Es §t VsrstiiljHiig» te Bsauraiog 12 w Een slommifeit van (l Resht en Vrijheid Oe Paus spreelkt over hei Heilig Jaar Donderdag Jan. 1955 De onlusien in Spanje MINISTERRAAD De strijd tegen de Werkloosheid Reis van den h» R. Hoeyersoen naar Engelsch-lndlë ramp van d Beigie-Ccngo Wilhelm II ernstig ziek 1 Listing Verwoeste Oewssten XXXIX JAARGANG NUMMER 90 Ktrksiraal, 9 SB 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgsrer J. Van Nuffel-D» Qendt Patïïcitelt Bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan ,13, te Brussel Rue de Richelieu, parijs Bank Ruiding/Kingsway, 20 Londros W. C. Z. In rijn laatste nummer, drukt Reoht en Vrijheid (Aalst) eijn spijt uit Dat 5 kinderen zooveel groots mensohan voor den aap kunnen houden, in dezen tijd, gaat ails begrip ts boven; Het voddeken der socialisten kan maar niet verkroppen, dat de Vers schijningen te Beauraing, in het gan- £Che land, bij geleerden als bij gewone menschen, bij varwoede ongeloovigen, (zelfs die sedert verscheidene tientallen jaren ter kerke niet meer gingen en gelooi en priesters voordien aanvielen en bespotten) als bij kristenen, zoo'n indruk maken en een gevoellgen ome mekeer voor talrijke socialen kunnen voortbrengen. Wij willen hier, voor alsnu, bewijzen ons steunend op de wetenschappe- lijksta werken betreffende halluoi natie zelfs van diep.ongeloovig' geleerden dat de 5 kinderen, te Beauraing, hebben gezien, t. t. z. dat zij niet gehallucineerd», zijn Daarom doen wij de diepe, bewezen, verschil len uitkomen tussehen da VarsChij ningen te Beauraing en de ware balluoinatie 1. DE VERSCHIJNINGEN Moeten wij ze terug vertellen Van al 29 November tot 3 Januari jl zien 5 kinderen, uit twee verschil lende families, in de luoht, in een boom, een stralend beeld, dat hun meermalen toespreekt en dat zij de Heilige Maagd noemen. De Uzers hebben, heel zeker, in ons blad, tel kenmale, het varhaal dezer Verschij ningen gevolgd. Nutteloos er dus nu nog op terug (e kaaren. II. - DE ECHTHEID DER v VERSCHIJNINGEN Wij behandelen eerst da vraag Zijn de kinderen reohtzinnig in het geen zij hebben verhaald, en, zoo hun rechtzinnigheid zeker is, waren zij nief de speelbal van ean overdreven inbeel ding Dit moeien wij in alle oprechtheid zoeken Hoe kan een rechtgeaard, een ver standig mcnsch aannemen dat 6 kin deren, van verscheiden ouderdom nederig, eenvoudig, zoo meesterlijk een komedie zouden spelen, en dit on danks allerlei tegenwerken, en die leugenachtige komedie kunnen voort- spelen, zonder verveling en zonder ge heugenhindarnissen Zij traohlen geenzins partij te trekken zelfs ten goede van hun eigenliefde, uit die voorvallen, waarvan zij de helden zijn Zij spreken er over, slechts wanneer zij ondervraagd worden. En daarna, herworden zij zich-zelfgaan spelen of gewoonweg hun dageiijksche bezig heden hernemen. Daarbij, da beid families weigeren halstarrig alle ge schenk. Al degenen, ook vela ongeloovigen, daarbij vooraanstaande geleerden, dis sceptisoh tegenover godsdienstige ge voelens stonden, bevestigen dat de taal der kinderen, hun itemuitdruk king gean enkelen twijfel betreffende hun openhartigheid kunnen laten. Talrijke Onderzoekers Dinsdag avond, 3 Jan. deden de kinderen hun verklnringen aan maar dan honderd geneesheeren, w; o. niet-geloovigen onderwierpen de 5 kinderen aan lange, heel nauwkeurige, soms listige of vij andige, ondervragingen. En, tot ons weten, verklaarde goen een der tegen woordige personen de openhortigheid der zieners als twijfelaohlig. alhoe wel, enkelen, da feiten wetenschappe lijk trachten uit te leggen. DE «VERSCHIJNINGEN» TE beauraing en de hallucinatie Volgens de bewering van sommigen, zouden de 5 kinderen de speelbal ge weest zijn van aan zenuwaohtig tem» parament, dat in hen, hallicunaties (begoochelingen) van hot gezicht en hallucinaties van het gehoor zou