Twee Kabinetsraden Het integraal Socialisme De nood der Russische Boeren TE BEAURAING Een Brahmaan tot priester gewijd GSÜË0 De stad met de 2300 uurwerken De Graaf en de Gravin van Parijs te Antwerpen - In den beheerraad der Kat. Spoorwegmaatschappij Da Oorlogsschulden De Katholieke Film-actie in Vlaanderen DE VOLKSSTEM XXXIX JAARGANG NUMMER 184 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Ceatiemen Uitgerer J. Van Nuffel-D« Qendt Publiciteit buiten het Arrend. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Pa rijs Bank Buidlng/Kingsway, 20 Löndres W. O. 2. ZONDAG 13 OOGST H. Joan. Berohmans Zonop4,40Zonaf7,10 MAANDAG 14 OOGST 1933 H. Eusebius Zon op4,41 Zonaf 7,08 N. M. 21 E. K. 28 ïn aansluiting- met iw'at we gisteren Schreven, nopens het wraakroepend Be stuur in Rusland, laten we de volgende bijdrage verschijnen, ten einde onze le zers een gedacht, nog maar een «flauw denkbeeld te geven, over den iellendigen toestand der Russische be- yolking'. In de vruchtbaarste streken van Rus land heerscht de hongersnood. In het Wijduitgestrekte landbouwgebied, dat loopt van het Zuiden van Moscou, tot aan de Zwarte Zee, de Caucasus en de Cadfrische zee, streek afgebakend door een lijn die zou loopen van Odessa naar Kièff, naar Kharlioff, zich zou uitstrek ken in 't Oosten tot aan Orenbourg, om te zwenken naar Stavropol en Ichate- rinodar, heel de streek lijdt honger. De gccsel woedt op zulke wijze, dat men er zich moeilijk een denkbeeld kan van maken. In sommige groote steden is de bevolking letterlijk weg gesmolten zoo_ als de sneeuw voor de zon... Op den buiten sterven de «boeren bij duizenden. Overal heerscht de typhus. Om aan de dood te ontsnappen eet men zelfs de lijken op. We zijn heden in 'bezit van enkele bladzijden van het lijvig dossier, bijge werkt door de gedeeldige opzoekingen van de Internationale anti-communis tische Verceniging E. I. A. wier zetel te .Geneve gevestigd is en waarvan de Be stuurder, M. Th. Aubert, in, België con ferenties is komen houden. Het publiek moet op de hoogte worden gebracht van die feiten, opdat het vóór de onvermij delijke uitwerksel worde gesteld van de socialistische politiek van de socia- liseering der gronden. De documenten door de E.I.A. verza meld, zijn van drievoudigen aard 1.) Getuigenis van niet-Russische waarnemers 2.) Brieven van stedelijke werklieden (voor het grootste deel bevoordecligd door de toekenning van öïïicieele rant soenen. 3.) Brieven van landbouwers* Er is niets dat de akelige welspre kendheid van die getuigenissen over treft. We hebben er enkele van uitge kozen, die het meest treffen, 't Is maar een klein gedeelte van do documenten, welke wij onder de oogen. hebben, welke negentien groote bladzijden, formaat pro-patria, beslaan. Hier volgen eerst en vooral het getui genis van niet-Russische waarnemers. Van den professor Markolf, die van 'dat document van niet Russischen oor sprong, onlangs op de conferentie te Parijs lezing heeft gegeven. Overal bestatigt men een volstrekte werkloosheid; de lieden hebben opge_ zwollen leden bij gebrek aan voedsel. Te lekaterinodar lag een lijk in volle straat. Men begraaft de lijken in zijn eigen hof. Te lekaterinodar lieeft men lijken gevonden, waarvan men stukken, vleesch had afgesneden, om ze op te eten. Wie zal in zulke om- standigheden den nieuwen oogst kun. nen binnenhalen Daartoe zou een V gansch nieuwe bevolking noodig zijn. De tegenwoordige crisis kan maar opgelost worden dan, door de dood van de meerderheid der bevolking. Een ingenieur van Stekeco-Slovakie, 'die 28 jaar in Rusland lieeft doorge