De Vlaamsche in Kongres te Oostende Op Sint Antoniusfsest 13 STADSPOLITIEK Dinsdag Juni 1955 Engelsche Oud-Strijders bezoeken leper De Week van het Water ie Brussel Vergadering van het Verbond der Invalieden De gevolgen van de passie voor hel geld. XXXIX JAARGANG NUMMER |gg K.rkstraat, 9 «n gi Aalst. Telefoon 114. - DAGBLAD - 20 Centiemen Uitgeeer J. Van Nuffel-D. Gendt Publiciteit buiten het ArronJ. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaail 13, te Brussel - Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding,Kingsway, 20 Londres W. C, 2. Neen, geen nood, geen soort van lijden Dat zijn toevlucht tot hem nam. Waar hij niet met troost verblijden Of met sterkte helpen kwam Kluisters heeft hij afgenomen Vleklooze onschuld hoedde hij Die in zonden tot hem komen, Maakt hij van hun zonde vrij Jong en oud, paleis en stidpe. Spreken wonderen ervan Wat geschied is door de hulpe Van den grooten toonderman. We kennen den volksheilige en volks vriend Sint Antonius, dooh we weten niet genoeg en beseffen ts weinig de deugden dia hij beoefende. Zekerlijk we moeten esren en ameeken onze vrienden die bij God in den hemel voor en met ons ten beste sproken, doch we mogen ook niet vergeten da heili gen na ta volgen. Negen edelgesteen ten prijken in de gloriekroon van den Heilige van Padui, welke we eens aan dachtig mogen beschouwen op zijn feest en waardoor we ons zullen opge wekt voelen om te deen wat Hij deed- Teen Sint Antonius in het rijk der Hemelen werd opgenomen, bekleedde de Heer hem met het gewaad der heerlijkheid en kroonde hem aan de poorten van het paradijs met de kroon der gereahtigheid. En de edelgesteen ten welke in die kroon glansen verhiel den ons zijne deugden- Daar licht de safier des geloofddie de ziel van den heiliga met hemelsch licht vervulde en hem tot eenen groo* ten leeraar der waarheid en eenen hamer der ketters maakte. Daar prijkt de smaragd van dat onwankelbare vertrouwen op God, waarmede de heilige alles van Gods goedheid en bermhertigheid hoopte, en terwijl de Heer hem de grootste wonderwerken genadig verleende. Daar vlamt de robijn der vurigste liefde tot God waarmede de heilige zijnen Heer van jongs af aan omving. Daar schittert de bontkleurige opaal dar ware naastenliefde waarmede St Antonius zijne broederi in zooveel noodan ter hulp kwam. Daar glanst de topaas der ootmoe digheid, rozerood geworden in den gloedoven van het geduld. Daar straalt de vloolblauwe amethyst der versterving, waarmede de heilige zijn lichaam kastijdde in vasten en nachtwaken, zijne ziel door zelfver» loochoning. Daar bliksemt de onbedwingbare diamant der christelijke sterkte en standvastigheidwaarmede da heilige over de wereld en de hel zegevierde en aan het dwaalgeloof en de dwinge landij zonder menscholijk opzioht of vrees heeft weerstaan: Daar vonkelt de doorzichtige brillant der reinheid das harten, waarmede de heiliga ook zelfs de schaduw der zonde vermeden en niets meer gevreesd heeft dan den Heer in 't minste te be- leedigen. Dsar sohemert boven alle schatting waardevol de sneeuwwitte parel der heilige kuiaehheid welke de heilige reeds in zijne teederste kindsheid aan de Koningin des Hemels beloofd en tot aan het einde toe in maagdelijke schoonheid bewaard heeft, G'hebt 't een en 't ander noodig ge zijt onmachtig, Krank, ziek en wat weet ik nog. ga tot Sint Antonius, Zoekt ge iéts wat ge niet kunt vigiden, Bid den Heilige ter eer, En uwe onrust zal verzwinden Hij brengt het verloorne toêer Als een redder in gevaren Stond de Heilige bekend Die in leed en doodsangst waren Gaf Hij uitkomst in de ellend Sint Antonius de Goede, Hoort der menschen beden aan En bedaart der