var- wekt hebben. a) HET TEMPERAMENT EN DE PIËTEIT DER kinderen. Naar de bevestigingen dor genees- llearan luiden, vertoonden de kinderen absoluut geen enkel dep symptonen, die men bij de zenuwlijders (nevro- Pathe) aantreft, 't Zijn kinderen vol gezondheid, goed gevormd, zonder er/gebreken. Inderdaad, hun ouders h-bben geen ziekte, gesproten uit boe- renf-milies, van stevig ras lichamelijk Zie vervolg onderaan volgende kolom Uit Rome werd aan de «Maasbode» geseind Zondagmorgen had, in tegenwoordig heid van Z. H. den Paus, in de consis toriezaal van het Vaticaan de voorle zing plaats van de decreten Betreffende de heiligverklaring van den zaligen An dreas Fournet, stichter der congrega tie van de Dochters van het H. Kruis en omtrent de goedkeuring van de won deren voor de zaligverklaring van Ma ria Pelletier, eerste algemeone over ste der Zusters van den Goeden Hel der. Na de dankbetuiging van den postu- lalor. in beide processen, hield do Paos een toespraak, waarin Z. H. verband Icigde tussehen het eeuwfeest van den kruisdood van Christus 011 de verlos sing van het menschdoni, den feestdag der Heilige Familie en het leven dei: besproken heilige p-ersonen. De Verlossing bracht de heiligma king .niet alleen negatief, ofwel de be vrijding -uit de slavernij, maar ook po sitief, ofwel de verheffing van een hei liging der mcnschheid tot een alge meen lioojger peil, volgens het woord van Christus «Bs.tobe perfecti, sicut et Pater vest-er coelestis perfectus est». Dit bewijst de lange reeks van heili gen in het Nieuwe Verhond ook van die, wier eaus'ea heden behandeld worden. Hot jubeljaar, zoo ging de H. Vader voort, moet algemeen voor ieder zijn naar gelang van zijn roeping en' gena den. Het moe-t nog igrooter lieiligin brengen, anders mist het zijn doel. Daarom moet ieder met alle kracht naar grooter. heiligheid streven. De Heilige Familie is de .school van dat stroven naar heiliging, niet alleen in hel. algemeen, maar ook in 't bijzonder. De apostolische zielenijver van Four net, aldus Z. H. was naar dat voorbeeld karakteristiek, gelijk ook de krachtig* naastenliefde van Maria Pelletier de «Muiier Fortis» van de Heilige Schrift. De Paus eindigde met zTj.n hartelij- ken gelukwensch voor, beide Congrcga lies en gaf allen den aposlolnchen ze gen. H. Tfgrius I Zonop7,43Zonaf4,151 L, K. 19 N. M. 25 Uit Risconada wordt gemeld dat al. daar een honderdtal betoogers opge trokken zijn naar het gemeentehuis en het overmeesterd hebben. Zij hebben tevens al de telefonische verbindingen verbroken. Botsingen hadden plaats tussehen' betoogers en ter hulp komende poticie- mannen. Twee personen werden ge kwetst. Anderzijds wordt uit. Madrid gemold dat aldaar de kalmte ingetreden is. De gouverneur heeft de sluiting bevolen van de werklieden syndikaten. Do minister van binnenlandsche za ken heeft verklaard dat een gedeelte lijke staking uitgebroken is in de pro vincie Valencia. Do werken aan de ha ven van Grao werden stilgelegd. De te lefonische lijnen bleven echter tot op héden onaangeroerd. Te Jativa werd de staking uitgeroe pen, doch incidenten deden' zich niet voor. Te Betara gingen de betoogers te werk zooals te Risoonada: het gemeen tehuis werd ingenomen en de telefo nische verbindingen verbroken. De .gemeentelijke archieven werden verbrand. Die aankomst der politie macht bracht de kalmte me.