I»- %m Katholieke Kandidaten v1 Redevoering van den Eersten Minister De Fr outers Kristene menschen Donderdag Nov. 1952 De Presidentverkiezingen in de Vereenigde Staten UIT ONZE KOLONIE Godsdienstige Belangen Katholieke Scholen Schoonen Herderlijken Brief van het Belgisch Episcopaat KABINETSRAAD De Schatkistbons C XXXVIII JAARGANG NUMMER 251 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgeeer J. Van Nuffel-De Gsndt publiciteit bulten het Arrond, AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buidiirg/Kingsway, 20 Londros V,'. C. Z, H. Andrea» Zonop6,52Zon*f4,16 V. M. 13 E, K. 21 ARRONDISSEMENT. AALST voor KAMER V. Schuylenbergh Petrus, drukker, Aalst Van Hecke Albert, leeraar, Leuven Flamant Gustaaf, uijvevaar, Geeracrdsb. !De Vis Jozef, advokaat, Aalst. Van der Linden Jozef, bijz. Goefferdinge Candidaten voor de opvolging. Flamant Gustaaf, nijveraar, Georaurdsb. Ghyselen Jozef, advokaat, Aalst. Rutten Adolf, bijzondere, Meerbeke. De Cock Felix, schilder, Herzele Fransman Karei, handelaar, Ninove. Van dec Schueren Arthur heelmeester. Geeraard sbergen. In Arrondissement Aalst zijn voor do 'Kamer van Volksvertegenwoordigers vijf lijsten voorgedragen, te weten Katholieken, liberalen, socialisten, fron_ iters en communisten. Arrondissementen Aalst-Audenaerde voor SENAAT De Glercq Jozef, advokaat Ninove Thienpont Leo, ingenieur, Audenaerde. ,Van Geert Alfred, vakbondlcider, Aalst. Roman Louis, brouwer, Maeter. Candidaten voor de opvolging, 'della Faille Ides, eigenaar, Elene De Wael Jozef, nijveraar, Ronse De Landsheer Florimond, brouwer, S't. Lievens-Hautem De Paepe Paul, landbouwer, Huysso Carlier Albert, nijveraar, Geeraerdsber. Voor den Senaat zijn vier lijsten voor gedragen, te weten Katholieken, liberalen, socialisten en •fronters. ÏN DE VERGADERING DER KATAOLIEKE UNIE TE BRUSSEL Graaf DE BROQUEVILLE, als ka tholiek eerste minister, het woord voe^ rond, noemt zieh gelukkig rich te be vinden tusschan de afgevaardigden van de Katholieke Unie» waftrvan de heropbloei docr gansch het katholieke land met geestdrift werd begroet als •en onderpand van de overwinning. In 't Nedarlandsoh verklaart hij dan dat hij vandaag slechts in 'tFranseh aal spreken, ten einde deze vergadering niet al te lang te doen duren. Echter Zal hij binnen kort de gelegenheid heb- ben ook in het Nederlandsch te spre* ken, in de taal van zijn geliefde pro vincie Antwerpen, voorde kiezers van dien Vlaamschen grond, welke hem gedurendo zoovele jaren blijken van vertrouwen hebben gegeven. Laten we hier nog aan toevoegen dat een sierlijk Nederlandsche tekst der rede van dan h. de Brocqueville aan de Vlaamsche dagbladpers werd be zorgd. Hulda aan den Heer Renkin Het is de gewoonte, zegt de earate minister, dat het hoofd van da regee- ring op den vooravond van de verkie zingen zich tot de openbare meening wendt, da door hem volbraohta taak uiteenzet, en aan het land vraagt zich hierover uit te spreken, Daar hij ech ter nog maar pas het bewind in han den heeft genomen, en het niet past dat hij zich over het werk van ande ren uitspreekt, zal hij spreken over de taak welke de katholieken te wachten staat. Als hoofd van da regeering houdt hij Cr echter aan in da eerste plaats eene verdiende hulde te brengen aan den heer Renkin, die gedurende 16 maan den met grooten moed, taaie wils kracht en schrander doorzicht de lots bestemmingen van hot land heaft