Wat 8011 Bloemtuil zegt Eene Fraosche Persstem over Kosiag Albert Staatsbelastingen en kroostrijke gezinnen Incident ia de Kamer Trouw aan den eed Do Spaansche Verkiezingen Zaterdag Dec. 1955 STANBREQELEN der V.K.B.V. Het Smokkelen aan de Grens Vrijstellingen van Soldatendienst XXXIX JAARGANG KUIWIÏIER 274 K«rkstrant, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen XJitgeTer J. Van Nuffal-De Genclt Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf IV! ax laan 13, te Brussel Rue de Richelcu, Parijs Bank Buiding/Kingsv.-ay, 20 Londres W. 0. 2. Mwsaaa H. Paulina |Zonop7,25Zonaf3,55 V. M. 2 L. K. 10 trn Verbond der Katholieke Burgers- Middenstandsvrouwen Goedgekeurd door de Kerkelijk© 5 Overheid Het V.K.B.V. is een afdeeling van de U.B.K.V. Deze is de algemeene organi satie der Vrouwelijke Katholieke Actie .var* het land «Unie der Belgische Ka tholieke Vrouwen», ingericht door HH. Exc. de Bisschoppen en rechtstreeks onder hun gezag en leiding staande. Dit algemeen organisme is ingericht op grond van een eenheidsprinciep en een aanpassimgsprinciep. leidende van do verschillende aangesloten veVeenïgin gen tot één algemeene Unie. Het V.K.B.V. maakt deel uit' van de algemeene organisatie, volgt denzclf- den geest en dezelfde doeleinden, doc.ii heeft een eigen toestuur en eigen lei ding noodig voor het uitoefenen van haar zending. Leden. Het V.K.V.B. gelijk de naam liet aanwijst, vereenigt de vrou wen die tot dat midden behooren, t.t.z. vrouwen uit de Burgerij en den Mid denstand, die, door dat ze niet tot de arbeidende klas beliooren, noch tot de boerinnen, zich in een eigen socialen toestand bevinden, door eigen werk of onder het beroep van hun echtgenoot'. Daartoe beliooren onderwijzeressen, bestuursters, sommige bedienden, de vrouwen -die Lot. handels- en nijver heidsmiddens behooren, wier echtge noot-en fonctiomarissen en stielmannen jzijn of een vrij beroep uitoefenen. Het V.K.B.V. is een voortzetting van de V.K.B.'J. Het V.K.B.V. vereenigt. de vrouwen behoorende tot. bovengenoemde klassen, die 30 jaar geworden zijn of van het oogenblik dat ze in liet huwelijk getre den zijn. «Sommige bedienden» 't.t.z. 1) Deze die min of meer overste of 'chef van een afdeeling op hun werk zijn: chef-magazijnierster, bureelover ste, onderbcstuurster, bewaak! ster. 2) Deze die. een onafhankelijke plaats beklocden, b. v. secretaresse in de vrije beroepen. 3) iD,e bedienden die zich, door hun omgeving,, niet bij de V.K.A.J. thuis gevoelen. 4) PfO vrouwen die tot het V.K.B.V, behooren en in een ander organisme ,van Ü.K.B.V. als leidster of welkrianigc bediening ook dienst bewijzen, blijven nochtans lid van het V.K.B.V betalen hun lidmaatschap en ontvangen het blad der verceniging. Het V.K.B.V. heeft ten doel T. De katholieke verwezenlijking in het leven van zijn leden, vooral in de familiale en sociale rol van het gezins leven, in de schoone taak van echlgc- noote en moeder. 2. De organisatie van de Katholie ke Aetie in de middens door Art. lit be paald en de vorming tot apostolaat, in de sociale en parochiale werken. 3 De studie en verdediging van sociale, moreele, intellectueele en pro- fessioneele belangen. 4 .De organisatie van sociale wor king ingericht volgens de noodwendig heden van de leden. 5. De onl christening in eigen midden navorschen en bestrijden. I. Het V.K.B.V. wordt nationaal geleid door een algcmeenen raad mei uitvoerend bureel. Voorwaarden tct lidmaatschap Katholiek zijn. 2 V 30 jaar oud of getrouwd "zijn. 3) in de levensvoorwaarden vérkec- ren door Art. III aangegeven. 