Meiischen van Aalst Dinsdag Mei 1955 Gedenkteeken ingehuldigd te Brussel De Graf Zeppelin naar Rome Op het Socialistisch Kongres KABINETSRAAD Van meer dan 6000 meter hoog uit een vlieg tuig gesprongen. Hoe de Politieke gevan genen in Duitschland worden behandeld Kongres der Kroostrijke Gezinnen ie Geeraardsbergen Geldvermorsing Dood van Prins Jan de Merode Beauraing Prinselijke Verloving UIT EREM®iffi£RjODEN UIT MAO! E XXXIX JAARGANG NUMMER 125 Kerkstraat, 9 én 21 Aalst. Teléfoon 114. DAGBLAD 20 CentUnun Uitgsror J. Van Nuffel-D# Gondt Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Joanna d'Arc jZonop3,56Zonaf7,41 E. K. 1 V, M. Na de Rede van Schepene D'Haese, in <*De(n) Werkmanverschenen Juicht en jubelt... Na zooveel donkere jaren is de redding over onze oude, goede, trouwe, keizerlijke stede geko, men. Tot hiertoe zijt ge steeds door OSi BEKWAH8EN en BASTAARDS bestuurd geworden. Onze stad heeft de bitterste armoede geleden onder ons voorgaande bestuur. Uw vroegere mees ters hebben U zoodanig onder den knoet gehouden, dat er onder U, arm Aalstersch volk, geen menschen meer waren, bekwaam om den verlossenden wekroep aan te heffen. Maar, Menschen, dank aan de spreuk -Niemand is profeet in zijn eigen land», zijn er hier sgelukaaribrengencls profeten uit andere oorden komen opduiken, die, misschien miskend in eigen zuid- of noorderstreek, hier zijn komen zaaien hun woord om gebeurlijk te kunnen oogsten- Ja, goede trouwe Aalstenaers, ge hadt eens vreemde leaders etooalag. In uw eigen midden vondt Ge al niet veel meer van tel... En die nieuwe leiders zijn het oude wankele, voor niets meer deugende bestuursgebouw gaan afbreken, bestor men met alle soort werktuig, onder den vlammenden kreet: Omver! Erover! Erbinnen I En goede, trouwe Aalste- naars, uwe nieuwe meesters, al waren het ook vreemdelingen voor uwe keizer» lijke stede, hebt Ge flink nagehuild en Ge hebt ze -Erbinnen» geholpen. Zijt nu tevrêe... Jubelt... Staakt voortaan alle gekibbel en ge- knibbel... Uwe nieuwe meesters vragen •r om... Volgt ze blind met het grootste vertrouwen. Ze weien dc goede banen. Ze gaan zeker op hun doel af... Ze schrikken van niets af..- Zelfs hun vroegere vijanden in wie ze nu, al met nen slag, eerlijke en openhartige lieden hebben gevonden, zullen ze wel weten te gebruiken tol het bereiken van hun heilig doeluwe aigeheele ver heffing- Beknibbelt dus niets meer. .Weest offervaardig. BRENGT DE GROOTSTE OFFERS IN GEEST VAN BUHD VERTROU WEN. SCHIET ZONDER MORREN IN DEN ZAK. 't Is voor de goede zaak. Uw nieu we meesters zullen uw geld goed be. steden. In ruil zullen ze U een schoonere, heel vernieuwde stede bezorgen, in plaats van de vroegere, zoo wraakroepend verwaar loosde, vervuilde, ongezonde, oude, goede, trouwe, keizerlijke stede. K. S. In de kazerne van de Sinte Anna- 'dreef, te> Laekem, is Zondag in tegen, woordiigheid van den Koning, een ge. denkteeken ingehuldigd, opgericht ter nagedachtenis van de bedieners der schijnwerpers van de genie, die tijdens den grooten oorlog 1914.1913 op het yeld van eer gevallen, zijn. De Koning wend1 ontvangen door ge- neraal Vandepubte. In zijn omgeving bemerkte men lieer Devèzo, minister van Landsverdediging; neer en mevr. Lippens; heenen Hens; Max, burgemees. ter van Brussel, enz. Verscheidene redevoeringen werden uiitgesproken, en de laatste door heer Deveze. Daarna is de Koning den ge. denksteem .gaan groeten en heeft er een króón bij neergelegd. Zoowcil bij -zijn heengaan als bij zijn aankomst werd de koning luidruchtig toegejuicht. Zondagnacht te 12 uur heeft de «Graf Zeppelin» Friedriehshafen verlaten, met bestemming naar Rome. Heden Maandag zal 'het luchtschip landen op het vliegveld te Ciampino, waarna liet zal verder reizen voor een tocht over de Italiaansche hoofdstad en de Pontijnsche moerassen. Tegen 7 uur zal de «Graf-Zeppelin»' ide thuisvlucht aanvangen over Napels, Sardinië, de