golven woedet Ju de zielop d'oceaan. MARC. H. Anton, v. Paduaj Zonop3,49Zonaf7,53 I L. K. 14 N, M. 23 Inde Liberaal van Zondag 11 Juni is Spectator aan 't pero- reeren over onze stadspolitiek. Spectator bewijirt door zijn fanatiek gekrabbel dat hij in zake po litiek nog zoo onnoozel is als een pasgeboren kind. Hij kent nog niet eens het verschil tusschen MINDERHEID en MEERDERHEID Zoo wil hij de goeie gemeenschap wijsmaken dat de katholieken en de liberalen NOG de meerderheid zijn cn dan nog onderlijnd a.u.b. Dat Spectator zich gerust stelle, 'de katholieke partij, zal niet red deloos verloren loopen in een blindelingsehe oppositie dat de ka tholieken oppositie zullen voeren dat ook zonder de liberalen, daar mag Spectator van overtuigd zijn; maar die oppositie zal inge geven zijn en gevoerd NIET REINDELINGS maar met het oog op de belangen van de stad en de bevolking. En de katholieke raadsleden hebben nog geen enkele maal bewezen, dat ze 't anders zullen doen. En heeft' DE ECHTE MEERDERHEID, socialisten en Fronters, Spectator, niet reeds to kennen gegeven, dat de KA THOLIEKE MINDERHEID, en in 't bijzonder, de leider, M. Moyersoen, goed werk doet, dus gezonde, opbouwende oppositie voert Dat de katholieken'de liberale politiek aanvallen en (bestrijden Ge moet toch naiïf zijn, om daarover verwonderd te zijn. Er zou dat maar aan mankeeren. Iedereen weet toch, dat de liberale politiek, het land naar den afgrond zou voeren: wie dat niet en weet is steke blind: Overdreven, super-militarisme, schoolstrijd en een misdadig verachten van de werkersbelangen, dat is liberale economie ofte libe rale politiek. En dan zouden, volgens den wensch van spectator, onze katholieke leiders, die samen in de regeering zitten, plat op hunnen buik moeten gaan liggen, voor de liberale beeren Wat pretentie Zondag morgen om 7 uur kwamen te leper een duizendtal Engelsche oud- strijders toe ?old Contemptihiles» ge naamd, van uit Duinkerken mei dertig auto-cars op de groote markt toe. Ka het morgen ontbijt, vergaderden ze voor de Hallo, terwijl cenigc hunner afgevaardigden op het stadhui^ door den heer Schepen "Van der Meerseli ontvangen cn verwelkomd werden. Na de officieele ontvangst nam de heer Schepen omringd van eene eerewacht, de oud-strijders in oogenschouw, wijl de harmonie «Ypriana» het feest op luisterde. Vandaar ging de bedevaart naar het gedenktecken der Iepersehe gesneuvel- denen vervolgons naar het Memoriaal aan de Mcenenpoort, waar prachtige bloemengarven werden neergelegd Na eene korte plechtigheid stapten zij in hunne auto-cars om de omliggende- fronlstreek te bezoeken. Tm 13 ui. 30 waren ze te leper terug, bezochten do stad en nadat ze des avonds onder de Meenenpoort de «Last Post» bijgewoond hadden vertrokken ze naar Duinkerken waar zij te midder nacht weder inscheepten. kundige leiding van M. Jean Kumps werden igedeelten uit Paul Gilson's ;«Zee» en Mahy's «Marine» uitgevoerd, waarna M. Maurice D.e Groote enkele oude Vlaamsche: liederen zong van Pe ter Benoit, Jos. Reylandt en Jan Blockx. Tenslotte voerde lioogergenoemde imuziekscholen een kantate uit, die in il900 door Gustaaf Huberti werd ge- toongezet, naar de woorden van Gus- tave Lakye. Deze kantate, evenals de overige nummers' van het programma berden warm toegejuicht-, Openingsplechtigheid Zondag morgen, te 10 uur, had in de groote zaal van het Paleis voor Schoo- ne Kunsten te Brussel, in tegenwoor digheid van talrijke personaliteiten, de openingsplechtigheid plaats van De Week van liet. Water» te Brussel Onder de aanwezigen bemerkten we graaf Henry Carton de Wiart, minister van Maatschappelijke Voorzorg en Volksgezondheid; M. Lippens, minister