omschrijven, het schijnt vooralsnog geen. voldoening te schenken aan den gebiedenden katho lieken eis'cih, die wil dat een anti-Gods dienstige politiek van liberalen en so cialisten door een uitgesproken pro- Godsdienstige politiek zou worden be- kampt. En zoo wij ons niet vergissen, wordt dit ook stilaan en meer en meer van na tionalistische zijde begrepen. Wij bren gen hier graag de volgende zinsneden voor uit het artikel van Meester Hen drik Borginon pas verschenen in «De Schelde» van 9 September en gewijd aan de nagedachtenis van den grootsteri onzer Vlaamsche idealisten Lodewijk Dosfel. «Dosfel was een der medestich ters van «Het Vlaamsohe front»... Dat een organisatie zelve op grondslag van Godsvrede zou opgebouwd worden, hin derde hem... Een der eerste schudde hij de Godsvrede-gedachte af als een wambuis dat den vrijen uitgroei van zijn onafscheidbaar verbonden en door elkaar gestrengeide Katholieke levens beschouwing en Vlaamschgezindheid belemmerde... De 'les die er in schuilt ga voor ons niet verloren: hoe verheven ook het doe! van den Vlaamschen strijd, hoe belangrijk ook haar op het tijdelij ke afgerichte streven, tooh ligt daar niet het eenige of het hoogste goed, mooten zij ingesohakeld worden in het alge meen van de menschheld, en moeten wij In onderworpenheid fier, de onderge- schikheid van eert streven, waaraan zoo veel van onze beste voormannen hun leven hebben gewijd aan hoogere gees telijke belangen en goederen inzien. In. het bewustzijn van den eisch der tijdsomstandigheden verklaren wij dan ook onomwonden liet* beginsel dat aan alle politieke Werking moet ten grond slag liggen: het opperrecht en de eer bied voor de rangorde der geestelijke waarden. Vooral in deze tijden van Godsdienstige en Zedelijke ontredde ring is het onze plicht de primauteit te verkondigen onzer Katholieke beginse len boven alle andere. Dat weze onze eerste zorg en dan blijft het onze zege vierende kracht. RUIMTE GENOEG IN DE KATHOLIEKE PARTIJ 2. Omdat er in de rangen der Katho lieke partij ruimte genoeg is om alle gedachten die niet In strijd zijn met de Roomsch-Katholieke beginselen te ver dedigen. Laten we onbewimpeld spre ken en duidelijk zijn het was in onze partij niet altijd zoo. In de algemeene gedachtenvarrwarring, midden in de 11a- oorlogpsychose en geestesbekrompen- heid die een man als Dosfel deed boeien en kerkeren, werden vele goede inzich ten misduid en hebben diegene, wien den zin van hét Vlaamsch radicalisme hcelemaal ontging, vélen ten onrechte verguisd. Wij zijn er steeds voor voor uitgekomen dat de gftootstj Stljheid De tijd is aangebroken en even :ils van denkwijze betreffende de oplossingfde kruisvaarders moet ge vetrekken mét het eeretceken op de horst y,i roe pen om 't hardste «Voor God en Kerke»' van het taalvraagstuk moest worden verzekerd aan al degenen die zich in de rangen wilden scharen yan de Katholie ke partij. Het wilde er bij ons maar niet in, dat de katholiciteit onzer partij zou worden in gevaar, gebracht door hen die eene wijziging onzer, grondwet voorstonden, in dien zin dat het land federaal dit wil ten slotte niets anders zeggen dat op voet eener yerder doorgedreven Re centralisatie zou worden ingericht. Heeft men de katholieken verketterd die in 1892 en in 1921 voorstanders waren eener. grondwettelijke herziening? Wij zijn gelukkig te mogen vaststellen dat eiken dag de opvattingen die wij des- aangaande hebben verdedigd veld win nen en dat er thans in de katholieke partij eene kentering te bespeuren is en eene gedachte verruiming geschiedt die een einde stellen moet aan de be krompenheid van liet verleden. GELUKKIGE EN BETEEKEN IS VOLLE VERKLARINGEN Wij onderlijnen in dit opzicht' met voldoening de verklaringen dié werden afgelegd op den Katholieken dag van 4en September jl. door onze gevierde leiders, den Z. E. Kan.TBroeckx, senator, voor Limburg en door den. heer Edmond Rubbens, volksvertegenwoordiger van het Arrondissement Dendermonde Senator Broeckx verklaarde Wij moeten breed zijn van gedachten; wij i mogen niemand verketteren; in onze! Katholieke partij in Limburg zijn alle Katholieke Vlamingen welkom wat ook hunne persoonlijke opvatting weze, als zij zich maar aan de partijtucht willen onderwerpen. Nog duidelijker was de verklaring van den heer Rubbens: «Pe Katholieke par tij is ruim genoeg om aan elke opinie vrijheid van uiting te laten... en er is daar plaats voor Federalisten en Mini malisten op de eenige voorwaarde dat zij eerlijk de tucht den partij zouden eerbiedigen. 