LAND VAN RIEM De Bedrogene Wraak HEROPENJNG Op ZATERDAG AANSTAANDE OKTOBER Een Beu! vraagt sch?dfivsrqoeding Voor tien ternqkeer van den Meizer 15 October. H. There'sia, Maagd en Ordestichter. Te Avila in'Spanje uit adellijke oudersgeboren, brandde zij, nog kind zijnde,'van verlangen naar den marteldood. Pp 18-jarigen ouder dom téaü' zij in liet klooster van de H. Maagd van den Karmel. Te zamen met den H. Joannes van liet Kruis ondernam zij. de.bervoxniing.yan d.e..Karmelorde. Zij stichtte vele kloosters met een ware mannelijke wilskracht. Zij bereikte in haar gebedsleven de hoogste toppen dei- mystiek, die zij beschrijft on,bare heer lijke geschriften. P,eze laatsten hebben tiaar den titel van kerkleeraarster ver dorven. Zij stierf als een ware .sera fijn in 't jaar 1582. Belgische leening in Zwitserland. De lcening der. Belgische regie yan te legrafen en telefonen, ten bedrage van 31,200.000 Zwitsersche fr. nominaal, uoor den staaf gewaarborgd, en waarvan een deel in Zwitserland werd uiige schreven, werd onmiddellijk b;j de uit gifte meer dan gedekt-. Minister Crockaert te Oostende. De heer Crockaert, ministe van Landsver dediging, vergezeld van generaal Tas- nier, kabinets-oversle en generaal Dc- iracke. inspecteur van den gezondheids dienst, beeft dezen namiddag een be doek gebracht aan het militair, hospi taal van Oostende en aan de kazerne van liet 3e linie. Eeno zegening van uit een vlie-gma- chlen. Mgr. Roland Gosselin, bis schop van Versst'illbs^is in een vliegma- chien opgcMeg^n om van uit dè lucht den eersïën steen te zegenen van een nieuwe kerk, die gebouwd zal worden bij Le Bourget, de luchthaven van Parijs. Deze kerk werd gesticht ten behoeve van het personeel der vlieghaven dat in de nabijheid van het terrein woont. Do; kerk is toegewijd aan. St-Charl.es, ter, nagedachtenis van Mgr Charles Gibier,' die als bisschop van Versailles niet minder dan 53 kerken heeft gesticht. 50.000 aanvragen kwamen feeds toe b'.j N. V. Chocolade Tobler, 36.40 Sl'c- phaniostraat Brussel, om het middel te bekomen, gratis de November- en De- cembergeschenken te ontvangen door deze firma aangeboden. Wat de misdaden aan de Veeenigde- Staten kosten. M. Hofstner, beheer der-uitvoerder van de «Association Pa- .tronale de Chicago» heeft verklaard dat êle misdaden aan de Vereenigde Stalen meer kosten dan de deelneming aan den wereldoorlog. Hij voegde er bij, dat al-, 4een in Chicago, de sommen afgetrog geld onder bedreiging, ieder jaar een getal vertegenwoordigen, veel aanzien lijker dan de bcheerkosten van. de stad. Een wetenschappelijke voeding. Men beschouwt tegenwoordig- de voe ding van volwassenen cn kinderen hoe langer hoe meer als een wetenschappe lijk vraagstuk, en do banaan, deze tro pische vrucht, wordt warm aanbevolen omdat ze voedzaam is en gemakkelijk (verteerbaar. De kwaliteit' van dit fruit verschilt echter volgens de behandeling die bet ondergaat en volgens de. methode toe gepast bij bet tof rijpheid brengen. Zorg er dus voor wanneer u bananen koopt dat ze van onberispelijke hoe danigheid zijn. De banaan is slechts ■dari.eeri gezonde vrucht wanneer ze vol komen rijp is,.d.w.z. wanneer, ze geheel geel is met zelfs bier -en daar oen