QVOMALTINE Van al de uitgelezen Bieren Die van DE 6DEEST de naam versieren - Is JANVERDI tiet ideaal 'i Geniet van eik het best onibaai. MADELEINE Een iSroerifj EStlan 29 December. H. Thomas van Kantelberg, Bisschop en Martelaar. Deze glorierijke Aartsbisschop van Kantelberg viel als martelaar van zijn plicht. Koning Hendrik de lie van En geland eiSChte Van hem dat hij zijne verordeningen in den strijd met de rechten der Kerk zou wettigen. Pie hei lige verklaarde onverschrokken '«Priester van Jezus-Ghristus zal ik volgaarne den dood ondergaan' om de Kerk van God te verdedigen.» 'Dit woord kostte hem het leven. Hij werd op 29 December 1170 door de soldaten van den koning in zijn kathedraal ver- •pioor.d. Hot jaar 1933. Toekomende Zon dag is het Nieuwjaar. De laatste dag ,yan het volgend jaar zal dus ook op een Zondag vallen. Paschen in 1933 mag een late Pa- teciien genoemd worden; hij valt op 1G 'April zoodat alle veranderlijke feest dagen laat vallen: Assche Woensdag 1 Maart,' O.-H. Hemelvaart 25 Mei, Sink sen <4 Juni. Geen maaneklipsen. in 1933. Twee ringvormige zonsverduisteringen, 21 Febr. en 21 Aug., doch niet zichtbaar in Europa. H. Wl. de Koningin. lieden Woens dag avond zal H. M. de Koningin het groot koloniaal gala bijwonen dat door den Afrikaanschcn Kring inge richt wordt in den Parkschouwburg. Sprinkhanenplaag in Argentinië Een telegram uit Formosa (Argen tinië) aan de «New York Herald» meldt, dat fde omgeving van de rivier: Berme- jo door groote zwiermen sprinkhanen wordt geteisterd. De te velde staande gewassen worden! geheel vernield. De zwerm is driehonderd kilometer lang en bereikt op sommige plaatsen een 'breedte van zes kilometer. Te San Salvador hebben een boer en zijn vrouw, die door de diertjes gerui- n.eerd waren, zelfmoord gepleegd door zich op te hangien. DE KERSTMAN STOND IN BRAND Op Kerstavond is' in een gezin te Ko penhagen een tragisch ongeluk ge beurd. Een. jonge man, die zich als Kerstmannetjie verkleed had, schreeuw de plotseling om hulp. De huisgenoo- ten, die in de kamer er naast waren, dachten, dat dit bij het spel behGordo en wachtten, verder. Eerst toen het ge schreeuw steeds erger werd, gingen zij kijken en zagen tot. hun schrik, dat de Kerstman in lichtelaaie stond. Zwaar gewond is de jongeman naar liet zie kenhuis overgebracht. Belgische studenten te Parijs. -De Studenten der Mijn school van Bergen, te Parijs op bezoek, hebben bloemen neergelegd op het graf van den Onbe kenden Soldaat, waarna M. Levée, on dervoorzitter van den Parijzer gemeen teraad de bezoekers in naam der Fvan- sehe hoofdstad aan de «Are de Triom- phe» ontvangen heeft. Een record van de «Avenir» Het gewezen Belgisch schoonschip «L'Ave- Tiir» heeft de overtocht Europa-Anstra- lie in een recordtijd afgelegd. Het schip Ss te Port Lincoln (Australië)' aange komen drie en tachtig dagen: nadat het Kopenhagen verlaten had. Men za' Zich herinneren dat de «Avenir» aan kapi tein Erickson verkocht geworden is. Bedienden pensioenen. In Int Staatsblad van Woensdag verschijnt een 'koninklijk besluit houdende de vrijstellingsvoorwaarden inzake da.wet dd. 18 Juni 1930 betreffende de verze kering tegen de geldelijke gevolgen van ouderdom en vroegUjdigen dood 'der bedienden. Influenza aa.n Bcord. Uit Glas gow wordt aan de «Daily Mail» gemeld, dat aan boord van liet uit New York komende stoomschip «Camcronia», een ■influenza-epidemie is uitgebrogen.: Tijdens den overtocht zijn 400 van de 900 passagiers ziek geworden en de e-enige geneesheer, die zich aan boord bevond, moest per; dag 500 bezoeken afleggen. Anaphalbeten in Italië. Bij de 'laatstgenoemde volkstelling' moesten de bewoners van Italië ook opgeven of ze konden lezen of schrijven.' Uit- de resultaten van deze vaststelling blijkt dat het aantal arialphabeten