3. Omdat wij de meening zijn toege daan dat onze Vlaamsche belangen bui ten elke andere beschouwing om, doel matiger zouden gediend worden indien alle Katholieke Vlamingen zonder on derscheid kwamen staan in de gelede ren der Katholieke partij. Niet verder afbreken maar gezamen lijk opbouwen dit weze yoortaan onie leuze 1 MEESTERSCHAP OVER DE TOEKOMST Wij hebben sterker dan ooit het be sef onzer meesterschap over de toe komst; de,katholieke Vlamingen hebben een. macht weten op te stellen waarte gen ieder verzet voortaan nutteloos is. Het- is nu de tijd der gesloten gelederen en der onverdeelde kracht. Geen machtsverspillingen een onderling re dekundig gehaspel over staatkundige mogelijkheden waarover de toekomst beslissen zal. Ondertusschen blijft ge leidelijkheid de hoogste wet der evolu tie die de volken ondergaan. Die ont wikkeling zonder overhaasting voor te bereiden en inmiddels datgene te ver wezen! ijkeft wat bereikbaar aan de hand ligt, dit alleen is doelmatige en gezon de. politiek Katholieke Vlaamsche jeugd, het was ons een behoefte U deze beginselver klaring vóór te leggeti. U zult hier geen woord vinden dat ge lijk wie in tzijne overtuiging kwetsen kaff. 'Wij doen heden nu onze ran gen wijd open staan een dringenden oproep tot U allen opdat gij met uwe rotsvaste katholieke overtuiging en uw Vlaamsch radikalisme onze gelederen zoudt komen versterken en schouder aan schouder met. ons den goeden strijd zoudt voortzetten. Laat U niet van de wijs brengen door hen die verbittering zaaien en ontmoe diging. Wij zeggen! U, ef bestaat geen 'aan leiding lot ontmoediging. De jonge Vla mingen ziiflen weidra den laatsten weer stand die hier of ginds nog opduiken wil overmeesteren indien gij ons mee helpt strijden den goeden, rechtzinnige Ka tholleketn Vlaamsehen strijd. Adv. P. M. ORBAN. LlHr Sm. VAN HAVER, 'Mv, m SM GERVENa Wie tegenwoordig zijn oogen en ooren den kost wil geven, zal gauw we ten dat de maatschappij in gevaar is. Er zijn op onze dagen mannen die uw jongelingen eri jonge dochters uit uw handen rukken, en om aldus, uw .woord, uw werk, uw optreden, uw per soonlijkheid van waardige moeder, t. doen miskennen. En... als het zout zijn kracht ver liest, waarmede za!i men dan zouten Aan u, moeders, uw zonen en dochteA den waren weg aan te* duiden, Gij beslist ovér hetgeen het innigste aan het mensohdom raakt. Uw werk is gewichtiger dan dat van den mam Dank aan de moeders, zullen de kin deren van hun prilste jeugd af weten dat de plicht van elk goed burger deze is, de maatschappij, den Staat, het Land .krachtig en rechtvaardig te yer- dedigen. Uw kinderen blootgesteld aan slechte inblazingen, worden aldan vijanden van de orde en de tucht die onmisbaar zijn In de samenleving. Beste Moeders, met de hand op uw geweten, gaat ge in optocht, ja, ten strijde voor de goede zaak en op Zon dag 9 October moet ge de krone op het werk zetten met te stemmen' .vooï uw partij, de Katholieke partij. - EEN MOETiER. Athene, 30 September. Donderdag werden drie nieuwe aafdJ schokken in Chalcidice gevoeld. Het Fransch consulaat te Salonikf werd beschadigd. Voorts zijn ongeveer» 100 huizen ingestort. Het stadhuis erf de gebouwen van politie en. van de Oltö- maansche Bank moesten door de amb tenaars worden ontruimd. Voortdurend komen transporten binnen. Het aantal dakloozen bedraagt thans ongeveer, 3000. Een vreemd lichtschijnsel steeg Donderdag ochtend over de kust op en over, Olympus. In de huurt van Appolonia, dat' tot! dusver nog betrekkelijk gespaard is ge bleven, zijn zes dorpen verwoest; 200 huizen zijn aldaar onbewoonbaar ge worden. Op véle punten van liet schier eiland bespeurde men een plotselinge hitte en