Wal de Chieleai Werklieden over den uitstag der Kiezing zeggen Bij Prins Louis Napoleon overleden 't Spelletje begint De Ont wapeningsplannen te Londen Geheimzinnig Geval te IPilrijk Autobotsing ie Mechelen De Godsdienstvervolging in Mexico Uit de Vatikaansehe Stad XXXVIII JAARGANG NUMMER 231 Kerkstraat, 9 ên 21 Aalst. Telafoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgerer J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan ,13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2, Z0NDA6 16 OCTOBER 41. Mommolinus Zon op6,13Zon*H,69 MAANDAG 17 OCTOBER 193? Maria-MarJarethR Zonop6,l 4Zonaf5,57 V. M. 14 L. K. 22 Ziühier hoe Ons Volksbladorgaan der Chrisêene Werklieden van ons Arrondissement, den uitslag der Ge- meentekiezing, te Aalst, beoordeelt Oe uitslag der Kiezing van Zondag Wij verliezen 1 zetel: 8 in plaats van 9. De liberalen winnen er 2, da Fronters 1. De socialisten bleven statu quo, maar wonnen stemmen bij. De Communisten behaalden meer dan 800 stemmen. Ofschoon we verlies boeken, zijn we tamelijk tevreden over den uitslag, Reeds zes jaar lang zagen wij een zwenking van de kleine burgerij naar de Frontpartij. Overtuigde katholieken, actieve wer kers, mensohen die in de katholieke pariij zijn opgegroeid, andere die aan de katholieken veel te danken hebben, zagen we in 'tgeniip verbroederen met de Frontera, Zij kwamen bij Ons en hoorden onB niet meer toe. Zij kwamen naar onze vergaderin gen en speelden de rol van spioen* 't Was onverdraaglijk geworden,,. Menigmaal stelden we ons de vraag «Wat gaat daarvan de uitslag zijn «Wat is ten slotte het percent dat we onvermijdelijk gaan verliezen Nu zijn de sluiers gevallen, Nu weten we waar we staan. Én, dank God, 'fc en is niet doodelijk We hebben een goede schudding ge kregen en 'ten zal ons geen kwaad doen. 't Is ean nieuwe spoorslag, om met vernieuwde krachten onze positie te versterken, 'L Is een nieuws wekroep tot dezen die onverschillig en werkloos waren geworden, Zondag avond zijn de oogen van velen opengegaan, en, verre van ont moedigd, werd het energieke woord gegeven'1 Wordt tijd dat we ons weren Alle kleinigheden van kant I Geen persoonlijks vitterijen meer De ka tholieken hebban innerlijke krachten genoeg, om deze schudding te boven te komenAan werk I weze het wachtwoord, De strijd der Fronten was gemeen' Ze hadden met edel gebaar gezegd GEEN PERSOONLIJKHEDEN maar 't was gemeene veinzerij. Heel bun strijd werd op persoonlijkheden gevoerd Plat, brutaal, leugenachtig, zonder de minste zucht naar waarheid of recht. Nauwelijks werden COoialistsn of liberalen genoemd. Da groote schuldigen waren hun ge" loofsbroeders, de k&tholieken. Vooral M, Moyersoen was de zon- denbok. Wij waren verplicht al onzen tijd te verspillen aan het weerleggen van hunne gemeene aanvallen. Wij hadden geen tijd om ons Op behoorlijke wijze met de liberalen en de socialisten bezig te houden En de gevolgen waren stemmen" winst voor de socialisten en de commu nisten, zetelwinst voordo liberalen, Zoodat de oude katholieke burcht bedreigd wordt met een anti-klerikale meerderheid. Katholieke fronters, ge moogfi fier zijn. ja» go moogt fier zijn op uw werk Eén artikeltje van de Fronters willen we nog weerleggen, omdat de zaak ook voor de toekomst belang heeft, We hadden hun verwaten dat ze saman meS de socialisten so cialistische onderwijzers hadden be noemd. Daarop antwoordden zij «Maar de Katholieken deen hetzelfde in het Ministerie; Van Cauwelaert doet het* zelfde te Antwerpen Flauwe uitvlucht De Katholieken in da regeering, noch Van Cauwelaert te Antwerpen, hebben de volstrekte meerderheid. Dit weet ge