Van Sint Antonius en de Dinsdag Het Rooken in hst Verleden AALSTENAARS JUICHT! Dinsdag April 1935 Een reusachtig Beeld van Christus-honing Werkloosheid in Belgie Na de veroordeeling der Br it sch e Ingenieurs te Moskou Is Generaal Nobüe overleden DE VOLKSSTEM XXXIX JAARGANG NUMMER 96 Kerkstraat, 9 en 2i Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publlclt.lt bulten het Arr-ond. AALST Agentschap [lavas, Adolf Wlaxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs i— Bank Buiding/Kingsway, £0 Londres W. O. 2. H. Marcus ÏZonop4,44Zonaf6,54 E. K. 2 Y, M. 9 .Wie kent er Sint Antonius niet iVVie bemint dien volksheilige niet Wanneer men iets verloren heeft, neemt men zijn toevlucht tot hem cm weer te vinden den schat... al ware hel zijn ziel... en men bekomt gewoonlijk wa; men verlangt. De Dinsdag is de Sint Antoniusdag per 'Uitmuntendheid. Het was de eerste Dinsdag na den zaligen dood van den groolen dienaar Gods, dat zijn heilig lichaam als in een triomftocht, van Arcella naar Pa dua overgebracht werd. Sedert den Vrijdag, waarop hij zijne engelachtige ziel in de handen des Scheppers te ruggaf, was geen wonder geschied tot op dezen dag "der plechtiige begrafenis, coch op dezen dag kon liet getal der wonderen vergeleken worden met tenen stroom, die na het doorbreken der dijken, welke hem terughielden, zijne wateren des te krachtiger voort stuwt. Blinden kregen het gezicht we der, dooven het gehoor, stommen de spraak, lammen en kreupelen t et ge bruik hunner ledematen. Niemand die zich in Nood bevond riep op dezen dag de voorspraak van de heilige in, zon. der verhoord te worden. Zij allen keer den getroost naar huis terug en kon den Gods goedheid prijzend, vol leng de uitroepen Dat is de dag, dien de Heer voor den H. Antonius gemaakt hoeft. Da at ons op dezen dag jubelen en verheugd zijn. Sedert diem bleef dezei* dag, zoo rijk aan genade, den bewoners van Padua bijzonder heilig en hunne gewoonte, des Dinsdags bunnen machtigen schutspatroon bij voorkeur te vereeren en om zijne voorspraak te bidden, ver spreidde zich over de geheelo katho lieke wereld. Bijzonderlijk m de ker ken der Orde van den H. Franciseus wordt cp dc Dinsdagen het altaar van den heilige versierd, de responsorium godsdienstoefening gehouden en bon- derden geloovigen komen haar bijwo nen. Dö H- Antonius heeft échter ook zelf den Dinsdag als ecnen; hem hij zonder aangenamen dag aangewezen en ontelbare aangelegenheden, welke op dien dag niet vertrouwen in zijne voorspraak aanbevolen werden, ver- licoring doen vijlden. De geloofwaar digste bewijzen zijn voorhanden, dat geheel buitengewone genaden verleend werden aan die personen, welke den heliige op dezen dag bijzonder vereer den. Ook heeft. Paus Clemens XITT, op' den 28 Maart 1763 op alle (Dinsdagen des 'jaars, zij mogen onderbroken of onon derbroken, met of zonder novene ge houden worden, telkens eenon vollen aflaat verleend aan al diegenen, welke gedurende de uitstelling van het Aller heiligste Sacrament bij hot H. Respon sorium eene kerk der Franciskaansehe orde bezoeken, waardig biechten en eommuniceeren en bidden volgens de ïreening van Z. H. den Paus. Z. H. Leo 'XIII heelt op den 3 Juli 189 4 clezo bij zondere gunst uitgebreid voor al de kerken van die orden, welke den JI. ïianciseus als hunnen stichter vcree- ren. Laat ons Sint Antonius vereeren. snieekeai en bidden en zooveel mogelijk navolgen, want we kunnen niet genoeg de heiligen aanroepen en vieren, ze zijn immers de vrienden van ons 'allen die bij God voor -ons ten beste spre- MARC. ken. Op initiatief van een priester uit Savooie, Z.E.IL Dolassiat, pastoor van de Houches, zal een reusachtig stand beeld van Christus Koning in de Alpen op den rechteroever van de Arve, rechtover den Willen Berg, worden opgericht. Het monument dat in geroconsli, tueerd graniet zal zijn, werd gebeiteld door G. Serraz. De Christus-Koning van Serraz zal 20 meter hoog en Sm.50 breed zijn en zal ruston op een voetstuk van 10 meter hoogte. In dat voetstuk zal eene kapel worden ingericht. Gansch heit