4)' het. inschrijvingsbulletijn invul len en zijn lidmaatschap betalen. Zijn die voorwaarden vervuld, dan ontvangt men een lïdkaart en wordt men als lid erkend. iDoor hun lidkaari krijgen de leden toegang tot de vergadering, recht op het dragen van het kenteeken alsook op hef. dienstbetoon, door de organisatie ingericht. Laat u Inschrijven zonder uitstel. P- S. kinderen der nieuwe lo den voor 15 December ingeschreven mogen deelnemen aan den kerstboom, t.t.z. de kinderen; die van '1922 tot en met 1931 geboren zijn. De abonnementsprijs voor Vt' Ver bond» beloopt. G fr. 's jaars en voor «La Fédéralion» 15 fr. 's jaars. Bescherm leden bet alen 25, 50 of 100 franken. Men kan zich laten inschrijven bij Mevr. Moyersoen en Mevr. Pilate, Nienwstraat, Aalst- Ter igelegenbeid van het jaarlijltsch banket van de «Revue des Deux Mon- des», dat dit jaar voorgezeten werd (foor Koning Albert, schrijft de «Figa ro» G.m. i «In de hedendaagsche gescliie lenis zijn ongeveer al de figuren die door de gebeurtenissen op het voorplan ge bracht werden vervaagd of verdwenen. Enkele nochtans zijn onaangetast ge bleven in hun edelheid. Koning Albert is een dezer. De vergetelheid, ik ging zeggen de ondankbaarheid, heeft zich niet tot op zijne hoogte kunnen verheffen, omdat de menschen die het drama van 1914 beleefd hetotoen en die met hunne da den het gulden boek van de soldaten der Verbondene legers gevuld hebben, steeds zullen gedenken dat Koning Al- bert de eerste bladzij schreef». De steller herinnert zijne lezers aan de houding van Koning Albert in Au gustus 1914 en besluit «Ind.iem hij toen geen twijfel kende, sindsdien kende hij ook geen spijt. Hij ontsnapte aan de crisis van verzwak king die zoo diep lieersc-hte bij de re geeringen die bij de volkeren, na de ge meenschappelijke krachtinspanning. Hij bleef getrouw aan de politiek van het eenheidsfront. Ware het nog de gewoonte "de vor sten een symbolischen naam toe te voe gen, dan zou de Belgische vorst moeten genoemd worden Albert de Rechtscha pene Nieuwe belangrijke vee-aanslag te Stekene (Waas) Puyvelde. Men schrijft het volgende over 'de gevechten tusschen veesmokkelaars en tolbedienden Geen enkel grensbewoner van de streek Waasland heeft het nog gewe— tem, dat het smokkelbedrijf zoo erg toeneemt, dan hedendaags; het is nu niet meer in den nacht alleen dat sluik- roovers met iganische troepen vee van Holland komen, om 't verder Belgic in te drijven, maar ook gedurende den dag ziet men ze over' de Noordergrens kernen met gamsclie kudden. Volgens bekomen inlichtingen slaat het vee op onze markten zoo wat over al op, terwijl het in Nederland voortdu rend in prijs daalt: dat schijnt de oor zaak te zijn, dat er met honderden smokkelaars zijn in het Waasland, die met dat gevaarlijk stieltje hun brood verdienen, ongerekend deze die zich be zig houden met suiker, naphte, petrool, kunstboter, schoenen en meer andere dergelijke produklen; men moet er nog bijvoegen dat ze ook veel koopwaren uit Belgic smokkelen, doch meer uit Holland naar België. Aan deze winstgevende zaak ziet men alleen, dat er veel menschen zijn in de streek van het Waasland die op hoogen voet lcvcni. Zoo; ook in het grensgebied in Zeeland, waar er nog meer personen zijn die het smokkelen liefhebben. In dern loop dezer week konden wij melden, dat de rijkswachtbrigaden voor 15000 frank gesmokkelde koeien aan sloegen langs de Stekensclie vaart demzclfden nacht was het in de wijk Bormte te doen met de tolbeambten. Maar nyi, gedurende den verloopen nacht, werd de Waterstraat, dicht bij de wijk «Kwakkel» in opschudding ge bracht, door een bombardement met re- volvcrkogels. Het was de vliegende bri gade van den heer tolcontroleur De