Kerstiieriiuieringen Verschijningen van Deauraing IMAAR ROME 51 Zaterdag Dec. 1952 Waarom Ja, waarom die Nieuwsgierigheid De Studiedagen van den Boerenbond te Leuven HET HEILIG JAAR TE ROME 1900e Verjaring van den dood van Jezus-Christus Heilig Jubeljaar te Rome in 1933 MINISTERRAAD De Oorlogsschulden Per Auto dwars door Afrika DE VOLKSSTEM XXXVIII JAARGANG NUMMER 300 Iïarkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt PublIcKèlt Bulten het Arrond, AALST Agentschap Havas, Adolf Klaxlaan ,13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Psnk Bulding/Kingsway, gq Londres VV. C. 2, H. Silvester Zonop7,46Zonaf4,01 E, K. 4 V. M. 11 Le Peuple, het orgaan der socia listische partij in Wallonië, vraagt dringend dat er hem zou medege deeld worden de naam en 't adres van elk der leden van aide katholieke volksgroepesringen van heel ons land.., Wat zegt gij, Achtbare Lezer, over 't verzoekje van het roode dagblad Gij begrijpt alhaast, dat er kwestie is van kwaad te stichten in onze ran gen. De omstandigheid der wereld- krisis geeft da schaamteloos® leuge naars en opstokers der roods bende natuurlijk de gelegenheid om miste vredenheid en onrust te stichten, iets waar die gewetenlooze lui onver poosd op azen, Zij willen venijn en vergift zaaien door middel der slechte drukpers,.. Welaan, Katholieke Werkers houdt u voor verwittigd 1 Gij allen, die u gedurende den laatsten kiezingstijd zoo krachtig, en moedig, en onversaagd hebt gedra gen ten hate van Godsdienst en Va derland, neemt geene rust, want ge lijk gij ziet, de vijand onzer dierbare bevolking, wil opnieuw den kop oprichten... Springt terug op de bres!.,. Laat niet toe, dat ten enkel onzer leden ons ontrukt worde, neen, niet een enkele En daarenboven, o nooit vermoeide katholieke wer kers stelt u tot taak, tot heilige taak dat gij onze dierbare medemenschen, de misleide arbeiders, die vast zitten in de klauwen van het booze socia lism, een voor een zult vrjjmaken en gy ze zult inlyven in onze katholieke rangen, waar blijheid, vrede, vol doening en waar geluk heerschen Welaan kloeke mannon, toont u naar 't edele voorbeeld onzer voorva deren, de groote Vlamingen van web eer, toont u ontembaar als bet de verdediging geldt der heilige rechten van Godsdienst en Vaderland Weg met 't verslavende socialism Weg ermede 1 Laatste dag Te 9 uur ving de slotzitting aan. Aan ihei. bureel: M. Parein, Mgr Luytgaerens M. Van Dieyoet. Onder de aanwezigen: senators Hullie, Smits, Orban, volks vertegenwoordigers Desmei, Maes, De Vleeschhauwer, Brusselmans, Raem- donck, Blavier, bestendig afgevaardig den Vandevelde en Cornille. Prof. volksvertegenwoordiger VAN DjïEVOET handelt ovfjr de noodzake lijkheid eener crisispachtwetgeving om onwillige eigennaars tot het vervullen hunner sociale plicht te nopen. Mgr. LUYTGAERENS houdt de slot- yoordracht. Hij zet het standpunt van den Boerenbond uiteen in zake organi satie en werking onzer boerenvereeni. ging. De'ze organisatie streeft naar eenheid 'en volledigheid om aldus des te beter al de belangen der boeren-le- den te behartigen. Zij geniet dan ook het volle vertrouwen van de landbou wers. Om te eindigen vat liij de beslui ten der verschillende lessen samen, en na een hartelijk slotwoord sluit hij de vergadering die in de beste stemming uiteengaat. In het Instituut van huis dierkunde had terzelfder tijd de jaarlijksche bij eenkomst plaats van de voordrachtge vers en voordrachtgeefsters van den Boerinnenbond onder leiding van E. H. ANSAY, bestuurder van den bond. Hij heette de circa 200 aanwezigen welkom w. o. wij bemerken Mej. 