De Bedrogene Wraak Professor ftietchmikofï van Parijs, zegt: "De banaan is van alle vrucht ten het gezondst en het zekerst**. Eet uitgezochte en verscheFy ffes bananen met appels en peren. Een Aalstsoaar houdt veel van reizen Doch als ginds ver hij gaat aan 'l peinzen Op zijn verkwikkend bier DE 6HEEST Dan had hij liefst hier weer geweest, Internationaal uT^dfeouwinstituut te Rome. De plechtige ,?Q£iiingszitting der algemeene vergadering Vcfil het Jn- ternationaal landbouwinstiluut te Ro me zal plaa'ts hebben op, 17 October, e.k. DIEF, GESNAPT TE GENT De Belgische afvaardiging zal samen- Dinsdag nacht werd de gekende dief gesteld zijn als volgt Zijne Excellen- je ter Öamyri, S'5 jaar, leurder, wonen- tie M. Van Dievoet, minister van land- de Vrouwenstraat, 34, door den herber- bouw en Middenstand; Vandervaeren, gier Jan Vanden Haute, wonende Ver algemeen bestuurder, Piet-er. .Wautefs. lorenbroodstraat, op heeterdaad be- algemeen toezichter bij het ministerie.trapt, terwijl hij waschgoed op zijnen Van landbouw, Maenhaut, voorzitter der koer stool. Samyn was over een hek ge- centrale Landbouwvereenignig, HeghJklommen; in de handen der. motorijders algemeen sekretaris der internationale der policie overgeleverd, die onmiddel- Melkerij-federatie. lijk ter plaats waren, werd hij'naar, het Deze heeren zullen een veertiental policiebureel der 5e wijk overgebracht dagen te Rome verblijven yoor het bij- en van daar opgesloten in het gemeen- wonen der verschillende zittingen. 14 October H. Donatiaan, bisschop en belijder. Hij werd geboren uit Gai- lo-Romeinsche ouders en tot de waar digheid van bisschop' van Reims verhe ven. Hij bekleedde die waardigheid 29 jaar. Zijne liefde jegens de armen, de gevangenen, de zieken kende geene palen. Hij loonde een onvergelijkelij- ken ijver in het evangelizeeren van de onwetendste en stugste stammen van zijn bisdom. Na al zijn krachten te bes- ste hebben gegeven voor de zielen, gaf hij zijne ziel aan God. Baudewijn de Eerste voerde zijn lijk naar Brugge in het jaar 1096. De 40-urenweek. De kommissie belast met het inzamelen der inlichtin gen verkregen in den loop van het on derzoek betreffende de veertigurenweek, vergaderde Woensdag morgend in het ministerie van Nijverheid en Arbeid. Zij nam kennis van de omvangrijke briefwisseling nopens die kwestie ont vangen en besloot aan~het sekret.ariaat te vragen een verslag op te stellen dat rekening houden zal van de ingewon nen inlichtingen hoewel deze dikwijls onvolledig zijn. Dit verslag zal dan worden voorge legd aan eene onderkommissie die over e-ene nieuwe voltallige zitting der kom missie zal beslissen. De Eeuwclinge van Impe overleden. -Moedei'kc Vooraen, de eeuwelingo van Impe, is zachtjes in den Heer ont slapen in den hoogst gezegenden ou derdom van 102 jaar. Heel de gemeen te was in rouw en de lijkplechtigheden .van de eerbiedwaardige oudcrlinge heb ben plaats gehad onder een ontzaglij ken volkstoeloop. •De Eerste Minister. M. Ronkin, die eene verkoudheid opgedaan heeft, zal eenige dagen in zijn kamer, moeten blijven. De rijwieltaks. Dat de vel O in ons land nog de algemeene gunst blijft ge nieten kan men afleiden uit de statis tiek der rijwieltaksen. In Braband al leen brengt die taks