De moeilijkheden in de Socialistische Belgische Werkliedenpartij Landelijk Congres van hot V. J. V. K. A. De Bank van den Arbeid 50,000 georganiseerde Katholieke Meisjes zullen er tegenwoordig zijn. XXXX JAARGANG NUMMER 87 Kerkstraat, 9 en li Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2 O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Rioheleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. G. 2» Zondag 15 April II. Anastasia Zon op 5,02 Zon af 6,3£ Maandag 16 April 1934 E. Octavia Zon op 5,01Zon af 6,41 E. K. 31. V. M. 29 Het Vrouwelijk Jeu yd verbond voor Katholieke. Actie (V.J.V.K.A.) komt dit jaar vooruit met een stout opzet op Zondag 24 Juni a.s. wordt in de hoofdstad Brussel een Grootsch Landelijk Congres belegd waaraan enkel de georganiseerde leden uit de Katholieke Actie worden uit- genoodigd, doch 50,000 Katholieke Meis jes worden verwacht. Het geeft een gedacht weer van de ver wezenlijkingen vau het V.J.V.K.A. en van haar invloed en hoe de algemeene stuwing tot georganiseerd leekenaposto- laat v in al onze Katholieke middens in gang heeft gevonden want hier hebben wij vereenigd en vereend V.K.A.J. (Vrouwelijke Katholieke Arbeidende Jeugd), V.K.B.J. (Vrouwelijke Katho lieke Burgers- en Middenstandsjeugd), B.J.B. (Boerinnenjeugdbond), V.K.S.J. en V.K.H.J. (Vrouwelijke Katholieke Studeerende en hoogstudentinnen Jeugd). In al de aangesloten organisaties wordt met evenveel toewijding geijverd om een talrijke opkomst te verzekeren voor het Landelijk Congres. Het Jaar door, wordt gewerkt aan de diepe, ernstige vorming van de vrouwe lijke jeugd in de katholieke Actie. Wij durven op dat stuk het georgani seerd leekenapostolaat der Katholieke Actie, als voorbeeld stellen voor menig ander organisme. In onze jeugdgroepee- ringen heeft men telkenjare een bijzonder onderwerp als godsdienstig- en als vor mingsprogramma. Om de maand worden beide programma's broksgewijze uitge werkt in de organen, studiekring en alge meene vergadering met het studieplan in het Bestuursblad. Er wordt daar metho disch en systematisch gezorgd voor een opleiding noodig voor en aangepast aan onze tijden. Doch het is noodig, niet te veel, docli op tijd en stond, de organi saties uiterlijk te laten optreden. Het dient dan als een wapenschouwing om te laten schatten over welke macht wij beschikken. Het is een sterke aanmoediging om de jeugd te laten aanvoelen dat zij feitelijk met duizenden en duizenden zijn in ons land die hetzelfde ideaal nastreven en zich degelijk opwerken in het georgani seerd leekenapostolaat. En hier vooral willen wij de aandacht op trekken, dat de jeugd is, het vreed zame leger van Christus, dat niet beroe ring zoekt te brengen of verwarring te verwekken in onze ontredderde maat schappij. Wel integendeel, zij beoogen vrede, eendracht, verstandhouding, sa menwerking van allen, de liefde onder de menschen hierin steunend op het program van Z. H. Paus Pius XI "de vrede van Christus in het rijk van Chris tus Met 50,000 georganiseerde Katholieke meisjes zullen zij dien dag opmarch.ee- ren, 50,000 leden van de Katholieke Actie die voor hun Kerkelijke Overheid willen openhaar getuigenis afleggen van hun afhankelijkheid van God en om God onderdanigheid aan de Kerk en de Ker kelijke hierachie. 50,000 jonge vrouwen die in en door hun organisatie zijn tot het besef geko men dat echt Katholiek leven, gesteund op de leer en het belijden van wat de Kerk ons voorhoudt, aan de wereld brengt, orde, eendracht en liefde. 