De Bsdsvaartdao Ie Dlksmuide Knabbsltoofje 22 Ds wQndarto ge&sürtenisssB fe Banneux en Besuraing Dinsdag Ooarsi 1935 Uil de VaSIkasHsslii Stad XXXIX JAARUANQ NUMSIER |9Q Kerkstraat, Sen 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD - 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gandl Publiciteit,,,bulten het Arrond. AALST Agentschap Haaas, fldolf Waxlaan 13, te Brussel Rus de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. ga—mm» H. Hippolytus Zonop4,53Zonaföf53 E. K. 23 V. M. 4 oooooooooooooooooooooooooooooooooooo Uit een 'dooderi naclitslaap ontwaakt Diksmuide op den zonnige Zondagmor gen in een glorie van klapperende leeu wen en fladderende vaandels. Het is als de ontwakking van gansoh Vlaanderen gesynthetiseerd in een enkele stad. Reeds Zaterdag avond kwamen er groepen toe uit het verre Limhurj doodmoe van de lange reis, maar ook springlevend van hart en blij van ge moed, in het gedacht van hulde te kun non brengen aan diegenen die sneuvel den, opdat Vlaanderen zou herrijzen en do verknechting zou afwerpen. Gansch deze bedevaart staat in het (eeken van de gebroeders van Raem donck, van broederliefde die moet lieer- .schen, zoo Vlaanderen zijn doel wil be reiken. Horderde autobussen en. speciale treinen spuwden hun mensclienmassa uir. in do straten van het thans over rompeld stadje. Vlaamsche vaandels overal. De herbergen zitten stampvol; er wordt, geleurd met drukwerk van al lerlei kleur. Ook de socialistische jon ge wachten zijn ter plaatse en deelen Vlugschriften uit. Alweer moeten deze menschen misbruik maken van een vro me plechtigheid om hun hatelijke poli tiek in de hand te werken. Groepen rukken op, op slap en orde- vol; men schat op 120.000 menschen de aanwezigen op deze plechtigheid, en steeds komt het volk toe. Het statig IJzermonument richt zich op in den blauwe lucht als het zinne beeld van Vlaamsche fierheid en ras- bowustzijn, dat niet meer te onderdruk ken is en voor niemand meec terug schrikt. S>8 Volksmenigte liet is 11 ure en nog steeds komen treinen toe. Zal de mènschenzee van .voriig jaar in de schaduw gesteld wor den Zal Vlaanderen, gansch Vlaande ren liet bewijs leveren dat het heden- daagsch marasme niet inwerkt op zijn ideaal dal ver boven dat al verheven, is? Op straat worden oude kennissen her- aangeknoopt. Zij die schouder aan schouder in de loopgrachten stonden herdenken heden diegenen die vielen en verdwenen. Het is een nationale dag van rouw, een rasdag dien Vlaanderen zich .toeeigent. Aan het monument Wij banen onzen weg door de volks massa. P,e ordedienst is voortreffelijk ingericht en het sekretariaat fonktion- neeit vlot. Het klokkengelui komt ons .tegemoet gevlogen van uit den toren van Vlaanderen waarop een machtige klauwende leeuw het beeld bedekt dat straks zal onthuld worden. Overal leeuwenvlaggen. Geel en zwart 'dominkeren alles. Het volk schaart zich dicht opeen gepakt en de groote Weide die, reeds te klein blijkt. Al wat Vlaan deren bezit aan intellektueelen en strij 'dors is hier samengetrapt. Geen oorlog meer ^weerklinkt in alle gewestspraken vanaf het zingens.te west-Vlaamsch tot' hot zuiver klinkend Limburgsch. Onop houdend moet het den massa aanbevo len worden op te schuiven om plaats te maken voor de duizenden die nog over !de brug niet geraakt zijn. Pater Callcwacrt wordt ter plaats door de Vlaamsche jeugd begroet. Het Heilig Misoffer Vangt thans aan. Een altaar is opge timmerd aan den voet van het Kruis. IDe duizendkoppige menigte staat blootshoofds in de schroeiende