bruin vlekje. Prinselijk bezoek te Brussel. Uit Oslo wordt gemeld, dat na do huwe lijksplechtigheid van prins Gustaaf van Zweden met prinses Sibilln van Cor- burg in Beieren, de kroonprins van 0 Noorwegen, Olaf, en prinses Martha van Zweden, zijne gemalin, zich naar Brus sel zullen begeven, waar zij gedurende «ene week do gasten zullen zijn van prins Leopold eh prinses Astrid. De Kontingenteeringen en het Duur Leven Een dekreet van 8 Juli laatstleden getroffen door den Fransehen. Minister van Landbouw, beeft den invoer in Frankrijk beperkt van vruchten- en groenten. Belgie werd bijzonder getro fen door dezen maatregel. Andere de kreten gaan voort met dezelfde produk ten te kontingenteeren voor den vier den trimester van 1932. In liet Bulletin Municipal, der stad Parijs, kan men hierover, ie volgende opmerking lezen: «Het dekreet van 8-Juli beeft voor uitslag een overdreven stijging van den prijs der vruchten in Frankrijk en in 't bijzonder in den Parijschen omtrek, op een tijdstip dat er op de tafels van alle werkersgezinnen, vruchten zouden moeten voorhanden zijn, welke allen en in 't bijzonder de kinderen, zouden moe; ten eten. r,e policieprefekt, antwoordend op de Vraag van een municipaal raadslid, be loofde aan den minister de spijtige ge volgen mee te deelên van de kontin- gchteeringspolitiek, voöï' wat het fruit cn de groenten betreft. Luchtraket naar de Stratosfeer. Een monster luchtraket bekwaam, vol gens de ingenieur Tilling van de stra tosfeer te bereiken, zal, Zondag" aan staande op 't vliegploin van Tempelhof i(Bcrlijn) afgeschoten worden. Een bij zonder toestel moet, op een groole hoogte, toelaten dat twee vleugels uit hot raket springen wat, in theorie, bel. raket moet doen dalen, zwevend in den aard van een vliegtuig. Eene zedeschets uit Limburg 10de Vervolg Buiten de deur ontmoette hij do moe 'der- en de dochter. Beide vrouwen had den met angst hel einde der onderhun deling afgewacht. Zonder een woord te kunnen uitbren gen, zonk hij in Hendrica's armen... de stomme tranen der jonge lieden ver mengden zich. Te lang hadden zij lief .cn Jeed te samen gedoeld, om niet door den slag doodêlijk te worden getroffen. Einders zoo sprak de waardi ge moeder muakl elkander hol harfc niet Le zwaar! Een jaar, zelfs twee ja ren zijn al spoedig voorbij govlogen. De goede God verlaat geen wormlje, dat op den aardbodem kruipt... 'Tij zal u ook niet verlaten. Behoudt goeden moed O goede, dierbare moedor riep Hendrik de molenaresso toe, welke im mers ook zijne pleegmoeder, was. Is dan alle hoop vruchteloos Er valt niets meer te hopen Gis teren avond nog, heb ik alles beproefd, wat in mijne macht was; doch le ver geefs Gij moet op- reis, al was het maar voor eene week, of voor eene ïnaand. De oude heeft eenmaal rit ge dacht opgevat, en gij weet het, wanneer hij zoo iets in zijnen kop heeft, dat zijn gceno hamers zwaar genoeg, om het er VAN DE CAFE Oude CAFE RïSHE Crests Harkt. 