wal I Ze zijn de minderheid. Maar to Aalst, als de fronters rechtzinnig christen willen wezen is de toestand anders. Wij zijn samen da meerderheid Wat botaokent dan uw uitvluoht* ER IS MEER De christen werklieden moeten het niet verduiken zij hebben voor enkele jaren getrcoht een akkoord tot stand te brengen op schoolgebied. We zegden tot do Fronters We kunnen veel ver schillen op andere gebieden, msar Op schoolgebied kunnen we toch malkan der gemakkelijk verstaan l Ons voorstel scheen te lukken. We zeggen scheen te lukken. Er werd zelfs een begin van uitvoering aan gegeven Twee onderwijskrachten werden op die manier benoemd. Doch bij de derde benoeming trokken de Fronters klink, onder voorwendsel dat we een vrouwelijke learkraeht vcor een jongensohool voorstelden» Droeve uitvluoht Van die voorwaarden was nooit spraak geweest. En dan nog als ze dit steentje uit den weg willen ruimen, was dat niet moeilijk. Ze hadden ens maar intijds te verwittigen, maar ze deden het niet. Ze breken hun gege ven woord en stemden met de socia listen. Tot toppunt van cynisme benoem den zij eenigen tijd later JUFFER Pieyns in een JONGENSKLAS ill... Da Fronters falan dus en be> driegen hun volk, als ze de katho lieken in do regeering en M, Van Cau welaert te Antwerpen, op denzelidan voet willen stellen, als wij hier te Aalst En nu herhalen wij de vraagIs het katholiek werk, getuigt het van CHRISTEN ZIJN, socialistische on" derwijzers te benoemen, als het an ders kan En WIJ antwoorden: NeenNeen, Neen l Scheldt ons maar uit voor Staats- katholieken. Eigent u maar de vlag toe van het zuiverste Katholicisme. Intusschen vragen wij aan alle wel denkende Christen® menschan Waar gaan we msfe die zuivere naartoe Als staartje aan dit artikel weze er bijgevoegd, dat da fronters groot lawijt hebben gemaakt, om hun vuilan triomf te vieren, maar dat de kopstukken veel mear hadden verwacht en dus be teuterd naar den uitslag zisn. Hunne vooruitzichten warsn 7,7, 7 7 katholieken, 7 socialisten, 7 fronters. Ze hebben hoog genoog gemikt, maar de 6e en de 7e vogel hebben ze gemist. En nu zullen ze in hunne bladen eens antwoorden op de vraag hun binst den kiesstrijd gesteld: MET WIE GAAT GE BURGEMEESTER MOY ERSOEN OMVERKEGELEN EN WIE KOMT ER IN DE PLAATS?!? Z'hebben antwoord beloofd NA de kiezing. Wij vreezen dat we nog een tijdje naar 't antwoord zullen moeten wach ten. OVEENKOMST met de MEELFABRIKANTEN Verwerking van 10 t.h. inlandsche tarwe bij de meelbereiding Naar aanleiding van een met de ver- eeniging van Belgische meelfabrieken getroffen overeenkomst, zal voortaan voor het bereiden van het meel 10 t.h. inlandsche tarwe gebruikt worden waarvan de prijs is vastgesteld op 85 frank per, 100 kg. 'Deze prijs is vastge steld op voorwaarde dat het graan ten minste 74 kgr. weegt per hektoliter, zoodat de aanvankelijk aangenomen grens van 75 kgr. dus iets verlaagd is. Tevens zullen de meelfabrikanten tarwe van slechts 73 kg. per hectoliter, koopen tegen een prijsvermindering van 1 t, h. Het stoffelijk overschot zal naar Italië worden overgebracht Geneve 14 Oct1. Naar uit Pran- gins wordt gemeld, is prins Louis Na poleon Vrijdagavond om hulfnogen overleden. Het stoffelijk overschot van den prins zal naar Italië worden over gebracht, waar ook de stoffelijke res ten van den vader en do moedei; yan den prins rusten, Mgr Coppieters naar Rome Dondedag namiddag te 1.51 ure is Z. Hgw. Excell. Mgr Coppieters, vertrok ken naar Rome voor het vijfjaarlijksch bezoek dat iedere Bisschop brengen moet aan Z. H. de Paus en dat ge noemd wordt het bezoek Atf limina Apostolorum» wat vrij kan vertaald worden