Het Land waar d'Appelsienen bloeien Bedevaarders en Oud-Bedevaarders van Rome Donderdag Maart 1955 door FELIX TIMMERMANS Donderdag 2 IVIaarl 1933, te 3 jfiii' in 'i Groen Kruis, StJorissiraat% Aalst KAMER KABINETSRAAD De gevechten tusschen Japan en China Het Rijksdaggebouw te Berlijn in Brand CONGO t-jü .XXXIX JAARGANG NUMMER SI Ktrkstraa», 9 én 21 Aalst. Telsfoon 1 li. DAGBLAD 20 Ctntiomen Uitgarer J. Van Nuffol-Da Gandt aublloltelt Bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolt fflaxlaan 13, te Brussel Bua da RJchelieu, P«fija. Bank Buldins/Kingaway, 20 Londree W. O. 2, G. Karöl de Goede Zonopö, 34Zon af5,33 E K, 4 V, M. 12 VRIENDENKRING ROME He» Romitelt dar Bedevaart naar Rome in 1933 biedt U, mot samenwerking ran VOLKSONTWIKKELING een Voordracht aan over Deze Voordracht zal gegeven worden Wij hebben de eer Ued. me» uwe Familie uit te noodigen deze Prachtige Voordracht te komen aanhooran. De Redenaarstalent van Falix Timmermans ie U allen bekend en da Voordraoht zal bijzonder leerrijk en opbeurend zijn voor de personen die dit jeer da Reia van Rome ondernamen of ze reeds vroeger medemaakten, INGANG VRIJ Zitting van Dinsdag 28 FebC. ,P;c zitting vangt aan om 2 ure onder voorzitterschap van M. PON Git LET, De vrije tijd der werkloozen Do Kamer zot de bespreking voort Yan de interpellatie van 1. interpellatie van de heeren Pierard, jCollurd en Buset tot den heer Minister van Openbaar Onderwijs en lot don beer Minister van Maaatschappolijke jVoorzörg en Volksgezondheid over hetgeen door de Hegecring werd ge daan of hetgeen zij zinnens is te doen betreffende een degelijke benuttiging van den. vrijen tijd der werkloozen en 'inzonderheid van de jeugdige werkloo- zen van 14 tot 16 jaar»» M. HEYMAN katholiek", onderlijnt 'den ernst van het vraagstuk. Wij wen telen in een wankring. De werkloozen zouden moeten kunnen gebruikt wor den aan opbrengenden handarbeid. Doch ilioe zulks aan boord loggen spreker Tiaalt verscheidene manieren en voor beelden aan, doch doet ook de moeilijk heden uitschijnen die de eonc zoowel .ais de andere opleveren. De werkloozen. tot 16 jaar dwingen haar school te gaan biedt ook menig vuldige moeilijkheden van practischen aard. Tie lokalen, de leerkrachten, de kredieten ontbreken. Het werk van den akker heeft reeds veel gedaan om, door de bodeeling van hoekjes grond aan de werkloozen be. zigliekl te verschaffen. M. HEYMAN keurt het' 'gïondbegin- :sel der interpellatie goed want er moet kost wat kost een uitweg gevonden wor. den aan den toestand die onze werkers, 'jeugd in de toekomst van het land be dreigt. M. TROCLET. socialist, vermeent dat gansch bet technisch onderwijs zou toiceten hervormd worden'. M. CARTON .DE WÏART, minister yan, Maatschappelijke Voorzorg, wijst jerop, dat de regeering reeds anderhalf miljard heeft voorzien voor het uitvo Ten van grooto werken en, 600 miljoen yoor het wegenisfondsi. Voor wat de jonge werkloozen be treft, van boven de 14 en min dan 16 'jaar, werd een bijkomende vergoeding voorzien, voor dezen die de vaklcssen Volgen. De minister legt er ook nadruk op, 'dat het «Werk van den Akker» reeds 6500 perceelen aan do werkloozen tot bebouwing bezorgde en wenschi deze pederige instelling daarom geluk. De regecring zal aan haren plicht liiet falen, van alle middelen aan (e wenden1, om zooveel mogelijk le voor. zien in den toestand en hét zedelijk ge. vaar dat onze arbeidersjeugd bedreigt, te keer le gaan. M. LIPPENS, minister van Openbaar Onderwijs, is de meening toegedaan, dat de werkloozen niét veel belang stel len in conferenties en bibliotheken. De pogingen om in den toestind le verhel pen zijn te veel verspreid. Er zou moe ten meer eenheid in die werking zijn. De gemeenten zouden ook de werkloo zen, en vooral jonge elementen, moeten dwingen, de vakleergangen te volgen. M. TIBBAUT, spreekt op zijne beurt over hetgeen het «AVerk van den Ak ker» heeft gedaan voor.de werkloozen op den buiten. M. DRION vermeent dat tbj staal de Zie vervolg onderaan volgendo kolom iDle leden der regee'ring vergaderden Dinsdag morgen in Cabinetsraud. M.M. de Broqueville, eerste minister en