van Openbaar Onderwijs; M. Van ïsac- ker, minister van Nijverheid en Arbeid; de Engelsche gezan», de gezanten van Zwitserland, Rumenië, on Argentinië M. Ncns, goeverneur van Braband: ver der hoogere ambtenaren der minisle- rieele departementen; talrijke afgevaar digden der g.ezondheidsKomiteiten, ge- neesheeren, het Belgisch Rood-Kruis, de vloot en het onderwijzend personeel. Verder waren er nog afgevaardigden van de pompierskorpsen, sportieve ver- eenigingen en de leden van liet inrich tend komiteit. Door minister Carton de Wiart werd een gelegenheidsrede uit gesproken, die een warmen bijval oogsite. Het Kunstgedeelto Het kunstgedeelte dezer plechtigheid werd door het groot orkest, van de I. N. R. verzekerd. Traden op M. Mauri ce De Groote, solist der konccrtcn v.m hel Brusselsoh Conservatorium, en bet- kocfr der Muziekscholen van St-Joost- ten-Noo.de en Schaerbcek, onder de Zie vervolg onderaan vorige kolom. Gisteren heeft het Verhond der In valieden, in het Invaliedenliuis te Brus sel, een vergadering gehouden om de besluitwetten te bespreken die wijzi gingen voorzien aan de militaire pen sioenen en de acienniteitsvergoeding-en evenals deze die bet regiem wijzigen volgens Hetwelk de staatsbedienden in beschikbaarheid worden gesteld. Er werd een uiteenzetting- gegeven door M. Leclerccj, voorzitter. Deze ver dedigde de opvatting dat invaliditeits pensioenen en ancienniteits-vergocdin- gen burgerlijke rechten zijn, en dat de ze rechten aantasten een schending is van het burgerlijk recht, dus van dc grondwet, welke niet gebeuren mag, ook niet op grond van de volmaehlwct. Spreker zegt dat het besluit moet worden gewijzigd, derwijze dat geen enkel regelmatig verleend pensioen wordt aangetast. Tenslotte zette spreker dan uitvoerig uiteen dat de invalieden recht hebben om het laatst van al te worden belast. In een der arme buurten van Has tings (Engeland), deden pompiers bij een brand eene verrassende ontdeKking op de kamers van eene oude vrouw, die naar men dacht in de grootste armoe de leefde. Onder de matras van liet bed der 72- 'jarig-e Mrs Theresa Warren, vond men honderden ponden, die daar verstoken waren. Omtrent 400 pond werden aan getroffen, bijeengebonden in pakjes en verborgen onder het bed. Andere bun dels banknotemwerden in de matras zel ve gevonden, terwijl ander los geld voor een groot bedrag bier, en daar verborgen gevonden werd De oude vrouw verzetten er zich le gen gered te worden, nadat de woning door al de andere bewoners ontruimd was geworden. Hel was* meer dan waarschijnlijk dat zij alleen op de hoogte was van den verborgen schat, welken men er nadien aantrof. Met geweld moest men liaar uit het bed nemen en langs een venster naar buiten helpen, waarna zij naar een gasthuis werd overgebracht. Eene groote som moet nog in de vlammen zijn, opgegaan. Heer Frederik Cooper, een man die daarover woont, -en ook den brand had opgemerkt, snelde dadelijk ter hulp langs een ledig staande woning naar den winkel en was zoo bij machte ook een moeder en de twee kinderen die zich ook in den brand bevonden langs een venster te redden. Op levensgevaar deed bij drie tochten naar de 'brandende wo ning, langs een smallen riggel en boog boven' de grond verheven. (De man werd hij zijn reddingswerk zoodanig verbrand dat hij niet meer, op zijne voeten staan kon. »D,it jaar hield de Vlaamsche Toeris tenbond een Landdag te Oostende. Reeds vanaf Zaterdag namiddag werd het kongres geopend op het Stad huis onder voorzitterschap van den h. dr Stan Leurs, die, in gemoedelijke ter men, de V.T.B.ers welkom heette in de Koningin der Badstecien. In de zaal bevinden zich een. goed honderdtal