sedert de yolslelling van 1921 met meer dan 6 procent gedaald is, doen thans' altijd nog 21 procent bedraagt. P,it onder zoek strekt zich uit over alle personen boven G jaar '4de .Vervolg. Wanneer zich liet geval voordoet -ja, mijnheer, maar dat gebeurt zelden. .Tegenwoordig- zijn de doortrekkende voerlieden zeldzaam. Als het mij ge lukt om nu en dan eenen frank te ver dienen, dan komt dit omdat ik geene mededingers heb. Pohtarmé heeft gee- n-3 andere herberg dan de nnjne. \s Morgens schenk ik aan de boeren eenen borrel, voor zij naar het werk gaan,- en 's Zondags komt- het gohce- Je dorp hier. En dan h3b ik ook nog 'een paar stukjes Jaiid die. een buur man voor. mij bebouwt. Gij hebt dus een zeer; rustig le ven. 1 O, wat dat betreft, zoo rustig als 't maar zijn kan. Wij slapen, 1c Pom- tarmé met open deuren, 't Zijn hier allen brave lieden. De flesch bier was thans ledig. IDe reiziger stond van zijnen stoel op '3n betaalde zijn verteer. "•.7Ik m0.et Baron zijn, hernam hij. Gij zegt dat .de weg die langs uwen muur loopt, er mij regelrecht brengen zal. Ja, mijnheer, en dat kan u min stens vier kilometer besparen. Langs waar kan ik op den we jiomen Pioor: ónze deur, mijnheer. Staat open. M) 'b Drie hc.nderd en elf personen omgekomen Met de Kerstdagen werd er in de Ver. eënigde Staten 'een droevig bilan opge maakt: 311 personen kwamen, er om het lieven, terwijl men 500 gewonden telt. Vooral tengevolge van auto-onge vallen telt men talrijke slachtoffers Elf personen verdronken echter, acht kwamen icr om tengevolge van oen spoorwegongeval en tien ':n eene brand ramp. De. BekSimmïity «rgen rfeira EtfBöTst BSazio Bij 35 graden onder zero Vier Canadeesehe toeristen, verge zeld van een gids uit Ghamonix hebben de beklimming van den Mont Blanc .ondernomen. De karavaan was 's mor gens ten vier ure vertrokken; zij bracht den nacht door aan de Góuter- naald en 'bereikte het toppunt ten .11 ureri 45 van den volgenden dag. 's Avonds ten 23- ure keerden de Al pinisten' terug. Een 'hunner was de 'voeten vervrozen. Op- .het gebergte be reikte de koude 35 graden beneden het vriespunt DE HUISHUURWET Verlenging tot 1 Juli 1933 Minister Janson heeft, Dinsdagna middag bij de Kamer een wetsontwerp ingediend houdende zekere uitzonder lijke maatregelen inzake huishuur, Dit ontwerp bepaalt Tot 1 Juli 1933 wordt afgezien van elke uitzetting gestemd op het verstrij ken van. de huurovereenkomst of aan de verlenging 'bij wet van 28 December 1931, wanneer het vaste góederen of gedeelten van vaste goéderen geldl, toebehoorende tot de bij art. 1 van voornoemde wet bepaalde kategoriën. Ingestelde rechtsvorderingen wor den geschorst tot 1 Juli 1933, net als de uitwerkselen van 'regelmatig, gedane opzeggingen. De huurprijs vastgesteld hij de wet van 31 December 1929 voor' de verleng de huren of bij overeenkomst voor de niet verlengde huren, mag niet worden verhoogd zoolang als onderhaviga wet van toepassing is. Onderhavig ontwerp wordt van kracht op 1 Januari 1933. PCGDELIJK VERKEERSONGELUK TE PAMEL Maandag avond, rond 4 ure, werd de gemeente Pamel in opschudding ge bracht door een vreesdijauto-ong'3- luk, waarbij een jonge man, Boilseliefc Hub. gedood werd. Hce het ongeluk gebeurde Op de wijk Poulk was een feest op tüuw gezet en de muziek was van de partij. Boitselier nam er deel aan en dacht niet aan het gevaar dat van den grooten steenweg Brussel-Ninove kon komen. Door do spelè.nde muziek had. hij het signaal niet'géhoord van een auto, d ie op hetzelfde oogenblik dat de man wil de over den. steenweg loopen, kwam aangereden, fe man werd zoo ver schrikkelijk: hard aangereden en tegen de steenen gesmakt, dat zijn hoofd in twiee stukken gespitst werd en hij op den slag gedood werd. IDe autovoender is Frans Fran circus, van Geeraardsbergen. Het onderzoek zal; uitwijrz.en -wie..hier dp:, vêrantyyoor- Üelijkheid-t.