een scherpe zwavellucht. Voort durend hoorde men onderaardse!! ge rommel. Duidelijk viel waar te nemen, hoe uit zee een reusachtige golf om hoog rees, die met geweld op de kusfi uiteenbrak. -Braver-Liberalen ATs ge deze week nog- met een manifest, op zijn Oiistersch, voor de pinne kunt komen, zijt ge verzekerd van uwen triomf. Zulke politiek doet alle deftige menschen walgen.., Weerd U maar, jongens, uw eigen mannen keeren U den rug...; Een vrije Kiezer. Het Pauselijk Muntenkabinet Langdurig bezoek van den H. Vader Uit Rome, 30 Sept. De H. Vader, bracht gister in gezel schap van den. dienstdoenden «Game- riere participante Mgr. Galfonieri, een bezoek aan den nieuwen zetel van het pauselijke muntenkabinet. De lokalen, waarin het pauselijke munteiikaibmet 'jarenlang' was onder gebracht, zijn gelegen naast de lange galerij der z.g. «Garta geografische», dus op de tweede verdieping der Vati- caansche bibliotheek, terwijl de nieuwe lokalen zich bevinden iri oen deel der vroegere mozaiekschool, welke op haar beurt is ondergebracht in een" nieuw gebouw nabij de Vatijcaansche statie. De II. Vade£ werd ontvangen en Rondgeleid door den gouverneur der Vaticaansche stad, prof. Serafirii, en architect Gastelli en verbleef, ongeveer twee uur in het munten-kabinet. Z. H. bezichtigde de uitgebreide munten col lectie met de grootste aandacht. Amerika scheldt niet kwijt De Amerikaansche minister van Fi nanciën, Ogden Mills, deelt mede, dat IDuitsohland Wegens gebrek aan devie zen de betaling heeft uitgesteld van het verschuldigde en op 30 September vervallende bedrag van 7.800.000 doh Jar. De minister verklaarde in verband hiermede, dat de betalingen voor de zöogeheeten «jrnixed claims ten be- loope van 4.800.000 dollar, voor den tijd van twee jaar tegen vergoeding van een interest, van 5 zullen wor den uitgesteld en de betalingen ter vergoeding van de bezeltingskostcii ten bedrage van 3.000.000 dollar voor don duur van twee en een half jaar tegen een rente van 3 Mills voegde hieraan toe, dat in geen der andere debiteurenlanden, die in £>ecember aanst. aan de Vercenigdo Staten een bedrag van in totaal 12.3.500.000 hebben te voldoen ben toe- Stand bestaat, welke gelijk i§ aan die vap; Djultsohïand^ Af deeling Aalst. ASEPTIE en ANTISEPTIE Kiemvrijmaking van gaas en watten. Voor het steriliseeren der verband* stoffen worden twee methoden aange- .wend 1); In tijd van nood mag men. het gaas en de watte kierfivrij maken doo'ü koking, gedurende 1 uur, in water, waarhij men per liter 6 7, gramnierf keukenzout gevoegd heeft. 2) In ziekenhuizen gebeurt dia kiemvrijmaking in bijzondere to33tel len, welke men den naam geeft van steriliseerketel of autoclave. Bij deza methode mag men met vólle zeker aannemen dat de taaiste bacteriën ge dood zijn, zoo de verbandstoffen ge durende V% uur de inwerking van den damp op 120° Gelcius ondergaan heb ben. Kiemvrijmaking der instrumenten. De metalen werktuigen worden meestal gesteriliseerd door afkoking gedurendq uur in water, niet 1 soda. Evenwei; vermits snijdende werktuigen door ver hitting bot worden, zal men. deze niet koken, doch ze steriliseeren in een ont smettend bad, bestaande uit een oplos sing van 3 h 4%' lysol of pheniekzuuih en Waarin men de instrumenten 3 Q uren laat liggen. Deze wijze van kiemvrijmakiag wórdt ook' toegepast voor gom- en peilbuizen en andere werktuigen in gummi, die d§ kookwahmte niet kunnen verdragen. Caoutóhouc-buiizen mogen naar ver kiezen kiemvrij gemaakt worden of door, dooping gedurende uren in een ontsmettend bad. Bij hoogdringendheid kan mén mé- talen werktuigen steriliseeren door de. vlam van een alcphollarnp, doch dit}, bederft eenigszins 'do instumenten'. Al leen voor naalden in platina is die doenwijze go?d. Kiemvrijmaking der handen Oip deze te ontsmetten, zal men eerst, zorg vuldig de nagels reinigen daarna do handen wasselien in gekookt water, met! zeep en borstel gedurende 5 minuten* vervolgens ze in alcohol steken en ëip- (deijk nog in een Sublimaat. Oplossing .van ;i. i%2 (1 per. duizend)1. 1 rm 1 aap. ibrvoigt.')! j

De Volksstem | 1932 | | pagina 1