Ziet uit mw oogen 19 Zaterdag Nov. 1952 De Nationale Bank van België Hel Schiddenvraagstuk Ontslag van het Kabinet von Papen TER OVERWEGING AAN ONZE WERKLIEDEN Donderdag avond laten we in «Le Peuple» on der titel Baptême socialisten (Socialistisch doopsel): t Op godsdienstig gebied is Mexiko een der meest onafhankelijke landen van de wereld.In den Staat Vera Cruz namelijk heeft geen enkele kerk het recht officieel te worden geopend. och zulks neemt den zin niet weg voor zekere openbare plechtigheidsformalileilen. Te Sierra de Agua, dat juist in den Staat Vera Cruz is gelegen, is men zoo pas overgegaan tot het socialistisch doopsel van 22 kinderen van zes maanden tot twee jaar oud. De plechtigheid werd ingezet door een boe renlied, dat door geheel de saamgestroomde be volking werd aangeheven. De burgemeester bevond zich in een bootje, midden de Agua Aucha-«*ivier, welke op die plaats ondiep is. Roode vlaggen wapperden boven zijn hoofd. De kinderen gingen, geleid door hun moeder, beurtelings tot hem. Te Sierra de Agua verlangt men dat die doopsels op regelmatige tijdstippen zouden plaats hebben, want de eerste gaven gelegenheid tot algemeen verlof.» De houding van België in 1914 Russische ijsbreher in de IJszee vergaan Na de onlusten te Geneve. Instorting in 'n steengroef De Britsche Troonrede Huwelijk van Prins Otto van Halsburg Een koudegolf in Amerika NAT AMERIKA Bezuinigingen in Engeland XXXVIII JAARGANG NUMMER 257 Kerkstraat, en zi Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit Buiten liet Arrend. AALST Agentschap Havas, Adolf IWaxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, ga rijs Bank Buidinfl/Kingsway, 20 Londres W- 0- 2, H. Elisabeth Zonop7,07Zon af 4,05 L, K. 21 N. M. 28 mi' De socialisten gaan nogeens beproeven er bovenop te geraken. Zé fcetten alle zëil'en bij. Ze bommen op de groote trom. Ze gaan tewerk gelijk kwakzalvers op ile jaarmarkt, Al wat süheef staat, gaan ze recht zetten, r Al wat ten gronde ligt, gaan ze optillen. Ze gaan, met drij woorden gezeid, het vaderland redden, Hoe dat komt er minder op aan. Dat hoeven ze niet aan het klok zeel te hangen. Verklaart een goochelaar zijn "J.'ADCS aan 't groot publiek En wat zijn de socialisten, op politiek gebied' wel anders dan goo chelaars, tandentrekkers, wawelaars En blazers, bluffers, spekschieters. 'e En willen zij oprecht zijn, ze zullen zelf- bekeniïen dat wij geen haartje overdrijven. Of hebben wij hen niet aan 't werk gezien Al verscheidene malen, En overal en telkens hebben die politieke goochelaars het volk ontgoo cheld. Wedt g'-het nog dat, eenige jaren geleden, de radicalen in Frankrijk aan 't bewind kwamen. In Engeland zouden zij ook eens toonen tot wat groote dingen ze in staat zijn. Een paar jaar hebbendaar'de labours geregeerd, gesteund door de welwillende neutraliteit der liberalen. En men weet nog hoe angstig bun hoofdman, Mac Donald, de andere partijen moest ter hulp roepere om te. beletten dat Engeland zonke ,tot op den bodem van liet moeras. Ook Australië hadden de socialisten naar den rand van den afgrond gestuwd, en 't was tijd dat onlangs het kiezerskorps hun regeering ten val bracht. In Spanje ging hot nog erger. Daar liep de republikeinsche revolu tie op een socialistische dictatuur uit en nooit heersdhte er in Spanje zulke zwarte ellende dan ten huidigen dage. Da|t komt omdat de socialisten volslagen meesters zijn in het afbre ken, maar minder verstand, aan den dag leggen dan leerjongens, wan neer er valt op te bouwen. Critikeeren kan iedereen. Bluffen en... nog wat anders is geen kunst. ■Maar om beter te doen, daarvoor moet men onderlegd zijn, en dan nog vertrouwen kunnen inboezemen. Op vertrouwen onder de bevolking kunnen ze nooit rekenen, de so cialisten. En ze verdienen het ook niet. Wantt hun gansdie politieke litanie komt hierop néér: belasten, be slag leggen, onteigenen, inpalmen. Onder voorwendsel van leer te trekken tegen de misbruiken van Het kapitalistisch, rttefeel, villen zij dit stelsel neerhalen zonder te weten door wat zij het zouden vervangen. 