Heden verschijnt in ons blad het Katholiek Programma voor de Kiezing van 1932 opgesteld IN SAMENWERKING VAN ALLE STANDEN 5 Gisteren verspreidden de SOCIALISTEN VAN AALST, hier hnn programma, een stnk vol lengens, ijdele beloften, verwijtingen, en onmogelijke dingen. Van morgen al zullen wij in ons blad het waar programma van die heeren aan de bevolking van ons Arrondissement eens klaar uitleggen. Kiesplatform van de Katholieke Unie Donderdag Nov. 1952 J Wetgevende Verkiezingen van 193 2' 2. Buitenlandse/ie poli- Hels Da vrede in de veiligheid fn door de scheidsrechterlijke uitspraak die de geleidelijke, gelijktijdige en gecontro leerde ontwapening mogelijk maakt. Verbetering der handelsverdragen. Definitieve en rechtvaardige regeling van de oorlogsheratellingen en de oor logschulden. Regeling van het Neder- Jandsch-Belgisch vraagstuk en verde diging van de belangen der kantons Eupen»Malmedy en St'Vith* 5. Sociale politiek, 6. Finantieele politiek 7. Economische poli- 8. Landbouwpolitiek 9 Middenstand. Verzach ting en vereenvoudiging van do taksen die den Middenstand treffen. Verbe- tering van de versohillende soorten orediet voor den handel, dofkleine nij verheid en de ambachten. Uitbreiding van het beroepsonderwijs en leerling wezen. Toepassing der wetten Op de sociale verzekeringen, op de gezins vergoedingen, op de goedkoope wonin gen. Bescherming van de huisnijver heid. 1 i .A Igemeen stemrecht Economische Wereldconferentie Uit de Vatikaansche Stad De Overstroomingen in het Binnenland LEGERNIEUWS DE VOLKSSTEM XXXVIII JAARGANG NUMMER 245 K»rkstra«t, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt publiciteit bulten het Arrend. AALST Aaentschap Havas. Adolf IWaxlaan ,13. te Brussel - Rue de Richelieu. Parijs Bank Bulding/Kingsway, £0 Londres W. C. 2. H. Hubarlua Zonop6.41Zonefl.27 E. K. 6 V. M. 13 1. Verdediging dar iods- dianstiga belangen, dar grondwette lijke vrijheden en van 'a lande eenheid. 3. Onderwijs- Behoud van den BehoolvredeEerbied voor de open bare school. Gelijke behandeling docr de openbare besturen, van de school werken, de officiaole scholen en de vrije scholen, zoowel wat hetalgemeen als wat het beroepsonderwijs betreft. Behoud der toelagen. Vrijheid van den familievader bij de keuze der school. 4. Tuien. Loyale toepassing der taalwetten op alle gebied, tooiing van de definitieve, dringende en nationale oplossing van het talenvraagstuk, on der meer door het stemman van een wet in rechterlijke zaken, en door het herzien van de wet op het gebruik der talen in het leger. In de Brusielsche agglomeratie eerbied voor de wette lijke gelijkheid op taalgebied en arken- ningvande wederkeerige rechten der VJaamseh- en Fransohspfekende in woners. Behoud van de eociale wetten. Eer biediging van de rechten der vermink ten en oudstrijders. Beteugeling van de misbruiken op alle gebied. Zoodra de iconomische toestand het mogelijk maakt, verplichte verzekering tegen ziekte en invaliditeit, door vooruitzicht steunend op mutualiteiten en op bij dragen van patroons en arbeiders. Uitbreiding der paritaire oommissies; varstandhouding tusschen syndicaten van patroons en arbeiders; samenwer king der standen; bestrijding van de werkloosheid door het uitgeven van winstgevende openbare werken, door de uitbreiding der afzetgebieden, door steun aan do nijverheid, den handel Bn den landbouw. Evenwicht der begrooting. Vereenvou diging van het belastingstelsel. Zuinig beheer. Maatregelen tot verbetering van het openbars krediet. Bescher ming der spaargelden. Geen devaluatie aoch inflatie. liek. Vrijhandel aangepast aan de noodwendigheden van onze econo mische politiek. Tegen de vreemde dumping strekkende tot den