Meijer, die een troep smokkelaars ach tervolgde van de uiterste Noordergrens tot aan bovengemeld punt. Daar er op die plaats veel groote waterbeken zijn hadden de sm.okkelaars met hun troep vee hot niet gemakkelijk. Links en rechts tuimelde koeien en smokkelaars in grachten en kanten. Na eene uiterst bewogen jacht in de duisternis, gelukten de grensposten er in de smokkelaars op de vlucht te drij ven, terwijl do troep vee, bestaande uit acht, beste Hollandsche prijskoeien in de handen vani de vliegende lolBrigade bleef. Al het vee, dat op zijn doorgang van wege de bevolking veel beziens had, werd gestald in het veedepot te De CTin_ ge Waas, waar de buit op 30.000 frank werd geschat. Woensdagmorgen werd nogmaals een gansche wijk door vuurschoten ge- Zie onderaan volgende kolom. De Minister van} Landsverdediging brengt ter kennis van de belanghebben den dat, krachtens artikel 57 der wet vani actieven dienst ontheven worden de voor den dienst aangewezen mili ciens van 1934 welke behooren tot na- vermelde categorieën. 1.) Pjie welke deel uitmaken van een gezin met ten minste zes in leven zijn- stelling, bekomen heeft als lid van een de kinderen, waarvan geen enkel vrij- talrijk gezin; 2) Die waarvan ten minste drie broe-* ders bij liet leger hebben gediend. De voor den dienst aangewezen mi liciens van 1934, die in! een van voor melde gevallen verkceren en vanwege den commandant van; het wervingsbu reel geen bericht van ontheffing ont vangen hebben, moeten hun bezwaar schrift indienen voor 15 December 1933. Hun schrijven, met opgave van naam, voornamen, plaats en; datum van geboorte, gemeente waar ze voor de militie werden ingeschreven en wer vingsbureel waarvoor ze verschenen zijn, .dient onder aangeteekend' omslag gericht tot het Ministerie van Lands verdediging, Bestuur der Werving. Leuvenseheweg, 1, Brussel. Vorenstaande toepalingen betreffen uitsluitend de miliciens die met de klasse 1934 voor den dienst aangewe zen zijn, en gelden derhalve niet. voor degenen die hetzij voorloopig afg keurd, hetzij uitgesteld,! bij de klasse 1935 zijn gevoegd. De krachtens vorenstaande bepalin gen ontheven miliciens, kunnen van de ontheffing afzien, mits zulks bij aan geteekend schrijven, vóór 15 December 1933 aan hetzelfde adres te laten we ten: hunne handteekening dient door het gemeentebestuur gelegaliseerd. Zweedsch protest tegen het niet-ioekenren van den Nobelprijs voor den Vrede De Bonn voor den Vrede te Stockholm heeft, naar Reuter meldt, een protest, gepubliceerd tcgeni het opnieuw niet verleênen van den Nobelprijs voor den Vrede door de Nobel-commissie te Oslo. In dit protest verklaart de bond. dat in de 32 jaar dat het Nabel-instituut be staat, de prijs slechts 25 maal is uit gekeerd. Ook wordt er over geklaagd, dat de Nobel-commissie te veel de voorkeur geeft aan presidenten, ministers en di plomaten, en dat de Nobelprijs le zel den wordt uitgereikt aan particulieren en organisaties die arbeiden voor den vrede en. ontwapening. Een vriend van Alfred Nobel", de op richter van het fonds, heeft verklaard, dat het doel van de uitkeering was de vredesidealisten te helpen. Th. overeen stemming met Nobel's wenseli heeft de Stockholmschc Bond voor den Vrede voorgesteld den prijs uit le koeren aan krachtige voorstanders van ontwape ning of aan organisaties met- een krachtig vredesprogramma. Indien niet een persooni voor den prijs in aanmerking kan komen, stelt de bond voor, het geld te verdoelen on der de organisatie die voor den vrede arbeiden. Tot nu toe is de prijs slechts drie maal aan vereenigingen uitgereikt, n.l. in 1904 aan bet Instituut voer Interna tionaal