'Tot zulke waaghalzerij gaat het Belgisch volk zich niet leenen. Daarmij' wil het plichtbewust, zijn aandeel betalen in de kosten van 't staatshuisbouden, bet verlangt geenszins beroofd te worden van de vruchten zijns arbeids en zijner spaarzaamheid. En op die vruchten willen de socialisten de hand leggen, hetzij' door belastingen, hetzij door onteigenen, hetzij door beslag te leggen op de erfenissen. Beste lieden, ziet uit uw oogen 1, In haar jaarlijksctie uiteenzetting van den boestand in de internationale ..bankwereld waardeert liet bekende En- gelsche ekonomisehe tijdschrift The Statist»" in de mun'tpolitiek van de Na tionale Bank van Belgie. «De politiek van de Bank heeft hier in bestaan, aldus «The Statist», dat zij een voldoende metaal-reserve heeft verzekerd om de vastheid van den geld omloop' te verzekeren en de dekking in goud-deviezen, vertegenwoordigd door effekten op he't buitenland, te beschou wen. als ruimte binnen dewelke een vei lige speling mogelijk bleef. «De degelijkheid van die politiek is Verleden jaar bewezen geworden toen .tengevolge van de opheffing van den goudstandaard doof Groot-Britanie, de Nationale Bank, gebruik makende van haar rechten van omzetting ten over staan van haar buitenlandsehe korres pondenten, op 22 'September, er ii slaagde om haar goud-reserve van 8.139,000,000 fr. op 12.460.504.000 fr. be brengen. Sedertdien bestaat die re 'serve uilsluitend uit goud-metaal; zoo is haar omvang dat de Bslga 'een van de best gewaarborgde munten tor wereld Is. y J>e Amerikaanscbe pers over de Belgi sche nota Washington, 17 Nov-. De nota van 'de Belgische regeering aan de regee. iring van de Vereenigde-Staten, betref» fötide ide verlenging van de schorsing yan ide Belgische schulden geeft in de 'Amerikaahsche pers aanleidirf*. tot yer- lOheidene af-likef De '«New-York Tinres» doet' opmer ken, dat Belgie, dat meer van' Djuitsch land ontvangen moest, dan het te beta-, len had aan 'Amerika verleden jaar, groot loffer 'gebracht lieoft door het Hoover-moratorium te aanvaarden dat meteen de betaling van al de schuldén schorste. Het blad voegt er aan toe, dat zoo de overeenkomsten van. Lausanne goedgekeurd worden door de verschil lendè naties Belgie, om dezelfde rede nen in verhouding gfootere verliezen lijden zal dan de andere landen. Von Papen bij maarschalk Hindenburg Da Rijkspresident ontving den rijks kanselier vón Papen, met wien hij zich gedurende een vol uur over den politie- ken toestand onderhield. Kortelings zal ecne mededeeling gebeuren. Het ontslag aangenomen Te 18 u. 30 heeft president von Hin denburg het collectief ontslag van het kabinet von Papen aangenomen. Maarschalk von Hindenburg gaat met de partijhoofden onderhandelen, met het oog' op de vorming van eene natio nale samenwerking. BcteekenisvoHe woorden. Generaal von Hamroor-stein hoofd der Rijksweer heeft in den loop van den wapenschouw te Schwenian (.Nuren- berg) gehouden de volgende beteekenis- volle woorden uitgesproken'. «Ik vestig uwe aandacht op lret feit- dat wij aan den vooravond staan van gewichtige gebeurtenissen en dat de militaire tucht meer noodig is dan coit te voren. Vooruitzichten na het ontslag Onzeker is wat Hindenburg zal doen. In ernstige kringen denkt men dat Hindenburg' niet onnfiddcllijk een be sluit zal 'nemen, maar eerst met de lei ders van de partijen zal spreken, cm te liooren welke oplossing die aan de hand meenen te kunnen doen. Het is mogelijk dat alles op niets an ders uitdraait