Vlaamsche Jeugd en da Politiek 19 Eel Oniwapmpaagtt Het conflict in tie! Mijnbedrijf BRIEVEN VAN PETER-BENOiT De bandistenstreek in de Guperusstraat te Antwerpen V LANDBOUW* Donderdag APRIL. 1934 Qemeentebegrootingen afgekeurd XXXX JAARGANG NUMMER 90 Kerkstraat, 9 en 11 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. G. 2. H. Emma Zonop4,B5Zonaf6,45 E. K. 21 V, M. 29 «De Standaard» heeft zijn kolommen geopend voor een enkwest over de ver houdingen van de jeugd tegenover de katholieke Partij. In het nummer van Maandag 11. is er een schitterend artikel verschenen waarin op de doodenden invloed wordt gewezen van 't Vlaamsch-Nationalisme. We meenen dat het nuttig is dit ar tikel integraal onder de oogen van on ze lezers te brengen. Het draagt als titel VOORWAARDEN TOT DE VLAAMSCHE GROOTWORDING En een overweging omtrent de inertie der Vla.amsche jeugd Na het zeer hoffelijk debat dat in dit blad ontstond, mag het paradoxaal schijnen te spreken van de inertie dor vlaamsche jeugd, terwijl zij juist hare, afzijdigheid verantwoordt door de lam lendigheid, het adynamisme der ka tholieke staatspartij. Wordt het. probleem niet te eng op gevat. aan beide zijden? Werd de vlaam sche jeugd uit de Patrialokalen gedre ven naar de Ylaamsche huizen, omdat 'in de Patrialokalen de handel;ng&.leii- [siteit. te laag werd bevonden Heeft het .passivisms der meerderheid, het aol;- visme der minderheid opgewekt !s de diepere grond der tweespalt niet te zoeken bij een vrijwilliige afzijdigheid der Vlaamsche jeugd Laten wij trouwens deze gewichtige vragen niet reduceercn tot het onder zoek der aanpasbaarheid eener politie ke partij, hoe of wij ook dv noodzake lijkheid dier partij, althans in de par lementaire hypothese, inzien. Wij mee nen de katholieke partij niet te kleinee ren. met te verklaren dat buiten haar parlementair manoeuvrecren, de eeni ge mogelijke activiteit van alle politie ke partijen, oneindige mogelijkheden lagnn tot hel opwekken eener Vlaam- teche grootheid. Wij bedoelen niet jslechts louter cultureel activisme. Wij kunnen dan ook grif toegeven dat de Vlaamsche jeugd niet. in extase neerknielt voor de politieke akiie eener politieke partij. Is he* juist ;iie' die be hoefte aan een extatisch handelen dat In vele landen het parlementair agee- •ren brutaal doet opruimen. Het past (echter aan de menschelijke nederig heid te herdenken dat het parlementa risme eveneens ontstond uit een inten se begeestering voor zuiver staatsie- yen. De vraag is echter wat is de Vlaamsche jeugd buiten de katholieke partij gaan doen lloe heeft zij willen aanvullen de oneindige ruimten die het partijpassivisme vrij liet. Dat is de wezenlijke vraag. Het had immers kunnen zijn dat- daarbuiten zoo heerlijk gebouwd werd dat niet., zoo- als thans in dit blad. de vraag diende gesteld of het- niet, tijd wordt dat de vlaamsche jeug.d terug plaats neemt, in de katholieke partij. De Vlaamsche 'jeugd had het voorrecht kunnen verove ren de vraag te stellen of de tijd niet was aangebroken voor de bewoners der politieke krotwoningen op hunne beurt, extatisch den Graal der jeugdpolitiek binnen te treden. Dat «1 echts de eerste vraag mogelijk is, en dat zelfs de vlaamsche jongeren, na vijftien jaar afzijdigheid, dit pro bleem nog inzien, laat mijns inziens patent blijken de geweldige inertie der Vlaamsche jeugd. Dat is en biijft voor ons de grond der vraag. Indien dit. debat, thans, voor het eerst ingezet wordt, met zekere belangstel ling, al is ze ook uitgesproken negali visme, bij de jongeren is dit wel te