ruim 2 Vz miljoen por jaar op. In 1930 bedroeg zij 2.445.345 fr.; in 1931 'de som yan 2.525,260 fr.. Een record. In de Luxemburgsche gemeente Jenneret is er sedert het jaar Ü830 geene kiezing meer geweest. De uittredende gemeenteraadsleden werden er telkens zonder strijd herkozen. D'e burgemeesters worden er altijd geko zen in de door en door katholieke fami lie de Favereau. En de bevolking is er zoo tevreden over dat zij geene andere bestuurders wensc-'ht. '«b Is te begrijpen, betere behartigers van de algemeene belangen kan men niet vinden. Een gelukkige stad. De kleine stad Reppen, bij Frankfort a. d Oder, die toch meer dan 6000 inwoners telt, ver keert in de gelukkige omstandigheden dat er geen enkele werklooze is, hetgeen .Voor deze crisistijd zeker oen groote zeldzaamheid genoemd mag worden. Het stadsbestuur is er in geslaagd om de werkloiozen te werk te stollen bij het •aanleggen van wegen en het ontginnen yan woeste gronden. Eene zedeschets uit Limburg 9de Vervolg Dat gij menigmaal ging kuieren 'én den kostbaren tijd verslijten mot beu zelarijen, gelijk gisteren bijvoorbeeld, daarvan heb ik geen woord gerept; want daarvoor zijt, gij genoegzaam gestraft, <nu ik u uit dien hoofde wegzende, als eenen ongehoorzamen knecht. Maar, mijn God I zegde Ilen drik op eenen treurigen loon gij zult mij toch nu niet, in het hartje van don winter, naakt en bloot gelijk ik ben, aan de deur zetten. Waar zou ik eenen dienst vinden Het doet mij leed, antwoordde heer Schreuder droogjes. Overigens moet een goed muldersgezel, zomer en winter, op zijn handwerk durven rei zen en in de wijde wereld zijn geluk zoeken. Ik heb hetzelfde gedaan. Indien ik, gelijk eene broeigans ap mijn nest ware blijven zitten, dan zou ik heden nog wel muldersknec-ht kunnen zijn, Maar, mijn lieven meester hernam Héndrik op den zelfden'toon, ik ben geenszins gereed tot de 'reis op mijn handwerk Dat is uwe schuld! bemerkte Schreuder op den vorigen droogen toon. Gij hebt bij mij veel schoon geld ge wonnen. Waarom hebt gij u niet' eenen spaarpot gemaakt Bovendien moet gij toch wel menigmaal bij u zeiven ge zegd hebben, dat gij niet eeuwig bij mij kunt blijven. Of zijn wij misschien te Belastingen. De opbrengst der re gistratie en domeinen gedurende de maand September beliep tot frank 222,918,000 tegen fr. 189,632.000 voor de maand Augustus. Het zijn vooral de ontvangsten der overdrachtstaks die aangroeiden klim mende van 139 millioen tot 167. mil- lioen. 1 Voor de douanen stegen de ontvang sten in September tot 135.600.000, te gen 124.300,000 fr. in Augustus. Die accijnzen brachten 88 millioen op tegen 84.700,000 fr. de voorgaande maand. De Banaan rijk aan vitaminen Wij drinken niet genoeg melk, wij eten niet genoeg .groenten en vruchte-n.En toch >s dit natuurlijk een gezond voedsel. Door liet gebruik hiervan aan te moedigen verheft men het peil van gezondheid, waarmede zich zooveel gezondheids commissies bezighouden. De banaan, die vitamine A. B. en C in overvloed beva't, zoowel als de be langrijkste minerale zouten, is'bij uit stek een .gezonde vrucht. Gebruikt men goede versche melk, is ze een volmaakt voedsel; ze bevat 4 lot 5 deelen koolwaterstof en i deel e wit dus veel calöriën, bron vah energie. Aan zwakke