Kinema-klndsran 21 toestand Brand in tiet Koninkl. Paleis Woensdag Dec. 1953 Verkiezing der Provinciale Senators Uit de ¥atlkaanseh@ Stad ÜE POLITIEKE Nationaal Werk der blinden Een zenuwlijder moest j anderbloed ingespuit worden.... Onze Handelsbalans met Amerika XXXVIII JAARGANG NUMMER 284 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nulfel-D» Gond» «ublloltëlt Bulten het Arrond. AALST 1 Agentschap Havas, Adolf Maxlaan ,13, te Brussel Bue de Richelieu, Parijs 8«nk Buidliïg/Kingsway, 20 Londrès W. O. 2. H. Thomas Zonop7,43Zon af 3,54 N. M. 27 E. K. 4 Ik weet het zóó reads jaren,.» Eiken Zondag namiddag tagen 1 uur komen ze af, die kinderen, eoms van heel ver, in kleine groepjes van vier en vijf, jongens mefc elkaar en meisjes evenzoo, soms reeds dooreen, Ze gaan vlug door, al weten ze dat de kinema slechts om half twee begint, doch wie eerst binnen is, heeft de bea te plaats daarom gauw de kaartjes genomen en wachten tot de deuren worden geopend. Ik weet het zóó reeds jaren.,» Een massa kindaren, meisjes eft jon gens, vanaf hun zesde en zevende jaar tot hun vijftiende, zestiende, soms zeventiende, bevinden zloh eiken Zon. dag namiddag vóór da kinema. Ik ga zoo dikwijls langs daar voorbij en nooit, nooit kon ik nalaten in me Zelf, droef medelijdend, te zuchten «Och, kinderen van dezen tijd, waar gaat gij heen Het is geen pastoor of geeft pater' die dit achrijft, neen, 't is e«n mensch die het niet kroppen kan dat honder den, ja duizenden, duizenden kindoren jongens en meisjes, REGELMATIG eiken Zondag namiddag slijten in die helledonkere kinemazalen, vóór de schemerende beelden van zoogezegde «neutrale films». Och, kinderen van dezen tijd, waar gaat gij heen Hebt Ge gaan vader en moedor thuis die U beletten hierheen te komen Vinden ae geen ander vermaak voor U dan dit onbewaakt kinema-bezoak Ik hoor het antwoord plots, van wie het komt, weet ik niet, het is niet te Onderscheiden «D'r ligt geen kwaad in de kinema te bezoeken t» Zeggen Uw ouders dat Weten ze hoe ge allen door elkaar, jongens en meisjes in da kinema, veilig voor 't kwaad, in de duisternis zit Weten ze WAT er zich vóór Uw oogen afrolt en WAT er op volgt, is 't niet oogenblikkelijk, dan ia 'fc dezen avond of dan is 'fc morgen, en stalt hot zeker niat uit De kinoma'poort gaapt eensklaps open en stilaan wordt hot ledig in de Straat. Ik sta alleen en luister, een heelan tijd, met 'n droef gevoel van innig medelijden diep in me. Plots ringaltingelt de bel in de zaal •n mat ean wild gejuioh dooven de kinderen het uit, tot 'n pianogetokkel hun zwijgen doat. Soms roepen, hui len, fluiten ze midden het spel, 2ÓÓ jaagt het hun boeiend mee met den held van den film. Wanneer ten onzent de koffie door het heele, vredige, stille huis walmt, dan klinken weer schelle kinderstem men op de straat en stoeiend en luid vertellend met breede gebaren trokken de «kinderen van 't ean-ure spel voorbij. Soms zie ik jongens van 14-15 jaar gluren naar meisjes van hun ouder dom soms zie ik zelfs meisjes verge zeld van jongens, naar huis slenteren. Ut weet het zóó, reeds jaren... En nu ik rondkijk in de wereld Jonge, gedwongen huwelijken Jonge diaven en dieveggen Jonge moordenaars, zelfs vader moorders, moedermoorders 1 Zelfmoordenaars van beide geslaoh ten. Och, en zóó onzeglijk veel meer zooveel meer dat men niet leest in dé bladen, noch hoort vertellen, maar dat geleden wordt in de stilte van zijn harde mizerievolheid,.. Gij v/eet het en de ouders van die kinema-kinderen weten het ook... Arme kinderen Arm volk 1 ELIE. BRABAND Maandag- namiddag vergaderde de provinciale 'raad van Braband voor de kiiezing* van de provinciale senators. Twee lijsten waren voorgesteld, do eiene door «den katholieken groep, de andere door; den liberalen-sociulisti- scheni