onder gang van onzen landbouw of van be~ langrijke takken van o;ize nijverheid verdediging door aangepaste tijdelijke doeltreffende, en ter voorkoming van misbruiken gecontroleerde middelen deze uitzonderlijke maatregelen mogen geen abnormale prijsstijging veroor zaken van de producten die onmisbaar zijn in het dagelijksch gebruik der be volking- Verstandhouding onder de Belgische voortbrengersten einde doel treffend te strijden op de buitenland- sche markten. Aanpassing der vervoer middelen. Goedkoop crediet. Geen eolloetivisme, Vanwege de openbare besturen gelijke behandeling van den landbouw en van de andere nationale nijverheden, n. inzake verdediging tegen vreemdo dumping. Wet tot vermindering van de overdreven pachtprijzen- Verbetering en uitbreiding van het land- en tuin- bouwberberoapsonderwijs in alle gra den.' Hervorming van de wetten op het onderhoud der niet-bevaarbara water wegen, de polders 6n de wateringen. Doeltreffende wetgeving op het vernie tigen van de dieren die schadelijk zijn voorden landbouw. Uitbreiding van de voordeelen dersooiale wetten (socia le verzekeringen, gezinsvergoedingen, enz.) tot de landbouwers en (and- bouwwarklieden en dgaabij inachtne ming van hun speoialen toestand. Deelneming en vertegenwoordiging van den Middenstand in verhouding tot zijn maatschappelijk en economisch belang—in de openbare instellingen. 10. Familie. Voortzetttng van de algemeene politiek ten voor- deale van het gezin, inzonderheid van het kroostrijk gezin beschermings maatregelen aangepast aan da crisis* pariode. voor de vrouwen bij de provinciale en wetgevende verkiezingen, 12. ÜAOloniën. Bescherming der inboorlingen. Uitbreiding van den landbouw door tospassing van uitba ten voor eigen rekening. Hulp voor de Missies en de beschavingswerken. Eco nomische politiek ten voordeele van alle initiatieven. Dit atuk ia onderteekend door Het Algemeen Christen Werkera- verbond de Belgisehe Boerenbond en de Alliance Agrieolo de Mid- denatandsorganiaatie het Verbond van Katholieke Vereenigingen en Het voorbereidend werk De commissie belast met de voorbe reiding der economische en monetaire conferentie van Londen heefi heer Trip, voorzitter van de Ncderlandscho Bank tot voorzitter gekozen. In een speech wees heef Trip op de ernstige gevolgen die cene mislukking der conferentie zou hebben en drong er op aan dat alles in het werk zou gesteld worden om het welslagen der. confe rentie te bevorderen. Er werden reèds twee subcomiteiten gevormd, een voor. de economische en een voor, de monetaire vraagstukkeen. Het economisch subcomiteit wordt voorgezeten door, den secretaris-gene raal van het Belgisch departement van Buitenlandsche Zaken, heer Van Lan- genhove, die een voorname rol heeft ge speeld bij holt tot stand brengen van de conventie van Ouohyl IT&t subcomiteit al een lijst van kwesties opstellen en vervolgens beslissen' of er aanleiding be staat, reeds door de voorbereidende commissie ontwerp-conventir.s c-ver eon of meer onderworpen te doen uit werken. In de eerste plaats zaJ het economi sche subcomiteit zijn aandacht wijden aan de handelsbeperkingen, dat wil zeggen aan de maatregelen, die beoo gen den handel kwantitatief te beper ken. Het monetaire subcomiteit koos tot zijn voorzitter den Italiaan professor Beneduce. Dit subcomiteit zal de munt en crcdietpolitiek, het prijzenpeil, den wisselkoers, de kapitaalsbeweging en het economisch-financieel mechanisme be9tudeeren. Door het subcomiteit werd Tecds een aanvang gemaakt met de behandeling van den .gouden standaard 'en van de voorwaarden voor bet herstel er, van In goed ingelichte kringen zijn de ver wachtingen nopens hetgeen het mone taire subcomiteit en