wijten aan de ineenstorting van de na ■I,ionaio partijpolitiek. We denken geen oogenblik dit ineenstorten te wijten aan een verovering door de staatspoli tieke parij. Het is geen zegepraal van het oude of het nieuwe. Het is, helaas een autonoom ineenstorten, eenzelvige krachteloosheid, een apothéose der politieke inertie. Het radikaal omver en erover wordt plots, omver en eronder. D;it kan ons niet, met blijheid vervullen. De duizende jonge krachten, hadden bok, wat haar klein scheen, kunnen overkoepelen met grootheid. Is dit niet de kern van het probleem? Moet. slechts aan de staatskatholieke partij de strenge vraag gesteld Waar om hebt Gij ons geen paleis opge bouwd Heeft de vlaamsche jeugd niet. de puinen te verantwoorden an haar radikalisme Deze verantwoording lijkt ons wel tragisch. Een partijpolitieker zou kunnen be sluiten uit het jammerlijk avontuur dat nu minstens proefondervindelijk be wezen is dat de staalskalholickc partij de eenig mogelijke blijkt. Er ligt wel iets in deze meening. Lal.en wij noch tans niet uit het o'og verliezen dat dé partijpolitiek van het nationalisme slachtoffer geworden is .van ons kies stelsel. Het koppelen der lijsten, waar op de liberale partij steunen moet, is voor de volkspartijen, christelijke en andere, een te gemakkelijk m'ddel ge weest. om successen te boeken. Het draineeren van alle lokale Iwisten, liet toe zetels te verorveren, terwijl stilaan dc oorspronkelijke ideologie wc-ek voor het laagste demagogie me. Had het anti- militarisme van het minste allooi, niet o vlaamsche begeestering overvleu geld Niets bedroevender voo»' Vlaan deren dan een Dr. Elias, die toch een kracht had kunnen word-en, weggevoerd als een gevangene op den blikken krui ser van het Maldegemsch nnti-milita- risme (Men weet dat. De Lille oor zijn kiescampagne gesteund op anti-milita- risme, een blikken bloot had hit m op timmeren.) Deze zegetocht was de defi nitieve uittocht der naoorlogsche jeugd. Het was, ook voor staav.sk8tholieken bedroevend, het vlaamsche intellect tv zien heenvareii naar de achtorbuurtpo- litiek, de handen reikende aari alle lo kale misnoegdheid, aan alle communis tische- of anti-oorlogsliga-prcpaganda. Hoe hooghartig ook de Jong P.ietsch- land dogmatiekers zwierden niet alk laatste uitgaven der Duif.sehe philoso phic, of sociologie, om de gedachteloos heid te camouflceren der klourlooze troepen, het nieuwe front zou. na den opgetogen kiesstrijd ineenstorten, ter wijl bijna heel de Duitsche ideologie der jongste uitgave 1933, op eigen duit- sehen bodem door Hilter werd vertrapt. De troepen werden in België verslagen, de ideologie in Duitschland. Wat. deden de studenten, de Hoogstudenten Nooit heeft de Leuvensche student zich geke tend aan een politieke partij zooals de nationalistische Hij die met een onbe twistbare plechtigheid uit dc Katholieke staatspartij trad, waar hij zijn stem niet verheffen mocht, tiad zeer ootmoe dig in de Vlaamschhuispolitiek, waar wij vruchteloos gewacht hebben naar de stem van Leuven. Jong Dietschlanri dacht voor Leuven terwijl Herman Vos programma's ineen stak mot een zoker- heidsbewustzijn, dat hij thans toege wijd heeft aan de sociaal democratie. Pieze laatste heeft altijd op program ma's geteerd, en zal, aldus de reeds indrukwekkende lijst harer prog^am- mas. aanvangende met, het Erfurler. ze genrijk kunnen voortzetten. Dat in deze bonte kiesoptochten de vlaamsche jeugd zweeg, toejuichte wat haar werd voorgeschoteld, moeten wij dal. geen jammerlijke inertie noemen De schuldige inertie van het radikalis