ge leid. Ook is het Ban de overbekende halsstarrigheid van den vroegeren eersten ministerie danken dat tusschen de katholieken van hot arrondissement Brussel de eendracht werd varwazen lijkt (warme toejuichingen). De heer Renkin, zegt spreker, heeft aldus aan do katholieke partij «n aan het land een overgrooten dienst ba- wezen. De Liberalen verantwoordelijk voor de Ontbinding De huidige kiesstrijd, zegt de heer de Brcqueville, werd niet door mij uit gelokt, Op het oogenblik dat ik de re- gaering samenstelde, was de huidige kiesstrijd onvermijdelijk geworden, door de houding welke de liberaie partij aangenomen had- De inzet van den strijd is ongemeen ernstig, doch spreker heeft zelfs in de meest cngstvollo dagen geen vertrou wen verloren in da toekomst van het land. Ons land heeft bewijzen geleverd dat het niet terugsohrikt voor man haftige opofferingen. Voor de oprechte zielen zal deze kiesstrijd een prikkel zijn en de twijfelachtigen zal hij uit hunnen slaap wekken. De voornaamste strijdkrachten, gaat spreker verder, zullen tegen het so cialisme worden gericht. Wij moeten het onverbiddellijk bevechten omdat zijne overwinning voor het land den onvermijdelijken en volslagen onder» gang zou te bateekenen hebben. Men heaft Balgie het land der proef nemingen genoemd. Maar het wil zich niet tot socialistische proefnemingen leenen het heeft gezien wat het zijne buren heeft gekost. Hat socialisme zou bij Ons een avontuur zijn en, moest het meester worden, zou het in den vollen zin,maar tevens in al het schrik wekkende des woords, de omwenteling bateekenen. Herleest hst socialistisch programma Collectieve onteigening van de voortbrengingsmiddelen» be slaglegging op het kind door den Staat, exploitatie door de openbare besturen van nijverheidsondernemingen, enz, dit alles beteekent da omverwerping van de normale omstandigheden van het maatschappelijk leven. De vrijheid van Onderwijs opgeëischt Ziehier wat da h. de Broqueville verklaarde inzake onderwijs «Wij verdedigen steeds de christene maatschappij en de familie, zegt de h. de Broqueville verder, wanneer wij verklaren dat men, in geen enkel ge val, de hand zal mogen slaan aan het huidig stelsel van het vrij onderwijs. Is de school iets anders dan de verlen ging van den huishoudelijken haard De vrijheid van onderwijs, welke onze vaderen allereersr in de Grondwet schreven, het verplichtend onderwijs dat, in het verleden, zoo dringend door de linkerzijden werden opgeëischt en die de heer Poullet en ik in 1914 deden stemmen als onvermijdelijk gevolg van die twee princiepen heeft het vrij onderwijs reeht op Slaatstoelagen zonder de tusschsnkomst van de open bare besturen, zouden da vrijheid van onderwijs en de schooiplioht een ba- spotting zijn. Een sociale politiek naar de beginselen welke in de pauselijke encyclieken ziju uitgedrukt Aan sommige katholieken wordt den naam van conservatieven gegeven. Dit woord, zegt de eerste minister, kan niet meer dan eene «etiket» zijn. Be houdsgezind wil hij zijn in dezen zin dat hij weigert instellingen te vernieti gen, zoolang hij niei inziet wat in hun plaats kan worden gesteld maar het gebeurt wel eens dat de muren, zelfs de grondvesten van een gebouw streng moeten onderzooht worden dat de in sohijn vaste grondslagen der maat schappelijke betrekkingen hervormin gen eisohen. In deze hervormingen zullen het noch het toeval, noch het