W BRIEF UIT TRANSVAAL 03Verschijningen van Beaoraing Donderdag Dec. 1952 VAN MGR. S. VAN NUFFEL O- S- B- Rond het Pariensent KAMER De schommeling van het Index-cijfer De Studiedagen van den Boerenbond te Leuven Het gevaar der Bergbeklimmingen de Wereldhandel Soviet officieren te Berlijn XXXVIII JAARGANG NUMMER 298 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt (Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaaii ti3f te Brussel Rue dé Richelieu, Parijs Rank Buidifrg/Kingsway, 20 Londrea W- O. 2. j H. Thomas v. Kant. |Zonop7,46Zonaf4,U0 E. K. 4 V. M. 11 Pietersburg, Z December 1932. liet is ruimen tijd geleden dat liet klokje van Noord Transvaal voor de lezers van «De Volksstem» nog heeft 'geluid. Leven doen we echter nog en dat vol op! Ik wilde ditmaal wat ver. 'tellen van eene gebeurtenis welke hier 'niet dagelijks voorkomt, namelijk het vieren van den 125n verjaardag van de Stichting der Congregatie der Broeders yan Liefde van Gent, en hoe die ver jaardag hier in de Pietersburgsclrè 'jkissie werd gevierd. Dat Jubilee wilden we bijzonderen luister bij zetten, eerst en vooral, om onze groote gedegenheid en dankbaar heid te toonen tegenover de Broeders van Liefde, die voor, ons machtige me dehelpers zijn in ons missiewerk; en Itweedens omdat de Stichter der. Broe ders van Liefde, Z. E. Kanunnik Triest niet alleen een landgenoot is, maar daarbij herkomstig uit hetzelfde Bis dom en dezelfde Diender streek, name lijk Geeraardsbergen. Van dieri heiligen Priester kan men ïnet waarheid zeggen dat hij eene gees telijke omwenteling heeft teweegge bracht. Zijne geestelijke Zonen en •Dochters hebben reusachtig meege werkt aan den heropbouw en herleving ,van het christelijk geloof In Belgie. Ze hebben krachtdadig en zooveel moge lijk de iwonden trachten te h-e-elen, zoo wel op maatschappelijk als zedelijk 'gebied, waaraan ons volk zoo zeer leed ha de Fransc-he omwenteling. Door hunne liefderijkste zorgen te besteden 'aan de ellendigen naar geest en li chaam, door hun degelijk Christelijk onderwijs iïl hunne vakscholen en. op voedingsgestichten, zijn ze een werk tuig geworden in God's Voorzienigheid om mede te helpen ons volk van een ge wissen godsdienstigen' ondergang te redden, «en Kerk en Staat uitstekende 'diensten te bewijzen. Belgie blijft de 'Congregatie der Broeders van Liefde jimmer dankbaarheid: verschuldigd, en niet het minst aan haren ijvervollen 'en eerbiedwaardigen stichter. Van daag heeft deze bloeiende Congregatie 'stichtingen in vier werelddeelen, -en de 'Apostolische Prefektuur van Noord- Transvaal gaat ier fier op1 twee opvoe- dings gestichten te bezitten onder toe zicht barer leden.. Geen wonden dan 'dat Pietersburg het waardig heeft willen meevieren. Iedereen bracht het zijne bij om alles zoo schoon en plechtig mogelijk te maken. Aan het College wapperden dagen te voren de vlaggen' van Kerk en Z.-Afrikaansche jUnie. De Eerw. Zusters Dominikanes- sen stonden met veel genoegen hunne truime huiskapel af om er de Solem- ïie-ele Jubelmis te cclebreeren, waar van het profesium in Gregoriaansch en het Commune dooi* een gemengd koor van 'broeders en leerlingen mees terlijk werd uitgevoerd. Eene gelegenheidsaanspfaak welke wel aanpaste hij de omstandigheid deed de bete-ekenis der Plechtigheid ïiog beter uitkomen. Hel selioone Te Deum, door Eerw. Pater D. Andreas voor deze gelegenheid getoonzet, en het Solemneel Lof, hadden naderhand plaats in de voorloopige huiskapel der Broeders. De Burgemeester en twee Raadsleden en vele andere notabelen der stad kwamen in den loop van den dag hunne gelukwenschen aanbieden, 'en menig snelbericht kwam van einde en verr.e, bijzonder van missionarissen om deelneming uit te drukken in de vreugde, en feestviering. Inderdaad een heerlijke dag, e'an dag van glorie voor de Broeders van Liefde in Noord Transvaal, en die in hunne analen met gouden letters zal geboekt staan. Moge deze prachtige boom in God's Kerk, nu reeds zoo vruchtbaar, nog immerj groeien en bloeien, 'en meerdere yruchten afwer pen J. Nu nog e.an hawoordje voor liefheb bers van leeuwen en tijgers en...