De Bank van den Arbeid Roi;d de Slaeisky-zaak 28 De Franscti'Belgisclie A LANDBOUW? naar hat Paasch-Eiiand Woensdag MAART I934 KABINETSRAAD -> ..xjfè Geschenk van Z. H« Paus Pius XI De -wv- F lieg tocht België'Congo DE OQSTENRÜKSCHE KWESTIE DE VOLKSSTEM XXXX JAARGANG NUMMER 72 Kerkstraat. 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Cestieinen Uitgefer J. Van Nuffel-De Gsndt Publiciteit bulten het Arrond. AALST Agentschap Ha/as, Adolf JKaxfcaan 13, te Brussel f?ue de Richeleu. Pa rUa Bank Buldlng/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Gonlran Zonop5,40Zona(6,l3 V, M. 31 L. K. 7 Een vergadering werd gehouden van de aandeelhouders der Bank. Wat Edbsv. Anseele zegt De gewone vergadering der aandeel houders heeft Maandag te 11 u. plaats geluid. De h. Ed. Anseele, voorzitter kondig- ide aan dat de beheerraad, in overeen stemming met de wet, de vergadering jyoor drie weken had uitgesteld. Niette- Smn werd voor de schorsing der zitting lezing gehouden van volgende verkla ring. De toestand van de Bel'gisch Bank yan den Arbeid is niet meer zooals hij de vaststelling van het bilan van 1033. De bestendigheid van de econo mische krisis, welke reeds verscheidene (jaren duurt, heeft de banken tegenover Uitzonderlijke voorwaarden geplaatst, waarmede zekere moeilijkheden zijn Verbonden. Voeg aan deze ongunstige omstan digheden, voor wat de Belgische Bank van den Arbeid betreft, nog de onver mijdelijke weerslag toe der politieke gebeurtenissen in verscheidene landen en inzonderlijk in Oostenrijk. Dc beheerraad is van oordeel, dat Jiel oog'cnblik gunstig is om de finan- y-icele en administratieve organisatie Her Bank grondig te veranderen. Dit kou voor de Bank een aan de huidlgo tijdsomstandigheden beter aangepas te stabiliteit voor gevolg hebben. Zekere beheerders hebben dus met bfficieeie organismen gedurende de laatste dagen onderhandelingen ge koerd, doch zonder bepaalde uitslagen hl' te wachten hebben "eenige bladen uit zekere onbescheidenheid munt gesla gen om de zaak op politiek terrein te plaatsen. Deze onderhandelingen' zijn voor het oogenblik nog gaande en wij bid den IJ aan onze mandatarissen vertrou wen te schenken. Wij kunnen nochtans van nu af mcdedeelen dat de regeering rui Is de gewone waarborgen in - derge lijk geval en mits toezicht op hot ge bruik der fondsen, den'maatregel over weegt om aan de al.gemeene Spaarkas machtiging le verleenen, ton einde hulp tc. verleenen aan de individueele spaar- Hers der coöperatieven en van do Bel gische Bank van den Arbeid. Onder deze voorwaarden stellen wij voor de vergadering tot 10 April te H I. uur, te verdagen. D-e heer Spaak. soc. Volksvert. zegt dat het een ramp is. In een artikel van de Action soci'a- Jisle bespreekt de boer Spaak liet ge val dei' Bank en noemt bet, «eene ramp: het ware, zegt bij nutteloos en slecht 'dit te loochenen.» Tk ben niet verbitterd, schrijft ver- lier de li. Spaak, op dezen die een op lossing moesten zoeken, maar wel op 'dezen, wiens gekke en hoogmoedige po litiek don droeven toestand heeft ge- Schapen in welken we ons thans be vinden. De pliebfigen moeten uitleg ge- iVcn. Wc zullen ze er foe verplichten. Maar ik wil echter van nu af reeds de ware plichtige bekend maken die lieoi'1, noch lichaam, noch ziel, maar nochtans vergiftigt zij ons sedert, veel [jaren- 't is de hervormingspolitiek van 'de Belgische Werkliedenpartij. 'I Ts hard om verklaren,-maar niet 'onrec 11tvaardig het droevig avontuur van heden is de logische en onvermij delijke uitkomst van 25 jaar dwaling. Ja zegt de heer Spaak, de écono mische ramp zal vermeden worden, bet geld. gered, maar ten prijze van welke (vernederingen. De steun aan de socialistische Bank Maandagmorgen had in het ministe rie van Financiën een nieuwe beraad slaging plaats van minister Jaspar.met vertegenwoordigers van de A.N.