50,000 leekenapostelcn die de nooden van onzen tijd bewust, den oproep van Piome beantwoorden om eerst door per soonlijk christelijk leven zich zelf te vol maken om verder het georganiseerd leekenapostolaat te mogen beschouwen en verwezenlijken als een der voor naamste functies van het christelijk leven (Ene. Ubi Arcano Dei). Wij bedanken onze leiders en leidsters uit de Arbeidende, Burgers, Midden stand, Boerinnen cn Studeerende mid dens die op al de parochies van ons land reeds aan 't voorbereiden en het oefenen zijn voor dien grooten dag. In de studiekringen en algemeene vergaderingen door het thema van het Congres reeds uit te diepen Katholiek Leven de le maand wat wij zijn de 2e maand wat wij willen de 3e maand wat ivij zullen verwezenlijken. In al de afdeelingen is men bezig met de herhalingen van de missa brevis die zal gezongen worden door 50.000 jeugdige stemmen binst de Pontificale Mis die Zijn Eminentie Kardinaal Van Boeg zoo goed wil zijn op te dragen in open lucht. De zangen voor den optocht, en het opstappen zelf, dat alles vraagt heel wat oefening. De Algemccme Vergaderingen van het Congres, voor ieder der beide landstalen moeten een apotheose zijn van katholieke blijheid, oprechte vreugde, van echt ge luk Door orde, tucht en katholieke voor naamheid zal die dag een zonnig beeld worden van het schoon ideaal der toe komst voor het Katholicisme in ons dier baar vaderland. R. VAN BOSSUYT. Alg. Proost voor het Vlaamsche Land. Bij dii nummer behoort een bijvoeg sel en bestaat uit zes bladzijden. Het maandblad van de «Bond der Grootc Gezinnen» geeft de volgende uit voerige inlichtingen 1. Het onbepaald uitstel en de ont heffing van actieven dienst in vredes tijd. krachtens artikel 10, zullen dit jaar ook verleend worden. Die voordeelen kunnen bekomen worden opi de volgen de voorwaarden 1) ©e militieplichtige moet ten min ste vijf broeders of zusters in leven hebben 2) Noch zijn vader noch zijn moeder mogen aangeslagen zijn in de aanvul lende persdneele belasting 3) De gezamenlijke inkomsten van 'den vader en van de moeder mogen de volgende sommen niet overtreffen in- 'dien er, buiten de kinderen, slechts een persoon ten laste is (gewoonlijk de moeder)' a) in de gemeenten met minder dan 5000 inwoners. met. 1 kind ten laste '14.000 ff. met 2 kinderen ten laste r: 16.000 fr. met 3 kinderen ten laste 20.000 fr. met 4 kinderen ten laste 24.000 fr. met 5 kinderen ten laste 1 36.000 fr. Voor elk kind meer ten laste wordt er 6.000 frank bijgevoegd; voor elke(n) persoon meer ten laste, buiten de kin deren, 2.000 fr. b)' in de gemeenten met' 5000 'tot blinder dan -30.000 inwoners met 1 kind ten laste 46,800 fr. met 2 kinderen ten laste 19.200 fr. met 3 kinderen ten laste 23.200 fr. met 4 kinderen ten laste 27.200 fr. met 5 kinderen ten laste 33.200 ff. met 6 kinderen ten laste 39.200 fr. Voor elk kind meer ten laste wordt er 6000 frank bij gevoegd voor elke (n) persoon meer ten laste, buiten de kin deren, 2.400 fr. c)" in de gemeenten met 30.000 inwo ners en meer met 1 kind ten laste 21.000 fr. met 2 kinderen ten laste 24.000 fr. met 3 kinderen ten laste 28.000 fr. met 4 kinderen ten laste 32.000 fr. met 5 kinderen ten laste 38.000 fr. miet 6 kinderen ten laste 44.000 fr. Voor elk kind meer ten laste wordt er 6.000 frank bijgevoegd voor elke (n) persoon meer ten laste buiten de kinderen, 3000 ff. H. Het gewoon beperkt uitstel, voorzien bij