bracht, waarvan tien in het gevang, schrijft «Kort vóór mijn vertrek, bracht men naar onze fabriek een groep kozakken •van den Kauban, die veroordeeld waren tot dwangarbeid. Het waren jonge lie den van 20 23 jaar oud. Werken kon den ze niet, want gedurende 60 dagen hadden ze als eenig voedsel 500 gram men raapkoek per dag ontvangen, 't Waren levende lijken, die de dood als een verlossing afwachten. De dood is bef. cenigc «leit-motiv» van het hedon- daagscho Rusland. De menschen ster ven in de straat en niemand slaat er acht op. D.e typhus maakt duizenden en duizenden slachtoffers. Binst mijn door reis in liet land, heb ik ten hoogste een derde der velden bewerkt gezien. Het ovarschot blijft braak liggen en wordt een wildernis. Ik heb enkel twee kud den gezien, elk van vijf lot zes koeien. De koeien geleken op geraamten. Tn de velden ziet men geen arbeiders en als men er daar toch ontmoet, zijn hot menselielijke schaduwen, die zich moei lijk bewegen terwijl zo de ploegen en d.e eggen voorttrekken. Vervolgt. De volksmassa op 5 Augustus Het is voorzeker niet van belang ont bloot hier de cijfers mee te deelen van de officieele telling van autos, motos en zoo meer, die op 5 Augustus van. 7 u. 's morgens tot 9 ure '>s' avonds te Beau- raing gebeurde en waarbij het mogelijk wordt de massa bedevaarders op 5 Au gustus te Beauraing- te ramen. 'De telling gebeurde op de banen van Dinant, Gedinne, Pondróme, Vignée, Givet en Felenne. Langs die wegen kwa men op gezegde uren te Beauraing; toe: 650 autocamionetteri, '1960 autocars, '4935 autos, 1332 motos^ 5653 velos. Een gemiddelde verondersteld vaïi '15 reizigers per autocamionette, 30 per autocar, 5 per auto, 2 per moto en '1 per fiets komt men tot 101.842 'reizigers langs de baan. Voeg daarbij de 30.000 personen per trein toegekomen. •Daarbij kan zonder overdrijven Wor den aangenomen dat er van den dag te voren reeds 50.000 personen in het Waalsche dorpje waren toegekomen, of die ten minste vóór 7 ure 's morgens er reeds waren aangeland. Dat is zeker niet overdreven. Alles bij mekaar maakt 'dat 'dus meer 'dan '180.000 personen. Vólgens een bericht uit Detroit heeft aldaar een Brahmaan die dezer, dagen de II. Priesterwijding onivung zijne plechtige eerste II. Mis opgedragen, waarbij meer dan 1000 personen tegen woordig waren. Bedoelde priester is lid van de Sociëteit van Jezus en heet Ka- rel Salöanhaw. Deze Brahmaanscho or degeestelijke die wellicht de eerste priester is uit zijn kaste zal zich' geheel gaan wijden aan de bekeering van zijn landgenooten in Indië. Ook tal van Brahmanen die in Detroit woonachtig zijn waren, getuigen van deze ontroe rende plechtigheid. Vertrek van de st. «Thysville» De Congoboot «Thysville» is Vrijdag namiddag, ten 3 uur, «uit onze haven naar Congo vertrokken. De boot staat onder de leiding van kapitein Heirc- mans. Aan -boord bevonden zich 151' passa giers, waaronder 39 voor Lobito, 12 van le klas, 13 van 2e en 14 tusschen- dekpasagiers; en 112 voor Boma en Ma_ tadi, 64 van le klas en 48 van 2e klas. De lading van de «Thysville» bestond uit ongeveer 2000 ton verschillende koopwaren, waaronder 20 ton; elektri sche benoodigheden voor de Spoorweg maatschappij en 60 ton sulfaat voor de ontsmetting van het water van Leo- poldville. Verschillende nieuwsgierigen woon den het vertrek van het scliip bij. De stad Liverpool bezit 2,300 uur werken; twee aan.ges'telden moeten ze elke week opwinden en er voor zorgen dat ze preciés gelijk loopen met de of- ficieelen tijd. De twee mannen die do Stadhuisklok moeten opwinden, beste den daar elke week