zon. Het bogenblik is waarachtig sukliem als het Allerheiliig&te opgeheven wordt en (le knielende massa zegent. Mocht Kris. ïus ook zoo Vlaanderen en zijn zonen zegenen. Een prachtig kinderkoor voert 'daarbij allerlei kerkzangen uit, op het orgel begeleid. Een doodscfie stille, enkel onderbroken door de zuivere kin- Herstemmen, zweeft, over het dooden- veld. De spreekbeurten nemen een aan- -Van.g. Juul Plateau herinnert aan' 't doel Her huidige bedevaart, namelijk de ge broeders Van Raemdonck huldigen. Pok doet hij een oproep tot kalmte ©Ti. raadt de bedevaarders aan op hun hoede to zijn voor, uitdagingsagenten,- E. P. CalleWaert bidt het Vader-Ons voor, medegebeden door allen. Dat de zielen van alle dooden in vrede rusten. Laat ons de psalm zingen om beter de broederliefde te leeren kennen. En weer weerklinken de kinderstemmetjes in symbolische uitdrukking van deze machtige psalm. Redt Vlaanderen, uit zijn diepen val, bidden deze kleintjes, en roerend zwe ren zij den eed voor Vlaanderen. En de volksmenigte zingt thans «O Kruise de Vlaming Het oogenblik is zoo aandoenlijk dat menigeen-een traan wegpinkt. Zij vielen bet Kruis op de lippen gc drukt, zingen die moeders en vrouwen die de hunnen zagen wegmaaien en als een.ige troost hebben, dat hun kind storven is in de armen van het Kruis. En als een smeekbede luidt het. Be waar steeds en zegen ons Vlaanderen- land. Daarna nam dokter De Pillecyn het woord namens de oud-strijders. V.O.S. Internationale Bloemenhulde Er wordt thans overgegaan tot de internationale bloemenhulde. Dioor het Bedevaartkomiteit werden in den morgen kronen neergelegd de graven van Fransche (gesneuvelden te Thielt, iDuilsehe gesneuvelde te Zarrcn Roggeveld, Engclsche gesneu velden te leper, Icrsche gesneuvelden te leper, Amerikaanscbe gesneuvelden, te Waregem. Thans 'worden aan het monument kronen opgehangen namens The American Veterans, English Ex .Warriors, Anciens Combaüanls Wal- lons, Les Anciens Combattants et Veu ve de Guerre Paris, WelLbund der Frie- denskampfer Saarbrucken, Vlaamsche Amerikanen uit Chicago, enz. enz. Door Plateau worden enkele gedich ten van Van Raemdonck voorgelezen. Het is alsof de geest van de arme jon gens boven ons hoofd zweeft. Cok de Fransche lettcrkundiige Gil let. gewezen Fransch officier tijdens den oorlog, ook Fransch afgevaardigde bij het Belgisch hoofdkwartier had er aan gehouden vandaag hier aan het Vlaamsche Yzerkruis eenjge woorden te zeggen in naam van de Fransche oud- strijders. Vandaag 'ontving de voorzitter, Prof. Daels, het volgend telegram: «Onmoge lijk vertrekken. Beroepsverplichting. Gillet. Onthulling van het Gedenktesken De middagzon schroeit voort. Wij be merken een groep oud-strijders van dc Gebroeders Van, Raemdonck, die als een man opgekomen zijn om hulde te bren gen aan hun nagedachtenis. Namen nog het woord: de lieeren Prof. Fr. Daels in naam yan het Bede vaartkomiteit. Photos fjsmomesi tijdens de FSechiizgiseden des* IJZERBEDEWAART wan Zondag 20 Augustus Dr. O. pjambre, oud-kompanie-mak- lcer der Gebroeders Van Raemdonck, die den aanval medemaakte waarin zij sneuvelden, leest uit zijn boek '«Slam- kot». Dr. Molle, lid der Tweede Kamer,sprak namens Noord-Nederland. