12 NovemberOffensief TOERISME IN JAPAN 6 De Uitbetaling der Ouderdomspensioenen De 25e Verjaring der Aanhechting van den Gongo-Vrijstaat Vrijdag Oct. 1953 Dinaso-Lokaal te üent KABINETSRAAD Dinaso-Lokaal te Brussel XXXIX JAARGAMQ NUMMER 228 Kerkstraat, 9 ên 21 Aalst. Telefooa i 14. DAGBLAD 20 Gentleman Uitgever J. Van Nuffel-Dt Gendt Publiciteit bulten het Arrond. AALST. Agentschap Havas, Adolf Maxlaan ,13, te Brussel Rue de Richelieu, Pa jrljs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Bruno Zonop5,57ZonB(5,20 L. K. 11 N, M. 19 (We weten dat deze titel als een kreet fcal uitgaan; d'oorheen de rust van het (katholiekei Vlaanderen, Wij weten ech- iter ook dat het- nloodig is de katholieke massa eens geweldig te bewegen .van daag en niet morgen bewust ie worden dat ons geloof ons opeischt voor een groote krachtinspanning die nog alloi redden kan. Het offensief is dus een strijdlustige beweging maar. het is daarom nog geen beethoofdenwerk en zelfs niet een nieuwigheid in de geschiedenis* Want het katholieke offensief moet eerst en vooral naar binnen gaan. het moet eerst onze eigenzicl terug veroveren voor Kristus en zijn Kerk. Het offen sief zi?gt voor alles en luid en geduldig wat de priesters reeds eeuwen predi ken wees logisch in uw geloof, breng uw godsdienst buiten de Zondagmis in uw praktisch dagelijksch leven, wees, zoo ge den naam Katïïoliek nog dragen will, dan een beier, een heiliger menseh dan de groote meerderheid die rondom u leeft. iDe grocte vraag der offensief- beweging is dus: hoe maken wij de ka tholieken katholiek hoe maken wij de massa weer praktisch en bewust ge- loovig De groote middelen daartoe zullen Wel. steeds de sacramenteele en parochiale hulpmiddelen zijn. De spe cifieke trek van onze beweging is ecfn- ier de volgende: behalve deze midde len die staan boven den tijd ook logisch en volledig de modernemiddelen uit le baten: pers, boek, film en radio. Want door de moderne middelen wórdt het geloof in Vlaanderen ten zeerste be dreigd. meer zelfs dan men het gewoon lijk zien wil. Een der grootste gevaren voor ons katholicisme li.gt in die naïeve en on wetende verklaringen van zoo ontel baar velen nog in Vlaanderen: Vlaan deren is nog zoo katholiek, onze paro chie is niet aangetast, onze goede men- •schcn moeten enkel voortgaan met het geen ze tot, nu toe hebben gedaan. De 'defensieve zou nog een zin; hebben moet idil in Vlaanderen waar zijn, moesten we nog zoo'n vaste bolwerken voor ons geloof bezitten. De waarheid is echter anders. Wie maar eenigzins de werke lijke toestanden; bestudeert, komt zeer rap tot verrassende ontdekking dat langs alle kanten ook in de beste dor pen; en steden dit katholicisme onder mijnd wordt, dat een onzeglijke vloed van neutrale zinnelijke, ontzenuwende films, bladen, boeken in alle middens binnendringt, langst alle zintuigen en dat mi reeds de meeste katholieke kringen wellicht buiteni bun welen al lerhande kiemen van ontbinding in' zich dragen. Als' we dan maar even. verder kijken; dan zien we dat over gansc.h de wereld een ontzaglijke macht groeit zonder óns. op subtiele wijze te gen ons en dal we steeds minder en minder van tel zijn in de groote inter nationale beweging. Wie de letterkunde overschouwt zal zien, dat de meeste groote gedachten- slroomingen zonder ons ontstonden en 'dat we over 't algemeen- zachtjes iro nisch als een anachronisme worden opgevat. Op peisgebjed is het eenvoudig weg verbazend dat Joodsche en andere anti katholieke agentschappen de dagbladen bclieérsclien, en dat tot nog toe niet 'één enkel katholiek agentschap' be staat, dat' met Havas, Routes en tutti quanti konkureeren kan. Op radiogc- bied staan we voor. het feit, dat op 480 Europeesche zenders er drie zijn, die een katholieken omroep hebben:. Op filmgebied moeten we nog altijd zien, hoe tegen de reuzenmaatschappijen met hun