Ï.C. dc Nationale Bank, de- Spaarkas, de The saurie en ambtenaren van het ministe rie van Financiën. De beraadslaging liep over de. aanvraag om steun Voor de socialistische Bank van den Arbeid. Vernomen werd dat de li. Jaspur, na kennis le hebben genomen van aile ele ment en die de regeering moeten toela ten le oordeelèn over den werkelijken stand van het vraagstuk, voorstellen zou doen bij den Kabinetsraad. Die voorstellen zouden er in bestaan een vroeger besluit van de regeering le bevestigen, op 'grond waarvan hel noo- dige zou worden gedaan Lot vrijwaring van de belangen van die kleine spaar ders. Derhalve zou de Spaarkas voor schotten kunnen doen, eigenlijk leenin gen die terug te betalen vallen, maar onder zoodanig toezicht dat die voorge schoten sommen niet voor andere doel einden kunnen aangewend worden. Die waarborgen zijn vereischt, omdat de re geering van oordeel is dat zij onmoge lijk politieke inrichtingen steunen kan. De Kabinetsraad, die in laatsten aan leg te beslissen heef, is bijeengeko men Maandagavond, om 9 uur. Om middernacht duurde dc vergade ring nog altijd voort. Om kwart over twaalf wordt dc *rol- gende ofl'iciccle mededeeling verstrekt: «De regeering, bezorgd om bet klein spaarwezen1 le vrijwaren, is de meening toegedaan dat er geen aanleiding be staat cfni zich te verzetten legen een door de Spaarkas te doen voorschot aan de socialistische kooperatievenverceni- ging. deze verrichting aan de volgende voorwaarden onderworpen zijnde aV de voorgeschoten som zal 150 rnil- lioen niet te boven gaan; b)' do voorgeschoten som zal gewaar borgd worden door al de köoperatieve organismen die liun gemeenschappclij- ke verbintenis zullen verpanden np al hun goederen en al de bij hypotheek on roerende goederen zullen bezwaren c) deze som zal uitsluitend besteed worden voor de herubetaling van de door de spaarders persoonlijk gedane stort inigen dl" een streng toezicht zal moeten uit geoefend worden op de aldus bepaalde 'fondsen. De Kabinetsraad heeft, zich ook met andere vraagstukken beziggehouden, onder meer met het bezoek van den' Franschen minister van Buitenland- sche Zaken en met het kol en vraagstuk. Wat deze laatste kwestie betreft, weet. men. dat er over geïnterpelleerd wordt in de Kamer. Ministers Hymans, Van Isacker en Van Cauwelaerf, zullen de interpellanten van antwoord dienen. De eerste zal aangeven hoe het staat met cle onderhandelingen met Duitscbland. Die tweede zal rnee? deft! maatschappe lijke]! kant. van bet vraagstuk uiteen zetten. «le derde voornamelijk den eko- nomischen kant. De li. Van Cauwelaert, overtuigd dat hij op dit stuk onvol doei de wettelijk gewapend is, bereidt, een wetsontwerp voor betreffende de 'reglementeering van de voortbrenging, den invoer en: 'den verkoop van steenkolen. De raad heeft niet 'den tijd gehad om zich met het kolenvraagstuk bezig te houden. Wenken over aardappelteelt De aardappel speelt in de voeding van menseben en dieren een voorname rol. Het komt er dus op aan veel aardap pelen, van goede hoeilanigheid *oort to brengen. Eerstelingen, Ivruger, Eigenheimer, Roode Star en Chave zijn aanbevelens waardige variëteiten die schoone op brengsten geven, cm waarvan de kwali teit goed is. Bij deze teelt is het nood zakelijk den grond diep om te werken, en doelmatig te bemesten. De bodem mag een weinig zuur zijn: liet- schijnt dat dit. zelfs voordeelig is voor de op