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGOOOOOOOOOOOO Het monument der gebroeders Van Raemdonck, te Steenstrate Algemeen zicht gedurende do Heilige Mis in open lucht. Do overgroots massa tijdens de plechtigheid Het bedevaartkomiteit .bedankt thans de bedevaarders en al diegene die medegeholpen hebben tot het well ukken te verzekeren. Wij Wenschen persoon lijk Ganda en het Vlaamsche Kruis ge luk met- het geleverd werk. Op i 9 Augustus 193 4 worden wij te- g naar Diksmuide geroepen voor de onthulling van het monument van Lo de De Boninglie en Frans Van der Lin den, die hef. symbool zijn van de een heid, vervolging en lijden voor Vlaan deren. Ook wordt dc Amnesticmotie be vestigd. En om deze grootsche plechtigheid te sluiten wordt de Vlaamsche Leeuw- gezongen met volle overtuiging in lief de tot Vlaanderen. En de honderdduizend koppige massa trekt terug naar Diksmuide. Alles ver liep in de beste orde. Niet het minste incident heeft zicli voorgedaan^ TE BAWWEUX Te Banneux zou zich eene genezing hebben voorgedaan waarvan wij hier on,ze lezers onder ons gewoon voorbe houd in dergelijke zaken, de bijzonder heden mededeelen. Het geval betreft de genaamde Al- bert Mayer, geboren le Dieuse in 1902, een echt menschelijk wrak, als men be denkt dat zijn rechterbeen heelemaal verlamd was en dat hij lijdend was aan eene borstziekte, welke hem nagenoeg het ademen belette. De ongelukkige sleepte zich voort op krukken. Op ge zegden datum dan bevond hij zich op de pla'ats der Verschijningen te Ban neux. Hij voelde opeens zijn kwalen wijken, dankte Onze Lieve Vrouw7 en liet zijn krukken achter. I\okior Heuse die Albert Mayor on derzocht, bevond dat de verlamming yan 't been geweken was en dat er voor de borstziekte een ernstige verbetering was ingetreden. Den Zaterdagavond, 12 Augustus, zag men den genezene zich zonder last of moeite terug naar de ka pel van Banneux begeven om zijn er kentelijkheid aan de Moeder-Maagd te betuigen. Bij deze gelegenheid werd door een automobilist verklaard, dat hij den Donderdag tevoren den armen drommel ontmoet had op den steenweg van Banneu?. terwijl hij zich moeizaam. voortsleepte, en dat hij hem uit mede lijden in zijn auto had verder gevoerd, maar dat het heel wat werk en moeite had gekost het menschelijk wrak in den auto te krijgen en er terug uit te halen. TE BEAÜRAISMG Er is weer spraak over een zeer merk waardig geval van genezing. Eene vrouw uit dc gemeente Jambes, Mad. Massaux, had over twee en half jaar een erge val gedaan. Dientengevolge was het kniebeen verkalkt en de vrouw leed aan hevige inwendige pijnen en er was voortdurend eene etterende wonde. De lijdercs moest eiken dag inspuitingen ondergaan met zuiverende en kalmee- rende middelen. Den 26 Juli laatst was' Mad Massaux met den Vrouwenbond van Jambes ter bedevaart naar Beauraing gekomen. Terwijl zij aan de Grot in gebed ver slonden was, voelde ze plots een pijn lijke schok. Onmiddellijk daarop slclde zij vast, dat de pijnen verdwenen waren en dat de etterende wonde toeging. Acht dagen later zond zij haar 10-jarige zoon naar Beauraing. Denzelfden avond ging de wonde, welke nog niet gansch ge sloten was, heelemaal toe. Sedert dan heeft zij geene pijn meer gevoeld en is de wonde niet meer open geigaan. Zaterdag is Mad. Massaux naar Beau raing gekomen om er O. L. Vrouw te bedanken. Zij verklaarde dat zij thans elke beweging kan doen en dat ze zich sterk genoeg acht om alle vermoeienis te torsen, Knabbeltootje slak zijn spitssnuitjo luit zijn holleken; loerde voorzichtig in de donkere kamer rond, trok dan zijn grijs «combinaisonken.» uit de opening eri trippelde met juffrouiwenpasje naar 0ie eetkast. Daar stond zoo 'n heerlijke jkras... Maar, o ramp daar hadden ;die leelijke menschen die gouden, lek kernij onder een glazen stolp wegge- Iborgen en Knabbeltootje