Rhóne.de.lta, het Rhönedal en Zwitserland. Ini offioieele P(uitsche kringen logt men er den nadruk op dat de vlucht van het (Duitsche luchtschip moet aange. zien worden als eeni vriendschappelijk bezoek aan liet Italiaansche volk* In de namiddagzitting van Zaterdag, deed M. Vandervelde verslag over den politieken toe,stand; hij is vijandig van deelneming aan, het bewind door de so. cia listen. In de zitting van Zondag morgend, werd het woord (genomen door, volks» vertegenwoordiger Mathieu, die niet van het gedacht is van yandervelde en van velen anderen* Hij zegt dat er maar, een middel is om do partij te verdedigen, het is de deelneming aan het bewind. Het welzijn van het land staat op het spel. Het zou onwaardig zijn voor, eerie partij als de onze, van ons bij de krj^ tiek Co bepalen. Wij zijn nergens, omdat wij in de oppositie zijn en buiten het bewind, is hot onmogelijk een werk van yerwe. zentlijking yoort te zetten. Met wien wij zullen samengaan, is gelijk, wij moeten in de regeering treden on ook onze verantwoordelijkheid nemen. Het land zal oordeelen; geen woorden meer, noch dagorden, noch manifes. ten. Ik twijfel niet of men zal onze deel neming aanvaarden, indien wij verkla. ren dat wij onze verantwoordelijkheid nemen w'il, in den toestand waarin het land zich thans bevindt. Het is geen on. te erend gebaar. De afgevaardigde van Luik, M. Sa en, tes, valt hevig Vandervelde aan en zegt dat de werklieden geen vertrouwen meer hebben in hunne mandatarissen. Indien zulks voortgaat, kunnen wij zulke hoofdmannen missen. M. Balthazar is ook niet voor de «deelneming» aan Iiet be/wind en nog minder voer algemeene werkstaking, daar de werkstaking geen wapen is, wanneer honderden duizenden werklie den werkloos zijn,. Hij protesteert tegen de woorden' van den Luiksehe afgevaardigde, die be. weert dat de werkliedenpartij het ver. trouiwen verliest. Zulks is valscli, roept hij uit, op de zen oogenblik zijn er extremisten die de werklieden iwülleni verdeelen. Er moet volstrekt werk worden ver schaft, het is daarom dat eeni program, ma van groote -werken moet verwezen, lijkt worden. 's Namiddags had de slotvergadering plaats waar M. Boliy zich ook tegen de deelneming aan de regeering verklaar, de en M. Van Belle, volksvertegenwoor diger het eenheidsfront met de kommu. nisten ongejwenscht acht. Hij is ook teigen een opstandige be. weging, die naar een avontuur zou lei. den, daar de socialistische partij niet gereed is voor den opstand. De dagorde Tot slot der besprekingen werd de dagorde neergelegd door de commissie van besluiten, gestemd met 359650 te. gen 103.604 stemmen en 26.152 ont. houdingen. Deze dagorde vermeldt onder meer; In zake het nationaal gebied ver. werpt het congres het initiatief een oniwettigen strijd, maar verklaart dat hut tragisch voorbeeld gegeven door het buitenland en de zich onlangs voorgedane gebeurtenissen, in net bin. nenland, den arbeider machtigen zich te beschouwen in een staat van wetti ge zelfverdediging en van te mogen strijden met alle wapens. Wat nu het middel der algeme ;ne staking betreft-, desaangaande gelast het congres den algemeenen raad dor partij, zich in verbinding te houden met de syndicale commissie en van in overeenstemming met haar de beslui, ten te treffen welke de gebeurtenissen zouden noodzakelijk maken,: de werk. lieden worden bovendien op hunne hoe. de gesteld tegen alle geïmproviseerde bewegingen; gevraagd wordt aan do strijde-lemen,ten van de partij van, de aanwervingscampagne uit te breiden en besloten dat gezien liet gevaar van be- smetting door hot fascisme er rede be. staat de verdedigingsmilicie der werk. lieden te verstevigen en de socialisli. sche propaganda onder de jongelingen «welke1 worden opgeroepen voor het le ger nog levendiger te maken-. Dit zou moete.ni geschieden ten einde te beletten aan de burgerij liet leger aan te wenden tijdens de staking af te keeren tegen de democratie. Op internationaal gebied keurt 't con. gres goed, de besluiten van de soeialis. lische arbeidersinternationale en deze der internationale syndikale federatie. Een amendement der Brusselsche fe_ deratie waardoor elke samenwerking met de regeering werd veroordeeld werd .verworpen. De Volmacht Zaterdag werd een) kabinetsraad gehouden ondeil voorzitterschap van graaf de Broquoville. De besprekingen hebbel geduurd tot na 7 uur.