milliardewkapitaal er vijf klei ne katholieke maatschappijen bestaan, die totnutoe geen eigenlijk katholiek werk voortbrachten en in het beste ge val over een half dozijn millioenen kunnen beschikken voor hun produktie. En als we dit geval alles bedenken en nog terug bedenken, dan komen we tot een hevige overtuiging: wij katholie ken moeten het offensief aangaan met al de krachten' die we kunnen mobili- seeren ofwel: we zullen straks met ons defensief den indruk maken van een lamlendige die in een hoekje gekropen is om er eenzaam en rustig te slapen en te sterven. Reeds bestaan» op ieder van deze gebieden aangepaste» katho lieke organisaties. Het Offensief zoo ais het zich aanbiedt in Vlaanderen is enkel een uitbouwen en groepeoren van dc bestaande organismen en een door voeren van een beweging welke alle ka tholieken die zich nog katholiek willen noemen opeischt tot aansluiting. Het gebeurt wel dikwijls dat brave katho lieke klagen: er zijn zooveel goede wer ken en we kunnen toch niet van alles lid worden. Nu mogen wie antwoorden: er is slechts een offensief en het is geen gunst maar een eenvoudige plichtsvervulling wanneer iedere ka tholiek van de daad zich aansluit, bij de katholieke filmliga, de katholieke Viaamselïe radiio-vereeniging bij Het Piavidsfonds, dat meer en meer de .jgansehe kult'uurpersweirking 'zal om vatten en de Katholieke Persbond di« ook in voll3 ontwikkeling is. Het pro gramma is eenvoudig*, maar het is dan ook dringend ieder katholiek leest alleen een katholiek dagblad, laat zich enkel door katholiek orienteerende ijdsohriften en hoeken doordringen, als katholiek op radio- gebied on gaat enkel de kinema bezoe ken na de katholieke fifmleiding te hebben, geraadpleegd. In do eerste maanden zal nu een monsterpropa- gandatoeht worden op touw gezet, en. zal er voor gezorgd worden dat ie der katholiek huisgezin worTlt bezocht, en dat men tegen de vele neutrale bla den, boeken, uitzendingen en filmver- tooningen even interessante maar ka tholiek opgevatte initiatieven stelt.Op 12 November wordt te Antwerpen het eerste groot Offensief-Kong.res ge houden, dat de kreet als een wekroep over Vlaanderen zal doen gaan. Offen sief nu voorgoed, op pers, film en ra dio-gebied. Daarover echter later met vollediger aanduidingen!. We kunnen nu reeds mededeelen dat op 12 November in Antwerpen behal ve werk-vcrga<deringen, ook een groo te volksvergadering zal plaats hebben met redenaars die hun! onderwerp doordrongen hebben, en dat 's avonds ook een uitzonderlijk K.V.R.O. Con cert Liga-filmvertooning zal plaats hebben. Men liióude nu reeds de .groote dag vrij 12 November moet voor het ka tholicisme in Vlaanderen' een massa mibilisatie zijn dat reeds bij den eer sten stoot de vijanden doet deinzen. F. MORLION, O. P. £)e loden van den; kristen demokratische Kamergroep kwamen Woensdag in het Parlement bijeen. Het grootste deel der vergaderin; werd ingenomen met de bespreking van den toestand welke de besluitwetten in zake ouderdomspensioenen in 't leven hebben geroepen. Een groot aantal pensioengerechtigden van vóór de be sluitwetten hebben sedert Juli geen cent meer ontvangen, doordat de ar- roridissementskommissarissen en de belastiiigsontvangers oordeelden, af gaande op zekere inlichtingen, dat die lieden niet meer in de vereischte voor waarden verkeerden; en hun dossier moest, herzien worden. Deze herzienin: der dossiers vordert slechts zeer lang zaam, wat wel begrijpelijk is gezien het groote aantal men; spreekt van- meer dan 30 pet. van het totaal der dossiers en het andere werk der be lastingontvangers. In&usscihen wachten eehter duizenden lieden;, die hun pen sioen hoogst nioodig hebben in span ning over het lot. dat hen zal bescho ren worden en lijden er zelfs vele el lende. Er werd betoogd dat in sommige streken de politiek een rol heeft ge speeld in het voorloopig uitsluiten