'Smev- ers en M.evr. Cleiren van liet Ministe rie van Landbouw, M. Verhelen, tuin- bouwco'nsulent. Modellessen werden gegeven dóór Mej. CARDIJN, hoofdopzienster over de opvoeding van het aankomend meis- je, over melkbereiding/m door Mej. WUYTS en in de namiddagvergadcring over intensieve dierenvoeding en mo derne varkensuitbating doos - E. H. ANSAY,: Eene genezing Onder het grootste voorbehoud dce- len wij de geruchten mede welke te Beauraing in omloop zijn en volgens dewelke er eene genezing zou plaats gehad hebben, bij het .tor plaats bren gen van een zieke. Onder de zieken en gebrekkelijken, die zich op den feestdag van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangenis, met honderdtallen rond de kleine be voorrechten te Beauraing verdron gen, bevond zich oen 8 jarig' meisje dat door hare ouders uit Mariembourg* ter plaatse was gebracht. Dit kind was sedert zijn geboorte volledig lam en had nooit een voet kunien gaan. Toen, tijdens het vizioen der kinde ren, de pakkende smeekbeden der om- s'taanders opwelden, kreeg het lamme meisje plols een rilling doer het li chaam, zoodat hare moeder ér. van verschrikte, 's Anderdaags begon liet meisje t' huis te gaan en gelukte erin een tiental stappen te doen. Den vol genden dag nam de vooruitgang toe. Thans zou het kind reeds gaan, wan neer het met de hand door een persoon ondersteund wordt. Vele geneeheeren houden zich met dit geval bezig. D geestelijke overlieden manen evenwel de geloovigen aan voorzichtig te zijn in- hunne beoordeelingen over de feilen. Donderdag avond weer eene verschijning Donderdag, in den loop van den dag, werd het knaapje van. Mariëmburg, dat, naar liet heet genezen zou zijn, aan een nieuw geneeskundig onderzoek onder worpen. Dje- dokters' stelden wel een verbetering in zijn toestand vast, doch van genezing is nog geen spraak. Ook de ouders van den kleine von den dat er beterschap, zelfs groote be terschap was, maar ook zij spraken niet van genezing. Donderdag avond had weer eene ver schijning plaats. Bij de achtduizend personen waren aanwezig. Een 45-tal dokters woonden nu het aangrijpend tooneel bij. De kinderen Voisin en Degeimbre werden, nadat de verschijning verdwe nen was, weer afgezonderd en in bij zijn van getuigen ondervraagd. Enkel Fernande Voisin, het 15^-ja rig zusje van Albert, verklaarde dat zij juist toen de Lieve Vrouw verdween, een hart m'eent gezien te hebben boven liet kleed der verschijning. De 5 kinderen hadden de H. Maagd aanschouwd, doch alleen Fernande Voisin had het hart gezien.; VERSCHENEN. Klein Liturgisch kalender, ten gebruike der Gejooyigen van het Bisdom Gent. Boekhandel J. Van Nuffel- De Gendt, Kerkstraat, n. 21, Aalst. In Februari aanstaande zou ee.n Kon- sistorie bijeengeroepen worden Men denkt dat het Pauselijk doku- ment over de aanduidingen betreffende het jubeljaar 1933-193 4 in de eerste helft der maand Januari zal afgekon digd worden en waarschijnlijk op' Drie koningen. Een der bijzonder belang rijke deelen van dit dokument is datge ne wat werd toevertrouwd aan de Kon- greg'atie der Sakramenten voor alles wat betrekking heeft op het toekennen der aflaten en men denkt dat, na de re dens uiteengezet te hebben, welke hem tot het uitroepen van het jubeljaar aangespoord hebben, de II. Vader een dringenden oproep zal doen tot de ge loovigen, opdat zij al hunne krachten zonden besteden aan de uitbreiding van hun geloof en den. heropbloei van het christelijk