artikel 11, blijft ook dit jaar verleend. Het betreft het jaarlijksch uitstel, toegestaan voor een jaar aan den mill tiepliclitige, zoolang hij, wegens zijn ouderdom, tot een der vijf laatste lich tingen behoort. Onder de categorien die de voorkeur genieten bevindt zicih de militieplichtige eerst opgeroepen van een gezin met ten minste vijf kinderen in leven. III. Ook het uitzonderlijk beperkt uitstel, voorzien bij artikel 12, litt. G. blijft dit jaar verleend. De begunstigden zijn hier, of de oudste zoon, onontbeerlijke steun zij ner moeder-weduwe met ten minste '4 kinderen ten laste, of de oudste zoon onontbeerlijke steun van een of ver scheidene broeders of zusters, weezen, hebbende 'den ouderdom van 16 jaar nog niet bereikt. IV. Wij hebben ernstige redenen om te betwijfelen dat de vrijstelling van den actieven dienst, krachtens ar tikel 57 van de wet, dit jaar kunne toe gestaan worden voor de klas van '1935. Deze vrijstelling werd in de laatste jaren verleend, ingeval het contingent overtroffen was, aan militieplichtigen die deel uitmaakten van een gezin met meer dan vijf kinderen in leven en be- JEIe vervolg Ihlerneven, De Zaak der Zaligverklaring van NI gr HAERS, der Missies van Scheut Het proces in 't vooruitzicht van de zaligverklaring van Mgr Hamers, der Missies van Scheut, apostolisch vikaris van Suiyuan (Mongolië), ter dood ge bracht binst de vervolging der Boksers, in 1900, met vijf zijner medebroeders, een inlandsch priester eri een 2000tal christenen, wordt thans gereed ge maakt. Van daags na de vervolging en op aandringen van den kardinaal-prefekt der Heilige Congregatie van de Riten, 'dachten de missionarissen van Suiyan er aan zich met de zaak van bun marte laars bezig te houden, maar de onder neming was moeilijk en gevaarlijk zij moesten zich vergenoegen met zooveel mogelijk documenten bijeen te bren gen, zonder de aandacht te trekken en zonder getuigen te ondervragen. In 1913 gaf Mgr Bermyn op'dracht aan E. P. Anicq het inlichtingsproces op te stellen, maar de heerschende troe bels maakten alsdan het werk onmoge lijk. Pje bisschop' stierf en de pro-vika ris gaf officieel last aan E. P. Anicq de dokumenten te verzamelen en de getui gen te ondervragen. De huidige aposto lische vikaris, Z. H. Exc. Mgr. Van Dyck, bevestigde de opdracht en wanneer E. P. Anicq in 1917 als slachtoffer van zijn toewijding bezweek aan de sponde van pestlijders, liet bij drie schrijfboeken na met aanteekeningen. Sedertdien lieb'- ben de bandietenstreken en de revolu ties de missionarissen belet hun onder zoek voort te zetten. Nu de rust in de streek is teruggekeerd, beeft de aposto lische vikaris den E. H. Morel benoemd tot rechter-delegaat om het proces te hernemen 'en, indien -de omstandigheden het toelaten, tot een goed einde te brengen. GEEN MOGELIJKHEID DE BANK JE REDDEN Volgens een bericht in de «Libre Bel gique» zou de socialistische -partij een nieuw beroep op de regeering hebben gedaan, teneinde ditmaal niet meer al leen de spaargelden van de socialist! sche coöperatieve vereenigingen, die bij de Banque Beige du Travail waren be legd, maar de socialistische bank zelf, te redden. In den ©onderdag-middag ge houden ministerraad zou de regeering op dit verzoek een afwijzend antwoord hebben gegeven. Ziehier wat het blad schrijft in zijn verslag over de zitting van den Kabi netsraad r: «Een andere zaak maakte nog het on derwerp uit de regeeringsberaadslagin- gen. Het betrof eene nieuwe