gedenk Leek e n zal rusten op eene granieten rots van 30 meter hoogte, midden een dennenwoud. Op het voetstuk zal eene plaat wor den aangebracht, waarop vermelding zal worden gemaakt van de Alpen be klimmingen van. Mgr Achilles Haiti later Paus Pius XT, die de oprichting van liet monument heeft aan«*cmoe digd. Zio vervolg onderaan vorige kolom. Nog niet zoo gemakkelijk tot het gebruik doorgedrongen De eerste rookers, waarvan de ge schiedenis melding maakt, zijn de In dianen, mannen en vrouwen, die door Christoffel Columbus en zijn matrozen met een paffenden rookstok aangetrof fen werden. De inboorlingen van Cuba en de omliggende eilanden kenden de tabak misschien sinds eeuwen. Het woord tabak komt van den naam van het eilandje Tabao, heel dicht bij tiet- zooveel groolere eiland Trinidad, een van de Kleine Antillen gelegen. De matrozen van Colombus ver spreidden in Spanje de Indische ge woonte en weldra vond de Europeaan een nieuw midclel om tabak te gebrui ken hij raspte er snuif van. Het is onder den vorm van snuif, dat de ta bak, die loen nog petum heette, zijn intrede in Frankrijk deed. De Fransehe gezant te Lisahon, dr Nicot, zond ta bakszaad en een doos snuif aan Cutha. rina van Medici. En daar deze er smaak aan vond, werd het labaksnui- ven al spoedig een vrij algemecno ge woonte onder de edellieden, die allen zelf hun snuif, (dat men Loen «poeder der koningin noemde), raspten en dat zelfs tijdens'de keizerlijke diensten deden, zoodat zij er vaak de predikatie door stoorden. Maar denk nu niet, dat het rooken' en snuiven zoo maar in alle landen geest driftig werd begroet. Het tegendeel is waar. Urbanus VIII, die van 1625 tot 1644 en Innocentius XII, die van 1691 tot 1710 paus was, sloegeni al Je geloovi- gen, die tabak gebruikten, collectief in den ban. Van den kansel donderde de geestelijkheid tegen dit «duivelskruid» en zij vergeleek deni mond der rookers met den muil van satan, die vuur en vlam spuwt en de lucht verpest. De protestanten bleven daarbij niet ten achter. Man, beweert, dat toon Vincen- tius a Paulo heilig verklaard moest worden, daar vrij heftig tegen opgeko men werd, omdat hij snoof. Een gewe zen snuiver, zoo. oordeelden, sommigen, kon onmogelijk als heilig beschouwd wcrdeni In Zwitserland werd er omstreeks 1661 een bijzondere rechtbank inge steld die al spoedig da «tabakkamer» werd gedoopt en die tot laak bad, zich tegen rookers en snuivers allerstrengst te toon.cn. In sommige kantons ging men zoover, dat man .onder de tien ge boden naast gij zult niet stelen ook gij zult niet rooken no.eh snuiven» opnam. In Rusland, onder Tsaar Michel Fo ri enowitsj.de-n stichter van de dvnas'Je der Roman,oils, werden rookers en snuivers tot den knoet veroordeeld. Bij herhaling stonid de doodstraf. De Turksclie keizer Amur at' verbood eveneens het rooken en snuiven. Over treders kregen vijftig stokslagen op de voetzool en bij herhaling werd hun de neus afgesneden. Een koning van Perzie liet van do rookers de bovenlip en. van de snui vers den neus wegsnijdetn. Maar alle dergelijke wreede straffen leenden niet verhinderen dat er overal in bet geheim gerookt en gesnoven werd en tenslotte moesten de regee ringen van alle straffen, afzien en trachtten ze nog maar alleen finan cieel voordeel te halen uit een ge woonte, die heel wat geld... in. rook doet vergaan. Laten de rookers die morren de (door de belastingen en accijnzen; liooge prijzen van tabak, sigaren en sigaren rn sigaretten, bedenken, dat ze er zooveel beter aan toe zijn dan bun voorzaten, die in den ban werden gedaan, of met den knoet gestraft, voor een onschuldig pijpje.»