Verdachte ijver voor de Officieele Scholen Ds gebeurtenissen te Beaming Onze Handelsbalans Voor da Visschers Inhuldiging der Scheidetunnels I De Triomf der Katholieke Scholen Bedevaart van het Vrouwelijk Jeugdverboud voor Katholieke Actie Vrijdag Sept. 1933 Nieuwe smokkeluilvinding te Halewyn KABINETSRAAD XXXIX JAARGANG NUMMER |QS Ktrkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon li4. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgeyor J. Van Nuffel-Ds Gendt Publiciteit bulten het Arrend. AALST Agentsohap Havas, Adolf Wlaxlaait .13, te Brussel Rue de Richelieu, Pa rijs Bank Bulding/Kingsway, SO Londres W. O. 2, H. Egidius Zonop5.07Zonaf6,34 V. M. 4 La K. 11 De söcialisfiscïïe partij Rêe'fE een ma nifest gericht aan de vrijzinnige bevol king der stad Aalst» waarin zij dé ou ders aanzet hunne kinder.en te sturen paar de officieele scholen. Wij zijn dat liedje sinds eenige jaren gewoon... de socialisten en liberalen maken om het meest reklaam voor de officieele scholen... en de fronters la ten geen gelegenheid voorbijgaan om hunne liefde voor deze scholen te uiten. Ieder van hen laat zich daarin leiden door speciale inzichten. 0c socialisten en liberalen uit gods diensthaat, de fronters omdat ze mee- nen gelegenheid te vinden hunne crea turen in die scholen te plaatsen. Maar het is wel de eerste maal, dat de socialisten zoo driest hunne opvat ting van de officieele school, vooruitzet- ien. Dat is de school van de «vrij zinnige bevolking» waar de kinderen worden opgeleid «als zelfstandige vrije denkers. Het is noodig dat de ouders weten wat zij over dat alles moeten denken. En vooreerst; welk is hunne plicht De ouders zijn verplicht aan hunne kinderen een godsdienstig onderwijs en een godsdienstige opvoeding te geven. Het volstaat niet dat Bunne kinderen 'n paar uren catechimus les krijgen per week heel het onderwijs moet doordrongen zijn van kristen geest de onderwijzer moet in alle vakken de gelegenheid zoeken om de kinderziel op te voeren naar het hoogere, naai; het jbetere, naar de eeuwige 'waarheid... Waar liet godsdienstig onderwijs be gint en eindigt met. de catechismusles, vormt men zondagschristenen, half slachtige christenen, menschen die ge- Joovig zijn 'n half uurke per week en l«do rest in gansch hun doen en laten vrij 'onverschillig. Onderwijs is niet genoeg, opvoeding is het bijzonderste... de menschen zijn veel meer ontwikkeld dan vroeger, ze zijn er niet beter om geworden... waar_ om Omdat men de opvoeding, de vor ming van het karakter- het sterken van den wil heeft verwaarloosd. Opvoeding, vorming, is niet denkbaar builen den godsdienst... buiten ecne leering van offervaardigheid en onder danigheid aan Gods wil. Dat zijn de gegevens van net vraag stuk. Vooraleer te kiezen waar heen gij uwe kinderen zult sturen, moet gij u afvra gen, welke school geeft die opvoeding, en welke school geeft dat onderwijs De Katholieke vrije school... heel ze ker. Het is haar reden van bestaan, het is haar onvergankelijke roem duizenden kinderen op te voeden in den dienst van God. De officieele school Laten we 'n oogenblik redeneefèh.- Waaruit bestaat 'n school 1uit vakken die moeten aangeleerd .Worden 2. uit onderwijzers en leeraars 3. uit leerlingen. De vakken in de officieele en in de vrije school zijn dezelTde... De boeken 'echter niet... de priester heeft in de of ficieele school geen toezicht op de boe ken die worden gebruikt. Indien de vakken dezelfde zijn, 'dan blijft niettemin dat de wijze waarop die Vakken aangeleerd worden afhangt van den leeraar of onderwijzer;... '11 les van geschiedenis kan op vele wijzen gege ven worden.-rf eri noodzakelijk zal rde gezindheid van den meester in die les doorstralen. 