è^diragén heef!.," De. gendarmen Vart Ni.no.ve, per tele foon vervyittigd, deden het eerste. on derzoek en verwittigden het parket. De Boitselier was slechts vier maan den gehuwd. De droefheid in. de fami lie' is'-onbeschrijfelijk, want ieder is het eens om te bekennen dat het eer. voorbeeldig man was. BOTSING TE KOEKELBËRG Dinsdagochtend, omstreeks kwart over acht, gebeurde op de hoogte van Koekelberg, aan &e> Panlheonlaam te genover de in aanbouw zijnde: Basiliek, een verkeersongeluk, dat als hij won der .geen slachtoffers cischle. De autobus Lombeek-Brussiel, be stuurd door "Verbroeken, uit Gansho ren, kwam op voornoemde smalle laan naar de hoofdstad toe gereden, gevuld met personen uit Lombeek,- Ternath, St. -Ulrijks-Kapelle, SI. Agatlia-Ber- chem en omliggende gemeenten, toen Uit tegenovergestelde richting een vrachtauto, 'behoorende tot een Ilrus- selsche firma van premiezegels, kwam aangereden. Tengevolge van het slip pen van een der wagens, wier bestuur der het stuur niet meer meester was, had er een geweldige botsing plaats. De voorste gedeelten van beide voer tuigen werden»Ingedeukt, en de stoffe lijke schatte is aanzienlijk. Gelukkig werden de autobestuurders noch de in zittenden gekwetst. De politie van Koekelberg stelde het gebruikelijk .onderzoek in. De autobus passagiers moesten met de tram ver der reizen. Al langer dan een jaar is zij niet gesloten geweest. Ik dank u, best© juffer, ik zal-zoo vrij zijn gebruik te maken! van uwe vergunning. Tot wederzidhs. Goéde reis, mijnheel* De onbekende begaf zich naar de binnenplaats en richtte zijne schreden naar bedoelde deur, die hij zich voor stelde, nader te onderzoeken. Zij stond werkelijk open. Geen sleutel zat in het slot. Men kon duide lijk zien dat 'de grendel door roest verteerd, in langen tijd geenen dienst had gedaan. De zware vermolmde ei kenhouten -deur draaide op hare heng sels, zonder het minste- gerucht le veroorzaken. Nadat de reiziger liaar achter zich toegeduwd bad, keek hij den zandigen en slecht onderhouden weg over, die, langs den muur loopende, ter rcehfer- zijde begrensd werd door een d;cbt boschje. Hij trad dat binnen en zonder zich ver van den boschrand te verwijderen, ging hij .in eene noordwaardscbe richting voort. Het boschje eindigde in eenen: scher pen hoek. Toen hij dezen bereikt had, hield hij stil. Links van hem" groeide hakhout dat een groot aardappelveld omzoomde, waar men hier en daar reeds gerooid had. Nadat hij zijnen blik over de vlakte had laten gaan, ten einde zich le ver gewissen dat zij verlaten was, trad de reiziger, zijnen weg nemende langs NOODLOTTIGE onvoorzichtigheid: TE DOORNIK IDe-kleine 4-jarige Jules Musin, wei d op een jarrimerlijke wijze het slacht offer zijner; onvoorzichtigheid. Zijne moeder had voor enkele oogen- blikken har,e woning, gelegen: op de Chaussqei de Roeulx, verlaten, terwijl het knaapje'alleen in de keuken achter bleef. Gp d^ kachel stond, een 'pot.met water. Daar het water begon te koken was de kleine op een stoel geklauterd en wilde den pot van het Vuur trekken. Hij verbrandde hierbij de banden en liet den- pot los. D'cze kantelde om en gansch den inhoud kokend water stort te zich uit iover. het lichaam van dén knaap'. De kleine bekwam zulke zware brand wonden dat, hij kort nadien in de he vigste pijnen is bezweken. het kreupeiboschje, bet aardappelveld op, terwijl hij de sporen volgde van eenen wagen, Waarvan de wielen hun nen indruk-bp den zandtgen bodem hadden achtergelaten. •D;ie sporenwerden diéper bij eene plek die eerst kort te voren was om. gewoeld. Op deze plaats dus had men in eene kar de gerooide aardappels opgeladen':. De jonge hlan naderde het struikge was, haalde*: eed més' iiit. d