kinderen kan men niets beters geven dan. delk en. rijpe bananen. De kwaliteit van dit fruit verschilt echter volgens de behandeling die het ondergaat en volgens de methode, toe gepast bij het t-ot rijpheid brengen Zorg er dus voor, wanneer U bananen koopt, dat ze van onberispelijke hoe danigheid zijn'. De banaan is slecht: dan een gezond voedsel., wanneer z> volkomen rijp is, d.w.z., wanneer ze ge heel geel is met zelfs hier, en daar een bruin vlekje., Brandende Sneeuw. In de goede rentrein van San Diego naar Los Ange les is er een zending... sneeuvlokken in brand geraakt, wel geen ech'te sneeuw vlokken maar kleine leeisnippers di door een film-maatscnapp'ij in Holly wood waren besteld om daar voor een sneeuwbui te worden gebruikt. samen gehuwd als man en vrouw Ziende dat Hendrik geen woord kon uitbrengen, vervolgde heer Schrcuder: Het is uwe eigene schuld. Waarom hebt gij voor mijne dochter wederom te Allerheiligen les'b, een paar' diaman ten oorslingefs gekocht Mijne doch ter heeft zulke prachtige juweelen in 't geheel niet noodig. En thans zit gij met de handen in het haar. Ware het sommetje in uwen spaarpot gebleven, dan zoud'b gij thans reisgeld hebben. Dat mijne dochter u de juweelen terug geve, dan kunt gij ze aan den. eenen of anderen jood gaan verkoopen voor gangbaar geld. Hendrik zweeg nog altijd. Dan vroeg de mulder met deelneming: Gij waart dus in het geheel niet bedacht geweest aan zulke gebeurte nis Neen, heer Schreuder' antwoord de de neef neen in T geheel met. Ja, zegde Schreuder na eenig bezinnen de win'ter in ingetreden, eri dreigt streng te zullen worden. Luister, neef ik heb daar nog een paar oude hoo- ge laarzen,. Die zullen u zeer wel te pas komen, wanneer gij 's avonds na eene lange reis met natte of koude voelen binnen eene herberg treedt, waar gij op strooi moet slapen, in plaats van op oen bed. Neem ze, mede, Hendrik; zij zijn u geschonken. iDe leerzen in kwestie waren dermate u-sleten en slecht, dat geen bedelaar! ze zou opgeraapt hebben van de straat.) Immers de oude mulder legde nooit een; kleedingstuk af, zoo lang het t*en oord- tegevang. Woensdag morgen werd Sa myn, na ondefhö-or door den heer. on^- derzoekrechter De Slbover, onder aan houdingsmandaat geplaatst on vervol gens in het gevang opgesloten. EEN KIND VEROORZAAKT EEN BRAND TE BRUSSEL Dinsdag avond brak brand uit iri eer huis van de Su ik eri j straat,' ie Brussel bewoond door de wed. Vander IIen haar 10-jarig dochtefbje. Dé 'moeder afwezig zijnde, zoo speel de het meisje met alluriiett'en en ver oorzaakte brand. De pompiers ontboden, waren sj.c'e- dig het vuur meester. Het meisje had brandwonden, aan de handen bekomen en werd bijna verstikt. De onvoorinlï- tige werd naar het Sint-Jansgasthuis overgebracht. OPSTOOTJES TE BRUSSEL in den nacht van Dinsdag op Woens dag poogde een groep woélmakers te beto-ogen. in ffe omgeving van de Beurs, ten bate. van ëen veroordeelde voor dienstweigering bij het leger. De agen ten aldaar op post, hadden heel wat moeite om de lawaaimakers in bedwang te hóud-en. Toen echter hulp van het centraal politiekantoor opdaagde, wer den de woelmakers verdreven in de 'rich ting van. het Noordstation. Na enkele schermutselingen, waarbij de politiemannen van sabel eri gum mistok moesten gebruik maken, kon den de manifestanten langs de Bol- werklaan, worden verdreven. Verscheidene agenten werdén' ge wond. Enkele aanhoudingen hadden plaals.