DeVerschijningen van Beauraing 30 De ijselijke nood van een Volk, gebukt onder bet EOLCHEVISTISCH JUK Vrijdag Dec. 1952 Vertrek van het Kroonprinsenpaar naar de Kolonie De Studiedagen van den Boerenbond te Leuven KAN E R Leening 5 p.h. met Loten van 1932 HET HEILIG JAAR TE ROME De Vaart van Charleroi XXXVIII JAARGANG RUMMER 299 Kerkstraat, 9 an 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgerer J. Van Nuffel-De Gendt Fubllcltèlt Bulten het Arrend. AALST Agentschap Havas, Adolf fflaxlaan ,13, te Brussel Rue de Richelieu, Pa rijs Rank Buiding/KinQsway. 20 Londres W. C. 2, H. Sabinus Zonop7,46Zon af4,Ül E. K. 4 V. M. 11 Da «Wozr'ojdénié» püblicëert eon ar tikel, dat dc opgedane indrukken weer geeft, eener Fransche dame, komende ;van Kieuw. Het artikel handelt over Soviëtisch Rusland. Deze dame, eer. itijds onderwijzeres bij verscheidene trijke familiëh. der stad, was gedurende -den laatsten tijd Werkzaam in een bol- 'jshevistiscbe instelling, waar, kanten igemaakt worden, tot den uitvoer be stemd. Daar verdiende ze 5 Roebels per dag (1 Roebel heeft thans een waarde van circa 17 fr.) Met die 150 Roebels te ■maande moesten ze getweeën leven, daarenboven verzamelde ze nog 35 a 40 'Roebels met een of ander. werk. Door- dien dat alles er1 zoo schrikkelijk duui is, leed ze toch bijna altijd honger. Den 12n December beeft ze Kieuw verlaten. De hongersnood' lieerscht 'er, Eiegt zij, men zal slechts nog brood Rebben tot einde December, en binnen enkele dagen, zal men zelfs .veen brood meer geven, aan deze die spijskaartc-n bezitten. Evenals te Kieuw, is hot ook' te Ko- •nctop, te Moskou, en in geheel het land, Rusland door. Hier volgen nu enkele prijr'én: Een brood van 4 tot- 5 pond (Roggemeel) kost 15 Roebels; 't z.ij 255 fr.; tien 'eieren kosten 9 tot 19 Roebels; 't zij 1170 fr.; een pond boter van 18 tot 20 Roebels (ttz. van 306 tot 340 fr.) een pond vleesch' (vooral paardenvleesch)) 6 Roebels, 't zij 102 fr. De Dame is van meening dat' 'er iets "op handen is in Rusland. De ontevre denheid viert hoogtij iii de dorpen en deze ontevredenheid heeft ook ingang gevonden bij het leger, dat op een al- ;gemeene omwerking wacht. Ziedaar wat droeven toestand, 'de r« schoone» röode helden van Kamer en Senaat ook in ons landeken zoeken te verwekken... Gelukkig voor ons, dat onze katholieke bevolking eindelijk be wust is geworden van 't dreigend, ver schrikkelijk gevaar...» Het is dus' morgen, klokslag 1 uur, 'dat prins Leopold en prinses Astrid uit onze stad, aan boord van de paketboot «Leopoldville» naar, CoRgo vertrekken zullen. D.aar onze prinsen gewoon zijn aan de schoone Nederlandsebe pakelbooten met dewelke onze Congobootcn onder oogpunt van weelderige installaties piet kunnen vergeleken worden, is het begrijpelijk dat de Compagnie Mariti. me Beige het onmogelijke gedaan heeft om het verblijf aan boord der liooge passagiers zoo aangenaam mogelijk te maken. Er is geschuurd en geboend, geschil 'derd en gewreven dat het een schoon 'maak van belang is geworden. Geen hoekje of kantje van t schip was er, waar niet schilderborstel of dweil ter liulp werd geroepen. Het schip ziet er dan nok, zoowel van buiten als Van binnen, als fonkel nieuw uit, en zal ongetwijfeld met suc ces, de vergelijking met de Holland- schë paketboot, welke het Belgische