grojap. Van dezen laat,sten groep werden er vijf gekozen: MM. Henricot, Vinck, Beossier, A., Huysmans 'en Pe tit jean. [D'rie arid ere zetels werden aan ;deit katholieken groep toegekend: de ka tholiéke gekozenen zijn MM, Ley- niers, Van Overbergh en. Philips. ANTWERPEN Voor de aanduiding van de provin ciale senators waren er vier lijsten: de katholieken bekwamen '43 stemmen, de socialisten 28 stemman (vier socia- listen hadden voor, de liberalen ge stemd)', de liberalen T4 stemmen en de yiaamsche Nationalisten 5. Werden gekozen: drie katholieken, MM; Lebon, Van CauWcnbergh en Ver- aebtert; twee socialisten, MM. Barnich en Glaieissens en 'een liberaal, M. R. Godding. OOST-VLAANDEREN De provincieraad van Oost-Vlaande ren vergaderde Maandag morgend on der voorzitterschap van M. Thuysbaert voorzitter, om over te gaan tót de ver kiezing van zes provinciale senators. Bij het begin der zitting werd door den heer Voorzitter lezing gegeven van een 'brief hem gestuurd door M. Van Winckel, gewezen voorzitter, en waar in hij zijne oude koliegas bedankt voor de hulde hem ter gelegenheid van zijn aftreden bewezen. Vervolgens werd tot cle stemming overgegaan. Do volgende kandidaten werden voorgesteld Voor de katholieke groep': MM. Moey- cïsoeni, uittredend senator, burgemees ter te Aalst; Gustaaf Gabriel, dagblad schrijver te Gent; Orban, advokaat, professor aan d<e ïïoogeschool van Gent; M. Vande Weerd, professor aan de Hoogeschool. Voor do socialistische groep": MM. Toch, uittredend senator, en De Mets, sekretar.is van het syndikaat, te Ronse. Voor do liberale groep: M. Van Gall ieren, uittredend senator, te Zeie. Voor de frontistische groep: M. Gus taaf De Clercq. Wierden verkozen verklaaM Tie ka tholieke kandidaten MM. Moeyersoen, Gabriel, Orban en Vande Weerd; de socialistische kandidaten MM. Toch en Do Mets. Do heer goeverneur verklaart vervol gens de buitengewone zitting .gesloten. WEST-VLAANDEREN Werden, denzeifden dag, tot provin ciale senators verkozen: de drie uit tredende katholieken, MM." Alfons Van Coillie, van Roeselare, Edmond Depon- tieu, van Meenen en Cam i lie Lammer- tyn, van Moorslede, alsook de socialist Arthur Verbrugge, gewezen senator voor Brugge. De kandidaat der VTaamsche Natio nalisten, M. Van den Bulcke, van Vla- mertinghe, bekwam slechts negen Ctommen. De provinciale raad was voltallig. LIMBURG Binnen .eenige dageif zullen kwijt- schriften aangeboden worden voor de vernieuwing van cïö abonnementen voor 1933. Onze prijzen blijven zooals. yyilecJeh jaar 12 maanden 66 fr, 3 maanden 17 fr, 6 maanden 34 fr. '(Ontvangstkosten inbegrepen)'1. Om nuttelooze onkosten te sparen, vragen wij aan onze abonnenten dat zij de noosdige schikkingen zouden tref fen opdat het kwijtschrift, bij de eerste aanbieding zou betaald worden. De nieuwe" abonnenten voor. 1933 ontvangen het blad 'gratis, tot Nieuw jaar, Herinrichting De j-Osservatone Romanos bevat de officieel© aankondiging van een bcrin richting van het goavorneme.nl der Valikaansche Stad. De goeverneur krijgt naast zich een centrale raad bestaande uit drie be stuurders, van wie er twee door den Paus benoemd of in Hun ambt beves tigd worden. Zij leggen in de hand van den Paus den eed af, zooals dit in ar tikel 14 van de wet van 7 Juni 1929 is vastgesteld. De bestuurder der techni sche diensten mag geen Vatikaansch staatsburger zijn en ook niet in de Va likaansche Stad. wonen. Hij ontvangt geen salaris'. Die centrale raad moet de" 'jaarlijk- sche begrooting opmaken en de ver schillende diensten beredderen. De drie centrale afdeelingen krijgen de volgende benamingen: sekretariaat; afdeeling monumenten, museum en galerijen en technische diensten. Ieder van deze drie afdeelingen kan wederom in sekties worden ingediend. De bezittingen van