Recht, le Gent, in 1910 aan liet Bureau voor den Internationalen Vrede te Bern en in 1917 aan de Internatio nale Commissie voor het* Roode Kruis te Genfcve. «KmaraaaaMssigre; BSBR3 ;vrafeirM wekt. Die tolbeambten Lambrechts en Dom bemerkten smokkelaars die in aantocht waren met vee, van Holland naar Blegie. Zij sprongen uit hunne hinderlaag en dreven de smokkelaars op de vlucht. Zij moesten hun vee. in de handen van de tolbedienden laten. Dit vee werd insgelijks naar den Staatsstal van De Clinge gevoerd, waar het openbaar ten voordeele der Staats kas zal verkocht worden. Bij het vallen van den avond was te Esschen een Nederlandsche heerenau to aangekomen om suiker te laden1 en deze over de grens te brengen. Naar verluidt zouden echter de Nederland sche douanen ingelicht geweest zijn omtrent de werking van deze auto, die te Roosendaal door de rijkspolitie werd aangehouden. Hij bevatte 500 kgr. sui ker. De bestuurder is aangehouden. Daar; was een moeilijkheid in het verleenen van de belastingsverminde ring voor de Kroostrijke Gezinnen. Men weet dat deze gezinnen een ver mindering van 7 per kind kregen op de grondbelasting. Maar, deze be lasting wordt bij" voorbaat betaald, zegge dat thans reeds de belasting van 1933 moet worden! betaald, ter wijl de ontlasting slechts kan werden toegestaan bij het veriaopen van bet dienstjaar. En! nu stonden vele ont vangers van belastingen voor deze moeilijkheid hoofden van kroostrijke gezinnen1 -wilden slechts de grondbe lasting betalen als zij eerst dc ver mindering toegepast kregen, want het is veel lastiger om geld van den Staat terug los te krijgen dan het moeilijk is- voor den Staat, om van den belas tingbetaler de noodige sommen te krijgen,. Minister 'Jaspar heeft nu te dezer zake een beslissing getroffen en do ministerraad van Maandag moet er zich ook mede bezig hebbent gehouden. Dë ontvangers van belastingen mo gen rechtstreeks de vermindering van de grondbelasting aan de kroos!rijke gezinnen toestaan. En de Staat zal van deze gezinshoofden, die bij het. einde van het jaar niet. meer zouden zijn in de voorwaarden om van die ontlasting te genieten, de tekort ontvangen som men opeischcn. Dat is een gelukkige beslissing en de Kroostrijke Gezinnen zullen er een minister van. Financien van harte dankbaar voor zijn. Mijnheer J. DIONCRE ontwerper en bouwkundige der nieuwe gebouwen welke vcor de I.N.R. zullen oprijzen op de St. Kruisplaats te Elsene Het incidont in de Kamer op -Donder dag, (zie verslag 2de blad), tusschen heer Van Cauwelaert en de Frontpartij verdient onderlijnd te worden. Heer Van Cauwelaert. vroeg aan hoer Borginon (Frontpartij), of hij wel de Iets naders ever wat van de ambtenaren geeischt wordt Senator De Bruyn heeft, in een schriftelijke vraag, den. eerste-minister om nadere toelichting verzocht over zijn aanschrijving, waarbij aan de ambtenaren verbod wordt opgelegd deel uit te maken van staatsvijandige groe peeringen, die deelnomen aan een wer king tot vernietiging van den staat ot die in het openbaar revolutionaire of anti-nationale denkwijze aankleven. Uit de antwoorden van graaf de B:o- qudvillc blijkt het volgende Door staatsvijandige groepecringen worden die bedoeld, die de vernietiging of de verdeeling van den Slaat beoogen. De politieke partijen, die langs wet te- lijken weg de ekonomisclie en politieke inrichting van den Staat verdedigen en olijk igelooffc dat, in geval van een .trachten te verwezenlijken, worden riet nieuwen oorlog, het activisme herleven zou. En lieer Borginon antwoordde «1-Ieel zeker», waarop lieer Van Cauwelaert vroeg of die bedreiging de uiting is van een wensch. Heer