- apen.; Juist ontvang ik bericht van een' mis sionaris Eerw. Pater D. Laur-entius, dat een onzer katholieke blanken, Uvee dageri voor de aankomst van den mis sionaris, een groote leeuwin! bad ge schoten te midden van het pad, diclit bij de hofstee Zulke gasten zijn er op uit een of ander rundvee buit te maken.welke gewoonlijk rond de kraal der boerderij grazen. Bij nacht© moe ten de zwarten op twee drie plaitsen het vuur aansteken, om de onge- wenschte gasten van de vcekraal ver wijderd te houden.Bij eene andere ge legenheid dat ik zelf een bezoek bracht aan diezelfde katholieke fami lie, waren de klauwen van de leeuwen 's morgends nog zichtbaar in den groenseltuin. Dezer, dagen bevonden zich zeven leeuwen, vier groote en 3 kleine, op de groote baan Kaap-Ca'ero (die door de Missie loopt); tusschen Louis-Richard en Messina. Een boer die er juist langsheen kwam met 'een klein 'gespan en zijn vrouw", vuurde tweemaal en 'raakte er twee, doen alleii verdwenen ijlings in de bosschen'. Het is op diezelfde weg dat een missiona ris Eerw. P. D. Maurus, op zijn voor laatste reis naar Messina in eens een Bolossa, een aap te zien kreeg' die rechtstaande ten minste een 's mans lengte bad, en daarbij gansch verwil derd den weg scheen te versperren.De missionaris, daar hij geen wapens had vond het geraadzaam zich'stil te hou den, en een gelegenheid af te wachten om met zijn tuf tuf in alle snelheid voorbij te vliegen. In '1 vervolg zal hij zicli wapenen om die ongevraagde gasten wat op afstand ie houden en zoo noodig zich te verdedigen. Onze Zusters van Louis-Richard hadden zich enkele Weken geleden op' een missietochtje begeven om kinde ren aan -te werven voor hunne school. Ze maakten van de gelegenheid ge bruik om wat verder de bergen op te klimmen en de sc-ham of versterking te gaan bezichtigen welke 70 jaar ge leden door de eerste voortrekkers ter verdediging tegen Clreik Margato en zijn zwarten stam werd opgebouwd. Juist troffen ze daar een boer met ge weer gewapend die hun goedwillig al len uitleg en bijzonderheden over plaats en historische ligging gaf. Hij was «echter zeer verwonderd dat de goede Zusters het hadden durven wa gen zonder wapenen zieli daarheen te begeven, en gaf den goeden raad bij voorkomende gelegenheden wat voor zichtiger te zijn want, voegde hij er bij, sommige plaatsen zijn gansch on veilig en krioelen van luipaarden en wilde zwijnen. Dit zal eene nuttige waarschuwing wezen. Hiermpde is 'mijn nieuwsblaadje voor dezen keer ten einde. Later meer. Bij al dat vertellen van leeuwen ert tijgers zou ik vergelen de goede vrien den van de «Volksstem» mijn besie wenschen aan te bieden ter gelegen heid van Kerstmis en Nieuwjaar. Voor velen onder U zal het een jaar wezen voor troost en vreugde, maar voor de meesten zullen het beproevingen 'en lijden wezen. Alles ligt in Gods Voor zienigheid en de rechtvaardige leeft van zijn geloof en. zegt «Wat God be schikt is wel beschikt Aan allen dan van harte de beste zegeningen des hemels en een geluk kig leven naar 's Ifeeron wil en welbe hagen. Gro.ete U allen in den Heer D. Sdlvator Van Nuffel, O S B. Apost. Pref. van N. Tr. Vergadering der landbouw-rechterzijde -De landbouw rechterzijde vergader de Dinsdagmorgen. Zij onderzocht het ontwerp aangaande het finantieel her stel «en hoofdzakelijk het hoofdstuk dat betrekking heeft op de erfenisrecblen in reehtstreeksche lijn. Een lid heeft beschermende maatre gelen gevraagd Tegen den invoer van versche room afkomstig uit Denemar ken, De Cabinetsraad Dinsdag morgen werd er een Cabi- netsraad gehouden in het departement van Landbouw onder het voorzitter schap van M. de Broqueville, eerste minister. De vergadering duurde heel kort. Zij was besteed aan het onder zoek der parlementaire werkzaamheden en het bepaald regelen van sommige artikelen van het ontwerp, dat betrek king heeft op het finanlieel herstel. Er werd geen enkele mededeeling verstrekt na afloop der vergadering. Protest tegen het tijdelijk schorsen van iedere bevordering Eene afvaardiging der Christen© Syndikaten heeft zich Dinsdag morgen in de Kamer, aangeboden on werd al daar ontvangen door een afvaardiging der Christene democraten.