Wij strijden voor den Vrede* Zij sullen haar niet hebben IJe schoone ziel van 't I£ind De liberalen zijn beschaamd De plicht der Kristene menschen CIJFERS 0I1Z8 Katholieke KandidatenPresidentverkiezingen in de Fereenigde Staten Kristene menschen, te weer Het gaat om de ziel uwer kinderen De Bolchevistische betooging te Geneve Onderwijzers Op zijn Amerihaansch Lssniüg Verwerf® {kwrfen De wanhopige verdeeldheid in de Frontparfij WERKLIEDEN Stems Vlaamsch-Katholiek, [werk te niet wordt gedaan. Leest en overweeg! Mlurgers, hebt ge goesting Brand in een kindertehuis in Zwitserland DE VOLKSSTEM XXXVIII JAARGANG NUMMER 232 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst.Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen UitgeTer J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit büiteri het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf IVlaxlaan 13, te Brussel Rus de Richelieu, Parijs r— Rank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2, ZONDAG 13 NOVEMBER H- Stanislas Zonop6,57Zonai4,12 MAANDAG 14 NOVEM. 193? He Albzricus Zonop6,59Zonaf4,11 N. M. 28 L. K. 21 Hunne Hoogwaardigheden de Bisschoppen hebben een alarmkreet geslaakt, die 'de kristelijke ge- rneensohap diep heeft ontroerd. Onze scholen, ons vrij onderwijs is IN GEVAAR De socialisten op hun congres yan 29 November 1931 de libe ralen op hun congres van 18 en 19 Juni 1932 hebben den oorlog .verklaard aan ons .Katholiek on derwijs, Zij willen aan onze scholen alle toelagen ontnemen, en duizenden Onderwijzers broodroven. Zij willen Üe godsdienst verban nen uit de officieele school. Tegen deze tergende en godde- looze plannen, moet gansch ons kristen volk in opstand komen. Handen af da'j; is de kreet die opstijgt uit het. diepst van ons kristelijk gemoed. Handen af men rake niet aan de ziel onzer kinderen Kristene mensehen allen steekt u diep in het hoofd dat indien de katholieken niet vooruitgaan, de schoolstrijd onvermijdelijk zal losbreken. Alleen de schrik voor de neder laag kunnen de anlti-klerikalen weerhouden hunne goddelooze plannen door te voeren De strijd d-ie een aanvang- heeft ge nomen, is een strijd voor den vrede, voor SCHOOLVREDE yoor SOCIALE VREDE voor TAALVREDE De SCHOOLVREDE Wordt' bedreigd foor do socialisten; die hebben dat open^ (ijk verklaard en ook door liberalen diei hunne anti-klerikale gevoelens officieel nog zoeken te verduiken, maar waarvan de jongste daden klaar en duidelijk de ware inzichten hebben geopenbaarde De SOCIALE VREDE wordt bedreigd 'door de socialisten ch Kommunisleri waarvan het demagogisch gedoe ons land naar den afgrond zal voeren. De TAALVREDE wordt bedreigd door, de liberalen die door de Kamerontbin ding de integrale verwezenlijking van het vlaamsch rechtsherstel nogmaals pegen te verdagen. De taalvrede wordt niet min bedreigd door de frontpartij die tot heden toe ge weigerd heeft aan dat rechtsherstel rechtzinnig mede-te werken en alles in ■t werk stelt om den taaltwist ook Op de' punten die reeds beslecht1 zijn, levendig te houden, fD'e Katholieken strijden voor don vrë-j 'de op elk gebied. De vrede, die de voor-, waarde is van den vooruitgang, de wel vaart en het geluk yan ons volk., ARRONDISSEMENT AALST voor KAMER V. Schuylenbergh Petrus, drukker, Aalst Van Hecke Albert, leeraar, Leuven Flamant Gustaaf, nijveraar, Geeracrdsb. De Vl3 Jozef, advokaat, Aalst. Van der Linden Jozef, bijz. Goefferdinge Candidaten voor de opvolging. Flamant Gustaaf, nijveraar, Geeraardsb. Ghyselen Jozef, advokaat, Aalst. Rutten Adolf, bijzondere, Meerbeke. De Cock Feiix, schilder, Herzple Fransman Karei, handelaar, Ninove. Van der Schueren Arthur heelmeester, Géeraerdsbergen, Uit Geneve wordt gemeld dal de bloe dige betooging', aldaar, ingericht, van zuiver bolchevistischen aard was en welke 12 d-ooden en 59 gekwetsten heeft' gekost. Nicole en Dicker, de twee aanvoer ders van den opstand bshooren wel tot de socialistische partij, doch volgen/se dert geruimen tijd de onderrichtingen van de Ille Internationale, bij zooverre dat zij reeds herhaaldelijk doof de ZwiU ;sersche socialisfoiscUe partij tot de orde waren terug geroepen. !De aanval van die volgelingen van jNicole en Dicker was voorafgegaan van eene voorbereidende vergadering in een drankhuis der stad. Daar w-erden de onderrichtingen ge geven. Deze onderrichtingen waren' als Volgt 1. Alle herbergen in) di omgeving van de gemeentelijke zaal worden zooveel mogelijk bezet. 