brengst. Tijdens den groei moet men den grond zorgvuldig ophakken, rein houden em de planten aanaarden. Een goede oogst van 35000 kgr. knol len per hectare, ontneemt aan den bo dem 200 kgr. stikstof, 73 kgr. fosfoprzuur, 356 kgr. polasch en 177 kgr. kalk. Stikstof en potasclï verhullen dus hier een overvve.gende rol. waarmee bij de bemesting dient rekening gehouden. Men geeft gewoonlijk 30.000 tot 40.000 kgr. slalmest per hectare; doch' het is best «leze bemesting vóór 'den winter, of toch zoo vroeg mogelijk toe le passen, omdat vcrsche stalmest niet aan te bevelen "is, vooral bij -den tafel- aardappel. Met bet gebruik van stik'slöfmest dient men voorzichtig te zijn; te veel stikstof doet de planten te weelderi groeien, zoodat de aardappel min waarde heeft en meer aan de ziekte is bloot gesteld. Het is dus noodig, hij deze teelt am nion iaksulfaat te gebruiken omdat de stikstof onder dezen vorm regelmatiger en meer aanhoudend werkt, zoodal. de planten de voedende beslafiddeeleii nor maal opnemen en bijgevolg ook nor maal ontwikkelen. Hef fosf'oorzuur en de polasch' wer ken' voordeelig op dc hoedanigheid en op de hoeveelheid; deze meststoffen mo gen dus evenmin verwaarloosd worden. Kortom, wij raden aan per hectare, be nevens Stalmest., de volgende scheikun- di-ge vetten 'aan le wenden, 300 lot 350 kgr. amm on iaksulfaat', 400 tot 500 kgr. superfosfaat of 600 tot 800 kgr. staalslakken. 200 lot. 300 kgr. zwavelzure polasch" of 500 tot GOO kgr. rijke sylvinite. Het ammóniaksulfaat wordt slechts eenige da,gen vóór het planton zorgvul dig ingeëgd, terwijl de fosfoorzuur. en potaschmeslen drie u vier weken op voorhand worden ondergewerkt. Dixi. De Landbou^befrekkingen tusschen Frankrijk en Belg ie Belemmeringen op gebied van Paarden uitvoer Zooals gemeld had minister Sap te Parijs een; onderhoud met den heer .Queille, den Franschen minister, van landbouw. Dit gesprek liep over som mige landbouwvraagstukken, waarvoor teen regeling tusschen beide landen al leszins is igewenscht. Er is in de eerste plaats bet vraag stuk van den uitvoer van Belgische Paarden naar Frankrijk. Niettegen staande de ekonomische overeenkomst, hebben onze Zuiderburen in 1928 een invoerrecht van 2800 fr. per paard toe gepast maar aan den maatregel werd onze uitvoer om zoo te zeggen stopge- De Fransche regeering schoof de verantwoordelijkheid ervan op den rug van het Fransche Parlement, dat een invoer, zooals wij er voorheen hadden overdreven oordeelde. Zij zelf heeft echter ingezien dat men le ver was gegaan. Ook beeft zij België een invoerkontingent van 4500 paarden toegestaan. Dit gunsfregiem gold voor drie jaar. Die termijn is nu verstreken. Frank rijk blijkt enkel bereid te zijn een ver lenging toe te staan indien Belgie nieu we toegevingen doet op ander gebied. Op te merken valt dat de Fransche kon- tingenteeringen reeds ernstig onzen uit voer aan landbouwproducten naar dit land hebben ingekrompen. Naar verluid zullen die vraagstukken ook te berde worden gebracht in. het on derhoud dat minister Hymans Dinsdag hebben zal te Brussel met den, Fran schen minister van Buitenlandsche ka lven. ONZE PRACHTIGE REIS IMAAR ZWIT SERLAND KOST SLECHTS 500 BEL GISCHE FRANKEN, DAARIN IS BE GREPEN TREIN, BOOT, EETMALEN, HOTEL, TAXEN, ENZ. VRAAGT SPOEDIG INLICHTINGEN EN PROGRAMMA OP ONS BUREEL. Voor de kerk, die als een bewijs van dankbaarheid van het Fransche volk jzal verrijzen te Dor mans, aan de Marnc, jwaar in1 September 1914 het Duitsehe offensief werd gebroken en ook den te rugtocht begon in 1918, zal een groot beeld van Christus-Koning worden ge plaatst. Toen Mgr Tissier, de' bisschop