vraag der socialistische partij, met het oog op de redding der Bank van den Arbeid, «ié verplicht is geweest hare loketten te sluiten. »De vraag 'der partij betoogde "dat er belang bij was de Bank zelf te redden. Het 'gouvernement besloot zich te houden bij de maatregelen die het ge nomen heeft ten voordeele der spaar ders en meent niet dat het binnen zijne zending valt de Bank erbij uit den nood te helpen. V Op te merken valt dat buiten de '«Li bre BelgiqueV geen enkel blad vernomen heeft dat deze kwestie in den kabinets raad werd aangeraakt. Beslissing op Maandag a.s. De algemeene vergadering der aan deelhouders van de Bank van den Ar beid, op dewelke eene beslissing zal ge nomen worden over bet voortzetten dér werkzaamheden of het aanvragen van een concordaat, heeft plaats Maandag 16 April. Reeds in vroegere artikels hebben we er op gewezen hoe de scheuring In de socialistische partij steeds verder en dieper ingrijpt. Deze actie in de partij igaat immer door en naast het artikel van P. H. Spaak in «L'Action Socialis ten van vorige week, artikel dat eens gezind. door ganseji de Belgische pers werd besproken, is er nu een tweede ar tikel van Spaak in hetzelfde weekblad, (n. van 31 Maart 1934), waarin de communistische-getinte socialist- on verbiddelijk zijn strenge pleitrede le gen de totnogtoe gevolgde methode der B. W. P. voortzet. Hij spreekt namelijk over de gebeurtenissen met de Bank van den Arbeid. GEEN GENADE Zekere vrienden aldus Spaak zeggen me dat zij akkoord gaan met nvijn laatste artikel over dc Bank van den Arbeid, doch vinden dat ik niet ver der mag aandringen, om aldus' de aan den gang zijnde onderhandelingen niet te belemmeren. Zwijg nu, zeggen die vrienden, we zullen dat later onder ons wel regelen. Maar Spaak is nu eenmaal geen kat om zonder handschoenen aan te pak ken. Onverbiddelijk klinkt het ant woord Neen, onmiddellijk, en luidop dienen de besluiten uit deze gebeurtenis getrokken. M. a. w. geen genade voor. de schuld! gen De Regeerinig zal wel zorgen voor de kleine spaarders. Dat moet zij doen, gezien de gevolgen die een financieele catastroof op dit gebied hebben zou DAT IS DE ZAAK «Wat me echter meer bekommert op dit oogenblik zegt Spaak dat i de politieke weerslag der gebeurtenis, bijzonder voor het socialisme, dat noj steeds door de B. W. P. wordt Vertegen woordigd». En in dit opzicht drukt hij op het ge vaar voor het socialisme, op den afkeer dien de bevolking er van zal krijgen, en eens te meer wijst ihij er op dat hij juist heeft'gezien: de gebeurtenissen nu bestaan niét in een Bank die in moei lijkheden verkeert, doch het is het fail liet van een politiek». DE VERANTWOORDELIJKEN «Bij ons is het mogelijk zegt Spaak de grootste domheden te be gaan inzake tactiek en inzake leering, men kan de ineenstorting bijwonen van al zijn opvattingen en toch nog zonder knipoogen al de leidende posten, die men bekleedt, behouden. Dat is belachelijk en vernietigt het vertrouwen der massa. Dat is dubbel pel dat op dit oogenblik volstrekt moet uitgesloten worden. EEN NIEUWE POLITIEK MET NIEUWE MANNEN Sommige socialisiten hebben zich zwaar vergist. Zij hebben een onver- wezenlijkbaar werk aangevat n.l. de; verovering van huidig stelsel van bin nen uit. Zij hebben grootc nijverheids bazen en groote financiers willen zijn! Anderen hebben aanvaard de luitenan ten te zijn van dergelijke generaals, hebben, gebruik makende van hunnen invloed, ea profiteerendc van liunne be