liep er bijna «ijn fijn neusje op stuk. Het stak ver ontwaardigd zijn snorrobaard in de 'hocxgle en snoof... Bij den tand van grootpapa I daar drong Hem streelen den geur van zoet spek in zijn gevoelig reukorgaan... Gauw er op af Knab beltootje weifelde een oogenblik... Dat vettig speksken lag ook in. zoo'n aardig kasken... het probeerde langs buiten er aan le geraken, maar 't lag ook zoo ver. Ha daar is een flinke opening... Lap, hop, en binnen Ja, binnen Flap! zei 't. deurtje... en 't onvoorzichtig Knabbeltootje zat gevangen. 's Anderendaags riep Vader blij 'i «We hebben de muis gevangen Allen; snelden toe. en keken... Knabbellootje was erg ongerust. De zwarte pinkeloog- jes gluurden angstig in 't rond. Zijn groote oortjes, stak liet. in de hoogte. Zijn kale ongehaardc staart trilde van schrik. D.at is wel raar; zoo'n muisje heeft waarachtig een zacht zijden velletje, dicht behaard, en zijn staart lijkt wel 'n pier. 't Is een lange staart, haast zoo lang als de muis zelf, en bestaat uit ve le ringetjes. Met diens hulp, en tevens met de hulp zijner krachtige teentjes kl.mt zij gemakkelijk tegen een, niet te gladden muur naar omhoog. Nu stak Vader de val, met muis. en al in een emmer water en wachtte enkele minuten. Toen hij het traliewerk weer bovenhaalde had het beestje opgehou den te leven. Arm Knabbeltootje Hoe lekker had het misschien 's nachts nog gedroomd, wanneer het ineengerold te slapen lag op zijn zacht nestje van fijngebeten papierkens en lappekens. En, nu was bet muizeken dood Vader baalde liet uit de val en hield het bij den langen staart vast «Ziet. eens», sprak hij. «do muis is toch wel 'n echt knaagdier En hij wees ons op cTe groote kromge bogen snijtanden, en op het knaagsel dat nevens de muurplinten op den grond lag. Eten de muizen dan hout vroeg Franske verwonderd, «Neen», antwoord- Vader, «zij knabbelen, daaraan slechts omdat zij moeien knagen». Franske keek met groote oogen naar Vader, fronste de 'Wenkbrauwen en schudde, niet begrijpend, het hoofd. Vader lachte orn de verbatiwereering van Franske en vervolgde «Ja, Franske, muizen moet-sn knagen, omdat hunne tanden altijd door groeien; moesten de muizen niet knagen, dan sleten hunne tanden ook niet af en dan zouden ze stilaan buiten den bek groeien en dan... ja, dan kon juffrouw muis niet meer eten, en moest ze van hongor sterven». «Nu is ze toch' ook dood merkte Franske op. «Wondt gij ze" soms laten leven vroeg Vader. Ze zouden gemakkelijk heel ons huis tot zaagsel knagen Drie maal per jaar hebben die diertjes van 4 tot 7 a 8 kleintjes. Ge ziet. van hier, wat, dat op den duur worden zou Ja, nu begreep Franske het ook wel, maar toch had hij medelijden met. het ongelukkig Knnbheltootje.En wat hij niet begreep, dat was dat ons Marieken de kelderkoorts krijigt van schrik, als; ze een muis ziet loopen Do 19-8 verjaring van het afsterven van Pi us X Het was gisteren de 19e verjaring van het afsterven van onzen heiligen vader Pius X. Alhoewel er geene ofFicieele plechtig heid beletgd was (deze is inderdaad steeds voorbehouden aan den voorgan ger van den heerschenden Paus) kwa men tooh talrijke ge.loovigen knielen op de graftombe van Pius X in de lcrypte van liet Vatikaan en haar met bloemen garven versieren. Talrijke H. Misoffers werden doon prelaten van het Vatikaan opgedragen aan de altaren nabij den grafsteen. Om half acht werd een patriarchale mis gelezen door Mgr Vincentini, vica ris van Kardinaal Pacelli, aartspriester der Basiliek,;

De Volksstem | 1933 | | pagina 1