menschelijk verstand van de leiders zijn, die zullen gebieden. Tot ons spreekt eene meer gezaghebbende stem, deze van den Vader aller geloo vigen, die in bewonderenswaardige wereldbrieven aan de kristenen eene maatsohappelijke keure heeft gesehon ken, welke wij allen met eerbied, vreugde en erkentelijkheid aanvaard hebben. Niet een woord uit deze keure mag voor ons een ijdei woord blijven. Uit haar is het dat morgen eene poli tiek zal ontstaan, welke ik met een enkel woord zal bestempelendeze politiek zal niet enkel de bestaande maatschappelijke wetgeving handha ven. maar deze tot de hoogste volma king opvoeren. De h. de Broqueville verklaart dan dat hij .geen buitensporige beloften zal doen, en dat in het belang van het al gemeen welzijn zelf. Doof te veel te geven kan de Staat er toe gebracht worden op zekeren dag niets meer te kunnen geven en dan kan men nog alleen heil zoeken in inflatie* Dat mOet ten alle prijze worden vermeden. Leugenachtige beweringen In de socialistische. per3 warden den laatstan tijd veel leugenachtige bewe ringen vooruitgezetwij denken ar niafc aan de weddon en dagloonen te verla- gen het is-niet waar dat wij een aan slag beramen op de verworven rechten van do gepensionnaerden flari de rechten dar iuvalieden zal niet worden geraakt, Bezorgd om het lot van den Landbouw De bijzondere bezorgdheid van den eersten minister gaat naar de Land bouwers die thans onder de crisis lij den in zulke mate dat de stadbewoners er zich geen juist gedacht kunnen van geven De katholieke partij zal al hare zorgen bestede» :.an hes behoud van dvzis eerste nijverheid, de voornaamste van het land Zie vervolg onderaan volgende kol im New-York 9 November. De vooravond Maandagnamiddag passeerde Hoo ver door het stadje Ellco, in de woes tijn van den Staat Nevada, waar hij tot de mijnwerkers e.n de herders sprak. Zijn toespraak werd doof de ra dio uitgezonden ön over gansch Ame rika verspreid. De rede van Hoover werd voorafge gaan door deze van den gewezerï pre sident Goolidge, die Hoove® afschil derde als de meest ervaren man der Vereenigde Staten om een oplossing te brengen aan de huidige crisis. Daarna ging de redevoering van Roosevelt, die te Niew-York voor: de microfoon sprak. Bijzondere schikkingen Het meerendeel der genaturaliseerde vreemdelingen zal aan de verkiezingen geen deel nemen. Men denkt dat de stemmen van de ,gena'turaliseerden die toch mogen kiezen, in gelijke mate naar Hoover en Rodsevelt. zullen gaan. In de kleine gemeenschappen zullen de Tsjechen voor Roosevelt stemmen, de Zweden, Nonen öti Finnen voor Hoo ver, die hun ideaal van den kouden, zakeüjken mensch vertegenwoordigt. De bevolking van de Vereenigde Sta ten zal tot den dageraad blijven wach ten naar de bekendmaking der uitsla gen. daar men in de Vereenigde Staten dezen ui'tslag beschouwt, als den voor- naamsten in de toekomst van den han del en de nijverheid. De danszalen en nachtkroegen van New-York blij vein tot 5 uur 's morgens open. De transportmaatschappijen van allen aard zullen de reizigers per fa- dio van de uitslagen op de hoogte stellen naarmate zij binnen komen. De stemming De stemming begon Dinsdag mof- gen te 6 uur voor- en zal afloopen te uur namiddag. Tegen het vallen van dciï avond zal wel alleman zijn kiesplicht vervuld hebben. Dan stroomt de gansche mens'chen- zee naar Broadway met fluitjes eri trompetten, om plaats;te nemen voor, de wolkenkrabbers, boven dewelke de uitslagen worden bekend gemaakt. Kort na 5 uur (het is dan bij ons reeds 10 uur 's avonds Red.): wor den de eer site resultaten verwacht. Daarna komen zij onophoudelijk toe tot laat in den nacht. Roosevelt 7 tegen 1 (Dinsdag morgen stond de weddiiigs- koers in Wal street 7 op Roosevelt te gen 1 op Hoover. Men acht bijgevolg de kansen voor. Hoover reddeloos verloren. Ongeval in een stembureel 15 gekwetsten Nail River (Massaehus.