door «bezoek aan de grafstede der H.H. Apostelen Petrus en Paulus». Z. H. .Excellentie is vergezeld van Mgr Joliet, voorzitter van het Belgisch College te Rome, die na het zomerver blijf opnieuw zijn bediening gaat waar nemen en ook van Z. E. 1L Kan. Poppe, vicaris-generaal van het Bisdom. Mgr Coppieters en Groot-Vicaris Poppe hopen te Gent terug te keeren den 28 October. Voorloopig nog met het passende voorbehoud geven we kennis van hier navolgend bericht uit Oostende aan een Brusselsch dagblad gericht Zooeven wordt vernomen dat de libe ralen (die zoo pas de nederlaag hebben geleden.) een akkoord hebben gesloten Bijeenkomst van den raad van beheer; De raad van beheer van dc nationale spoorwegmaatschappij is Vrijdagmid dag bijeengekomen. Voor nieuwen aanleg' en voor. ver nieuwingen zal over het jaar 1033 in' ™e_geheel 628 millioen frank worden uitgegeven. I>e eerste-bestellingen Voor spoorstaven en bouten en ijzeren De voorgenomen vergadering der vier mogendheden .De heer. Herriot, vergezel:! van den Fransohen gezant te Londen, is Vrij- dagmoi'gffii, om 10 uur, aangekomen in Downingstreet, om zijn onderhoud met Mac Donald en Sir John Simon voort te zetten. Zij bespraken do vergadering der vier mogendheden Groot Brittannie, Frankrijk, Italic en Duitsehland cn werden het eens, dat deze vergadering te Genève zou plaa'ts 'vinden. !Dit is dus do .bevestiging'van het gerucht, dat reeds vroeger verspreid werd. Die besprekingen te Genève moeien leiden tot een oplossing van dc moei lijkheden, opgerezen in. de Ontwape ningsconferentie en dit in hei kader, van den Volkenbond. Die twee andere mogendheden zullen thans van den uitslag der besprekingen verwittigd worden. Om 'één uur, Vrijdagnamiddag, ver liet llerriot Downingstreet. Men kwam overeen dat dc Britsche regeering slappen zal aanwenden te Berlijn oil te Rome, om dé regeeringen van Duitsehland en Italië te bewegen Genève als zétolvoor de Vier Mogend- hedenconferentie te aanvaarden. Op die conferentie zal men naar mid delen zoeken om den yrbeid der Ontwa peningsconferentie, in liet kader van den Volkenbond, te vergemakkelijken. D-c Conferentie der Vier zal echter lechts een voorbereidend karakter dra gen. Eeno Fransche mededeeling De Minister van Buitenlaiulsche Za ken deelt de volgende nota mods Gedach'tenwisselingen hadden giste ren en lieden plaats in Downingstreet, te Londen, tusschen Mac Donald, sir John Simon en llerriot betrekkelijk het Britsche voorstel de samenkomst met riuitschland en Italië betrachtend om de oplossing op te klaren die zich thans te Genève vo-ordoet. De Fransche en Britsche ministers werden het eens óm te oordeelen dat do vergadering uit de vier hierboven vermelde mogendheden moet bestaan en da't Genève de geschikte plaats zou wezen voor die vergadering. De Britsche regeering gaat bijgevolg de toetreding der twee anders belang hebbende mogendheden vragen. Die vergadering zou een officieus ka rakter hebben. Haar doel zou wezen de middelen voor te stellen en op te zoe ken om liet ondernomen gemeenschap pelijk werk vruchtafwerpend te maken binnen liet kader van den Volkenbond. Duitsehland weigert deal te nemen Spijtig dat Duitsehland dat gisteren telegrafisch uitgenoodigd werd, gewei gerd heeft deel te nemen, aan de con ferentie. Italic zijnerzijds heeft dc uit- ncodiging aanvaard. Wat er ook van zij, zei' hij, met de Engelschen is het altijd mogelijk over leg te plegen zonder dat daaruit een wrijving zou ontstaan. Verdwijning van een Kind te Mechelen Het lijkje opgevischt Over enkele dagen hebben wij mel ding gemaakt der verdwijning van de kleine Jan Gloris', 5 jaar oud, wonende