me. Om rechtvaardig te zijn moet worden, genoteerd, dat dit politiek avontuur, in zoover het op gelijkheidswetten gericht is steun verleende. De rumoerige inani- teit van het nationalisme, dat. thans door zijn eigen leiders als waardeloos wordt beschouwd, heeft de Brusselsche weerstand gebroken. Een zekere paniek werd gezaaid die de Brusselsche pers tot bezinning bracht. Het is de paradoxale bestemming geweest van Leuridan en Thomas De Backer, die vruchteloos be proefden den katholieken blok aan te tasten, dat zij Jacques.Pirenne en Louis Verhaeghe van hun geestdriftige en tal rijke volgelingen beroofden. Aan beide zijden werd trouwens uitsluitend met vreesaanjaging geijverd. T'ne et indivi- sible-paniek, wend in separatisme-pa- niok gesmoord. Dit is echter liet verleden dat door Joris Van Severcn definitief is' afgeslo ten. Het is weeral buiten de inerte stu- dentenjeugd dat do reactie is ontstaan die plots een einde stelde aan het poli tiek optimisme van anti-militarisme en demagogie, met hewelk de verkiezingen van het jaar 1932 werden aangevat. Dinaso liet zijn militaire stapmarsch dreunen, heel het nationale kamp maak- fe rechtsomkeer en stelde zich ook in het gelid, onder hef kommando van een geregenereerden Staf De Clercq. In het midden-dezer twee vleugels vinden wij de slndeerende jeugd, aarzelend, en ein_ Zïe vervolg hlerneven^ Nieuwe bemiddeling van de regeering Zooals wij onze lezers hadden gemeld waren de werkgevers in het mijnbedrijf vast besloten de verlaging der loonen met 5 t.h. van af 21 April te handhaven. Te vreezen viel echter dat uit deze houding een ernstig, geschil zou ont staan. Tot, hiertoe is minister Van Is acker, er tot twee maal in geslaagd de toepas sing van de loonverlagihg te doen ver dagen. Maar zal dit ditmaal nog moge lijk zijn In elk geval zal een nieuwe bemidde lingspoging worden gedaan door de re geering: de eerste minister, de minister van arbeid en sociale voorzorg zullen D.insdag opnieuw«een onderhoud hebben met de vertegenwoordigers van de be drijfsleiders. De Nationale Gemengde Mijnkommis- sie zal vermoedelijk de volgende week opnieuw bijeenkomen. Maandag hoeft minister Van Isacker een afvaardiging ontvangen van de mijnwerkers uit de Borinage. die zich kwam beklagen over nieuwe afdankin gen in de mijnen uit dit bekken. Een groot aantal begrootingen van steden en gemeenten zijn door de pro vinciegouverneurs, zich steunende op rondschrijven van den minister van Binnenlandschc Zaken betreffende ge meentelijke fiskaliteit, nationaal krisis- fonds, enz. geweigerd gewonden en aan de betrokken overheden weergezonden. Die meeste dezer begrootingen werden afgekeurd omdat geen rekening was ge houden met de wet van Maart 1932 be treffende afhouding van 6 pet op de wedden cn loonen, omdat de uitgaven voor de werkloosheid op de buitengewo ne, in plaats van op de gewone begroor ting waren ingeschreven, omdat de be grootingen niet in evenwicht waren en dc betrokken gemeenten nog over meer inkomstbronnen beschikken, enz. Een aantal groote gemeenten, waaronde verscheidene uit de Brusselsche agglo meratie, hebben aldus hunne begrooting weergekregen en zullen er wijzigingen moeten aan toebrengen. Het Gemeentebestuur van Antwerpen is er in geslaagd ongeveer twee honderd brieven van Peter Benoit aan te koopen meestal aan zijn ouders gericht en die dagteekenen uit de periode van zijn studiejaren te Brussel, van zijn reis' in Duitschland, Bohemen en Oos tenrijk en van zijn verblijf te Parijs. Voor de biographie van den meester, waaromtrent men