2. De onderwijzer, de leeraar, maakt de sühool... Zijn die onderwijzers, die leeraars vertrouwbaar Gode zij dank, zijn we hier in Aalst op dal gebied bevoordee- ligd; de Katholieke meerderheid dre we vijftig jaren lang in het bestuur heb ben gehad, heeft er zooveel mogelijk op gewaakt, dat de benoemingen op gebied van godsdienstbeleving alle waarborgen gaven en zoo komt het dat we in onze scholen nog 'n keurbende hebben van onderwijzers die 'n hoogere opvatting hebben van hunne taak... maar, die regel is niet meer algemeen; Daar zijn eerst dezen, die met alle win den waaien en van wie het te vreezen is dat zij, om de roode bewindvoerders naar den zin te zijn, slechts het strikt vereischte minimum zullen doei* op godsdienstig gebied. Dat is ten tweede vooral waar, voor' nieuwe elementen reeds benoemd of neg te benoemen door de rood-groenc meerderheid die zoo wat uit allerlei normaalscholen komen en doordrongen zijn van neutraliteitsgedachten... Zul len we hier te Aalst ook beleven wat te Ronse gebeurt, dat er zelfs niet meer gebeden wordt in 't begin en het einde van de klas Daar is ten slotte het gemis aan een heid in opvatting bij de onderwijzers... Hoe kan er iets groeien uit 'n jongen of 'm meisje die 't een jaar godsdienstig wordt opgevoed en 't ander jaar in de grootste onverschilligheid wordt gela ten, al naar gelang de ijver of de ge zindheid van den onderwijzer Doch; niet alleen de onderwijzer maakt de school, ook de omgeving, de leerlingen..» Dat wordt te veel uit het oog verlo ren: In onze vrije scholen, vooral in on_ ze vrije middelbare scholen is er eene selectie... zoodat de invloed van het milieu minder gevaar biedt op gods dienstig gebied, dan in de officieele scholen. Hel toezicht over de handelingen der leerlingen, en vooral over de gedachten waarmede deze omloopen is er veel minder streng. Wie gelegenheid had om te1 gaan met jongens uit het atheneum, staat ver baasd over het electisme van hunne ideëen, en het totale gemis aan rich ting in hunne levensbechouwing, zijn de thans in onze stad tamelijk bedrij vige communiseerende elementen, niet in hoofdzaak leerlingen en oud-leerlin gen van de officieele scholen Wanneer de ouders de school 'onder, die verschillende opzichten onderzoe ken dan zullen ze geen last hebben iii hunne keuze. De vrije katholieke school 'die recht streeks onder leiding staat van de gees telijkheid biedt de beste waarborgen voor de opvoeding hunner kinderon. Het was noodig die beginselen en die waarheden in herinnering te brengen. Er wordt zooveel dwaalleer verkon digd onder allerlei vormen, het is de taak van de Katholieke pers integraal de waarheid te verkondigen. We zeggen dus: Ouders, die een ge zonde opvoeding voor uwe kindoren wenscht, stuurji ze naar de vrije katho lieke scholen. •Zooals wij gemeld hebben werd er voor eenigen tijd in de riolen een «me tro onitdekt, langswaar, de smokke laars hunne waren met groote hoe veelheid doorvoerden. Thans deden zij een nieuwe ontdekking. De tolbedien den1, op dienst langs de Leie, nabij den waterkant, aan het gehiuciht Colbras» hoorden een verdacht gerucht. Zij za gen rond, en langs den boord der Leie zagen zij twee mannen, die op hun zicht de vlucht namen.- Een derde, in een bootje, Voer terug over, naar Bel gisch grondgebied. De Iwee tolbedien den zetteiïi de twee smokkelaars ach terna, daarin geholpen door den onder brigadier Cueff. Een van de smokke laars gelukte er in, gezien de duister nis te ontsnappen, doch de tweede kon smet veel moeite aangehouden worden. Het is de genaamde Etienne Vanthom- me, 40 jaar oud, houder van de her berg Au fond de l'eau gemeente raadslid van Halluin. Vanlhomme was, toen hij aangehouden werd, op z.ijn. kousen, alsook de andere smokkelaar die is kunnen vluchten. Vanthomme hield staande dat liij niet plichtig is aan die zaak, dat hij, jtoen de tolbedienden op de plaats aan- jkwamen, zijn hond ging eten- geven.D.e tolbedienden begaven zich naar de Iplaats waar de smokkelaars zich be- i™„i 1 vonden, en ontdekten daar drie zakken, S eatTTftO S?