de conferentie van Londen met betrekking tot de fi- nanciéele vraagstukken zullen kunnen bereiken, niet hoog gespannen. Wat de economische kwesties nangaa't, be staat de hoop 'dat iets meer tot stand gebracht kan worden on dat althans een conventie kan worden A-erkregen in zake de afschaffing der handelsbelem meringen. Dit laatste zou oen terugkeer beteekenen naar de nooit in werking getreden conventie-Colijn van 1927 zake de afschaffing der in- en uitvoer verboden. Kringen Requiem-mis voor Kardinalen Men meldt uit Rome Op 5 November wordt in de Capella Sistina de plechtige H. Mis van Re quiem gelezen voor de sinds den laat- sten Allerzielendag overleden kardina len. Ditmaal zijn er in het afgcloopen jaar slechts twee kardinalen overleden, namelijk de aartsbisschop van .Weenon, kardinaal Piffl, gestorven op 21 Mei en kardinaal van Rossum, gestorven op 30 Augustus. Paus Be'nedictus XV voerde de ge meenschappelijke H. Mis varf Requiem voor de in het voorgaande jaar overle den kardinalen weder in, waarbij de Paus zelf de absolutie ad tumbam ver richtte. Vroeger, assisteerde dë Paus bij iedere voor een kardinaal gelezen Re quiem-Mis, wanneer zij ten minst?, te Jj,ome zël£ [tfafttn: overleden^ 'W In het Nethevale! Wij hebben reeds gemeld, dat Lier en omgeving overstroomd werd door het buiten de oevers loopen der beide Neithen. Honderden hectaren land staan blank vanaf Lier tot Emblcherri, Mas- serilioven, Moldernethe, Nijlen, Broe- ohem, Viersel, Vierseldijk en Grobben- donck. De groote Nethe heeft het grondge bied der gemeenten Lier, Kessel en Berlaer onder water gezet. Dijk doorgebroken Een dijk der, Nethe is over. een lengte van 7 meter, achter lie>5 kasteel van Ringen, huidig verblijf van den heer burgemeester van Lier, heer van Cau- wenbergh. doorgebroken. Gan3cli de streek gelegen langs de Nethe, vanaf de Sluisbrug tot aan de steenbakkerijen Guykens, is door het water overweldigd; langs de andere zijde, der Molpoortbnig, in de richin.g;van Leuven, is do Molen straat onder wator. IiCfj waterpeil staat thans 5 m. 59 bo ven het gewoon peil. Het verschil lus schen hpoge en lage tijd bedraagt nog slechts één meter. Ook langs de Kleine Nethe, zoo ver men zien kan, is bet vón uitgestrekte watervlakte.' De baan van Emblehom (dofpv 'naar Emblehem (sluis dreigt ieder- oogenblik door het water te worden overrompeld. Te Massenhoven is het water in ver scheidene.huizen gedrongen. Te Berlaer en omstreken is de toe stand «ven ernstig. Vanaf den 'eigendom van baron van de Werve de Schilde, tot Lier, betzij over een afstand van 7 km. ziet men niefe- anders als water. Zelfs indien het opho-udt met regenen, zal het een volle maand duren, vooraleer het water zal weggetrokken zijn. In het Dendermondsche Enkele dagen reeds werd de Dender streek door overstroomingen geteisterd, Te Auderghem stroomdo de Dender bui'ten zijn oevers. Velden en weiden eti huizen werden er door getrofTen en het water bereikte zelfs de kartonfabriek. Langsheen de spoorbaan, te Lcbbeke, staat alles blank. Te Dendermondë zelf. liep de Dender op verschillige 'plaatsen over. Men vreest dat de stad zelf zal overstroomd worden. Een hieuwe breuk van den !in- kerscheldedijk, zou dezelfde ramp ver oorzaken als in 1928 en "1930. In een intervieuw aan een dagblad schrijver verklaarde de b. Burgemees ter Van Stappen dat hij zeer optimis tisch was. De uitgevoerde werken zullen alle overstrooming beletten. Men neemt nochtans maatregelen daar zich altijd onvoorziene gevallen kunnen voordoen. Doch grooto overstroomingen als die van 28 en 30 zullen zich zeker niet voor doen. In het Aa'fsterschc De Dender is sedert gisteren fel ge zakt-. Er is nog voel water en de