4 AALST Uiikeeritiy van Ouderdomspensioenen De herziening van de Dessiers schiet op Het Ministerie van Arbeid en Nijver heid deelt de vozende cijfers mede be treffende; de uitkecring .vit 11 achterstal lige ouderdomspensioenen Op 30 Beptemüer jl., was het dorde kwartaal uitgekeerd aan 184.000 per sonen op een totaal.van 330.079 dos siers voor herziening, aan de belastings- kontrolcurs toegezonden. De herziening „sp-liict dus op. Binnen kort, zullen allé-oudjes, die de voorwaar den vervullen- voor de handhaving van hun pensioen, voldoening hebben beko,- men. Hentrstenkeurinz te Ninove Uitslag van de wedstrijden De keuring en wedstrijden voor dek hengsten van inlandseh ras van 3 jaar en meer, en bestemd voor den openba ren dekkingsdienst, gehouden op Don derdag-, 13 October, op de Graanmarkt te Ninove, hebben den volgenden uitslag opgeleverd A. Hengsten van 4 jaar en 'meer: 1ste prijs R. Van Eeckhoudt, uit Èrembodegem, met «Espoir», vier jaar, roe aan2de pr. Denis Matthys, uili Aalst, met «Templier»., 4 jaar, roeaan; 3de pr. Cyr. en Heet, Gpbbaut; uil Gei ler, met «Titan», 4 jaar, vos; 4de pr. R. Van Eeckhoudt, uit Èrembodegem, met «Moulon», 4 jaar, vos. B. Hengsten van drie jaar lste prijs; R. Van Eeckhoudt, uit Èrembodegem, met «BeJ Ami», baai 2 pr.: dezelfde, met Bambocheur baai; 3de pr.: dezelfde, met «Balla- deur», roeaan. Een veroordeelde had hem een schop toegebracht Een gewezen beul lieeft oen proces ingespannen togen den Poolschen staat, om schadevergoeding te vragen, voor slagen en kwetsuren, opgeloopen tij dens de uitoefening van zijn ambt. ID'e beul doet geldon, dat bij de laat ste strafuitvoering, de terdoodveroor- deelde, op bot oogenblik dat bij moest gehangen worden, hem een hevige schop op den buik had toegebracht, waardoor hij zes weken bedlegerig is geweest. Breit scheid, socialistisch Rijksdag lid, heeft le Spandau in eene rede-ver klaard «Ik ben bij machte de beweringen, van de «Vorwarfg». nopens de monar chistische inzichten van den ex-kroon prins'te steunen* Wij weten dat gewerkt wordt om de grondwet te wijzigen door een staatsgreep en niet langs parle mentairen weg.:u- De hinderpaal is president Hinden burg die zich krachtig zal verzeilen te gen deze ontwerpen, die eene verkrach ting zijn van de Grondwet. Wij blijven Volhouden dat de cx- kroonprins b'et, oogenblik gekomen acht om de misdadige inziehien te verwezen lijken, die door de «Vorwarts» waren Onthuld. VERKEERSONGELUK TE HARELBEKE De wielrijder Gp.ussement die uit de richting van Harelbeke naar Kortrijk boldCj word Donderdag avond rond 7 ure in de Kortrijkstraat te Harelbeke gevat door den au'tó gevoerd door R. Decleve, vertegenwoordiger te Kortrijk. Het slachtoffer viel ten gronde en werd erg gekwetst aan liet hoofd. Men bracht hem in de woning van een geneesheer, die vaststelde dat hij de schedel geklo ven was. BRAND TE HARELBEKE "'Gisteren is brand uitgebroken in de vlasschuur van den h. Maurits Bossuyt, op de wijk «Overleye». Een arbeider die aldaar voorbijstap'te, bad liet vuur op- 'gemerkt. Dadelijk kwam de brandweer ter plaatse, maar de mannen moesten [zich beperken tot het vrijwaren van de [toestand is erg.Dc aulogcleidcr is licb- ..nuierte slaagden. De schuur met den in houd, waaronder 65.000 •kgi*..