- DUISTER DRAMA TE KOR3EEK-LOO Woensdagochtend werd langs de spoorbaan Leuven-Tienen, te Korbeek- Loo, door een arbeider, die aangesteld is om de lichten te dooven, langs de baan een lijk ontdekt, waarvan het hoofd door een trein vermorzeld waS. Enkele meters verder vond men een jachtgeweer, waarvan de schouderriem door een dikke koord vervangen was. Later in den dag gelukte men er in de identiteit van. het slachtoffer vast te stollen. Het is dat van kolonel Van Duo- ren, plaatsbevelhebber yan Leuven, wo nend te Korbeek-L'oo. iDaar hij aari de rechtefzijde uwee ver wondingen heeft, veroorzaakt door een vuurwapen, denkt men hier met een moord of met een jachtdrama te doen le hebben. De tegenwoordigheid van het jachtgeweer, vijf meter van bet lijk, zou laats'be veronderstelling staven. Het geheim blijft echter tot nog toe onopgehelderd. CIRIO TOMATEN NAGEMAAKT IUOOIT GEEVENAARD ZEEMAN AANGERAND TE ANTWERPEN De zeeman Lauren'b Van Camp, wOr nënde Oude Beurs, 4 5, stapte des nachts door de Lange Beeldekensstraat. Ter hoogte-van de Delinstraat spron gen drie kerels op hem toe en sloegen hem neder. De man werd' waarschijnlijk door een boksijzer erg aan 't rechteroog ge kwetst en bleef liggen. Zijn aanranders doorzochten zijn zakken en gingen op den loop met 14 fr. Getuigen hadden het echter gemerkt eri snelden de~ aanvallers die op de vlucht gingen achterna. Op het Statieplein konden er twee aangehouden worden. Zij Wedren-erkend als Jozef Vergau- en Frans Vanden Avond, IDe derde aanrander, een zekere Neel, kon ontsnappen. Het slachtoffer werd naar het Stui- venbei'ggasthuis overgebracht. Do twee aangehoudenen werden :ria ondervraging onder aanhoudingsman daat opgesloten. MESSTEKEN TE BOISSOHOT Dinsdag avond, omstreeks 11 ure, be vonden zich itog enkele verbruikers ter, herberg van Alfons Vermaelen, gelegen in de dorpskom. Naar aanleiding der kiezing ontstond er twist tusschen de genaamden Ar- mand Renders, 32 jaar oud, en Frans Cortens, 33 jaar oud, beiden landbou wers, te Boisschot wonend. De herber gier het ergste v'reezend, zette de twis ters aan de deur. Op den >tnatweg kwam het tusschen die twee. tot vech ten. De veldwachter A. Ooms kwam tus schen om de vechters te scheiden doch dit -bekwam hein slecht. Hun woede keerde zich tot de riian der wet dewelke, buiten mishandelingen ook een paar messteken opliep, een in.den..linkerarm en een in het been. Gelukkig voor den veldwachter zijn I de opgeloopen messteken van geen. al te ernstigen aard. Het Parket yan Me- chelen werd verwittigd,-. DOODELIJK ONGEVAL TE ROUSSELARE Dinsdag '11 dezer, was Ver-ha oghe Joseph, oud 20 jaar, wonende Herop- .bouwstraa'b, 68, alhier, op de -liofstedé van Dezitter, landbouwer, wonende Bo- terstraat, naast de Ardoyesteenweg aan het fruitplukken. Rond *11 Vz uuf, zich op een boom bevindend, en waarschijnlijk een mis stap doende, stuikte hij van een hoogte van 10 meter ten. gronde en bleef bewus teloos liggen.. Aanstonds snelden oog getuigen ter hulp, doch alle zorgen waren vruchteloos. Een geneesheer ter plaats