van oude lieden. Een middel moet er op ge vonden worden, om met (de herziening der dossiers zoo spoeuïg mogelijk klaar te komen. Naar ons door verscheidene leden van de groep' werd medegedeeld heerscht er ontstemming over sommi ge ongelukkige interpretaties van be palingen der besluitwetten. De groep is vastbesloten, zoo zegde men ons, sommige getroffen maatregelen; te. doen herzien en men voegde er aan toe dat, indien hieraan geen; gevolg zou weder gegeven, politieke verwikkelingen niet uitgesloten zijn1.. Eone kommissie, waarin de verschil lende provincies zijn vertegenwoordigd word aangesteld om voorstellen gereed te maken. De groep zal Woensdag a.s. nogmaals vergaderen om deze voor stellen gereed te maken. De groep zal Woensdag a.s. nogmaals vergaderen om deze voorstellen te onderzoeken en eventueel een afvaardiging aan te dui den welke een onderhoud met den eer sten minister aan te vragen. De groep hield zich eveneens bezig met de kwestie der houwpremien en drong aan op een spoedige uitbetaling. Ook werden de maatregelen tot uitbe taling van de vergoedingen aan de ge- brckkelijken en verminkten besproken. Minister Van Isacker woonde deze vergadering bij. De h. Do Man heeft dan nog eene uiteenzetting gegeven voor zekere moeilijkheden die in het arrondisse ment leper zijn opgerezen in verband met het te werkstellcn der "werkloozen door de gemeenten. Woensdag namiddag vergaderde reeds de hoogerbedoelde kommissie om voorstellen lot wijziging aan de rege ling der ouderdomspensioenen op te maken. De vervoermiddelen In Japan reist men nog altijd met de meest antieke vervoermiddelen. In de steden zoowol als op het platteland ayet men nog ricksjaks (wagentjes, die met menschelijke krachten worden voort bewogen), draagstoelen, diligences uit den van Charles Dickens', enz. Maar de Japanner kent ook het com fort van de mees! moderne middelen van vervoer. De straten wemelen van rijwielen, het aantal autos loopt in dc honderdduizenden de burgerlijke luchtvaart gaat in snel tempo vooruit. Maar vooral het spoorwegverkeer heeft in ,den loop van enkele tientallen jaren een reusachtige ontwikkeling gekre gen. Pleizierreizan De Japanner gaat graag op reis. Een arme tobber, die nog een enkele yen heeft uitgespaard, besteedt deze aan een spoorreisje naar den wohdcrscheo- nen kegelberg de Fuy-San of naar het schilderachtig eiland Mijajima. In geen enkel land ter wereld is de dienst der spoorwegen zoo goed geregeld als in Jan: de treinen komen nooit of nim mer een minuut te laat. De coupés zijn keurig ingericht; de 3e klas-wagons hebben gecapitonneerde rugleuningen, in de eerste klasse coupés staan con- forlabele clubfauteuils. Het kilometer tarief is veel lager dan op de Euro peesche lijnen; bovendien heeft liet spoorvvegbestuur alle Europeesche voorschriften, die de reizigers als een last aanvoelt, eenvoudig overboord ge worpen. Zoo kan men bijv. aan alle tusschenslalies vrij uilstappen erï daarna de reis weer voortzetten, wan neer men wil. Verder rijden er op allef lijnen een groot aantal treinen; de ex press-treinen tusschen de hoofdstaties,- hebben een gemiddelde snelheid van 60. kilometer, wat, in verband met het' groot aantal bruggen, tunnels eu hel lingen, zeer hoog genoemd moet wor den. Toerisme Ter bevordering van het vreemdelin genverkeer is op initiatief van liet Mi nisterie van Verkeerswegen, enkele ja ren geleden de «Japan Tourist Club» gesticht. Deze vereenlging heeft af- deelingen in alle steden des lands; zij bouwt in alle plaatsen hotels met En- gelsche-sprekend personeel, geeft reis gidsen uit in alle moderne talen, en tracht overigens op allerlei" wijzen den toerist een aangenaam verblijf te be zorgen. De groote express-treinen zijn d»oor hare bemiddeling voorzien van slaapwagons, rook-coupés, restaura- liewagons en andere moderne veme- Icringcn, die men in Eunopa alleen vindt