Prinsenpaar naar Indië voerde, kunnen doorstaan. Door het wegnemen der, tusschenbe- schotten werden van verschillende 1 loi- iiere kabienen, een paar ruime, appar tementen gemaakt, dis gedurende den overtocht Prins Leopold en Prinses Astrid tot verblijf zullen dienen. Wij vernemen ook nog dat bij uit zondering, kapitein Mommens, hcofd- walkapitein der «Compagnie Maritime Beige», voor deze reis, het bevel over de «Leopoldville» op zich zal nemen. De gewone bevelhebber van de «Leo poldville», kapitein Biebuyck, is inder daad tengevolge der uitzonderlijke dienstregeling, ditmaal met de «An- iyersville» naar de kolonie vertrokken. Die derde dag begon met sectiever gaderingen waarin gehandeld werd over samenaankoop, sociale wetgeving in den landbouw, verbonden hoender- bonden. De alg'emeene Vergadering hernam te 10,30 uur, onder leiding van Mgr. Luytgaerens, Onder de aanwezigen bemerkten wij M. Van Orshoven, kabi netsoverste van den Minister. van Landbouw, heeren Mat en Scheerlinck opzieners, M. Bpuwens, eere-aige- meen opziener, Giele en Ryffranck, staatslandbouwkundigen, h.n. Desmet en Van Hecke, [Volksvertegenwoordi gers. Mg'r Luytgaerens" wonscht hen' allen welkom en geeft liet woord aaiï heer prof. De Vleesciiauwer. volksverte genwoordiger, die het standpunt ont7 wikkelt van den Boerenbond in zake bescherming van land- en tuinbouv Wij kunnen den land en tuinbouw niet laten vergaan, wij eischen ons levensrecht op en wij vragen aan on ze regeerders een practische bezorgd heid in verhouding tot liet belang van 's lands eerste nijverheid. Eene interessante bespreking yolgde op deze uiteenzetting. Namiddagzitting Te 2 uur herbegint de zitting, dit maal in twee gesplitst. M. Casteëls, ingenieur-agronoom en M, Jennes, tuinbouwkundige zetten voor hun res pectievelijk auditorium het landbou- van "den Boerenbond inzake beroeps- wers- ën tuinbouwersstandpunt uiteen onderricht, dat nu meer dan ooit noodzakelijk is, aan allen dient ver strekt door bemiddeling der vëreeni- gingen en met steun der openbare be sturen. Voor christene boeren dient het ook op' Christel ijken grondslag opgebouwd. Na de koffie handelt* in de ec.no Ver gadering E.H. Colpaert., hoof ibestuur- lid, in de andere M. Van, Dijck, tuin bouwkundige,. ovejy de vermindering der productiekosten en de verhanging der productieprijzen. Eon drukke be spreking volgde op deze lossen. Afzonderlijke vergaderingen had den plaats te 5,30 ure. Er werd ge handeld over verzekeringen in den landbouw, verbetering van Zaai- pootgoed, samenverkoop van groenten en fruit, boekhouden bij landbouwer, en tuinier. VERSCHENEN. Klein Liturgisch kalender, ten gebruike der Geloovigen van het Bisdom Gent. Boekhandel J. Van Nuffel- Dei Gendt, Kerkstraat, n. 21, Aalst* Aflevering der definitieve titels Overeenkomstig artikel 3, 3e lid, van het ministerieel besluit van 10 Maart 1932, wordt van Maandag 9 Januari 1933 af overgegaan tot de ruiling der. voorloopige titels der Leening 5 p.c. met loten 1932, groot een milliard -fr., tegen definitieve obligation van 500 fr. voorzien van 40 jaarlijksche interest- coupons betaalbaar op 15 Maart der jaren 1933 tot en met 1972. De ruiling geschiedt titel voor titel, zoaider overeenkomst van reeksen noch nummers, ter Nationale Bank van Bel- gie, te Brussel, en in al hare