Hst Congres der Socialistische Metaalbewerkers 29 Zaterdag Juli 1955 KAMER De Honderdjarige van Denderwindeke KABINETSRMD De vliegtocht van het BalbO'eskader De abdij van 0. L. Vr. van Clairefontaine Nog de volksloeloop op du gust lis ie Beawaing DE VOLKSSTEM XXXIX JAARGANG NUMMER 271 K#rkstraöt, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Pa rijs r-t Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Martha Zonop4,20Zonaf7l331 E. K. 30 V. M. 5 schrijft '«De Tijd:? waren lP,e metaalbewerkers vormen, een der machtigste! vleugels van liet' socialis tisóh leger. Op de 600.000 gesyndikeerden, welke heel de partij hier in Belgio telt, heb ben zij er 116.000 (naar het verslag yan hun algemeenen Secretaris). De metaalbewerkers hebben te allen tijde een gewichtige rol in de partij gespeeld. Ook op syndikaal gebied waren zij de spil van menige belangrijke werkbeweging, Hun Congres drukt dus steeds de meening uit van een der stevigste" organen der Belgische werkliedenpartij. Verleden Zondag «was het weer, om 'doen. Het kon niet anders of de laatste politieke gebeurtenissen moesten in be spreking komen. Hier gelijk elders ontstonden twee stroomingen: het kleinsle deel, gewel dig. rcvolutionnairde groote massa, meer bedaard, meer realist en positief, iets in den aard der Kristen Demokraten, maar minder praktisch. - Van de 9 sprekers, die Zondag het woord voerden, spraken er 3, een BruS- selaar en twee Walen voor algemcenestaking. Al wat. tot hiertoe tegen de Itegccring werd in gang gezet, was naar hunne mcening, doodgeloopcn. Ze vroegen meer. Ze vroegen een referendum over de algemeene staking. Die staking zou gebeuren zonder den minsten syndikalen vorm. Dus, zonder vergoeding. Hef ware de volksellende óp groote schaal, bij velen van den eersten Die staking zou geen 48 uren duren, zonder te ontaarden in opstand en re volutie. Zoo sprak de algemeene Secretaris Keuwet. Wij weten niet of de «volgende» leider M. Van der Velde, daar tegenwoor dig was, maar op een andere plaats verklaarde hij toch: dat de bourgeoisie niet beter wenseht dan zulke wilde staking te zien losbreken, om ze dan op .haar manier te kunnen dempen en zóó met de arbeidersmacht gedaan te maken De woordvoerders tegen de algemeene Btakin, eigenlijk verkapte Kristen-Demokraten. Dat blijkt duidelijk uit de argumentcnen beschouwingen die ze. naar voren brachten. Inderdaad. Keuwet zegde niet te gelooven dat de traditionneele methoden der arbeiders failliet zijn. En hij grondvestte zijne overtuiging op' de verbeteringen, door de Kristen-Demokraten aan de eerste Besluitwetten bekomen. Van Walleghem smeekte de arbeiders aan, geen sentimentalisme te doen bij elke gelegenheid. Meer zelfs «Revolutionnaire woordkramerij is geen aktie verklaarde hij. Het is hetgeen dc Kristen-Demokraten niet versagen voor te houden aan dc roode agitatoren. En om de Kristen-Demokraten heelemaal ge lijk te leven, herhaalde Van Wallegem dat er nog mogelijkheden openstaan van parlementaire aktie». Giooiven (Antwerpen) verwittigde I «als wij de staking verliezen, is liet ge daan met onze syndikale en politieke macht». Inderdaad: de syndicale neder laag, na dc politieke, ware "de doodsteek. Bondas gaf een steek onder water aan een patron Vanderveldej «als we lei ders zijn, moeten we ons niet laten leiden». Bondas sprak verder den lof uit van de gelijktalige kommissies, die instel lingen zijn van krislen-demokraiisohe inspiratie. Zij werden niet voorgestaan door Marx, maar wel door Leo XIIL En eene kostelijke bekentenis volgde: De arbeiders gaan niet naar de revo- lutionnamen. De extremistische woordkramerij doet de arbeiders vluchten. De feiten dwingen ons vast te stellen dat onze politiek dikwijls te negatief is. Wij zijn tegen alles. Wij geven formules voor openbare meetingen. Dat volstaat niet. Men moet positieve oplossingen, opbouwende