ê. Casablanca, 10 Jan. Na lïegén da gen onzekerheid omtrent het lot van de 29 Spaansche gedeporteerden, die ont- napt waren uit Villa Cisneros in een isschersboot, wordt thans gemeld, dat ij zijn geland te Dakar, Fransch grondgebied. De ministers vergaderd-en In kabi netsraad Maandag avond om S uur. Pje zitting duurde tot middernacht. De Raad hield zich vooral bezig met de ontwerpen Betreffende de laalrege- liiig in bestuurszaken. Het eerste ont werp van Besluit, betrek hebbende op de inrichting der diensten yan liet tjiid denbestuur, met het ook op de uitvoe ring der wet van 26 Juni, werd volle dig omgewerkt door de. miiïistcrieele kommissie, beslaande uit MM. Sap, Poullet, Tchoffen !en Forthomme. De nieuwe tekst van naderbij ge "zien scheen echter vatbaar voor ver schillende uitleggingen en lokle der. halve meer opmerkingen uit, dan het ontwerp van den Raad zelf. Ten slotte werd beslist den tekst terug le sturen waar de Kommissie. IDie ontwerpen van besluiten betref fende de nieuwe belastingen werden eveneens langdurig besproken. Het ontwerp, betrekkelijk liet zegelrecht en de daarmede gelijkgestelde .taksen werd aangenomen. Deze verschillende taksen zouden met een opdeciem verhoogd worden zoodat de overdrachtsaks 2 fr. 40 en de weeldetaks 7 fr. 20 zouden bcloo- pen. Men zou zelfs de overdracliltaks ineens afronden op 2 fr. 50. Ook de faktuurtaks zou verhoogd word en,doch de kwijtschrifttaks zou onveranderd blijven. Inzake de krisistaks wérd 'nog geen besluit genomen, doch er schijnt wel eene strekking te bestaan van vrijstel ling tot een inkomen van 10.000 fr. Nopens de" wijziging der. erfenis- rechten werd eveneens geen besluit genomen. Verdere beraadslagingen zullen volgen, doch voor Zondag zal alles ge regeld wezen. Vergadering van Dinsdag morgend De leden der regeering vergaderden opnieuw Dinsdag morgend om de af werking der dagorde der voorgaande zittingen voort te zetten. Er was nopens den uitslag weinig le vernemen. Het vrijgesteld maximum bedrïjfs- ïnkomen van de krisistaks zou be paald vastgesteld wezen op 10.000 fr. Woensdag namiddag zal de Raad zich verder met de andere taksen be zig houden. De ontwerpen van koninklijke be sluiten inzake de toepassing van de talenregeling in bestuurzaken zijn na genoeg klaar. Alleen blijft nog de te regelen, die betreffende 't talengebruik in de plaatselijke staatsdiensten uit het Brusselsche. Over die kwestie wenscht men eerst nog burgemeester Max te raadplegen om den Woensda; in een nieuwe vergadering van den kabinetsraad, de eindbeslissing te ne men. De Conferentie te Genève Te Genève werd gisteren Dinsdag de aangekondigde buitengewone interna tionale arbeidsconferenlie ter bespre king van de mogelijkheid van invoering van de 40-urige arbeidsweek ter be strijding der werkloosheid, geopend. Vier en dertig delegaties uit de ver schillende werelddeelen waren ter. con ferentie aanwezig. Op voorstel van een Italiaanschen regee rings ver tege nwo o rd i gersenator de Michelis, die gesteund werd zoowel door vertegenwoordigers van de werk gevers nis van de werknemers, Werd de bekende Belgische sociaal-politicus, professor Mahaim, tot voorzitter der conferentie gekozen. In zijn openingsrede wees li ij op de groolc practischc beteekenis van (le op de agenda staande vraagstukken. De vreeselijk-e werkloosheid, waardoor öc meeste landen waren aangetast eischto een grondig en spoedig onderzoek van alle voorstellen, die het euvel der werk loosheid afbreuk zouden kunnen berok kenen. Genève, '10 Jan. M. Francqui, Belgisch afgevaardigde bij de voorbe reidende commissie tot dc Economische en Monetaire Conferentie, beeft op hel bureel der commissie een nota neerge legd waarin hij in oogenschouw neemt 'en er zijne meening overgeeft, de voornaamste kwestie die door de com missie in hare eerste zitting behandeld werden. M. Franquï geeft bovendien in die nota een nauwe bepaling van de voor naamste punten die dienen voor te ko men in liet programma dat aan do Con ferentie van Londen zal voorgesteld worden. en moreel. Da kinderen zij'n gods- ianstig opgevoed, doch zonder over drijving, verre van daar de ouders Voisin waren geloovigen dooh niet» belijdend en de Degeimbrs, katholieke familie, mogen in de groote massa def onversohiiligen gerangschikt worden. De kleinen hadden dus geen richting tot