toehoorders. Zondag zullen er meer zijn want liet gros van de kongressislen zal slechts des morgens aankomen. Na de inleidende reden wordt bet woord verleend aan IYI. DESIRE TES8ENS, provinciaal hoofdingenieur van: de pro vincie Antwerpen, eri die bijzonder ban delt over de fietspaden in Vlaanderen. Daarom haalt hij liet voorbeeld aan der provincie Antwerpen die sinds lang liet belang ingezien heeft der fietspaden- niet alleen voor .wat betreft liet toeris tisch verkeer maar tevens voor wat be treft. de demokratiseering der samen leving. Hij hoopt dat de andere provinciën van Vlaanderen het voorbeeld zullen navolgen van Antwerpen. Na hem wordt het woord verleend aan !YI. CH. JONCKHEERE (leeraar), die het bijzonder zal hebben over «de Kust en Fiët Toerisme». Spreker wijst er op dat de V. T. B enorm veel kan bijdragen om het toe risme naar en aan de kust te doen: toe nemen. V.T.B. lieeft niët alleen invloed in het Vlaamsche land, maar teven in Hol land. Dat V.T.B. deze invloed laaf. gel den om een stroom van Nederlanders, en allen die tot deze stam behooren, over onze kuststreek te gooien. Onze kust is te weinig bekend in het binnenland V.T.B. zou er dienen voor te zorgen, door het uitgeven van een behoorlijk boek handelend over zee en kGiSt, dat onze Vlaamsche kuststreek beter bekend worde. Waarom, vraagt zich spreker af, zou er geen uitgave voorzien worden voor jeugdige toeristen opgesteld door jeug dige toeristen. Zoo zou het je' gc'ig volk tot het jeugdig volk van Vlaande ren spreken en V.T.B. zou cr enorm veel bij winnen. V.TB. is geneigd de kust te helpen maar als V.T.B iets ondervindt dat hem aanstoot geeft dan heeft hij voor plicht zulks te melden en weldra zullen wij er voor zorgen dat dit heuvel uit den weg geruimd worde. M. VAN OVERSTRlAETEN de werker van het eerste uur, de on verdroten1 kamper voor de kust, stich ter van het thans bloeiend orgaan «De Badgast», komt (vervolgens aan het woord. Onze bond, zegt spreker, w-ii niet al leen reisjes inrichten. Wij willen liet schoone opzoeken, en dan nog bijzon derlijk .in eigen land. Wij hebben voor doel de menschen eigen schoon te laten waardecren en dat eigen schoon is ner gens heter te vinden dan aan de kust. Nu stelt zich de vraag Wat doet V.T.B. voor de kust. Het hoofdorgaan «Toerisme» heeft reeds enorm veel gedaan voor onze zeestreek, en zijn pasgeboren broeder «De Badgast» is bereid nog meer te doen. Hij zal alle programmas van do badsteden opnemen en weldra groeien om het orgaan te worden van alle V.T.B.ers die wenschen naar de kust te komen. Nochtans mag niet alleen gerekend worden op bet- hoofdbestuur te Antwer pen. Ook .hier zijn gedachten en initia tief vandoen bij de menschen van dc kust'. Hel gedacht een letterkundige prijskamp in te richten vindt spreke* bijzonder goed en er zal een gevolg aan gegeven worden. «De Badgast» moet groeien om te kunnen weerstaan aan alle kritiek, on ze kust ten goede. Spreker doet een beroep opdat alle V.T.B.ers zich zouden.aansluiten om de grootsche vooruitzichten te verwezen lijken. M. Van Overstracten heeft het ver der over het wandelend toerisme en ook over het rijwleltoerisme die een- aan moedigende hand vindt bij de leden van de Vlaamsche automohiclverceniging. Hij is van oordeel dat hel buitenland erf daarmede 'beduidt hij bijzonder Ne derland, dient bewerkt te worden. Hij brengt hulde aan voorzitter dr Leurs, die eene voordracht moet geven over het Toerisme aan de kust, voordracht die zal uitgezonden worden dooi: den radiopost van Hilversum. Meii hermnerc zich onze werking om de duinen van. Koksijde cn Do Panne- te beschermen. Zoo zulks mocht ge lukken dan is liet dank groolendeels aim