in de luxe-treinen der particu liere maatschappijen. Het personeel der expresstreinen spreekt Engelsch'. A' deze treinen geven aansluiting met' autobusdiensten, die den toerist bren gen naar de meest afgelegen en» do schilderachtigste plekjes van <het land. Volgens de laatste statistiek werd Japan in 1932 bezocht door 32 dui zend vreemdelingen, die er 55 millioem yen uitgaven. De Conducteur, iDe Jap'ansche conducteur is de wel levendheid zelve hij gaat in het mid den van den wagon slaan en vraagt' verlof om de kaartjes le mogen kon- troleercn. Maar hiermede is zijn taak niet, beëindigd. Ieder uur komt hij; zeggen hoe laat het "is in Toluo, zoodat' de passagier zijn borlogie kan gelijk zetten, wanneer er zich een belang rijke .gebeurtenis heeft voorgedaan komt hij dit in de wagons mededeelon. De namen der staties slaan op de kaartjes in drie verschillende letter schrift in Ghineesche letters voor dó intellectueel en in hel Hirajanasclirift' voor de weinig ontwikkelden en in Romeinsche letters voor de vreemde lingen. Verder staat op ieder kaaMjó ook don naam van de volgende en voorgaande statie. De Missionnariss-sn op reis Ofschoon de Japansche regeering niet katholiek is, verlangt zij van de spoorwegambtenaren, dal deze de ka tholieke missionarissen dezelfde eer bied zullen bewijzen als aan de Shinto priesters. De conducteurs en het ove rige spoorwegpersoneel putten zlcli; tegenover ons uit in heleefdlieden.Ver- dcr genieten, de Missionarissen bij iedere reis een reductie van 2per cent op de tarieven. Menig Katho liek» land kan hiervan een voorbeeld; nemen». DE KOEENKWESTIE DE TAKS OP DE MOTORVOERTUIGEN. HET BEG ROOTING SEVEN WICHT De lieer minister van buitenland- sche zaken deed voor den raad eene uiteenzetting van den buitenlandschen toestand. De raad nam vervolgen? kennis van de conclusies welke door de steen- kooleonimissie weerden» neergelegd. Bedoelde conclusies worden onder werpen aan het onderzoek der be voegde ministers, die binnen afzienba- •ren tijd bij den raad voorstellen zul len indienen. P.e raad onderzocht :dc dour de be langhebbenden geopperde bezwaren aangaande de lakseering dor motor voertuigen. iDaar ds toepassing van bedoelde wet tot moeilijkheden aanlei ding gaf, is de raad de meening toe gedaan dat er aan; den wetgever, die' ter zake alleen bevoegd' is, zal worden voorgesteld, amendementen in te die nen. De toepassingswijzen laten nu reeds toe een aandachtig onderzoek in le zei ten, ten einde de gegronde bezwa ren ia te willigen. De raad onderzocht den financieelen toestand. Het evenwicht der begroo ting voor 1933 blijkt volkomen verze kerd te zijn. De raad onderzocht de begrooting voor 1934, alsmede de orde der parlementaire werkzaamheden. Verder wordt gemeld dat men het vraa:V"k overweegt der afschaffing van politieke uniformen, als zwarie. blauwe en soortgelijke hemden. Bij de hervatting der Kamerzitting zal allereerst een debat gehouden wor den over dc volmacht. Een ministerraad zal Woensdag a.s. plaats' hebben onder voorzitterschap van den Koning. Het mililaire vraagstuk zal tijdens dezen minisleraad besproken worden. Heropening der Kamers De heropening der Kamers is vasL- gestéld op; 17 October a.s< P,o 25ste verjaring der annexatie door Bclgïe, van den vroegerem Congo- Vrijstaat, zal 21 dezer, op initiatief van de Federatie van Belgische koloniale vereenigingenl, wonden herdacht met een. bloemenhulde or.-- -Vn voet van het ruiterstandbeeld vanl Koning Leopold II, op liet, Troonplein en een plechtige vergadering in de groote zaal der Union Coloniale. M. Tschoffen, minister van koloniën en oud-minister Renkin, die, de eerste n'a de overneming van den Congo aan het hoofd van departement van kolo niën heeft gestaan, zullen in het bij zijn. van Koning Albert en van Prins Leopold, bij deze herdenking het woord voeren.

De Volksstem | 1933 | | pagina 1