- Deze afvaardiging is protest komen aanteekenen tegen de maatregelen wel ke werden getroffen tot het -schorsen gedurende een jaar van elke bevorde ring der beambtenaren tn slaatsagen- ten, voorzien in het ontwerp lot finan cieel herstel. In den Senaat De rechterzijde van den Senaat' ver gaderde Dinsdag morgen om hare kan didaten aan te duiden voor het bureel. De vergadering sprak zich uit voor de candidaluur van M. Dignoffe. He-t eerste ondervoorzittrrschap 'is voorbehouden aan de socialisten en werd toegekend aan M. Vinek. MM. d'IIuart en Cyrille Vnri Over- bergh zullen de andore ondervoorzit ters zijn. Naar aanleiding van de daling met !"4' punten van het indox-cijfer van De cember, schrijft prof. F. Baudhuin, in !«La Libre Belgique», dat het seizóen- -dalinig is veroorzaakt enkel door den yal van de eierprijzen, iets wat altoos zich voordoet in dezen tijd. De boler- prijs is ook even gedaald ook dat is normaal. De prijzen der andere artikelen zijn ïneestal vast gebleken: van, de 56 die voor de index-bereking in aanmerking komen, zijn er 40 prijshoudend; 6 zijn gestegen «en 6 zijn. gedaald. Er is dus besluit prof. Baudhuin, een hoogtepunt bereikt, waar de prijzen zullen blijven staan, behoudens invloeden welke kun nen voorkomen van do kontingenteerin- gen of de seizoenen. Deze laatste zullen zich doen voelen naar de daling toe, welke vooral op het einde van den win ter zal merkbaar zijn. misschien reeds in Januari; bij zachte temperatuur. Prof. Baudhuin meent dat het index cijfer in de lente opnieuw tot 710 da len zal. TEN BUREELE DEZER, Kerkstraat, 21, Aalst, noch ie verkrijgen almanak ken met blok (Huisvriend), in alle prij zen. Met 100 genomen grooto vermin dering* Tweede dag De «dag begon met een communiemis in O.L.V. ter Predikheeren, waarna be zoek aan de lokalen van den Boeren bond. Te 10 uur begon de algemeens ver gadering, tevens slotzitting- van den Jcugd-dag. M. VANBEVEREN, hoofdop ziener handelt over hel sparen in de boerehjeugdafdeelingen, waarna E. II. ENGELEN verslag geeft over de wer king van dcnB. J. B. in 't jaar 1932. De Boer«enjeuigdbond telt nu 424 af- deelingen met ruim 17.000 leden, d< werking op alle gebied werd merkelijk verstevigd. Aan den üitgeschrcvon prijskamp namen 40 jeugdafdeelingen deel. De jeugdafdeelingen van Schriele ert Groot Loo bekwamen respectievelijk den eer sten en tweeden prijs met 9/10 der* punten. Mgr. LÜYTGAERENS sprak liet slot woord uit. Hij bedankte de- talrijke aanwezigen voor hun vlijt en ijver en wenschte aan allen een gelukkig weer zien. 's Middags werd een buiaardconcerl gegeven door b-eiaardier Van Slappen. Namiddagzitting Te 2 uur begonnen de eigenlijke stu diedagen onder voorzitterschap van M. PAREIN, die de aanwezigen welkom heet. Hij verontschuldigt M. Sap', mi nister van Landbouw, heden in de Ka mer weerhouden. Hij begroet M. Giels, hoofdstaatslandbouwkundige en de an dere ambtenaren' van het Ministerie van Landbouw. Hij wijst op den ernst van den toestand en doet beroep op ie ders trouwe medewerking. Mgr. LÜYTGAERENS geeft vervol gens enkele praktische mededeelingen. E. H. DE LA CROIX zet uiteen hoe ver de Boerenbond mag en moet de be langen zijner leden behartigen. Hij drukt er vooral op dat de Vereeniging het recht 'en de plicht hpeft ook de eco nomische belangen der, leden te verde digen. Na de koffie gaf