anderhalf uur aan. Liverpool is langen tijd een voor naam centrum van uurwerkbedrijvig heid geweest, vooral voor de kronome- ters, en nu nog leven tal van inwoners van het maken en bet herstellen van klokken. Die koning van Engeland stelt veel belang in de uurwerkmakerij; hij zelf bezit een groote verzameling uurklok- ken; in het kasteel te Windsor en in het Buckingham-paleis zijn er 750 uur werken De graaf en de gravin van Parijs zijn gisteren aan boord van een yacht te Antwerpen aangekomen. Aan een ontbijt, aan boord van «lit yacht, waren MM. Frankigoul en De Wandre, van de Tunnelwerken, uitge- noodigd. De liooge bezoekers brachten in ucri namiddag een bezoek aan. de tunnels en keerde in den namiddag per auto naar Brussel terug* Vrijdagmorgen werd eërïë eerste ver gadering van den Kabinetsraad gehou den. In afwezigheid van den eerste mi nister, Graaf de Broqueville, die in het buitenland verblijft, werd bet voorzit- schap waargenomen door den h. Hy- mans, minister van Buitenlandsche Za ken. De bh. Tschoffen, minister van Ko loniën, en Janson, minister van Justi tie, waren eveneens afwezig. Na afloop van de vergadering werd aan de pers eene mededeeling verstrekt, waaruit we vernemen dat de Raad zich opnieuw heeft bezig gehouden met het ontwerp van besluit-wet betreffende het invaliditeitspensioen. Zooals men weet werd een paar we ken geleden door den Kabinetsraad een ontwerp van' Kon. Besluit goedgekeurd dat was opgesteld door eene raadgeven de kommissie, waarin de voornaamste oudstrijdersvereenigingen zetelden, ier uitzondering van den Vlaamschen Oud- Strijdersbond. Tegen dit ontwerp van besluit, hetwelk het wetsbesluit van 31 Mei j.l. moest vervangen, was echter vanwege zekere Invalidenkringen ver zet opgerezen, met het gevolg dat de eerstvolgende vergadering van den Ka binetsraad, gezien er geen eensgezind heid was, besloot zich voorloopig aan 't wetsbesluit van 31 Mei te houden. Nu ging er protest op vanwege de Invaliden en Oud-Slrijdersvereenigingen, die ver tegenwoordigers hadden in de raadge vende kommissie, en eene betooging werd tegen Zondag a.s. belegd. Inmid dels werd het ontwerp van. de kommis sie verder onderzocht. Vrijdagmorgen nog had do h. Devèze. een onderhoud met den h. Jaspar, minister van Finan ciën!. De Minister van Landsverdediging ontving vóór den Kabinetsraad ook nog den h. Reckelbus, secretaris van den Nationalen Invalidenbbnd, In het. perscommuniqué wordt gezegd dat de Raad het onderzoek heeft hervat van het ontwerp van wetsbesluit. De Raad was eensgezind om het ontwerp goed tekeuren, met uitzondering noch tans wat betreft de afhouding op de in validiteitspensioenen van de generaals en hoogere officieren. Deze afhouding zal gelijk staan met het verschil tus- schen het pensioen berekend volgens den graad en het pensioen van een sol daat; in andere woorden: bet pensioen van de hoogere officieren en gen iraals zal niet hooger mogen zijn dan dat van een simpel soldaat. De vrijstelling wel ke ten gunste van de groot ver ninkten en invaliden voorzien was, wordt ge handhaafd. Zooals men weet behelst het ontwerp van wetsbesluit in kwestie eene uitzon derlijke en tijdelijke krisis- en solida- ritéitsafhouding op de invaliditeitspen sioenen zonder uitzondering, volgens eene stijgende schaal gaande van 2 pet voor den soldaat tot 25 pet. voor 'den generaal. We hebben vroeger reeds de bijzonderheden van toepassing van deze verlaging op de verschillende ka- tegoriën van invaliden, medegedeeld. Het wetsbesluit, zal vermoedelijk in het Staatsblad van Zaterdagmorgen worden aigekon'digd. Waarschijnlijk zal de betooging, belegd tegen Zondag, afgelast worden. 