leven, en zal wijzen op de geestelijke weldaden welke het ju bileum hen zal verleenen. Ook denkt men dat het Pauselijk do kument zal zinspelen op de broeder lijkheid onder de volkeren. Indien men geloof mag hechten, aan de in omloop zijnde geruchten, zou liet Heilig Jaar voorafgegaan zijn van een Kons'istorie dat in Februari zou. bijeen geroepen worden. In de Lente zullen iri de Vatikaansohe basiliek grootsche plechtigheden plaats hebben vooij nieu- [we gelukzaligverklaringeu. Donkere nacht, feestelijk klokgelui, een hel verlichte kerk,, stü-vroonra menschen, de Nachtmis. Het geheim van Bethelem wordt op het altaar hernieuwd: Christus werd ons geboren. Komt laat ons Hem aan bidden Het is de geboorte van den God- mensch, den tweeden persoon van. da H. Drievuldigheid, God de Zoon, leven de van alle eeuwen door, zich zelf als God geboren in den tijd, nu engeveer 1933 jaar geleden als mensch. In alles aan de menschen gelijk uit genomen de zonde, dus geboren als een kind van de II. Maagd Maria. Maar ge boren als een verstooten en verlaten kind, in een afgelegen dorp, in een stal, in een beestenstal! Een beestenstal is een beestenstal I Het is niet de mooie geschilderde vcorhalle van onze vlaamsche mees ters; het is niet de kribbe uit plaaster door de kooplui op de markt gebracht, met plaasteren os en ezel in godvruch tige extase, met engeltjes op het dak, het bandje «Vrede op' aarde» onirol lende, met 'in groep symetriscn gekniel de Koningen in hun rijke mantels ge huld of herders in hun capuchons waar welriekend geuren bloeiende cyclamen, palmtakken wuiven en electrische kleurïampen hun tooverlicht schakee- reri. En die beestenstal waar Jesus gebo ren werd, is zelfs niet een moderne beestenstal met al door de moderne boeren tot dierenhygiene aangebrach te verbeteringen. Die stal is vuil en arm en donker ori onwelriekend. En beesten knauwen eï, de vruchten van 't veld en trappelen in den grond de bloemgewassen tot' vettig mest. De goddelooze Marcïon riep i*%eds uit sedert de eerste eeuwen Weg van mij die vuile doeken, en dien bees tenstal onwaardig voor een God dien ik aanbidden wil En als het toch w-.ar zou zijn Als het kind in de kribbe is niet als een andere zuigeling Als het is God, de oneindige, alwijze, algoede, almachtige God En als het toch waar zou zijn Als er een God bestaat zou ik dan met Hem redetwisten, ja, Hem voor schrijven, wat Hij al of niet kan zijn Verstuiven mijn gedachten niet voof Gods gedachten Breken alle maatstaven riiet als God zelf optreedt Waarom kon het niet. mogelijk zijn, want in zijn oneindigen almaclitigen wil liggen alle redelijke mogelijkheden ge reed, ook de mogelijkheid van Bethle hem en de kribbe en den beestenstal l Neen kindje uw arme windsels hinde ren mij niet. Zoo moest het zijn als God tot ons wilde komen. Want niets is waardiger van den Verlosserder menschen als het vertrappelen van al de aardsche nietigheden en ijdelheden, onwaardig van Hem en de zijnen. En in aanbidding kniel ik neder Kindje van de kribbe, Heer Josus mijn Verlosser, schenk mij vrede en verlos sing, ik wil zijn, niettegenstaande on wetendheid en: zonde, ik wil zijn van goeden wil I onder de Hooge Bescherming van Zijne DoorlIIoogiom Exc Mgr COPPIETERS, Bisschop van Gent en onder het Geestelijk geleide van den Z, EH. REYNAERT, Pastoor*Delien, Aalst Het dagblad «DE VOLKSSTEM»: van Aalst richt gedurende dit Heilig Jaar eene Bedevaart in naar de Eeuwige Stad. 