E. II. ANSAY uitleg over het standpunt van den Boeren bond op godsdienstig en christelijk- sociaal gebied. Hij wees op de goed keuring dezer werking door Z. H. den Paus en HH. Excellenties de Bisschop pen. In de afdeelingen handelt men over de gildevergaderingen, over varkens honden, over landbouwkrediet, over, samenverkoop van eieren. Een welgelukte tooneel-avond he lsloot dez© goedgevuld'ja dag. Zitting van 27, Decembefl HET FINANCIEEL PLAN De opschoptsing dep Promotie voor Staatsbedienden valt weg De Kamer beeft Dinsdag, onder bet voorzitterschap van lieer Poncelet de behandeling aangevangen van het fi nancieel -ontwerp van de Regeering. Men ziet af van het voorlezen van het verslag van heer BRIJSSELMANS, namens de commissie van financies uitgebracht omdat alle leden dit docu ment in handen hebben. De eerste spreker, is de fronter,heer DE BACKER, die*beweert dat vóór de verkiezingen de, ministers hebben be loofd dat aan de loonen der staatsbe dienden niet zou «geraakt worden, en dat dit nu toch het geval is. Rede van heer Jaspar. Heer 'Jaspar, minister, voor. Finan cies, krijgt dan het woord. Hij be dankt eerst en vooral de Kamer omdat deze het financieel ontwerp van de Regeering, -zonder uitstel wou behan delen. Hij voegt erbij dat de toestand erg is en dat daarom de nieuwe fi nancieel© maatregelen 'geen yerder uitstel kunnen dulden. De moeilijkheden met 'dewelke de Regeering op financieel gebied vecht, spruiten voort uit de vermindering van de opbrengst van de belasiingon en dit weeral is een gevolg van de wereldcrisis die in alle landen heerscht. Een oorzaak van de moei lijkheden is ook dat zoo vele achter, stallige belastingen, nog moeten be taald worden en dat de invörderin van de belastingen niet vlot van sla- pel loopt. Hierin zal moeten voorzien worden. De Regeering 'is' nu gedwongen voorloopige kredieten te vragen en zij moiet ook zorgen dat de schatkist ein de van het jaar over do noodige geld middelen zou beschikken. Van leen in- gen op korten termijn kan geen sprake zijn.. Daarom is' de Regeering overge gaan tot de uitgifte van schatkislbons waartoe zij krachtens de wet gemach tigd was. De uitgifte bedraagt ander, half milliard frank. Doch Het belangrijkste deel van het ontwerp zijn wel de nieuwe belastin gen. Het tekort van de begrootingen van ft)31-1932 moet volstrekt gedekt worden. Het beloopt nagenoeg- 3 mil liard frank. De toestand is «evenwel niet hop-eloos. Het tekort op 'de begrooting van 1933 bedraagt 1782 millioen frank. Laat ons zeggen om breed te zijn dat het 2 milliard frank is. Er werd reeds in liooge mate bezuinigd. Men moet ook niet vergeten dat de uitgaven voor de werkloosheid op de gewone begroo- iing werden gebracht. Men zegt dat de legeruitgaven niet werden verminderd. Dit is een dwaling vermits sedert 1931 de uitgaven met 300 millioen frank verminderd zijn. Nu staat.de Regeering voor de noodzakelijkheid voor 900 millioen fr; nieuwe belastirigeu te heffen en daar toe een speciale mhoht te vragen. Heer, VANDERVELDE (sue.) Dat hebben wij in 1926 niet gedaan. Heer ^JASPAR. Er is hier geen sprake van volmacht. Na drie maand zal de negeering verslag uitbrengen over hare- gedragingen en zal de Ka mer dus haan recht op toezicht kunnen uitoef enen'. De minister verklaard zich akkoord met de wijzigingen die door do finan- cieele commissie worden voorgesteld en verklaart o«ok nog dat een bijzon dere taks op de wedden en loonen zal geind wonden. 