agent schappen ia de provincie tot en met 15 Maart 1933. Van 16 Maart 1933 af, geschiedt de ruiling slechts ter, Nationale Bank te Brussel. Daarenboven worden do ruilbewer- ldngen opgeschorst gedurende gansch den dag, waarop de maandelijksohe lo tingen plaats hebben. Overeenkomstig de aanstippingen van de prospectus van uitgifte, op dc keerzijde de voorloopige titels overge drukt, nemen alleen de definitieve obü- gatiën deel aan. de lotingen van 25 Maart 1933 en volgende; de belangheb benden moeten dus hun,ie voorloopige titels voor 25 Maart 1933 ruilen, om aan alle lotingen te kunnen deelnemen. Te Brussel, worden de definitieve obligatiën op het oogenblik der neer legging van de voorloopige titels aan de houders afgeleverd. Zoo ook, in de provincie, indien de bevoorradingen in de agentschappen samengesteld het toelaten; ingeval de definitieve obliga tiën ooge'nblikkelijk aan de neerleggers niet kunnen afgeleverd worden, worden zij binnen de acht dagen der neerleg ging der voorloopige titels të hunner beschikking gesteld. Do voorloopige titels ter ruiling aan geboden moeten begeleid zijn van ëen borderel, hunne nummers aanduidende, formulen van deze borderellen zullen ter beschikking der belanghebbenden zijn in alle agentschappep des Natio- •11 ale Bank. Zitting va,n Woensdag 28 Dec. 1932 De zitting vangt aan om 2 ure, on der, voorzitterschap van M. Poncelet. Het Legercontingent De Kamer vangt, de bespreking aan van het wetsontwerp' betreffende, het legercontingent voor 1933. M. ROMSEE, Vlaamsch nationalist, pleit voor de algeheele ontwapening. M. MATIIIEU, socialist, heeft geen vertrouwen in M. Devóze en vermeent dat 20.000 man in plaats van 61.000, zooals voorzien, zouden volstaan. Spre ker is ook van oordeel dat dc uitgaven die op het budget van landvërdediging voorkomen aan de basis liggen van on zen financieelen nood. M. DEVEZE, minister van landsver dediging zegt dat zoolang de veiligheid niet is verzekerd, er een wel geënca dreerd leger moet bestaan. Heftig protest op dc socialistische banken. M. DEYEIZE.Indien gij aan geen toekomstigen mogelijken oorlog meer gelooft, schaft dan gansch het leger af M. MATIIIEU verklaart dat de col- lectivisten zich bij de stemming Po- pens het contingent zullen onthouden. Er voor stemmen ware een blijk van vertrouwen geven aan de regeöring en zulks is onmogelijk. Stemmingen De Kamer gaat over tot de bekrach tiging der nieuwe mandaten van drie kommissarisseh bij de nationale maat schappij van spoorwegen, van twee le den van den Kolonialen Raad ën een lid van den beheerraad van hel) nationaal instituut van radiö-omroep'. Herneming van Het debat M. PIERARD, socialist, beweert'dat het leger bij de jongste werkstakingen tot, onwettellijke doeleinden werd ge bruikt. M. VAN HOECK, icath., 'ra tgfc ver betering in de voeding. Spreker zal ook een wetsvoorstel neerleggen houdende vollediging der. taalvoorschriften m hei.lager. DEVEZE, minister, verdedigt, nog het ontwerp en verzekert dat alle mis bruiker. streng zullen beteugeld wor den. Van1 vermindering van kontingent wil de minister niet hooreri. Er wordt besloten het debat heden te eindigen en morgen te stemmen. M. DELATTRE (socialist) beknib belt ook de tusschenkomst van het le ger bij de werkstakingen. De regeer mg overschrijdt hare 'rechten wanneer zij de klas der patroons bevoordeeligt ten nadeele der werklieden. M. MASSON (liberaal)1. Geldt dat ook wanneer het openbare diensten be treft M. DjELATTRE. 