^ Officieele cijfers Het Arbeidsblad van het Ministerie van Nijverheid en Arbeid kondigt de laatste statistieken af betreffende bet getal werkloozen. Op 937.903 leden van 175 kassen .van verzekering tegen onvrijwillige werkloosheid, was het getal geheel werklooze arbeiders, cp 4 Februari .1933, laalslen werkdag van de laatste week van Januari 1933, 207.136 't zij 22.1 t.h. Deze verhouding was 18.6 l.h. de vorige maand en 20 t.h. in Januari 1932. Op denzelfden datum waren •196.237 verzekerden ('t zij 20.9 t. h. tegen 16.9 t.h. de vorige maand en 23.2 t. li. in Januari 1932). bij lus- schenpo-ozcn werkloos. In het geheel gingen gedurende deze maand 6.983,120 dagen verloren, 't zij 1.488 per duizend aangeslotenen tn per week, tegen 1.337 de vorige maand en 1.484 in Januari 1932. Indien men als vergelijkingscijfer (100) bet getal dagen neemt geduren. de dewelke de verzekerden hadden kunnen werken, vertegenwoordigen de verloren dagen 24.8 t. h. in Januari 1933, 22,4 t.h. in de vorige maand en 24.7 t.h. in Januari 1932. Werking van de Klachtenkommissie Naar op einde Februari 1933 ingeko men inlichtingen, hebben 30 van de bij de Wcrkloozenfondsoii ingestelde Klachtencommissies, 55 zittingen ge houden. De tusschenkomst van die kommis sies is als volgt in le deelen In 169 gevallen word aan de verzekerden het voordeel van den' werkloozenonider- sland verleend in 238 g<-\:iilcn werd tot tijdelijke u;tslui:.:ng besloten in 164 gevallen werd het voerdeel van den onderstand geweigerd of ingetrok ken 7 gevallen van algemeenen aard worden besproken 61 gevallen werden verdaagd. VAN HEDEN AF grocte keus van prachtige nieuwe models van beelde kens voor 1ste en Plechtige Communie (gouden druk) ter drukker!j «De Volks stem», Kerkstraat, 21, Aalst. Een Cadeautje van het Rood-groen kartel Een miljoen echt honderd duizend fra k nieuwe belastingen F.lac Donald en Thornton reeds in vrijheid gesteld Ten gevolge van de jongste berich ten uit Moscou is men zeer optimist in Groot Briltanie omtrent het lol der tot gevangenisstraffen veroorduJde Engelsche ingenieurs Mac Donald en Thornton, die op' het oogenblik nog in Rusland verblijven. De «Daily Express meent zelfs te weten dat de sovjet-regeering reeds zou besloten zijn deze twee gevange nen in vrijheid te stellen. De uitgedreven ingenieurs to Londen Nordwall en zijne vrouw Mankhouse Cushny en Gregory zijn Zondagmor gen ini de haven van Harwich ont scheept, vanwaar zij per spoor Lon den bereikten. Eene dichte menigte nieuwsgierigen zong het Engelsch Koninklijk Lied. Volgens de Matin van Parijs zou Monkhouse op de Russisch-Poolsche grens verklaard hebben, dat hij over tuigd was dat ingenieurs Mac Donald letterlijk door procureur Vichinsky over wei>d gehypnotiseerd, want, zoo zeide Monkhouse, ik ben overtuigd van zijne onschuld. Scvjet_Rusland breekt alle handelsbe trekkingen met Groot Brittanie af Het Tass-agentschap meldt Het commissariaat van den buiten- lardschcn handel te Moscou waardigre een verordening uit waarin de volgen de maatregelen ten opzichte van de handelsbetrekkingen met Groot Brit- tan ie samengevat zijn 1. Verbod worrcft gegeven aan de instellingen van buItenlandsMien han del bestellingen in Engeland le doen ►of in dat land hetzij gelijk welke aan- koopen te verrichten. 2. Verbod wordt gegeven aan do onder Engelsche vlag te bevrachten. 3. Besprekingen worden opgelegd aan het transito-verkeer dor Engelsche koopwaren. 4. De benuttiginig Van de Engel sche havens en basissen door de sov jet-instellingen voor het transito-ver keer en voor den her.uitvoer zal lot ■een miniimum beperkt worden. Deze maatregelen zullen in voege blijven licel den tijd1 dat het invoeren ID'c familie van generaal Nobile ont ving tot nu toe geene bevestiging van he»t bericht in den vreemde verspreid, dal. de generaal le Moskou zou overle den zijn. Deze leed wel is waar zwaar aan w eene crisis van blinde darm ontsteking sovjet-trusts schepen varende maar naar luidt dor laatst toegekomen berichten was hij aan de beterhand en zou hij tegen het einde dezer maand in Italië weergekeerd zijn. In bevoegde middens weet men. niets omtrent het geval dat zelfs wordt te gengesproken. Het Kartel zegeviert we gaan iii waarheid naar een beier bestuur.» Voor een maand verklaarde M. Al- bert D'Haese vooral geen nieuwe- belastingen Verleden Zaterdag stemde die zelfde heer D'Haese samen met zijn groep 1.800.000 l'r. nieuwe belastingen. En DAT zonder de minste verant woording, want die heeren hebben