van Chalons-sur-Marnc, onlangs e.e-n model van het beeld toonde aan Z. H. Pius XI, gaf de H. Vader den wensch te kennen, dat enkele bijzonderheden zouden ge wijzigd worden. Vervolgens schenk Z. H. een bedrag cam 25.000 Crank voor den bouw van de kerk en het oprichten van het Christus-Koning-beeld. Te AOULEF Havas mei dit uit Oram 26 Maart [f Die Belgische vlieger llansez die, in gezelschap zijner echtgenoote de eerste poslvliK'lit België-Gongo onderneemt, is gister namiddag te 16 uur 45 te A-oulef aangekomen. Te REGGAN De Aviation Club beeft Maandag Kef volgend telegram ontvangen Zondagnamiddag te '17 u.ur te Iteggan toegekomen, iCge.kjj fian^, Een geheimzinnig eiland Het vraagstuk der reusachtige steenen beelden. Bakermat van een groote kunst In den laalston tijd is cr in de dag bladen meermaals sprake geweest over het Paasch-eiland. Het Paascli-eiland is niet bepaald een plaats, die aan vélen bekend is en hel schijnt zoo geheimzinnig en met een waas van mysterie omhuld. Een Fransch-Belgische weCjiisehap- pelijke expeditie heeft een plan uitge werkt, om ter plaatse wat meer over dat geheimzinnig eiland te gaan vernemen. De leider van de expeditie, professor Rivet, conservator van het Troeadcro- Museum, heeft een paar dagen geleden, de haven van Lorient verlaten,aan boord van een aviso, die langs de kusten van Afrika zal kruisen, om zich vervolgens naar Chili le begeven. Daar zal de Belg, Henry Lavachery, conservator van het Cinquantenaire-museum, van Brussel, zich bij hem voegen en gezamenlijk zul len ze dan met de aviso naar het Paasch-eiland stoornen. Het schip zal de geleerden daar ach terlaten, die er eeni.gen tijd later zullen afgehaald worden door het Belgisch schoolschi.p «Mercator». De Regeering, van Brussel, hoeft een suibsidie toege zegd. De rest van de kosten zal door Lavachery worden gedragen. Lit oogpunt van wetenschap be schouwd, schijnt het. ophelderen van het mysterie van het Paasch-eiland van zeer groove bet eekenis te zijn. Het Chileensch Paasch-eiland is 118 vierkante kilometer groot, lot 593 me ter honig en heeft schier ontoegankelijke kusten, met slechts één behoorlijke landingsplaats: Cookshaven. Het is het oostelijke eiland van Oceanië. De be langrijkste voortbrengselen zijn pisang en suikerriet. Het aantal inwoners be draagt maar een paar honderd zielen. Het eiland onlleent zijn naam aan bet feit. dat Roggeveen het. op het Paasch- feest van 1722 ontdekte. Wat bet eiland zoo bijzonder belang bijzet zijn de vijf hooge, grof bewerkte monumenten van steen, welke er zich bevinden. Die beelden zijn uil de lave gebeiteld en stellen koppen voor van reuzen van buitengewoon grpole afmetingen. De Fransch-Belgische expeditie gaat, trachten, na ontelbare eeuwen, cr. het geheim van te doorgronden. Het land bestaat om zoo le zeggen, uit één enkele blok .lava, waarvan de vulkanische oorsprong vaststaat. Een driehoekige krater bekroont dezen ge weldigen monoliet. Verondersteld wordt, dat deze massa lava 't overblijfsel moet zijn vaij, een eiland/, dat véél groeier moest, geweest zijn, misschien zelfs een vasteland. Geleerden zijn het er over eens dat het Paasch-eiland wel eens de baker mat zou kunnen zijn van de meest ver bijsterde kunstuiting utif de primitieve tijden een onopgelost gebleven raadsel. Thans heeft de wetenschap de blik ken geworpen over Oceanen, naar het Paasch-eiland, dat het resultaat is van vnleanische uitbarstingen, en waar eeu wen geleden, menschen hebben geleefd, die kunstwerken hebben voortgebracht. Wie waren de makers van de geheim zinnige en kolossale beelden, en waar om/ maakten ze die Moet men ze met 