met zijne ouders Driesstraat, 96. Naar verklaring van een getuige had men het kindje zien spelen aaii den boord der Leuvensche vaart aan een al daar liggend bootje. Vermoed werd dan ook' dat de kleine in de vaart zou verdronken zijn. Vrijdag namiddag fond 3 ure heeft men het vermiste knaapje uit het wa der Leuvensche va aft, rechtover dp iLontestraat opgevischt. Het lijkje werd Inaar het doodenhuis dec stad oyerge [bracht, - een schepencollege. Dit was totnuloe samengesteld uit katholieken en libe ralen. De voorwaarden lot dit akkoord zo.uden zijn een liberale burgemeester en twee liberale schepenen; Uvee socia listische schepenen; afschaffing van alle toelagen aan het vrij katholiek on derwijs en aan de katholieke instel 1 in gen. Een gewonde vrouw in een gracht Door een trambestuurder word 's avonds een gekwetste vrouw in con gracht bezijden het tramspoor gevon den. Ilij voerde haar dadelijk naar het gasthuis der gemeente en verwittigde vervolgens de politie. De gekwetste vrouw is de 53-jarige Theresia Moyersoen, echtgenoote Hoff man, wonende Julius De Geytcrst.raat n. 115. Zij was gewond aan de rechlerz'ijde en den rechterschouder en den volgen den morgen werd tevens vastgesteld, dat zij aan longontsteking leed. Die vrouw kon nog niet ondervraagd worden. Men weet nog niet in welks omstandigheden, de vrouw "wend ge le we'tst. Men vermoedt fcvenwel dat zij het slachtoffer werd van éeri auto-ongeluk. Vrijdag namiddag ten 4 ure, had al hier op het gehucht Neckerspoel, ter hoogte der consorvefabnek «Le Soïeil» een vrij ernstige botsing plaats tus schen een paar auto. Een vrachtauto gevoerd door Alf. Goossons, koopman, wonende alhier Meysbrug, en waarbij gezeten was zekere Meert Gamicl, werk man, wonende Wilgestraat, komende uit de richting der stad, kwam er in botsing met een zware vrachtauto, ge laden met 1500 kilos aardappelen, ge voerd door Raes Victor, koopman, Wo nende in de Groenstraat, te Vilvoorde. De botsing was geweldig. De vracht auto van Raes kantelde en werd zwaar beschadigd. M. Raes, welke aan het stuur za't, klaagt .geweldig over inwen dige pijnen cn moest door een doktoor worden verzorgd. Do auto van M. Goo^sens liep insge lijks zware averij op. Hij zelf ontkwam het heelhuids. dwarsliggers, zullen binnenkort gedaan worden. Een aantal maatregelen zijn goedge keurd om op verschillende baanvakken het verkeer te vergemakkelijken en op te voeren of de uitbating ckonomischcp te maken. Voorts is besloten over te gaan tot don aankoop van een nieuw benzine- motorrijtuig, dat bestemd zal zijn voor, den interprovincialen dienst. Nieuwe haltes zijn ingelogd te Nei- dingen, tusschen St. Villi en Lonvmcrs- vveiler en te llollebekc, op de lijn leper.- Komen. In liet volgende zomerseizoen zal té vens uitbreiding worden gegeven aan do' rondritten met loeraufo's. Behalve do reeds bestaande uitstapjes, die uitgaan van Luik en Jcmelle, zullen nog enkele rondritten 'georganiseerd worden yart »a naar Coo en Vielsalm. Overwogen wordt, verder om een au-. tobusdienst in te stellen tusschen Clia- telineau en Oenee-Maredsous. Ten slotte heeft de raad van beheer kennis genomen met den stand van do bostudeeringswerkzaamheden in ver band met de elektrifikatio van sommi ge lijnen. De studie over dit vraagtsuk wordt! ijverig voortgezet. Toepassing van beperkende bepalingen De Amerikaansche berichtendienst van het minis'terie van buüenlanrlsclio zaken heeft thans in verband met hei. weer opleven van de godsdienstvervol ging in Mexico een statistiek gepubli ceerd waaruit blijkt op welke wijze de verordening betreffende de beperkende bepalingen inzake de priesters