's Namiddags te 2 u. 30 kwamen de ministers opnieuw bijeen. De vergade ring duurde tot na 6 uur. Officieus werd ons medegedeeld «De minister van Buitenlandsche Za ken gaf eene uiteenzetting van co kwes tie der marken. Do raad is vervolgens overgegaan tot het onderzoek van de te treffen maatregelen ten opzichte van de landen, die de Belgische schuldvor deringen blokkeeren, in geval eene min nelijke regeling onmogelijk zou we zen. Voor 15 Augustus, einde van de vol- maehlsperiode, zal geen nieuwe verga dering van den Kabinetsraad moer wor den gehouden. Vrijdag dus moesten de laatste be sluitwetten tot het financieel herstel goedgekeurd worden.. In verband hiermede vernemen we dat de minister van financiën den raad een twintigtal ontwerpen van besluitwetten heeft voorgelegd. Hij stelde onder meer ook de verhooging van de tolrechten op een aantal producten voor, cn pleitte voor het heffen van taksen op het ver voer pei; boot, per spoorweg cn per ai ito. Zooals gemeld had de minister van financiën er vroeger aan gedicht, be nevens de taks van 60 frank ten voor- deele van het N.I.R. nog een speciale taks te heffen op de radio-ontvangtoe stellen ten voordeele van den Staat. Van dit voornemen werd afgezien en in de plaats besloot men eén deel van de in komsten van het N. I. R. in de Staats kas te doen, terecht -komen. De Kabi netsraad heeft Vrijdag besloten van het N.I.R. 20 pet zijner inkomsten op te vorderen, evenals voor de andere door den Staat gesubsidieerde instellingen. De Raad heeft ook beslist de inkrim ping van de toelagen ten voordeele van jdc mutualiteiten van 20 op 5 pet te brengen, zooals de minister van finan- jciën in den Senaat reeds had aange- ikondigd. Van dezen maatregel zullen jook genieten het Nationaal Werk voor i Kinderwelzijn en de Werken voor den strijd tegen de tering. Deze laatste reeks financiëele maat regelen, waarbij eene ook de vereenvou diging van het bestuur voorziet, zal eerstdaags in het Staatsblad afgekon digd worden. De invaliedenbetooging gaat niet door. Na de ochtendvergadering gaf de h'. Devèze aan den li. Leclercq, voorzitter van den Nationalen Invalidenbond me dedeeling van de door den Raad getrof fen beslissing, 's Namiddags had een vergadering van de inrichters dor be tooging van Zondag a.s. plaats. Beslo ten werd deze betooging af te lassen. Gisteren braeht de per3 een bezoek aan de werken bij Luik onder leiding van Minister Sap, Hot Kanaal zal bevaarbaar zijnvoor schepen van 2000 ton De Raad van beheer van de Nationale Maatschappij der, Belgische Spoorwe gen vergaderde op 11 Augustus. Er werden verschillende beslissingen genomen aangaande de eiëctrifical.iq van de baan voor snel verkeer Brussel- Antwerpen, onder meer wat betreft do- bestellingen van motorwagens en het' aanbesteden van den aanleg van de bo venleiding, de onderstations alsmcöo onderscheiden baanwerken. Het tweede gedeelte van het pro gramma voor het bouwren «Ier metalen rijtuigen, dat circa 400 voertuigen om vat, werd goedgekeurd. Een nieuwe autobusdienst zal worden ingericht tussclien Chênte en F léren en diensten met lichte treinen zullen' worden ingericht in de Borinage be nevens tusschen Tongeren en Hasselt* Twee in België te bouwen nieuwe mo torwagens, van 210 en 220 paarden met 104 zitplaatsen, waarvan de eene ge heel van nationalen bouw is, zullen be proefd worden. Nieuwe maatregelen werden vastge steld omtrent het vervoer van levende dieren en verschillende tarïef-bepaiin- gen werden beslist. In de omgeving van het «Witte Huis»! te