dan een vervangen van von. Papen door een persoonlijkheid welke voor liet centrum meer aanneme lijk is, gelijk 'b.v. Goerdeler, Ook Sciince wordt als opvolger genoemd. Met zufks een persoonswisseling zal weliswaar zijn bereikt da't het centrum een zekere voldoening zal hebben, maar het vraagstuk hoe in de tegenwoordige Rijksdag een fegeeringsmeerderheid kan gevormd wonden zal daardoor nog geen stap verder zijn gebracht. Men zal den uitslag moeten afwachten -van de besprekingen welke von Hindenburg waarschijnlijk nog in «Ion loop1 van deze week met de partijleiders zal voeren. Engelsche versehe in Het derde boekdeel van d borlogsdokumenten is than nen. Het is gewijd aan den toestand Belgie in 1914. Op grond van een brief van luitenant kolonel Bridges, militair a'ttaché te Brussel, gericht aan Sir F. Villiers, ge zant van Engeland in de Belgische hoofdstad, wordt in dit. boekdeel be vestigd dat Belgie zich heelemaal on partijdig gedroeg en rekening hield met zijn grondgebied zoowel doof de Duit schers als door de Engelsehen en de de mogelijkheid van een schending van Franschen. 22 leden der bemanning bevroren gevonden Men meldt uit Londen. Volgens een telegram uit Moscou is de Russische ijsbreker «Arkhangel II» De «Washington Post» herinnert aan in de Noordelijke IJzee vergaan, de groote werkzaamheid van den h. lier. 22 leden der bemanning werden bert Hoover, bij de stichting van de bevroren teruggevonden in een red- «Gommission for Relief in Belgium» tij dens den oorlog en zegt, dat men in den huidigen oproep van Belgie tot de Ame rikaanscbe nafie meer voelt, dan een eenvoudige vraag, ingegeven, door re denen van stoffelijken aard. Genève, 17 Nov. Do leider van dé Geneefsche socialistische partij, Léon Nicole, die na zijn aanhouding in ver band met de gebeurtenissen te Genève in hongerstaking was overgegaan, heeft na twee dagen vasten, wederom beslo ten voedsel tot zich te nemen. dingsboot, die door, -den ijsbrekec was uitgezet. De «Arkhangel II» was den 24 Octo ber vertrokken om hulp te verloeeften aan een door het ijs ingesloten Russi- sche vissch.ersloep «Albatros» en yan den ijsbreker «Acht», Nader meldt men nog. Twee red dingsbooten werden stuk gevonden bij den lichttoren van Simne Gorsk in de Witte Zee. Volgens de eerste inlichtingen dertig personen omgekomen. Het schijnt dat de ijsbreker tusschen twee ijsbergen gekneld geraakt en snel gezonken is. Parijs, 17 Nov. In een steengroe ve nabij Ghamptoce deed zich een in storting voor, waardoor verscheidene werklieden bedolven werden. Reeds twee lijken werden geborgen, terwijl ook twee zwaar gewonden konden bevrijd worden en overgebracht naar het bos pitaal te Angers. Men denkt dat ten fpjnste nog dine, arb.eLdgrjj bedolv^ zi,ü^t innerj^ De tekst van dé Troonrede werd Don derdag in het Engelsch Hoogerhuis voorgelezen door den Jord-kanselier. In deze tnoonrede wordt namelijk ge zegd, dat op de Conferentie van Lau sanne de regeering de gelegenheid hceff gehad met sukses mede te werken aan het zoeken naar de noodige voorwaar-* den voor definitieve regeling der DuiU sche herstelkwesties, als inleiding lot het economisch herstel van de wereldy Verder handelt de Troonrede over de, opening van Irak in den Volkenbond, de conferentie van Ottawa, de besprekin gen me'b Ierland, enz. De maatregelen aangenomen óm liet1' hoofd te bieden aan de krisis van den verleden herfst en dén goèdfiii wil, dien Do Hongaarsche koningsgezinden'&ansc^ Ishd heeft getoond door do verhopen dat dankzij dit huwelijk,noodi®e offers te doen, Iv-sbben geleid tot Italië he't- herstel van den troon der herslei van het evenwicht der nationa- Huwelijk van Prins Otto van Habsburg? Volgens een bericht uit Boedapest doet daar, in parlementaire kringen,het gerucht de ronde, dat