Borginon antwoordde Ja. «Ik betreur die woorden, zei heer Van Cauwelaert, maar zij lichten ons toch in over uw doel. Welnu, uw hou ding' is eerloos en liet Ylaamsche volk dient het te weten». (Toej. rechts). Een eerste officieele uitslag !De minister van binnenland doelt dc volgende uitslagen mede van do ver kiezingen, welke op 19 November heb ben plaats gehad. Die uitslag is de volgende 5 361 uitslagen zijn bekend. Dc RECHTSCHÊ GROEPEN ver krijgen 172 zetels daarvan Rechtsche Unie, 89 Agrariërs, 34; Baskischê Nationalisten, 12, Tradi tionalisten, 15 Spaansche hernieu wing, 9; Rechlsche onafhankelijkc-n, 13. Het CENTRUM 129 daarvan Radikalen-, 76, Catalaansehe Liga, 25 Conservatieve Republikeinen. 12. Onafhankelijken 6 Liberale Demo craten 9 Progressisten, 1. LINKSCHE CITO EP EN 60 daarvan: Socialisten, 29 Catalaanschc es- querra, partij van Macia, 22; Republi- keinsoheAktie 5: Radikale socialisten 1 Onafhankelijke radikale socialis ten, 2 Federalisten 1. Er moeten bij de herstemming van Zondag e.k. nog 93 zetels verdeeld worden. Radikale maatregelen tegen do socialisten Het socialistische blad El Socia- lisla deelt mede dat er een plan be staat, dat door de radikale partij werd uitgewerkt en dat ten doel heeft de socialisten volkomen machteloos t.e stellen. Dc wapenen die zoo wat over. bedoeld door het besluit van den ki netsraad. De syndikale groepeeringciï evenmin. Ambtenaren en beambten, die desge- vallen getroffen zouden worden in uit voering van het besluit, zullen nog de gelegenheid krijgen zich te schikken naar de nieuwe voorschriften', op voor waarde dat liun houding waarborgen van oprechtheid biedt. De betrokken ambtenaren en beamb ten zullen zich kunnen verdedigen overeenkomstig de op dit gebied gel dende reglementen. 't. Was feest geweest en zooals het bij een feest hoort waren er ook bloe men gegeven, bloemen die met hunne kleuren een veel duidelijkere laai spre ken. dan menig gesproken of geschre ven woord. Zij kregen hunne plaats in de feestkamer en al wie kwam kon in stille pracht de gedachten lezen van lien die ze gaven. Zoo spraken dc paar- schc chrysanten met een tikje weemoed maar met eene dankbare herinnering over al wat er reeds in het verleden lag, daarbij wees het wit en roos der anjelieren op het hoopvolle en de blij de verwachtingen welke nog in de toe komst lagen. Maar midden in glansde de goud chrysant, als de ster van de groote feestvreugde van den dag. Zoo omsloot die bloemtuil ira eon krans, van groen, het zinnebeeld van hopen en vertrouwen, het verleden, het lieden en de toekomst. Wie kan het in chooneren vorm uitdrukken bij middel van woorden, dan de bloomcn doen met! hunne kleuren Zoo blijken bloementuilen, voor hen die ze lezen kunnen, brieven, waar heel wat gevoel uitspreekt, waar lïoel wat gedachten in delikater vorm worden in uitgedrukt. Daarom moet hij die een bloementuil samenstelt een dichter wezen en dat is; niet ieder gegeven. Feesten waarop wel gekozen bloemen' al werden aangeslagen zouden aan de worden gegeven zijn steeds schoono leden van de radikale partij worden feesten. Laat on's hopen dat men op die 'feesten ook moge indachtig wezen deze uitgedeeld. Hot grnnizoen van Sara- gossa zou naar Madrid oprukken en de socialistische leiders zouden wor den gevangen gezet. Het blad voegt er evenwel bij dat het niet heel zeker is over de juist heid van zijn inlichtingen, dia hun levensweg zoo weinig bloemen voor lion zien bloeien1 en dat hij of zij die eens een bloemtuil krijgt de moed heeft er van enkele bloemen uit te ver liezen voor deze die es anders geeno krijgen kunnen,

De Volksstem | 1933 | | pagina 1