is tce- ge-past. Déze verordening werd in 13 stolen aangenomen. In totaal werden hierdoor 8.093.667 personen getroffen waarvoor 314 priesters beschikbaar waren. Uit de statistiek blijk verder, dat tal van staten zeer willekeurig te werk gin gen bij liet uitvoeren van de nieuwe verordening. In hét gouvefnemenlsge- bied Tabasco b.v. bevindt zich thans slechts een priester die do ziclczorg moet waarnemen over circa 224.168 ge- loovigen, die over een oppervlakte van 10.000 vierkante K.M. verspreid wonen. In beneden California zijn 60.000 ka tholieken toevertrouwd aan de zorg van twee priesters. In den staat Chiapas heeft de regee ring voor 360.000 geloovigen slechts een priester beschikbaar gesteld. In den staat Vera Cruz 13 priesters voor 1,300,000 zielen in Yucatan en Chihuahua, is er slechts één priester voor 40.000 katholieken. In Miohoaean en in Mexico is er één priester, pér 33.000 inwoners beschikbaar. Het is een merkwaardig verschijnsel, dat tegelijk met het opviammen der godsdienstvervolging ook de werkloos beid ontzettend is toegenomen. O.p een «honger»-congres in Tampi co werd besloten, om een hongcrop BRAND TE BRUSSEL Vrijdag morgcii rond 4 uur, brak brand uit in de meubelmakerij van M. Peeckman, gelagen op den steenweg van Boeiidaal, te Elscne. De felle wind en het licht ontbrandbar-e materiaal de den de ramp in weineg lijd groole af metingen-aannemen. De pompiers waren.' spoedig ter plaatse. Bij hun aankomst sloegen de vlammen reeds op uit liet dak. D;aar de w-oning der echtelingen Peeckman niet verre van het brandend werkhuis bevond, was dan ook ernstig bedreigd. Doch na 'twee uur inspanning slaagden de pompiers er in hot gevaar, te doen wijken. Het werkhuis echter mot het materiaal en de reeds afgewerkte bestellingen werd de prooi der vlam men. iDe schade is aanzienlijk. Tot op' heden kan de oorzaak van den brand nog niet vastgesteld worden. De Vaticaansche statie is klaag De spoorwegstatic van de Vaticaan sche stad is thans geheel oltocid eixj zal dezer dagen door de Italia ansche: regeering aan het Vaticaan worden op- eleverd. Ingevolge de bepalingen van' het Verdrag van Lateranen werd hot' •geheele werk uitgevoerd op kosten van! de Italiaansche regeering. Het wagen-; park van de stad van aet Vaticaan be staat alleen uit salonrij'tuigcn, Jaar lo comotieven en goederenwagens mot be dienend personeel zoo /aak ds noodig' is telkens door de Haliaanscbe Staats-' spoorwegen ter beschikking zullen wor den gesteld. De opvolger van Cardinaal Van Rossutfii In Vaticaansche kringen, wordt als. de vermoedelijke opvolger van cardi- naai van Rossum genoemd Aartsbis schop Fumacsoni-Biondi, Apostolisch,' Deicgaat van de Veree-nigde Staten, die in het eerstvolgend Consistorie in di£ maand December tot cardinaal zal wor den gecreëerd. Monseigneur Furhasnoi-Biondi waS.J reeds eerder secretaris van de Propa-, ganda, voor. bij benoemd werd te .Was hington. Destijds werd hij ook door den II.-. Vader aangesteld tot Apostolisch D,e- legaat van Indië cn Japan. Hij is buitengewoon goed bekend met! de toestanden in dc missiegieden, bet- geen van zéér groot belang is in verband met zijn gebeurlijke benoeming tot Prefect, van de Congregatie de Propa-* ganda Fide. Naar wij vernemen zullen irt datzelf de Consistorie in de maand Decemböd nog twee andere Bisschoppen" fot car- jdinaat worden gecreëerd, namelijk marsch naar de stad Mexico In te rich-JMonseigneur Fossati, 'Aartsbisschop ten, zoodra de afgevaardigden van liet .va*i Turijn, en Monseigneur della Cos-* parlement zouden zijn, bjcengekomen,|taAflrtsbig§c!l0,p yan Florence*

De Volksstem | 1932 | | pagina 1