totnutoe niet voldoen de ingelicht is, zijn zij een ongemeen kostbare bron. Deze brieven worden ten toongesteld in de Benoit-expositie, tij dens de herdenking in -de maand Au gustus en zullen nadien gedeponeerd worden in het Museum der Vlaamsche Letterkunde, waaraan ook heer Dr Mac rits Sabbe zijn kostbare verzameling brieven van Benoit schenken zal. Deze instelling beschikt op die wijze over een aanzienlijk Benoit-archief, waartoe ook zullen behooren brieven aan Max Rooses en Julius de Geyter. Mis schien is dat alles c.en aanleiding voor diegenen die nog brieven en handschrif- ten van den meester bezitten om deze op hun beurt aan het Museum der Vlaam sche Letterkunde af te staan, waar d belangstellenden te alle tijde de docu jmenlatie kunnen 'raadplegen. Een der daders aangehouden en formeel herkend Gisteren hebben we gemeld dat door den rechterlijken dienst van het parket een nieuw spoor werd gevolgd, dal reeds tot ide aanhouding had geleid van zeke ren T., een Griek. Hot was reeds enkele dagen dat de speurders dezer brigade de kerel Geor ges Triantiffiliou, .geboortig te Gonstan- tinopel. in het oog hadden en hem steeds opvolgden in de hoop hem met den buit te kunnen betrappen. Djt gelukte echter niet geheel en ganseh. Het is te zeggrn dat men ten slotte genoodzaakt was hem te snappen, maar den buit bleef achterwege. Zijne aanhouding geschiedde in de Loosstraat en om zich onkennelijk te maken had de kerel een blauwen bril opgezet. Het is te begrijpen dat zulk soort schuimers niet. dadelijk beginnen met. te bokennen. Integendeel hij beweert an den aanslag op den kassier van den wisselagenl Lemberg. hoegenaamd niets af te weten, maar meer is' er ook niet uit te krijgen. De aangehouden kerel is geconfron teerd geworden met den broeder van het slachtoffer M. Lemberg, de wissel agent zelf, die zooals men zich herin neren zal, aan de deur in zijnen auto gezeten was, toen de overval op zijn broeder in den gang van diens woonst in de Cupórusstraat, 2, plaats bad. Deze M. Lemberg is ook de eenige die den dag van den overval, de kerels ge zien beeft, want toen hij twee der ban dieten het. huis zag ontvluchten, wilde hij ze met zijn auto achterna zetten. Toen is de derde kerel uit het huis ge sprongen en heeft hem nog met zijn re volver bedreigd zoo hij durfde doorrij den. Het was ook deze kerel, die het va liesje droeg met, dc ontstolen waarden. De wisselagenf. M. Lemberg is gecon fronteerd geworden met den aangehou den Griek en zonder eenige twijfel heeft hij hem formeel herkend als zijnde don kerel, die hem met den revolver heeft bedreigd en die dus ook drager was van den buit. Daarbij bepaalde het zich niet. Ook eene vrouw, die twee dagen tevoren een verdachte kerel nabij het huis van den heer Lemberg de wacht hield, heeft den aangehouden schurk herkepd. Aldus heeft men de vaste overtuiging een der voornaamste daders van deze brutale bandietenst.reek in handen te hebben. De kerel, die te Antwerpen wel ge kend is en vooral in het. Schippers- en Statiekwartier verbleef, verkeerde daar enboven in banbreuk van uitdrijving. Hij is ook gekend te Luik en te Brus sel. Hij heeft ook een alibi opgegeven en bij nazichtfis dit. totaal valsch gebleken. Bij zijne aanhouding had hij papie ren op zak. die handelden over het feit van aanrandingen in bende met, geweld en daarbij gevoegd verschillende arti kels van het strafwetboek, die deze fei ten behandelden Hij weigert natuurlijk ook zijn ver blijf te doen kennen. Hef onderzoek wordt voortgezet en men hoopt, nog wel wat meer ten zijnen