2. Stormtroepen bezetten de zaal, Waarin de Union Nationale haar verga dering houdt en nemen liet verhoog in. 3. Met alle ten dienste staande mid delen, moet het voortzetten der verga dering onmogelijk worden gemaakt. 4. Pogingen! der politie om de orde in de zaal te herstellen, of om betooging buiten de zaal te verhinderen, moeien, zoo noodig zelfs met geweld, worden ge keerd. 5. De straiten in dë omgeving moeten jworden bezet, om het, optreden van mi litaire troepen te verhinderen. De Geneefsche overheden, zijn van imeening dat de- aanval der socialisten ên kommunisteri op de militaire troe pen reeds sedert geruimen tijd is voor bereid, aangezien vele kommunisten in het bezit van wapenen zouden zijn ge weest. Vrijdag was alles weer kalm in Zwit serland, dank zij de maatregelen, ge troffen doof den Bondsraad die, in een buitengewone zitting besloten heeft de troepen, te mobiliseefen en het burger lijk gerecht tc vervangen door een krijgsgereoht, dank zij ook de maatre gelen, genomen door de groote kantons fcooaïs Geneve, Bern en Vaud, die dade lijk de troepen op de been hebben ge- braoht» Om alle betoogingeh te vermijden zullen de lijkplec.htighedin der slacht offers van den opstand, niet gezamen lijk plaats hebben. Gedenkt dat op het. oogenblik uw ideaal de 'kristelijke opvoeding van de kinderen die u toevertrouwd zijn. het meest bedreigd worden. Dat op bet oogenblik dat libera len en socialisten uit blinden gods diensthaat, u willen broodroven, de frontpartéj geen woord van ver- !zet uitspreekt, en de stem niet ver heft om uwe heiligste rechten te verdedigen. Op de reusachtige affiehen die ze overal hebben uitgeplakt. wordt hun programlma op onderwijsge bied uitgedrukt als volgt Verdediging van het officieel on derwijs Wij1 vragen ons af «tegen wie? tegen wait Het echt programma van de libe rale partij vastgesteld op het kon- gres van 18 en 19 Juni 1932 luidt als volgt .1) Alleen het openbaar onder wijs, voor alle kinderen toeganke lijk en bijgevolg neutraal, mag volgens de grondwet,, staatstoela- gen ontvangen. De toelagen aan het vrij onder wijs moeten geleidelijk afgeschaft worden. Dat moet gebeuren gedurende de aanstaande parlementaire zittijd op voorwaarde dat er regeerings- mogelij kheden voor bestaan. 3) In heb officieel onderwijs zal voortaan de toelating niet meer ge vraagd worden vrijgesteld te wor den van den leergang in godsdienst. In de officieele scholen moet voor de benoemingen de voorrang gegeven worden aan de oud-leerlin gen van de officieele normaalscho len. 5) Gansch het officiéél onderwijs moet leekenonderwijs zijn Dat is hun programma, maar de liberalen zijn er nu beschaamd over! Zij hebben schrik. Arrondissementen Aalst-Audenaerde voor SENAAT De Clercq Jozef, advokaat Ninove Thienpont Leo, ingenieur, Audenaerde. Van Geert Alfred, vakbondloider, Aalst. Roman Louis, brouwer, Maeler. Candidaten voor de opvolging, della Faille Ides, eigenaar, Elene De Wael Jozef, nijveraar, Ron se De Landsheer Florimond, brouwer, S't. Lievens-Haulejn De Paepe Paul, landbouwer, I-Iuysse Carller Albert, nijveraar, Geeraerdsber. KANTON AALST voor de Provinciale Kiezingèn van 4 December 1932 Schelfhout Julius, heelmeester, Aalst. Van Geert Alfred, vakbondloider, Aalst. Danckaert Emièl, landbouwer, Aalst. Rubbens Tony, geneesheer, Lede. De Vis Valery, Melkerijbesl. Moorse! Van Laethem Petrus fabrikant, Nieuwcrkerken Instemming van gansch de wereld •Washington, .10 Nov. Roosevelt's overwinning schijnt in alle deelen dep 'wereld