de.n H. Stoei in Gas tel Gandolfo krijgen een afzonderlijk bestuur. De nieuwe regeling treedt den 1 Januari 1933 in werking. Z. II. de Paus heeft benoemd tot voorzitter van den cenlralen raad van 't goevernement der Vatikaansche Stad: graaf ir. Franco Ratti; lot algemeen bestuurder van hot sekretariaat en lid van derf centrale raad: commendalore Camillio Beccari; tot algemeen be- Vergadering der Rechterzijde HET PROGRAMMA DER REGEERING De rechterzijde van Senaat en Ka mer, hebben Maandag vergaderd, onder het voorzitterschap van boeren Sogers en De Géradon. Na afloop van de vergadering werd de volgende mededeel ing verstrekt De rechterzijden hebben den Eer sten Minister gclukgewonscht met do toewijding, welke hij voor de belangen van het land betoont, waarna do Eerste Minister enkele inlichtingen verstrekt heeft over het programma van de nieu we- Regeering. Een parlementaire' commissie, be staande uit de ministers van do meer derheid zal een oplossing- trachten te .vinden van het sc-hoolvrnagsiuk, der wijze dat het vrij, alsmede het officieel onderwijs, waarlijk een nationaal ka rakter zullegi krijgen. De vrijhandel zal worden geëerbie digd en beschermingsmaatregehm zul len enkel getroffen worden in. de mate waarin de noodzakelijkheid daartoe zich opdringt. Beschermende ^maatregelen zullen getroffen worden tegen de communis tische drijverijen. De wetsontwerpen ter bestraffing van den hoon aan de vlag zullen opnieuw ingediend werden, en aan het Parlement worden voorge legd. Die 'strafbepalingen logen de ambte naren wiegens feiten i.n den oorlog be dreven, zullen herzien worden in de mate waarin, vergissingen werden be gaan. Het land zal verdedigd wordori van af de grens', zooals dé Eerste Minister zelf herhaaldelijk gezegd heeft. Ben toezichtscommissie wordt- in het leven goroepiem, om de uitgaven na te gaan voor alle '"reeksen van het onder- Wijs. Een grendelwel zal worden toegepast op al de benoemingen in staatsdienst, alsmede op de uitgaven voor het on derwijs. De Regeering zal het wetsontwerp indienen op de vervlaamsching van het gerecht. De sociale wetgeving zal worden gehandhaafd en verbeterd, in zooverre stuurder van het centrale bureel der itlkaansche monumenten, museums do financiiéele middelen het toelaten. èn galerijen en» Hd van den cenlralen :TW - raad: Dr Bartolomeo Nogara, en tot algemeen bestuurder ad interim van den technischen dienst van den cen lralen raad: dr Leone Caslelli. Zou het leen succes zijn Ja, indien u allen briefjes van de loterij der klei ne blinden neemt. U zult niet lang u'W geluk moeten afwachten, want de trekking zal plaats hebben op 31 Décember a.s. Deze loterij zal schoone en talrijke prijzen bedragen, ten waarde van 200.000 fr. waaronder als groote prijs, een auto van, 60.000 fr. Wij wenschen u allen veel geluk, en wij herinneren 'eraan Dat het briefje slechts twee fr.. kost; een boekje bevat tiien briefjes; dat le- De provincieraad van Limburg Heelt j der koop'er van minstens vijftig brief- Maandag, tot provinciale senators de j jés, zal kosteloos de lijst der winnende drie katholieke kandidaten aangeduid: j nummers ontvangen; MM. Lantmeesters, burgemeester van j De bestellingen kunnen worden ge- Genck; Ruiten, burgemeester van Kes-daan.aan hel Nationaal werk der Blin- tdlé- Te» Brussel Dinsdag morgen rond 10 Vz ure be merkte een bediende van 't Paleis dat er rook en vlammen opstegen langs heen den rechtervleugel van het pa leis. Aanstonds werd het alarm gege ven 'dn met behulp van vuur.blussohers kon men eene ramp voorkomen. Doch op sommige plaatsen kon men den vuurgloed niet bereiken. De pompiers der Balspelplaats en van de Groote Markt waren spoedig daar om hulp te bieden. De groote ladder van 32 m. moest, opgesteld worden om aan het vuur te geraken. Na