™. ?-"6?4?-»00 die, in de plaats van tabak in te houden Ló laarde n «L nnn f n f jversch gebakken hrooden bevatten. Zu a ,- V°°r hSt" Doch, bij nader onderzoek bestatigde i n,,ln r f men het abnormale gewicht der hroo- ir nVn jï bedroeS den. Deze waren omwonden met koor. 16-088-90#. melris,cb* T* den, wat ook niet normaal was. ToenI'-Waar-de van i-^Ol.OOO fr. te een tolbediende een brood wou door- isnijden, ging dit niet en toen werd er bestatigd, dat de brooden pakjes labak inhielden. Ieder brood bevatte 7 pakjes tabak van 250 gram elk. verbonden Eene vrouw uit Broechem genezen Men meldt dat op 3 Augustus zich het volgende geval zou hebben voorgedaan. Op dien dag was er te Beaurain.g eene bedevaart uit Broechem. Onder dezen die per autobus mede gereden waren, bevond zich 'de echtgenoote Joanna SmetsVan Brecht, wonende in de Per- tendonckstraat, te Broechern.Die vrouw was sedert Nieuwjaar half lam en kon zich nog slechts voortbewegen bij mid del van krukken. Daags na de bedevaart, rond 8 uur van den morgen, voelde de vrouw dat ze hare krukken niet meer noodig had en sedert dan deed zij het zonder. D.en 16 Augustus is vrouw Smets le'rug le Beauraing geweest, waar zij uit dank hare krukken gelalen heeft. Tijdens de maand Juli 1933 is onze invoer gestegen tot 25.109.168 metri sche kwintalen met eene waarde van 1.227.050.000 fr. tegen 24,277.918 me trische kwin-talen, waarde 1.126.330,000 fr. in Juli 1932. Voor de eerste maand van het loo- pende .jaar bedroeg: uitvoer 180.412,815 gen 14.193.312 metrische kwintalen met lecne waarde van 1.109.210.000 in Juli 1932. Voor de zeven eerste maanden van het loopend jaar bedroeg de uitvoer 1 16.166.624 kwintalen met eene waarde ©heel had het uitzicht van ™n,l'7.0?0, fr' tefr 109'852'725 metrische kwintalen welke eene waarde vertegenwoordigen van 8.932.020.000 fr.,voor hefzpTfrtfi Liidsl.m Jn io99 Voor de maand Juli vertegenwoordigt de uitvoer 92.3 t.h. van den invoer en voor de zeven eerste maanden 93.3 t.h.: Enkele bijzonderheden aangaande de Feeststoet De Scheldestoet welke op Zondag 10 September e.k. zal uittrekken, vertrekt ite 3.15 uur aan de petroltanks en zal ontbonden worden le Austruweel. Onder de deelnemende schepen wordt Vermeld een maalboot en het sch ooi- schip voor visscners voor. visschers van Poslende. Reeds is men aan het werk voor. het samenstellen van figuren welke aan boord der sleepbooten, die deel uitma ken van den stoet, zullen geplaatst wor den. (Dit werk gebeurt onder een afdak gelegen nevens het Willemdok en staat onder de directie van den Heer Van Marcke. Men vindt aldaar makketten van Scal- dis, van den Reus en van 'de Reu2in en van de drie leeuwen. De parlementsleden, welke 's mor gens een bezoek aan de haveninstellin gen zullen brengen, zullen dit doen aan boord van «Flandria II» en van «Flair, dria V». De salonboot der Stad zal a's reserve-boot dienst doen. Woensdagmorgen bracht de heer Van den Steen, hoofdcommissaris, vergezeld van den heer Swiggers verschillende politiecommissarissen, van een majoor en een kapitein der gendarmerie een bezoek aan beide tunnels met het i zicht maatregelen te nemen voor Wat het verkeer aangaat gedurende de fees ten, door een koord, en omwonden Tn wit papier. He't een brood, dan had men het pak in een deeg gerold, en lichtjes laten bakken, brooden. De tolbedienden hebben hun ne vondst naar het hoofdbureel ge bracht, alsook hun gevangene. Hij werd daar ondervraagd en een proces verbaal werd opgemaakt. De policiecomrnissaiTs is in de wo ning van