ui zak en begon eéheh dikken" lak te snijden.' Toen hij oórdéelde dat de in snij duig diep genoeg;- was, bepr jcC le hij de sterkte ei'va'n do tak brak, maar bTeef nog aan den stam hangen met een- gedeelte van de schors. Dat is"; al een mérkt,leken, mom pelde de onbekende, wij moeten echter nog een tweede hebben. Toen, tepugkeerende, bereikte hij weldra een hoek van het boschje-, dat aan den weg grensde, sneed eenen tweeden tak, maar thans geheel af, en stak hem in den grond op vijf passen afstand van den kant van den weg. Nadat hij zulks gedaan had, borg hij zijn mes en begaf zich weder met-eenen flinken stap op weg, niettegenstaande de drukkende hitte. Na verloop van een kwartier, scheen 'f hem toe, dat hij zich tamelijk van Ghapelle verwijderde. Een boer met zijn gereedschap op den schouder, kwam hem juist van dc tegenovergestelde richting ie gernoet. iHÏJ hiel stil'om hem op te wachten SPEELHOL ONTDEKT TE ANIDERLECHT In één huis van de Brogniezsl raat 1e Anderlecht, werd een speelhol door de politie ontdekt, die meteen tot dc aan houding van. vijfden-twintig personen overging. Geld' en speelmateriaal wer den in, beslag genomen. De Anderlechtsche speurder, Van- den Bosch, hield sedert ee'nigen tijd verscheidene verdachte personen in het oog, die in de Brogniezstraat het eethuis, .van een zekere V. bezochten. Zoo kwam hij teil slotte tot de bevin ding, dat er in dit huis om geld ge speeld wer,d. Het politiehoofd, Vanden Ey'fide, werd op de hoogte der zaak gebracht. Vergezeld van de officieren Kevers, Stuppaerts, Van Geneohten, Van Lier die en Leotard, alsmede van een twin tigtal agenten, begaf de h. Vanden Eyn- derr zich naar de Brogniezstraat, waar de speurder Vandcn Bosch langs een dak in het speelhol drong en zich in eene- kamer van dia tweede verdieping ging verbergen. Op dit oogenblik bevonden zich een 25-tal spelers in de zaal van het eet huis. De h. Vandon Bosch waarschuwde zijn meerderen en een weinig later stopte de brandweerauto in d,e straat. De h. Vanden Eynde en zijn man schappen, met de revolver ih de vuist, drongen in het speelhol, waar zij o.m. beroepsdieven en •oud-veroordeelden in een stinkende kamer aantroffen. De vtfjf-en-,twintig kerels werden ingere kend. Eenige. aangehoudenen poogden' in opstand te 'komen, maar de politie was ze rap baas. Een som van ver scheidene duizenden frank en liet spèel- materiaal werden in beslag genomen.- Uit liet eerste onderzoek is- gebleken dat V. sedert drie maanden het speel huis houdt,. Op- een der Spelers vond men vals'che dobbelsteen en, Een: streng onderzoek is ingastpld. HEVIGE BRAND TE TOURNEPPE Dinsdag -mórgend rond 1 ure brak een brand uit bij dén herbergier Pi- ron, wonende te Tourneppa. De. echtgenoole Piron door hot ge knetter der vlammengewekt, sprongen uit bun bed en gaven het alarm. De gebur.en en de pompiers van An derlecht snelden ter plaats; ongeluk kiglijk hadden, de vlammen reeds- groo te uitbreiding genomen; na twee uren; werkens was men het vuur meester. De schade is aanzienlijk: De oorzaak is onbekend. BRAND TE PERUWELZ Dinsdag morgen rond 1 ure weid dé rue de la Station, te Peruwelz (Ilene- gouw) in opschudding gebracht doöij een geweldigen: brand ontstaan in. de schoenfabriek van M. E. Bourgeois.' Het vuur, dat ontstaan was op hel ge-' lijkvloers in het magazijn, nam spoe dig een groote uitbreiding en: sïoeg; over op de werkhuizen en op de ver diepen. Dte echtelinigeni Bourgeois oif hun zoon door het knetteren der vlammen wakker geschrikt, hadden nog juist' den tijd om in den hof te vluchten. Zij klommen den scheidsmuur over en zochtein: eene schuilplaats bij een ge- buur. De pompiers der gemeente wer den opgebeld en snelden in allerijl ter plaats. Zij moesten zich bepalen dé nabijstaahde gebouwen te vrijwaren, daar, het