-'--'vlas, gin/ in de vlammen op. Heel uen nacht moest worden nagespoten. De schade, die buitengewoon hoog oploopt, is door verzekering gedekt. ERGE VAL TE GENT De liandelsvertogenwoordiger heer Fritz Van Danime, oorlogsinvalicd, op het Ghartréuzenplein wonende beeft op de Herleyke, Donderdag namiddag een ergen val gedaan. Doof dokter Pierr verzorgd,, werd liet slachtoffer door de zorgen der politie' naar liet krijgsgast huis overgebracht. ERGE BOTS ENG TE ZULTE Donderdagavond, rond 6 uur, ge schiedde een, erge botsing tusschcn de wagen van Vandamme, van Zulte, en de auto van Wydaeghe, van Waregem. De voerman van de wagen, genaamd Vaer- newyek werd vrij zwaai* gewond en zijn belendende woning, waarin zij na veel lelijk gekwetst aan het hoofd. De Rijkswacht stelde een onderzoek in. GEHEIMZINNIG DRAMA te MECHELEN De echtgenoote Dl..., 31 jaar oud, vrouw van een werkman woonachtig op het gehucht Hanswij k, le Mecbelen, werd Donderdagmorgen met overgesne den keel in de keuken harer woning .aangetroffen. Niet ver. van het- lijk lag .eehr scheermes. J De politie werd ontboden en stelde vast dat de keel mét'yéëe'sölijk geweld Was bvefgeneden teveii.s. ver toonde liet'''slachtoffer, een wonde, aan de rechterwenkbrauw. Het parket werd verwittigd en kwam rond den middag ter plaatse. De eclit- genooten D... hebben twee kinderen wc- derkeerig 7 jaar en 3 maand. Het onderzoek nopens dit geheim zinnig drama wordt .voortgezet. ZWARE BRAND TE NEDER-OVER-HEEMBEEK Te Neder-over-Heembeek is Donder dagavond een zware brand uitgebroken in de zagerij van den h.Tuckens, Fr. Vekemansstraat. Het vuur verspreidde zich zeer snel en tastte het geheele ge bouw aan dat vol hout stak. De brandweer was spoedig ter plaat se en slaagde er in na hard werken liet vuur lo blussclien. De zagerij is geheel uitgebrand. uit te slaan. Doch troost u, kindei's, cn denkt; wie weto waarvoor 't goed is. Wat God doet, is wel gedaan. F>n indien God u voor elkander heeft bestemd, dan zult gij toch vereenigd worden. Alles wordt dan maar eene kwestie van tijd. Neen, moeder; sprak Hendrik met droefheid mij zendt bij weg, cn ik ben er dankbaar voor. Want voor taan zal ik bet niet moeten zien, hoe hij zijne dochter verhandelt aan den jongen Schepens! Tk bedank hem, dal, hij mij verslootl immers zou mijn liarl scheuren van smart... Ik zou vrijwil lig in de wijde wereld gegaan ziji, Nooit, nooit! - riep het meisje uit met de hevigste ontroering Nooit zal ik de vrouw des burgemeesters wor den! Nooi't, nooit zal ik jegens u, Hen drik ontrouw worden God, die mij boort, is mijn getuige Stil... stelt u gerust, kinders!... Ik boor vader Gaat heen! Hier, Hendrik, neem dit geschen Ik had het voor eene dringende omstandigheid be spaard Ga nu onder Gods leiding! Terwijl de. goede molenares eene zware beurs dukaten in 's jongmans hand stak, schoof zij hen beiden bui ten eri sloot de deur ach'ter ben- loc, om een qinde te stellen aan bet misbaar. Mulder Sohreuder was gerust over zijnen lessenaar blijven zitten en hield zich bezig met rekeningen, als of er niets gebeurd ware. Na een, half uur stond hij evenwel op, en schoof ziijnen leuningstoel vooi* het venster. Met ongerustheid keek hij door do ruilen, als of hij iemands aan komst, verwacht hadde. Zijn ongeduld scheen mét iedèi'en miiuU.it aan té groeien. Eindelijk murmelde .hij Waar mogen zij toch al den tijd blijven ï,k geloof, dat de kinders