een half uur was alle gevaar geweken. Een ballustrade van den rechter vleugel is vernield. In dit gedeelte van het paleis is er noch vuur noch licht. Men denkt dat de brand ontstaan is door onvoorzichtigheid van werklieden die eenige dagen te voren aldaar her stellingswerken uitvoerden- den, 90, Daillylaan te Brussel, phoon 15,43,90. Het bedrag der briefjes worden ge stort op postcheckrekéning n; 161,399, zonder na te laten, de bestemming der senich en Edouard Jansscns, van Bree HENEGOUW De vier kandidaten voor de zetels van provinciale senators, door de so- cinrtsten voorgesteld, W3rden gekozen: MM. Jules Gasterman, van. La Ilestre; i storting aan te stippen. Alfred Danhter, van Dour. Jules Le- keu, van Brussel, uittredende en René Branquart van 's Gravenbralj z'jn gekozen MM. baron van Zuv- kel. llen en Claessens (katholieken); Fort- De liberale kandidaat, baron Paul i h-otnme (liberaal): en MM. Joachim en Boël, gewezen senator, van La Lou-Bernard (socialisten) vière, werd eveneens herkozen. j NAMEN De katholieken hadden twee kandi- Eier Werden tot provinciale 'seha- datcn voorgesteld: M. Octave Leduc,tors gekozen M. Legrand, katholiek, uittredend senator, van Doornik en m. intredend senator; M. Selys-Long- Gcnrges Michaux, notaris te Monti- i champs, liberaal, oud-Kamerlid en M. gm'ies-le-Tilleul. Mollest, socialist. M. Leduc werd gekozen met 15 stem-1 LUXEMBURG men, voor 6 aan M. Michaux. De provinciale r.aad van Luxemburg, LUIK vergaderde Maandag middag om drie In den .provincieraad van Luik wor- provinciale senators aan te duiden, den Maandag namiddag, zes kandida- Twee katholieken werden gekozen ten voor de zetels van provinciale se- Pierlot en Delvaux de Fenffe. De nators voorgesteld MM. Joachim en derde zetel werd toegekend aan M. Bernard (socialisten) Forthomrne Clesse, socialist. Maar daar deze den (liberaal)MM. van Zuylen. Claessens 27 November rechtstreeks to senator en Diepress-eux (katholieken). Er vea- gekozen werd, zal hij zijn ontslag ge ren vijf zetels toe te kennen. ven ten voordeele van M. Dujar'din, Zie vervolg onderaan volgende kolom i z^n plaatsvefcvan.gei;. De Eerste Minister aanschouwt den landbouw als het eerste der nationale bedrijven'. De landbouw zal dan ook worden aangemoedigd verbeterd. De werkloosheid zal worden te keer gegaan, door het uitvoeren van open bare werken. Het Albertkanaal zal met groot'en spoed worden, voortgezet. De oude kanalen zullen worden, ver beterd om de vaart van schepen vnh 600 ton toie te laten, cn, dit werk moet voleindigd zijn in 1934, als ook het Ka naal .Tuilana zal voltooid zijn. 't Financieel herstel zal worden vol trokken met d'a solidaire medewerking van al de leden der meerderheid. Mis schien zal het noodig zijn, aan de Re geering speciale bevoegdheden met dit doel te geven. Die uiteenzetting van den Eersten Mi nister werd toegejuicht door de ver gadering, en na (een tusschenkomst van de heeren Van Cauwelaert cn Van Overberg, werd de vergadering opge heven. Een eetmaal ter eere van den eersten minister 's Middags waren de leden van de katholieke groepen, op oen eetmaal vereenigd, dat zij heer de Brcqueville hebben aangeboden. De volmacht Het gerucht had reeds de ronde ge daan, dat de Regeering er aan denken zou een soort, volmacht aan de Kamer te voltooien. Uit de mededeel ing van de Rechter zijde blijkt, dat de Regeering inder daad aan een soort volmacht denkt, waarvan .de vorm evenwel nog niet vastgesteld is. Ministerraad ten Palelze Maandag voormiddag, ten half 9 ure Werd ten paleize een ministerraad ge houden, welke tot 11 ure duurde. De politieke toestand cn de groote trekken van het financieel plan wer den besproken; er werd echter geen officieel© mededeel ing gedaan. Nog een ministeraad Maandagavond, om halfnegen, werd