oplossingen voorstellen-, të De Kristen-Demokraten mogen eene" kaars branden voor Bondas I iD.emoitelle (Luik) protesteerde legen de inmenging der politieke militanten m de syndikale beweging. Is. iRelvigne, eindelijk, bestreed de algemeene staking, omdat ze in dc hui dige omstandigheden, geen ekonomisch nut zou opberen voor de'werklieden maar louter een politiek middel tegen de regeering dat zou ontaarden tot re Yoluhe. «Onze methoden zijn demokratisclie methoden» zei hel Luiker Kamer. Kortom, de meest gezaghebbende woordvoerders van het KongreS di» de meest gematigde waren, doden niels anders dan de Kristen-Demokratisehe no der Matste maanden, eene politiek van nuehteren werkelijkheidszin in socialistische formulen gieten.. De arbeiders mogen welen dat' de leiders der roode vakbeweging geen ander middel zien voor de verdediging hunner leden dan het middel, door do Kristen Demokraten gebezigd: opbouwende samenwerking met andore standen voor 'eti. hot finantieel herstel, en eigen initiatief voor het vrijwaren des eigen belang' moe; maar et wekenb'Uffend m°86tt WiJ do hou(Iir« dei' socialisten wel boeten in de laatste Tijdons den heugelijken Parlementairen nacht spraken ze echte revolutie- mi'len opstand! Vuur Bloed J. 'twas er alles .1 Herlees maar de an- 1 oor hun volk staande nam die loon een heel ander accent «Niet de leiders oeslen de algemeene staking uitroepen, en 't begin blazen van den opsland arbeiders zelf Zoo spraken Van do Velde en die hem nog volgen 8 dagen later. Spaak, do leider ui spe, durfde niet klaar zeggen wat hli wilde maar liet veel verstaan; dezelfde Spaak die vroeger zeide «We moeten niet af' les verklappen wat we van zin zijn.» En nu Ze kappen nog wel op de Christen Democraten. Anseele de klucht speler roept zelf de Kamer «Lap bet hun maar Doc.h, hun soliedste lei ders, deze die verantwoordelijkheid dragen, en die denken op den."dag van mor gen, vinden iets beters, dan te doen zooals de Christen Democraten. wijzen vooral, voor dc werklieden, op die roode tweeznkkerij.- Het Congres der Socialististische Metaalbewerkers, evenals hun 17d A'ge meen Congres, bleef dus zonder bepaald besluit. Het eenige besluit dal wij zelf er Kunnen uit trekken is wel nat de socialisten niet meer welen op welk been te dansen, bier niet meer dan in 't gelijk welk ander land der bescbaaf- Enuel Van der Velde, de voorziite? der zooveclste internationale, legde vóó Zitting van Donderdag 27 Juli 1933 De zitting vangt aan om 2 ure, on der, voorzitterschap van M. Poncelet.' (Wetsontwerpen Die Kamer neemt twee wetsontwerpen in aanmerking, namelijk ,1e wetsontwerp tot instelling van een: tweede speciaal en tijdelijk wegen fonds. 2e wetsontwerp: om de toelage aatï het bijzonder en tijdelijk Fonds der groote werken, op 3.3 milliard te bren gen. M. MERGET, katholiek, stelt voor onmiddellijk de kredieten te stemmen en de bespreking der ontwerpen tot la ter te verdagen. M. SAP, minister van openbare wer ken, steunt deze zienswijze. Het geldt immers de voortzetting der onderno men werken te verzekeren. M. DELACOLETTE is ook met de onmiddellijke stemming t' akkoord. M. YAN BELLE, socialist, stemt er.* ook mede in, op voorwaarde (lat de be spreking plaats vinde, bij het debat over de begrooting van openbare wer ken. M. Den Zondag 6 Augustus a.s. ral Jen Baptist Lauwaert, geboren te Póliacre oo 5 Augustus 1833, en die sedert' drie kvveart van een eeuw DonderwinJeke bewoont, zijne honderdste verjaring vieren. Een fecsts'toet zal op Flieren- dries gevormd worden om den eeuwe- ling naar de parochiale kerk to bege leiden, waar, tèn 10 Va ure eene jubel- mis zal opgedragen worden. Aan den optocht zullen, verscheidene praalwa gens deelnemen. Na dc plechtige NI is zal de jubilaris ten gemeenlehuizo ont vangen worden, waar hem, vanwege de gemeente een gedenkenis zal