zoo lang en zoo veel zullen samen schreien, dat zij de pastoor vergeten Nu wij zullen ''t zien en afwachten Ha, ha, hal Doch bij moest niet lang wachten. Twee jubelende mensclienkinderen kwamen van Meersen langs den veld weg mét lichte stappen. Zoodra zij hel venster der molenaarswoning en ach ter de ruiten het aangezicht van den podagrist te zien kregen, gaven zij lucht aan hunne blijdschap; want hun ne harten stroomden over van loutere zaligheid. O Wees gedankt, duizend maal gedankt, gij lieve, goede vader De oude molenaar Sohreuder stond op, om met spoed le kamer te verlaten, naar zijn slaapvertrek le snellen, cn de deur van binnen le grendelen, ten einde zich aan de dankzeggingen zijner kin- ders te onttrekken en zijne eigene blijd- schaps-tranen te verbergen. Doch zijne kinders waren rapper te boen dan hij. Zij kwamen beide te sa men in de kamer gestormd; Hendrik en jRica sloten den oude man in hunne ar- tmen, en kusten om strijd zijne wangen MOTORRIJDER BOT5T TEGEN EEN PAARD TE OOSTENDE Donderdag namiddag reed Leon De- saeveiN woonachtig Alfons Pietcrslaan te Oostende, met zijn paard en wagen langs den Thouroulschen steenweg. Tor hoogte van den zeedijk gekomen, wou hij inslagen, maar juist op' dat oogenblik kwam een motocyclist met passagier aangereden. Het.motorrijwiel kwam met geweld terecht, op het paard. MplocyclisM; en passagier werden op. de s traiatsteen-èn gewor.pen. De mot.ocyclist Loncke Karei, van Eernegem kwam er met schrammen en den schrik van af, evenals de wagenvoerder. Anders* was het gesteld met,den passagier Van Zie- leghem GeorgeS. Insgelijks van Eerne gem. Deze laatste werd in stervens nood naar het hospitaal van Oostende overgebracht. Hij is vader van twee kin deren. WERKONGEVAL in de ANTWERPSCHE RAVEN Aan nummer 117 dér dokken, deed zich Donderdagmorgen een erg werk ongeval voor, waarbij een werkman erg gekwetst werd. De 57-jari.ge Frans Van Looy, wo nende Duinontstraat, 57, te Deurne, was aan boord van de stoomboot «Kerlinga- land» werlczaam bij bet laden van ijze ren d-waarliggérs. De ijzeren stukken werden door de kraan, in bet ruim van voornoemde s'toomboot neergelaten. De werkman, die nevens bet ruim stond, om den bijsch erin te trekken, werd door de zware yraclit in hel ruim geslingerd. De ongelukkige werd met. een gapen de wonde aan het achterhoofd cpgi.ro men, en had ook n,og wonden tan dc lin kerhand bekomen. Na verzorging in het Noord? 'verband- huis werd de gekwetste bij hoogdrin gendheid, naar het Sluyvenberggast- •huis overgebracht. Een hersenbloeding wordt gevreesd. De politie gelastte zich met een on derzoek. HET VUURGEVECHT TE ROSELIES We hebben in ons blad melding ge maakt van den revolveraanval van so cialisten op katholieken, Maandagavond laatst. De gendarmen van Farcjennes die hot onderzoek in handen hebben, kennen thans den dtfder. 