instemming te verwekken en al gemeen wordt de hoop uitgesproken, dat hij er «boe znl kunnen bijdragen dat de vooruitgang op het gebied der ontwapening wordt versneld evenals de terugkeer naar de welvaart. Uit Rio-de-Janeiro wordt gemeld, dat men de verkiezing van den heer Roose velt beschouwt als een overwinning van de liberale opinie van een groot land. De Brazilianen hebben met veel bevredi ging van de democratische programma's kennis genomen, en zij hopen, dat de beloofde tariefhervorming hun veel voordeel zal brengen. Een Briusselsche afzetter te Gent gesnapt (De heer senator baron A. Casier, wo nende te Gent, had reeds verscheidene malen dreigbrieven ontvangen. De laatste brief- luidde, dat hij Woens dag namiddag om 4 uur, in de wacht zaal le klas van de St.^Pietersstatie te Gen't, .15.000 ff. in een briefomsla moest overhandigen aan een persoon met een roze gazet in zijn vestzak. De zoon, baron Adriaan Casier, ge meenteraadslid te Gent, vergezeld door twee politieagenten in burgerkleedij, begaf zich op aangeduid uur naar. het buffet in de statie en overhandigde een briefomslag met waardeloos papier in, aan bewuste kerel. Niet zoodra had de afzetter den briefomslag in ontvangst genomen of de twee agenten sprongen toe en hielden hem aan. Het is zekere Gaston Pieters, 30 jaar, oud, wonende rue Potagère, 108, te Brussel. Hij werd in het gevang opgesloten. 5 p.c. 1922 126© trekking van 10 Nov. 1932 De prijzen zijn gewonnen als volgt Reeks 91409 n. 3 250.000 fr. Reeks 91409 n. 8, 100.000 fr. Die andere nummers dezer re'ëks, als ook de nummers van de 'reeks 125385 zijn uitkeerbaar, aan 300 frank. De «jeugdige)) frontpartij reeds gansch verbrokkeld overal -heersckt tweedracht Bijna in al de arrondissementen komen scheurlijsten opte Antwer pen, te Mechelen, te Turnhout, te Houtrijk en te Gent. In West-Vlaanderen liebhen de Dinaso's of de Vlaamsche fascisten bevel gegeven blanco te stemmen. In Aalst is er nog eendracht Op het laatsite oogenblik heeft men Van Opdenbosoh nog opgevischt, maar nergens hebben zij een vast programma Vlamingen, het gaat eerst en vooral om de Katholiciteit van Vlaanderen-. En wat is Vlaanderen voor ons waanl. indien' het niet kathoilek is. Geeft uw stem niet verloren aan eene partij die geen toekomst meer heeft, en die vergaat door dracht, en onderlinge twist. De glimlach van den overwinnaar Roosevelt Te Shanghai zijn de verkiezingen met ongekende belangstelling gevolgd en gezien Roosevelt's grondige kennis van de kwesties in bet Verre-Oosten wordt zijn verkiezing met de grootste voldoe- jning ontvangen. Men vertrouwt, dat de heer Roosevelt stoun zal geven aan een politiek van handhaving van het ne- genmogendhedenverdrag en het Kel logg-verdrag. Ook in Canada werd de verkiezing van Rnosevelt met voldoening begroet. Ca nada verwacht, dat de tariefmuren, die den Canadeeschen uitvoer sterk bemoei lijken thans verlaagd zullen worden. De kans op herziening der drankwet geving Reuters speciale dienst meldt uit New-York De «natten en vochtigenV zijn opge togen bezig met plannen maken voor do herziening van de drankwetgeving. Zij wijzen op het feit, dat de kie-zers in Ga- lifornie en Washington zich voor, her roeping van sbaatsdrankweerbepalmgcn hebben uitgesproken. Senator Harrison heeft Woensdag le New-Orleans verklaard, dat de Demo craten onmiddellijk stappen zullen doen om nog in de Decemberzitting van het Congres wijziging van de Volsteadwet- ten door te zetten, teneinde den ver koop' van bier mogelijk te maken. Bier in Maart misschien, whisky; eh champagne binnen een jaar, aldus zijn de schoone droomen der nattoa, die zij bouwen op de verwachting van 'een «nat» of «vochtig» nieuw Congres en de uitwerking, die de natte campagne van het oogenblik op vele droge leden van het aftredende Congres, heeft» waardoor wellicht met het tij zullen meegaan. Na liet, verschijnen van den brief onzer Bisschoppen, is er voor geen enkel kristen menseh nog twijfel mogelijk omtrent 'de