'Ja. Spreker keurt verder, het zenden van gendarmen af. M. FIEULLIBN (kalh.T doet opmef- Sken dat de socialisten tc Charleroi zeer tevreden waren van door de gendar men bestemd te worleu, (De twee aanwezige communis ten hebben "danig plezier iji deze opmerking van M. Fieullien). M. DELATTRE zegt dat de rol der regeering moet beperkt blijven bij be middeling om een einde aan dc konflik- ten te stellen. M. ANSEELE, socialist, beweert dat de socialisten eene fegeeringspariij zijn, doch zij willen de verdwijning der kapitalistische anarchie. Spreker scheldt M Dëvèze 'uit voor fascist, ën zegt dat al de fascisten in het land zijne redevoering met genoe gen zullen lezen. Hij beknibbelt verder op zijne beurt de tusschenkomst van het. leger bij de werkstakingen en beweert dat men al tijd uitgaat van het princiep dat de werklieden ongelijk hebben. M. Anseelc ontwikkek ten slotte een aantal punten yen bet socialistisch programma. M. VAN WALLEGHEM, socialist, zegt dat hij de tusschenkomst der gen darmen tijdens de werkstaking niet heeft gevraagd. M. LAHAUT, communist, vraagt' aan. M. Van Wallegliem wat de gendarmen dan te Gouillet kwamen doen. (N, d. R. M. Van Wallegliem is burgemeester van Couillet). M. VAN WALLEGHEM zegt' enkel een besluit te hebben genomen tegen de plunderaars en brandstichters. M. LAHAUT, fcommunist. Zwijg oude kameraad .1 Gij spreekt als de «bourgeois M. FISCHER komt tusscherf. Zie vervolg onderaan volgende Rplom Toch eene verschijning Dinsdag avond In ons blad van gisteren hebben w:j gemeld dat Dinsdag avond geen ver schijning plaats greep op gewoon .uur, dit is, rond 7 ure. Doch later in den avond toen de kin deren reeds te huis terug waren, kon den zij geen weerstand meer bieden aan het verlangen om terug naar. de grot te keeren. Te 9.45 uur kwamen zij aldaar terug toe. Er bevonden zich daac nog slechts en 20-tal personen. Nauwelijks hadden de kinderen een tiental Weesgegroetjes gelezen of zij vielen op dc knieën. Weerom geraakten zij in begeestering. Na het gebed deelden de kinderen mede dat de IJ. Maagd hen was ver schenen, maar niets had gezegd.; Nog eene verschijning Woensdag avond Omringd van eene talrijke menigte, stonden de kinderen Degeimbre en Voisin Woensdag avond te 2 uur bij de gr ot. Terwijl ze als alle dagen hunne Weesgegroetjes lazen, vielen ze eens klaps weer op de knieën. Geen twijfel de verschijning deed zich voor. "De kin deken -lazen nog. vijftien Weesgegroet jes, en toen riepen ze gelijk uit: Spreek wij luisteren. Een groote stilte heersehte bij de talrijke menigte. De kinderen zetten hun gebed voort... en de verschijning verdween.. Als gewoonte werden de kinderen dan naar het klooster gebracht, en werden er onderhoord. Allen verklaar den dat de II. Maagd had geantwoord dat het weldra de laatste verschijning zou zijn, Het middenbestuur van de bedevaar ten te Rome begint reeds te zorgen voor de ontvangst van de bedevaar ders die, in het Heilig Jaar 1933, in de Eeuwige Stad verwacht worden. De Paus gaat ëen dekreet afkondi- gen waarbij bijzondere aflaten ver leend worden aan de bedevaarders die naar Rome zullen komen en de Sakra- menten ontvangen. Het