« Na de vergadering heeft de minister van financien,M. Jasöar, aan de aan. wezige journalisten* volgende >erkla. ring afgelegd Onze besprekingen hebben tot goede resultaten geleid, en we hebben reeds veel (werk afgehandeld. Ons hoofddoel is de tno'odige offers met rechtvaardigheid te verdeelen. We had. den spoediger kunnen handelen, doch dan zo;u- het Werk niet zoo degelijk zijn geweest. Ik hoop dat het ontwerp van besluiten) volgende (week zal kunnen ge- publiceerd worden. De voorloopige be. sprekingen zijn thans geëindigd. We zijn nu bezig met het opstellen der; besluiten die aan het wetgevend co. miteit moeite® onderworpen' iworden. Men heeft geschreven dat we geen plan hadden op het oogenblik dat we de volmacht hebben aangevraagd. Dat is volkomen valsch.. Sedert verschil, lende weken werkten we aan het plan hetwelk nu binnenkort zaL openbaar gemaakt worden. Aldus de heer Jaspar. We vernemen nog dat de ministers zich vooral hebben bezig gehouden met de pensioenen derf invalieden en met de pensioenen in het algemeen. In den voormiddag had de heer Van Isacker een onderhoud met Mr Jaspar over de kwestie van den iwerk- looz e<ns leun. GROOTE KEUS van kerkboeken, pa ternosters, beeldekens, geschenken voor de 1ste en Plechtige Communie In den boekhandel J. Van NufFel-De Gendt, Kerkstraat, 21, Aalst. John Traffum, een bekend Engelsch parachutist-, heeft een nieuw record gc_ vestigd voor iwat men een uitgestelden val noemt, dat wil zeggen, hij sprong op een hoogte van meer dan 6000 me ter, uit een vliegtuig en liet zich bijna 5500 meter vallen voordat hij zijn val. scherm opentrok. De man is veilig in een bosch neergekomen. Hij was voor. zien van het gewoon valscherm, dat bij de Engelsche luchtmacht in gebruik is; bovendien had hij nog een kleiner nood. valscherm bij zicb, doch dat heeft hij niet behoeven te gebruiken. Het relaas van een Engelsch dagbladschrijver De Sunday Referee»; bevatte Zon dagmorgen een artikel van een En. gelsch dagbladschrijver, welke, aange. houden door de politie der Nazi's van zijn kort verblijf in; een iFjuitsch ge. vang, het volgende relaas uitbracht, over de behandeling der politieke ge vangenen aldaar, door de leden der stormtroepen ei\ van andere politie, korpsen- «Er bevonden zich in de zaal, waar ik werd binnengebracht, zoo verklaarde hij, mannen van allen ouderdom en al. len rang en stand. Verscheidene hun. ner vertoonden' ten opgezwollen gelaat. Een der gevangenen vooral was zwaar gekneusd aan de kin en een: jongeling werd het oor half afgerukt. Sommigen der gevangenen ontde den zich voor, mij van' enkele klee. dings bukken om mij ,de sporen te too. nen der mishandelingen, waarvan zij het slachtoffer waren. Ik heb kunnen vaststellen dat men, eeni man gegeescld had, op zulke vreeselijkc wijze, dat zijn rug nog maar ééne wonde was». Later overgebracht naar een ander gevang, vernam de dagbladschrijver van een politieke gevangene, dat de na. zi's een sociaal democraat, iwelke geen enkele misdaad had bedreven, eene wa re marteling deden ondergaan. Men had hom zelfs met eem gloeiemden stoofhaak gebrand, in de hoop enkele bijzonder, heden te weten te komen aangaande- de organisatie van zijni politieke groep. il>e •ongelukkige heeft zelfmoord gepleegd: •gebruik makend van een oogenblik on. oplettendheid' zijner beulen, sprong hij uit het raam der 4e verdieping en viel ia pletteren, pp den grond., De Bond' der Kroostrijke Gezinnen hieóft Zondag zijn 5e Provinciaal