het mysticisme. Hun onmiddellijke omgevingen deze der gemeente ver mochten niet hen voer te bereiden tot godsdienstige hallucinaties. De kleine Voisin en Degeimbre waren doodge wone kindoren, speelziek en eenvou dig zooals huns gelijken- Wij mogen dus stout vaststelion dat, om aan bo vengenoemde hallucinaties onderhe vig te zijn,-zij terzelfdertijd hun lioha- melijke neigingen en hun moreele nei gingen hadden moeten tegenwerken. A. ('I Vervolgt). De brand geheel gebluscht T>e brand aan boord van de «Allan- tique is thans geheel gebluscht. De brandweer is bezig de ruimun leeg te pompen. Men verwacht' hiermede Dinsdag avond gereed te zijn daarna zal de «Atlantiquc» naar een droogdok wor den gesleept. Eerst dan zal het moge lijk zijn na te gaan of en in hoeverre de romp van liet schip nog bruikbaar ls. Naar bij het onderzoek der enquête commissie tot nu loe is komen vast te stellen, schijnt beneden de waterlijn in liet geheel geen schade te zijn ge bleken. We zegden reeds dat tic ma. ehienen. .slechts weinig beschadigd zijn. Kapitein Schools, bevelvoerder van do cAtlantique verklaarde aan een vertegenwoordiger van de Petit Tour na], dat, aangezien gebleken is dat er beneden de waterlijn weinig schade werd aangericht, en do machiencn zoo goed als onbeschadigd zijn, de romp van het schip nog ruim CO miilioen Franscbe frank waard is. In totaal 14 lijken geborgen Op de «Atlantiquez werden nog 12 lijken gevonden, zoodat thans in tolaal 11 lijken geborgen zijn. Tien daarvan zijn zoo verkoold, dat een herkenning niet mogelijk is. Het is nog niet zeker of hol schip in hel dok zal gaan. Dit zal afhangen van een 'nader onderzoek der deskundigen. Indien namelijk de romp ie veel gele den heeft zal 't schip niet in 't dok gaan j Hier dient in herinnering te teneinde deze kosten te besparen. P.e 1 gebracht, dat (e Berlijn onla De tusschenkomst van Beigie in do financleele lasten van de Kolonie' Herhaaldelijk reeds is, in de kolonia le middens, do tusschenkomst van Bel gië ton voordeele der Kolonie gevraagd geworden. M. Tschoffen heeft dit ge dacht met vurige welsprekendheid ver. dedigd, in de redevoeringen door hom in den laalsten lijd gehouden, en men weet dat de minist-erieele verklaring zelf op dc noodzakelijkheid wijst dezen financieelen steun te verleenen. Verlangend g-evolg aan dezen wensch te geven, heefL de minister van Kolo niën aan zijne kollegas het uitdrukke lijk verzoek gedaan van in het Staats budjet de noodige kredieten te schrij ven, en zulks voor een beperkten tijd. Het betreft zekere uitgaven van soeve reiniteit en zekere andere gezegd van «beschaving», daar Belgie de verbinte nis aangegaan heeft van de stoffelijke en zedelijke belangen van het /wart-e ras te verdedigen. Tussehen de uitgaven van soeverei niteit zijn deze voor het onderhoud der gewapende macht, zoowel in hot bin nenland van Congo als aan de grenzen ervan, alsook de uitgaven betreffend de magistratuur, daar deze zoowel in Con go als' in Belgie recht moet plegen in den naam des Konings. De uitgaven voor beschaving, betref fen de gezondheidsmaatregelen voor de bevolking ien dc wetenschappelijke "instellingen, welke ertoe noodig zijn. M. Tschoffen vraagt ook dat Belgie het tekort van 12 miljoen der begroo ting van Ruanda en Urundi zou over nemen, daar ons land last gekregen heeft deze twee provincies samen met Congo te beheeren. Het is in 'L kort eene som van 180 miljoen welke Con go aan Belgie vraagt waarvan 70 mil joen voor de gezondheid en 90 miljoen voor de magislraluud en de openbare macht. 