22 Over gezegden en spreekwoorden LANDBOUW Vlieghaven in den Atlanlischen Oceaan Woensdag Febr. 1955 Lesning Verweest© Bewesten Betoogingm tegen loons verlagingen in Frankrijk Be toestand in BuitscNland Het Japansch-Chineesch Conflict KABINETSRAAD Het Katholicisme in Spanje De Kengereis van onze Prinsen Naklank van den Aanslag op M. Roosevelt MEXICO tegen God en Kerk Inhuldiging van een Katholieken Kring te Herzele 0. L VROUW va» L00RDES L' XXXIX JAARGANG NUMMER 45 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telafoon 114. DAGBLAD 20 Gsatiaman Uitgersr J. Van Nuffel-De Gendt Agentschap Havas, Adolf Mnxlaan ,13, »a Brussel Rus de Richelieu, R» r'l» P*"* Buidlnfl/Klngsway. 2Q Londres W- O- 3- Publiciteit bulten het Arrond. AALST, H. Margtreth* Zonop6,50Zon «f5,20 N, M. 24 E Ke 4 De volkspreekwoorden en d« spreu ken bedriegen niet, alhoewel soms onge kunsteld zeggen ze rechtuit wat ze meenen en staan de waarheid voor.: Hier krijgt ge ze onder den neus.,, snuift. Hier worden ze u opgediend... smaakt ze. Hier worden ze u voorgezet, neemè ze aan, verstoot ze niet en tot uw voorbeeld en ten uwen voordeele* aan» veerdt ze en trekt er profijt uit Wees rein en keurig op de kleeren de vogels kent men aan hun veeren. De reinheid van binnen en van buiten is een voorname deugd. Hoor't ge I Zet uw tering naar uw nering, Of uw nering krijgt de tering. Waar tering boven nering gaat, Weet dat de zaak op vallen staat. Dus pracht- en luxepeerden uitsluiten, want d'eanvoudigheid is nog de gezond ste kost en de beste manier van leven, 't Dees is van kracht, bijzonderlijk voor de kinderen Een harde steen die wet het ijzer, en harde slagen maken wijzer. Nog nen goeden raad die aan iedereen van pas komt Wie matig is in drank en spijs, blijft ïrisch en kloek en handelt wijs. Zie, de neerstigheid is ook eene zoo noodige deugd en een beetje moeite er bij, doen de zaken vooruitgaan: Geen garen, geen gespin, Geen werken, geen gewin, Die de kern wil smaken Moet de note kraken. De matigheid wordt aanbevolen en in zonderheid aan de zeer dorstigen Meer zijn er dood gedronken Dan in de zee verzonken l De werkzaamheid brengt vreugde bij en de arbeid veredelt den mensch Wat door vlijt en arbeid is verkregen, Strekt den mensch tot heil en zegen. In 't spreken faalt de mensch zeer dik- wijls- Let op uw woorden, want die in 't spreken niet mist is een volmaakt mensch, zoo spreekt de H, Geest door de pen van de H, Jacobus Wat ge zegt, zeg het recht. Te spreken onbedacht Heeft menig in 't verdriet gebracht. Nog beter Het spreken is zilver en het stilzwijgen is goud waard Beter gezwegen Dan van spreken Schande gekregen. 't Is cok waar dat daden beter dan woorden zijn Wel te spreken wordt geacht, Wel te doen heeft meerder kracht. De kennis van zijn «eigen sich zei ven- is de eerste en beste en meeste en leste kunst Geen wijzer, geen geleerder mam Dan die zich zeiven kennen kan. Nu, 't is al verloren gepraat, gezegd, geraadgeeft, voorgehouden en voorgezet, want Wat baat én kaars én bril Als de uil niet zien en wil. 't Dees is ook te onthouden De sneeuwbal en het kwade woord Zij groeien onder 't rollen voort. Nu Spreek wat waar Is, Eet wat gaar is, Drink wat klaar is, Kies wat raar is en gezond naar ziel en lichaam. 'c Is niet slecht ons eens te overpeinzen en ons leven te schikken naar wat moet Gij vindt te zwaar, de wet van God, O, denk dan eens op 't eeuwig lot Wat baat het geld, wat baat het goed, Dewijl gij toch eens sterven moet. MARC. 5 t.h. 1923 117e trekking. 