vuur deze ook reeds aange tast had. De voorgevel van liet gebcuw stortte dan in, waardoor de reddings werken zeer moeilijk gemaakt werden. Eerst na verscheidene uren blussch'en' was liet.gevaar, overmeesterd. T\c seha- de wordt op verscheidene honderd dui- zende franks geraamd. Tot hiertoe is de oorzaak van de ramp nog niet ge kend. GEVECHT TE IVIARCHÏENNE-AU-PONT In leene herberg der Paie de la Pro vidence, te Marchienne-au-Pont,' wer den vier Polen, die vreedzaam aan éene tafel warén gezeten, door vijf Tcheko- Slovaken aangevallen. AYeldra ontstond een gevecht waar bij die. patroon Kamiel StasSin, 30 jaar oud, die.was tusschengekomen, door eenen messteek in de rechter horst werd getroffen. De gekwetste dié veel bloed verloof, werd .naar het gasthuis gebracht, al waar vastgesteld werd dat de long'was doorboord. De dader, Jozef Roduck, i<) jaar oud, werd aangehouden en onge sloten. AWEMÊEN DEPÓT VOOR BELGIË: 384, Kroonlaan, 184 Bri Groeit hij zooals het moet Zorg voor een rationeelen groei van Uw baby, gij zult hem onaangename verrassingen in zijn verder leven besparen. Geef hem Ovomaliine. gij kunt er dan van overluigd ziin aan z>jn ions in vorming zijnde organisme, alle voor zijn normale ontwikkeling onontbeerlijke bouwstoffen toe te voeren kool hydraten, stikstofhoudende bcstanddeelen, vetstoffen, plantaar dige en organische phosphaten, levende bestanddeelcn(viia- minen diastases) op wetenschappelijke wijze onttrokken aan ontkiemde gerst (mout) en verscue melk en eieren en zei: Ik ge-loof wezenlijk dat ik ver dwaald ben. Waar leidt deze weg heen. vriend Naar Montfontaine, mijnheer, re gelrecht naar Montfontaine. Duivels! ,en- daar moet ik juist niet zijn En waar moet gij dan heen, mijn heer, als ik zoo vrij mag zijn dit te vragen Te Ghapelle. Is er soms niet een dwarsweg die mij er brengen kan Ja, mijnheer, de eerste weg aan uw rechterhand,- hoogstens een kwar tier van hier. Dank u wel! Na verloop van een kwart-uur, be speurde de onbekende inderdaad den aangewezen zijweg. Hij sloeg dien in en' binnen dertig minuten bereikte hij Chapelle. Juist om zes ure trad hij weder de herberg He-.t Wit Paard binnen die nog steeds schitterde door de afwezigheid van 'bezoekers. Nu reeds terug, zei de bazin, toen zij haren gast bemerkte. Gij hadt er toch niet op gerekend zoo vroeg terug te zijn Neen, maar ik ben onmiddellijk met zijne zaken klaar gekomeiL Geef mij nu als 't u belieft nog een glaasje bier. En om welk uur moet het eten klaar zijn Tegen half negen, ik heb ;U dat- meen ik, reeds gezegd J Zal ik de tafel maar. hier in do gelagkamer dekken Hebt gij geene andere kamer Wel zeker... op het eerste ver diep, aan.den straatkant. Nu, dan dekt ge daar. Ik heb za ken te bespreken met den vriend, die bier bij mij zal komen. Zöoals gij wilt, mijnheer1. De reiziger had eene gazet uit den zak gehaald en was begonnen te lazen. Hij was thans aan zijn derde glaasje bier bezig. Toen de klok acht ure sloeg-, begon het ongeduld zich van hem meester te maken en wierp hij herhaaldelijk den. blik in de richting, van 'deur.' Ik vind dat de tijd vreeselijk lang duurt, mompelde hij. En daarenboven begin ik honger te krijgen als een wolf. Dit zeggende, schonk hij zich een vier de glas in... Wij willen Philip de Garennés verla ten op het oogenblik, dat de trein, di-e hem wegvoerde, de Noord-Statie 'üit- stoomde. Hij was om kwart voor zeven uit Pa rijs vertrokken. Tien minuien voor aelit hield de trein voor de slatio van Sur- villiers stil. De afstand van die statie lot Cha pelle bedraagt ongeveer drie kilome ters Phillip was een goed bekende in de streek. Hij Irad de statie uit en be gon nu zeer snel op le stappen als ie mand die ha^st heeft hot 'einddoel van zijne rei.s. le.bereiken, .1 ïervolgl

De Volksstem | 1932 | | pagina 2