dekreet 2;al den bedevaarders het bezoek aanbevelen van de groote heiligdommen van Pa dua, Assisie, enz. Ek zal met do Ita- liaansche regeering overeen gekomen worden om het reizen in groep en aan verminderde prijzen Ie vergemakkelij ken, en om onderkomen te bezorgen aan de bedevaarders, waarvan het ge- lal, zegt men, het miljoen zal overtref fen. Ppem voor de booten van 300 ton Van heden af is de vaart van Char leroi opengesteld voor het trafiek der booten van 300 ton. Deze sedert lang verwachte verbetering der scheep vaart op dit kanaal zal de be3te ge volgen hebben voor de havens yan Antwerpen ën Brussel. De haven van Antwerpen gaat hu langs de vaart van Charleroi belang rijke verzendingen doen van ijzererts, hout, petrol, rijnzand, graan ën ande re produkten, welke te Antwerpen moe ten overgeladen worden voor den door voer in. het binnenland. De schepen van 300 ton zullen nu rechtstreeks van Antwerpen uitvarep naar het Zuiden van Belgie, en zulks aan voordeelige vrachtkosten. De reeders van Antwer pen en Brussel worden reeds over stelpt met navragen over do inrichting van dézen nieuwen dienst. Deze zal langs- heel den waterweg de ekonomi- sche bedrijvigheid bevorderen. HEERENTOONEEL BLOEDIG ZAAD Na 'n heerlijk sóeiaal Drama, nog 'n eenig mooi Missiedrama Het groot succes dat naar beoordeoling var» hoel de katholieke pers in Vlaanderen en Ne derland. het diep ontroerend d: a na «De Weg des Doods«, vier bedrijven ontleend aan1» Rus- lands bloedig heden, door Pater Paul Humpert Oblaat der Onb, vlekte Maagd Maria zeer zeker ten doel zou vallen, is dus niet uitgebleven Drie maand inderdaad na de verschijning van het stuk in Nederlandscho bewerking (1) was het eerste duizendtal uitgeputj Meer dan vijftig steden en gemeenten niet alleen in't Vlaam- sche land, maar ook bij onze Noordorburen (Noord Brabant en Hollandsch Limburg) brachten reeds don «Weg des Doods» op hun programma voor dit Winterseizoen 1932—33. Dil buitengewoon succes is dan ook de reden waarom don Vlaamschen en Nederlandschen tooneeivriond nog voor Kerstmis 1932, 'n eenig mooi missiodrama wordt aangeboden. BLOEDIG ZAAD is de titel van deze drio boeiende bédrijven, tin telend van leven en kerngezonde missiegesst, ontleend aan de Geschiedenis der Oblatenmissie in Oregon (Vereenigdo Staten van Noord Ame rika) en opgesteld door denzei fdan gevierden schrijver Pater Paul Humpert. De Duitsche uilgaaf van dit werk beliep gauw 5.000 ex..een Poolsche vertaling voor enkels maanden varscheneu is reeds tot 3.000 geklom men. Overal mocht dit heerlijk missiedrama 'n mooi succes in oogsten. Ziehier met korte woorden wat dit stuk zooal bevat. Schawissant, da groote toovenaar dar Sno- homiezenverzet zich tegen de apostolische bedrijvigheid der Missionarissen die in 'tland gekomen zijn om 't licht van 't waar Geloof voor alle Indianen van 't Rotsgebergte te doen opgaan- De Toovenaar delft 't onderspit en 't Kruis zal stralen over Oregon en gansch 't Amerikaansch Far West. P ater Humpert's drama taekent aldus 'n echt aandoenlijk episode van de onverdroten werk zaamheid der Missionnarissen een Pater en een Broeder te midden der nog half-wilde Indianen-stammen 't is een trouwe weerspie geling van den uitersten nood waarin de Gods mannen van 't Nieuw Testament maar al ta dikwijls