20 Februari 1933 lloeks 148709 to. 1 wint 100.000 fr. Reeks 328050 n. 1 wint 100,000 fr. Reeks 54908 n. 5 wint 50.000 l'r. Reeks 88606 n. 4 wint. 50.000 fr. Reeks 359283 n. 3 wint 50.000 fr. Do volgende reeksen, winnen, elk 10.000 fr. 31974 n. 4 59208 n. 4 74747 n. 2 74785 n. 1 99302 n. 5 111822 n. 1 163136 n. 5 150800 li. 5 104245 n. 2 170568 n. 1 182379*11. i 242470 n 2 288380 n. 5 293596 n. 5 347012 n. 5 De andere-nummers dier reeksen zijn uitkeerhaar aan 550 frank. De loten worden getrokken door de oorlogsblindèn Kamiel Nicaiso, van Goriithrugge en Aohicl Vander Cruyssen van Meirelbeke. Itd de streken Rijssel-Itoubaix-Tou'r- coing w>erd het ordewoord van betoog tegen de loonsverlaging trouw gevolgd. Te Rijssel vormden, de postbedienden rond 8,30 uur, een. stoet van we! 10.000 man die, onder, het zingen van do In ternationale, voorbij de Prefecture trok. Geenj enkel aanslag op de vrij heid van den arbeid werd gepleegd en te 9 uur hernamen de betoogers hun werk. De postbestellingen ondergingen een merkelijke vertraging. In de telefooncentrale boden zich 18 leden van het personeel aan op de 60. Telefonische verbindingen konden schier niet gegeven worden. Verschil lende lijnen werden zelfs geheel stop gezet. In de tabaknijverheid en in zekere diensten van. tol en geldwezen slaakte het personeel van 8 tot 10 uur. Ook de werklieden in dienst op de wegenis legden het werk neer ten tenken van eensgezindheid met de bedienden. Te Valenciennes staakten de profes sors der twee hoogere scholen hun werk gedurende een half uur. Later seint men f Overal is alles normaal geworden en het feit dat de kabinetsraad afgeïasj is bewijst dat de regeering niet -veront- rust'is. In de scliolon hebben de onderwijzers hunne koersen met vertraging begon nen. De Senaat heeft de bespreking der finaneieele ontwerpen tot morgen uit gesteld, Hitier aan het woord te Keulen Hitler heeft te Keulen een verkie zingsrede gehouden. Hij herinnerde aan de redenen, die hem tot de stichting van de nationaal-socialistische partij hebben genoopt, om dan nogmaals het proces to maken van het publiek stel sel dat in November 1918 is begonnen. "Hitier vroeg vertrouwen in hom te stel len gedurende vier jaren, om daarna slechts zijn. daden te oordcelen.. Aan deze vergadering nam eon groo- te menigte deel. Zij werd geopend door een defile-e van politieagenten in uni form, voorafgegaan door een nationaal- socialistisch vaandel. Traangassen in een winkel te Berlijn Flesschen met traangassen werden door onbekenden in een groot waren huis van Oost-Berlijn geworpen. Onder hot publiek ontstond paniek. Een verkoopster werd ernstig vergif tigd. Chineesche nota aan den Volkenbond Geneve, 20 Febr. Generaal Tsjang Hsu-liang heeft van uit Jehol telegra fiscli door middel van de Chineesche afvaardiging te Genève aan den alge- meenen secretaris van den Volkenbond een nota overgebracht, waarin ver klaard wordt, dat de Chineesche regee ring de troepen-samentrekkingen in Je_ hol heeft voltrokken. De hoop op het herstel van den vre de, aldus de nota, is door net Japan- sche optreden in Jehol vernietigd. De Chineesche regeering is vast besloten zich met allen ten, dienste staande mid delen tegen den Japanschen aanvat op Jehol te verdedigen. Het gehcele Chi neesche volk steunt deze maatregelen. Men verwacht eon Japanscheci aanval Londen, 20 Febr. Men seint uit Peking aan het R e u Ier age n t s eh ap Gemeld wordt dat de Japansche aan val tegen. d<e provincie Jehol elk oogen- blik verwacht wordt. He toestand tc Peking is uiterst ge spannen. Honderd-vijftig duizend Chineesche soldaten, en vrijwilligers bezetten al de hoogten van Jehol die een werkwaardi- ge natuurlijke versterking vormen. De c'enige baan die door de streek loopt, en die Jehol met Peking verbindt, is door de zwaar geladen munitiewa gens letterlijk stuk gereden. Overal worden gozondheidsbasissen opgericht. Wordt dc Japansche afvaardiging uit Genève teruggeroepen Londen, 20 Feb. Men meldt uit j Tokio aan het Reuteragentsehap j 'De Japansche re,gearing zou besloten hebben de Japansche afvaardiging uit Genève terug te roepen en de noodige procedure in gang te zetten met het oog op de eventueele terugtrekking van [Japan uit den Volkenbond, De parlementaire werkzaamheden Maandagmorgen werd een korte ver gadering van den Kabinetsraad gehou den onder voorzitterschap van den h. de Broqueville, eersten minister. De Raad hield zich bezig met de par lementaire werkzaamheden. Zooals men weet zal de eerste minister bij den aanvang der Kamervergadering van Dinsdag eene