Vanthomme afgestapt, doch er werd niets ontdekt. Et. Vanthomme werd in de handen der gendarmen overgeleverd, die hem naar het gevang overbrachten. De vondst der tolbedienden bedraagt 58 kilos tabak, eener waarde van 3.500 frank, en 33 kilos brood. De leden der regeering vergaderden Woensdag namiddag, onder het voor zitterschap van graaf de Broqueville, eerste minister. Begonnen even over 15 ure, eindigde de raad te 16.45 ure. M.M. Hymans, Janson, Tschoffen en Lippens hebben de vergadering niet bijgewoond. Men ging over lot het afhandelen der loopende zaak. Waaarna den toe stand der schatkist werd onderzocht. Deze werd bevredigend gevonden. De 'raad hield zich vervolgens bezig met .de fiscale taksen op het vervoer, taks welke niet zal gewijzigd worden en welke niet werd getroffen ten einde de spoorwegen te bevoordeeligen. Deze taks immers treft net zoo goed het ver. voer dat langs dezen weg geschiedt en dit per auto en te water. De prijs van net brood werd langdu rig onderzocht. M. Sap was van oordeel dat voor het oogenblik niets de verhoo-l ging van den prijs van het brood wet tigde. Het brood, zoo verklaarde dé mi nister, zou veert!» centiemen goedkoo- per kunnen verkocht worden dan men het nu doet. De regeering hoopt trou wens mededeelingen te kunnen ver strekken met. betrekking op deze kwes tie en dit heel in het kort. Besproken werd eveneens de toestand in de aanpalende gewesten de minis ters hebben kennis genomen der maat regelen welke werden getroffen om te strijden tegen de Hitleriaansche pro paganda. Daar M. Lippens afwezig was, is er geen sprake geweest van de benoeming van een nieuwen rector aan de Gent- scbe Hoogeschool even werd er ge rept over de benoemingen welke moeten plaats hebben onder de hooge persona liteiten van het parket. Daar M. Janson afwezig was is Vfïè'rt es echles -niei yerdes Pp ingegaan. O...O...O...O...O...O...O...O...O...O., .0..O..O..0..0..Q...Q..0..O. .0, bij alle officieele exaams Overal zijn de uitslagen bij de exaams voor de katholieke scho len het meest schitterend i ■■0-"0"-0-"0-"0"-0"-0-"Ö-0"-0" •"0"-0 "0 "0" 0" 0" "Q "Q" o 'Q September is voor de hengelaars zoo wat de beste maand van het jaar. 't Is net of de vissohen het geweten hebben dat juist dat tijdperk de meeste liefheb, bers in verlof zijn. De insekten, waarmee de meeste vis sohen zich voedeni, zijn om zoo te zeg gen verdwenen. Pie visch vindt dus niot zoo gemakkelijk zijn eten en hapt gro- tig naar al wat hem in den bek komt. Snoek en baars jagen in dit seizoen meer dan anders, omdat het jonge ge broed al wat grootor en vlugger ge worden is; het begint zijn vijanden te loeren kennen, zwemt niet meer in ben- den zooals in de eerste drie levensmaan den en slaagt er beter in aan zijn vijan. den te ontsnappen. September is dus de uitverkoren maand voor het vangen van de roovers. Groote baars wordt het best gevangen met kleine wormpjes van dit jaar. Het is een prettige vangst, waarbij niet zel den een kleinen snoek buitgemaakt wordt. Deze Is het meest op de jacht bij elf uur, om vier uur namiddags en bij het opkomen van den dag, omstreeks het vallen van den avond. De dikke paling heeft ook zijn uren: van 12 tot 1 des middags en van 6 tot middernacht. •Des nachts vangt men overal mei le vend a-as en in de diepte, dikke paling. In September vangt men het best den paling met. pieren. Dat is ook het ge liefkoosd voedsel van dent karper, die Lhet n.u boven aardappel verkiest» Aankoms» te Rome. De Calacomoen, Eèsweq naar de Basilieken, Donderdagavond, 11 1/2 ure stoomen onze treinen Rome binnen. Ondanks hel late uur, spontaan stelden de 900 bede. vaarsters zich in rijen en zingen uit volle borst, bezetten zij een tijdje het station, onder 't oog der lachende welwillendheid van Romeinen, vreemden