- 8 Nov. De plankier van een politiepost waar men overging lot de. slemopname voor do kiezing van den nieuwen President, is ingestort. yijflien personen werden gekwetst. De eerste uitslagen Peru (Massachusetts) M. Hoover; 37, M. Roosevelt 23. Houston (Texas),. M. Hoover. '154, M. Roosevelt 855. Port Wortk (Texas): M. Hoover 17, M. Roosevelt 123. Martin-Station (Allahama)M. Hoo ver 0, M. Roosevelt 7. Joplin (Missouri), M. Hoover 10, M. Roosevelt 20. Zie vervolg in onze Laatste Tijdingen. Aankomst van de Elisabefch vijIo Dinsdag morg'eïiT të~9 uur, is dCf Bel gische stoomboot «Elisabelhvillo», van de Compagnie Maritime Beige, na eene voorspoedige reis, van Congo te Ant werpen toegekomen. D,e reis is gekenmerkt geworden docr het overlijden van twee negers, beboe rende lot de bemanning. Hunne lijken, werden mei het gewoon ceremonieel aan de zee toeverl rouwd. 'Aan boord be-vonden zich 54 passagiers van eerste, '47 van tweede en 5 van 'Lusschenklas, die de reis Belgisch Congo-Antwerpen mede- maakte en 12 van eefstc, C van tweede en 32 van lusschenklas, die le Lobito aart boord kwamen. Die lading bestaat in liet geheel uit ongeveer 2500 .ton verschil lende kolo niale goederen, waaronder '»9 Ion ca cao, 215 ton koffie, G ton caoutchouc, ton was, 285 ton copal, 420 ton koper, '434- Ion katoen, 3 ton ivoor, 9G2 ton palmpjtlen en 1 ton vellen. De «Elisab.eliivillc werd na het ontschepen der passagiers, van afdak 22 der Scheldekaaien naar afdak 28-29 der Rijnkaai verhaald, waar e'.c lading gelost word'b. Waarschijnlijk Zaterdag zal de boot tiaar, de dokken verhaald worden. De «Albertville» zal met tiet innemen eener nieuwe Lading voorde' kolonie bestemd, beginnen. Het. schip zal dan in plaats van de «Elisabethville« naar Congo vertrekken, voor de eerste'maal na de verandcringswerlcin aan de stookinstallalies. schrijven in hun manifest dat ZIJ zul len blijven waken op de Sociale Wetten. Durven de Fronters niet schrijven dat die SOCIALE WETTEN gemaakt werden door een KATHOLIEK MINIS TER! en dat zij geen enkel van die wetten hebben gestemd omdat zij uitkwamen van EEN KATHOLIEK MINI8TER. Kiezers Laat u niet foppen door die volksbedriegers, die u willen wijs maken dat zij alles deden voor het volk. FRONTERS, on nood tg te waken op M. Heyman het vraagstuk der werkloos- de sociafle wetten. WIJ, Katholieken, zul- heiiCf >ieeft behandeld. Het aantal werk ten de wetten die WIJ gemaakt hebben, wel doen eerbiedigen. Hobt go liet «kiesblaadje» »an da FRONTERS gelezon, of ton minsta er een oogslag op geworpon... (want 't is't lazois niet waard)... Hebt go bemerkt dal «r geen enkel woordeken, boe klein ook, wordt gezegd over onze en die moeten ons nochtans aan bet harte liggen. Geen enkel woordeken, boo klein ook, over onze en dat is nochtans da opzet van do verkiezingen Geen enkel woordekenboe klein ook, van den en nochtans zijn de Bisschoppen de leiders van het Katholieke Volk. Weg met