aangebo den worden, alsmede een geschenk van den Koning en dc Koningin. Sercnaden en verlichting zullen dezen heugelijken dag sluiten. Ganscb de gemeente zal in feesttooi zijn. Shoal Harbour, 26 Juli. Drie en twintig vlieghoolen van liet eskader van generaal Balbo zijrf bier vandaag, na DELOR, socialist, is ook t'akkoord 'een.vlucht, welke zender bijzondere ge- met de stemming, doch dringt erop aan jbeurtenisseh. is verloopen aangekomen. dat de materialen in Belgie zouden aan. geschaft worden. M. SAP, minister, zegt dat dit alge meen het geval is. M.M. DE KERCIIOVE D'EXAERDE en SCHEVENELS nemen ook nog het Woord Incident M. VAN WALLEGHEM, socialist, richt zich op heftige wijze tot M. Mi- chaux, den nieuwen volksvertegenwoor diger voor Charleroi. M. MICHAUX, katholiek', antwoordt dat het hier niet de plaats is voor eene persoonlijke discusie, doch dat hij M. Van Walleghem zal te Woord staan, waar en wanneer deze zulks wenseht. DE - VOORZITTER heeft onderius- schen de artikelen gelezenlier voormel de wetsontwerpen, die worden aangeno men. Werkrechtersraden liet ontwerp, het mandaat der leden Van de werkrechtersraden verlengd, wordt aangenomen. M. GLINEÜR, kommunist, houdt" eene redevoering waarvan niemand iels ver staat. De dagorde: Een debat ontstaat over de dagorde, waarhij M. VAN CAUWELAERT vraagt,' dat de Kamer in buitengewone zitting vergaderen zou op 24 Oktober. Dit lokt protest uit vanwege de so cialisten. M. BRUNFAUT stelt voor van de in terpellaties, de handelspacliten en dc landpachten af te handelen en de be- Tooting te verdagen. M. VANDERVELDE vermeent dat de Kamer er niet kan aan denken, met ver- Zi-e vervolg onderaan volgende kolom De machine welke, zooals gemeld, een noodlanding heeft moeten maken op Prins Edward-eiland, wordt bestuurd Ciooj luitenant Rovis. Dc oorzaak van deze gedwongen landing was een gebro ken waterpomp. Men is reeds bezig het defect te herstellen, doch deze werk zaamheden zullen niet vóór morgen ge reed kunnen komen. Zoodra alles in or de is, zal de machine zich weer bij het eskader voegen. Toen generaal Balbo voet aan land zette, werd hij verwelkomd door verte genwoordigers van New-Foundland en den vice-admiraal, die het commando voert over de Britsche vloot in de At lantische wateren, welke op het oogon- blik een bezoek aan New Foundland brengt. De datum van vertrek en de route welke gevolgd zal worden hangen groo- tendeels.af van de weersomstandighe den. 9 Shoal. Harbour, 27 Juli. Generaal Balbo heeft besloten dat het Italinanseh eskader morgen-ochtend den tocht over den Atlantischen Oceaan zal onderne men. bij voorkeur in de richting yan Ierland. lof te gaan, zonder de begrootingen ge stemd te hebben. Men beslist ten slotte, toekomende week voort te doen met de punlen aar de dagorde, en. Donderdag avond te zien hoever men staat. Stemmingen Bij eene onderbreking van Iiel debat worden de drie voorzegde wetsontwer pen gestemd; de twee eerste door 159 stemmen, tegen 4 onthoudingen, en dat gene over de werkrechtersraden, door 91 stemmen tegen 69. De zitting wordt dan geheven. Werk van den Antwerpschen Bcuwmeester Vaes De Kabinetsraad die Donderdag morgen gehouden werd onder voorzit terschap van graaf de Broqucville,heeft ingevolge den, wensch van het natio naal komiteit van advies Voor de invu lleden en oud-strijders, het besluit wet van 31 Mei inzake de invalidileit3- en oudstrijderspensiocnen vervangen door een nieuwe regeling. Deze voorziet (wijzigingen aan de beperkingen, die krachtens het besluit van 31 Mei voor liet toekennen van die pensioenen wa- Iren ingevoerd. Verder wordt overge gaan tot een uitzonderlijke en ti.jdc- ilijke krisis- en solidariLeitsiiflioudcig» 12 Va t.h. voor den eenvoudigen soldaat (die progressief zal zijn en stijgen van tot 25 t.h. voor den generaal. Aan het parlement wordt de zorg overgelaten om