en landgenoo. ten, die met hel Davidsfonds medegeko- men zijn. Per auto varen we door de heerlijk verlichte siad naar de hotels. Tot nu (oe slechls enkele voorbijgaande onpasselijkheden tusschen de bedevaar, sters. Zij zijn opgetogen dankbaar voor al de moeite welke zich de leiding dag en nacht oplegt om van die reis een heilige, niet al te vermoeiende pelgrimsvaart te maken- Een eerste maar deugddoende slaap in de heilige stad. Vrijdag, te 8 uur, per taxis naar de calacomben van St Domi- tilla. waar zijn Excellentie de Nuntius en al de priesters de H. Mis opdragen. Onwillekeurig hem die met de oogen van 't geloof deze talrijke scharen bid dende, godvruchtige meisjes kan over* schouwen, een ontroering tot weenen toe bij de bedenking dat na negentien eeuwen zich in het grootsclie herhaald, wat toen de sterkte gaf aan de uitgelezenen, die als zoovele witte hostiën daar gewijd werden, om als geofferde fondament te dienen voor de komende christenheid. Door de 9 vensters boven tegen het dak, met daarboven nog een ronde oog, stroomden evsn zooveel dichte bundels licht in dien onderaardschen tempel, alsof Maria met de negen koren der engelen wilde deel nemen aan het geza- gedragen om sterkte in onzen strijd tegen den zelfde, maar nog sluwere vijand van dat zelfde Christendom. Daarna een lange tocht door de smalle gangen van de eigenlijke catacomben. Een meisje fluistert mij toe Stel U voor dat we hier te bidden zitten en dat romeinsche soldaten met fskkels hier binnenvallen I» Udereen voelt zich gedwongen een ver gelijking te maken tussohen de voorbe reiding tot den dood van het christendom van toen en zijn eigen egoïstisch half slachtig christendom van nu. Daarmede Is de heele massa in stem ming voor het eerste jubileumbezoek van St Paulus buiten de muren. Gewillig schikken zij zich In twee kolonnen, vier en vier. in het prachtige atrium omgeven niet prachtige horizor.tische zuilen. Viaamscheen Frnnsche zangen cn gebe den nemen een aanvang en zoo toog de lange witte stoet het overweldigend ge bouw binnen, Eenig is het aanschouwen van al dat jonge, frissche biddend leven, die marmeren hectaargroote vlakte, waarop tachtig monolieken in vier rijen een allerprachtigst overwelfsel schragen. Hier een aanspraak door de Nuntius en de Eerwaarde Heer Van Eossuyt en nu volgt het bezichtigen der basiliek. Vele meisjes zijn aan '1 uitrekenen gegaan hoelang de wereld nog zal bestaan bij het tellen van de openstaande plaatskens voor de portretten van de komende Pau sen, achteraan na de heele rij, Alle schil deringen zijr. uit mozaïek. Van I3u 30 tot Hu3Crust. dan de jubileumbezoek naar St Maria de Meer dere en Si Jan van Latheranen. Alles wordt per taxi afgemaakt. St Maria de Meerdere ot O. E. Vrouw ter Sneeuw, waarvan de geschiedenis de laatste da gen op Ieders lippen heeft gelegen, is de grootste en de weldste van de tachtig kerken in Rome. buiten Sint Pieter. Hier treft de overdadigheid der versiering. Hier wordensteenen en planken bewaard van de kribbe van Belhleëm. Het schlu terendste hoekje Is de kapel van het H. Sacrament, en de zoldering van de heele basiliek is rijk versierd met het eerste goud uit Amerika. Volgt dan het bezoek aan St Jan van Latheranen, de eerste christene basiliek van den Paus var. Rome. Hier werden vier algemeene kerk vergaderingen gehouden. Hier worden ds bovenste gedeelten van de schede van St Petrus en Paulus bewaard, alsook de eerste altaartafel waarop Sint Pieter het Heilig Misoffer opdroeg. Nog ging men naar de groote relikwieën van Sancla Cruce in Jeruzalem zien en voldaan en vermoeid trokken we terug naar ons hotel. Het is warm te Rome, een afmat- I tende hitte zonder ra,gen, doch de moed I blijft klimmen bij onze meisjes.

De Volksstem | 1933 | | pagina 1