Kon. gres voor Oost.Vlaanderen, te Gee- naardsbergen gehouden, alwaar voor de gewestelijke afdeeli'ng Geeraardsber. gen zelf de plechtige vaandelinhuldi. ging plaats greep. De gewestelijke af- deeling van Geeraardsbergen, die in Maart 1923 gesticht' werd onder het voorzitterschap van wijlen advokaafc Fe mand Brcie'coerens, telt onder het huidig voorzitterschap van den iever. vollen 'Dir. Em. Vandendaelen en haren verkleefden sekretaris Jules Durant, eien 1300tal aangesloten huisgezinnen. Dit cijfer moge volstaan om de dege. lijkheid der werking van den Bond der Kroostrijke Gezinnen in het gewest Gee. raardsbiergen na te gaan. De groote dag werd ingezet door een plechtige Mis te 9 iu;re, gecelebreerd in de dekenale hoofdkerk van St. Bartho lomew. Een passend sermoen werd door dien Z. E. Pater Theodore De Pae. pe, van Geeraandsber.gen gehouden. Onder de Heilige Mis werd het vaan. del plechtig gewijd. Te 10 ure werden de kongresleden op het stadhuis ontvangen. Te 10 ure 30 verlieten de kongresle den het stadhuis om zich -naar het sle delijke schouwburg be begeven alwaar het provinciaal kongres plaats greep onder voorzitterschap van Dr Van den Daelen, voorzitter van' het gewestelijk komiteit. Te 12 une 45 had een gezamentlijk noenmaals plaats. Aan de eeretafel hadden plaats genomen t MM. Emiel Vandendaelen, voorzitter van het ge westelijk komiteit; graaf Carton de Tournay; graaf 't Kint de Roodebeke, voorzitter van het provinciaal komiteit* de Z. E. H. Pastoor JDieken; Karei de Smet, senator, Guillaumo (De Nauw, burgemeester van Geeraardshergen,enz. Verschillende redevoeringen werden uitgesproken. Dienen vooral vermeld: Emiel Vandendaelen, graaf Carton de Tournay, luitenant Minne en Z. E. Pa. ter Fallon1, die in prachtige redevoerin. gein den vooruitgang en den bloei van de vereeniging der Kroostrijke gezin, nen loofden, de samenwerking eisehten tot het bekomen van hu nine rechten. Het blijkt dat het noodig is niet al leen in de eigenlijke staatsdiensten maar ook in zekere instellingen die er mee gelijkgesteld wórden, de noodige bezuinigingen in te voeren, indien men aan allerlei overdreven uitgaven, die de staatsgelden doen wegvloeien een einde wil stellen. iljat is mi-et alleen het geval met heit Nationaal Radio Instituut maar ook in de Nationale Maatschappij van Spoorwegen!. Aldus heeft een vertegenwoordiger van het Vlaamsch" Syndikaat van Spoorweg, en Staatspcrson-eel op de algemeene vergadering van de Nationa le Maatschappij van Spoorwegen; de volgende vragen gesteld; We vragen of het waar is dat een enkel ambtenaar in 1932 niet minder dan 136.000 fr. aan reiskosten heeft in rekening gebrach t en ontvangen t Is het waar dat de maatschappij 17 ambtenaars met vrouw em kinderen af. vaardigt om het spooitwegkongres te Kairo in Egypte bij te wonen en dat ieder dezer ambtenaars zijn kosteloos vervoer en pensioen en ook nóg 15 duizend frank zakgeld heeft meegekre gen een totale uitgave van 255 dui zend frank, zonder, verblijfskosten' mee te rekenen!. Vanwege den raad van beheer werd geantwoord dat die verklaring met de waarheid overeenstemt, maar dat deze uitgave lot liet dienstjaar 1933 behoort zoadat zij thans, nog niet ter sprake kan komen. Welk dienstjaar daar ook moge mee gemoeid zijn, is het duidelijk, dat der gelijke uitgaven vooral in deze tijden beslist onduldbaar zijn. Uit. Brussel wordt hef. overlijden gemeld van Prims Jan de Merode, eere. girootmaarschalk van het Hof, en over. leden in den ouderdom van 66 jaar na een pijnlijke en langdurige' ziekte. (De Koning en de Koningin, evenals de dignitarissen vam het Hof, zijn Zon dag namiddag naar de woning gegaan van den afgestorven! edelman, om hem gen la-atstg hulde ia gaan brengen* Van verschillige zijden vernamen wij den weergalm van een gerucht dat ver. spreid werd door menschen die goed ingelicht waren... door hooren zeggen. De kleine Albert Voisin, namelijk, Beauraing, zou