geroepen, kon nog slechts don j dood vaststellen. Dje ongelukkige werd naar zijne woning overgebracht. i* GRfGOTE BRAND TE BLAESVELT Gisteren avond brak brand uit m de schuur van landbouwer we-d. E. B-er- na-erts en wonende Heihoek. Schuren en stallingen werden ver nield, het vee werd gered en het woon huis bleef gespaard. Er is verbrand: 5000 kg. stroo, 12000 kgr. rogge, 2800 kgr. haver, 3000 kgr. tarwe, 30.000 kgr. aardappelen cri 3009 kgr hooi. De schade beloopt tot ,60.000 ff. ge deeltelijk door verzekering gedokt. De oorzaak is nog niet gekénd. MAN DOOBGEPLÉt" TE LU MM EN Dinsdag avond, rond 5 ure, 'gebeurde te Lummen (Limb.)' een smartelijk on geluk. De 55-jarige Felix Claes, wonende Thiewinkel, reed met zijn 12-jarigen zoon per gespari langs de wijk Velde kensmolen, toen plofs een autocamiori uit Gheel opdaagde. De vader die naast het 'paard stapte had alle moeite om het verschrikte paard in bedwang te houden. Juist toen de camion op zijn hoogte kwam, begon: het dier te stijgeren en de man va der van vijf kinderen werd tusschen kar en auto geplet. Onmiddellijk daagde hulp op, doch vruchteloos. De gekwetste had opge houden te leven. De gendarmerie van Hasselt en het parket werden verwittigd. ZWAAR MOTOR-ONGEVAL TE ST. TRUI DEN Dinsdagochtend kwamen twee .jonge lieden de 26-jarige Vinck en de 24-ja- rige Polleunus per motorrijwiel langs de haan van Luik naar St. Truiden ge reden, toen de moto slipte en beide mannen ten grónde werden geslingerd. Toen buren toesnelden werd vastgesteld I Gat beide slachtoffers schedelbreuk hadden opgeloopen. Hun toestand is zeer bedenkelijk. ZWAAR! VERKEERSONGEVAL NABIJ AARLEN Te Heinsch, nabij Aarlen, is in den: nacht ëen auto, waarin drie personen zaten, in de gevaarlijke bocht, bij den ingang van het dorp tegen den gevel van een buis-gereden. De wagen reed zeer snel en zonder licht. Een van de inzittenden werd gedood. De tweede, geschrokken door het onge luk, sloeg als een krankzinnige op de vlucht. Een der-de echter, eveneens ge schrokken, was als wezenloos in bet Rijtuig blijven zitten. Hij kon niet arit- |Woorden op de vragen hem gesteld doof idon gendarmen, die inmiddels ter plaats kwamen. Daar hij noch de doode inden- jtiteitspapieren op zich hadden werd hij i aangehouden. Men denkt met smokke laars le doen te hebben. Het parket- vari Aarlen zal afstappen op de plaat3 yan het doodelijk ongeluk. je waard was. Hendrik kende den toe- geheele geschenk bestond in zes Luiker stand der leefzen, die hem geschonken schellingen. Hij verwachtte zich ten werden; nochtans onderdrukte hij zijne'minste aan zoo vele dukaten Ook vloog misnoegdheid; boog geduldig zijn hoofd eene roode vlam over "zijn ooen trelaat- en antwoordde Ik ben u dankbaar, heef Schreu der. De mulder wierp een snellen navoor- schenden blik op den jongen man, en sloeg dan zijne oogen even snel neder op zijn schrijf lessenaartje, hetgeen voor hem gcsëboven stond. Het was, als eene roode vlam over zijn open gelaat; doch de storm barstte niet los. Ieder arme molenaarsgezel, die gedu rende den wintertijd bij heer Sohreuder ten bezoeke kwam, en hem wel gestemd vond, ontving zekerlijk de helft meer. En aan hem, die op den molen sedeft zeventien jaren met zijne naarstigheid een