een vergadering gehouden van den ka binetsraad, onder voorzitterschap van graaf de Broqueville, met het oog op de verdere voorbereiding van de 're- geeringsverklaring, die in Kamer1 'ep Senaat zal afgelegd worden. zoodra Zie vervolg onderaan volgende kolom En 't is een Broeder van St. Jan do Ded die zich opofferde Op 11 Kilometers van Gent, ligt de volkrijke gemeente BIeydingen de we* re Ld door beroemd om hare Genees-» kundige Gestichten voor Zenuwlijders, waar reeds zoovele ongelukkiger^ (lank de goede zorgen en het en het rustige verblijf de zoo kostbare gezondheid te rug kregen. Het gesticht voor mannen, sinds zijn. ontstaan, ontvangt geene andere zieken, die er verzorgd worden door. de. Broeders van Sint J an* de Deo. Thans is het Dokter. Suy, die 'eg hoofdgeneesheer is.' Vóór enkele weken, kwam een zwaai?-, "zenuwlijder, uit Gent, ter verpleging in het Gesticht toe: hij weg-erg ziek, zoowel onder lichamelijk als ondeq geeslesoogpunt. Weldra. bestatigde Dokier Suy dat de patiënt aan bloed vergiftiging leed en er gecnc ander© uitkomst bestond om hem. lo redden, dan over te gaan tot het inspuiten van: ander, gezond bloed. Er moest dus ga-» zocht worden naar 'nen persoon van uiterst gezonden aard, die zich ten pand'e zou stellen om zijn bloed te la ten aftappen. Dokter Suy gaf er kennis van aan den Eerw'eende.n Broeder 0'verst.e die,- op zijne beurt, al de broeders" inlichtte- Toen d'ezo vernamen waarvan er kwes tie was, en er geen andere uitweg be stond om den ongelukkigen zenuwlij der te genezen verklaarden zij, als eert man, bereid te zijn het offer te ple-». ge.nl..-r De keus viel eindelijk" óp broeder Thédoor, die het noodige bloed af stond om den zieke in te spuiten. Dfi bewerking verliep opperbest 'en denke-» lijk zal de patiënt, eerstdaags, ten voly Ie genezen, het Gesticht kunnen ver laten en aan vrouw en kiiid wen terug-: geschonken worden, als wanneer hij anders reddeloos verloren was Wij willen op die daad van offer vaardigheid en moed der Eerwcerfle Broeders van 't Orde van Sint Jan da Déo wijzen, want, in dezen tijd van goddeloosheid, en ongeloof wordt da geestelijkheid maar al te dikwijls ge- basterd en uitgescholden. Oo& nog. om hulde te brenge.n aan den sympahtie* ken Dokter Suy, die onlangs tot hooi'd- genöesheer der Kneippgestichten (mannen en vrouwen), lo Sleydinge, benoemd werd, waar hij weldra de ge- negenheid en 't vertrouwen, der onge lukkige zenuwlijders wist te winnen, alsook de achting der Eerwaarde Broe ders en Zusters. Voegen wij er bij dal de Congregatie een afdceiing bézit hie/ te Aalst. Niet tri ons voordeel Tn verband met den veelbesproken vervaldag van 15 December, waarop ons land aan Amerika niets heeft be taald in afkorting van de schulden, kan er verder op gewezen dat, in onze handelsbalans mot de Vereenigdo Sta ten ten voordeel niet aan onze zijde is. In '1929 bedroeg dè' .Amerikaanscbq uitvoer naar B'elgie 3.406,555,000 fr.t in 1930: 3.106,021,000 fr.; in 1931: 2/102,000 fr. en voor de eerste tiéij maanden van 1932: 1.065,467,000 fr. De Bélgisch-Luxemburgsche Unie Weeft aan de Voreenigd'e Staten slechts; voor 2.154.770,000 fr. geleverd in 1929; voor 1,288.966,000 fr., in 1930; voor, 1.288.966,0.00 fr. in "1931 en voor da eerste 10 maanden van .1932, frw 601.427,000. Van 1 Januari 1929 lot 31 Oktober 1932 hebben de Vercenrgde Staten dus 4.446,317,000 fr. meer'betaald gekre gen van Belgie dan zij ons hebben be taald. beide lichamen bepaald samengesteld zijn. De vergadering duurde lot kwaïf voor middernacht. Er werd geen enke le mededeel ing gedaan. Alleen werd vernomen, dat oen nieu we vergadering van den kabinetsraad werd belegd tegen Woensdagmorgen om de bespreking van de regeerings-. verklaring voort te zetten,

De Volksstem | 1932 | | pagina 1