't Ts Edmond Simon die 'tijdens de jongste staking een ploegbaas neerstak en die thans voort vluchtig is. De vrouw van Simon werd ondervraagd en deze verklaarde stellig dat haar man de schoten loste. J. Beye.ns, die reeds aangehouden was werd vrijgelaten, doch zoon Simon werd opgesloten. en handen. Hij liet zijne tranen stroo men; woorden vond hij niet immers de groole vreugd heeft nooit do rhe'to- rica gestudeerd. Thans kwam ook de molenares bin nen op bet gejubel dat zij had gehoord. Met gevouwen handen, sprakeloos en verbaasd, blikte zij op de-ze zeldzame groep en wist niet wat denken. Nauwelijks hadden de kinders haar evcnlwel ontwaard, of zij werd ever- .stormddoor. betzelfde gevoel van t-ee- derheid van wege hare twee lievelin gen. IDe goede vrouw stond gansch" onl- hul.sl, en wist uit hel. ding niet wijs te worden. Eindelijk hielp de oude mulder haar op den weg, toen hij het volgende verhaalde Hendrik daar, de domme jongen, waar hij is I Ik zend hem op re's, met de bedoeling, dia't- hij een weinig onder vinding zouden inoogslen; en zie, hij keert met eene vrouw terug Hi.f moet oene gade hebben; welaan, dat hij cr maar eene neme! Zijne vrouw zal hem wel wijs maken; niet waar, moeder i? Wij kennen dat, wij beide... Eva's doch ters zullen eeuwig Eva's dochters blij ven Voor het overige moet de pas toor mijnen brief, verkeerd ^hebben vcr- statm, of andehzins versta ik mij aan den boedel nielt. Thans zou ik moeder verzoeken, mijn 'ontbijt te brengen want ik ben hongerig als een wolf... en ee;n £aa£ Ujsje'rs bij den koffie zouden. GODDELIJK AUTO-ONGELUK TE BERSROECK Donderdag morgen te 8 uur is le Ber- broeck de aut.o van M. Sobry, bestuur der van Fyffes, tegen een boom gere den. De lieer Sobry is gewond. De autovoerder werd bij liet ongeluk ge'dood. AUTO-ONGELUK TE BEYNE-HEUSAY Twee Poolsohe mijnwerkers, M. Gor- ka, 24, en M. Wally, 36 jaar oud, keer den Donderdag van hun werk in de koolmijn van Homvenlt. le Beyne-Heu- say, terug toen zij verrast werden door de autokamionnet van M. Desneumou- iln, van Luik. De auto werd gevoerd door M. Vandeeke, van Herstal. M. Gor- ka bleef op den slag dood. M. Wally word aan hel, boofd en de armen erg ge kwetst; men heeft hem naar liet Beiersch gasthuis, te Luik, overge bracht. Het parket is op dc plaats van het jammerlijk ongeluk afgestapt. geene inwelkoml gasten zijn. Vijf minuten nadien, izaten de vier huisjgenpoten rond de tafel, om te ont bijten. Wij zeggejr met voorbedachlzaam- heid: «om te ontbijten!». Immers de niulder Sohreuder alleen ontheet werkelijk; de moeder overdacht de gebeurtenissen der laatste vier en twintig uren. En het jonge paar ver keerde in dien zaligen poëtische toe stand, waarvoor de woorden «honcer» en «eten» te prozaïsch, te plat, te ge meen zijn. De heer pastoor had Sehreuder's brief niet verkeerd verstaan; hij wist zeer wel, waarvan er kwestie was; maar er moesten hinderpalen uit den weg geruimd, beletsels opgeheven worden. Nauwelijks was de mulder met zijne gebradene lijsters ten einde, of de geestelijke kwam binnen. Men sprak over de bloedbanden, die tusschcn Hendrik en Rica bestonden', en 'waarom Z. H. de bisschop van Luik kon dispensatie ve'rleenen. Baes Schrcuder was een man, die spoedig noch haastig een gewichtig be sluit nam; maar dit besluit eenmaal genomen zijnde, viel 'er geen talmen meer. N-og voor avond, bracht de mees terknecht zelf den pastoor naar Luik om in persoon dc noodige dispensatie te halen". Immers de gewoone post scheen veel te traag t.e rijden, 'tVervolgL

De Volksstem | 1932 | | pagina 2