groo'b gedeelte zijner ontelbare rijk- of gedurende geheel bet gesprek zijnidommen had helpen winnen... aan hem, oogstraal op^ee-n stuk papier geboeid .zijnen neef en zijn peetkind... aan hem werd gehouden. [wien hij beloofd had als -zijn eigen kind -Verder vroeg hij na eenó poos te behandelen, hem gaf de heer Schreu- neef, gij zijt dan in geenen declojder zes luiksche schellingen, terwijl hij voorzien voor de reis, die gij toch moe/ hem, in het hartje van den winler buï- finilornnmnn - ondernemen. Neen, meester antwoordde de jon mijn gan ge mensc.h met schaamte sche rijkdom bedraagt eenen nedcVland- sc-hen gulden.- Dat is erg, neef... nu, kom aan... daar hebt gij een teerpenning voor de reis... Moc-hte hij u geluk en zegen bij brengen I ten de deur stiet. Nochtans zegepraalde Hendrik oveï de gramschap, die zijn bloed had naaf bet hoofd gejaagd. Hij slioeg zijne blik ken ten gronde... een paar tranen glommen onder zijne oogwimpers. Wederom wierp heer Schreuder eenen snollen en doordringenden blik op den jongen man. Om den mond doa ouden De jonge muldersgnecht, die nog al-'m-olenaaars kwam een eigenaardig glim- JJ raet de "VJ.ts in hand, nabij .lachen spelen, dat moeielijk om ontejj- feren was. Hoor, neef, sprak hij éindelijk' gij s'taat het nog wel. Met mij was de deur was blijven staan, trad tot M. Schreuder. Deze drukte hem iets aard m zijne hand, en sprak dan Daar hebt gij iets voor de reis... dat God u thans zegene en bescher- me Hendrik trad treurig tot op zijne vo- bet erger geschapen. Ik heb eenmaal in mijne jongheid eenen geheelen win ter moeten rondreizen met gescheurde jlaarzen. Ik geloof zelfs, dat mijn lijden i wUCI L 111 IJ U IlJUUil rige plaats; maar kon niet nalaten;van dien winter nog de oorzaak is van eenen blik op bet geld te werp'en, dat mijn flerecijn. Gij zijt thans acht eri de mulder hem had geschonken. Hetjtwintig jaren oud. Aan de mUj.cie-wel- ten hebt gij voldaan. Het is mê'er dan; tijd, dat gij de wereld ziet, en uw geluk beproeft1. Leef en vaarwel; denk aap mij, als bet u wel gaat. Hendrik kon niet antwoorden; zwij gende wendde hij zich naar de deur. Dan riep de oude meester hem toe: Wacht eens, neef, ik moet u nog iets verzoeken, als eenen laalsteri dienst. Wanneer gij toch naar het se- kre"bariaat gaat, gelief in het voorbij gaan dezen brief aan den heer pastoor af te geven... en bij uwé terugkomst! antwoord mede te brengen... of wacht' eenen oogenblik... mijne dochter Rica: jkan met u tot daar gaan en het ant woord medebrengen. Gij zijt te samen: o,pgegTo.eid, en lie'b scheiden zal u bei den zwaar, vallen, Nu .voor. het laatst, vaarwel Hendrik kon zijne tranen niet larige?i inhouden. Hij sprak snikkende Vaarwel, heer Schreuder Dat Gocf het u vergeve, indien gij te hard jegens; mij waart TJ bid ik; om vergiffenis, in dien ik op de eene of andere wijze tï moc-hte beleedigd of u ongelijk aange daan hebben. Daar is mijne hand, Hendrik. Wij scheiden als vrienden. Vaarwel; dat God u geleide op uwe levensbaan, mijn jon gen! De neef greep de aangebodene l and: drukte ze tegen zijne borst, tegen' 3ijne lippen, eri door zijn gevoel overnaes- terd, snelde hij naaf buiten, zondof neg te dufve.ii, omzien^. y.e£y.oigUi

De Volksstem | 1932 | | pagina 2