'D;e toestand van Wilhelm H veront rust. sinds «enigen.tijd zijne omgeving. Volgens aanhoudende, naar Berlijn overgewaaide geruclilcn wordt de keel aandoening, waaraan de -ex-keizer lijdt erger tengevolge van het vochtig kli maat van Doorn. Deze geruchten kunnen in verband worden gebracht met die, welke be trekking hebben aan de hem toege schreven plannen om terug te keeron naar Duitscliland en er de laatste' pe riode van zijn leven door te brengen. worden s offi- machines en wal verder bruikbaar is,cieel erop werd gewezen, dat geeuer- zull-en dan U't het £ehi.p worden ge-; lei bepaling van de wet Wilhelm ver- ■iaald< Ibied.t, j.n Fluilschland terug te keeren. 3de Brief, J 24-10-32 Kalm weer. Sinds we uit dien övèS zijn is het weder frischcr geworden zoodat We terug wandelingen op het, d-ek kunnen maken. We zijn nu in de Arabische Zee (oiï derdgel van den Indische Oceaan;.. Niels le zien aan den horizont. i 's Avonds zoo als altijd een over-* heerlijke zonsondergang. 26-10-'32. v Zacht weder. Mooie witte vogelen zweven langs-» heen het schip. Zeehonden duiken hicij en daar op uit de zee. Vliegende vis- schen schieten uit het water om een weinig verder terug in de golven to verdwijnen. Niets te zien zoover het oog reikt, i 's Avonds wederom een feerischè zonsondergang en wondere spiogeibee.U den. 27-10-'32. Voor de eerste maal sedert onze af reis uit Marseille overtrekt de lucht We nad-eren «Bombay» en binnen een paar uur zullen we het Indische land betreden, waarnaar we reeds zes jaar verlangen. Kort na elf legt de boot aan; G00 passagiers verlaten het schip, verwei- komd^door een talrijke menigte. Be bloedverwanten brengen bloemtuilen of kransen van Oranje bloesems ver sierd met lint. Do eerste minuten hebben we geen oogen genoeg: De Indische vrouwen zijn prachtig in elegante tcerkieurige en njet goud en zilver gebqrdiiurde k'teeren de mannen zijn in 't wit of in 't grijs. De kinderen zijn niet ge kleed. Daar tussehen slenteren de Fa rias, de verworpelingen. Rond 5 uur gaan we aan wal. Bombay is een mooie stad. De hui zen zijn opgetrokken uit inlandsehen steen, ze zijn hoog en hebben me.irde- 're- balkons; de meesten zijn omringd met hovingen. De stad rust tegen de gloomg van een heuvel, en van op dc hoogte is do aanblik eenig mooi. We gaan voorbij dc «Toren der Stil. te» de zelfde als in Aden. Hier ook zweven de gieren hoog in de lucht. Twee maal per dag gaan de deuren van den toren open: Om 10 u. 's mor gens cn om 5 uur \s avonds. Dragers met witte handschoenen komen binnen met den draagstoel. Me i legt de naakte lijkon op drie terrassen die. afdalen naar een gemeen puf. Met eerste ter ras is voor de mannen, liet laatste yooij de kinderen. Hef somber maal begint. Na weinige oogenblikken blijft eiï niets meer over dan het geraamte, geen vezel blijft er aan. De- zon droogt hot op een dag, de regen doel. het dan stil aan over het gliberig terras naar den middensten put glijden. Dat is de begrafenis der Pars is. In de stad zagen we ook de heilige koeien, 'I. zijn kleine vaalkleurige die ren. Ze loopen vrij rond in de stad, overtuigd van hun waardigheid, wan delen ze rond met opgeheven hoofd, overal waar ze in de huizen binnen tre ffen, zijn ze welkom. Rond half elf gaan we terug' aan: boord. 2$-10-'32. Wat is het nu kalm op het schip T vele kennissen zijn afgestapt in Bom bay. De zee is groen, 't Is nog altijd zeefl warm. Wc varen voorbij Goa, de eerste rnie^ sioposf. van St. Franciscus Xavcrius. 29-10-'32 In de verte zien we enkele eilandeiï van den groep der «Lakkadieven» Soms naderen we dicht bij de Indische kust die we volgen. Morgen verlaten we onzen mooieni steamer cn zullen we eindelijk te Co lombo aan land gaan. Vandaag maken we alles klaar. ('t Vervolgt.)J 5 1022 123e Trekking. 10 Januari 1933 Henka 74,319 n. 5 wint fr. 250,000 'Reeks 33,254 n. 1 wint fr. 100,000 Reeks 74,319 n. 7 wint fr. 100.000 De andere nummers dier reeksen alsook al de nummers van de reeks? 75.81 i zijn uilkecrbaar aan 300 fr. Dc loten werden getrokken door da oorlogsblinden August Lombaerts vac Boom en Alois yersyp van Melle,

De Volksstem | 1933 | | pagina 1