zich do moeite niet getroost een begrooting op te stellen. Zij weten' dus niet of ze dat geld. dat ze uit de zak halen van hunne me deburgers, noodig hebben, en toch aar zelen ze niet, op aanvraag van Mr Ni chels, die klaarblijkelijk overdreven belastingen te stemmen. Wc stemmen zei Mr DTJaese, omdat we de meerderheid zijn Met dient zet, meenden die heeren, de duidelijk en onaantastbare beweegrede nen van de katholieken niet te moeten beantwoorden. M. Nichels heeft een briefje afgele zen en bewezen dat het verwijt van «onbekwaamheid» dat zijne vrienden de fronters (woorden van M.Nichels) hen zoo dikwijls toestuurden niet- hee. lemaal ongegrond is. Maar de fronters hebben niet ge poogd hem uit den neteligen toestand waarin de vragen der katholieken hem stelden, te redden. Wat in dat alles nog ergerlijker is, is het volgende dc dagorde vermeld de Belastingen voor het ajar 1933»; dat belet!e dc meerderheid niet do be lastingen te stemmen voor drie jaar, onrechtmatiger kon het niet! De Gemeenteraadszitting van ver leden Zaterdag was rijk aan inciden ten. M. Nichels verweet aan M. Moyer. soen dat li ij geweigerd had ic pairee ren met M. De Neve. Waarop M. Moyersoen le recht ant woordde dat M. Nichels de laatste moest zijn om dat verwijl, naar ander mans hoofd te slingeren daar de so cialisten; altijd weigeren te paireeren, ook in Kamer en Senaat. Toen echter IY1. Bocqué natuur lijk M. Bocqué ook begon te schel den, dan gaf M. Danckaert hem liet vclgend striemend antwoord Mr Moyersoen was geneigd te mireeren met M. De Neve, maar het zij in wij zijne vrienden die hem gezegd hebben dat. hij niet mocht en wij hebben daarbij bedacht, de politieke eerlijk heid van uwe pers kennende, dat het te vreezen was dat indien M. Moyer soen paireerde, een weck of twee na dien. uw blad zou schrijven "de belas tingen zijn gestemd dank zij Mijnheer Moyersoen, want indien hij zich niet onthouden had, dan waren ze niet ge stemd geweest.» M. Bocqué beet in het zand en Nestje in de zaal kreeg zijn eigen kleur blauw. DE GENTSCHE FLORAL! ES 2 ZICHTEN TIJ EENS DE OPENING SER FLORSUE3 DOOR DEN HERTOG EN DE HERTOG1NG VAN BRABANT Eu deze zegen, zal zich op die plaats uitstrekken f.oL een landschap van bergtoppen en sneeuw, vanaf de Ai- ,-uille_ Verte tot de naald van BionnasJvan Sovjet-artikelen in Engeland" Verl saX- lboden zal zijn. Zaterdag 'namiddag hadden in tegen- woordigheid van Prins Leopold en van prinses Ast rid de plechtige opening plaats der Gentsclie Floralies. Talrijke overheden hadden in het feestpaleis plaats genomen. De prin sen werden verwelkomd door graaf de Kerckhove dc Denterghem, en brachten daarna een bezoek aan de tentoonstel ling. Onderwcgc werden hun heerlijke bloementuilen aangeboden. Bij hel af scheid richtten de Prinsen nog hun le vendigste 'gelukwenschen tol de inrich ters. Na het heengaan der Prinsen werd hot feestpaleis geopend voor het pu bliek, dat reeds van 's morgens op wacht stond. Welke overrompeling Op een oogwenk waren al de dreven en de paden zoo dicht geloopen. dat men slechts voetje voor voetje vooruit kon, cn mem vreesde voor de beschadiging der perkon. Gendarmen en policie moesten optreden-em de menigte le kanaliseeren. Dc toeloop Zondag was buitenge woon. Uil alle hoeken van hel land kwamen nulos en autobussen en ook speciale t reinen té Gent toe. De. Aalste- naars kunnen- zich rekenschap geven van de drukte die or in Gent heersch- le, De aufos die Zondag avond door de stad reden komende uil de richting; van Gent, waren ontelbaar. Laat ons van nu af zeggen dat de Floralies alle voorgaande tentoonstel lingen overtreffen. Vijf landen zijn en vertegenwoordigd Belgie, Holland, Frankrijk, Enigeland en Italic en men zou zeggen dat die landen gewedijverd hebben om malkander te overtreffen. Het lijdt dus geen twijfel dat een groole bijval onze bloemententoonstel ling te wachten staat de drukte van den eersten dag was er een staaltje van. Herinneren wij dat de tentoonstel, ling open blijft tot Zondag 30 April inbegrepen.

De Volksstem | 1933 | | pagina 1