1-Iet zal een progessieva belasting zijn. Hee? VANDERVELDE. Zal een levensminimum 'niet gevrij .vaard wor den Heer JASPAR. -Iedereen zal het zijne -behoeven bij te dra-gen (Rumoer bij de socialisten)'. De Regeering vraagt slechts een zaak dat is dat de begrooting in evenwicht zou hersteld: worden. Eiken dag groeit het tekort met 2 millioen frank. Er dient dus spoed gemaakt en als de Re geering die speciale machtiging vraagt dan is het Waarlijk omdat het niets an ders kan. Heer VANDERVELDE (soc.)' wil zich niet verzetten tegen de maatregelen die noodig zijn om de financies -gezond te maken, doch de socialisten zullen lot het -uiterste strij-den om te beletten dat de Regeering een fi'naneieelc volmacht zou krijgen. J Zie vervolg onderaan volgende kolom 'Dinsdag avond had weer geen ver schijning plaats. Ruim 2000 personen waren rond .7. üre nabij de grot tegen woordig. De kinderen schenen zeer: bedroefd om dat zij de II. Maagd sedert verschei dene dagen niet meer hadden gezien. De kleine Albert Voisin antwoordde aan dokter Maistriaux die hem onder vroeg: Ik denk dat de II. Maagd bang was. haar schoon wit kleed te bemor sen, bij dat slecht weder. De genaamde "John Wilhehead, van' Goldersgreen, te Londen, had in gezel schap' plaatsen voor do wilde dieren en' voor de nomen van de Great Gable, in. bet graafschap Cumberland. Op zeker, oogenblik gleed hij uit en viel in een 30 meters diepen afgrond. De koord waarmede hij aan zijne gezellen vast gemaakt was, brak gelukkig niet door, zoodat Withehead tusschen hemel en! - aarde bleef bengelen. Een zijner gezellen, Ritson genaamd, kon hem in zijn neteligen toestand houden tot dat een derde beklimmer ter plaats kwam. Zij gelukten cr in heel voorzichtig het slachtoffer tot op den bodem van den afgrond te latcii zakken. Het noodsein werd dan gege ven en de reddingswerken ingericht,- Na verscheidene uren hardnekkig wer ken kon Withehead bereikt worden en naar het gasthuis van Kenwich gedra gen worden. Zijn toestalid is heel ge ruststellend hij had verwondingen bekomen tegen den wand van den af grond. De Greau Gable is aen berg van on geveer 1.000 meters hoogte, waarvan de beklimming nogal gevaarlijk is. Vermindering op groote schaal De ekonornisch studiedienst van den' Volkenbond heeft in eene verklaring over de huidige ekonomische en finan cieele krisis bekend gemaakt dat de wereldhandel tijdens de drie Laatste jaren geweldig verminderd is. In 1930 was de totale waarde in goud uitge drukt, verminderd met 19 t.h. tegen deze van 1929. In 1931 werd eene nieu we inzinking vari 28 t.h. vastgesteld. Tijdens de eerste zes maand van 1932 is het nog erger geweest en is de handel tot 33 ten honderd vermin derd met deze in 1931. Bij de groo'te prijsvermindering deïj koopwaren heeft zich de vlugge inzin king van de handelsbetrekkingen ge voegd. De gemiddelde prijsdaling is ongeveer 50 t.h. doch koopwaren als caoutchouc, graan, mais, koffie en vlas; hebben een nog groot.ere prijsdaling ondergaan. De Vereenigde Staten wer den er liet ergst door getroffen. D<? vermindering van hunne handelswaar de is tot 67,5 t.h. geklommen, teiwijl zij slechts 60 is in Duitschland, 57 voor Engeland en 54 voor Frankrijk. Er zijn dezer dagen officieren van den generalen staf van het roode leger te Berlijn aangekomen. Zij zouden ctf bijzondere lessen komen volgen, welke door den opperbevelhebber van den! Reichswohr werden ingericht. Er wordt tevens bevestigd dat het wederzijdsclï verdrag nopens nuttige inlichtingen' tusschen den -generalen «staf van het roode leger en dezen van den Reichs wohr werd hernieuwd. Heer Jaspar, minister, dringt hart om vandaag nog te stemmen. De meerderheid treedt dit vooï'stoï bij. Er wordt besloten tot 7 ure te ze telen, dat de zitting te schorsen -en een 8,30 ure te hervallen. Nachtvergaderi ig Om 8 u. werd de vergadering her vat. De amendementen der socialisten werden verworpen met 95 stemmen Ie-, gen 03. Na middernacht duurden de bespre kingen nog immer voort. Later vernemen wij dat al de arti kels van bet ontwerp door de regeering voorgesteld aangenomen werden. Voor het einde der vergadering heb ben de socialisten, communisten en fronters' de zaal verlaten. Het geheel ontwerp werd aangeno men en door de aanwezigen geestdrift* tig toegejuicht»

De Volksstem | 1932 | | pagina 1