Sap, minister van openbare werken, welke'lijdend zijn aan een lichte aanval van griep, hebben de vergadering uie- bijgewoond. M. Hymans heeft den raad verslag .uitgebracht over de internationale ge beurtenissen. Hij heeft tevens gespro ken over de verschillende aspecten van het werkloozenvraagstuk. Er werd tijdens deze zitting geen en kel besluit getroffen. Nadere bijzonderheden Als nadere bijzonderheden aangaan de den Kabinetsraad van Dinsdagmor gen kunnen wij nog melden dat het koninklijk besluit inzake den slaat van behoeftigheid nagenoeg klaar is en vermoedelijk de volgende week reeds verschijnen zal. Zouden, ingevolge van de "hervor ming, voor werkloozensteun. in aanmer king komen de gezinnen, die in een staat van behoeftigheid vorkeeren. De. ze «staat» zou aangegeven worden door het f.eit dat de inkomsten van een ge zin van twee personen lager zijn dan do som van het plaatselijk loon voor zes werkdagen; van acht werkdagen voor een gezin van drie personen; van tien werkdagen voor een g*czin van vier per. sonen, enz. Wanneer het gezin kinde'rcn van minder dan 14 jaar omvat, zou men de lasten, die hieruit voortvloeien, in een verhouding van 2 kinderen 1 vol wassen persoon bepalen. De werkloozensteun zou berekend worden in verhouding tol wat den ge zintien uit oogpunt van inkomsten te kort schiet om niet meer in een staat van behoeftigheid te verkeeren. De werkloozensteun zou dan berekend worden per schijven van 10 t h. De gemeenten zullen verzocht wor. den onverwijl maatregelen le nemen (nieuwe belastingen of opgelden) om van 1 Mei af hun. verplichtingen ten opzichte van hun werkloozen te kunnen naleven. Op de leening van" hot Gemeentekre diet zuilen, zij da 275 millnoen terug te betalen hebben, die de Staat hen he-eft voorgeschoten tot dusvo?. Echter moet dit alles nog aan een nader onderzoek' worden onderworpen. kosten zou moeten dragen van de leer gangen voor. do werkloozen. M. CARTON P,e WIART, minister doet inzien, dat zulks onmogelijk 1-3'. M. ECKELEERS, klaagt erover, dat hcewel de vakscholen In Antwerpen vclkomen rn regel zijn, de toelagen niet komen. Het gaat zoo ver, dat het per soneel niet kan betaald worden: Spre ker beknibbelt ook de geringheid van het krediet voor het vakonderwijs voor zien in een land van acht miljoen in woners. M. DESTREE ook, ïs van oordeel dat er niet alleen moet voorzien wor den in de stoffelijke, maar ook in de zedelijke behoeften der werkloozen en vooral der jongeren. Het is immers van ört geslacht, dat de toekomst afhangt van het land. Spreker vraagt zich af, of geene bijzondere instellingen zich met de zaak zouden kunnen inlaten. Men hoort nog MM. PIERARD en HOYAÜX, en de zitting wordt om 6 uur geheven, Maatregelen te Peking In verband met de vijandelijkheden in Jehol, hebben de buitenlandsche overheden te Peking omvangrijke vei ligheidsmaatregelen ter bescherming der buitenlanders genomen. Alle bui tenlanders kunnen zich in geval van nood terugtrekken in de versterkte ge- zantschapswijk onder de hoede van de buitenlandsche bezettingen. Ook het Grand Hotel, liggende buiten, de En- gelsche concessie, en d%i den toegang tot de gezanlschapswjjk bchcerscht, wordt versterkt en in staal van verde diging gebracht. De Japanners zijn voornemens twee hotels te versterken ter bescherming van de Japancbe con cessie. De Japansche concessie zelf is omgeven door zware prikkeldraadver sperring, terwijl het lichtnet op een ei gen electrische centrale is aangeslo ten. Hel Engelsche gezantschap heeft voor 6 maanden levensmiddelen inge slagen. Langsheen den Oost-Chineeschen spoorweg yolgens berichten nt Ghabarofsk is de»toestand aan den O Dst-Chineeschen spoorweg van zeer dreigenden aard. Trcepen goed bewapende leden dei; Hoenhoesstammen zouden aanvallen op ds spoorwegstaties ondernemen en men beweert, dat in weerwil van de aanwezigheid van Japansche troepen, de Hoenhoes-stammen ongestraft deze aanvallen uitvoeren. Er zouden talrijke gevallen zijn, waarbij de spoorbaan is vernield ten einde treinen te doen ont sporen en ze te plunderen. Ook de sta- tfes- en spoorwegarbeiders zouden vaak worden, beroofd. Er zijn