gestorven zijn, en voor een der bevoorrechte kinderen van hleer uit het leven te scheiden, zou hij het geheim, dat de Verschijning hem toevertrouwde, veropenbaard hebben 5 in den loop van dezen Zomer, in Angus, t.us.September, zou een besmettelijke ziekte Belgie vreeselijk teisteren. In 's hemels naam toch, waar halen z'het Wie vindt dergelijke akelige leugens uit. Wij hebben -dan te Beauraing zelf, aan de eigen bron, imJichlingen geno. men, en deze luiden Al die geruchten zijn domme, misschien wel boosaardige uitvindsels; Albert Voisin stelt bet zeer. goed; iedcren avond begeeft hij zich naar de plek der verschijningen om to bidden, en hij bereidt zich vol iever- tot het doen zijner Plechtige Communie op Sinrxendag. Als iemand nu nog den leugachtigen onzin verneemt, hierboven bedoeld clan weet hij wat er te antwoorden valt. Men meldt de aanstaande verloving van prinses Maria van Italië met prins Lo-uis-Jéróme.Napoleon Bamaparte, zoon van wijlen prins Victor en van prinses Clementine van Belgie. Prins Louis.Jeróme is geboren in 1914 te Brussel in het hotel der Loui. salaan, dat prins Victor na zijne ver. banning uit Frankrijk had aangekocht. Zondag heeft te Ercmbodegem op het gehucht Terjoden de voorloopige inwij. ding plaats gehad van de nieuwe kerk, aldaar opgericht. .Die kerk werd opgetrokken volgens do plannen van bouwmeester Victor De Smet. Nu is de kerk voor de eeredienst geopend. Enkele minuten voor 10 ur-e kwam de Z. E. H. deken Simoens, van Ilerzele, den 'nieuwen tempel zegenen. Het Al. lerheiligste Sakrament wierd vervolgens van de oude kerk stoetsgewijze naar de nieuwe kerk overgebracht. Onmiddel. lijk ving er de Hoogmis aan en een treffend gelagenheiidssermoen werd dooq Z. E. H. deken Simoens gepredikt. De geloovigen iwiaren zeer talrijk opgeko. men en het sermoen maakte op hen een diepen indruk. 's Namiddags te 3 ure werd een plech. tig lof gezongen en een sermoen gepre. dikt door eien E. P. Redemptorist. Na het lof volgde de wijding van het beeld van. O. L. Vrouw van Lourdes, gestaan in een grot naast de nieuwe kerk. Zondag 28 Mei, vierde de Chri'stena Werkliedenorganisatie van Ninove haar jaarlijksch Rerum.Novarumfeest. Do dag werd vroomlijk ingesteld, door een algemeene Gommuniemis om 6,30 ure, in de hoofdkerk der stad, waar allo christens werklieden het als een plicht aanzagen deel aan te nemen. Bij het ein.de dier mis reeds Waren de kajot. sters op hun post om het Re rum Nova. bum bloempje te verkoopen. Ten. 9,30 ure, was het een groote op tocht van christen-e arbeiders naar de kerk, om de solemneele Hoogmis bij ta wonen. Te dier gelegenheid hield Eerw. Pater Sigisbertus een prachtig sermoen voor de werklieden. Op een prachtige wijze wist hij de verheven inzichten der Pausen naar voren te brengen en de ar. beiders vertrouwen in te boezemen hoe kritiek het oogenblik ook zijn moge, voor dagen: die nog komen moeten. Hij deed hun inzien dat de verecniigde werk. lieden één moesten blijven onder het machtige toezicht van onzen legen.woor. digen Paus, en niet overhellen, zooals het tegenwoordig maar al te dikwijls het geval wordt naar Rusland, het centrum van het communisme. Gezien het slecht weder werd er geejf stoel gehouden: maar des namiddags was er eene groote feestvergadering rrx het lokaal «Ons Huis». Voor een groot gel al toehoorders sprak onzen vriend A. Van Geert-, Be stendige afgevaardigde der provincie Oost..Vlaanderen en landelijk sekreta. ris der Centrale van Hout en Bouw. Heel zeker had hij naar hun hart gesproken, want dit bewees genoeg het applaus, die hem bij zijne rede ten deel vielen. De kajotters en kajotsters hadden ook hun deel in de algemeene vneugdo, maar heel zeker zullen zij 'hun grootsto ge-not gevonden hebben, bij het vast. stellen dat ze hij de gelegenheid dei Rerum-Novarumfeesten honderden hu-n4 ner boekjes. «Lenteleven^ yepkoi-ht UacL den.

De Volksstem | 1933 | | pagina 1