uit te maken wanneer die krisisperiode als voorbij km wor den beschouwd en wanneer das de ex tra afhouding zou geschorst worden. Dc inkrimping wordt nu rvvarder naargelang van den graad en van de katcgorien van invalicden. Aldus bereikt de krisis- en solidari- teitsafhouding voor degenen die niet meer ih aktieven dienst zijn 2 Va I. h. voor den gewonen soldaat on den üor- foraal, 4 Va t.h. voor den sergeant en den eersten sergeant, enz. lot maxi mum 20 t.h. voor den generaal voor degenen die niet meer in actieven dienst zijn en niet genieten van de jvoordeelen: van de wet van 21 Juli 1930 5 t. h. lot 30 t.h. naargelang van den graad voor degenen die in aktieven jdienst zijn maar niet genieten van dc voordeelcn van voornoemde wet 6 t. h. tot 35 t.h. Wanneer echter een invaliditeit van minimum 40 t. h. opgeloopen is, ver oorzaakt door den vijand, blijft die afhouding, welke ook den graad van den betrokkene is, beperkt tot 2 Va of 3 t.h.; is de invaliditeit minimum 60 t.h. en veroorzaakt door dienst omstan digheden dan blijft de afhouding be perkt eveneens tot 2 Va of 3 t.h. Verder mogen de invalieden kiezen tus'sehea de handhaving van hun ren- tcloeslagen voor kinderen of van hun gezinstoelagen. Het spaarboekje van 100 fr. voor de strijders wordt echter afgeschaft van 30 Juni 1933 af. Kassen van weduwen en weczen De raad heeft ook besloten t.ot het samensmelten en centraliseeren van de kassen van weduwen en weezon.dié in de verschillende ministeries be staan en die nu aan verschillende re-, g.'cmen onderworpen zijn. Bij het nagaan van de parlementai re werkzaamheden kregen dc ministers den indruk, dat Kamer en Senaat niet do afhandeling van hun agenda ver moedelijk niet op het einde van de volgende week zullen klaar komen. Minister Hvmans, die zieli te Londeiï bevindt, en minister Janson, weerhou den in den Senaat, woonden de raads vergadering bij, Sommige bladen hebben te kennen gegeven, dat minister Poullel voorne mens zou zijn de portefeuille van Bin- nenlandsche Zaken over te dragen/aan den h. Van Gauwelaert. Minister Poullet heeft Donderdag middag bij bet uiteengaan van den Ka binetsraad, dit bericht beslist gelogen straft. enkele dagen te Parijs zijn groote droefheid bloot en zijn groote zorg over den treungen toestand van het Socialisme. h.,ÏJ™(TU lnderrta?d v00r het zo» kleurige, geurig en fleurig gedroomd So- cialisme, een zeer treurige geschiedenis, JLGO, Ter plaatse genaamd «Cordemois», nij Bouillon, werd de Abdij der Trap pisten, die gewijd is aan O. L. V. van Clairefontaine, heropgebouwd liaan dc plannen van den. Anlwerpschen bouwmeester Vaes. iDe oude abdij bevond zich te Clairefontaine, niet ver van daar gelegen. De plaats door don bouwmeester gekozen, is prachtig gelegen bij de mur melende Sernois, een groote, hellende weide ligt tusschen de rivier en de Obdij. Deinwijdingspleehtiglieden zullen plaats hebben op 13, 14 en 15 Augustus. Groote feestelijkheden zijn aangekondigd- O-m. zal in bovenvermelde weilan den een vertooning gegeven worden van dc Legende der Heilige Ermelindc, Men rekent op de aanwezigheid van Kroonprinselijk paar,- De gemeenteraad van Boauraing heeft voor regeling van liet verkeer, op 5 Augustus, belangrijke maatrege.. len getroffen. Al de wegen die naar Beauraing lei den zullen afgesloten worden op de. kruispunten, waar het verkeer kon .af geleid worden. Opschriften zullen dei* te volgen weg aanduiden. Alle aulomobielenverkecï zal in hef dorp zelf verboden zijn, uitgezonderd de Roode-Kruisvoertuigcn. Garcertcrreinen voor autos, zullen in dc nabijheid yan het dorp aangelegd worden. Het verkeer der voetgangers zal eveneens geregeld worden lot aan do kerk zullen de nicuw-aankomendcn rechts moeten gaan. Van de kerk naar de grot zal het verkeer niet anders dan in enkele richting mogelijk zijn^

De Volksstem | 1933 | | pagina 1