nog geen maatregelen geno men om de aanvallen te verhinderen, of de Hoenhoes te achtervolgen. In sommi ge districten bestaan nauwe betrek kingen tusschen de hoofde der Hoen- lioesbenden en verschillende Mandchu- rische en Japansche overheden. Engeland laat geen uitvoer var wapens meer toe naar de Oï>r log voerende In het Lagerhuis oefende gisteren de Labourrnan Lansbury heftige critiek uit op het optreden van Japan in Mand- churie. Hij verlangde van de regeering onmiddellijk verbod van den uitvoer van wapens naar Japan, verder een ver bod van de finahcieenng en het yer- leenen van credieten aan Japan. De minister van Buitenlandsche Za ken, sir John Simon, deelde mede, dat de Engelsche regeering heeft besloten, dat met ingang van heden, en in af wachting van een internationale rege. ling', geen toestemming zal worden ver leend voor het verstrekken van uitvoer vergunningen, hetzij naar Japan, voor de artikelen, welke vermeld zijn in de wet van 1931 betreffende het verbod van den uitvoer van wapens. Het uit voerverbod is niet van toepassing op reeds gesloten contracten, die, naar sir John Simon verklaarde geeerbiedigd moeten worden. (Die minister zeide verder, dat Enge land goede vriend behoort te blijven, zoowel met China als met Japan en hij wenscht alles te doen, wat hij kan, om de partijen in dit betreurenswaardige conflict tot elkaar te brengen, opdat een vorzoeningsmethode kan worden gevonden1. -vV4- Aankomst van de «Albertvfllefl Dinsdag morgen, om negon uur i3 de stoomboot «Albertville» van da Compa gnie Maritime Beige, van Maladi en Lobito komende, te Antw&rpen binnen gevaren Al de «CongeleezenV die met de 'Al bertville» aankwamen Waren blakend Van gezondheid en volgons wij verna men ging alles goed aan boord. De «Albertville», die zijn 3ie reis eindigde, staat onder! het bevel van commandant R. Bosquet, en had 194 passagiers aan boord, verdeeld als volgt Komende van Congo 68 iiï eer3le klas, 60 in tweede klas en t in tus- schenklas Komende van Lobito, 28 ip. eerste. 13 ïn tweede klas en 21 in lusschenklas; Komende van Teneriffe 3 passagiers in eerste klas. De lading, dio 2296 ton bedroeg, be stond uit 123 ton hout, 23 Ion cacao, 315 ton koffie, 27 Ion copal. 160 ton koper, 245 ton kopcr-mntte 63 ton ivoor 129 ton tinerts, 1063 ton palmnoten, 4 ton huiden. 11 ton sesame en. 8 ton verschillende goederen. Een groot getal kommunistische leiders aangehouden De brand, om 9 uur 's avonds uitge broken, heeft gewoed tot Dinsdag morgend 4 uur. De pompiers van al -le kazernen van Berlijn waren ter plaats. Twee stoompompen werden dade lijk in werking gebracht. Van het in drukwekkend gebouw, waarvan de bouw tien jaar duurde, van 1884 lot 1894, en dat toen 237.5 miljoen mark kostte, heeft voornamelijk het mid- denste gedeelte zwaar te lijden gehad. iD<e vergaderzaal is geheel u.lgebrand. Niets is overgebleven van de regee- ringsbanken, noch van het spreekge stoelte, noch van de lessenaars van de sekrelarissen. Het ijzeren geraamte van den vol komen vernielden middenkoepel, is door de vlammen, verwrongen en het zuidelijk gedeelte van het gebouw werd eveneens ernstig geteisterd. Gelukkig kon de bibliotheek, met haar vele kostbare geschiedkundige dokumen- ten gered worden, Het onderzoek De aangehouden brands lichter, ge naamd Vander Luppe, 24 jaar oud, maakt deel uit van een groep Holland sere terroristen en, kwam van Moskou. Volgens de verslagen der politie heeft hij verklaard, zich te willen wreken over het internationaal kommunisme. Vander Luppe verklaarde ook de da der te zijn van den brand die Zater dagnacht uitgebroken is in het oud keizerlijk paleis van Berlijn. Het vuur, uitgebroken op een deï zolders', kon spoedig gebluscht worden. De politie is overtuigd dat het hier1 een aanslag geldt, bijzonder door, de kommunisten van de linkerzijde. Woest de brand het voorspel zlj.n van een Kommunistlsch schrikbewind? [D,e kalmte welke In de Duitsche hoofdstad heerscht, is enkel schijn baar. en. in politiekringen, zoowel als in politieke kringen heerscht groole opschudding en staat alles op stelten. De politie-overheden zijn ervan overtuigd, dat