'de kunst der Inca's in verband brengen Dan zou de mogelijkheid niet uitge sloten zijn dat er eens een vasteland heeft bestaan dat Polynesië met Amcri ka heeft verhonden. Dit zijn allemaal veronderstellingen en vraagstukken waarop de zoo pas vertrokken expeditie een antwoord zal moeten geven. Zal zij dat antwoord vinden Met ledige handen zal de expeditie in geen geval terugkomen, want de Chi- leensche regeering heeft goed gevonden, dat zij van het eiland alles mee mag ne men wdit zij wil en met de verzamelin gen van het Trocadero en de Cinquan- tenairB zou. kunnen dienen, Parijs. 26 Maart. M. Georges Buin- naux, bijgenaamd «Jo-la-Terrenr.» of «Jo de Verschrikkelijke», of nog -To met de grijze haren», de man die de checkboekjes van Slavisky aan ;ns K-k leur Bonv overhandigde, en tegen wien nu een opleidingsmandaat was eilge- vaardigd, heeft zich gevangen gegeven. De politie had hem vruchteloos een dag en een nacht gezocht. De gewezen bokser Hainnaux ook «Jo-1a-Terreurj> geheeten. Een paar uur. voordat de inspcklenrs hem kwamen aanhouden, had Jo zijn kamer in het «Hotel de Cliarlres» ver laten om .geheimzinnig te verdwijnen. Iiij Had twee groote reiskoffers mede genomen. Er liepen reeds allerlei geruchten be treffende die vlucht; maar Jo was al leen maar naar de oude woning van- zijn moeder .gegaan, te Boulogne-sur-Seine, waar hij zijn reiskoffers heeft nagela ten. Daar heeft hij den nacht doorge bracht, en 's, andersdaags is bij naar Parijs teruggekeerd om zich gevangen te geven. Hij verklaart in geenéndeéle betrok ken. te zijn in dc zaak Slavisky en nog minder in de zaak Prince. Parijs, 26 Maart. Een huiszoe king had plaats te Boulogne-sur-Seine, en bet ondezoek van de reiskoffers wees uit dat Jo te Londen geweest is. Zooals men weel wordt Jo ervan ver dacht, mede met Romagnino, de jawee- len van Stavisky naar Engeland l heb ben gébracht. Parijs, 26 Maart. Naar verluidt zou Jo nog in liet bezit zijn van talrijke strookjes, die hij uit de checkboekjes van Stavisky heeft gescheurd, en wel: van de belangrijkste. Hij zou zelfs in meer dan één geval gepoogd hebben, van de betrokkenen geld af te persen, om zijn stilzwijgen- af le koopen. Parijs, 26 Maart. De te Londen ontdekte juweelen van Stavisky zouden, volgens sommige berichten, niet zoo veel waard zijn als eerst was opgegeven, en anderzijds zou nog een belangrijke partij juweelen te Genève verdoken zijn. Er zal voort in die richting worden ge zocht In eene 'rede die hij Zondagavond te Kl'osterneuburg, bij Weenen, uit sprak, verklaarde bondskanselier Doll- fuss, onder meer wat volgt ;r «Een in politiek opzicht allerbelang rijkst jaar is zooeven geëindigd. Wij hebben het einde van een tijdperk van verweer achter den rug;'wij zijn thans; volop het tijdperk van wederopbouw, ingetreden. Een jaar lang ging ganseft onze bezorgdheid naar de verdediging thans is het niet meer noodig, ons uit sluiten aan deze kwestie te vrijden: wij zullen de onafhankelijkheid van Oos tenrijk handhaven. Tk houd er niet veel aan dat rnen zicli ïn den vreemde mei het vraagstuk van Oosterijk gaande maakt. Oostenrijk is geen vraagstuk. Wij zijn niet het voor werp' van de politiek, 'doch wel het on derwerp. Door ons land vrij en onafhankelijk te bewaren, hebben wrij vermeden', dat1 liet een slagveld werd door vreemde le gers. Wij zullen steeds bereid zijn, Oos tenrijk te beschermen, ten allen tijde en in alle omstandigheden. Ik moet slechts dit zeggen: de haat, 3e opstan dige geest ende geheime vcreenigingen, indien er zijn, moetep zoo. spoedig mo gelijk verdwijn en.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1