vloed is altijd lievig. Gelukkig heeft de 'regen opgehouden en zoo wijkt hel gevaar van overstrooming meer en moer. Langs de Denderboorden Zuidwaarts Aalst staan landen "en meerschen nog blank De Zenne ten zuiden van Brussel De toestand is lichtjes verbeterd tus schen Brussel en Halle daar bet water ev-nigszins gevallen Is. Maar in den grond is er voor de bewoners van de Zcnncvallei feitelijk niet veal veranderd.' Vele straten blijven overstroomd. Te Anderleeht is de Paepsemstraat niet meer. te zien en de brandweer is begon nen nïdb do bevoorrading van de geteis- vl £1? vervolg onderaan volgende kol org Voorafgaandelijk onbepaald verlof welk' kan toegekend worden aan de vrijwilli gers van beroep en diensthernemenden. Door Ministerieelen omzendbrief van' 22 October 1.1. wordt aan de militaire overheden medegedeeld, dat uit oorzaak' van het overgroot getal vrijwilligers en diensthernemenden de minister genegen is met bereidwilligheid de aanvragen tot voorafgaandelijk onbepaald verlof te willen onderzoeken van do. militairen dezer categorieën, die hiervan zouden willen genieten. Om van deze voorwaarden te kunnerf genieten, die maar een, tijdelijk karakter, hebben, moeten de vrijwilligers bel. vol gende djensttermijn uitgedaan' hebben:' Drie jaar Indien zfj dienst namen voor, den ouderdom van "17 jaar bereikt te hebben. Twee jaar, indien zij dienst namen tusschen den ouderdom van 17 en 13 jaar. Achttien maanden, indien zij dienst namen na 18 jaar. Voor wa't; dezen betreft die zich niet in de voorwaarden bevinden hierboven vermeld, iaat de minister toe dat zij de verbreking aanvragen" hunner dienstver-, bintenis'. Voor de diensthernemenden militai ren, zijn er geen voorwaarden gesteld van volbrachten dienst. Do aanvragen voor tijdelijke onbe paalde verloven alsook deverbrekingen der dienstnemingen zullen aan bet De partement van Landsverdediging moe ten overgemaakt worden langs den hië rarchieken weg en vergezeld zijn U.tr, adviezen en oordeelen der oversten aan-, gaande de belanghebbenden. ;i Legerorder Bij liet aftreden van den lieer Crbc- kaort als minister van Landsverdediging werd het volgende legerorder aan alle militaire overheden tot en met de korps- oversten medegedeeld «Het leger, dat' gedurende den oorlog met roem werd overladen, heeft sedert! blijk gegeven van een flinke krachtin spanning om beter dan ooit over het nationaal grondgebied te waken; gene raals, officieren, onder-ofTicicren en soldaten wedijveren om het meest tot dat edel doel. Mijn kortstondig verblijf aan T De partement van Landsverdediging beeft' mij in de gelegenheid gesteld er mij be ter rekenschap van te geven en er ge tuigenis van af le leggen. ;j Voor 't Vaderland ben ik er ten z'eër- sle over verheugd dat bet zqlke borgen telt voor zijne grootheid, zijne macht en zijne onafhankelijkheid. De Minister van Landsverdediging, (get.) Crockaert. terden. Te Vorst. Ruisbroek, Lolh en Büizingen zal er veel werk zijn om do overstroomde straten le herstellen. d Te Vilvoorde Ten Noorden van Brussel, nabij Vil voorde, zijn vele fabrieken afgezonderd door het water. Vlak bij Vilvoorde is een groote blok huizen te midden van een watervlakte. Alle verkeer is onmo gelijk tusschen Vilvoorde en Machelol^ In de Moerass'traat, de Machclenstraat en de Weidestraat worden de inwoners met een kar vervoerd. In de Kerkstraat staat er 4 centimeter water en de bero- den gendarmen moeten de inwoners be-, voorraden. - *1 In de Ardennen v In de Ardennen wassen alle rivieren; Te Libramonl en te Saint-Hubert ligt er, een dikke laag sneeuw. Het waterpeil van de Semois is met 2 meter 'gestegen, evenals Kan do Xgsdr? en opdeie miercR

De Volksstem | 1932 | | pagina 1