de brandstichting in het Rijksdaggebouw do inzet moest zijn van het kommunistische schrik bewind ondanks de verklaringen van den als den dader aangehouden Neder lander, die beweert alleen en op eigen initiatief gehandeld te hebben. Overigens zou de politie bij een huiszoeking in het kommunistische Liebknec'nt-Huis, dokumenten hebben gevonden, waaruit blijkt, dat de brand van hel Rijksdaggebouw het sein moest zijn van den burgeroorlog de mu- zauims, kasteelen en alle openbare ge bouwen moesten in brand worden ge stoken. Berlijn moest Dinsdag morgend,le gen 4 ure, door kommunistische ben den overrompeld en geplunderd wor den. Verder moest het kommunistische schrikbewind zich van de hoofdstad uitbreiden over het gansche rijk. Bovendien werden 20 tot 30 vuur haarden aangetroffen in het Rijksdag gebouw waarvóór een groote hoe veelheid benzine is noodig geweest. Dus is het hoogst waarschijnlijk,dal de benzine reeds vroegei; in het ge bouw gesmokkeld werd, in verschei dene keeren en dat zij misschien be waard werd op een bepaald» plaats, waartoe alleen parlementsleden en ambtenaren toegang hebben. Zoodat de politie de medeplichtigheid van .Vlij in het gebouw rondloopende per- j sonen vermoedt. Ook w?ordt e'c van ze kere zijde een zekere beleekeuis aan gehecht, dat twee kommunistische parlementsleden, even voor het uit breken van den brand, in allerijl helt Rijksgebouw verlieten. Krachtige beteugeling van het Kommunisme Natuurlijk mag men er zich aaii ver wachten. dat nu een krachtige beteu geling zal volgen van de kommunt-, stische beweging in Duilschland. 'Alhoewel het in allerijl, onder voor zitterschap van onder-kanselier vou Papen bijeengeroepen rijkskommis- sariaat voor Pr.uisen, eri do rijksre- gecring daaromtrent nog geen beslis sing hebben genomen, laat het zich' aanzien, dat drakonische maatregelen, zullen genomen worden. Hitier heeft trouwens reeds onomwonden zijn mee ning uitgesproken: «Dit is een hcmelsclf voorteeken. Wij zullen dit rapalje met een ijzeren vuist vernietigen. In Pruisen zijn reeds alle uitgespro"- ken socialisten en kommunistische dag bladen verboden voor den tijd van viert weken. Het schijnt namelijk, dat de brandstichter ook in kontakt stond mei de socialistische partij. Reeds tachtig aanhoudingen In verband met de brandstichting van het Rijksdaggebouw, waren Dins dagmorgen, om 6 uur, in het geheel reeds 80 personen aangehouden, ver dacht deelgenomen le hebben aan het revolutionnair komploot. O'nder anderen zijn in hechtenis ge nomen de bekende kommunistische ver dediger, de advokaat dr. Littcn. hef hoofd van de kommunistische Rijks* daggroep, Torgler en de afgevaardigd! Kuhn. Nog de dacer Marinus Vandec Lubbe werd geboren le Leiden, in 1909. Toen hij 16 jaar oud was, werd hif lid van do kommunitische partij. Hij was bet voorwerp eener gedurige be< waakzaamheid der politie en heeft ver, In 1931, wilde hij zioh naar Rusland j scheïdene veroordeelir.gen ondorgaam begeven, voorzien van een Soviets pas poort, maar de Duitsche overheden hielden hem aan te Berlijn en hij wer.d terug naai; de Hollandsche grens ge- bracht.- Drie weken geleden verliét hij hef gasthuis van Leiden waar hij verzorgd werd voor oogontsteking. Het is alsdan dat tiij zich opnieutf naar Berlijn begaf, waarschijnlijk met, misdadige inzichten. Noodverordening tot bescherming van het Duitsche volk tegen het Communis tisch gevaar Berlijn, 28 Feb. De rijksregeering is te elf uur in Kabinetsraad bijeenge komen. Ofschoon de zitting nog voort duurt heeft de regeering het rapport' van minister Goering over den brand reeds besproken en mede op grond van, het in het Karl Liebknecbthuis gevon den materiaal zal zij den. rijkspresi dent voorstellen nog heden een nood verordening tot bescherming van hef Duitsche volk tegen het communist^ sche gevaar, af te kondigen. iDieze verordening zat noodzakelijker wijze beperking van. de persoonlijke vrijheden met zich brengen maai; le, genover de terreur van de communis- ten zijn de allerscherpsle maatregelen •- afdoende. I Pe vergaderzaal van den Rijks dag welke totaal vernield werd.

De Volksstem | 1933 | | pagina 1