korte verklaring afleggen en eene vertrouwensstemming vragen. He h. Jaspar, minister van Finan ciën, deelde den Raad mede dat de eer ste uitwerking vairu het financieel her stel, dat zich in de beste voorwaarden schijnt te zullen voltooien, verheugend is. De belastingsinkomsten van begin '1933 geven de grootste voldoening. Goedgekeurd werden verschillende wetsontwerpen o.a. een dat zal worden ingediend door den h. Van Isacker, mi nister van Arbeid en Nijverheid, be treffende de w-erkrechtersraden. Om bezuinigingsredenon zouden de verkiezingen, welke normaal in Mei moestem; plaats hebben, niet worden ge houden; het mandaat der werkrech- tersraden zon eenvoudig worden ver nieuwd. Aan den Raad werd medegedeeld dat het indexcijfer licht is gedaald. Oe vergadering werd verder in be slag genomen door administratieve kwesties, benoemingen, enz. Het onderwijsvraagstuk werd niet t,c berde gebracht. Zooals men weet heefi? de h. Lippens, minister van Onderwijs, drie voorontwerpen van Koninklijk Be sluit betreffende de toevoeging van het technisch- en van het landbouwonder wijs bij 't Ministerie van Openbaar Onderwijs klaar gemaakt. De betrok ken ministers zullen in den loop der week deze voorontwerpen onderzoeken. Ee.n belangrijke statistiek Tni een der antiklerikale redevoerin gen vroeger uitgesproken in de Cortes door het hoofd dei* Spaansehe regee ring, M. Azana, kwam volgende bewe ring voor: «Spanje heeft opgehouden katholiek te zijn». Een officieel statistiek bevestigt juist het tegenovergestelde. Tijdens de zes laatste maanden hadden in de hoofdstad Madrid 1123 begravingen plaats. Daaronder waren er 1113 katho lieken en slechts 10 burgerlijke. Noch tans sinds de opkomst der republiek moet er een voorafgaande verklaring afgelegd worden om tijdens de laatste reis door een priester Ic mogen verge zeld zijn* Deze formaliteit kan slechts vervuld worden indien, men op voorhand aan zijne dood denkt. Men mag dus bewe ren dat zekere burgerlijke begravingen te wijten zijn aam gebrek van vooruit zicht vanwege vele personen, die niet geheel de nieuwe wet ke mom Te Lisala Zondag morgen, 8 lire, is de st. «Lu xemburg» te Lisala toegekomen. Toen onze prinsen aan land gingen werden zij opgewacht door dc territoriale over heid, welke omringd was van de Euro peanen en eene groote menigte inlan ders van den post. Na een kort onderhoud hebben Prins Leopold cm prinses Astrid de H. Mis bijgewoond in de Katholieke Missie. Van daar uit zijn zij per auto vertrok ken om enkele po-sten. in het binnen land te gaan bezoeken» Zingara veroordeeld Mirami, 20 Febr. Het proces Van Joe Zingara, dader van den aanslag te gen M. Roosevelt werd met snelheid doorgedreven. He betichte stond te recht voor. moordp'oging op vier perso nen. Het .gedacht, aam gemis aan ver antwoordelijkheid werd door den rech ter verworpen. Op grond der vier beschuldigingen, word Zingara veroordeeld tot een totaal vain 80 jaren gevangenisstraf. De misdadiger verklaarde het te be- treunta dat hij M. Roosevelt niet neer geschoten heeft. Hij onthaalde zijne veroordeelingr met een schaterlach en werd snel weg gevoerd. Naar uit Mexico-City vernomen wordt, heeft do communistischs en fel anti-katholieke Vanguardia», naar aanleiding van geruchten over een aanstaande wijziging der anti-gods dienstwetten in Vera Cruz op c-en bij eenkomst te Jalapa een, resolutie aan genomen, volgens welke wet 107 be treffende den ecredienst gewijzigd moet worden in dien zin, dat. één pries ter op dc 100.000 inwoners wordt toe gestaan en geeischt wordt, dat deze priester gehuwd en boven dc zestig jaar is'. Omtrent dc houding van den nieuwen gouverneur Vasquez Vela len opzichte van anti-godsdienstige wetten kan men zich nog geen duidelijke opinie vormen. Naar men verneemt zou de gouverneur de politiek van den beructtt.cn Tejcda voortzetten. De bisschop van Vera Cruz, Mgr Gui- zary Valencia., heeft uit, zijn ballings oord een: nieuw herderlijk schrijven aan zijn geloovige gericht, waarin hij hen tot yolharding aanspoort. De voorjaarsbemestingen