de Hongaarsche troonprètendant, prins Otto va"n Habs- burg, die 'thans te Steenokkcrzeel bij Brussel verblijft, in het huwelijk zou treden met prins^ Marie-Franccsca,de jongste dochter van den koning yan Italië^ Mussolini zou op dit huwelijk aan sturen, en de reis vaifden Hongaar- schen e'e'rste-minister, generaal Gom- bos, 'naar Rome, een paar weken gele den, zou er. in rechtstreeksch verband mede staan. zijn Chicago, 17 Nov. Chicago werd gisteren geteisterd door een koudegolf, die tégelijk met een sneeuwstorm uit het noorden kwam. De geheole Ohio vallei rwerd -met sneeuw bedekt. Óók in Wisconsin en Minnesota heerschte groote koude 'en bijna tot aan de Rio Grande heeft het gevroren* Ini Illinois, Indiana, Michigan en Ohio is reeds zooveel sneeuw gevallei, dat1 het verkeer op tal van plaatsen er door, werd belemmerd. Dit is de vroegste winter, die men. zic.l\ yan vele jarqii her- Habsburgers in Hongarije zal steunen'. Een logenstraffing De berichten nopens het voorgeno men huwelijk tusschen prins Otto van Habsburg en een Italiaansche prinses, werden uit Steenokkefzeel <ten stelligste- gelogenstraft, Droog heeft uitgediend In uitgestrekte gebieden der Vc'fee- nigde Staten kan reeds gezegd worden dat de. drooglegging haar tijd gehad heeft. Alkoholische dranken worden openlijk gebruikt-, zoh-der dat -p eeni- gerlei wijze door de overheden wordt ingegrepen. De goeverneuf van Cali— fornië heeft reeds bekend gemaakt, dat hij een lOOOlal personen, die in de gevangenis zitten wegens overtreding der droge wet, op vrije voelen zal stel len. In tal van andere Staten heeft het gerecht honderden zaken laten vullen, die behandeld moesten worden wegens overtreding op dit gebied, In de groote hotels in New-York worden hars ingericht en kelders in orde gebracht in afwachting van de blijde gebeurtenis. Ie financiën. De handelsbalans, dié verleden jaaïï reeds ongunstig was, weze eenigszins verbeterd, dank jzij de wet op de invoeg en bijgevoegde inkomsten werden dociS de zelfde middelen' verkregen. Een niet te verwaarlóozen bescher ming werd zoo aangeboden aan de Brit-i sche nijverheid. Sedert de stemming? van deze wet, werden door zekere v'reem-, de landen voetstappen aangewend bij dej Britsche regeering met liet oog op on-; derhandelin'gen nopens hst sluiten vanj handelsovereenkomsten. lie ministers hebben deze verzoeken) gunstig onthaald. Zekere besprekingen'- zijn reeds begonnen 'Jie waarschijnlijk'; een bevredigend 'beslag zullen krijgen. De Vors't handelt vervolgens over den la-ndbouw, de betrekkingen van het Vof- eehigd Koninkrijk mot de Dominion? de hulp aan de werkloozen, enz. Voor 17 Vz milliard frank De parlementaire bezuiningskomy missie van Engeland, hoeft nieuwe be sparingen voorgesteld, ten bedrage vaiï Groote brouwerijen, die do lange, 100 müiioen pond. droge tijdspanne zhnder al te veel schade aan de. inrichting overleefd hebben, door zich te werpen op de fa- brikatie van alk-ooi vrij bier, worden weer op orde gebracht, om san haar oude bestemming te voldoen. "Volgens een bericht uit Sacramento heeft M. Rolph. de goeverneur van Ca lifornia gratie verleend aan alle opge- elotenen in de gevangenissen, die we gens ■overtreding van de alkooi wet ver oordeeld zijn. Ongeveer; 1000 personen Izijn, dientengevolge in vrijheid gesteld. De voornaamste zijn, weddeverla"-*. ging van de; onderwijzers en verhoo ging van het aantel leerlingen ip id^ schoolklassen afschaffing van heb ministerie van verkeerswezen eix overzeescben handel samenvoeging van de twee militaire scholen tot één3 vermindering van de uitgaven vooc gemeentebesturen. 1 Verder s'tëlt de kommissie voor allé erfenisrechj-en le bestemmen voor 'ee.r$ bijzónder, fonds tot delging van openbare sehuUL

De Volksstem | 1932 | | pagina 1