trekking, tot de uitbreiding van deze politiek bijgedragen. Het volstaat niet dat zij hunne fou ten erkennen, dat zij het geweer vaii schpuder veranderen En ik zeg brutaal Wij eischen een nieuwe politiek', gevoerd dóór andere leiders Hiermee hebt ge dus een aanval in regel: vaststelling der verantwoorde lijkheid zonder verzachtende omstan digheid en als eisch Stap het af, hee- ren DE PROPAGANDA VOOR «L'ACTION SOCIALISTE» i Nogmaals verklaart het blad dat het niet zal, niet wil verdwijnen, spijts een nieuw artikel van Corn. Mortens in do Belgische Vakbeweging. En schokschouderend klinkt het «Merlens wil «L'Action Socialistc» niet afschaffen, op voorwaarde dat we zwij gen! Maar daas; willen we niet van lioo- ren, bijzonder nu een loyale critiek noodzakelijker is dan ooit Integendeel, in plaats van te verdwij nen, wordt het offensief voor nieuwe abonnenten geestdriftig doorgezet en hét weekblad blijft bestaan, alle roode bonzen, alle banvloeken van vooraan staande leiders ten spijt BESLUIT Voorwaar, het staat niet rooskleurig gesteld met de tucht en de eenheid in de socialistische rangen. Hoe het zal eindigen kan niemand zeggen op dit oogenblik. doch dat er gevaar bestaat voor eèn diepe en wellicht blijvende scheuring, waarvan de gevolgen moei lijk kunnen worden voorzien, is" onte gensprekelijk. Willen de socialistische partijbladen! dat niet erkennen of inzien. Spaak iS daar om het luide cn onbevreesd overal te verkondigen. schikkende over hoogere inkomsten dan die bepaald bij artikel 10 of aan de op- geroepenen wier gezin de meeste diensten aan het leger bewezen had. De militieplichtigen geboren tijdens de twee laatste maanden van liet jaar 1915 worden ambtshalve met de lich ting van 1936 verbonden. (Min. besluit van 28 Februari 1934) op die^wijze is het schier zeker dat het aantal voor den dienst aangewezen militieplichti gen het contingent niet zal te boven gaan. V. De keur van liet wapen en van het igiarnizoen blijft ook toegestaan on der de bij artikel 49. litt. Gh der wet bepaalde yoojrwaarden* Vergadering van den Raad van beheer der Belgische Spoorwegen Er had een bijeenkomst plaats van den raad van Beheer van de Nationale Maatschappij voor Belgische Spoor wegen. Een ontwerp van verslag werd op gemaakt, dat zal voorgelegd worden op de algemeene vergadering van de aandeelhouders, welke zal plaats heb ben op 25 Mei a.s. te Brussel in bet Akademienpaleis. ©e stelplaats voor lokomolieven van Brussel-Noord, gelegen aan de verleng de Masuistraat zal tegen 18 April a.s. overgebracht worden naar de gebouwen van de nieuwe stelplaats te Schaarbeek. Hiermede zal uit het ceiftrum van dc stad een bron van rook verwijderd wor den, die vaak zeer onaangenaam was voor de bewoners van de omgeving. Het door den minister van Verkeers wezen ingediende wetsontwerp in ver band met de samenwerking tusschen spoor en weg werd onderzocht en be sproken. Hoewel de door de regeering gedane krachtinspanning om een bete re samenwerking te bekomen van hot vervoer per spoor en langs den weg or- kend wordt, 'drukken de leden van den raad Beheer hun spijt erover uit; dat geen gunstiger gevolg kon «gegeven (worden aan de wenschen uitgedrukt in de memorie van toeliting, gevoegd bij het jaarverslag van de Nationale Maat schappij. Nieuwe motorwagens zullen ingelegd worden op vercheidene lijnen rond Pié- ton. DE AANSLAG GP DEN SNELTREIN WEEN EN-PARIJS» gipht op de YQCnielde wagon^

De Volksstem | 1934 | | pagina 1