deze mannen die ons da les durven spelen op christelijk ge. bied en de hoogste belangen van den godsdienst verwaarloozon. Geen Kristen mensch schenkt zijne stem aan de Fronters. N. B. Men verzekert ons dat de Fronters het 2e nummer van hun KUsblaadje gansch zullen wijden aan den Schoonen Herderlijken Brief van het Bolgisch Episcopaat, die zoo nut tige wenken bevat. We lijn benieuwd on wachttn 1 Dinsdag namiddag hebben de minis-*» ters een eabiinetsraad gehouden onder, voorzitterschap van M. de Broqueville.; M. Hymans iiejeft eene uiteenzetting' gcgiévèu van den toestand der buiten- Tandsche politiek en heeft u.a. de uit slagen der kieziingen in Duitschland bei. sproken. M. Jaspar heeft daarna over den fi«< nantieelen toestand gehandeld, waarna' Het overschietende gedeelte onderschreven Aanschrijving ter bespoediging van de inning der belastingen Het Parlement had de regeering ge machtigd voor 500 millioen frank Schat- kistbons uit te geven. Tot een bedrag van 370 millioen was van die machti ging reeds gebruik gemaakt. Thans is cok li-et overige gedeelte onderschreven, namelijk 70 millioen door de Société Générale en 60 millioen dooi; de <:Mu- tuelle Solvay». Wat die nog uil te geven vijfjarige bons 5 t.h. betrclU-, deze werden onder schreven door de Banque clc Bruxclles, de Crédit Anversois cn de Algo neen-e Eankvereeniging. Minister Jaspar heeft een aanschrij ving gericht tot de belastingontvangers cm de inning vim de belastingen te be spoedigen. loozen is in September verminderd. Ef zijn 'thans tussehm de 300 a 350.009. arbeiders gansch of gedeeltelijk werk loos. De herneming van het werk deed zich vooral gelden in de textielnijver heid, de diamantnijverheid, de chemi sche producten, de voedingswaren, de kléerstoffen, papier en boekwezen. In de sbaalnijvcrheid integendeel bleeï de toestand nog slecht, evenals in de bouw- eoi houtnijverheid. De werkloo-, zensteun zal vanwege provin tie en ge meenten ook ui'l-betaald worden. M. Heyman heeft daarna verslag uit gebracht over een bezoek aan de mijn- bestuurders, niettemin heeft de regee ring besloten, in /verband met de geno men maatregelen in zake uitvoer, de' reeds gemomon beslissing Ie behouden cn de import van buitenlandsche huis kolen te verhooigen. Eerstdaags zul led er onderhandelingen beginnen tusschen ambtenaren van liet depar.Lqruent. yan. buitenlandsche zaken en IHiitsehe afge-, vaardigden. /i Ten slotte Weft de raad zicli bezig-, gehouden mét de afhandeling van vraagstukken van adminislratieveiü aard. DE STEM ONZER BISSCHOPPEN Ais Bisschoppen, hebben wij den plicht ons gansch bijzonder te wenden tot onze geloovigen. Wij zeggen hun Bedenkt uwe zware verantwoordelijkhe den, waakt op de groote godsdienstige belangen die gij te handhaven hebt, gaat naar de stembus met den wil de onaan vechtbare rechten van uw geloof te doen eerbiedigen. (Uit den Herderlijken Brief van liet Belgisch Episcopaat)^ Landbouwers, werklieden, leden van den middenstand, geestesarbsiders, onafhankelijke vaklieden, allen vinden in de katholieke partij geestdriftige, bevoegde en overtuigde verdedigers hunner belangen, besluit spreker. En tan slotte doet spreker nog een beroep op de jeugd* Luide toejuichingen onderbraksii herhaaldelijk doae redevoering, cn weerklonken in geheel de zaal, DE TREINONTSPORING TE BUYSINGHEIÏ Zicht oe het sgoor na de cntriggelin j

De Volksstem | 1932 | | pagina 1