plicht die hij te vervullen heeft. Hij nuoet stemmen voor de Ka tholieke lijst. Hij moet strijden voor de zege praal van de Katholieke partij. De Katholieken hebben een heer lijk stel sociale wetten doen stem men. Zij zullen niet. toelaten dat aan twee- deze wetten getornd wordt. Zij zullen niet dulden dat hun De liberalen hebben een monsteraf- fiche uitgehangen, waarop zij als eer ste punt de kiezers willen wijsmaken, dat zij de economische crisis zullen oplossen. Hoe ze dat zullen doen, staat er niet op te lezen een middel tcch hebben ze in hunne congressen aan gewezen de toelagen aan de katho lieke scholen afschaffen. Burgers, ge zijt ontevreden over da zware belastingen, en velen onder u hebben bij de gemeenteverkiezingen hunnen wrevel botgevierd* In de stad Aalst zijn tien aangeno men lagere volksscholen. Onze nieuws gemeenteschool aan da Capucienen- laan kost 500.000 fr.zonder de staartjes (zegge een half millioen). Indien de schooloorlog losbreekt en de katholie ke scholen worden gesloten, dan moet de stad minstens 10 nieuwe scholen bouwen, 10 x 500.000 fr. maakr 5 mil lioen wij zeggen vijf millioen Doch, de klassen onzer katholieke scholen zijn overbevolkt worden zij omgewerkt tot officieele scholen, dan zullen er minstens nog 15 klassen bij* komen of nog één millioen, WAAR ZULLEN DE LIBERALEN EN DE SOCIALISTEN DIT GELD HALEN? NIEUWE BELASTINGEN LEGGEN EN DAT VOOR MINSTENS 500.000 fr. PER JAAR, OF 150fr. PER KqP. (Kapitaal en intrest). Hebt ge goesting burgers belasting betalers Vermenigvuldigt met den noadigen factor en ge vindt voor het heele land eene uitgave van vele honderden mil* lioenen, alleen om nieuwe gebouwen op te trekken. De katholieke scholen worden be- zccht'door 569.000 kinderen. Elk dezer leerlingen kost 284 fr, minder aan den staat dan een leerling der officieele scholen, Willen wij vermenigvuldigen? 569.000 x 384 fr. geeft 217,596.000 fr* De schoolstrijd zal aan het land ettelijke milliarden kosten* Hoe zullen die enorme sommen gedekt worden Met evenredig zware nieuwe belastin- gén I Den factor van het geschokt in ternationaal vertrouwen, met als ge volg het kelderen van den frank» laten wij buiten bespreking» Cijfers zijn cijfers en da koelste be- rekenaar moet afschrikken bij het zien van de schromelijke economische gevolgen van den schooloorlog, Burgers, bemint uw profijt, zendt dis blauwe belastingsfabrikanten naar den duivel, hun patroon maakt propagan da voor de katholieke partij overtuigt uwe standsgenooten. stemt en doet stemmen onder Nummer 1 Reeds 11 lijkjes uit de puincn gehaald Donderdagmorgen is te Waedenswil (kanton Zurich) een tehuis verbrand, dat 80 achterlijke kinderen herbergde» Bij het opruimingswerk in de puin-. hoopen werden Donderdagmorgen tegen1 elf uur de wèrkoolde lijkjes van vier. meisjes gevonden, zoodat in totaal ze ven lijkjes zijn gevonden, alle van meisj-es, en er nog vijf meisjes vermist worden. Men hoopt, da't de kinderen in hun angst zijn weggevlucht en zich in den omtrek schuil houden, doch waar schijnlijk is dit niet. Alle jongens kon^. den gered worden, daardoor, de jongens- afdeeling gunstiger was gelagen. Het gesticht is een der bekendste in richtingen voor achterlijke kinderen in Zwitserland en bestaat reeds vijf jaar* Het vuur werd Donderdagmorgen tegen vijf uur ontdekt in het hoofdgebouw, dat aan de straat is gelegen en viefi verdiepen hoog is. De luid jammerende kinderen konden door de brandweer langs de balccna; worden gered en werden naar e ;n in de. nabijheid gelegen gesticht overgebracht Het hoofdgebouw brandde gebeel uit, terwijl de bijgebouwen behouden ble ven. De brand is vermoedelijk cr.tstaan door een defect aan de stookgelegen-. heid voor de centrale verwarming^ Elf lijkjes gevonden Donderdagavond, om 5 uur wafen 'ill kinderlijkjes gevonden; er ontbrak nog 1 kind, dat vermoedelijk nog onder, de, puipen ligt, zoodat het uantal dooden méér clan waarschijnlijk '12 bedfaagt*

De Volksstem | 1932 | | pagina 1