verkeereo, Elk toeschouwer zal zich verblijden bij 't be wonderen der hartverkwikkende zege der Ge loofsverkondigers ovor 't ongeloof der wilden, over de onbeteugelde hebzucht van slechte Blanken- Al de voortreffelijkheden van Pater Hum. jorts fijne tooneelkuost komen in dit stuk tot ïun recht. Wat aim dit drama 'n heel bizondere waard» schenkt is wel 't feit dat de schrijver hier onge- ijfeld volkomen waar en oorspronkelijk is. Zijndrama berust immers op echt gebeurde feiten. Daarenboven kent hij zelf het missie leven tot in do kleinste bizonderheden en zulks door eigen ondervinding zoodat de Oblaten- figuren en de Indianen karakters die hij met meesterlijke hand wist te schetsen door geen enkel Missionaris als onwaar bestempeld zullen worden. Geve God dat dit nieuw drama met evenveel geestdrift ontvangen worde als z'n voorganger «De Weg des Doods» LET WEL BLOEDIG ZAAD verscheen met Kerstmie 11; DE HEL DER GOP DELOOZEN (2) of «Rus land» strijd tegen God» verschijnt omtrent Paschea 1933. (1) Er bestaat Immers ook 'n Poolsche, 'n Fransche en 'n Duitsche tekst, die overal zeer gunstig werd onthaald on by duizenda exem plaren werd verspreid. (2) "De Hel der Goddeloozen» of der Godloo chenaars is inderdaad de titel van Pator Hum pert's jongste vyfakter. Daarin bewerkt de schrijver op de hem eigen levendige wijze don verschrikkelijken strijd door de Godlooche- naaarsin Rusland tegen Gods oneindige Ma jesteit zoo gruwelijk aangebonden. M. VAN WALLEGHEM. Laat die personage maar babbelen, die, tijdens den oorliog de Braban<?onne zong te Moskow I M. LAHAUT. Welke dwaasheid 1 M. DE VOORZITTER, r— JVL Lahaut, ik roep u tot de orde M. LAHAUT. Waarom moet ik tot de ondo geroepen worden en niet die, welke ons uitschelden voon moor denaars en brandstichters Men h.oorl gog M. IIOYOUX Socia list en enkele andere redenaars on ds vergadering wor.dt, gelteycn oir 8 UCfii HET KERSTNUMMER VAN DE «ILLUSTRAZIONE VATICANA» Hst jongst» December-nummor van de Illuatrazloue V&ticana», het schoono geil- ustresrdo tijdschrift van Vatlkaanstad vangt <an mot oen schoone kleurplaat van do krib, toogeschrovon aan B JJassaro Poruzzi, welk» zich nan don Ingang van hot appartemont van Pius V in hot Vatikaan boviudt, Hot eerste artikel van graaf della Torre leidt den lezer door den nieuwen Vatikaan- Bohen Staat en neemt de belangrijke werken der drie laats'» jaren In oogenschouw. Ingenieur Leon» Cartelll, de bouwer van den nieuwen Inkoom der Vutikaansohe Musea betoogt waarom deze praktisohe op lossing gezocht werd. Z. E, kardinaal P. Gasparrl, van wien men dezer dagen de 25e verjaring zijner verhef» fing tot het kardinalaat gevierd hseft, geeft een onuitgegeven bladzijde zijner herinne ringen. Verscheidene artikels en illustraties zijn voorbehouden voor het Kerstfeest en do Kerstkribben in verschillende landen. Kanunnik Courb», secretaris-generaal der A. C, F. schrijft over de inrichting en uit breiding der Rathollek» Actie in Frankrijk en Francois Casuati over de «MontSt Miohol». Verder de gewone rubrieken. Twee buiten'tekst-platen In kleur, 15C photos en de index 1932, volledigea het schoone Kerstnummer. Men lean zich abonneereri of zyn abonne ment hornienwen (200Ir,) met zich te wen» den tot de bureelon der Volksstem, Kerk straat. Aalst,

De Volksstem | 1932 | | pagina 1