Washington is men de meening toegedaan, dat de onderhandelingen over het vraagstuk der oorlogsschui- den', die in den loop dezer maand moes ten aanvangen met vertegenwoordigers van zekere schuldenaarslanden, pas in Oktober zullen doorgaan. Men doet' terloops opmerken dat in verband met dit vraagstuk geen enkel der schulde naarslanden het initiatief nemen durft om een definitief akkoord te sluiten! over de oorlogsschulden, uit vrees dat de laatste landen-, die een verdrag trachten te sluiten, in zake oorlogs- schulden, uit een eerste verdrag nut zullen trachten te trekken. Men filmt te Beauraing Ieder west dat de Katholieke Filmaktia in Vlaanderen reeds een groote aktiviteit heeft ontwikkeld en dat het laatste kongres te Ant werpen bewees hoe de massa wakker wordt. De Liga weet dat de meest dringende taak bestaat in den strijd tegen de slechte filmpro ductie, vooral tegen het Vaudevilisme dat we kunnen en moeten verdrijven. Reeds dit jaar nochtans heeft de Katholieke Film Liga een eigen productie willen bevorderen en heeft om te beginnen naar Beauraing een film groep gestuurd, niet om er een of andere menschelijke meening te verdedigen, maar om filmische dokumenten te verzamelen, welke katholiek belang kunnen hebben. Da Filmgroep bestaat uit Z. E. tJ. Cartuyvols, Algemeen Bestuurder, Eerw, Pater Porlicn, Geestelijk adviseur, Eerw Pater De Clippelo en den Heer Paulus, de bekende filmver* huurder welke de leiding hadden. Als opera teurs de kineast Vermeulen, die met zijn film Kooit meer Oorlog» in het Antwerp3ch con gres bewees dat hij «bizonder filmgevoelig- heid en filmidioom" bezat (oordeel van Dom- burh) daarbij Germain Baert, de bekende reportersVan Ghyssel en Mannekens, bekend om hun Dublinfilm, Masure uit Brussel. Eén Dokumenf-fifm Da operateurs wisten "Tilmant Come onder versohijning». van verschillende zijden uit ta filmen, on wel vooral met telephonisoh close- up. vlakin het gelaat, daar hij juist ongeveer de heele tijd in het objectief van één onzer filmapparaten staarde. Ook werden opgeno men «genezenen» enkele minuten na hun opstaan, belangrijke personaliteiten, massa beweging en ook de kleine Marietta Beco. Deze film, welke binnen enkele weken met commentaar en sonorisatie klaar zal zijn, zal dus meer zijn dan een louter aktualiteit.maar een belangr ijke dokumentfilm, welke studio toelaat der verschijnselen en ook het heela publiek met eigen oogen de feiten Iaat volgen De Thesis Film K. F. L. is een Katholieke Actieorganisme en wil du3 gean meeningen hebben, Het wil e6n thesis verdedigener is groot volksge loof te Beauraing. Er werden bizonder ontroe» rende passxges opgenomen van volksgebed, volksmadelijden en van de vele taekanseener echte bovennatuurlijke gesteltenis. Er is hier geen spraak van zoeterige devote tocneelen zooals in de meeste films die men katholiek noemt; maar de onvervalschte en onverwaoh- te opgenomen uiting van een kinderlijk en diep geloof. K. F. L. heeft daarom hare oogen niet ge sloten voor do menschelijke belachelijkheden, heeft de meest typische burgertype opgeno men en maakte zelfs enchaines van alle soorten boenon en vervoertuigen welke Beau raing binnen komen, en ook van al de soorten voedsel die de reis naar de maag moosten ondernemen. De montage van de kineasten zal al deza gegevens bijeenbrengen en het scenario dat voorop werd opgemaakt werd ruim uitge voerd. Met deze korte avant-garde film zal da echte lea van Beauraing zichtbaar worden het bovennatuurlijke dat niet boven maar in het mensohelij ke zijn echte kracht manifas* teert»

De Volksstem | 1933 | | pagina 1