'Die reis gaat door onder het geestelijk geleide van den Z. E. H. Reynaert, Pastoor-Deken van Aalst, D,e medereizenden zullen aldus de gelegenheid hebben de belangrijke afla ten te verdienen in de Basiliek van het II. Kruis van Jeruzalem. Hier volgen eenige inlichtingen over het II. Jaar Het H. Jaar dat op 2 April 1933 zal aanvangen, zal door Z. H. den Paus in gehuldigd worden mét eene grootsche plechtigheid in St-Picters. Dc H. Va der zal omringd zijn van liet II. Kollege, 'en van gezanten hij den H. StocL De afgevaardigden van den adel en van de Patriciërsfamilies, de idoqsteror- den en de katholieke vereenigingen en instellingen zullen er aanwezig zijn. Men voorziet ook de tegenwoordigheid van -enkele gedekoreerden van de Christus-Orde. De plechtigheid alsook de Pauselijke zegen zullen per Radio uitgezonden worden over de gansche wereld. Tijdens gansch het jubeljaar zullen godsdienstplechtigheden plaats heb ben in de Basiliek van liet H. Kruis van Jeruzalem, te Rome, waar de reli kwieën bewaard worden van de Passie, namelijk het houten kruis, nagels, enz* Men denkt dat de Paus ook deze relikwieën 'zal gaan. yereeren* Wij trekken er de aandacht op dat de reis, dié we Inrichten, bijzondér, goedkoop is. De wegwijzer, die we gekozen hebben leidt dooi' de schoonste streken van Zwitserland, Italië en Frankrijk. Wij mogen de belanghebben den verzekeren dat het een der;, schoon ste reizen zal zijn die wij tot hiertoe hebben ingericht. Wij hopen dus dat vele onzer lezers, [alsook onze vrienden- uit Belgio diö feeds met ons de reis naar de Eeuwige Stad medemaakten zich het comfort en de goede organisatie der 'reizen door het wereldagentschap «W agons-Lils II Cook» ingericht zullen herinneren en van deze -eenige gelegenheid gebruik zullen maken om talrijk in 1933 de reis naar Rome mede te maken. Wegwijzer Brussel BaselLuzern. Het Vierwoudenstedeameeï', (Boottocht) Fluelen Gothardsbaan Milaan, Florencie Rome Genua Nice. De uitstap in Autccuf naar Menton langs de «Grande CornU che» terug naar Nice, langs de «Petite Gorniche» Monaco Monte Carlo - s Beaulieu en Villefranche. Marseille Parijs Brussel. Prijs 2200 Belgische franken. Trein 2e klas (Mixte) goede hotels. Voor prospectussen, Inlichtingen en Inschrijvingen zich te wenden te Aalst Bureel van het dagblad «De Volksstem», Drukker-Uitgever, J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21. Eene reeks dringende beraadslagingen De leden der regeering hebben Don derdag morgen raadzitting gehouden onder het voorzitterschap van M. de Broqueville. Dc bespreking liep over de financieele maatregelen, welke de re geering op dit jaar-einde moet treffen krachtens de volmacht, welke de Ka mer haar heeft verleend. Er is hoog dringendheid bij. De finoncieelo maat regelen moeten getroffen zijn voor 1 Januari 1933. Er blijven maar een paar dagen over. De regèering zal dan nog in minis terraad vergaderen heden Vrijdag en morgen Zaterdag. Over de maatregelen1, welke de re geering gaat treffep. is niets uitgelekt. Na de vergadering van Donderdag heeft de regecring geenerlei meedeeling ge daan. En ik kijk rondom mij iiï die kerk, binst die Nachtmis. En welke tegen stelling. Onder die biddend-kniejende menigte zijn de mindere, de armere sohaarsch gezaaid, hun rangen zijn gedund, Denken wij met schrik aan het klein getal werklieden die ter kerke knielden. En nochtans, door den Uitdrukkelijken wil "van het Kribbe- kindje, waren zij de eerste geroepen in den nacht te Bethlehem. Wij hebben ze niet te oordeelen.En vooral laat ons geen verwijten slinge ren als steenen op hun onrustige zielen. Neen