Tot half Januari, is hel weder bui tengewoon voordeelig geweest. De land bouwers hebben tot dan toe onafgebrd- ken den voortgebrachten stalmest kun nen onderploegen, den opschik hunner landerijen voortzetten, de gronden in gereedheid brengen voor de komende lentebezaaiingen en beplantingen. Wij steunen daar eens'te meer op, dat het wintergetijde het beste tijdstip is voor het toedienen der staalslakken en andere minder oplosbare fosfaat- meststoffen, alsmede van de ruwe pa- taschzouten, wij bedoelen, de sylviniet- kainiet. In de huidige noodwendighetlerfwan den landbouw, thans meer dan ooit, nu deze een nijpende krisis doorworstelt, is het gebruik der potaschmcststoffen op de eerste plaats onontbeerlijk. Men zal van deze meststoffen dus een over vloedig, tevens oordeelkundig gebruik maken. Op geen gronden, op geen teelten, mag de potaschbemesting verwaarloosd worden. Hoe vroegtijdiger de sylviniet- kainiet than® uitgestrooid wordt, hoe beter. Deze meststof kan, liet zij ge lijklijdig met den stalmest, liet zij na dien, toegepast worden, zelfs, zonder het minste hinder, bovenop, op bloot land. De hoeveelheden sylvinlet-kainiet zullen gaan van 600 tot 1500 kgr. of van 200 tot 500 kgr. chloorpotasch per hectare, al, naarvolgons de uitputting van den grond, de hoeveelheid toege- pasten stalmest en dc behoeften van het te verbouwen gewas zelf. Zoo b.v. zal 600 kgr. sylviniet-kainiet of 200 kgr. chloorpotasch een minimum we zen voor haver en vlas, en 1500 kgr. sylviniet-kainiet of 500 kgr. chloorpo tasch per hectare een minimum voor beetwortelen eener dyt het voeder of suikarbeelen betreft. K. All. Zondag word te> Herzele oen katho lieke kring ingehuldigd. Te dier gele genheid werd een stoet gevormd, waar aan een 500-tal personen en drie mu ziekmaatschappijen deelnamen. Ver schillende gekozenen van het arron dissement vereerden het leest met hun ne aanwezigheid. Nadien werd het woord gevoerd door volksver!cgenwoordigers Van Sehuylen- berg en Van. Ileckc, en door Senator De, Clercq, voorgesteld door Adv. Van der Moeren, voorzitter van den Kring.. Allen wezen op' den ernst der tijden, op het gevaar dat ons katholiek gods dienstonderwijs blijft bedreigen e-n op de noodzakelijkheid voor al wie katho liek voelt de rangen lo sluiten en eens gezind te strijden. Hiertoe is nu plaatselijk de gelegen heid geboden door het slichten van een «te huis» waar alle Katholieke maat schappijen. en Bonden hun vergaderin gen kunnen beleggen en onder elkaar, kunnen verbroederen. Bloemjes werden uitgedeeld aan de stichters van den Kring, aan de inrich ters van het feest en aan al dezen, die medehielpen om dit zoo goed te doen lukken. Zal deze dag inderdaad zijn. liet. be gin van een doortastende, eensgezinde werking Velen wensclien dat van har te I BISDOM GENT Oost-Vlaanderens Bedevaart naai; Jubeljaar 1933 VIERDE LENTEBEHEVAART van 9 tot 17 MEI 1933 onder de Hooge „Bescherming van Z. H. E. Mgr. den Bisschop van Gent. Geestelijke Bestuurder i Kanunnik Van den Gheyn. De Sermoenen zullen in hot Vlaamscli gepredikt worden door den E. H. Van Bossuyt, Algemeen Bestuurder van het Vrouwelijk Jeugdverbond voor Katho lieke Actie. Twee bijzondere treinen. Vertrek langs Parijs-Montmartre (H. Hart). Terug langs Llsieux. De prijs uit Aalst is Tweede klas: 740 fr. Derde klas: 500 fr, De inschrijvingen worden aanvaard tot 18 April. Vraagt uitgebreide prospectus aan: Mevrouw Van de Kerckhove-Cercelet, Aalst, Lange Zoutstraat, 11, of aan da Gewestelijke Afgevaardigden. N. B. - De Zieken worden bij deze Bedevaart niet toegelaten. Men schrijve in bij de Afgevaardig den voor Aalst j M.cvr. Van de Kerckhove-Ccrcelüt, 11, Lange Zoutstraat. E. H. Impeiis, Onderpastoor, St. Mar lensplaats. M. J. Van Nuffel, Kerkstraat, 21. jVe stoomer Westphalen van de l\V. Lloyl zal dienen als landings- haven van de Duilsehe Watervliegtuigen welke dit jaar den dienst zullen waarnemen lusschen Ewopa en Zuid Amerika. De Photo toont ons een Vliegtuig op de Opstijgingspiste

De Volksstem | 1933 | | pagina 1