onze werking. Dc bond is er op uit het volk in ei gen land te houden en werkt dan ook mede voor alle folkloristische beloo gingen. Het is treurig gesteld met. de ver- Ueersw-egett die naar dc kust Leiden cn daaraan moet verholpen worden. Daar bij ware het vvensehelijk dat »n Vlaan deren er namen van vooraanstaande Vlaamsche personaliteiten ami dc pa den gegeven werden. Het hotelwezen heeft ook al de aan dacht van het bestuur. Een bijzondere kommissie' werd gesticht om de leden te helpen in de keus van hotel. Spreker is niet te vinden voor een toeristisch tijdschrift, voor de jeugd. Maar zoo de kust beroep doet op dc binnenlanders'dan vragen wij nochtans- voor dc kust eerbied voor de zelfde, binnenlanders en voor hunne taal. -DiC V.T.B. ibemint de kust maar de liefde moet wederkeerig zijn. Allerlei voorstellen Het woordt wordt verleend aan de aanwezige leden en wordt eerst ge vraagd door dr Gabriels die een wensch uitdrukt dat V.T.B. het wintertoeris- rae aan de kust zou aanmoedigen. Het bestuur treedt dezen wensch bij. Door een' der aanwezigen wordt hulde gebracht aan den volksschrijver A< Hans, die ook het kongres bijwoont. Het hoofdbestuur van V.T.B. sluiC zich' bij den lof aan, te meer dat Hans een der leden is van hot hoofdbestuur die immer aangespoord heeft lot hefi bezoeken der kust. Klachten Thans wordt geklaagd. Het luidt dat er geen enkele kustgemeefiTe, Oostende inbegrepen, geantwoord lieeft op do ruchtbaarheidsvoorslellen van V.T.B. De heer voorzitter zal het nog heb ben over de architectuur aan de kust, die effenaf deplorabel is. Een kustraad zou hier heel goed werk kunnen, ver richten. Nogmaals komt M. Jonckhecre aart het woord en verklaart dat zekere .groe peering van stad er bijzonder op- ge zind is .namen van vooraanstaande Vla mingen aan straten en paden te geven. Nadat men het nog verder gehad heeft over winterseizoen en Badpaleis, wordt de vergadering geheven. Des avonds werd een gezamelijk avondmaal opgediend en werden de kon. igressisten vergast op een puik kon- eert in den Kursaal. Zondag Zondag morgend werd liet jaarlijksch' kongres van den V.T.B. te Oostende voortgezet, met een bezoek aan het prachtig boschje. Nadien wierden de leden ontvangen in het Badpaleis, rondgeleid door Dr. De- poorter, de bevoegde bestuurder dezer ezondhcidsinrichting. De algomeene vergadering ving aan rond 11 ure op liet stadhuis van Oost ende, onder voorzitterschap van Start Leurs. M. Vervaeske, plaatselijke vertegen woordiger, bedankte de opgekomen le den, want er zijn zoo wat 1000 leden in de Koningin der Badsteden aanwe zig- Men1 hoort het verslag van :len schrij ver, Luyten, die met blijden moed ver kondigt dat in den loop.van 1932. 15.000 nieuwe leden aangeworven werden, het, geen een prachtige uitslag is. Het verslag van schatbewaarder eri kommissarisscn wordt goedgekeurd. :D,e voorzitter wijst er op' dat de V.T, B. geroepen is eene grootsclic rol te vervullen. Het is een vcrceniging die niet alleen bestaat uit bestuurleden, maar ook uit leden en liet zijn de leden die (beslissen wat er moet- gedaan wor den. De beweging heeft enorm veel uit breiding genomen aan de kust. Zoo mocht Oostende 300 nieuwe leden in boeken hetgeen een prachtige uilslag mag luiden. Na het sluiten deze vergadering, werd eene ontvangst ten sladhuize in gericht. Des namiddags werd een bezoek gé bracht, aan de nieuwe visschershaven;- aan enkele visscperschepen, alsmedo aan de Staatsmarin-eschool en aan hef| museum van hel fort Napoleon, dit laat ste onder de bevoegde leiding van' Charles Loontjes en nadat nog een paaïj monumenten bezocht werden, word het kongres besloten.

De Volksstem | 1933 | | pagina 1