geen verwijten maar hulp en medelijden, want hun ziel kan schoon zijn voor God, en eens met ons troonen ze, zelfs boven ons in het on eindig geluk. Steken wij reddende handen naar hen uit en brengen wij ze terug voor de Kribbe van hun Verlos ser. En 't Kerstfeest ging voorbij iri vrome gedachten en sterkende ziels- genade. Onder het menigvuldig Kerstgc- schrijf vond ik ook van een onbeken den sc-hrijvelaar, van een onbenullige rooden kladeraar een schandartikel over het stalleke van Bethlehem De proef op de som en voor de zoo veelste maal na 't rood congres r: Weg met alle geloof En onwille keurig dacht ik aan Papmï toen hij schreef over den stal en. het- kindje De Zoon des Menschen, die moest verslonden worden door beesten, die den naam van menschen dragen Wat de dichters bezongen in hun emotie-volle liederen, voor wien d musici hun delicaatscbe harmoniën componeerden, wien schilders beeldhouwers in aanbidding schilder den en beitelden, waar apostelen als Renan -en Lamenais na hun val ziels- verscheurende bladzijden schreven over 't zoete Kerstfeest, waar zoovele angstige harten vrede vonden, dat'al les is voor 'n roode schrijvelaar een doodskreet I Oogen open verdwaalde menschen want gij waart de eersten geroepen in dien nacht te Bethlehem bij den gebo renen God en Verlosser I Laat u weer winnen door de harts tochtelijke Goddelijke stem en het visionaire licht van Bethlehem I Weer winnen tot eigen aardsch en eeuwig geluk De mannen die de klapdeuren van een parlementaire vergaderzaal be schouwen als de grenslijnen om d wereld getrokken, houden zich vast aan hun bankjes dooruw ongeloof en onverschilligheid voor de blijd'e bood- De houding van Amerika De «Petit Parisien» deelt een onder houd mede dat de medewerking van- het blad te Washington gehad lieeft met Norman Davis over de rol van de Amerikaansche deskundigen hij de voorbereidende ekonomische konferen- tie. Norman Davis verklaarde dat de Amerikaansche deskundigen aan hun büitenlandsche kollegas de blijvende belangen der Vereenigde Staten op ekonomisch gebied zullen, uiteenzetten. Welke president er ook aan het bewind is, de Vereenigde Staten zullen aan vaarden, dat men .de tolpolitiek van Amerika ter sprake brengt en mis schien zelfs de speciale rechten1. Van den anderen kant verklaarde Norman Davis, hebben de Vereenigde Staten een rechtstreeksch belang hij de stabilisatie van het meerendeel der deviezen, waarvoor do goud-standaard is afgesoh&ft. Vooral voor het pond sterling is dit het geval. Echter, aan de stabilisatie vnn het pond is ook de kwestie van de oorlogs schulden verbonden. Zie vervolg onderaan volgende kolom j $chap van Kerstdag, H-V.N., Volgens een telegram uit Algiers aan de «PetitParisian», heeft Mevr. Eva Dickson gansch alleen een autorit van Nairobi naar Algrers ondernomen' zonder te stoppen. Op 16 November verliet' de jeugdige Zweedsche met een auto van 16 HP. Nairobi. Zij had slechts een 15-jarigen neger-jongen bij zich. Het doortrekken van Oeganda, het Noorden van Belgisch Kongo, en van Oehangi-Sjari, leverde betrekkelijk weinig moeilijkheden op. In Nigeria echter moest de automo biliste reizen door eene geheel over stroomde streek, hetgeen met buiten gewone moeilijkheden gepaard ging. Verder ging de tocht 'door de Saha ra waar dag en nacht gereden werd zonder stoppen, ofschoon de nachten zeer koud waren. De moedige Zweedsche heeft zicii te Algiers ingescheept, van waar zij* naar Frankrijk zal gaan en vecvplgen^ naai: Zweden,

De Volksstem | 1932 | | pagina 1