laste te ontdekken en mogelijk ook wel van zijne twee handlangers. delijk door aarzeling, zelfstandig. Zal ook de gedachte met fiere zelf standigheid opstaan Een politieke aka mie-wordt te Leuven opgericht. Zij zwijgt. Waarom spreekt zij niet boven de politieke partijen Of wil ze naar al le geluiden luisteren. Slechts De Man benevens Dr. Leemans wekt interesse Ts dat geen Buridan-zelfstandigheid. Twee absoluut, onderscheiden ge- dachtenstroomingen ontstaan op' het puin der vroegere, politieke aktie. De eerste: anti-demoeratisme. Ook in den schoot der andere politieke partijen ageert de conservatieve revolutie be geestering. Op dit gebied kan ook in ka tholieke middens dc jeugd hare stem verheffen. De afgrond van het. lage an timilitarisme is gevuld. (Zie vervolg 2de bladjijdeJ^ ONZE PRACHTIGE REIS NAAR ZWIT SERLAND KOST SLECHTS 500 BEL GISCHE FRANKEN, DAARIN IS BE GREPEN TREIN, BOOT, EETMALEN, HOTEL, TAXEN, ENZ. VRAAGT SPOEDIG INLICHTINGEN EN PROGRAMMA OP ONS BUREEL. FRANKRBJK'S eischen Tegenover defensieve Duitsche bewapening Parijs, 17 April. In verband met het a.s. Fransehe antwoord aan Enge land inzake de ontwapening, méldt de Excelsior Be Fransehe regeering zal de volgen de voorwaarden stellen voor de werke lijke erkenning van een defensieve be wapening van Duitschland 1. Handhaving der huidige Fransehe strijdkrachten 2. Frankrijk mag van 193 4 lot 1939, de jaren waarin het aantal recruten minder zal zijn als' gevolg van liet ge ringer aantal geboorten in de oorlogs jaren, den diensttijd verlengen om dc leemten aan te vullen. 3. Frankrijk mag het oude materiaal vernieuwen overeenkomstig het peil van het nieuwe materiaal, waarmee het Duitsche leger zal worden uitgerust. De bemesting op aardappelen en beetwortelen De meeste aardappelen zijn thans ge plant. de meeste voederbeeten gezaaid. Voor dezen, welke verwaarloosd moch ten hebben een behoorlijke hulpbemcs- ting toe te passen is het nog, tijd, dit verzuim te herstellen. Wij veronderstellen, dat een voldoen de hulpbemesting met potaseh en i'os- foorzuur toegepast is geworden. Is dit het geval, liet is volstrekt noodzakelijk door toepassing van een ruime toegift ammoniaksulfaal de bemesting te vol- ledigen. Werd ook. vóór de planting of dc zaaiing. de potaseh- en fosfaa!be mesting verwaarloosd, dan dienen de drie elementen. po(as«'h. fosforzuur en zwavelzuren ammoniak nog thans toe gediend le worden. In hel eerste geval, wordt de ammoniaksulfaat, de super fosfaat of een ander snelwerkende fos- faatmest en de ehloorpotasch of zwa velzure potaseh samen gemengd, en ook bovenop uitgestrooid. Die uitstrooiing geschiede onverwijld; door braken en aanaarden zullen dc toegepaste mest stoffen nog goed in het. bereik van dc vezelwortels komen en de gewenschte uitslagen opleveren. Een goede lvu.l pb e m e 31 i ngs f o r m uu! voor dekbomesting van aardappelen is: 300 kgr. zwavelzuren ammoniak, 200 kgr. chloor- of zwavelzure potaseh. en 400 kgr. superfosfaat of b. v. 200 kgr. fertiphos voor beetwortelen 400 tot' 500 kgr. zwavelzuren ammoniak. 200 tot 300 kgr. ehloorpotasch. en 000 kgr". superfosfaat of b. v. 300 kgr. fertiphos per hectare. In vele gevallen evenwel, o.a. wan neer de sfalmestbemesf ing schaarsch" mocht, geweest zijn. zullen heide hulp- bemestingen als een minumum aan zien worden. Intensiever. DE BOKSMATCH ROTtf-THILL. Onze kampioen Gustaaf Roth oefent zich ernstig met het oog op zijn onW moeting met Thill. 5>e foto toopd h<y?l boksend op eer» «zak *antü>.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1